SECRETARESSE PHILIPS DEELNEMERS GROTE KLEURWEDSTRIJD! FILMS St. Louis Blues s blik in leven van Kerkelijk Leven Zuster Jeanne verlaat na 33 jaar Diaconessenhuis te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 15 augustus 1959 Tweede blad no. 29822 aan onze MAANDAG A.S. maken wij in onze etalage bekend wie de gelukkige jongens en meis jes zyn, die voor een prijs in aan merking zijn gekomen. HAARLEMMERSTRAAT 167 - 171 Jubileum W. Kooreman VEERTIG JAAR BIJ MACHINEFABRIEK M. DEN OS EN ZONEN Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gisteren con centreerde rond de figuur van de heer W. Kooreman, boekhouder bij de N.V. Machinefabriek M. den Os en Zonen, die deze dag het feit hei dacht, dat hij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. Tijdens een in de middaguren in „Den Burcht" gehouden receptie hebben zeer vele zakenrelaties en vrienden de heer Kooreman gelukwensen en geschenken aangeboden en hem hulde gebracht voor al zijn activiteiten en trouwe plichts vervulling. Aan dit feestelijk samenzijn ging 's ochtends in de kantine van het bedrijf een huldiging in de personeelskring vooraf. De heer M. den Os had grote waardering voor de arbeidsprestaties en de accuratesse van de jubilaris, aan wiens optreden het mede te danken is, dat het bedrijf in omvang sterk is toe genomen. Namens de directie bood spre ker de heer Kooreman een enveloppe met inhoud aan. De Ned. Mij voor Nij verheid en Handel beloonde de verdien sten van de heer Kooreman met de aan bieding van het vererend getuigschrift en de gouden draagpenning van deze maatschappij. De heer H. Binnendijk, die namens het personeel het woord voerde, wees op de prettige samenwerking met de jubilaris, die zich steeds een goed collega toonde. Een geschenk gaf aan deze waardering een tastbare vorm, bovendien verraste de personeelsvereniging mevr. Kooreman met een prachtig boeket bloemen. De heer Kooreman sprak een dank woord, waarin hij o.a. aandacht schonk aan de groei van het thans 57 jaar be staande bedrijf. De Leidse veemarkt in 1958 In het vandaag verschenen jaarver- Slag 1958 van de Markt- en Havendienst lezen wij, dat de ontvangsten van deze marktdienst over 1958 f 115.271.55 bedra gen. In 1957 was dit f88.889.73. Op de veemarkt werden in totaal 181.818 stuks vee aangevoerd. In 1957 daarentegen Het 'afgelopen jaar kenmerkte zich door een rustige ontwikkeling van de vrijdagse markt. De totaal-cijfers geven een vooruitgang te zien. Overduidelijk blijkt, o.a. diat de veemarkt steeds meer de schapenmarkt van Nederland wordt. Mocht in het vorige jaarverslag de hoop worden uitgesproken, dat in de sector varkens het cijfer van 50.000 stuks gehandhaafd mocht worden, thans blijkt, dat deze hoop niet ijdel is geweest en werd over 1958 nagenoeg hetzelfde aantal bereikt als in 1957. Hoewel het aantal stieren en melk koeien iets toenam, verminderde het aantal slachtdieren. Vastgesteld mag worden, dat de Leid se veemarkt zich in de rij van de grote veemarkten ruim kan handhaven en in deze rij, met een stijging van 1.59% de 7e plaats blijft bezetten. Verder zij nog opgemerkt, dat het aantal stuks wolvee, dat over 1958 te Leiden ter markt werd aangevoerd, de 90.000 passeerde, t.w. 90.050 stuks. WOELIG CUBA De Cubaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat regeringsstrijd krachten donderdagavond een kort ge vecht heibben geleverd met tien man, die met een transportvliegtuig op het vliegveld van Trinidad waren geland. Van de tien inzittenden werden er twee gedood, de anderen werden gevangen genomen. Twee van hen zijn gewond; twee soldaten van de regering sneuvel den en zes werden gewond. Volgens de bekendmaking is in het vliegtuig een grote hoeveelheid wagens en munitie gevonden. Het toestel kwam uit de Dominicaan se republiek, aldus de bekendmaking van de Cubaanse regering. 