Laatste nieuws Belangrijke onderwijs voorstellen heden in Leidse raad besproken Christen-joden beloofde land vinden in het vaak geen rust Politie geeft andere lezing Opgericht 1 maart 1860 Maandag 17 augustus 1959 Derde blad no. 29823 In de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad domineerden de onderwij9voorstellen. Behalve de traditionele benoemingen kwamen negen voor stellen bU de behandeling van onderwijszaken aan de orde. Vier daarvan hadden betrekking op de opheffing, dan wel stichting van enkele scholen. Zoals bekend moest de raad zich deze middag uitspreken over een voorstel van B. en W. om, met ingang van morgen, over te gaan tot de opheffing van de Openbare Lagere Montessori-school aan de Roodenburgerstraat. Voorts was er een voorstel, dat voorziet in de stichting van een openbare kleuterschool in Leiden-Noord en lag er een voorstel van B. en W. ter tafel om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de Ver, voor Chr. Onderwijs om medewerking te verlenen voor de stich ting van een hervormde lagere- en kleuterschool in bet Kooikwartier. Alvorens deze voorstellen in behan deling kwamen vonden de volgende onderwijsbenoemingen plaats: tot tij de- lijk docent(e) aan het Remtorandt- lyceum: a., mej. A. J. van den Broek in de Engelse taal en letterkunde; b. mej. A. K. de Buck in de klassieke talen; c. de heer C. Kivit in de handelsweten schappen; d. mr. Sidney Lopes Cardozo, in de geschiedenis; e. de heer J. Meijs in de Duitse taal en letterkunde; f. mej. G. C. A. Pot in de Nederlandse taal en letterkunde; g. de heer J. van der Steen in de Nederlandse taal en letterkunde; idem sum de Hogere Burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: a. de heer H. H. Buurman, tot tijdelijk leraar in de muziek; b. de heer N. S. Zondervan in de handelswetenschappen; c. de heer M. H. C. Faardekooper in de wis- en natuurkunde; mej. M. F. Boersema in de Engelse taal en letterkunde; de heer R. M. Velthoék in de biologie; idem met ingaug van 1 september 1959, doch uiterlijk tot 1 januari 1960, aan de Hogere Burgerschool voor meisjes: a. de heer K. F. Flrppo in de Duitse taal en letterkunde; b. de 'heer G. J. P. van Megchelen in de Duitse taal en letter kunde: alsnog met Ingang van 1 augus tus 1959, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1959-1960, aan de Hogere Burgerschool voor meisjes de heer H. van den Eertwegh in de wiskunde. Tot leraar in tijdelijke dienst aan de Gem. Bedrijfstechnische School werden herbenoemd de heren A. A. M. Walter, alhier, voor de algemeen vormende vak ken: W. G. Visser, alhier voor het vak metselen en B. P. Uittenbogaard, te Al phen aan den Rijn, voor de vakken na tuurkunde en rekenen. Eervol ontslag werd verleend aan mej. S. Engelsma, onderwijzeres aan de open bare lagere school aan de Da Costa- straat. Een bedrag van f. 2010 voteerde de raad voor de aanschaffing van verduis teringsgordijnen, alsmede het verande ren van ramen, t.b.v. de geref. lagere school aan de Hooglandse Kerkgracht. Bij het voorstel tot opheffing van de Montessori-school aan de Roodenburger straat (voormalig Joodse Weeshuisdat hierna ln behandeling kwam vroeg de heer Harmsen (Prot. Chr.) of deze school, na de opheffing nog voor onder wijsdoeleinden gebruikt zal worden. ■Wethouder Van Schaik antwoordde, dat o.a. de kleuterschool er nog in gehuis vest blijft. Conform werd dan besloten. Bij de behandeling van het verzoek van de Ver. voor Chr. Onderwijs inzake de stichting van een hervormde lagere school in het Kooikwartier, ging de heer Harmsen (Prot. Chr.) de lange voorge schiedenis, welke tot dit verzoek leidde, na. Thans zijn er in dit kwartier 2 openbare en 2 geref. scholen. Volgens spreker moet er dan ook zeker plaats zijn voor een herv. school. Het college kan met zijn afwijzing misschien juri disch gelijk hebben, doch moreel had het