Franse premier Debré vraagt meer begrip van de bondgenoten Sparta in vorm en DOS was in een produktieve bui Bevrijdt U MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 voor oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte OOK VOOR ESSO OLIE NAAR VAN DORP'S KOLENHANDEL v.d. Waalstraat 46 - Tel. 20471 PAARDESPORT Programma van het C.H.I.O. te Rotterdam Het programma voor het twaalfde of ficiële internationale concours hippique dat van dinsdag 1 tot en met zondag 6 september weer op de terreinen van de Rotterdamse Manege aan de Kralingse- weg in Rotterdam gehouden zal worden, is thans bekend. In tegenstelling tot 1958, toen het CHIO vijf dagen duurde, zijn de zeven tien rubrieken nu over zes dagen ver deeld. Er zijn in totaal veertien spring concoursen, 1 dressuurnummer, één con cours voor jacht- en één voor rijpaar den. Tijdens dit CHIO wordt het Europees kampioenschap voor amazones gehou den. Dit wordt verreden in twee beslis singswedstrijden «woensdag en donder dag) en een slotwedstrijd op de voor laatste dag van het concours. Het damesspringconcours vindt dins dagmiddag plaats, het nationaal kam pioenschap van de jeugd op woensdag morgen. De landenwedstrijd met equipes van vier ruiters der deelnemende landen wordt, zoals altijd, op zondagmiddag ge houden. Koersen Groningen De uitslagen van de gisteren gehouden rennen lulden: Pampelune-prbs: 1. Eastwyn (H. J.v.d. Kraats); 2. Manitoba; 3. Coldwater. Tot.: w. f 1.90; gek. f2.50; cov. f2.20. Petrolette-prijs: 1. Wünderlampe (C. v. d. Harst); 2. Baleunnnln: 3. Roche Fleurle. Tot.: w. f2.70; pl. fl.70, 1.70; gek. f810; cov. 3.60. De draverijen: Winnie Scott-prijs: 1. Wallna Hollan- dla (K. Woudstra) (1.30.7); 2. X Norton; 3. Xerophyt. Tot.: w. f3.70; pl. f 1.80, 1.80. 8.10; gek. f 4.80; cov. f 4.80. Importeur-prijs: 1. Y Paula (J. J. Bak ker) (1.35.8); 2. Yolande van Oranje; 3. Yec. Tot.: w. f2.20; pl. fl.20. 1.90, 1.70; gek. f 5.20; cov .f 11.30. Grote prijs van Ned.: Ie heat: 1. Quln- tus Harvester (A. R. Nottelman) (1.23.7); 2. Notekrakers S; 3. Quicksilver S. Tot.: w. f2.70; pl. f 1.30, 2.10, 1.50; gek. f5.30; cov. f7.90. 2e heat: 1. Qulntua Harvester (A. R. Nottelman) (1.22.8); 2. Peterhof; 3. Quicksilver S. Tot.: w. f 1.90, pl. f 1.10. 1.10, 1.10; gek. f8.10; cov. f4.60. Definitieve uitslag door optelling de? totaaltijden: 1. Quintus Harvester (A. R. Nottelman) (4.59.6); 2. Peterhof 5.00.3; 3. Quicksilver S 5.00.4. Jacoba-prljs: 1. Vauban B (P. D. Bolt) (1.29.1); 2. Walter Mltty; 3.Unemdé. Tot.: w. f8.20; pl. f 1.60, 1.20. 3.40; gek. f6.90; cov. f 4.30. O MC Gregor-prbs: 1. Wlllemarle GS (R. Hamming) (1.27.9); 2. Vulture S; 3. Vaandrig. Tot.: w. f5.60; pl. fl.80. 1.30; gek. f 3.10. cov. f 4.40. Peter Scott-prijs: Voor amateurrijders: 1. Uferlooper S (G. v. d .Wal) (1.26.9); 2. Turdus Muslca S; 3. en 4. dead heat: Tlra en O Laplze K. Tot.: w. f8.80; pl. fl.70. 2.—. 1.80. 1.20; cov. f 6.50; koppel f8.10 Totale omzet f75.714. Koersen Mereveld De uitslagen van de gisteren op Meren- veld gehouaen draverijen lulden: Deventer-prljs: 1. Velvet Erebus (J. Hof) (1.30.5)2. Xanthia S; 3. Why Not. Tot.: w. f3.60; pl. f 1.40, 1.50, 2.60; gek. f6.60; cov .f 5.70. Hengelo-prijs: 1. Ysselmonde (P. M. Smit) (1.30.6): 2. Yvonne Hollandla; 3. Ypermoren. Tot.: w. f4.pl .fl.70, 1.80; gek. f4.40; cov .f3.60. Diepenveen-Prijs: 1. Vliegende Hollan der (P. M. Smit) (1.26.9); 2. Whirlwind; 3. Verlaynn Malre. Tot.: w .f5.80; pl. f2.10, 1.60, 5.70; gek .f6.90; cov. f6.10. Sprinters-prijs: 1 X Henny D (D. La- geweg) (1.26): 2 Xallsko; 3. Xetra. Tot.: w. f 11.20; pl. f3.20, 1.50; gek. f 10.90; COV. f 4.20. Zwolle-prljs: Voor amatrlces: 1. Theo Messldor (mej. A. M. van Rijswijk) (1.21.9); 2. Q Bascom; 3. Sonja Zora. Tot.: w. f 1.30; pl. fl.10, 1.30; gek. f3.10, cov. f2.50. Goor-prlls: 1. Taky Erebus (J. Hof) (1.25); 2. Upper Ten; 3. Va Ja Con Dlos. Tot: w. f2.20; pl. fl.20. 