'olitie uit district Leiden viste in Ter Aar listeren waren de politie-agenten uit Leidse district naar de Langeraarse sen gekomen om daar een viswed- d te houden. De weersomstandighe- waren ideaal, en daardoor was het en van de wedstrijd verzekerd. Het voor de dienaren van Hermandad dag waarop men niet alleen genoot het prachtige natuurschoon in een ige omgeving met zeldzaam mooi 'ater, er kwam ook nog bij dat de en zich in groten getale lieten in nen door deze opsporingsambtena- Voor de gevangen vissen werden grootte punten toegekend. Aan het Ie werden deze bijeen geteld en m de volgende uitslag uit de bus: 1. .Heijden, Leiden, 118 punten; 2. Van chem, Nieuwerbrug, 91 pnt.; 3. Nieu- oort, Benthuizen, 74 pnt.: 4. Werk en, Voorhout, 55 pnt.; 5. Wijzenbroek, Aar, 51 pnt.; 6. Both, Leiden, 48 pnt.; Schoonbeek, Den Haag, 47 pnt.; 8. issen, Bodegraven, 45 pnt.; 't Man- e, Katwijk, 37 pnt.; 10. Van Velzen, wijk, 37 pnt. afloop van de wedstrijd begaf men naar café Bos te Papenveer waar litreiking van de prijzen plaats vond. „Om de doorbraak" SLUITING VAN DE KINDER- VAKANTIEBEZIGHEDEN ank zij de activiteiten van het es-comité, dat voor dit doel werd engesteld, heeft de jeugd van de ltuinvereniging „Om de Doorbraak" weken achtereen genoten van een van vakan/tiebezigheden. Het pro- ima bevatte veel afwisseling en tal verrassingen onder het motto „voor wat wils", waartoe o.m. het bezoek, vorige week werd gebracht aan de aarde te Blij dorp niet weinig heeft dragen. Als sluitstuk van de vakan- dat tevens het hoogtepunt is ge len, brachten de jeugdige vakantie iers gisteren met twee autobussen bezoek aan Nijmegen en Berg i Na een onvergetelijke dag vol af- eling, wachtte hen gisteravond nog extra verrassing. Toen de Hoge dijk n.l. was bereikt, stond daar het lekgezelschap „Trouw en Durf" ge en werden de laatste kilometers de speeltuin op de maat van een al vrolijke marsen te voet afgelegd, -en welgeslaagd hosoonceit in de 'tuin, kregen allen nog een zak met haperingen en een ijsje mee naar De vakantiebezigheden „Om de braak" anno 1959, zullen zeer zeker Ie jeugd nog lang in herinnering NEDERLANDS ARTS IN ITALIË VERONGELUKT Een Nederlandse arts die ln Italië In Campiglio (Italië) een week vakantie doorbracht zou daar dodelijk veronge lukt zijn. De arts zou zijn gedood toen hij in een 60 meter diep ravijn startte bij een bergtocht in de omgeving van Trenito. De naam van de arts, noch diens woonplaats zijn op ddt ogenblik bekend. OP ZOEK NAAR ZWEEDSE ZEEMAN. De reddingboot van Den Helder „Prins Hendrik" en „Brandairis" uit Terschel ling zijn vanochtend uitgevaren om te zoeken naar een opvarende van hef 7.126 ton metende Zweedse m.s. „Suecia" die volgens de gezagvoerder van dit schip waarschijnlijk 40 mijl ten noord westen van Den Helder over boord was gevallen. Advertentie. VAN DEZE WEEK: i|||||||||||||||||||||||||||||||l||||illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll!lllllll^ Luxor Eenzelfde indruk als bij „Gershwins" opera „Porgy and Bess" ondergaat ge bij „St. Louis Blues": namelijk dat negers en negerinnen in het voor hen beschikte genre voortreffelijke zangers en zangeressen zijn, boven dien even voortreffelijke acteurs en actrices. Deze film behandelt 't leven van een der grondleggers William C. Handy der Amerikaanse „blues", het wereldlijke lied van de Noord-Amerikaanse neger bij uitnemendheid, in sterk contrast tot de „spiritual". Hem de „Father of the blues", zoals veelvuldig geschied is, te noemen, zou te ver voeren. Wel