BOSCH In afwachting Wil A.N.W.B. monopoliepositie inzake de verkeersveiligheid? Agenda Met een enkel woord ZATERDAG !5 AUGUSTUS 1959 HET onderhoud, dat de president der Ver. Staten: Eisenhower en de premier der Sovjet-Unie, Kroesj- tsjef de volgende maand te Washing ton met elkaar zullen hebben, vormt nog steeds het belangrijkste onderwerp der internationale gesprekken. In het bij zonder valt daarbij de klemtoon op het diplomatieke overleg, dat daaraan voor af dient te gaan en waarvan de vorm over de gehele wereld de tongen en pen nen in beroering blijft houden. Zeker, er is volop diplomatiek contact voordat op 15 september de twee verte genwoordigers der beide grootmachten elkaar in het Witte Huis de hand zullen drukken: Eisenhower vliegt naar Lon den, Bonn en Parijs om daar Macmil- lan, Adenauer en De Gaulle te ontmoe ten, spreekt met Luns en Spaak in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris van de NAVO-ministerraad, die op hun beurt de leden van deze raad zullen voorlichten en tenslotte zijn er vele in directe contacten voorbereid, o.a. met Italië, Turkije en Spanje. Op het eerste gezicht is er dus stellig geen gebrek aan gelegenheid om Eisen hower duidelijk aan het verstand te brengen hoe men in het Westen denkt over de onderwerpen, welke de wereld het meest in spanning houden. En toch valt op ondubbelzinnige wijze in tal van officiële en officieuze com mentaren een toon van onbehagen, van twijfel, soms zelfs van wantrouwen waar te nemen, hoezeer men zich beijvert om de schijn van dit laatste weg te nemen. De oorzaak van dit alles is, dat vele regeringsleiders het toch maar bijzonder onplezierig vinden, dat in Washington óver hen, maar ook zónder hen zal wor den gesproken en dat ze zélfs niet eens de kans krijgen om van tevoren alle NAVO-koppen bij elkaar te steken! Het feit, dat woordvoerders van het Witte Huis - en ook van het Kremlin - om het hardst verzekeren, dat het ge sprek tussen Eisenhower en Kroesjtsjef in geen enkel opzicht het karakter van „onderhandelingen" zal dragen en dat dit onderhoud alleen maar ten doel heeft spanningen weg te nemen, welke Oost en West nu al vele jaren in streng gescheiden kampen tegenover elkaar doen staan, vermag dat onbehagen en die ongerustheid niet weg te nemen. VAN de Grote Vier is Frankrijk het minst ingenomen met de gang van zaken, al is het een grote pleister op de wonde, dat Eisenhower bereid was naar Parijs te vliegen, nadat De Gaulle duidelijk te kennen had gegeven niets te gevoelen voor een gesprek in Londen. De rijzige generaal lijdt nu eenmaal in vrij ernstige mate aan nationale zelfover schatting. hetgeen hem zelfs heeft ver leid tot de nogal lachwekkende sugges tie, dat Frankrijk voor het lidmaatschap der V.N. zou bedanken, indien Amerika in de komende algemene vergadering van dit lichaam zich niet geheel en al achter de Franse belangen in Algerije zou scharen! Bondskanselier Adenauer laat zich niet zo duidelijk in de kaart kijken; be toogt herhaaldelijk volledig vertrouwen te stellen in de persoon en de politiek van de Amerikaanse president, maar men ontkomt toch eigenlijk niet aan de indruk, dat hij zo'n beetje de rpl ver vult van de boer, die hevige kiespijn had, maar dat niet wilde laten blijken en deswegen lachte VAN de kleinere NAVO-landen ont wikkelt België de grootste activiteit teneinde alsnog de een of andere vorm van voor-overleg in NAVO-ver- band te bewerkstelligen, maar het is aan ernstige twijfel onderhevig of dit streven tot succes zal leiden. Bovendien komt de datum van 15 september al aar dig in zicht en duimt het niet eens meer twee weken of Eisenhower is reeds met zijn consultaties in Europa begonnen. De Britse premier Macmillan is voor alsnog de man, die het meest in z'n nopjes schijnt. Zijn herhaald aandringen op een topgesprek tussen de beide rege ringsleiders is eindelijk met succes be kroond en waarschijnlijk is hij dan ook van alle belanghebbende diplomaten de gene, die omtrent de komende ontmoe ting de hoogste verwachtingen koestert. WAT die verwachtingen