1.30, 1.60; gek. f6.70; cov .f4.20. Hellendoorn-pr(js: 1. Promotor O (J. de Leeuw) (1.27)2. Tllda O; 3. Uncle Mars. Tot.: w. f53.80; pl. f7.30, 2.40, 1.70; gek. f74.50; COV. f4 50. Oldenzaal-prijs: 1. Sandra (A. Th. Kng- nenburgi (1.23 9); 2. Slta; 3, Quick Jim* my. Tot.: w. f6.50: pl .fl.70. 1.70, 3.9Q| gek f6. COV. f 4.90. Totalisatoromzet f 130.663,50. Het Amerikaanse dames tennis- team heeft zondag in de finale van het toernooi om de Wightmancup met 41 gewonnen van Engeland. De Nederlanders hebben het in de internationale motorcross te Moll niet tot een van de ere-plaatsen kunnen brengen. Van hen boekte Broer Dirks het beste resultaat met een vierde plaats in het eindklassement, dat werd aange voerd door de Zweed Nilsson, op de 2de plaats gevolgd door de Belg Baeten en op de derde plaats door de Engelsman Draper. Tijdeens atletiekwedstrijden teSchaes- berg heeft Jan van Uden (Schaesberg) zondagmiddag het Nederlands Junior- record op de 1500 meter verbeterd. Hij maakte een tijd van 3 min. 59 sec. en bleef daarmee ruim onder het oude record dat met 4 min. 1.4 sec. sinds 31 mei van dit Jaar op naam stond va» Chris Konlngs (Zaanland». Ashley Cooper, de Wimbledonkan» pioen 1958, die enige tijd geleden prof is geworden, heeft zaterdag het interna tionale proftoernooi te Eastbourne ge wonnen. In de finale versloeg hij nie mand minder dan zijn landgenoot Hoad. De cijfers waren: 9—11, 4—6, 6—1, 64. 6—0. De Fransman Gracieux Lampartl heeft zaterdagavond te San Remo het Europese kampioenschap vedergewichï op zijn naam gebracht door een punten- overwinning in 15 ronden op de Itali aanse titelhouder Sergio Caprari. Vooral inzake de Algerijnse politiek tel (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister-president, Michel Debré, heeft zich gisteren publiekelijk beklaagd over het wanbegrip, dat Frankrijk ontmoet van de zijde zijner Weste lijke bondgenoten inzake zijn Algerijnse politiek. Het is het recht van het her nieuwde Frankrijk, zo riep de premier uit, die wel zeer uit een nationalistisch vaatje tapte, onder de omstandigheden, waarin we verkeren, van zijn bondgeno ten de meest complete steun te verlangen. Onze politiek is gericht op de restau ratie van Frankrijk en niet op zijn isolement. Vóór 26 augustus a.s. heeft het Franse staatshoofd een nieuwe spe ciale zitting van de regering bijeen geroepen. Men verwacht nu, dat hij dan voor zijn ministers een slipje op zal lichten van de sluier, die zijn voornemens met betrekking tot Alge rije nog altijd verhult. Buitenlandse driplomatieke waarne mers in Parijs brengen deze uitlatingen van Debré in direct verband met de moeilijkheden, die Frankrijk momenteel ondervindt om zijn Algerijnse politiek bij de aanstaande vergadering der Ver enigde Naties volgende maand nog te kunnen ..verkopen". Al wel eerder heeft Debré de bevriende, of tenminste Wes telijke. mogendheden van FrankrijK met tegenmaatregelen gedreigd, indien ze doorgingen de Algerijnse nationalisten financiële of andere hulp te verlenen. Toch valt het op. dat Debré zich dit k°er geen uiblatingen heeft veroorloofd, die de bedoelingen van president De Gaulle al te gevaarlijk zouden kunnen compromiteren