was hij een der eersten die zich met deze stijl bezig hield, ofschoon Handy zich lang niet altijd aan de typische „blues"-structuur hield. Doch dit terzijde: het vormt een muzikaal hoofdstuk apart. In deze film neemt het hevige con flict, dat Handy in de aanvang van zijn leven parten speelde, een dominerende plaats in. Volgens zijn vader, die even als zijn grootvader dominé der strenge Methodistenkerk was, diende de „hym ne" de Heer, de „blues" echter de dui vel. Dat conflict wordt scherp getekend, met als conclusie, dat ook de „goede" mens de „blues" dienen kan. Hoe men daarover ook denken moge, in ieder geval was het, voor Handy zo. Hij kon niet buiten het opwindende nieuwe ritme van deze overigens wee moedige expressie. Tijdelijk wordt hij door blindheid getroiffen en volgens zijn vader betekent dit de straf voor zijn „wereldse" schrijfwijze. Tijdelijk ook komt Handy onder de invloed van deze opvatting, maar als dan, na het componeren van geestelijke zangen en door het gebed van de vader zijn blind heid als op toverslag verdwijnt, komt hij weer terug op datgene wat hem on ontkoombaar innerlijk bezig hield, ja fascineerde. Dan is de succesvolle opkomst ver zekerd, met als briljante overwinning zijn beroemde „St Louis Blues", ge speeld op een concert van het New York Symfonie Orkest. De overwinning van de volksmuziek van edgen ras. Tot deze olimax is hij bij voortduring gestimu leerd door de negerzangeres Gogo Ger- madne, die precies wist waar zijn succes en dat van haairzèlf lag. Verzoening en hereniging besluit al les: tussen vader en zoon Handy, ook met zijn meisje Elizabeth: zij zien in, dat zij de wegen die de componist ging, niet begrepen hebben. De vertolking dient in zijn geheel sterk geprezen: namen als die van de bekende Nat „King" Cole als W. C. Handy, Eairtha Kltt als Gogo Germai- ne, van een Cab Calloway, Ella Fitzge rald en Peairl Bailey zeggen ten deze genoeg. Het zijn allen topfiguren uit de wereld van de jazz. waarvan men hier voor een deel de geboorte, de harteklop en de triomf beluistert. En naast de „blues" is het toch ook de ontroering, die uitgaat van de zang der lidmaten van vader Handy's kerk, wanneer zij met diepe overgave een spiritual als het onvergetelijke „Steel away, to Jesus" zingen. Een wondere muzikaliteit openbaart zich hier, gelijk ook bij de trompetist in Handy's „blues"-ensemble. Een muzikaliteit, die U wel overrom pelen moét en zal!! „The captain's Table" Vrolijk zeereisje Lido Op een allergenoeglijkste wijze wordt in deze Rankrfilm de spot ge dreven met de talrijke sociale functies, Nat „King" Cole achter de piano Eavtha Kitt repeteert een song en Cab Calloway luistert toe. die een kapitein van een groot passa giersschip te vervullen heeft naast zijn normale taak om het zeekasteel veilig van de ene plaats naar de andere te leiden. In dit geval speelt John Greqson de sympathieke gezagvoerder, die na 22 j. op vrachtschepen te hebben gevaren,dol gelukkig is eindelijk het commando te krijgen over een passagiersschip. Maar ons kapiteintje heeft geen flauw benul van de ..beproevingen", die hem daarop te wachten staan. Hij mag dan een kundig zeeman zijn, hij is aller minst een salonartiest. Hij voelt zich als een kat in een vreemd pakhuis tus sen al die levenlustige jonge vrouwen en jonge mannen. Hij weet met zijn figuur geen raad op de cocktailparties, •dansavondjes, kinderfeestjes, schoon heidswedstrijd en andere evenementen, welke hij ambtshalve moet bijwonen. Daarbij komt nog, dat zijn mede officieren niet erg betrouwbaar blijken en een van de passagiers, een zure, fit- terige majoor te pas en te onpas rond bazuint, dat hij het leeuwendeel der