ft „Succes-miss" schrijft Prins: te druk voor een logeerpartij Met een enkel woord Agenda qp MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 Amsterdams meisje had Teheran aan de lijn (Van onze Amsterdamse redacteur) De stem door de telefoon vertelde Tiet Amsterdamse meisje, dat zij werd uitgenodigd om vier weken lang vakantie te nemen in een bui tenverblijf van de Perzische keizer lijke familie aan de Kaspische Zee. En de stem zei voorts, dat Prins Mahmoed, de broer van de Sjah, het bijzonder op prijs zou stellen als zij die uitnodiging wilde aannemen. Enkele dagen later werd een retour vliegbiljet Amsterdam - Teheran thuisbezorgd. Maar Corinne Rottsch&ffer heeft be sloten, dat zij niet zal gaan. Ze ont moette Prins Mahmoed onlangs tydens een tournee door het Midden-Oosten. En ze maakte kennis met de andere le den van de Keizerlijke familie. Maar Corinne heeft het te druk. ZIJ zal niet gaan. Enkele Jaren geleden was de nu 21- jarige Corinne Rottschaffer een onbe kende Amsterdamse modinette, die wel graag mannequin wilde worden, maar geen kans zag om in dit gewilde beroep een baan te krijgen. Solidariteit van werklozen „Hij loopt langer leeg dan ik" (Van onze Londense correspondent) Joe Ryan, een 38-jarige werkloze metselaar uit Plymouth, heeft in zijn eentje een nieuw principe in de Britse arbeidsverhoudingen doorgedreven het eerst ontslagen, het eerst weer aan het werk. Ryan kwam drie weken geleden zon der werk en kreeg op het plaatselijk arbeidsbureau een nieuwe werkkring toegewezen. Zijn antwoord was. dat het bureau de baan plus de f.120.— per week, die er aan vastzaten, maar aan een collega moest geven, die langer werkloos was dan hij. De ambtenaar achter het loket stond verwonderd. Joe kreeg de baan niet en verloor boven dien zes weken steunuitkering, omdat hij weigerde een aangeboden werkkring te accepteren. Joe, getrouwd en vader van twee zoons, bleef echter op zijn stuk staan. Hy kreeg de steun van alle andere werk loze metselaars in Plymouth. Zijn vak bond nam de zaak op, vond het prin cipe de moeite waard om verder te ver breiden en benaderde het Britse vak verbond T.U.C. Ook de T.U.C. gaf zyn steun en ging naar het ministerie van arbeid. Het re sultaat is, dat dit principe nu over ge heel Engeland kan worden toegepast als de plaatselijke vakbonden er akkoord mee willen gaan. Een woordvoerder van het vakver bond verklaarde, dat er een campagne op touw zal worden gezet om het prin cipe te propageren. Voor Joe Ryan „het was niet ge makkelijk een baan en het geld te wei geren, maar ik deed het voor het prin cipe van „fair play" voor alle werklo zen" waren de gevolgen ook minder erg dan hy had gevreesd. Zyn vakbond ging in beroep tegen de boete en be reikte dat Joe slechts twee weken geen steun kreeg. En Joe is inmiddels ook al weer aan het werk bij een in aan bouw zijnde biscuitfabriek. Hulp aan Oostenrijk Het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten zyn bekende rampenreke ning (gironummer 777) open te stellen voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Oostenrijk. Bij een nader overleg tussen de secretaris-generaal van het Oostenrijkse Roode Kruis, de heer Sevcik en de directeur van het Ned. Roode Kruis, de heer Van Emden. is gebleken dat er o.a. voor de zwaarge- troffen vluchtelingenkampen in het overstroomde gebied zoveel hulp no dig is dat het Oostenrijkse Roode Kruis het reeds vrijdag gedane aanbod van het Ned. Roode Kruis toch gaarne aan vaardt. Voorlopig zal uit Nederland een partij beddegoed ter waarde van ruim f25.000 worden verzonden naar het Oostenrijkse Roode Kruis in Salzburg. Deze goederen zyn reeds per vrachtauto verstuurd. Naar aanleiding van vele vragen van vrienden van Oostenrijk op welke wijze zij een bijdrage zouden kunnen geven voor hulpverlening, heeft de Vereniging „NederlandOostenrijk" besloten gel den in ontvangst te nemen. Deze kun nen worden overgemaakt op de rekening der Vereniging by Landry en Van Till in Den Haag (postrekening 1042) en bij Heldring en Pierson te