Soekarno dreigt met verwijdering van al het Nederlandse kapitaal Treurige balans van de watersnood in het zwaar getroffen Oostenrijk Twee liarde trappen in lendenen doden jongen WEERBERICHT rA Is wapen in strijd om N-Guinea Brug in de autobaan werd op het laatste ogenblik ontruimd Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 No. 29823 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 WAARSCHUWING AAN NEDERLAND Andere buitenland mag niet negatief zijn President Soekarno van Indonesië heeft Nederland gewaar schuwd dat al het Nederlandse kapitaal met inbegrip van dat in ge mengde bedrijven uit Indonesië zou worden verwijderd indien het halsstarrig blijft in de kwestie-West-Irian. In zijn jaarlijkse boodschap aan het land ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag zei de president, dat de overneming van Ne derlandse ondernemingen door Indonesië sedert vorig jaar verband hield met de strijd voor de bevrijding van West-Irian en een zeer belangrijke stap was in Indonesische pogingen om het nog door Ne derland bezet gebied terug te krijgen. Echter niet alle Nederlands kapitaal werd overgenomen, terwijl Nederland hardnekkig vasthoudt aan zijn standpunt in de kwestie-West-Irian. „Ik laat hier een waarschuwing horen, dat, indien Nederland in deze kwestie halsstarrig blijft, als het in de kwestie van onze nationale eis koppig blijft, dan zal aan de geschiedenis van al het Nederlandse kapitaal, met inbegrip van dat in gemengde bedrijven, op Indonesische bodem een einde komen", zo zei Soekarno. „Aan regels houden!" Prinses Beatrix terug Met de KLM-Constellation „Soeraba- ja" uit Milaan is Prinses Beatrix zater dagavond omstreeks tien uur van haar vakantie in Italië, op Schiphol terugge keerd. De Prinses werd op het platform van de Amsterdamse luchthaven ver welkomd door haar zuster, Prinses Mar griet. In zyn boodschap die als titel droeg „De herontdekking van onze revolutie", sprak de president ook over de rol van het niet-Nederlandse buitenlandse kapi taal by de opbouw van Indonesië. Het buitenlandse niet-Nederlandse kapitaal moet zich houden aan de eisen die de Republiek heeft gesteld en moet geen negatieve rol spelen. „Als het zich niet aan de regels houdt en als het een nega tieve rol speelt, als het stilzwijgend eco nomische sabotage pleegt of illegaal steun verleent aan de contra-revolutie, dan moet men niet verrast zgn als het Indo nesische volk dit kapitaal op dezelfde wijze behandelt als het Nederlandse ka pitaal". Woorden tot de V.N. Soekarno zei dat Indonesië de voor keur geeft aan buitènlandse kredieten boven buitenlandse kapitaalsinvesterin gen. Desondanks zal Indonesië verdraag zaam genoeg zijn jegens buitenlands niet-Nederlands kapitaal. Hij herhaalde vervolgens zijn eerder genomen besluit om de kwestie-Nieuw-Guinea dit jaar niet voor te leggen aan de V.N. Dit be tekent echter niet dat de regering min der enthousiast is in de strijd om dit gebied. „Wij zullen de strijd op econo misch terrein tegen Nederland voortzet ten. Ik hoop dat de V.N. uit onze hui dige houding zullen begrijpen wat onze gevoelens jegens de V.N. zijn". Copiëren bij Marine Geschiedde met „instemming" Naar aanleiding van berichten als zou een onderzoek gaande zijn naar de gedragingen van burgerambtena ren, werkzaam bij de Kon. Marine, die in vrije tijd arbeid verrichten voor particulieren, deelt het ministerie van Marine het volgende mede: „Ruim een jaar geleden werd ccn anonieme brief ontvangen met betrek king tot een ongewenste gang van za ken by het verrichten van particulie re arbeid in vrfje tijd door ambtena ren van de Kon. Marine. Het naar aanleiding hiervan ingestel de onderzoek heeft geen onregelmatig heden aan het