Een paar schreden terug is voor de beurzen een gelukkig verschijnsel Maar aan economische opleving in W.- Europa is nog geen einde Veilingklokken draaien weer! A&enoa Opge/icht 1 maart 1860 Zaterdag 15 augustus 1959 Derde blad no. 29822 Toenemende export bij Nederlandse zaken (Van onze financiële medewerker) De boog kan niet altyd gespannen z(jn. Zelfs niet in een tyd, zoals de effecten handel nauwelijks eerder heeft gekend en waarin nagenoeg alle factoren, welke die handel beïnvloeden, in opwaartse richting stuwen. En dat dus, gelijk deze week het geval was, de koersstijging, welke nu reeds ca. anderhalf jaar aanhoudt, af en toe door een min of meer scherpe reactie wordt onderbroken, is alleszins verklaarbaar en ook gelukkig. Want niet alleen komt men, naarmate de koersen hoger stijgen, voor de vraag te staan of de beurskoersen nog wel met de werkelijk heid in overeenstemming zijn, maar bovendien nemen de minder serieuze kopers, wie het alleen om koerswinst te doen is, in aantal toe en zij verzwakken de tech nische positie van de markt, waardoor deze dus voor storingen in de atmosfeer gevoeliger wordt. De verwachting, velen zullen zeggen: de vrees dat Eisenhower zich door de vriendelijkheden van Kroesjtsjef tot een inkrimping van het gigantisch defensie apparaat zal laten bewegen, was ditmaal zulk een storing en gaf de stoot aan een toevloed van verkooporders op de Newyorkse beurs, die het indexcijfer voor voor industriële aandelen in een paar dagen met 20 a 25 punten deed dalen en ook op de Europese beurzen in een forse koersdaling haar weerslag vond. Het is, vooral nu Eisenhower, alvorens de Russische leider te ontmoeten, rug gespraak houdt metde politieke kopstukken van Frankrijk en West-Duitsland, allerminst zeker dat het in de V.S. tot een noemenswaardige vermindering van de bewapening zal komen, maar dat de vrees voor een verduurzaamde vrede op de beurzen tot verkopen heeft geleid kan in elk geval als een heilzame sanering van de marktpositie worden beschouwd. Wie ook deze week kennis heeft ge nomen van wat omtrent de conjunc tuurontwikkeling in de V.S. en in Euro pa is gepubliceerd, moet tot de conclusie komen dat de trouwens reeds weer tot staan gebrachte koersdaling daarmee geen verband heeft kunnen houden. Want we staan nog altijd voor het won der van een economische opgang, die tot dusver in de V.S. ook door de sta king in de staalbedrijven niet wordt te gengehouden, hoewel deze thans ook in de koperindustrie navolging blijkt te vinden. Hoezeer ook de Europese econo mie de laatste jaren van Amerika min der afhankelijk is geworden, zo kan toch als vaststaand worden aangenomen dat een terugslag in dat land ook de ontwikkeling van het bedrijfsleven in ons werelddeel zal beïnvloeden. De vraag of en in hoeverre de maatschappelijke welvaart in Amerika zal blijven toene men, houdt daarom ook in de naaste toekomst voor de landen in West-Euro pa en haar beurzen grote betekenis. Een feit is dat het eerste halfjaar en met name het tweede kwartaal van 1959 het economisch aspect in de V.S. gron dig heeft gewijzigd, zodat met uitzonde ring van de vliegtuigindustrieën, alle sectoren van het Amerikaanse bedrijfs leven aanmerkelijk grotere winsten heb ben kunnen behalen. Wat het tweede kwartaal betreft, zien we bijv. bij de textielondernemingen een voortuitgang van meer dan 