Amsterdam (postrekening 1142). De ontvangen be dragen zullen dan ter beschikking wor den gesteld van de Bondsregering om ze aan te wenden ten bate van de getrof fen gebieden. Geen Russische deskundigen voor staalfabriek In kringen van het Indonesische Staatsplanbureau is meegedeeld, dat In donesië geen gebruik zal maken van Russische experts bij de uitvoering van projecten voor de bouw van een staal fabriek die gefinancierd zal worden van een Russisch krediet ten bedrage van 100 miljoen dollar. Sedert 1956 beschikt Indonesië daarbij over Westduitse deskundigen en Rus land zal geen deskundigen voor ditzelf de doel zenden, zo werd gezegd. Aardbeving op Formosa In de streek van Hengtsjoen en Ping- toeng, in het uiterste zuiden van For mosa, zijn 18 mensen om het leven ge komen en 43 gewond als gevolg van een aardschok, die zich zaterdag heeft voor gedaan. 506 huizen zyn verwoest en 633 beschadigd. Op het eilandje Hengstsjoen staan al leen enkele betonnen gebouwen over eind. In het gebied van Hengtsjoen en Pingtoen zyn 6000 mensen dakloos 129 opstandelingen bij acties op Sumatra gedood Een woordvoerder van het Indonesi sche leger in Medan (Noord-Sumatra) heeft medegedeeld, dat van april tot augustus het Siliwangl regiment bij ac ties tegen de opstandelingen op Noord- Sumatra 129 opstandelingen hebben ge dood. Toen kwam voorjaar 1957. Corinne werd uitgeroepen tot Miss Holland. Een paar maanden later: Corinne kreeg de eretitel van Miss Europa. De weg naar het succes lag open. Zy werd goed ge klasseerd in de Miss Universe-verkie- zing in Californië en sleepte in Ameri ka en passant de titel miss „fotogeniek" in de wacht. Corinne Rottschaffer is nu manne quin. Ze reist de hele wereld af om de collecties van de grote modehuizen te tonen. En zy heeft het zó druk, dat zij zelfs een Prins moest schrijven, dat zy geen kans ziet te komen t Is feest ln de Kelstad op heden, Met baard en snor als in 't verleden. Met oude kledij En een TIP er by, Zyn de keitrekkers heel tevreden. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Mevr. v .d. H.. Amersfoort ontv. 1 fl. TIP -f- 1 Lfl. Rood van Bootz. Nwe. limericks lnz. aan H. Bootz, A'dam. Onrusf in Nafal Twee Afrikanen zyn zaterdagavond om het leven gekomen by krachtig optre den van de politie tegen honderden re bellerende negers, die vier schoolgebou wen in brand staken in het Natalse dorp Sóbantoe naby Pieter Maritsburg. Ook de agenten kregen het zwaar te verdu ren met een bombardement van stenen en één agent moest gewond worden weggedragen. Ook vrijdagavond waren er te Harding, een 100 km zuidelyker, reeds ongeregeldheden voorgevallen, toen agenten dertig negervrouwen, die wegens brandstichting tot drie maanden gevangenisstraf waren veroordeeld, weg leiden en negers dit tevergeefs trachtten te verhinderen. Ook in Transvaal was het afgelopen weekeinde onrustig. In het negerdorp Dobsonville naby Roodepoort kwamen twee naturellen om het leven en raakten zes gewond in een gevecht tussen leden van verscheidene stammen. Sterke po- litie-eenheden konden met moeite de vechtende Zoeloes. Dosas, Basoeto's en Sjangaans scheiden. De moord op epn Zoeloe schijnt hier de oorzaak van lie moeilijkheden te zyn geweest. De Pan-Amerikaanse conferentie Twee werkgroepen, die op de confe rentie van de organisatie van Ameri kaanse staten te Santiago in het leven zyn geroepen, hebben formuleringen ge vonden voor de begrippen non-interven tie. democratische vertegenwoordiging en rechten van de mens. zo heeft de se cretaris-generaal van de conferentie, Luis Melo. meegedeeld. Van conferentiezyde werd voorts nog meegedeeld ,dat de werkgroep die de democratische vertegenwoordiging en de rechten van de mens bestudeert, de conferentie van Amerikaanse staten, die in februari 1960 te Quito in Equador gehouden zal worden, zal aanbevelen een „commissie van waakzaamheid" in te stellen, waarin zeven niet-politici zit ting moeten nemen. Melo verklaarde verder dat de verga derde ministers besloten hebben de macht van de in tem-Amerikaanse