licht gebracht. Geruime tijd geleden werd ook de Marine inlich tingendienst benaderd door een exteke- naar van -een particulier bedrijf, die verklaarde, tekeningen te moeten co piëren, welke naar zijn mening in ge bruik waren bij de Kon. Marine. Dit bleek inderdaad juist te zijn, doch aan gezien hierbij eveneens geen sprake was van het plegen van ongeoorloofde han delingen werd geen aanleiding gevon den, hierop nader in te gaan. Het copiëren van tekeningen, welke aan de Kon. Marine toebehoren door tekenaars, die aanvankelijk zelf aan dit werk hebben deelgenomen, ge schiedde met volledige instemming van de betrokken Marine-autoritei ten. Aangezien op dit punt twijfel was ge rezen heeft de Kon. Marechaussee in derdaad een nader onderzoek terzake ingesteld, hetwelk inmiddels is afgeslo ten met als resultaat, dat geen onregel matigheden werden geconstateerd. Er is derhalve ook momenteel geen onderzoek gaande, noch van de zijde van de Kon. Marine, noch van de zijde van de Kon. Marechaussee. Met nadruk kan hieraan worden toe gevoegd, dat voor zover door betrokken ambtenaren gebruik is gemaakt van materiaal van de Kon. Marine, dit steeds is gebeurd met voorkennis en in stemming van de hoogste Marine-auto riteiten". Zonnig en droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zonnig, droog en iets warmer. Over wegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 AUGUSTUS Zon op: 5.27 uur; onder: 20.00 uur. Maan op: 19.41 uur; onder: 5.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.43 en 15.14 uur Laagwa/ter te 11.00 en 23.22 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's* Indonesië thans in het vagevuur De president veroordeelde liberalisme, federalisme, individualisme, provincialis me, deviaties, corruptie en een stelsel van veel partijen „allemaal soorten kwaad die op ons aanstormden in het rijk van de hel, nu ondergaan wij op alle gebied het vagevuur". Voorts laakte hij de kritiek op zijn zogenaamde dictatorschap en op de eer ste grondwet, die het buitenland een door Japan gemaakte grondwet noemde. „Zij is integendeel de werkelijke weer spiegeling van de persoonlijkheid dei- Indonesische natie die sinds oude tijden haar regeringsstelsel baseerde op de Moesjawarah (raadpleging) van de oudere die niet heerst maar leidt en be schermt", aldus Soekarno. Hij verdedigde verder uitvoerig het stelsel van geleide democratie. Over de Daroel Islam en andere op standige bewegingen zei Soekarno dat de regering geen compromis zal sluiten of onderhandelingen zal voeren met op standelingenleiders maar dat zij vastbe sloten zal blijven en de veiligheidsacties zal intensiveren. Zij, die zich onvoor waardelijk overgeven, zullen rechtvaar dig behandeld worden. Hij zei dat sedert de terugkeer tot de grondwet van 1945 zich meer opstande lingen in Atjeh en Celebes overgaven. Tenslotte zei Soekarno, dat Indonesië sterke vriendschappelijke betrekkingen met alle staten ter wereld wil vestigen, in het bijzonder met landen als Azië en Afrika, op basis van wederzijdse achting en samenwerking voor de vestiging van een „nieuwe wereld vrij van imperialis me en kolonialisme en voor de wereld vrede". VAR hervat diplomatieke betrekkingen met Jordanië De Verenigde Arabische Republiek heeft zondag de diplomatieke betrek kingen met Jordanië hernieuwd, aldus is door het ministerie van Buitenlandse Zaken van de V.A.R. bekendgemaakt. De betrekkingen tussen beide landen waren verbroken na de militaire „coup" in Irak, die generaal Kassem aan de macht bracht. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Hassoena, had bemiddelings pogingen gedaan. Hassoena is zondag naar Libië vertrokken vanwaar hij over enkele dagen naar Tunis zal vliegen. Daar zal hij trachten een vex-betering tot stand te brengen in de betrekkingen tussen Tunis en de V.A.R. Inmiddels is officieel meegedeeld, dat de V.A.R, goedkeuring heeft gehecht aan de be noeming van Mohammed Pasja Sjareiki, oud-minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië, tot ambassadeur in Cairo. Spoedig zal een ambassadeur van de V.A.R. in Amman worden benoemd. (Van onze Weense correspondent) Salzburg, 17 augustus De schade, die de drie provincies Salzburg, Opper en Neder-Oostenrijk hebben geleden, loopt volgens een voorzichtige raming ver over de miljard schilling. Elf mensenlevens vallen er te betreuren. Van de zeven reeds gemelde slachtoffers waren drie kinderen en vier volwassenen. Deze laat- sten hadden hun huisraad, brandhout, of hun vee nog willen redden. Zaterdag j.l. zijn er nog vier nieuwe slachtoffers bjjgekomen, namelijk drie kinderen, een jongen van vijftien en een broertje en zusje van vqf en zes jaar in Tirol, die van het ondiepe water in een snelstromende beek waren geraakt. Verder is er een 20-jarige employé in St.-Gilgen omgekomen, die zijn zeilboot trachtte te redden. Daar de mast met een elektrische kabel in aanraking kwam, werd de jongeman door de stroom gedood. Ofschoon er gisteren nog de gehele dag een fyne motregen is gevallen, zyn de rivieren niet meer gestegen, zodat men geen nieuwe catastrofe behoeft te vrezen. Alleen de Donau stijgt nog voortdurend, zodat de badplaatsen in de om geving van Wenen grotendeels moesten worden ontruimd. Het peil van de Do nau in Wenen is tot 7.20 meter gestegen. De plaatsen Kritzendorf, Korneburg, alsmede de buitenwyken van Wenen, in de omgeving van de Donau, staan onder water. Er is echter nóg geen acuut gevaar! Gistei-avond werden vanaf een Do- nau-motorschip bij Traismauer op twee uur afstand van Wenen vier mensen ontdekt, die in een boom waren geklom men en wanhopig om hulp riepen. Het motoi-schip zelf kon niet helpen, terwijl ook roeiboten door de stroom werden meegesleurd. Laat in de avond kon de rivierpolitie worden gewaarschuwd, doch daar het donker was geworden, is het niet uitgesloten, dat men de slacht offers niet heeft kunnen vinden. Over hun lot is totnutoe nog niets nader be kend. De grootste schade hebben de provin cie en de stad Salzburg opgelopen. Een half miljard schilling is waarschijnlijk niet genoeg om de schade hier te her stellen. Provinciale staten beschikken niet over de nodige financiële reserves. Daarom heeft de gouverneur van de provincie zich tot de Bondsregei-ing en in het bijzonder aan kanselier Raab en aan de ministers van Binnenlandse Za ken, en van Handel en Nijverheid ge richt om voornamelijk geldmiddelen te verkrijgen voor het herstel van wegen en bruggen. Het grootst* verlies is de vernieling van het viaduct van de auto weg over de Salzach bij Salzburg, dat zo'n grote schade heeft opgelopen, dat zelfs onderdelen niet meer voor het her stel kunnen worden gebruikt. (Wij pu bliceerden daarvan in ons blad van za terdag j.l. een exclusieve foto. - Red.). Binnen twee weken wil men met de constructie van een nieuwe en sterkere brug beginnen, maar deze zal eerst in 1961 klaar kunnen zijn. Een van de pij lers is volslagen weggezakt in het zand, zodat men aanneemt, dat de fundering niet diep genoeg is geweest. Deze con structiefout is het werk van Duitse in genieurs. die de brug tussen de jaren 1938 en 1940 hebben gebouwd. OP HET NIPPERTJE! Honderden nieuwsgierigen hebben hun leven te danken aan de wegenbouwkun dige controleur Arnstorfer, die het ge vaar by de brug had zien aankomen en die daarom nog op het laatste ogenblik het viaduct had laten afsluiten onder luid protest van het kijklustige publiek, dat op deze brug