z.i. niet het recht om dit verzoek af te wijzen. Wethouder Van Schaik, die het op prijs stelde, dat er in het verleden steeds een goede verstandhouding tus sen het College en de Schoolbesturen heeft bestaan verwachtte niet dat dit afwijzend preadvies de schoolstrijd op nieuw zou doen oplaaien. Bij de uitbreiding van dit kwartier is rekening gehouden met de bouw van een lagere en kleuterschool. Het Colle ge stelt zich echter op het standpunt dat de Vereniging voor Chr. Onderwijs eerst moet zorgen voor een ouderverkla ring. Conform het voorstel van B. en W. wordt dan zonder hoofdelijke stem ming besloten. De heer Harmsen wens- ste geacht te worden te hebben tegen gestemd. (De zitting duurt voort) STADSNIEUWS Jubileum J. v. d. Linden Bij de Kon. Ned. Grofsmederij werd vanmorgen de heer J. van der Linden in het zonnetje gezet wegens zijn zilve ren jubileum bij de fabriek. De heer Van der Linden is voorman-machine bankwerker. Hij werd ontvangen in de vergaderzaal van de fabriek aan de Zuidsingel en daar toegesproken door de directeur ir. M. C, de Jong. Ir. De Jong zei dat de heer Van der Linden op een mooie staat van dienst kan bogen. Hij heeft zich altijd zeer bekwaam getoond voor zijn werk en heeft in het bijzonder goed werk verricht bij de opleiding van leerling-bankwerkers. Namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del werd de jubilaris het vererend ge tuigschrift en een zilveren draaginsigne aangeboden; de directie van de Kon. Ned. Grofsmederij bood hem een blauw herinneringsbord en een enveloppe met inhoud aan. Behalve ir. De Jong, spra ken ook nog de heer G. Schraa namens de werknemers en de heer P. Barendsen namens de Ondernemingsraad. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Schoten op de Hogewoerd Vannacht om ongeveer half twee zijn op de Hogewoerd twee 22-jarige lassers uit Hazerswoude aangehouden, nadat de politie hen op heterdaad betrapte bij het stelen van een fiets. Op weg naar het politiebureau nam een van hen de vlucht, doch toen de agenten vier waar schuwingsschoten losten, sloeg de schrik hem in de benen en gaf hy zich aan de politie over. VOORSCHOTEN Grote viswedstrijd Ten bate van de kas „Bejaarden So ciëteit" te Voorschoten zal zaterdag 29 augustus 1959 in de Vliet nabij „Alle- mansgeest" alhier een grote viswedstrijd gehouden worden. Aanvang der wed strijd 's middags om 3 uur. Er is een wisselbeker beschikbaar voor degenen die in korpsverband aan deze wedstrij den deelnemen. Het inleggeld bedraagt f. 1.-; korpsen f. 1.- extra. Aanmelden tot en met 28 augustus 14 uur bij: G. Melse, Narcis straat 22, Voorschoten; J. Noort, Stad- wykstraat 22, Voorschoten; A. Singeling Burg. Vernedepark 1, Voorschoten. WEDVLUCHT DE ZWALUW De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met jonge dui ven vanaf Pont St. Maxence, afstand plm. 340 km. Gelost werd om 6.10 uur met zuidoostenwind. Aankomst eerste prijsduif 11.39.24 uur, snelheid 10.30.25 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.10.36 uur, snelheid 941,32 p. minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. N. van Wissen 1-3-15; Fr. Hendriks 2-13-18; J. P. v. d. Assem 4-11-17-19; M. Paardekooper 5-6-12; H. v. d. Wal 7-16. Eerste kamp. jonge duiven: J. P. v. d. Assem met 580.4 punten; tweede kamp. jonge duiven P. N. van Wissen met 577.4 punten; derde kamp. jonge duiven M Paardekooper met 573.5 punten. Eer ste kampioen derby P. N. van Wissen met 645.6 punten, tweede kampioen der by J. P. v. d. Assem met 643.1 punten. WARMOND VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD Op het gemeentelijk sportpark 't Overbos speelde zaterdagavond War- munda 1 haar eerste oefenwedstrijd te gen de oude rivaal Teylingen 1. Deze wedstrijd eindigde in een overwinning voor Warmunda met 4—3. Protest van Fokker Brazilië De directeur van Fokker de heer W. Glerum, heeft in