yre- descommissie te vergroten om bij te dragen aan een ontspanning in de Ca- raïbische sfeer. Aan alle leden is voorts verzocht zich strikt te houden aan de beginselen van non-interventie. Voor een exacte definiëring van dit begrip heeft men zich gewend tot de inter- Amerikaanse juridische commissie te Rio de Janeiro, die hiertoe een lichaam zal oprichten, dat zich ook bezig moet gaan houden met het vaststellen en te gengaan van beginselschendingen. De vredescommissie zal volgens de aanbeveling van de conferentie onmid dellijk de spanningen bestuderen, die in bepaalde Amerikaanse landen tot ver storing van de vrede kunnen leiden en hierover verslag uitbrengen. Haar nieu we bevoegdheden gelden tot de nieuwe conferentie in Equador. Dinsdag eindigt de conferentie. Laos vraagt slechts één V.N.-waarnemer De Laotiaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Laos de VN zal vragen slechts één waar nemer naar zijn noordeyke gebieden te zenden. De speciale afgevaardigde van de La otiaanse regering by de VN, Ngon Sa- nanikone. heeft bij zyn vertrek naar New York verklaard dat hij van plan is de VN op de hoogte te brengen van de aanwezigheid van elementen, die van China uit doordrongen in de richting van Sam Neoea. Het zouden enkele hon derden manen zyn onder wie zich jonge Laotlanen bevinden, die in Peking zyn opgeleid. Hij verklaarde voorts iit hy een be langrijke boodschap van de regering van Laos voor de secretaris-generaal der VN by zich heeft. 9 Vervolg van pag. 1 De watersnood in Oostenrijk Aanvankelyk brak er hier een paniek uit, doordat vooral de toeristen levens middelen gingen hamsteren. Door de luchtbrug is hieraan nu een einde geko men. maar de toestand is er nog steeds precair, omdat de elektrische verlich ting nog niet kon worden hersteld. In het plaatsje Oberndorf, waar het be kende kerstlied „Stille nacht" is ont staan, hebben vijftig gezinnen praktisch al hun have en goed verloren. In Salzburg en in de andere over stroomde gebieden zyn op het ogenblik 300 geëvacueerden weer naar hun hui zen en boerenhoeven teruggekeerd. Treurig is het vooral gesteld met de vluchtelingen, die hun barakken in de omgeving van Salzburg totaal vervuild en vernield hebben teruggevonden en waar hun armzalige bezittingen een prooi zyn geworden van het water. Tweehonderdvyftig van deze aller armste mensen hebben alles wat zy be zaten. verloren en wachten nu in enkele scholen op de zo noodzakelyke hulp. Maar deze slachtoffers maken het nog betrekkelijk goed, wanneer men hen met anderen vergelijkt, die ver van de stad wonen. In Hallein, vyftien kilometer van Salzburg, heeft een oude vrouw al les verloren, ook haar bed. Zy ligt op de planken vloer, die met zand en slik is bedekt en zij leeft van een groot boe renbrood, dat totaal nat was geworden er» dat zij nu in de zon heeft laten dro gen. Zonder dit brood zou zy van hon ger zijn omgekomen. Ook in Opper-Oostenryk hebben Pro vinciale Staten een oproep gedaan aan de bevolking van geheel Oostenryk. Het is gebleken, dat de aangerichte schade veel groter is dan in het jaar 1954, zo dat men alleen in deze provincie meer dan honderd miljoen schilling zal nodig hebben om de aangerichte schade te herstellen. Alleen voor het herstel van de oevers van rivieren, beken en kleinere stromen is een bedrag van vyftig tot zestig mil joen nodig, voor de wegen vyftien mil joen, waarby de gemeentewegen en straten niet zyn meegerekend. Voor de grote schade aan particulier bezit moet de hulp van particulieren worden inge roepen. In sommige mondaine vakantieplaat sen van het Salzkammergut. vooral aan de oevers van de Attersee, komen de toeristen met hun auto's slechts lang zaam vooruit, omdat de wegen ofwel nog onder water staan, ofwel totaal verzand zyn. In Ischl echter en in Wolfgang wandelen de buitenlandse toeristen weer op de promenade en men vermoedt daar niet. dat slechts een paar honderd meter verdere de grootste ellende wordt gele den. In Salzburg en in de andere cen tra van vreemdelingenverkeer