naar de stortvloed stond te kijken. Terwijl de laatste auto er overheen reed, zakte de brug in elkaar, terwijl de toeschouwers dit met ontzetting gadesloegen! OVERWELDIGENDE HULP! De spontane hulp, die uit Oostenrijk zelf en uit de gehele wereld binnenkomt, is overweldigend. Het voorbeeld van het Nederlandsche Roode Kruis, dat nu reeds in de omgeving van Salzburg aan het werk is gegaan, werd zaterdag ge volgd door het Duitse Rode Ki-uis in Bonn en door de internationale centrale tc Bern. Men is voorts met afzonder lijke hulpacties begonnen. Zo heeft men in Salzburg een internaat ter beschik king gesteld voor de opname en verzor ging van zuigelingen en van kleine kin deren. Levensmiddelen, kleren en bedde- goed worden op de eerste plaats verdeeld aan kinderrijke en armere gezinnen. De oproep van de burgemeester van Salz burg aan de internationale organisatie voor hulp aan kinderen heeft een zeer gunstige weerklank gevonden. Het vakantieplaatsje Filzmoos aan de voet van het Keizergebergte is het enige punt, dat nog geheel van de buitenwe reld is afgesloten. De wegen zijn on bruikbaar en staan nog diep onder het water. Er is geen gas, geen elektrisch licht en de telefoonverbinding kon nog niet worden hersteld. Hier bevinden zich bovendien vijfhonderd toeristen, voornamelijk uit West-Duitsland, die nu door middel van helikopters moeten worden verzorgd. Er bestaat nu een re gelrechte luchtbrug tussen dit plaatsje en het achterland, waardoor elke dag enkele tonnen aan goederen en levens middelen worden aangevoerd. Slot pag. 2 Zaterdag is in Ede de traditionele heideweek ingeluid. De week staat dit jaar in het teken van de Neder- lands-Canadese vriendschap. Tot heidekoningin werd gekozen mevr. Betty van Droffelaar, een Neder landse emigrant in Canada. In het openluchttheater werd zij voorge steld aan de Canadese ambassadeur in Den Haag, Charles P. Herbert. Koning Boudewijn vertoeft met een aanlegsteiger te Cabasson aan vakantie in Zuid-Frankrijk. Hij de Franse Rivièra. Op de achter- wandelt hier met zijn zuster, grond Prins Jean van Luxemburg. Prinses Josephine Charlotte, op Eisenhower gast van Koningin Elizabeth In Londen en in Washington is ge lijktijdig bekendgemaakt dat president Eisenhower officieel is uitgenodigd tij dens zijn bezoek aan Engeland de gast van Koningin Elizabeth in kasteel Bal moral te zijn. Voorts zal de president „enige tijd" op Chequers het buitenverblijf van de Britse premier, 65 km van Londen, ver blijven. „De president is van plan op woens dag 2 september van Londen naar Pa rijs te vertrekken", aldus de bekend making. De waarnemend perschef van Eisen hower, Hawks, heeft meegedeeld dat de president een nacht in kasteel Balmo ral zal logeren Nixon waarschuwt Russen willen nog altijd een communistische wereld De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft zondag in een vraaggesprek voor Amerikaanse radio- en televisiezenders gezegd dat de Amerikanen niet moeten denken, dat de Russen als gevolg van zijn reis naar de Sovjet-Unie en minis ter-president Kroesjtsjefs aanstaande reis naar de Verenigde Staten een zach tere politiek gaan voeren. Dat zou de grootste fout zijn, die de Amerikanen kunnen maken. Het doel van de Russen is nog altijd een communistische wereld. Zij denken dit doei nu beter te kunnen bereiken door vreedzame concurrentie dan door geweld, aldus Nixon. Tragisch gebeuren in Den Haag Dader wachtte komst politie af (Van onze Haagse redactie) Twee harde trappen in de len denen maakten gisteravond een einde aan het leven van de 18-ja rige Jan Venrooy uit de Badhuis straat te Scheveningen. Dit tragi sche gebeuren speelde zich af in de Jan de Baenstraat aldaar voor perceel no. 12. Het was