betreft: de vorige maal schreven wij al op deze plaats, dat het beste wat men ervan mag hopen is dat beide par tijen tot het inzicht komen, dat ze be ter vreedzaam kunnen samenleven dan elkaar met atoombommen te vernieti gen. Het komende gesprek kan belangrijke gevolgen en consequenties hebben: ten goede zowel als ten kwade. Dit houdt derhalve ook een groot risico in. Wij blijven van mening, dat de ontwikkeling van de verhoudingen in de gehele wereld het noodzakelijk maakt dit risico te aanvaarden. Er viel na de gestadige historische groei naar een dergelijk eve nement ook nauwelijks meer aan te ont komen! Het is niet twijfelachtig of het bezoek van de Amerikaanse vice-presi dent Robert Nixon aan de Sovjet-Unie en Polen, heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen om het klimaat wat mil der te maken. Kroesjtsjef popelt er op zijn beurt naar om eens een kijkje in Amerika te nemen. Twee factoren, welke de stemming in het Witte Huis straks eerder gunstig kunnen beïnvloeden dan ongunstig. En voor de rest: afwachten maar! INCIDENT BIJ AFRIKAANS BIERHUIS De politie heeft vrijdag met gummi stokken een charge uitgevoerd om 200 300 Afrikaanse vrouwen te versprei den, die de politie tijdens een incident by een Afrikaans bierhuis in Pieter Maritzburg bestormden. Zij gooiden flessen en stenen naar de politie, gingen door de achterdeur het biertiuis binnen en gooiden een paar tafels omver. Een Indiër en een Afrikaan werden gearresteerd. Alle bierhuizen werden gesloten en in het gebied patrouilleerden sterke politie patrouilles. In Cemzinto aan de zuidkust van Natal werden 84 vrouwen, die gearres teerd waren wegens het veroorzaken van relletjes, veroordeeld tot vijftig gulden boete of een maand gevangenis straf. Geen van haar had voldoende geld en omdat de gevangenis in Cem zinto te klein is om allen te herbergen, werd een aantal overgebracht naar de gevangenissen in Duitaan en Pieter Maritzburg. AANBOD VAN FABRIEKEN AAN IRAK Een commissie van het Iraakse minis terie van Handel heeft 17 van de 56 door Oost-Duitsland aangeboden fabrie ken voor de kleine industrie geaccep- Naar verluidt bestudeert de commissie nu een aanbod van Tsjeoho-Slowakye voor 100 fabrieken. Naar wordt vernomen zyn de fabrie ken bestemd voor plaatseiyke particu liere ondernemingen, die deze kunnen kopen met financiële hulp van de regering. De voorwaarden voor deae aanbiedin gen werden niet bekendgemaakt. Er sou geen reden voor alarnistemniing zijn De Vereniging van artsen-automobilisten is verontrust door de berichtgeving van de A.N.W.B. over de slechte toestand van het Nederlandse wagenpark. Op een gistermiddag te Utrecht gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de Vereniging, jhr. dr. G. Th. Beelaerts van Blokland, de A.N.W.B. verweten, dat deze bond paniek verwekt door een onjuiste specificatie van de door de techno- dienst van deze bond opgestelde auto-keuringsrapporten. De technische dienst van de Ned. Ver. van Artsen-automobilisten komt tot een geheel ander beeld dan dat van de tech- nodienst van de ANWB. H.i. bestaat er geen enkele aanleiding voor een alarm stemming, tenminste wanneer het op de veiligheid gaat. Volgens dr. Beelaerts van Blokland is ook de Rijkspolitie op timistischer dan de ANWB. De Ver. van Artsen-automobilisten vreest, dat de ANWB een angstcampagne voert om de regering een snelle beslissing af te dwingen, het regelmatig keuren van auto's verplicht voor te schryven. De ANWB zou daarby het oogmerk heb ben deze keuringen tot zich te trekken en een monopoliepositie in te nemen. De directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, de heer A. G. M. Boost deelde mede geen commentaar te hebben. De door de ANWB verstrekte resul taten betreffen hier 7000 keuringen, die in de eerste helft van 1959 zyn gehou den, aldus de heer Boost. De aangehou den normen nopens rem- en stuurkwali- teiten zyn volgens hem in overeenstem ming met de eisen die in art. 13 van de Wegenverkeerswet gesteld zyn. Dit arti kel schryft voor. dat het verboden is