aandelen van de maatschappij in han den houdt en dus ook het lot van de kapitein. Maar het meest heeft deze toch te „lijden" onder de hardnekkige amou reuze attenties van enkele aantrekke lijke jonge vrouwen, die het op zijn vrij gezellen-bestaan gemunt hebben. Al spoedig zit hij tot over de oren in allerlei „liefdesperikelen". Een schrale troost: hij is bepaald niet de enige. De filmmakers hebben het bewuste schip royaal versierd met vrouwelijk schoon. De oharmes worden niet verborgen en vele mannen aan boord kunnen ze niet weerstaan. De „zoutwaterliefde" gedijt uitstekend op dit uitbundig, vrolijke, vlotte en soms zelfs dolle schip. Men 'betreurt het, dat er een einde moet komen aan dit plezierige zee trip je. Men had onder deze gemoedelijke kapi tein en dat charmante gezelschap best nog wat langer willen genieten van die pikante situaties, die dwaze figuren en hun levendige avonturen. „Onder kruisvuur" Enerverend begin Rex Drie films in één week. Van daag en morgen draait nog een leven dige Western. Het plaatsje, waarin de enerverende gebeurtenissen zich afspe len heet Little Rock. Een bekende klank in deze dagen. Maar hét filmverhaal speelt zich ver voor onze tijd af. Toen was dit vlekje op de landkaart vooral in trek bij bankrovers. Eén komt in eigen persoon, een ander stuurt een knappe vriendin om de situatie te verkennen. Voor de buitenwereld is dit tweetal man en vrouw, maar in feite dus grote ri valen bij het beroven van de bank. Zet bij dit tweetal nog een bar eigenwijze, maar door en door eerlijke rechter, dan kunnen de moeilijkheden niet uitblijven. Ze worden op een zeer afdoende, maar erg knallende wijze opgelost. Wanneer dan zondagavond de kruitdamp voor de laatste maal in het theater aan de Haarlemmerstraat is opgetrokken, kan de Fanfare onder leiding van de maker Bert Haanstra weer binnenmarcheren. Men raakt kennelijk niet uitgekeken op dit vrolijke Nederlandse filmprodukc. Tot en met woensdag kan men er nog van genieten, want donderdag eist Ca- terina Valente als „Das einfache Mad- chen" alle aandacht voor zich op. „Het jochie" en „Nathalie" Ontroerend en spannend Casino brengt deze week twee films. In de middaguren draait er een nieuwe versie van ,JIët Jochie", het be roemde verhaal van het vondelingetje, dat gevonden wordt door de vagebond Charlie Chaplin. Aanvankelijk doet hij alle moeite om het joch weer kwijt te raken, maar hij raakt er aan gehecht en later voort hij een verbeten strijd om het kind uit handen van allerlei liefda dige instellingen te houden. Een ge schiedenis, die volgens de hedendaagse normen zeker filmtechnisch in talrijke opzichten te kort schiet, maar dat ook heden ten dage niet zal nalaten jong en oud te ontroeren. Zoals bekend wordt het Jochie gespeeld door Jackie Coogan. Van een heel ander genre is de film, die in de avonduren vertoond wordt. Een pikante, spannende thriller, waar:n Martine Carol optreedt als een manne quin en als een uitermate explosieve de tective. Met haar charmes en haar blinde moed gaat zij in haar eentje op gangster jacht, waarbij zy de politie vol komen wanhopig maakt met haar eigen gereid optreden. Maar het komt best terecht ,daar behoeft niemand aan te twijfelen. Kop op borst vooruit Uitstekend vakantiever maak Trianon Hollywood heeft zijn „rare typen"-lade ver open moeten trekken voor de film „Carry on, sergeant!", die deze week onder de Nederlandse titel „Kop op, borst vooruit" in het Trianon theater draait. De meest onmogelijke fi guren treft men tussen de recruten aan, die voor hun eerste oefening opkomen en bij de Plantonpatrouille van sergeant Grimshawe worden ingedeeld. Sergeant Grimshawe wordt voor de schijnbaar