ANDRE DARRIGADE „MAAKTE" DE STRIJD EN WERD KAMPIOEN Prachtige tweede plaats voor Bas Maliepaard bij de amateurs Van Looy en Yan Steenbergen uitgejouwd Geldermans en Niesten in kopgroep Politie draaide voor de 170.000 kijkers haar hand niet om Strijd werd geheel beheerst door de Nederlanders en Belgen Cijfers van Zandvoort Amateurs Ruim 170.000 toeschouwers in Zandvoort MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 (Van onze sportredacteur) „Twee honden vechten om een been, de derde loopt er snel mee heen Dit vaderlandse spreekwoord is buitengewoon goed van toepassing geweest op de titelstrijd der profs, welke gisteren ten aanschouwe van liefst 170.000 toeschouwers op het verlengde circuit van Zandvoort werd gehouden. Die twee «hon den' waren de Belgen Rik van Looy en Rik van Steenbergen, die elkaar in hun rivaliteit zo na drukkelijk beloerden, dat zij hun kansen volledig bedierven en zij tenslotte door hun eigen, met vele duizenden naar Zandvoort gekomen Belgi sche supporters hardgrondig werden uitgejouwd. De derde ,hond', die er zo snel met de buit in dit geval de regenboogtrui vandoor ging, was de 30-jarige, om zijn vlijmscherpe eindsprint gevreesde Bask André Darrigade. En dat ge- Maar men maakte een schromelijke en zeer kostbare vergissing. Want de blonde André kreeg aan de kop hulp. Ab Geldermans, de sterke Nederlander, sprong naar voren, de Brit Simpson overbrugde de kloof tussen de leiders en het peloton, onze landgenoot Coen Niesten waagde de sprong en tenslotte was de leidende formatie, waarin vooral de beide Nederlanders bergen werk verzetten, zo sterk geworden, dat een groot gevoel van onbehagen het peloton bekroop. Rik van Steenbergen werd nerveus. Déar dreigde zijn derde wereldtitel, die men hem by voorbaat al zo'n beetje had toebedeeld, verloren te gaan. En na 160 km. ging de Belg in de aanval. Het gelukte Van Steenbergen met behulp van zün „knecht" Baens en de Fransman Cazala los te komen van het peloton. Maar hy had geen rekening gehouden met Rik van Looy. Ook Rik 2 sprong uit het peloton weg. Het was een enorme blunder, want Van Looy sleurde eerst Jo de Haan, die dankbaar van de springplank gebruik maakte en tenslotte het gehele peloton naar de groep Van Steenbergen toe en daarmee was het gevaar voor Darrigade c.s. geweken. Want ook een fanatieke poging, die de lange Ge rard Saint in de voorlaatste ronde ondernam, gelukte niet. Toen het er tenslotte op aankwam was het voor André Darrigade een koud kunstje om Baldini als wereldkampioen te onttronen. In het kopgroepje van acht man was geen sprinter van zyn formaat. Meters voor de eindstreep kon Darrigade al triomfanteiyk de armen opsteken beurde inderdaad snel. Want reeds na 70 van de 292 km. ging de schrale Darrigade in gezelschap van de Italiaan Gismondi en de Deen Retvig aan de haal. Het was een waagstuk, waarvoor de grote „kanonnen" in het peloton slechts een schamper ophalen van de schouders over hadden. Niemand van de supporters van Rik van Looy, van Van Steenbergen, van titelhouder Ercole Baldini of van Jacques Anquetil maakte zich on gerust. Vrolijk paradeerden zij langs de tribunes, waarbij zij borden met foto's van hun favorieten trots boven de hoofden hielden. Een paar flinke duwen op de pedalen als de tijd da&r was, en een Van Looy, een Steenbergen, een Baldini en een Anquetil zouden die waaghalzerige Darrigade wel tot de orde roepen. Zo dacht men in het peloton enzo dacht men op de tribunes Looy te gortig. In zijn eentje begon Rik 2 de achtervolging van zijn grote rivaal. Jo de Haan zag in deze jacht een mo gelijkheid om zich eveneens in de voor ste gelederen aan te dienen, maar voor het zover was, hadden de gezamenlijke Frans-Italiaans-Nederlandse troepen de handen ineen geslagen en riepen zo wel Van Looy als de groep Van Steen bergen tot de orde. In de 22e ronde werd Poblet. de befaamde Spaanse sprinter, die tot de grote favorieten ge rekend werd, het slachtoffer van een valpartij. Poblet