met een motorrytuig aan het verkeer deel te nemen, dat rij-technisch niet in voldoende staat van onderhoud verkeert. Alle rapporten en gegevens waarop de gepubliceerde cyfers berusten kunnen vryelijk geverifieerd worden, aldus de heer Boost. De ANWB heeft voorts on- De conferentie te Santiago De Argentynse en de Uruguayse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Ta- boa da en Martinez Montero, hebben vrydag op de conferentie van de 21 mi nisters van Buitenlandse Zaken van de organisatie van Amerikaanse Staten te Santiago aangedrongen op niet-inmen- ging in elkanders binnenlandse aangele genheden. Martinez Montero deed voorts een be roep op eerbiediging van de mensen rechten tot behoud van de Amerikaanse democratie. Hy sprak de hoop uit, dat geen land de weinige dictaturen zal steunen die thans in de Amerika's te vinden zyn. Een Braziliaanse afgevaardigde, San tiago Dantas, drong er by de regeringen van de Amerikaanse staten op aan de levensstandaard van c\e bevolking te verhogen als onmisbaar element by de handhaving van de democratie. De Columbiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Turbay Ayala, heeft de oprichting voorgesteld van commis sies voor bepaalde taken. Van het lid maatschap van deze commissies dienen Chili als voorzitter van de conferentie en Colombië als voorzitter van de al gemene commissie uitgesloten te zyn. De onderstaande commissies zouden ge vormd worden: niet-inmenging en soli dariteit (Brazilië, Mexico. Ecuador en Peru),m ensenrechten (Argentinië, Pa nama, Bolivia en Honduras) en econo mische ontwikkeling (de Ver. Staten, Venezuela, El Salvador en Uruguay). NED. ROODE KRUIS BIEDT OOSTENRIJK HULP AAN Op het bericht over de overstromin gen die Oostenryk getroffen hebben, heeft het Ned. Roode Kruis zich direct in verbinding gesteld met zyn Oosten rijkse zustervereniging om, zowel per sonele als materiële hulp aan te bieden. Op dit aanbod is nog geen antwoord binnengekomen, maar men houdt zich gereed om dadelyk de benodigde hulp goederen te kunnen verzenden. Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam TeU 185222 (10 lijnen) Telex 12282 langs duideiyk gesteld, geen voorstander te zyn van een verplichte overheids- keuring. Wel zou hy het betreuren dat het gebrek aan verantwoordeiykheids- gevoel van een groot aantal eigenaars van auto's er wellicht toe zal leiden dat een verplichte keuring van motorry- tuigen niet zal kunnen worden ontgaan. Dit brengt nameiyk over de gehele linie een administratieve rompslomp met zich die vermeden zou kunnen worden indien men over de gehele linie meer zorg voor de technische toestand van zyn voertuig zou hebben. De ANWB-techno-dienst, aldus de heer Boost, werkt uitsluitend voor de leden en heeft geen aspiraties om daar by een monopoliepositie in te nemen. Dahlia-tentoonstelling in de Linnaeushof Met medewerking van een groot aan tal Nederlandse- en buitenlandse dahlia- kwekers wordt van 15 augustus af tot 15 september de derde internationale dah liatentoonstelling in de Linnaeushof te Bennebroek gehouden. 20.000 dahlia's in ruim 200 soorten zul len ook dit jaar de bezoekers de grote verscheidenheid van deze ideale tuin plant tonen. Rozen, begonia's en andere zomer bloemen zullen het kleurenfeest in dit moele bloemenpark nog meer verhogen. Communistisch congres te Djakarta uitgesteld De militaire autoriteiten te Djakarta hebben vandaag een bevel uitgevaar digd waarby het party congres van de Indonesische communistische party voor onbepaalde tyd uitgesteld wordt. De woordvoerder van de garnizoens commandant zed niet te kunnen ingaan op de redenen van het besluit. Het partijcongres zou op 22 augus tus beginnen. Het bevel om het party congres uit te stellen is volkomen onverwacht, vooral omdat de beperkingen op politieke ac tiviteiten verlicht zyn. Diamanten priesterfeest mgr. J. P. Huibers Ruim f. 237.000 aanaeboden mgr Huibers gegeven nog op «wnywwwwcn ,eeftlld een vitaliteit te ontwik Vandaar viert de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, zijn diamanten