onmogelijke taak gesteld om van de uit eenlopende jongelui goede soldaten te maken. Onder die jongelui is dan eerst Charlie Sage, die op de dag van zijn opkomst juist trouwde en dus bij voor baat al voor iedere tak van dienst on geschikt is. Dan is er de economisch doctorandus James Bailey, die zich te genover de instructie-officieren ontpopt als een intellectueel brok venijn en ze allemaal de baas is. Verder nog de jonge Keaton, die zijn superieuren de mond snoert door zijn afkomst. Zijn vader was namelijk generaal en zijn grootvader admiraal. Dan niet te vergeten Horace Strong, de rashypochonder, die meent een ziekte te hebben en een koffer vol met flesjes, pilletjes en zalfjes heeft. Later blijkt hij helemaal niets te man keren, maar het slachtoffer te zijn van een enorme inbeelding. Zo zijn er dan nog een dozijn rekruten, die op sergeant Grimshawes zenuwen werken, vooral daar hij met zijn collega's om vijfhon derd gulden gewed heeft dat deze pa trouille de prijs zal halen voor de best opgeleide. Hij roept na de eerste inspec tie dan ook: „Uit 24 man krijg ik een ge boren celbewoner, een rock 'n roller, een bezetene, een vrouwenjager, en een suf ferd, die zich laat opsluiten op het toi let". Die sufferd, die zich laat opsluiten op het toilet is een verschrikkelijk malle, iele figuur, die sommige kijkers zich nog zullen herinneren als ,De Mus" uit „The man with the golden arm". Het is duidelijk: sergeant Grimshawe gaat zijn weddenschap verliezen, de ene zotte situatie na de andere ontstaat. Vooral als Grimshawe met zijn korpo raal Coppings besluiten om de rekruten vriendelijk en begrijpend tegemoet te treden in de hoop langs deze weg iets te bereiken. Insubordinatie voor en insubor dinatie na, tot de grote ommekeer komt en de rekruten sympathie gaan opvatten voor hun sergeant. Dan be sluiten ze hem de vijfhonderd gulden te laten verdienen door de beste patrouille te worden, wat hun buiten verwachting ook lukt. „Kop op, borst vooruit" zit vol met goede vondsten en lokt herhaaldelijk lachsalvo's uit. Uitstekend vakantiever- maak! Rijnsburg klaargemaakt en dat gaf natuurlijk weer een hele drukte. Op de foto ziet men leden van de Leidse voetbalvereniging U.V.S. bezig hun wagen op te tuigen. Jos van Driel, de man van het bollencorsohad de artistieke leiding. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk) A. Hollebeek VEERTIG JAAR BIJ SOCIALE RAAD Dinsdag a.s. herdenkt de heer A. Hol lebeek, thans ohef de bureau bij de So- ciaile Raad, het feit, dat hij voor veer tig jaar bij deze instelling in dienst trad. „Concilie zuiver r.-k. aangelegenheid" Op het negende congres van de Duitse Evangelische Kerk in München heeft dr. Wolfgang Sucker er de nadruk op ge legd, dat het concilie dat Paus Johannes bijeen zal roepen „een zuiver r.-k. aan gelegenheid blijft". Hij wees de mogelijkheid van een ver bond tussen de katholieke kerk en de an dere christengemeenschappen met gelijke rechten van de hand en zei dat „de Paus geen nieuw tijdperk van wereldchristen- dom wil en kan openen". Voor Rome be staat er slechts één mogelijkheid om de christeneenheid te herstellen, dat is de hereniging met Rome, Dit is erg jam mer want wat beide religies scheidt, kan niet worden teruggebracht tot enkele onbetekenende verschillen en het verzet van enkelingen. Het gaat om een ver schillende opvatting van de gave van het evangelie. Daartegenover staat echter, dat de verschrikkingen van de oorlog en de ver volgingen na 1933 katholieke en protes tanten die vroeger vreemden voor elkaar waren, tot ware broeders hebben ge maakt, aldus dr. Sucker. GEEN PROTESTANTS TEGEN-CONCILIE Een comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren de voorbereidin gen voor de jaarvergadering van het centrale comité, die volgende week woensdag in Rhodes begint, voltooid. Vertegenwoordigers van de 171 kerken Rechterhand van arts - vraagbaak voor velen Het is woensdag a.s. voor het Leids Diaconessenhuis een dag van nkbaar/weemoedige aard: zuster Jeanne gaat na bijna 33 jaar van af gebroken arbeid in het Leidse Huis haar werk als diacones beëindigen, luster Adriana Firet, geboren in 1898 in het naburige Koudekerk, trad oktober 1926 als leerlingverpleegster in dienst, behaalde in 1930 en 1931 ar diploma's en werd later hoofdverpleegster. Hoevele patiënten heeft op haar afdeling verzorgd en getroost, die haar met grote dankbaarheid ienken als die moederlijke, rustige figuur, de vraagbaak voor familie- Ien en rechterhand van doktoren. Een figuur, die zich haar geloof niet xaamde te uiten en leidster van menig zaterdagavondzangkoortje. Zus- Jeanne, met haar tact en liefde voor de zieke mens, laat een ledige iats achter in het Huis, dat dankbaar is voor haar jarenlange arbeid, la een afscheid in intieme kring is er woensdagmiddag a.s. van 3 tot mr in de conversatiezaal voor oud-patiënten e.a. gelegenheid afscheid nemen, waarvan zeker een druk gebruik zal worden gemaakt. Wij nsen diacones Jeanne nog menig jaar van welverdiende rust toe. Leids student ontstak Dordwijks vuurwerk te vroeg Weinigen zullen hebben bemerkt, dat l fraaie vu ui-werk van gisteravond plij'k enkele minuten eerder begon p het plan was. ten 23-jarige student uit Leiden zag piel ijk kans om een stuk, een water- l vroegtijdig te ontsteken. Hij had er big lol van omdat de mensen van k terstond begonnen met het afste- van ander vuurwerk. Bovendien imen de druppels van deze vuurwa- pal figuurlijk op z'n eigen hoofd, it dank zij de medewerking van het iliek had de politie de dader spoedig pakken. In het politiebureau moest zich over zijn gedrag verant- irden. •onderdag, 20 augustus a.s. zal voor derde en laatste maal van dit sei- n een vuurwerk op het strand wor- i afgestoken. Advertentie De enig volledige 10-maandscursus. Kon. Erk. PSTMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telef. 26558 AANGAAN GELDLENING F. 782.000,— B. en W. stellen de raad voor om ten laste van de gemeente met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage een geldlening aan te gaan ten bedrage van f.782.000,nomi naal tegen de koers van 99%, af te los sen in één bedrag, te voldoen op 1 juni 1974, tegen een rente van 4%% per jaar. Voor de tweede maal binnen een maand gonsde de veilinghallen van ,,Flora" te Rijnsburg van de corso- drukte. Ditmaal betreft het het Kat- wijkse corso dat vandaag door Kat wijk trekt, onder het motto Flora's kleurenpracht aan zee". Gisteravond en vannacht zijn de corso-wagens in in de Oecumenische Raad uit meer dan vijftig landen hebben in commissiever gaderingen de agenda voorbereid van de negentig leden van het centrale co mité die tot 28 augustus zal duren. Dr. Franklin Clark zal als voorzitter optre den- Onder de afgevaardigden is veel ofschoon niet officieel gesproken over het voorstel van Paus Johannes voor een oecumenisch concilie. De algemeen secretaris, dr. Visser 't Hooft, heeft in ddt verband tegenge sproken. dat er plannen bestaan voor een „protestants tegen - concilieHij noemde dergelijke geruchten „verzin sels". NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouddorp (Z.-H.) A. J. Timmer te Huizen (N.-H.) voor Zoeter- meer (2e pred. pl.) J. v. Dyk te Garderen. Advertentie Radicale vernietign van vliegen muggen motten met lira ap verdampings- insecten verdelger

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3