of doorkruisen. Over de mogelijkheid van vredesonderhandelin gen met de Algerijnse rebellenregering. waarvan Debré niettemin persoonlijk een verklaarde tegenstander is, heeft hij nu met geen woord gerept. Toch worden de geruchten in dit verband dagelijks sterker. Men neemt aan dat De Gaulle, bij zijn a.s. reis naar Algerije op 27 augustus a.s. zich vooral op de hoogte wil stellen van de houding, welke po litieke en militaire kringen daar zou den aannemen, indien hij nu zijn volle gewicht in de weegschaal wierp om met de Algerijnse nationalisten een ernstig gesprek te kunnen voeren. Het is ln dat opzicht ook opmeikelijk, dat de premier van de Algerijnse rebel- lenregering, de ex-apotheker Ferhat Abbas, die. tussen haakjes, vorige week bij een bezoek aan Barcelona, door de Spaanse regering over de grens werd ge zet. van zijn kant nu openlijk heeft verklaard, dat bij een uitnodiging van De Gaulle dit keer zal aanvaarden In de kringen van de F.L.N. zal het mo ment voor een direct gesprek met Frankrijk dus gunstiger kunnen zijn geworden. Ofschoon in Frankrijk de grote meer derheid van het volk een Initiatief in deze richting van de generaal ongetwij feld ook krachtig toe zou juichen, mag men de tegenstand die De Gaulle hier van de ultra's en militairen in Algerije, doch ook van het Franse parlement ontmoeten zal, beslist nog altijd niet onderschatten. De Gaulle is eventueel zeker bereid gelijk hij binnenskamers al moet hebben verklaard, het parle ment onmiddellijk te ontbinden indien men hem van die kant een stok tussen de benen zou trachten te steken. Maar een eventuee! verzet van de hoge leger leiding. die het Algerijnse probleem met louter militaire middelen tot een „op lossing* denkt te kunnen brengen, zou zelfc voor De Gaulle veel moeilijker te bezweren zijn. Auto ïn Wilhelminakanaal twee doden Twee inwoners van Kerkrade, de "8- jarige J. Weelen en de 23-jarige H. J. aporken zijn verdronken, toen de auto waarin zij waren gezeten van nacht bu Oirschot in het Wilhelmi nakanaal reed. Twee andere inzitten den. de 25-jarige Sporken en de 24- jarige Goedkoop, beiden eveneens uit Kerkrade. hebben zich nog uit de auto weten te redden, doch z|j moes ten met een ernstige shock in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto ls, rijdende uit de richting Tilburg op de rijksweg Breda-Eindho- ven even voorbij Best door nog onbe kende oorzaak over een één meter hoog dijkje langs het Wilhelminakanaal ge schoten en in het water terecht ge komen. Twee agenten van de rijkspoli tie en een burger slaagden er niet in om de twee, die nog in de wagen moes ten zitten, te redden. Een van de om gekomenen had zich nog halverwege een portierraam geworsteld en de an dere werd uren later uit het kanaal op- gedregd. De vier jongemannen waren op de terugweg van de wielerwedstrijden te Zamd voort. Reclamevliegtuigen in moeilijkheden In het duingebied (usscn Castri- cum en Heemskerk heeft gistermid dag om kwart over drie een Pipercub, die met een reclamestrook achter zich boven de duinen vloog, een geslaagde noodlanding gemaakt. Het toestel werd beschadigd# doch de vlieger bleef onge deerd. Duizenden badgasten renden van het 6trand af de duinen in om te zien waar de Pipercub was neergekomen en om zo- nodig hulp te bieden. Tijdens deze storm loop op en over de duinen werd enorm grote schade aangericht in de helm- aanplant. De Pipercub is met toestemming van de Rijksluchtvaartinspectie om kwart voor zeven weer opgestegen. Het toe stel is eigendom van een luchtreclame- I bedrijf