priesterjubileum. Ter gelegenheid hier van heeft hy vanochtend in de kathe drale basiliek St. Bavo aan de Leidse- vaart te Haarlem een pontificale hoog mis opgedragen, die voor vele vooraan staande personen werd bygewoond. Na afloop van de kerkdienst recipieerde de jubilerende bisschop in het Krelagehuis. Tot de velen, die de kerkelyke plech tigheden by woonden, behoorden o.m.: de minister-president, professor dr. J. E. de Quay en echtgenote; minister dr. Marga Klompe; de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel; de Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen en echtgenote en verscheidene burgemees ters uit Noord-Holland. Tydens de receptie in het Krelagehuis, waar de proost van het kapittel, mgr. H. van Deursen, de gasten verwelkomde, werden talryke bedragen aangeboden door geestelyken, religieuzen, leken en particulieren. Zo overhandigde de heer \V. A. van der Donk uit Amsterdam namens het leken-erecomité en het leken-werk- comité een som van f53.000. Het totaal geschonken bedrag van ruim f. 237.000 zal de bisschop in staat stellen de nood- zakelyke verbeteringen tot modernise ring van de seminaries te Warmond en Heemstede en in het byzonder dat te Warmond te laten uitvoeren. De Jeugd zal over enkele weken de jubilerende bisschop hulde brengen en geschenken aanbieden. In zyn toespraak zeide de heer Van der Donk, dat de Jubilaris vele jaren op uitmuntende wyze heeft voldaan aan de eisen die de apostel aan de bisschop stelt: vredelievendheid, onbaatzuchtig heid, zachtzinnigheid en wysheid. Het is -jarige leeftyd een vitaliteit te ontwikkelen, die allen, jongeren en ouderen, katholieken en niet-katholieken, die hem gadeslaan of horen, met eerbied en bewondering vervult, aldus spreker. Niet alleen het godsdienstige in het byzonder het eucha ristische, maar ook het sociale en cul turele leven in zyn bisdom genoot de opbouwende belangstelling en daad krachtige steun en medewerking. Voor dat alles is men mgr. Huibers zeer erken- telyk. De bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, voer de het woord namens alle diocesanen uit het bisdom Haarlem. Hij zeide dat het aanzien van de wereld in de zestig jaren van het priesterschap van mgr. Huibers veel veranderd is. En het is wonderbaarlyk hoe deze die verandering heeft meegemaakt en begeleid. De grote liefde, die mgr. Huibers God en de men sen toedraagt, biedt de enige verklaring: „Zyn innige omgang met God en zijn diepe geloof leerden hem de mensen en de dingen bezien naar wat zy in Gods oog waard zijn". Mgr. Van Dodewaard deelde tenslotte mee, dat de collecte in de kerken voor het jubileum ruim f. 118.000 heeft opgebracht en dat de priesters en religieuzen samen nog f. 52.000 byeenbrachten, voorts kwam nog een bedrag van ruim f. 13.000 aan particuliere giften binnen. Mgr. Van Dodewaard kon daardoor mgr. Huibers een bedrag van ruim f. 184.000 aanbie den. Picnic-plaatsen langs de wegen Bermtoerisme binnen zekere grenzen Langs de provinciale weg Schoon hoven-Krimpen is iets nieuws ver schenen in he talgemene wegembeeld: de picnicplaats. Provinciale Water staat van Zuid-Holland heeft deze plaats aangelegd om automobilisten in de gelegenheid te stellen langs de kant van de weg een boterham te eten. Deze picnicplaats zal worden ge volgd door meer plaatsen langs an dere wegen. Er worden terreinen voor uitgezocht, die de garantie geven, dat de geparkeerde wagen van de berm toerist geen verkeersobstakel vormt. Men heeft op deze eerste picnicplaats zes banken doen plaatsen. Er is voorts wat beplanting aangebracht om be scherming te bieden tegen regen en wind. De Provinciale Waterstaat heeft om deze plaatsen aan te duiden een sugges tie voor een nieuw verkeersbord van de ANWB overgenomen. Bij het ontwerpen ging de ANWB uit van de aanduiding voor een parkeerplaats. Aan de voet van de P is een gestyleerd rustend mannetje geplaatst. Het wordt verder aaa de fantasie van de weggebruiker overgelaten om voor P in plaats van „parkeren" het begrip „pic-niccen" te lezen. Plannen zyn reeds gemaakt voor de aanleg van pic-nicplaatsen langs do provinciale weg Gouda-Bergambacht en naby de Breekade. Behalve banken zul len er ook tafels neergezet worden. Met de aanleg van deze pic-nic plaatsen is niet getracht op het psy chologisch of toeristisch aspect van het bermtoerisme in te gaan, doch is men slechts uitgegaan van het feit dat deze vorm van recreatie zich voordoet en dat het voornamelijk uit verkeerstechnisch oogpunt belang rijk is bermtoerisme binnen bepaalde perkein te houden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). VARA; 18.00 Nieuws en commentaren. 