verdween uit de strijd evenals zijn landgenoten Bover en Cha con. Na 230 km hadden de leiders een voorsprong van 1 min 37 sec op de rest van het veld- De kilometers begonnen nu zwaar te wegen. De Canadees Murphy, die dap per zijn partijtje in het leidende pelo ton had meegeblazen. verloor na 235 km het contact met de kopgroep en verdween geruisloos van het parcours. De voorsprong van de leiders werd niet aangetast. Zowel na 240 km als na 251 km bleef het peloton 1 min 8 seconden op hen achter. De Franse kampioen Anglade was intussen ook in het ren nerskwartier verdwenen, zodat nog acht renners aan de leiding gingen: Fischer- keller. Foré. Darrigade, Gismondi, Ron- chini. Simpson, Geldermans en Nies ten. In de volgende tien kilometer wis ten zij hun voorsprong zelfs nog iete te vergroten tot 1 min 18 sec. L.W.V. sterkste m het N.C.S.-waterpolotoernooi W atervriendenverenigingen uit het gehele land hebben deelgenomen aan het NCS-waterpolotoernooi, dat in het Zuiderparkbad in Den Haag werd ge houden. De Leidse Watervrienden kwa men in poule 1 uiit tegen Utrecht en Amsterdam. De mensen uit de Domstad werden met 8-2 verslagen, de hoofdste delingen met 4-1. In poule 2 kwam Den Haag zegevierend uit het water. De fi nale ging dus tussen de Residentie en de Sleutelstad. Onze stadgenoten won nen met niet minder dan 6-0 en het stond dus wel vast. dat zij verdiend ook voor dift jaar in het bezit van de beker konden blijven. De Italianen en Fransen, die 20 André Darrigade flitst voor Ois- firlr Tortors 7rfnnainnrt rile 1 mondt als wereldkampioen der pro fessionals over de eindstreep. sterk tegen Zandvoort als kamp plaats voor het wereldkampioen schap gekant waren, hebben overi gens gelijk gekregen. Het Zand- voortse oircuit was lang niet zo zwaar als de KNWU wel wilde sug gereren. Voor een werkelijk wereld kampioenschap zal men een volgen de keer dan ook beslist naar andere mogelijkheden moeten uitzien. Ten zij men op het standpunt blijft staan, dat ook de kanonnen van de vlakke weg hun kans moeten heb ben. Als men het per sé zo wil stel len is Darrigade een zeer waardige drager van de regenboog trui. Tenslotte was de blonde Fransman de man die de moed had zich al zo vroeg in de race in het riskante avon tuur van een ontsnapping te werpen. Dankzij hem en natuurlijk ook dankzij Gismondi, die ook een van de mannen van het eerste uur was heeft de strijd een spectaculair karakter ge kregen. Want daar had het in de eerste zeven, saaie ronden, waarin het peloton in een gezapig tempo de kilometers wegtrapte, beslist niet naar uitgezien. Pas toen Darrigade. Gismondi en de dappere Deen Retvig die het overigens niet lang volhield, het peloton hun achterwielen lieten zien, kreeg de strijd een interessante ontwikkeling. Bijna tien kilometer had het drietal een voorsprong van 1 minuut en 2 se conden op het peloton veroverd. Nog leek het met nog een kleine 200 kilo meter voor de boeg een riskante onder neming. Maar Darrigade c.s. kregen 6poedig versterking, want het peloton telde nog meer lieden, die belust waren op een gokje. In de negende ronde ver lieten ook de sterke Brit Simpson en de tweede gestarte Deen, Jonsson, de grote groep. Met behulp van Retvig, die zich daarvoor even liet afzakken, kregen zij aansluiting bij de leiders. Ook Geldermans Intussen had ook Geldermans het peloton verlaten. De groep Darrigade had op dat moment VA minuut voor sprong, maar in een prachtige solo vloog de sterke Geldermans naar de koplopers toe die hij in de elfde ronde bereikte. De komst van de Nederlander betekende voor de vluchtelingen een welkome versterking. Want moeilijk heden gingen zich in snel tempo aan dienen. Eerst moest de Deen Jonsson lossen. Hij kon het tempo niet meer volhouden en verdween naar de pit. Ook Jonsson's landgenoot Retvig reed boven zijn krachten. Met kramp ver liet hij geruisdoos het strijdtoneel. En tot overmaat van ramp kreeg Darrigade op de boulevard een lekke band. waar door hij tot