neemt al les. uiterlyk gezien, weer zyn gewone loop. Het schynt zelfs dat er nu nog meer toeristen in de vakantieplaatsen zyn dan in de afgelopen jaren, maar dat alles is slechts de buitenkant. Wat zich achter de hotels in de buitenwijken af speelt, in de huizen, boerderijen en op de velden is onvoorstelbaar en daarom kan men de oproep van de officiële in stanties in Oostenrijk slechts herhalen: „Helpt het geteisterde Oostenryk". Cubaans premier nam geen blad voor de mond In Havanna verluidde zondagavond dat ruim 1500 mensen van de 2000, die in de afgelopen week gearresteerd zyn in verband met een samenzwering tegen Fidel Castro's bewind, op vrye voeten zyn gesteld. Fidel Castro heeft üe Pan-Amerikaan se conferentie in Santiago een „klucht" genoemd. In de redevoeringen, die daar worden gehouden, hoort men niet over de verschrikkingen van president Tru- jillo van de Dominicaanse Republiek of van de dictators zoals Somoza. Met uit zondering van de verrichtingen van de Cubaanse en Venezolaanse delegaties is het duidelijk, dat de conferentie van Santiago onderdeel is van tegen Cuba gerichte plannen". Hij beschuldigde de hoge Amerikaanse functionarissen ervan te praten over „expedities die komen en gaan in plaats van te spreken over de honger van La- tynsamerikaanse kinderen". TOESTAND ERNSTIG? Diplomaten uit Latijns-Amerika ma ken zich intussen ernstig bezorgd over de toestand in het gebied van Cuba. Men is er bang voor dat deze toestand, die steeds erger wordt, zal leiden tot een oorlog tussen Cuba en de Dominicaanse Republiek. Men had gehoopt dat uit de confe rentie van Amerikaanse staten te San tiago in Chili een ontspanning in het Caraibisch gebied zou resulteren, maar de openlyke twist tussen de vertegen woordigers van de Dominicaanse Repu bliek en die van Cuba, gevolgd door Castro's verklaring over de conferentie, heeft de mening doen postvatten dat de verzoeningspogingen, die op het ogen blik worden gedaan, weieens niet vol doende zullen zyn om een gewapend conflict tussen beide landen te voorko men. Een tweede „Passage" in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Den Haag krygt er een tweede „Pas sage" by, een overdekte winkelgalerij aan het Buitenhof. Het idee is van een Haagse bonthandelaar, die het plan liet uitvoeren door het architectenbureau Buys, Lürsen en Van Haaren. Reeds lange tyd geleden kocht hy drie pan den op het Buitenhof aan. De gemeente Den Haag heeft alle medewerking voor het tot stand komen van deze tweede Passage toegezegd. Het plan heeft reeds zoveel instanties gepas seerd. dat thans vaststaat, dat de bouw in 1960 begint. De Haagse middenstand heeft grote belangstelling voor de 10 of 12 winkels, die hier komen. De galerij mondt voorlopig niet uit in andere stra ten, hoewel de mogelykheid wordt over wogen. om deze „Passage" door te trek ken naar de achter het Buitenhof gele gen Plaats en de Hoogstraat. Ghana zal steun vragen De minister van Fimanoien van Gha na, de heer K. A. Gbedemah, heeft te Den Haag tydens een ontmoeting met de pers verklaard dat zijn land waar schijnlijk een van de eerste zal zyn om een aanvraag voor kredieten in te die nen bij het binnenkort op te richten nieuwe „internationale ontwikkelings fonds voor onderontwikkelde gebieds delen". De heer Gbedemah is zaterdagavond uit Bonn in ons land aangekomen. In de Westduitse hoofdstad heeft hij De- sprekingen gevoerd over de uitbreiding van een aantal Westduitse kredieten, te verlenen aan Ghana. Amerikaanse militair te Loosdrecht verdronken (Speciale berichtgeving) Zondagmorgen half twaalf is op de Loosdrechtse plassen een in Duitsland gelegerde Amerikaanse militair verdron ken. Het slachtoffer, een zeer goed zwem mer, was met vijf Duitsers en zes uit Amsterdam afkomstige meisjes gaan zei len. Tussen de tweede en derde plas ging hy zwemmen, doch tengevolge van kramp kon hy zich niet drijvende hou den. Zyn hulpgeroep mocht niet meer baten. Hy verdronk jammeriyk. De vol ledige plaatselyke Rijkspolitiewacht was vanmorgen nog steeds aan het dreggen. Advertentie Uw zuurtrand in een paar tellen geblust met Rennies. Afdoend en zonder weerga zyn Rennies - en eigeniyk óók een wonder. Want hoe hevig dat overtollig maagzuur U 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel - met Rennies is 't in een paar tellen grondig geblust. Heus ge doet Uzelf te kort! U kunt niet zonder Rennies. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). AVRO.: 18.00 Nws. 16.15 Regeringsuitz. De verantwoordelijkheid v. d. vrouw i. h. atoomtijdperk, oaus. door mevr. T. C. C. Soholten v. Iterson (PSP). 18.25 Ama- teursultz. 19.00 Muzikale caus. met gram. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Vlerkante cirkels, caus. 20.55 Gram. 21.20 Act. 21.35 Kamerkoor en sol. 22.00 Hawaiian muz. 22.15 Mil. ork. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. New York. 23.17—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Koorzang 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Act. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Intern. Jeugdconc. 21.10 Klankb. 21.30 Promenade ork. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.25 Vocaal ens. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.15—24.00 Gram. VOOR DINSDAG 18 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor- genwydlng. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 V. d. zieken 12.00 Zang en £lano. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuln- ouwmeded. 12.33 Dansork. en sol. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Het testa ment. hoorsp. 14.40 Harprecital. 14 55 Viool en klavecimbel. 15.15 V. d. Jeugd. 16.15 Gram. Tussen mythe en werkelijk heid. caus 16.45 Bas-bariton en plano. 17.20 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager, tweede lezing. 19.00 Paris vous parle. 19 05 Gram. 19.45 FllmpraatJe. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Nieiiws uit Marokko, hoorsp 22.00 Act. 22.15 Festival v. Salz burg 1959, rep. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v New York. 23.17—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. Jeugd. 10.00 V. d. kleuters. 10.20 Lichtbaken, caus. 10.35 Gram. of regenprogr. v. d. Jeugd. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert, caus. 12 00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.mede 12 33 Gram. 12.50 Echo. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Platennws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Koorzang 14.25 Gr. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gr. 15.30 Gram. of regennrogr. v. d. jeued 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Rijksdelen overzee: Lakoe. een spel uit Surlname's historie door drs. H. C. v. Renselaar en dr. G. D. van Wengen. KRO: 18.00 Gram. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Dit is leven. caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gfram. 20 30 Vakantie-(wetensw) - aardigheden. 21.00 Holland Festival 1959: Concertgebouworkest. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 22.20 Speelfilm BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Onbekend. 13 55 Crlcketultsl. 14.00 RadiobiogTafie. 14 30 Cello en piano 15.00 Hoorsp. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Hersengym. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Operamuz. 19.30 Caus. 19.45 Hoorsp. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 2145 Recital. 22.30 Frankly Speaking 23.00 Nws. 23.0623.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Pianospel. 14.30 Nieuws en hoorsp. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs Dales dagb. 16.45 Uitsl. races en orgelspel. 17.15 Pianorec. 17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Muz. kaleldoskoop. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Amus.muz. (Om 23.30 nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Muz. uit Spanje. 16.00 Dans muz. 17.00 Nws. 17.45 Klass. muz. 19.CO Nws. 19.50 VeTZ progr. 21.15 Amus.muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork conc. 13.35. 14.10. 