1820 Grammofoonplaten. 18.45 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO.: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Bijbels Paradijsverhaal door de eeuwen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA.: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. 20.45 Voordr. 21.15 Soc. comim. 21.30 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 ZLgeunermuz. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Graan. Hilversum II (298 m.). KRO.: 18.00 Gram. 16.35 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Gram. Gewilde muz. 20.00 Voordr. 20.25 Graan. 21.10 Boordje lo6. 21.45 De zilveren thermometer, het hart van een Beweging, klankb. 22.05 Gram. 22.45 Avondgebed en Ut. kal. 23.00 Nws. 20.1524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS.: 20.00 Journ. en weeroverz. NORV.: 20.20 Filmprogr. 21.05 Kleln- kunstprogr. 21.25 Lichte muz. 22.00 Dag sluiting. NTS: 22.30—22.45 Rep. Wereldkamp. wielrennen. VOOR ZONDAG 16 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.). VARA.: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO.: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR.: 10.30 Evangelisch-Lutherse kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO.: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO.: 12.00 Graan. 12.25 Sport- spiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en S.O.S.- ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of graan. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Jeugd- ork. 15.05 Tertulla bij Anlta en Juanlta. 15.30 Bas en piano. 16.00 Dansork. en sol. 16.30 Sportrevue. VPRO.: 17.00 Wat weet u ervan, klanikb. over Suriname. 17.15 Ne derland sinds 1945. oaus. VARA.: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. sportuitsl. en sport- Journ. 18.30 Lichte muz. 18.50 Reisbe schrijving met muz. 1920 Gram. 19.30 Cabaret. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Tijdens het schrikbewind, hoorsp. 21.20 Graan. 21.45 Act. 22.00 Dans muziek. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.30—24.00 Theaterork. en solist. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Graan. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelreoltal. KRO. 9.45 Graan. 9.55 Hoogmis 11.30 Gram. 1140 Idem. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Za/ngrecltal en pano. 14.30 Pianorecital. 15.05 Radio Phüharm. ork. 16.00 Sport 16.30 Vespers. IKOR.: 17.00 Kerkd. 18.00 Gewijde muz. 18.30 De kerk aan het werk. caus. 18.40 Bijbelvertelling. NCRV.: 19.00 Kerkeiyk nws. 19,05 Graan. 19.2o Rep. KRO. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.40 Idem. 21-30 De kustvaarder Esther H. hoorsp. 22.10 LiChtc muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Radio Blocmendaai (245.3 meter). 9.30 uur ds. W. Bos van Bennebroek. 11.00 uur ds. A. Vos van Londen (uitzending van de dienst voor belangstellenden ge houden op 9 a.ug. 1959 om 7.30 uur n'.m.). 3.30 uur kandidaat Lljssen van Beverwijk. TELEVISIEPROGRAMMA. tr AC!»9?amenll-!£ Pro8Tvan AVRO., KRO.. VARA. en VPRO. 14.00—15.25 Rep. ten- niskampioensch.. Schevenlngen. NTS: 15.3047.00 Eurovisie: Duitse Evangelische Kerkdag 1959. VARA.: 20.00 En passant. 20.50 Herin nering aan Hommeles Gezamenlijk progr. 'van AVRO., VARA. en VPRO. 22.00 Sportaot. 22.30 KRO.. ZATERDAG Beestenmarkt Leger des Hells. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Zoeterwoude (H.R.). Terrein ach ter De Goede Herder: Opvoering toneel stuk „De zeven rozen" door „Bredero". 