500 bij de automobiel- maatschappijen een stijging van 300 bij de staalindustrieën van 163 bij de mijnbouw- en metaalondernemingen van 123%, terwijl voor een totaal van 336 industrieën het accrès 78 be draagt, voor de spoorwegen 149% en voor totaal 428 maatschappijen gemid deld ruim 75%. Dit is temeer opmerkelijk omdat, zo als in een rapport van de G.A.T.T. nog eens wordt medegedeeld, het aandeel van de V.S. in de wereldhandel sinds 1948 voortdurend is achteruitgegaan en de exportontvangsten in 1958 ca. 2% miljard kleiner waren dan in 1957, waar van VA- miljard op rekening komt van West-Europa, dat daarentegen zijn ex porten naar de V.S. met S 1/4 miljard heeft zien stijgen. Dit proces heeft zich ook in de loop van 1959 voortgezet, zoals bijv. uit de handelscijfers van West- Duitsland, Engeland en ons land dui delijk blijkt en het is dus geen wonder dat de G.A.T.T. tot de conclusie komt dat de Amerikaanse industrie, als gevolg van het herleefde produktievermogen van West-Europa, de laatste jaren gaan deweg kwestbaarder is geworden. Hier ligt voor een groot deel ook de reden waarom de Amerikaanse staalfa brikanten in hun onderhandelingen met de stakingsleiders onverzettelijk blijven en de regering voor een algemene prijs stijging, welke na een loonsverhoging in de leidende industrieën wel niet zal kun nen worden voorkomen, beducht is. Daardoor immers zou het concurren tievermogen van de V.S. verder worden verzwakt en mogelijk een nieuwe pe riode van inflatie intreden. Reeds thans moet worden geconstateerd dat de kos ten van levensonderhoud in de V.S. langzaam stijgen en hoger zijn dan ooit tevoren. In dit verband is het een gelukkig ver schijnsel dht aan de stijging van de ren testand, welke reeds gedurende enige tijd in de V.S. kon worden waargenomen een einde schijnt te zijn gekomen. Hier op wijst in elk geval de lichte koersstij ging op de obligatiemarkt, waarvan het I indexcijfer, na in dit jaar van 86.58 tot 82.87 te zijn gedaald, deze week weer tot 83.60 is verbeterd. Men staat in dit op zicht in de V.S. voor open vragen, zowel wat betreft de noodzakelijke financie ring van de overheidsuitgaven als de nieuwe investeringen van het Ameri kaanse bedrijfsleven, welke laatste bij een verdere toeneming van de vraag niet kunnen uitblijven en door de nationale besparingen zullen moeten worden ge dekt. Hoe dit proces zich zal ontwikke len kan met geen mogelijkheid worden voorspeld en het blijft daarom ook on zeker of het gelukken zal in de V.S. een waardevermindering van het geld tegen te houden. Ten aanzien van Europa geldt die on zekerheid uiteraard ook, maar tot dus ver krijgt men wel de indruk dat de na tionale besparingen een redelijk tegen wicht vormen van de langzaam toene mende investeringen. Zo heeft bijv. de minister van Economische Zaken in West-Duitsland, prof. Erhard, er met voldoening op gewezen dat de interest voet in een jaar tijds van 2 2% is gedaald, zodat thans weer 5% leningen kunnen worden geplaatst. De welvaart in West-Duitsland is on miskenbaar, ze blykt naar alle kanten. In 1958 zijn de particuliere besparingen tot DM 12.6 miljard opgelopen tegen DM 10.9 miljard in 1957 en DM 7 mil jard in 1956 en dat hiervan geen gering deel in het buitenland wordt belegd, valt nog bijna dagelijks op de beurzen van Amsterdam, Londen en Zürich te mer ken. In