18.30 en 19.16 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.40 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 en 23.13 Gram. 23.53— 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel. 12 55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Ork.conc. en sopr. 15.45 Balletmuz. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 RelsveTh. 19.40 Gram. 19 50 Caus. 20.00 Voordr. 20.30 Vloolreeltal. 21.00 Omr.ork. en sol. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.65 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gr. 14.00 Lichte muz. 14 45 OTk.cono. 15 30 Pianospel. 16.05 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.20 Gram. 18,30 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Festival te Alx-en-Pro- vence: Ork.conc. en sol. 22.00 Nwe. 22.10 Vrije Tijd. 22.55 Nws. Van groot naar klein (Van onze t.v.-medewerker) Het was een gelukkige maatregel van de programmaleiding van de NCRV de volgorde van de zaterdagavond ver toonde onderdelen te wyzigen. Daar door kreeg de jeugd de kans één onzer grootste tonelisten te zien en horen optreden in een vorm, die ook jonge ren zal hebben aangesproken. Het was Elisabeth Andersen, draagster van het naar mevrouw MannBouwmeester vernoemde goud, die nu eens niet een grote glansrol op de planken, maar in tiem voor de camera haar eigen hobby, het brengen van eenvoudige liedjes, uit vierde. „Hart van Brabant" hield op te „kloppen" Het Leypark in Tilburg lag gister avond na 12 uur na drie weken lang te zijn platgetreden door ruim een kwart miljoen paren voeten weer stil en verlaten. In alle expositieruimten van het,, Hart van Brabant" en in het vermaakcentrum waren de lichten uit gedraaid. Slechts een zeer grote hoeveel heid pamfletten en folders overal ver spreid op de paden en tussen de bloem perken wees erop, dat kort te voren nog duizenden het park hadden betreden. Tijdens het laatste weekeind is het zeer druk geweest. Zaterdagmiddag kwam de vloed van 20 000 bezoekers zo hevig aan. dat in allerijl noodkassa's moesten worden geopend en dat alle beschikbare krachten ook van be stuur en directie naar de controles werden geroepen. Het „Hart van Brabant" heeft zyn poorten gesloten na drie weken lang te hebben getoond waartoe Midden-Bra bant en Tilburg in staat zyn en waar toe in de toekomst hun plannen zullen leiden. BINNENLAND Richard Casey, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, ls zondag uit Melbourne vertrokken voor een we reldreis. Hij zal o.m. Zuidoost Azië, de V.S.. Engeland. Frankrijk en Duitsland bezoeken. Het NTS-bestuur heeft de heer Fred Sterneberg aangesteld om voor het sei zoen 1959/60 als coördinator op te treden tussen de televisie en het toneelgezel schap „Het Zuidelijk Toneel" (Ensemble), in verband met de overeenkomst die tus sen de NTS en dit toneelgezelschap is ge sloten. In de vleeshal te Haarlem wordt vrijdagmiddag 21 augustus de expositie „Jazz Journal", vijftig Jaar Jazz in woord en beeld, geopend. De tentoonstelling, ge organiseerd cfoor de Haarlemse Jazz Club in samenwerking met de Stichting Haar lems Bloei, duurt tot en met 4 septem ber. De Nederlandse arts. die bij een bergtocht in de omgeving van Trento (Italië) dodelijk ls verongelukt, toen hy in een 60 meter diep ravijn stortte, is de 39-Jarige Pieter Johannes Kraayeveld uit Bussum. De arts bracht een week vakan tie door ln Campiglio. Op 23 en 24 september zal de Ne derlandse Vereniging van Relnlglngsdlrec- teuren te Middelburg en Vllsslngen haar 50ste Jaarvergadering houden. Het vierjarig jongetje Eduard Kik is van het balcon van de hoogste etage van een woning aan de van Vlotenstraat in Den Haag in de achtertuin gevallen. Het was een val van twaal fmeter. Het kind had geen letsel opgelopen, maar ls toch ter observatie in een ziekenhuis op genomen. Op 1 augustus 1959 bedroeg het aan tal geregisteerde radio-ontvangtoestellen 2.563.223 tegen 2.556.469 op 1 Juli 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aange geven televisietoestellen van 489.650 tot 503.207 (t/m. 14 augustus: 509.504). Op 1 augustus 1959 waren er 495.814 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 498.522 op 1 Juli 1959. BUITENLAND Een groep blanken heeft In het Lon dense district Nottlng Hill, waar al eer der rassenlncldenten zijn voorgekomen, een 60-Jarlge kleurling mishandeld. Hij is met hoofdwonden in een ziekenhuis op genomen. De Amerikaanse admiraal William Halsey. die in de tweede wereldoorlog be velhebber ls geweest van de Amerikaanse derde vloot en een aantal grote zeeslagen ln de Stille Oceaan heeft gewonnen, ls zondag ln een vakantieverblijf naby New York dood in zyn bed gevonden. Hy ls 76 jaar geworden. De Poolse klavecimbelspeelster Wan da Landowska ls zondagavond ln haar woning te Lakevllle ln de Amerikaanse staat Connecticut op tachtigjarige leef- tyd overleden. Zij verwierf in het byzon- der vermaardheid door haar Interpreta ties van Bach, Mozart en Haydn, In de omgeving van Soedr op het schiereiland van Sinal is een nieuw olie veld ontdekt, waarvan de eerste bron 700 ton olie per dag oplevert, zo heeft de mi nister van Industrie van de VAR te Cairo bekendgemaakt. Volgens hem had een voorlopig onderzoek aangetoond, dat het veld wellicht het grootste zal zijn van de republiek. Pola Negri, de beroemde „vamp" uit de tijd van de zwijgende film, is zater dag uit de V.S. naar Europa vertrokken, waar zij voor het eerst sinds twaalf Jaar weer ln een film zal optreden. Deze film getiteld „Het geheim van de wereld", zal door een Westduitse maatschappy worden opgenomen. Pola Negri werd 60 Jaar ge leden ln Polen geboren. Keizer Haile Selassl van Ethiopië ls zaterdag voor een officieel bezoek inZuld- Slavlë aangekomen. Een straalverkeersvliegtuig van het type Boeing-707 is zaterdag by Calverton ln de staat New York neergestort. De vijf leden van de bemanning verloren allen het leven. Het toestel, dat eigendom was van de „American Airlines" maakte een oefenvlucht. Er waren geen passagiers aan boord. De dokters van de Israëlische pre mier. David Ben Goerion, hebben hem minstens acht dagen volstrekte rust voor geschreven. In kringen van Ben Goerion is gezegd, dat de gezondheidstoestand van de israéllsche premier weliswaar geen en kele reden tot ernstige bezorgdheid geeft, maar dat het niettemin nodig ls dat hy Zy deed het zonder pretentie. Het was dus werkelyk de stap van de grote naar de kleine k. Ze deed het ook met veel charme en met ernst. Haar vak kennis verliet haar geen moment, waardoor het experiment tot een zeer boeiende ervaring uitgroeide. Het ene liedje kon ons meer bekoren dan het andere. Het meest navrant was „Sla peloosheid", ook daarom, omdat het haar, die de laatste maanden een zo grote zorg heeft te dragen (de vader van haar kinderen is betrokken geweest bij een ernstig verkeersongeval), als op het lijf was geschreven. Een Frans chanson uit haar internationale reper toire, het bekende „La route", ademde het goede klimaat. Het werd zuiver en gevoelig gezongen en door het Neder landse sentiment was het geen copie, die zo uit een Parys cabaret was weg gehaald. Regisseur Gerard Rekers deed zyn werk met de verschuldigde eerbied voor de ongedwongen schoonheid. Wy vonden het geheel het best denkbare be wijs, dat de stap van de grote naar de kleine k de t.v.-moeite alleszins waard kan zyn. Daarop kwam de nogal met zichzelf ingenomen heer Walt Disney met veel tumult het scherm opgestapt. Hij liet het al vlug bevolken door Pluto, de hond en andere dieren en met alle kri tiek, die we soms op hem hebben, moet het ons van het hart, dat we de eerste helft van de rolprent met byzonder ge noegen, met vreugde en pleizier heb ben aanschouwd. Geestig, origineel, fraai tekenwerk, het leek een juweeltje te worden. Maar hy had onvoldoende materiaal om het 40 minuten vol te houden en het geheel verzandde in een wilde zinloze rel. Jammer, maar op het moment van de zwenking was het 9 uur en kon de jonge jeugd het bed opzoeken. Trouwens de ouderen, die hun toe stel op zaterdagse kinderbedtijd hebben afgezet, hebben