de ont knoping van een reeds lang be staande liefdesgeschiedenis tussen het slachtoffer en een 14-jarig meisje, het zusje van de 22-jarige metselaar, die de trappen had toe gediend. Kort na zijn daad, waarvan hij zoals algemeen wordt aangeno men de gevolgen niet heeft voorzien, kon hij voor zijn woon huis worden gearresteerd. Hij stond op de komst van de politie te wachten. Het was te omstreeks kwart over zes. dat de 32-jarige glazenwasser C. J. Romijn, die aan de Jan de Baenstraat no. 2 te Den Haag woont, langs de ramen een Jongeman hard voorbij zag lopen. Omdat hij tegelijkertijd het ge raas waarnam van een aantal brom fietsen hij schat het aantal op zes werd hij nieuwsgierig en keek uit het raam. Hy zag hoe iemand van het duozadel van een der brommers afsprong, op de hard lopende jongen toerende en deze enige stevige trappen toediende. De heer Romijn liep onmiddellijk naar buiten en beet voordat hij zich over de ge vallen jongen heenboog degeen, die de trappen had gegeven, toe: „Dat moet je mij eens doen. Stervende Zonder zich om het op de straat lig gend slachtoffer te bekommeren reden beiden op de bromfiets weg, geëscorteerd door vijf andere bromfietsberijders Met de heer Romijn gingen zich ook anderen met de kreunende jongen bemoeien, onder wie de bewonei-s van het huis. waarvoor de jongen was gevallen. Met water en eau de cologne werd getracht de jongen weer op verhaal te brengen maar niets baatte. Aangenomen kan worden, dat het slachtoffer vrij spoedig het bewustzijn heeft verloren Toen de inmiddels gewaarschuwde geneeskun dige dienst en de politie arriveerden was de jongeman al stervende. Het zoeken naar de dader vergde wei nig tjjd. Zijn naam en adres waren enkele bewoners van de Jan de Baen straat bekend. Voor zijn huis ln de Hannemanstraat kon hij worden ge arresteerd. Aanleiding tot deze „afstraf fing" was gelegen in de omgang, die het slachtoffer al enige tijd met een 14- jarig meisje had. Haar ouders waren er op tegen. Desondanks zag het tweetal elkaar toch. Ruzie Gistermiddag zou er onenigheid tus sen Jan Venrooy en het meisje zyn geweest, welke ruzie tot gevolg had, dat Jan zijn vriendinnetje een klap had gegeven. Het meisje heeft daar van haar ouders en broer in kennis gesteld. Besloten werd Jan voor deze klap ter verantwoording te roepen. Jan, die zich tegenover een overmacht zag geplaatst, is daarop weggerend, maar werd in de Jan de Baenstraat achterhaald. De verontwaardiging in de Jan de Baenstraat was groot. Ook vandaag nog groepten tientallen in de straat tezamen. Medeleven was er voor de zwaar ge troffen familie Venrooy, die enkele jaren geleden al een meisje van 16 jaar heeft verloren en op grond daar van van de Jan de Baenstraat naar De Badhuisstraat verhuisde. Zie ook elders in dit Blad Inschrijving Dam-tot Damrace vandaag gesloten (Van onze Amsterdamse medewerker) Hoewel de inschryving voor de Dam- tot Damrace vandaag is gesloten, wil het wedstrydbureau van de Zaanse VVV de postbestellingen afwachten alvorens het totaal aantal deelnemers bekend te maken. Wel is gebleken, dat de grootste deelneming uit de Zaanstreek is te verwachten. Vanmor gen maakten de Zaankanters 39% van de deelnemers uit. 36% komt uit Amsterdam en 25% uit de rest van Nederland. De animo in de vrije snelheidsklasse Is vry groot: 43% van alle deelnemers. De toerklasse heeft dus 57% van de Inschrijvingen gekregen In deze klasse zal door enkele grote groepen worden deelgenomen. In de snelheidsklasse hebben o.m. 6 dagbladen en de omroepverenigingen AVRO en VARA ingetekend Zij dingen naast de geldprijzen mee naar een zilveren legpenning, die de stad Zaan dam heeft uitgeloofd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1