Zwitserland maakt men zich niet alleen over deze aankopen op de effectenbeurs, maar ook over de Duitse penetratie in het Zwitserse bedrijfsleven zorgen, nu tal van ondernemingen zich reeds in Duitse handen bevinden. Hier staat tegenover dat ook de bui tenlandse belangen bij het Duitse be drijfsleven toenemen en blijkens de Duitse bladen met name een Ameri kaanse invasie kan worden waargeno men, mede waardoor thans reeds ca. 15 van het kapitaal der Duitse ven nootschappen zich in het buitenland be vindt. Ten onzent doet zich als bekend een zelfde verschijnsel voor en in heel Euro pa is thans een proces van economische integratie gaande, dat tot dusver voor de verschillende landen blijkbaar nog geen nadeel heeft gebracht, maar inte gendeel de algemene welvaart bevordert. Het strekt tot grote voldoening dat ons land in deze onderlinge uitwisse ling van kapitaal en goederen niet ach terblijft en tal van Nederlandse bedrij ven in hun tussentijdse mededelingen gewag kunnen maken van een toene men export, waarop trouwens ook de cijfers van de buitenlandse handel wij zen. Zo heeft de metaalindustrie in het eerste halfjaar haar uitvoer tot f. 1336 miljoen kunnen vergroten, nadat ze van f. 1142 miljoen in de eerste zes maan den van 1958 reeds tot f. 1232 miljoen in de tweede helft van dat jaar was gestegen. Ook de papierindustrie, die in 1958 een minder goed jaar had, kon in de eerste zes maanden van het lo pende jaar haar produktie aanmerkelyk vergroten en ook een groter deel daar van exporteren en van de textielindus trie kan hetzelfde worden gezegd. Het is, als gezegd, goed dat de effecten beurs, wat de aandelenmarkt betreft, af en toe de pas inhoudt of een paar schreden teruggaat, maar voor zover men dit op de voorhanden gegevens kan beoordelen, blijkt aan de industriële op leving in ons werelddeel en ook in ons land nog geen einde te z(jn gekomen. VARIA Soms is de mens zeer goedgelovig. Een Chinese waarzegster maakte een eveneens Chinese mevrouw wijs dat zij in staat was geld uit te broeden, maar dat zij deze merkwaardige gave totnutoe alleen bij haarzelf ontdekt had. De mevrouw was in de wolken. Zij leende ogenblikkelijk 54.000 Chi nese dollars, die zij in een bamboe koker stopte en daar onder toezicht van de waarzegster dagenlang op ging zitten broeden. Op zekere dag was de toekijkende waarzegster ver dwenen. De bamboekoker met de dollars ook trouwens. Advertentie UW NIEUWE BONTMANTEL! Het halve werk is al gedaan als fluisterend vertelt dat bont zo i weelderig warm is. Vooral zo prettig chic in het dragen, zo f ;f passend rijk en eigenlijk geen luxe Maarlet er op dat die nieuwe bontmantel een Lampe-etiket draagt. Teken van veilige garantie voor het exclusieve gebruik van vers materiaal (pelterij-nieuwzekerheid voor een goede 100 jaar bont-ervaring en deskundige voorlichting. En let op de prijzen, die zijn lager dan u denkt en gerust betaalbaar! Ook üw maat, passend als maatwerk, hebben wij voorradig. Nog tot 31 augustus 10 KORTING ga maar kijken bij Breestraat 161 Schakels tussen handel en kweker Nu de drukke tyd in het bloembollenvak is begonnen draaien de veiling- klokken o.m. in de veilinghallen van de Hobaho en de H.B.G. te Lisse, turen exporteur en kweker onafgebroken naar de wijzer van de veilingklok. De ontwik keling van vervoersmiddelen vergrootte de afzet der