driemaal toe van fiets moest verwisselen. Gelijktijdig ontke tende het peloton een felle jacht op de vier overgebleven leiders Darrigade, Gismondi. Geldermans en Simpson - en hun voorsprong slonk tot 55 seconden. In snel tempo De gebeurtenissen volgden nu snel achter elkaar. Coen Niesten overbrug de geheel alleen de afstand naar de koplopers, gevolgd door de Duitser Flscherkeller, Henri Anglade, de Ca nadees Murphy en de Belg Foré, ter- wyi ook de Italiaan Ronchini de kop groep kwam versterken C Net bijtyds, want in het peloton be gonnen eindelijk de Belgische kop mannen zich te roeren. Rik van Steenbergen ontsnapte met Roger Baens en Cazala aan de aandacht van Rik van Looy, die het gevaar te laat merkte. Na 210 km had de kopgroep van tien man een voorsprong van 1 min 12 sec op het groepje met Van Steenbergen. Het peloton, aangevoerd door Saint en Bruni was 1 min. 50 sec achter ge raakt. De lange slanke Gerard Sant en en Bruni. de pupil van Gino Batali, lie ten het veld hun achterwiel zien en voegden zich bij Van Steenbergen, Baens en Oazaila, Nu werd, het Rik van Slotfase Toen begon de slotfase. Gerard Saint, de revelatie van de laatste ronde van Frankrijk, werkte zich los uit het pelo ton en toen de laatste twintig kilome ter ingingen kwam hy 24 seconden na de kopgroep langs de tribunes. Het pe loton. aangevoerd door Jo de Haan, Baldini, Anquetil en Junkermaxm kwam 34 seconden na Saint. Gerard Saint slaagde niet. In de voorlaatste ronde verloor hij vijf secon den op de kopgroep, waarin vooral de Nederlands Geldermans en Niesten het zware werk deden. Toen de bel voor de laatste ronde luidde had Saint een achterstand van 51 seconden op de kopgroep. Het peloton met de Ne derlandiers Capteln, De Roo, De Haan, Damen en Van den Brekel (Michel Stokker had twee ronden voor het ein de na een inzinking de Nederlandse pit opgezocht) lag nog 51 seconden achter op Darrigade en zijn makkers. In de laatste ronde werd Saint door het fel jagende peloton ingelopen. De acht leiders bleven onbereikbaar. Gel dermans kwam het eerst over de Hun- zerug met Darrigade aan zijn wiel en Foré in derde positie- In de Tarzan- bocht spurtte Gismondi buitenom naar voren. Maar Darrigade. befaamd om zijn scherpe eindschot, sprong met de Italiaan mee en versloeg hem op het laatste rechte eind met enkele lengtes. Darrigade was wereldkampioen. Achter Gismondi, die na deze nederlaag het gebruikelijke Italiaanse protest indien de, waarnaar men niet eens meer luis terde. veroverde Noel Foré de derde prijs vóór de Brit Simpson, de Italiaan Ronchini, Geldermans, Fischerkeller en Coen Niesten. Jacques Anquetil won de spurt van het grote peloton, dat 22 se conden later over de streep ging. Een onderonsje na afloop tussen onze landgenoot Ab Geldermans, die op de zesde plaats eindigde en de eindsprint aantrok en wereld kampioen André Darrigade rechts Zie advertentie op pagina 4, 2e blad. De 170.000 bezoekers van de wereld- ka mpioenschappen hebben de zwaai versterkte Zandvoortse politie geen enkel hoofdbreken gekost. De aanvoel was volkomen geregeld door trein er bus, die tot diep in de avond bezie waren de wielerenthousiasten af te voe ren. Het grote aantal auto's en motoren dat bij andere circuit-evenementen veel last bezorgt bleef dit weekeinde volko men uit. Er kwamen slechts enige hon derden auto's naar de badplaats, waar in hoofdzakelijk officials en persverte genwoordigers vervoerd werden. De overige wagens werden in de omliggen de gemeenten op diverse pleinen opge vangen, wa-arna de bezoekers in bussen naar en van het circuit werden ver voerd. De gemeentelijke parkeerterrei- Oostduitser Schur opnieutv kampioen Gustav Schur, de 28-jarige student aan de hogeschool voor licha melijke opvoeding in Leipzig, ging zaterdagmiddag als eerste over de eindstreep in het wereldkampioenschap voor amateurs op de weg. Schur, die ook het vorige jaar in Reims de regenboogtrui veroverde, was de eerste amateur in de wielergeschiedenis ,die er in slaagde zijn naam voor de tweede maal in successie in het gouden boek der wie lersport te schrijven. De morele winnaar was echter de 21-jarige Bas Maliepaard, uit Willemstad, die in de eindsprint met bijna een lengte door de Oostduitse „staatsamateur" werd geklopt. Maliepaard legde als het ware de basis voor de zege van Schur toen hij in de laatste ronde op de boulevard demarreerde en Schur met hem mee ging. Gezamenlijk bouwde het tweetal aan een voorsprong van tien seconden waarvoor Maliepaard het meeste werk verzette. En toen na de Hunzerug het peloton angstig dicht bij kwam, nam Maliepaard opnieuw het initiatief. Hij demarreerde even voorbij de Tarzan- bocht met de wetenschap, dat hij haast zeker in de eindspurt tegen Schur hel onderspit zou delven. Het gebeurde ook Schur, dde een veel groter verzet reed had volop gelegenheid om in die laatste paar honderd meter op volle snelheid te komen en Maliepaard op de streep te verslaan. De wereldkampioen gaf het zelf toe: „Ik was blij, dat Maliepaard die een veel kleiner verzet reed, zo vroeg begon te spurten. Als hij nog honderd meter had gewacht, dan zou Ik het niet geweten hebben". Maliepaard had wel degelijk geweten wat hij deed. „Toen ik die spurt begon was het peloton zo dicht bij, dat het voor mij om een zekere eervolle tweede plaats of een roemloos ondergaan in de sprint van de grote groep ging. Ik ben beet tevreden". In het honderd Maliepaard uitte zyn vreugde door de Oostduitser tydens de ceremonie pro- tocolaire te omhelzen. Een ceremonie die door allerlei foutjes eigenlijk in het honderd liep. Niet de Oostduitse maar de Belgische vlag werd aan de hoogste mast gehesen en pas toen de drie pryswinnaars In de open auto plaats hadden genomen om een ere- ronde over het circuit te ryden, weer klonk het Oostduitse volkslied. Van opzet was natuuriyk geen sprake. Maar het leek erop, dat op deze wijze het gevoel van onbehagen over de zege van Schur geuit werd. De Oostduitsei immers kan in feite moeilijk meer aan spraak maken op het predikaat „ama teur". Zijn gehele leven bestaat uit fietsen, waartoe hy als „student" de volle gelegenheid krygt. Ongetwyfela zou deze 28-jarige, als hij in hel Westen had gewoond, al lang professio nal zyn geweest. Maar de kaarten lig gen aan de andere kant van het yzeren gordijn nu eenmaal anders. Tevreden Nederland kan over het resultaat var de amateurs overigens tevreden zyn Want behalve de tweede prijs var Maliepaard leverde deze qua stryd teleurstellende koers een vyfde plaate van Mik Snyder op achter de Belger Goossens en Troonibeeckx. Bovendien betekende het een overwinning voor de KNWU. dat alle Nederlandse amateurs de wedstrijd uitreden. Want te goed ir de herinnering ligt nog het wereldkam pioenschap in Reims, waarin al onze vertegenwoordigers kort na elkaar af stapten. Toen viel het woord „doping' en dat was aanleiding voor de KNWU om dit jaar de amateurs aan de zorgen van de sportarts Rolinik toe te vertrou wen. En nu werd Van Egmond 23e Zilverberg 28e, Hugens 42e en Enthoven 46e. Die plaatsingen doen er eigenlijk niet zoveel toe, want zy werden bereikl in het grote peloton, toen dat geen kans meer maakte op de titel. Tegen de verwachting in heeft de zeewind minder invloed gehad op hei verloop van de stryd dan men haar hac toegeschreven. Want ondanks het hoge tempo Schur legde de ruim 189 km af met een gemiddelde snelheid var 40,690 km reden 59 van de 94 gestar te renners de wedstryd uit. een onge kend hoog percentage! De stryd werd geheel beheerst dooi de Nederlanders en Belgen. By vrywe elke ontsnappingspoging waren de oranjetruien en onze zuiderburen be trokken. Maar geen enkele vlucht lever, de een voorsprong van betekenis op hetzij omdat de kwaliteit van de ge vormde kopgroepen onvoldoende was o door de felle jachten van achtervolgen de groepen. Het tempo van de amateurs lag hoger een opmerkelijk feit, dar dat de volgende dag van de profs. Di ceromonie protocolaire na de i