een verklaring voor de bevoegde rechterlijke instantie ge weigerd de Fokkerfabriek te Galeon te heropenen, omdat de Braziliaanse luchtvaart-autoriteiten een systema- tisch-rijandige houding ten opzichte van Fokker aanemen. De heer Glerum verklaarde voorts dat hij verzocht heeft de luchtvaart autoriteiten te verbieden de Fokker fabriek te heropenen en de produktie te hervatten, zonder dat zij tevoren tot overeenstemming zijn gekomen met Fokker, pe heer Glerum wees de rech ter op het bestaan van een contract dat ©enz ij dig is verbroken, zonder dat de andere partij (Fokker) zelfs maar ge raadpleegd is. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Ergerlijke dierenmishandeling Speoiale berichtgeving). Toen de heer Wundering gistermor gen een paard in de weide, behorende bij de boerderij „Oud Middagten" te de Steeg bracht, deed hij een ver schrikkelijke ontdekking. Vier van zijn 2-jartge koeien bleken met een mes te zijn toegetakeld. Op verschil lende plaatsen waren steek- en snij- wonden toegebracht. Bij een van de dieren was het buikvlies doorboord. Een direct gewaarschuwde Velpse arts is vele uien in de weer geweest om de wonden te hechten. Enige weken geleden heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon in deze omgeving eenzelfde laaghartige daad verricht cioor een koe de tepels af te snijden. Enige kampeerders hebben ae politie medegedeeld, dat zij drie mannen in, de weide achter de koeien hebben zien jagen. Het is nog niet be kend of zij inderdaad ook de steken hebben toegebracht. Begrafenis Jac. Rustige Op de algemene begraafplaats aan de Klaverlaan te Haarlem is vanmiddag met veler deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Jac. Rustige, lid van Ged. Staten van Noord- Holland en oud-wethouder van Amster dam. Aanwezig waren o.m. de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en echtgenote, leden van Ged. en Prov. Staten, de oud-leden van Ged. Staten mej. mr. A. E. Ribbius Peletier (thans lid van de Raad van Staten) en de heer A. B. J. Prakken, verscheidene burgemeesters, o.w. mr. G. van Hall uit Amsterdam en afgevaar digden van de CHU. Aan de groeve las ds. G. H. van Wil- lenswaard, predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Santpoort die o.m. belast is met de geestelijke verzorging in het Provinciaal Ziekenhuis aldaar, psalm 139. Nadat een zoon van de overledene woorden van dank had gesproken be sloot ds. Van Willenswaard de plechtig heid met het bidden van het „Onze Va der". Opmerkelijk vele bloemstukken wa ren rond het graf gegroepeerd. LAOS Engeland zal vandaag aan Rusland stetun vragen voor een voorstel aan de Ver. Naties om een waarnemer naar Laos te sturen, aldus is uit gewoonlijk welingelichte bron te Londen vernomen. VARIA 30500 30500 30500 Soms neemt de mens op merkwaar dige wyze proeven. Een grote vlieg tuigfabriek vond een nieuwe metho de uit om de kracht van de cock pitruiten te beproeven, die soms door er tegen aan botsende vogels uit elkaar sprongen. Zij bombar deerde eenvoudig met een snelheid van 675 km. per uur een stilstaand vliegtuig met dode kippen van elk vier pond. Soepkippen werden het op die manier. Soms schrijft de mens zijn hoge leef tijd toe aan hoogst bizarre omstan digheden. Een krans, honderdjarig wijfje in Engeland verzekerde aan ieder, die het maar horen wilde, dat zij haar eeuwfeest kon vieren omdat zy al meer dan een halve eeuw lang elke dag een pint bier naar binnen sloeg. Soms gelooft de mens nog aan spo ken en roept hij krachtiger instan ties te hulp dan hijzelf is. Een nuchtere dokter uit Mexico begon op het laatst aan zichzelf te twij felen, toen hij iedere nacht bij de achtermuur van zijn huis hoorde kloppen. Toen hij niets kon vinden en het hem toch te bar werd, nam hy de politie bij de sterke arm. die eveneens voor raadselen stond. Men beloofde echter de volgende