te Hazerswoude. I Het touw van een op het strand op- gelaten vlieger kwam in aanraking met de kabel waaraan de reclamestrook ge sleept werd en de kabel brak. Om zijn verloren sleep weer op te halen maakte de vlieger de noodlanding. Zaterdag omstreeks het middaguur is een sportvliegtuigje, een Havilland-Ti- ger-Moth, dat reclame maakte voor hor loges, in een bollenland onder De Zilk by Vogelenzang neergestort en geheel vernield. De piloot bleef ongedeerd. Door onbekende oorzaa,k verloor het toestel hoogte. Vermiste lifter thuis De 18-jarige A. van Iersel, uit 's-Her- togenbosch, die heel wat pennen in be weging heeft gebracht, omdat hij spoor loos verdwenen zou zijn bij een lift- tocht door Zwitserland, is gezond en wel thuisgekomen. Zoals bekend was de jongen een week geleden zyn reisge noot kwijtgeraakt, waarna deze is door- gereisd naar de afgesproken plaats van terj bestemming. Van Iersel is echter terug- gegaan naar Bern, waar hU een nieuw edj paspoort heeft gekregen, omdat zijn eflj reisgenoot dat bü zich had en is van- Art daar naar huis vertrokken. De Amerikaanse atoom-onderzee boot Skipjackis de haven van Portland binnengelopen, na de Koninklijke naar Westduitse beurs (Van onze financiële medewerker) Nadat in december 1958 de gewone aandelen Unilever op de Westduitse beurzen zijn geïntroduceerd, zullen nu ook aandelen Koninklijke op de offi ciële effectenmarkten verschijnen als een van de internationale fondsen, waarvoor de beleggers de laatste lyd grote belangstelling aan de dag leg gen. Men zou de introductie van aandelen Koninklijke op de Westduitse beurzen vooral moeten zien als een nieuwe aan- wyzing voor de financiële en economi sche herleving van West-Duitslar.d. Concerns als Koninklijke. Philips en Unilever hebben voor de financiering van hun groeiend bedrijf steeds grotere kapitalen nodig en zij moeten die sop- ken waar zij te vinden zijn. De recente cijfers over de Westduitse besparingen en de effecten-aankopen van die zijde op buitenlandse beurzen leveren het be wijs dat de kapitaalvorming in West- Duitsla nd snel toeneemt. Terwijl reeds circa 70% van het kapitaal van de Ko ninklijke buiten Nederland wordt ge houden, was het Duitse bezit tot voor kort zeer gering. De officiële notering aan Westduitse beurzen zal ongetwijfeld aan de populariteit van aandelen Ko ninklijke in de Bondsrepubliek ten goe de komen, waardoor ook het concern van de Koninklijke-Shell te zijner tijd op het Westduitse kapitaal met succes een beroep zal kunnen doen. Eredoctoraat voor prof. ir. C. B. Biezeno De Rijksuniversiteit te Gent heeft het eredoctoraat in de faculteit der toegepaste wetenschappen verleend aan prof. dr. ir. C. B. Biezeno, oud- hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft. De erepromotie zal plaats hebben op 5 oktober. Prof. Biezeno nam ruim een jaar ge leden afscheid van de TH, waaraan hij sinds 1914 als hoogleraar in de toe gepaste mechanica verbonden was ge weest. Zijn grote verdiensten voor de wetenschap werden reeds in 1932 be loond door zijn benoeming tot eredoc tor van de Universiteit van Amsterdam. Sinds 1939 is hij lid van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen en cor responderend lid van de Pruisische Aka demie van Wetenschappen. In 1949 werd hij benoemd tot lid van de Onderwijs raad. Van de hand van prof. Biezeno ver schenen vele publikaties. Dekkingspercentage 80 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in juli 1959 f. 1299 miljoen (v.m. f.1310 miljoen), terwijl voor een waarde van f.1034 