8 uur nam Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J Robert. 2.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Wijdlngsdlenst Rozenkruisersgenootschap. 10.30 uur v.m. Zoeterwoude (H.R.). Terrein ach ter De Goede Herder: Opvoering toneel stuk „De zeven rozen" door ..Bredero" 8 uur nam. MAANDAG. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde. Excursie naar vaste-plantenkweke- rij Poelgeest" .Verzamelen 7 uur Abt- poelweg 15D te Oegstgeest. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls): Olleka- cheldemonstratles. 2.30-5 en 7-9.30 u. nam. DINSDAG Oegstgeest (Witte Huis): Olleka- cheldemonstraties. 2.30-5 en 7-9.30 u. nam WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.308 uur nam. DONDERDAG Den BurchtOliekacheldemonstratles. 2.30-5 en 7-9.30 uur nam. VRIJDAG BINNENLAND De 1304 scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs telden ln het school jaar 1958'59 412.000 leerlingen, onder wie 210.000 vrouwelijke leerlingen. Sinds 1957-'58 kwamen er 57 scholen en cursus sen bij en groeide het aantal leerlingen met 35.000. Vijf Franse oorlogsbodems zullen van 19 tot 23 augustus as. een nlet-offlcieel bezoek brengen aan Amsterdam. De totale bemanning der schepen bestaat uit 5 hoofdofficieren, 36 subalterne officieren, 127 adelborsten en 494 schepelingen. De Amerikaanse machinefabriek „Greenwood Engineering Co. Inc." te Bal- timore zal een dochteronderneming ves tigen in de stad Groningen. Greenwood vervaardigt machines bestemd voor de cartonnage- en verpakkingsindustrie. Het Engelse fregat Mounts Bay zal van 15 tot 17 augustus een operationeel bezoek brengen aan Hollandia in Ned. Nleuw-Guinea. Ms fregat Van Speyk. vanuit de Ne derlandse Antillen op thuisreis naar Ne derland, zal ln de vroege ochtenduren van woensdag 19 augustus as. ln IJmulden afmeren, waar de bevelhebber der zee strijdkrachten. vlce-admiraal L. Brouwer zich aan boord zal begeven om de com mandant en opvarenden, gedurende de overtocht naar Den Helder, te begroeten. Het schip wordt om 12.30 uur ln de ha ven van Den Helder verwacht. Als gevolg van de EEG-overeenkomst waaraan Nederland deelneemt. Is ten be hoeve van Ned. Nleuw-Guinea een bedrag van 35 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van ontwikkellngspro- Jekten gedurende een periode van vijf Jaar met Ingang van het inwerking treden van de EEG-overeenkomst. 1 Januari van dit Jaar. De Coenhaven in het westelijk ha vencomplex van Amsterdam Is thans vol tooid met het gereed komen van de beide nieuwe, modern geoutilleerde stukgoed- loodsen op pier Azië. Gistermiddag is de 21-Jarige Franse Jongeman E, J. Lefèvre uit Colombes (Dep. Seine) bij Kykduln in zee verdronken. De Jongeman kon niet goed zwemmen. BUITENLAND Een christen-democratisch lid van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van Justitie verzocht op korte termijn een wetsontwerp ln te die nen dat ten doel heeft ..nozems" op voor beeldige wijze te kunnen straffen voor hun wandaden. Een rechtbank te Ponthierstad in Belgisch Kongo heeft donderdag vijf Afri kanen veroordeeld wegens het plegen van een aantal moorden als krokodilmannen. Drie Afrikanen kregen levenslange gevan genisstraf en vier werden veroordeeld tot een gevangenisstaf van 20 Jaar. één ver dachte werd vrygesproken. Acht mensen zlln omgekomen en 15 gewond doordat te El Gallo nabij Bilbao (Spanje) een autobus door een muurtje reed en ln een rivier stortte. Donderdag zyn twee militaire hef- schroefvllegtuigen in de VS verongelukt. Eén toestel vloog by 't landen tegen hui zen op en het andere raakte een kabel boven een meer. Vermoedeiyk zijn vijf mensen omgekomen. Te Cambridge begint maandag een conferentie van landmeters uit het Ge menebest. De conferentie duurt tot 26 augustus. Er zullen waarnemers zijn uit Nederland. België, Frankrijk, de VS en Ierland. In West-Duitsland is de aanwezig heid van een nieuw soort radio-actieve neerslag, nl. wolfram, geconstateerd, die afkomstig zou zijn van Amerikaanse kern