nacht terug te komen. Het geklop was weer hoorbaar en zo waren alle factoren geschikt om een nader on derzoek in te stellen. Op het mo ment dat men even rustig ging be raadslagen vloog er opeens een stuk steen uit de muur en verscheen er een ontdaan mannenhoofd. Het bleek dat enkele gevangenen, die in het staatspension achter de dokters woning opgesloten zaten tot betere tijden en manieren, getracht had den die betere tijden zelf maar te doen aanbreken. Zij hadden zich wat in de koers daarnaar vergist en waren door de doktersmuur heen gebroken, recht in de armen van de politie. In het koetshuis van het Kasteel Oud-Poelgeest vond gisteravond een openbare samenkomst plaats, belegd door de Internationale Joods Christe lijke Gemeenschap. De samenkomst werd geopend door ds. M. Enker. thans hervormd predi kant te Middelburg, vroeger Israël- secretaris van bovengenoemde Joods- Christelijke Organisatie. Na een inlei dend woord en het zingen van de ver zen 1 en 2 van Psalm 100 vertelde ds. Buksbarzen uit Philadelphia in het En gels een en ander uit de geschiedenis der joodse christenen in Amerika. Voor af verklaarde hij zeer getroffen te zijn geweest door de Anne Frank-film. Hij had behoefte het Nederlandse volk te bedanken voor wat het in de oorlog voor de joden heeft gedaan en voor de wijze waarom men hier zijn christen plicht heeft vervuld. Hij schetste de betekenis van sommi ge vooraanstaande joodse christenen in Amerika, ging in op de kerkelijke sa menkomsten en de problemen die .ïe joodse christenen daar hebben op te lossen. Ds. H. D. Leuner uit Londen zette in het Duits uiteen wat de joodse christenen willen en wie en wat ze zijn. Zij zijn niet aan de bepaalde richting in het Protestantisme gebonden en voe len zich internationaal. Zij getuigen ram de oecumenische eenheid tot eer van de oecumenische eenheid van de Kerk. Zij willen een bijdrage leveren tot eer van de Almachtige en willen zich niet richten tot Rome. tot Athene, tot Mos kou of Washington maar op Jeruzalem. Ds. Enker sprak over zijn jarenlang .werk in Israël en ging 11a hoe uiterst Woedende olifant maakte vele slachtoffers Een woedende olifant heeft zondag in een dorp nabij Colombo op Ceylon met een charge op een stoet bedevaartgan gers tien mensen levensgevaarlijk ge wond en een honderdvijftigtal anderen minder zwaar letsel toegebracht. Twin tig personen worden nog vermist. Een menigte van 5000 pelgrims nam deel aan een religieuze optocht toen een der 87 heilige olifanten van de Boeddhatempel te Perahera een woede aanval kreeg en kwaaraardig trompet terend op dé ontstelde bedevaartgan gers inliep. Hij duwde een jong opzij, dat op enkele mensen viel en drong velen een moeras in. Men vreest dat verscheidene kinderen in het moeras zijn verdronken. Reorganisatie Engelse kolenindustrie Produk+ie wordt verlaagd De voorzitter van de Nationale Kolen- raad, Sir James Bowman, zal woensdag nieuwe plannen voor de Engelse kolen- industrie bekendmaken, waarvan de uitvoering tengevolge zal hebben, dat duizenden mijnwerkers overbodig wor den of overgeplaatst zullen worden naar mijnen. Van de zijde der industrie wordt ver nomen, dat de kolenraad een aanzien lijke besnoeiing zal voorstellen van zijn in 1950 en 1956 gepubliceerde plannen voor de kolenindustrie Het produktiedoel was oorspronke lijk bepaald op 240 miljoen ton in 1956, maar onder de nieuwe voorstel len zal het worden verlaagd tot 200 miljoen ton. De Kolenraad wil de in vesteringen aanzienlijk beperken en zich concentreren op de snelle ontwik keling van de meest produktieve ko lenvelden, die voornamelijk in de Midlahds en Yorkshire zijn gelegen. Onrendabele mijnen elders zullen worden gesloten. Er zijn dit jaar in Engeland reeds 30 mijnen gesloten, waarin ongeveer 10.000 arbeiders werkten. Op 1500 na konden al deze arbeiders elders te werk worden gesteld. De kolenraad zal met de vakbonden overleg plegen over zijn nieuwe plan en vervolgens de goedkeuring van de rege ring vragen. Radioconferentie in Genève begonnen Vandaag is in Genève de administra tieve „Radio-conferentie" begonnen. Deze conferentie. waaraan door vrij wel alle landen ter wereld wordt deel genomen. heeft een herziening ten doel van het internationale radioreglement, dat ln 1947 in Atlantic City zijn huidige vorm kreeg. Gezien het grote aantal in gediende voorstellen verwacht men dat de conferentie ongeveer vier maanden zal duren. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van ir. J. D. H. van der Toorn, oud-directeur-generaal der PTT, als plaatsvervangend hoofd van de delegatie fungeert ir. A. J. Ehnle, hoofd directeur algemene zaken en radio \an PTT. In aansluiting op de Geneefse conferentie zal vermoedelijk in de loop van het volgend jaar een golf lengteconferentie worden gehouden, waarbij de frequenties in de te Genève herziene frequentietabel tussen de lan den onderling zullen worden verdeeld. VOETBAL Nederlands elftal in 1960 wellicht naar de West Tussen de KNVB en de voetbalbon den van de Nederlandse Antillen en van Suriname zijn besprekingen gaande omtrent een bezoek van het Nederlands elftal aan de West en een tegenbezoek van de vertegenwoordigende elftallen van de Antillen en Suriname aan Nederland. De voorzitters van de voetbalbonden van de Antillen en Suriname, resp. de heren Ma duro en Meuleman, zullen in oktober naar Nederland komen om be sprekingen te voeren. Wanneer een oplossing wordt gevonden voor de be langrijke financiële consequenties, die aan deze verre voetbal-reizen zijn ver bonden. zal het officiële Nederlands elftal in de zomer van 1960 naar de West gaan om een wedstrijd tegen de Antillen, een tegen Suriname en twee in Noord- of Zuid-Amerika te spelen. Over het tegenbezoek van het Antil liaanse en het Surinaamse elftal is om trent de tijd waarin dit zal zijn, nog niets bekend. Het bestuur van de KNVB is van mening, dat het gezien de vele relaties die de KNVB met andere bon den heeft, niet mogelijk zal zijn in één jaar zowel het elftal van de Antillen als van Suriname in Nederland te ont vangen. moeilijk de zaken voor de joodse chris tenen daar zijn. Van de twee miljoen inwoners van Israël behoren slechts epn schamel aantal tot de christenen. Hij schatte het aantal niet hoger clan 250 a 300. Deze mensen hebben het uitermate zwaar. Bovendien zijn het eenvoudige lieden, het merendeel van middelbare leeftijd. Zij zijn zelfs doorgaans nog met eens ingeburgerd. En toch hangt de toekomst van de Westerse beschaving af van de invloed die de joodse christe nen in Israël zullen krijgen. Immers er zou een opstanding van een heel volk komen, maar als Israël Jezus Christus niet erkent, dan zou er een vervulling plaats vinden buiten Jezus Christus om en dat kan nooit. Blijft Israël bestaan buiten Jezus Christus dan betekent dit dat het Christelijk geloof wankel is. Hebben de loodse christenen in Israël een kans? Totnutoe worden ze beschouwd als joden die er niet horen en daarom vindt spreker daar geen rust. Het verzet van de vele joden die uit tal van landen naar Israël kwamen is vaak ontstaan doordat zij in die lan den het christendom hebben leren kennen. Een zendeling in Teheran mocht zonder bezwaren spreken in de joodse kerk. Dit is in Israël eenvoudig, ondenkbaar. TAAK De taak van de Internationale Joods- Christelijke Gemeenschap is te laten zien dat een gedoopte jood toch jood kan blijven. In geestelijke en materiële zin moet men hulp en bijstand; blijven verlenen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 15 augustus C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Clematis 1024, Ger- bera 820. Bouvardia 1018, Chrysanten gr.bl. 2040. Idem kl.bl. 1022 per stuk. Amaryllis 79 Lelies 1026 per kelk. Col- villei 40—75, Gladiolen 