miljoen (v.m. f.1135 miljoen) werd uitgevoerd. Het. dekkings percentage bedroeg 80 (v.m. 87). Amerikaans oordeel over onze verbeterde economie Naar aanleiding van de verbeterde economische situatie in Nederland, wordt in een pubiikatie van het Ame rikaanse Ministerie van Handel opge merkt, dat de aanvankelijke verwach ting der Nederlandse regering voor een stijging van het bruto nationaal produkt in 1959 met 3% tot 37 mil jard gulden kennelijk te laag is ge weest, als de stijging in hetzelfde tempo blijft aanhouden. Er wordt op gewezen. d>at in vrijwel alle sectoren van de Nederlandse eco nomie verbetering viel te bespeuren, vergeleken met de overeenkomstige pe riode van 1958: de resultaten van de buitenlandse handel waren beter, de deviezenreserves stegen, de industriële produktie was in april en mei bijna 10% hoger dan in dezelfde maanden van verleden jaar, het verbruik nam iets toe, terwijl de prijzen over het algemeen stabiel bleven en de werkloosheid nog verder daalde. Vele vriendschappelijke wedstrijden Ook dit weekeinde werd weer een groot aantal vriendschappelijke voetbal wedstrijden gespeeld. In Breda won NAC, na een 1O-voor sprong bij de rust, met 30 van het Belgische FC Brugge. De doelpunten werden gescoord door Bouwmeester, Canjels en Van Gastel. DOS was weer eens in een produk tieve bui. De „kanaries" wonnen te Utrecht met 6—1 van de Wuppertaler SV. De ruststand was 5—1. Het grootste aandeel in de score had Tony van der Linden, die viermaal doelpuntte. Voor de andere Utrechtse treffers zorgden Brokx en Luiten. De andere Utrechtse eredivisieclub. Elinkwijk. had minder succes. Het Gro ningse GVAV ging namelijk met een 63-overwinning naar het noorden te rug. De nieuwe eerste divisieclub Veendam ging, op eigen terrein, met dezelfde cij fers ten onder tegen Leeuwarden, dat bij de rust reeds met 42 leidde. De beide Haagse semiprofclubs. SHS en ADO, die elkaar op Houtrust ont moetten, speelden gelijk: 22. Landskampioen Sparta is momenteel in goede vorm. Zondag wonnen de Rot terdammers op Spangen met 41 van het Oostenrijkse Austria. De ruststand was 20 voor de Spartanen, van wie Bosselaar tweemaal scoorde. De overige treffers kwamen op naam van Daniëls en W. van der Gijp. Bij Helmondia ontbreekt er nog het een en ander aan. Daarvan getuigt de 72-nederlaag tegen het Bossche Wil- helmina, dat bij de rust reeds een 4-0- voorsprong had. Zaterdagavond won KFC in Koog aan de Zaan met 41 van Rapid JC. Voor 15.000 toeschouwers behaalde Chelsea te Amsterdam een kleine doch alleszins verdiende overwinning op Ajax. De cijfers waren 32. Qua positie- kiezen en individuele loopsnelheid, en vooral ook wat de snelheid van spelen van de bal betreft, waren de Londenaars superieur. De Bossche eerste-divisieclub BW oe fende zaterdag in Duitsland tegen Bayer Leverkusen. De Bosschenaren stonden met de rust reeds met 31 achter en verloren tenslotte met 53. De Venlose ere-divisieclub VW speel de zaterdag, eveneens in Duitsland, een oefenwedstrijd tegen FC Köln. De Duit sers wonnen met 31. na met de rust reeds een voorsprong te hebben gehad van 10. PSV verloor zaterdag in een lichtwed- strijd voor 18.000 toeschouwers van de Engelse tweede-divisieclub Sheffield United. De eindstand was 23 Voor PSV scoorden Trevor Ford en Piet Krui- ver. NOAD leed in Tilburg een eervolle nederlaag tegen Standard Luik. De einduitslag was 2—1 voor de Belgen, na een 11-ruststand. Eveneens in Tilburg speelde Longa met 11 aelijk tegen Turnhout (België). Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Willem II leed. ook al in Tilburg, een zware nederlaag tegen Anderlecht. Na een 41-voorsprong bij de rust zegevier den de Belgen met 71. Het Tilburgse tegenpunt kwam van Timmermans, die door Willem II van de amateurclub TOP werd overgenomen. Ook Rapid JC is nog niet in vorm. Na de teleurstellende 4—1-nederlaag van zaterdag tegen KFC. kwamen de Lim burgers zondag in Apeldoorn tegen AGOVV niet verder dan een gelijkspel. De uitslag was 22. een stand die reeds bii de rust was bereikt. De nieuwe ere-divisieclub Sittardia tenslotte won zaterdag met 40 van de FC Bregenz. De doelpunten werden ge maakt door Hulsmans (2), Harter en Buehler. overtocht van Amerika naar Enge- land bijna geheel onder water ge maakt te hebben. De Hongaarse schrijvers in hef buitenland De Vereniging van Hongaarse schrij vers in het buitenland heeft een verkla ring uitgegeven na de Hongaarse wei gering om op verzoek van de interna tionale PEN-club Tibor Dery en Gyula Hay in vrijheid te stellen. De Hongaarse regering had na het verzoek van de PEN-club verklaard, dat beide schrijvers ..misdaden tegen het Hongaarse volk hadden bedreven". In een schrijven aan de secretaris generaal van de internationale PEN- club zegt de Vereniging van Hongaarse schrijvers in het buitenland, dat zij het betreurt, dat de houding van de Hon gaarse autoriteiten het scepticisme rechtvaardigt. waarmee het opnieuw toelaten van de Hongaarse PEN-club werd beschouwd Vertrouwend ln de solidariteit van alle schrijvers ter wereld, vragen wij hun hun stem te verheffen tegen de uitda gende schending van de rechten van de mens en eerbiediging te eisen van de geschreven en ongeschreven wetten van de litteraire roeping en vooral de on middellijke invrijheidstelling te eisen van de Hongaren, die gevangen zijn, omdat zij hun mening geuit hebben". Kroesjtsjefs veiligheid De Amerikaanse veiligheidsdienst treft op het ogenblik uitgebreide maatregelen om de veiligheid van de Russische pre mier bij diens komende bezoek aan de Ver. Staten te verzekeren. Geen moge lijkheid wordt, daarbij over het hoofd gezien. Van elk hotel, waar Kroesjtsjef de volgende maand zal vertoeven heeft men een plattegrond, en men heeft zich grondig op de hoogte gesteld van de an tecedenten der gasten, die op de ver dieping onder of boven Ruslands leider zullen logeren. Ambtenaren van deze dienst zullen tijdelijk aan de betrokken hotelstaf worden toegevoegd. Ook het voedsel wordt aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen, waarbij men het zelfs weer met een geigerteller op ra dioactiviteit zal onderzoeken als de Russische ambasade zulks evenals zij deed bij het bezoek van Mikojan verzoekt. Zo mogelijk zal Kroesjtsjef niet met lijn toestel iem .maar met rege ringsvliegtuigen reizen en gebruik ma ken van militaire vliegvelden, hetgeen een betere controle mogelijk maakt. Het veiligheidsstelsel zal nog rigou reuzer zijn dan indertijd voor het be zoek van de Britse vorstin, dat toen reeds zwaar werd aangemerkt- Eisenhower wenst Soekarno geluk President Eisenhower van de V.S. heeft president Soekarno van Indonesië een gelukwens gezonden bij gelegenheid van de veertiende verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid. NORSTAD EN SPAAK SPREKEN MET ADENAUER De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal Norstad, en de secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Spaak, hebben zondag in de villa van de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, mr, D. U. Stikker, te Loveno di Menaggio aan het Comomeer