bloembollenoogst. Trein, auto en vliegtuig brachten de bollenreizigers in steeds korter tijd tot in de meest afgelegen landen en dit leger van verkopers deed de omzet snel stygen, terwijl dezelfde vervoersmiddelen het de klanten mogelyk maken hun leveranciers te bezoeken. BEURS De vraag naar het bij uitstek Hollandse produkt steeg en dientengevolge werd het grondgebied voor de bloembollenteelt in de loop der jaren aanmerkelyk uitge breid. Wanneer men door bijv. het Lan- geveld bij Noordwijkerhout fietst, ziet men de vele hectaren bollengrond waar mee het areaal de laatste jaren is ver rijkt. Ook in de Haarlemmermeer zijn de laatste drie jaar grote cultuurgebieden voor de bloembollenteelt klaargemaakt. De verzending kan veel sneller geschie den en de handel moest in staat worden gesteld snel en op grote schaal te kopen. In het begin kwamen de kwekers met een lijstje van soorten en hoeveelheden bij de exporteur aan de deur en zo ging in direct contact van koper en verkoper de partij van de hand. Later ontmoetten kweker en exporteur elkaar op de beurs, waardoor de „efficiency", zonder dat men dit begrip kende, sterk werd bevor derd. We kennen thans de maandagse beurs in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem en de donderdagse beurs in het gebouwencomplex „Treslong" aan de Rijksstraatweg te Hillegom. Een belangrijke schakel tussen kwe ker en handelaar vormen nu de veilin gen o.m. te Lisse en Bovenkarspel. GROENE VEILINGEN „Groene veilingen" waren en zijn die veilingen, welke buitenshuis gehouden worden van te velde staande gewassen. In vroeger eeuwen werd die veiling ge houden ten overstaan van de notaris en hij liet zich daarvoor wel betalen. Be langstelling niet alleen van de zijde der adspirant-kopers, doch ook van lieden, die een daggeld eruit wilden peuren de stromannen der 19e eeuw bracht veel volk op de been. Als voorlopers van het huidige bloem bollen-veilingwezen fungeerden bijeen komsten in zalen. In „De Witte Zwaan" te Lisse ligt de bakermat van de Veiling Hollands Bloembollenhuis, bekend on der de afkorting Ho-Ba-Ho, gevormd uit de namen der veilingdirecteuren de heren Homan, Bader en Hogewoning. De vergaderplaats vindt men terug op de beschildering van haar manden: Een witte zwaan op een blauw veld. Manden, die bij duizenden de grote hallen te Lisse bevolken. Het Hollands Bloembollen kwekers Genootschap, een organisatie van kwekers, die zich verenigd hadden in hun organisatie, welke later in de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur opging, stichtte daarnaast een veiling op coöperatieve grondslag, de tegenwoordige Coöp. Veiling Vereniging „H.B.G.". AFSLAGER „Mijn uw keus" riep de afslager, wan neer de inkopers de bollenmanden mèt inhoud in ogenschouw namen, waarna deze persoon de prijzen noemde, totdat de inkoper „mijn" riep. Voor 1940 kon men dit schouwspel in ander opzicht nog gadeslaan op het Leidse Venduhuis en menigeen onzer is er met gespannen blik getuige van geweest, al fungeerde naast de afslager de notaris. Naarmate de veilingen groeiden „in last (gewicht) en getal (aantal)" werd de figuur van de afslager naar de achter grond geschoven. De eeuw der mechani satie en rationalisatie deed zijn intrede. VEILINGKLOK Groepten eertijds de kopers bijeen on der gezellige kout, tegenwoordig bemant men de veilingbanken met voor de zit