30—55, Scablosa 20—42, Cyclamen 25—44. Zinnia 30—55, Dahlia gr.bl. 2042, Idem kl.bl. 1541. Chrysanten tros 1535 per bos. Anjers: rood 413, roze 310. wit 310, Orchid Beauty 1528 per stuk. Rozen: Better Times 29%. Rosalandla 26%, Edlth Kelen 26. Parel van Aalsmeer 413. Geh. Dulsberg 515, Pechtold '26, Ver schuren 27, Towny Gold 28, Mad. Of- man 310, Baccarat 3047, Montezuma 1526, Sweetheart 36, Nympf 2537 per stuk. KATWIJK AAN DE NRIJN, 15 augus tus Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 4.407. Idem B export 5.40— 6.30, Idem binnenland 2.306.10, bloem kool I (per 100 st.) 3454. Idem II 22 31, bospeen (per 100 bos) 4366. uien (per kist) 3.204.20, groene kool 30. kro ten (per kist) 4.10, andijvie 2024. sla (per 100 st.) 1632, prlnsessenbonen 74. Aanvoeren, waspeen 48.000 kg., waarvan 25.0000 kg .voor export werd verkocht, bloemkool 40.000 stuks. ROTTERDAM, 17 augustus Aanvoer ln totaal 1575, vette koelen en ossen 951, varkens 624. Notering: vette koelen le kw. 310/335, 2e kw. 290/310. 3e kw. 280/290, varkens (lev. gew.) 192, 189, 185, per kg. RIJNSBURG, 15 augustus Bloemen veiling Flora: Gladiolen: Spie and Span ?80450, Sneeuw Prinses 380420. Red. Signal 260—300. Picardle 400—420. Nieuw Europa 530, Hochsommer 330400. Vink's Glory 280330, gemengde 360, Aristo craat 300380, Abu Hassan 280320, Zln- nla'sl40200. Scablosa 180260, Ornl- thogalum 180290, Hellanthen 300340, Dahlia's Punty 260320, Kochelsee 170 220, Gerry Hoek 230380, Glory van Heemstede 290360. alles per 100. Phy- sostegla 2832, Haller Asters 2730, Dwergasters 3040. Jugend Asters 2736, Victoria 2332, Afrikanen 1622, Phy- salis 5563, Statlce gemengd 2634, alles per bos. TER AAR. 15 augustus Augurken: fijn 75. fijnbasterd 71, basterd 71, grof A 5254, grof I 3942, knorrels 2830, Idem afwijkend 12, bommen 10—11, augurken ongesorteerd 25, alles per kg. Het drama in Den Haag De officiële lezing van de Haagse politie over het tragisch gebeuren in de Jan van Baenstraat te 's-Graven- hage (zie pagina 1), waarbij een acht tienjarige jongen na enkele trappen in de lendenen op straat overleed, wykt in vele opzichten sterk af van wat „ooggetuigen" in de Jan van Baenstraat menen te hebben gezien. De politie heeft haar reconstructie van het drama gebaseerd op een van de verdachten en van andere getui gen. Volgens de politie zijn de feiten aldus: de 18-jarige Jan V. heeft gister middag in de Wagenstraat, waar het meisje een boodschap moest gaan doen, een gesprek gehad met zijn voormalige meisje (14 jaar). Toen het meisje niet genegen bleek langer met Jan om te gaan, heeft hij haar een klap in het gezicht gegeven. Huilende en met een bloedende lip kwam het meisje thuis. Haar broer, een 22-jarige metselaar, heeft zich over het gebeurde heftig op gewonden, is op zijn bromfiets gespron gen en naar de Jan de Baenstraat ge reden. waar hij Jan zag lopen.. In dolle drift is hij zijn slachtoffer te lijf gegaan, met dodelijk gevolg. De vechtpartij heeft zeer kort ge duurd, want de vader van de verdachte en van het geslagen meisje, bij thuis komst van zijn vrouw vernemende, dat zijn zoon op een wraakoefening uit was, is hem onmiddellijk in gezelschap van een buurman en diens zoon achterna gegaan om de driftige jongen van zijn plannen te weerhouden. In de Jan de Baenstraat aangekomen, zag hij het slachtoffer reeds op de grond liggen, terwijl zijn zoon er naast stond. De vader schoof onmiddellijk zijn brom fiets tussen zijn zoon en het slachtoffer en stuurde toen hij aldus aan de vecht partij een einde had gemaakt, zijn zoon naar huis. Deze vertrok, begeleid door de zoon van de buurman. Deze buurman en de vader van verdachte hebben zich vervolgens over het slachtoffer ont fermd. De verdachte kon thuis zonder moeite worden aangehouden. Het staat nog niet vast, waaraan Jan is overleden. Eventueel zal sectie dit moeten