landgenoot Maliepaard, die op de amateurwedstrijd. Rechts de we- tweede plaats beslag legde, reldkampioen Schur, links onze I nen werden dan ook niet gebruikt en lagen hoe vreemd het ook moge kliniken nagenoeg verlaten. De Zand voortse politie heeft dit keer van ver keersdrukte geen last gehad, want de paar auto's die er waren werden binnen een half uur weggewerkt. Slechts één nozem De verwachting dat Zandvoort reede zaterdagavond en -nacht een invasie te venverken zou krygen is niet uit gekomen. Ook niet dat men bevreesd moest zijn voor de bezittingen van winkeliers en caféhouders. Sommige zakenmensen hadden hun winkelpan den met planken, enz. gebarricadeerd anderen sloten tijdig hun zaak, hoewel men vergunning had om de gehele nacht geopend te zyn. Zaterdagavond was het in het cen trum ontzagiyk druk. Er werden goede zaken gedaan, doch omstreeks 1 uui keerde de rust terug. De politie ver sterkt patrouilleerde door het dorp. Excessen deden zich nergens voor Slechts één „nozem" kwam in de cel terecht. In alle vroegte werd het uitgebreide circuit weer voor het publiek gesloten Tegen 7 uur arriveerden de eerste bus sen. Duizenden Belgen dine soms al middernacht van huis waren gegaan passeerden de grens in allerlei ver voermiddelen. Het strandbezoek viel vanzelfsprekend tegen.. De strandpachters deden het op deze mooie zondag maar wat kalm aan Het vervoer De Noord-Zuidhollandse Vervoer Maat schappij heeft na afloop van de wereld kampioenschappen in drie uur tyds in 95 autobussen en tydens 300 ritten 20.000 bezoekers vervoerd van Zftlldvoorl naar de parkeerplaatsen in Vogelen zang, Heemstede en Haarlem. In Voge lenzang stonden de meeste auto's ge parkeerd door de komst van zeer vele Belgen. Er waren 2.000 auto's en de bussen hebben 8.000 bezoekers vervoerd Hierna volgde Haarlem-Oost waar 50( auto's stonden en Haarlem-Noord mei 200 wagens. Aangenomen wordt, dal buiten de parkeerplaatsen in Haarlem 300 auto's geparkeerd waren. Er dreigde des avonds in Zandvoorl een incident te ontstaan doordal Belgen minder vriendelijk optraden tegen het personeel van de NZHVM De directie dreigde het vervoer te zullen staken, maar nadat de politie voor versterking had gezorgd kon hel vervoer weer normaal verlopen. De Nederlandse Spoorwegen hebben 12.000 bezoekers per trein vervoerd. Profs 1. en wereldkampioen André Darri gade (Fr.); tyd: 7.30.43, gemidd. 38.250 km.; 2. Miohel Gismondi (It.); 3. Noel Foré (Belg.)4. Simpson (G.B.)5. Ron chini (It.); 6. Geldermans (Ned.); 7. Fischerkeller (W.-Dld.)8. Coen Niesten (Ned.); 9. Anquetil (Fr.) (op 22 secon den); 10. Conterno (It.); 11. Sohoubben (Belg.)12. Junckermann (W.-Dld.)13. Wierucki (Polen)14. Hassenforder (Fr) 15. Murray (Austr.); 16. Dejouhannet (Fr.); 17. De Haan (Ned.); 18. Desmet (Belg.); 19. Beneditti (It.); 20. Damen (Ned.); 21. Pelligrini (It.); 22. Elliott (Ierland); 23. Defilipis (It.); 24. Suarez (Sp.); 25. Baldini (It.); 26. De Roo (Ned.); 27. Oelibrandt (Belg.); 28. Van Steenbergen (Belg.). 29. Captein (Ned.); 30. Van Daele (Belg.); 31. Bruni (It.); 32. Christian (Oostenr.)33. Botella (Sp.); 34. Baens (Belg.); 35. Reitz (W.- Dld) 36. Cazala (Fr.)37. Moresi (Zw.) 38. Van Looy Belg.; 39. Van den Brekel (Ned.); 40. Saint (Fr.); 41. Thaler (Oos tenrijk); 42. Friedrich (W.-Dld.) 1. Gustaf Schur (O.Dld); 4.39.02 (gem 40.690 km)2. Bas Maliepaard (Ned.) z.t.3. Goossens (Belg.) 4.39.08; 4.Troon- beeckx (Belg.); 5. Snijder (Ned.); 6.Cor nells (België); 7. Claes (België); 8. Jaisll (Zwitserland); 9. Enemark (Denemar ken) 10. Schleuniger (Zwitserland)11. Ekblom (Zweden)12. Pifferi (Italië) 13. Postl (Oostenrijk)14. Troche (W. Duitsland) 15. Thull (Luxemburg)16. Torok (Hongarye); 17. Baunsoe (Dene marken); 18. Hagen (Oost-Duitsland) 19. Horvath (Hongarye); 20. Limbach (W.-Duitsland)22. v. Egmond (Ned.); 27. Zieverberg (Ned.); 42.Hugens (Ned.); 45. Enthoven (Ned.), allen in dezelfdö tyd als Goossens.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6