plaats de „myn-knop". De persoonlijk heid van de afslager, die iedereen kende, en door ieder gekend werd. maakte plaats voor de onpersoonlijke automaat. De veiling is een modern bedrijf en wie er wel eens een bezoek brengt, komt onder de indruk van de geweldige vlucht, die zij genomen heeft. Reusachtige hal len bieden plaats aan duizenden man den, die van heinde en verre zijn opge haald met een eigen transport-kara vaan. Enorme aanvoeren van 200.000 manden bollen worden in één week te Lisse en Bovenkarspel geveild, die de capaciteit van duizenden vrachtauto's vorderen. Dinsdags en vrijdags veilt men tulpen en woensdag veilt men hyacinten, etc. 's Nachts drukt men de overdag ge maakte prijsnoteringen, die de volgende dag ,,het beursbericht" der handelaren vormen. Een „klachtenbureau" met een bezetting van 5 man, probeert dagelijks in deze maanden, puzzels te ontwarren en fouten te achterhalen. Een mecha nische administratie, waar de automa tische tel- en boekhoudmachines in batterijen opgesteld van 's morgens vroeg tot 's nachts ratelen, waarborgen een snelle, bijkans foutloze registratie van de vele, gecompliceerde transacties. VRAAG EN AANBOD Vraag en aanbod geldt ook hier. Een overschot van een bepaald soort bloem bol veroorzaakt daling der prijzen; een tekort styging. Hoewel na enige weken zich een prijsniveau gevormd heeft, kun nen opmerkelijke prysschommelingen optreden. Moet de inkoper nu inkopen of „valt er winst op de inkoop te tellen", wanneer hij enige weken wacht? Heeft hij nog de tijd om te wachten? Wanneer gaan de hyacinten naar Amerika? Wanneer kunnen grotere aanvoeren ver wacht worden? GROOTS WATERSKIFEEST OP BRAASSEMMERMEER De Nederlandse Waterski Bond orga niseert op zondag 23 augustus in sa menwerking met de waterskivereniging „De Brasem" de nationale waterski kampioenschappen voor dames, heren en juniores. De wedstrijden zullen worden gehouden bij Paviljoen De Brasem te Oude Wetering. Aan de nationale kampioenschappen 7,al een eerste officiële landenwedstrijd NederlandBelgië voorafgaan, n.l. op zaterdag 22 augustus. Over de samen stelling van de Nederlandse equipe zal vrijdag a.s. beslist worden. Wel staat vast, dat alle leden van de equipe, die begin september Neder land zal vertegenwoordigen bij de we reld- en Europese kampioenschappen in Milaan aan de start zullen komen. TENNIS India begint tegen Australië met een zege De interzone-finale van het toernooi om de Davis Cup tussen Australië en India, de respectievelijke winnaars van de Amerikaanse en de Aziatische zone, is verrassend begonnen. Ramanathan Krishnan, India's nummer één, versloeg in. het eerste enkelspel de Australische finalist van Wimbledon, Rod Laver met 6-1 6-4 8-10 6-4. Krish .1 ver donderend en in slechts 34 minuten had hij de eerste twee sets reeds op zijn naam geschreven. De linkshandige La- ver, die zeer nerveus was begonnen, vocht terug en het gelukte hem de der de set te winnen. Maar de stoere Krish nan was hierdoor geenszins geïntimi deerd. vol zelfvertrouwen streed hij verder en overrompelde Laver, die kansloos naar de nederlaag werd ge leid. In het tweede enkelspel won de Australiër Neale Fraser met 10-8 6-4 6-1 van Premjit Lal. Maandag huldiging Arie v. Honwelingen De supportersvereniging van Arie van Houwelingen en de Ren- en Toervereni- ging „De Bollenstreek", waar de