uit maken. Indonesische handelsmissie meldt „successen" De chef van een Indonesische han delsmissie. luit. kol. Soeparto, die on langs is teruggekeerd uit Europa, meent dat er successen geboekt zyn bij de pogingen om de buitenlandse handel van Indonesië los te maken van Nederlandse firma's. Hij meent dat zijn delegatie er in geslaagd is het „traditionele Nederland se monopolie" in de export van Indo nesië naar Europa te doorbreken. Volgens Soeparto hadden de Neder landers getracht het werk van zijn handelsmissie .tegen te werken", maar hij had in verscheidene Europese lan den groot begrip aangetroffen voor de Indonesische opvattingen. Dat was vooral het geval in Engeland, waar de ontvangst „buiten verwachting" wag ge weest. MENSENBEENDEREN IN KOFFER Douane-be am ten in Palembang (Su matra) keken vreemd op, toen zij een grote koffer openmaakten, die enkele naar China terugkerende Chinezen met zich meezeulden. De koffer was volge pakt met mensen-beenderen. De Chinezen legden uit dat zij het gebeente van hun ouders en grootouders meevoerden., omdat zij deze in Chinese aarde wilden begraven. Na een lange discussie gaven de Indo nesische douanen toestemming tot de vreemde export Katwijker gedood bij ontploffing (Van onze Haagse redactie). Op het vliegveld Ypenburg heeft zich vorige week een ernstig bedrijfsonge val voorgedaan, waarvan de 30-jarige vliegtuigmonleur J. P. J. S. uit Kat wijk het sla. htoffer is geworden. Door nog niet opgehelderde oorzaak moeten vier zuurstofcilinders uit een straaljager zijn ontploft, waarbij de monteur door een metaalsplinter in de nek werd getroffen. Hij kreeg een slag aderlijke bloeding, aan de gevolgen waarvan het slachtoffer later overleed. De heer S. werkte aan de Sabres die door de Verenigde Staten aan Joego slavië zijn verkocht. BEËDIGING STAATSSECRETARIS VAN HOUTEN H.M. de Koningin zal donderdag ochtend te elf uur ten paleize Soest- dijk de nieuwbenoemde Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. dr. H. R. van Houten ter beëdiging ontvangen. ■3EURSO VERZICHT Olie's en Aku's vast Amsterdam, 17 augustus Het Damrak opende vandaag bij kalme handel de nieuwe beursweek met een vaste tendentie voor aandelen Kon. Olie en Aku. Philips en Unilever bleven een tweetal punten boven de slotkoersen van vrydag jJ. De te verwachten introduk- tie van aandelen Kon. Olie in de loop van de volgende maand op de West- duitse beurzen, werkte de speculatie in deze aandelen in de hand. Hierdoor had de geringe vraag de overhand, temeer daar slechts weinig houders van deze stukken er iets voor voelden om tot verkopen over te gaan. De koers schom melde rond de f.171 tegen vrijdag als slotprijs f. 168.60. De aandelen noteer den ruim boven pariteit New York. Aku's waren zeer vast en op 383% circa 10 punten boven de vorige slotprijs. Nu de notering van de olie-aandelen op de Westduitse beurzen aanstaande is, is men op het Damrakk van mening, dat ook de aandelen van het Aku-concem snel zullen volgen. Duitsland heeft de laatste maanden veel belangstelling ge toond voor de rayonaandelen, mede om dat dit concern een meerderheidsbelang heeft in de Vereinigte Glanzstoff, waar van de aandelen de laatste tijd een enorme koersstijging hebben ondergaan, ook al is hierop Inmiddels een reactie ingetreden. Er was vraag voor Duitse zijde, waartegenover slechts aanbod aan wezig was. De scheepvaartwaarden kon den zich zeer goed handhaven. Van de leidende cultures bleef de stemming voor H.VJV.'s en voor Amsterdam Rubbers aan de vaste kant bij zeer geringe om zetten. Ook Deli ontmoetten enige vraag. Java Cultuur stond, in de lokale sector, in de belangstelling en werd iets hoger geadviseerd. Vrijdag j.l. werd in deze aandelen voor nominaal f. 31.000 omgezet. De koers bedroeg toen 3514 In de Staatsfond sen was het uitermate rustig. De stem ming was vast behalve voor de Staffel- lening, die enig aanbod te verwerken had. Aandelen Electric Mechanische In dustrie (E.MI.) werden op 150 b. ge adviseerd tegen vrijdag 141%. Aandelen van de Kon. Mij. „De Schelde" werden, tengevolge van de moeilijkheden met de Griekse reder Carras, op 230 235 geadviseerd tegen 241 als vorige slotprijs. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 augustus Londen 10.6134—10.62%; New York 3.77H—3.77}|; Montreal 3.96^—3.96^1 Parys 77.02%—77.12%; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.20%—90.34%; Stock holm; 73.02—73.07; Zürich 87.59%— 87.64%; Milaan 60.86%—60.91; Kopen hagen 54.81%—54.86%; Oslo 53.05% 53.10%; Wenen 14.63%—14.643/4, Lissa bon 13.233/4—13.25%; Ankara 3.76%— 3.77%; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Maandag 17 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101A Ned. '59 4% 101 Vs 101% Ned. '53 3% 94% Grootboek obi. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 94GB 93% Ned. '51 3% 94% 94% 4ed. '53 (3%).933b 93% Ned. '56 3% 93%GB 93% Ned. '48 3% 88 88% Ned. '59 4% 98%GB 98%GL Ned. '54 3% 89% GB 89% Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. *55 II 3% 91 91B Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 90% 90%GB Investeringscert. 3 97A 97% Ned. 62-64 3 98% 98ft Indië '37 A 3 94 94 Grootboek '46 3 89%GB Ned. WD. 6% Ill 111 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43% 41% Nat. Handelsbank 159 161GB Ned. Handelmy250 245 Amst. Rubber 102% 104GB H.V.A154 155% Senembah 217 217 A.K.U373% 384% Berkel's Patent (v.) 279GB 280GB Calvé Delft cert. 580 580 Deli Mij .en (Ver.) 176.80 179%GL Kon. Pap v. Gelder 247GB 243GB Hoogovens cert 556GB 567 %GB Müller en Co. N.B 327 324% Ned Kabelfabr 408GB 401GB Philips 646 647% Philips pref266GB 266 Unilever 607 609% Wilton Feyenoord 221% 219% Billton 2de r326 332GB Dordtse Olie gew. 741 745% Kon. Olie (f 20.—170.— 172.50 idem (50 éi f.20.—) 168 60 170 80 Holl. Amer. lijn 168 167 Java China Paket 157% 157 KLM 127.— 128 Kon. Ned. Stmv. Mij 164 162 Kon. Paket Mij129% 130 Stoomvaart Mij. Ned. 166 167% Nlevelt Goudr. eert. 144% 143% v. Ommeren eert. 256 254% Kon. Rott. Lloyd 159 159% Ned. Scheepv. Unie 144 145 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 99 99% idem *37 I-ni (3%) 93% ldera '38-1 (3%) 92% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.W3. '52 (4%) 99 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen A'dam '53 3 95% 96 A'dam '51 2% 89 89 A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2%93% 93% Eindhoven '54 2% 82% 84 Enschede '54 2%82% 82% Den Haag '52 I 2% 89 88% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89% Idem II 2% 90B 90 Idem '57 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 91 Z.-Holl. 1957 2% 97 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214.— 214 Amst. Bank 349 346 H.B.U. eert255 256% Rott. Bank 316 307 Twentsche Bank 270% 267 Industrie Ondernemingen Albert Heyn403B 403 Borneo Sum. H. Mij. 78% 77% Ned. G. en Sp. fabr. 381 296% Kon. Ned. Grofsm. 145 146 Internatio138% 138 Int. Kunststoffenind. 48 49 Leidse Wolspinnerij 369 370 Rott. Droogdok Mij. 614 614 Sikkens Lakfabr. '53 579 575 Ned. Mij Walv.vrt. 116 116% Zaalberg 123 123% Ing. bur v. Bouwnijv 255 253 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 76 85 B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% 2811 Intern. Nickel 102% 102% Anaconda 63% 64% Bethlehem Steel 54% 55% Cities Service 56% 55 General Motors 54% 55% Kennecott102% 102 Republic Steel 75% 75% Shell Oil 79% 79% Union Pacific 33 32% Un. States Steel 99% 100% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V.K. 14/8 Edelmet Kon AA 77 77 Pref w.a idem 84 335 330 Holl. Constructie 439GD. 429 Ver. Touwfabrieken 280G.L. 282 Wernink'a Betonm. Van Wijk Textiel - 131% 1300 83Q3, 86 ?i

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5