weinig gemist. De reportagewagen van de NTS was ten behoeve van de NCRV in Leidse omgeving gestationeerd, nl. in War mond, waar vanuit het chalet „d'Vyff Vlieghen" onder de titel „Rondino" - liedjes van as tot gis zouden worden ge produceerd. Het werd een taaie, fanta sieloze historie, waarin Taytelbaum, die toch heus wel wat presteren kan op het gebied van de micro-magie, mistroostig zijn contract zat af te werken tegen over twee gelieven, die zich in verband met de publiciteit ernstige beperkingen zagen opgelegd. Er kwam een pretboot aan, maar het pleizier was kennelyk in het water gevallen. Jaap Molenaar, die gastheer speelde, geloofde zelf aller minst in het geval en leek zich al even zeer te vervelen als de ober Lex Goud smit, die zelfs te landerig was om zyn repertoire behoorlyk af te werken. Dora Paulsen, die best beter wilde, kon het echec ook niet keren, al deed ze haar best zelfs een Nederlands liedje te zin gen, wat haar (na een 25-jarig verblyf hier) nu niet eens zo erg gemakkelyk afging. Zelfs de dagsluiter, ds. Langstraat, kon zich aan het gebodene kwalijk ont worstelen, maar of hy nu stichtte of niet, staat niet te onzer beoordeling. Waar we wel lets over mogen en moe ten zeggen, is de smakeloosheid om de daarna vallende pauze te openen met een jazz-muziekje. Voor de sportlief hebbers was er immers nog een repor tage wielrennen in petto, tot spyt van Jan Cottaar ook al een melige geschie denis, die opgeluisterd werd door ge lukkig kleine valpartyen. De groot ste val maakte het programma, dat op zo'n prachtig niveau was ingezet. MAANDAG. Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plant kunde. Excursie naar vaste-plantenkweke- ry ..Poelgeest" Verzamelen 7 uur Abt- poelweg 15D te Oegstgeest. Oegstgeest (Witte Huls): Olleka- cheldemonstraties 2.30-5 en 7-9.30 u. nam. DINSDAG Oegstgeest (Witte Huis): Olieka- cheldemonstratles. 2.30-5 en 7-9.30 u. nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. DlaconessenhulsAfscheid zuser Jeanne. 35 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.308 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Ollekacheldemonstratles. 2.30-5 en 7-9.30 uur nam. Den Burcht: Ollekacheldemonstratles. 2.30-5 en 7-9.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: „Kyk-race" voor kinderen (plm. 12 Jaar) 1012 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagehjks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Vroom en Dreesmann: Tentoonstelling „Het Ryksdeel Suriname", (t.e.m. 29 aug.) BIOSCOPEN Casino: „Nathalie" (14 Jaar). Dageiyks 7 en 9.15 uur. 's Middags 2.30 uur „The Kid" (a.l.). Lldo: ,.Met de kapitein aan tafel". („The captainstable). 18 Jaar. Werkdagen 2.20, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45 .7 en 9.15 uur. Luxor: „St. Louis Blues" (a.l.). Werkda gen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Onder kruisvuur", 14 Jaar. Vrijdag, zaterdag en zondag: „Onder kruisvuur" 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woens dag: „Fanfare" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das elnfache Madchen". Trianon: „Kop op, borst vooruit" ((a.l.) Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek „Tot hulp der Menschheld", Hooigracht 48, By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) si i S3 Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mlinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt lioht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. regen onbewolkt half bew. lioht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. lioht bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt n 6 w.stil n 2 nw 2 nnw 2 watil w-stil z 2 w.stil o 1 no 3 22 10 21 16 20 12 21 13 22 12 22 9 20 10 22 10 20 10 nno 2 nno 1 watll n 3 nw 3 w 3 wnw 2 ono 10 o wnw 8 w.stll n 2 o 2 ono 3 w^tll WAtlll nnw 27 26 12 26 16 24 17 20 12 23 21 10 19 10 24 11 21 13 26 10 27 20 18 14 23 12 17 11 20 11 23 12 29 13 17 13 18 10 32 23 29 18 27 16 18 80 20 02 17

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2