Sas- senheimse wielrenner sinds januari lid van is, hebben voor maandagavond een grootse huldiging van de nieuwe we reldkampioen amateurstayers op touw gezet. Om half acht zal Arie van Hou welingen officieel door het gemeentebe stuur in het stadhuis worden ontvangen. Daarna wordt een rijtoer door Sassen- heim gemaakt, die zal eindigen by ho tel „Het Bruine Paard", waar de 27-ja rige kampioen door genodigden en be langstellenden in de bloemetjes zal wor den gezet. Zwemwedstrijden in Alphen leveren drie kringkampioenen op Onder geringe belangstelling werden gisteren in het zwembad „Avifauna" te Alphen aan den Rijn de kampioen schappen der kring Gouwe-Rijnstreek voortgezet, nadat in het begin van de week reeds de 1500 meter gezwommen was. Enkele nummers leverden onmiddel lijk kampioenen op, n.l. de nummers: 400 meter vrye slag heren; waarop Wim Bergman iDe Zijl) met vrij grote voorsprong kampioen werd 5.04.9 voer Nic. Geers «Boskoop) 5.13.2 en Erich Koper (LZC) 5.19.8. 400 meter vrije slag dames: gewonnen door A. Slingerland (GZC) 6.17.6, vóór M. Seppen «AZC) 6.35 en H. v. d. Vet (LWV) 6.50.4. 100 meter schoolslag jongens: weder om een overwinning voor een GZC-lid n.l. G. Beekman 1.31, vóór F. Luk (Donk) 1.33.3 en C. v. Apeldoorn (OZV) 1.33.9. De overige nummers leverden slechts plaatsingen op voor de finales, die van daag in De Zijl verzwommen worden. De klassificaties werden als volgt: 50 meter rugslag meisjes: R. Duffels (Sleutelstad) 38.8; I. v. Oosten «Zijl) 40.-; H. Ouwerkerk (LZC) 40.1: I Ver- zuu (LGB) 40.2; R. Anker (GZC) 41.-; D. Boef (BZPC) 41.4. 50 meter rugslag jongens: M. v. Beu kering (LGB) 35.3; P. Onvlee (Zijl) 37.2; A. Postmus «GZC» 39.5; I. Kenter CSl.stad) 40.8; H. Zaalberg «Sl.stad) 41.7; A. Timmermans (LZC) 43.-. 50 meter vrijeslag jongens: A. Post mus (GZC) 31.4; P. Verburg (LGB) 32.1; A. Timmermans (LZC) 32.3; A. v. Tilburg (Slstad) 32.6; G. Mulder (Zijl) 32.8; M. v. Beulkering (LGB) 32.8. 50 meter vlinderslag jongens: G. Beekman «GZC) 37.6; A. v. Tilburg (Slstad) 38.4; P. Veriburg (LGB) 45.-; B. Martijn <Zyl) 48.4; K. v. d. Molen (Zijl) 51.1; G. Lagerman (Zijl) 55.7. 50 meter vrije slag meisjes: A. Slinger land (GZC) 34 4; A. v. d. Heuvel «OZV) 35.-; I. v. Oosten (Zijl) 35.5; J. Eradus (Sl.stad) 36.1; B. v. d. Waals (Zijl) 36.9; I. Verzuu (LGB) 37.-. 100 meter schoolslag meisjes: A. Bak- ber (Donk) 1.32.5; R. v. d. Watér (Zijl) 1.34.8; S. v. Os (Sl-sitad) 1.34.9; E. Bek kering (Slstad) 1.40.6; A. Eradus (Slstad) 1.40.4. Kanaalrace: 47 deelnemers Veertig zwemmers en zeven zwemsters uit 23 landen zullen dit jaar deelnemen aan de jaarlijkse Kanaalrace, die op 27 augustus as. vanaf de Franse kust zal starten. POSTDUIVENSPORT Wedvlucht met jonge duiven vanaf St.-Quen'tin, gelost te 8.30 uur met z.w. wind. Afstand plm. 271 KM. Leidse Postduivenclub In concours 238 vogels; le duif te 13.00.55 uur. J. Kukler 1, 2, 5, 7; P.. Groenendijk 3, 9; W. Teske 4; H. v. Riet 6, 10; M. de Lange 8. De Bonte Duif In concours 118 ■vogels; le duif te 13.02.44 uur. F. Bink 1, 4. 9; G. v Albada 2, 8; P. J. Fasel 3; M. Noordervliet 5, 6, 7, 10. Bink werd nu voor de derde maal le. De Rijnklievers In concours 273 vogels; le duif te 13.01.14 uur.. F. Hoo- gervorst 1. 5; Truyers en Zn. 2; C. On derwater 3, 10; J. Rotmensen; 4; J. Zevenhoven 6; M. v. d. Wilk 7; P. v. Griensven 8; C. M. van Dam 9. Uitslag St.