een onderhoud gehad met de Duitse bondskanselier. Ade nauer. De bondskanselier is op het ogenblik met vakantie te Cadenabbia op enkele kilometers van Loveno di Me naggio, generaal Norstad en Spaak waren zaterdag te Canobbio aan het lago maggiore de gast van de Belgische permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, de Staercke. GOLF Noordwijkse Golfclub Op het terrein van de Noordwijkse Golfclub werd gisteren gestreden om de Nevada-trofee, 18 holes strokeplay dames en heren. De uitslag luidde: 1. A. Zum- polle (26) netto 68; 2. en 3. dr. J. Mulder (12) en mr. Van Hoeken (15) netto 69. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. BU apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88 Communisten moeten hun congres uitstellen Het militaire bestuur van Djakarta heeft gisteren de Indonesische com munistische partij opdracht gegeven haar zesde nationale congres dat za terdag; zou beginnen, tot de volgende maand uit te stellen. Een woordvoerder zei dat het besluit was gebaseerd op veiligheidsoverwegin gen met het oog op de viering der on afhankelijkheidsfeesten. Er waren reeds communisten uit het buitenland in Indonesische aangekomen voor de bijwoning van het congres. De partij maakte plannen voor het congres nadat het verbod tot het uit oefenen van politieke activiteit gedeel telijk werd opgeheven en met toestem ming van het leger niet-openbaar mag worden vergaderd. 44 Indonesische militairen van functie entheven Het Indonesische leger heeft 44 offi cieren van hun functies ontheven onder de beschuldiigng dat zij de militaire discipline in gevaar brengen, aldus heeft de woordvoerder van het leger luitenant-kolonel Harsono in Djakarta medegedeeld. Volgens het Persbureau „Antara" zijn 541 legerfunctionarissen van hetzelfde beschuldigd. Incident aan Tunesisch- Algerijnse grens De Tunesische regering heeft zater dag bekendgemaakt, dat twee Franse bommenwerpers in de ochtend bomaan vallen hebben gedaan op Bhiret Zitoena, in het gebied van Ain Draham naby de Algerijnse grens. BU de tweede aanval was genoemde plaats ook door drie Franse tanks en twee pantserwagens van over de grens beschoten. Bovendien vloog later een Frans verkenningstoe stel boven het betrokken gebied, aldus de Tunesische bekendmaking. De Tunesische zaakgelastigde te Parijs bracht later een protest over aan de secretaris-generaal van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. HU verzocht hem een einde aan de opera ties te maken. Volgens het Franse militaire hoofd kwartier te Algiers zijn er bij de opera tie geen bommen geworpen. De actie was gericht tegen een groep Algerijnse opstandelingen, die uit Tunesië naar Algerijns gebied was gekomen en zich later terugtrok. In welingelichte kringen in Algiers is verklaard, dat geen Franse troepen zaterdag de Tunesische grens hebben overschreden. Wervelstorm in Brazilië Een wervelwind heeft vrijdag in het zuiden van de Braziliaanse staat Pa rana, voornamelUk in de plaats Palma, grote verwoestingen aangericht. Er zijn totdusver 59 doden en tweehonderd ge wonden gevallen. Militaire en burger- lUke vliegtuigen zijn naar de plaats van de ramp gezonden om voedsel en medi camenten te transporteren, aangezien de wegen door slagregens zyn veran derd in modderpoelen. Honderden ge zinnen werden daJdoos. tastings in Engeland zijn weer en twintig stadsomroepers, veelal de wedstrijden 0111 het kampioen- in oude klederdrachtnamen aan de schap „omroeper" gehouden. Drie wedstrijd deel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9