-Ghislain-Hornu: J. Zeven hoven 1; C. de Ridder 2; A. v. d. Dop 3; P. Belt 4; F. Hoogervorst 5; Truyers en Zn. 6; H. Rotmensen 7; A. Dubbèlaar 8; H. Kettenis 9; Reyerse-Borst 10. De Vriendenclub In concours 146 vogels; le duif te 13.12.07 uur. C. Vlaar- dingeihroek 1; W. Vijlbrief 2; J Ver haar 3; J. P. Nijs 4; J. Rietbroek 5. 9- H. Mooten 6; W. J. v. d Mark 7; Dek- ker-Uljee 8. 10. De Snelvliegers In concours 202 vogels; le duif te 13.24.58 uur. J. M. Bax 1; A. Dijsselbloem 2; N. Bemelman 3. 6; Gebr. v. Schie 4. 9; J Staffeleu 5- S. N. v. Leeuwen 7; G. v. d. Revden 8; L. Bax 10. De exporteur heeft immers reeds in de voorbije winter zijn prijzen in het buiten land „gemaakt". Ondanks alle pogingen is de bloembollenhandel niet te regelen. Reeds vele jaren is b.v. de tulp Krela- ge's Triumph een onverkoopbare tulp geweest, dus noteerde men afgelopen winter een bescheiden prys. Diezelfde Triumph kost nu guldens meer bij in koop dan verleden jaar. Dit jaar valt b.v. de oogst van vroege tulpen tegen. De kwekers hebben dikwijls niet de in het voorjaar geschatte en verkochte aan tallen aan de exporteurs kunnen leve ren. De exporteurs moeten bijkopen IN- EN VERKOOPBUREAUS Deze commerciële instelling, onderdeel van „de veiling" heeft dikwijls meer dan 15 man in dienst, die in direct contact met koper en verkoper staan, en deze trachten een opeenhoping van aanvoer dus prijsdaling te voorkomen en ver richten een markt-regelende functie. Hun advies luidt: Verdeel het riscio, zet niet alles op één kaart, kweker". Deze mannen, hetzij hyacint- of gla- diolenspecialist smeden de schakel tus sen handel en kweker. „Wees bij de tijd.... de veilingklok draait weer! Sportsplinters De eerste race van de 3-daagse Flying Dutchmanwedstrjjden, die bij de Belgische havenplaats Nieuwpoort wor- den gehouden, heeft een Nederlands succes opgeleverd. Stuurman Ben Ver hagen en bemanning Bierman gingen met „Daisy" als eerste d<x>r de finish 1 voor wereldkampioen Capio. die met Aldebaron II tweede werd. Na de eerste dag van de zwemin- terland Groot-Brittannie West- Duitsland, die te Londen wordt gehou den, heeft Groot Brittannie met 72-50 punten de leiding. Twee Australiërs. Ashley Cooper en Lewis Hoad, zullen de finaie van het internationale prof tennistoernooi te Eastbourne betwisten. In de halve eind strijden versloeg Ashley Cooper de Amerikaan Tony Trabert met 6-3, 6-4 6-1. Hoad bleef met 6-1. 6-4, 6-2 de meerdere van zijn landgenoot Wort- inghton Het Zweedse jacht Anitra is win naar geworden van de Fastnet-race, een zeilwedstrijd over 'n afstand van 973.65 km. waarvoor vorige week zaterdag (8 augustus) te Cowes op het eiland Wight het startsein werd gegeven. Negen en vijftig jachten verschenen aan de start, waarbij uit Nederland de „Olivier van Noord" en de „Zwerver". De gecorri geerde tijd van het winnende jacht was 97 uur 2 min 52 sec. de qemeevtteraadwij Wassenaar besprak belangrijke z&km \)i' gATTËRÏj we ViadAen deze week eckt .hollands". yakawtie weertje.» evj de Leidse raad kreeg voorstel- withoi dim elektraceriraie. 12.0 Leidse Quctóvi vaw «tegen wackVevt weer j opavttotockt.c<,. OeNatuuwievioC ■leeft Wukbaar uakaa tfe ai achter de mq... 11 yaaGRAMMfc l PUNTEN dok Leiderdorps® raad was weer drwk aavi ket werk

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9