proeven. Radlo-actlef wolfram ls veel minder schadelijk dan strontium-90. By de bouw van een pompstation voor de ollepypleiding van de Sahara naar de Middellandse Zee hebben werklieden by Skhira ten zuiden van Tunis de ruïnes van een stad uit de vierde eeuw ontdekt. De voorlopige regering van Algerije zegt in een te Cairo uitgegeven communi qué dat tussen 4 en 8 augustus in Algerije 358 Franse militairen zijn gedood en 294 gewond door de opstandelingen .Men had verder in dat tydvak een trein ln de lucht laten vliegen en verscheidene boerderijen van Franse kolonisten ln brand gestoken. Te Koblenz ln West-Duitsland zyn ruim 2000 leden van Jeugdherbergencen trales uit dertig landen byeen ter herden king van het feit. dat de beweging vijftig Jaar geleden ln Duitsland werd opgericht. De Sovjet-Unie ls toegetreden tot een aantal Internationale overeenkomsten be treffende het verlenen van douanefaclll- telten aan toeristen, meldt Tass. 22.45 Wereldkaimpioensoh. wielrennen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.). Kri^- !2 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Operamuz. 14.00 Yè landb. 1430 Ork.conc. 15.30 Voordr. 16.00 Pianorecital. 16.30 Muz caus. 17 00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ 1845 Llohte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. klankb. 20.25 Llef- iadlgh.opr^O^O Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 22.00 Ge-var. muz. 22.50 Epiloog 23.00 Nws. 23.06—23.36 Strijkkwartet, ingeland. BBC Light Programme (1500 fn M7 m.). la1^00^ Verz Progr 1315 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 1415 Ge-var. muz. 14 45 Filmprogr. 15.30 Liohte muz. 16.30 Hoor de Sla,n'kb- !8.00 Populaire lled- Jes. 18.30 Twintig vragen. 19.00 Quiz- progr. 19.30 Nws. 19 35 Verz.progr. 20.30 2100 Gevar. progr. 21.30 Nws. A,i?J^eiZJ5rogrA 22 30 Gevar- muz. 23.50 Avondgebeden. 23.5524.00 Nws. 1 o^r^e8tl!Utecher Rundfunk (309 m.). 12.00 Operette-muz. 13.00 Nws. 13.10 Ge- J2J. 1430 Klass. muz. 15.00 Strilk- oriM?4ft7°° Planorecital. 18.15 Symf.- rwrl01 ?fnCren Plano" 19 00 Nws. 20.00 Opera. 21.45 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.20 Amus muz 24.00 Nws. 0.05—1.00 Jazzmuz. 1.15 Gevar. muziek. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: ..Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 1012 uur voorm. (t.em. 31 augustus) 1 Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.—5 uur nam.; zond 1—5 uur nam (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; s zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- P® van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m 15 augustus). Vroom .en Dreesman: Tentoonstelling „Het Ryksdeel Suriname", (t.e.m. 29 aug.) BIOSCOPEN Casino: „Nathalie" (14 jaar). Dageiyks 7 en 9.15 uur. 's Middags 2.30 uur „The Kid" (a.l.). Lldo: „Met de kapitein aan tafel". („The captalnstable). 18 Jaar. Werkdagen 2.20. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45 .7 er 9.15 uur. Luxor: „St. Louis Blues" (a.l.). Werkda gen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Onder kruisvuur", 14 jaar. Vrydag, zaterdag en zondag: ..Onder kruisvuur" 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woens dag: „Fanfare" (a.l.). Werkd. 2.30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus„Das elnfache Madchen". Trianon: „Kop op, borst vooruit" ((a.l.) Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.30. 7 en 9 15 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen z(jn van zaterdagmid dag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Teeuwen, de Jong, Mastenbroek. Veldhuyzen en Verhoef. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden is geopend Apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, telef. 60; boven is geopend tot zaterdagmid dag 6 uur Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 uur en 's avonds na 18 uur, B(j geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. val v. St.-Malo. 15.30 Operette. 17.45 Ork. conc. 19.40 Lidhte muz. 20.15 Kamermuz. 22.30 Vocaal 23.53—24.00 1 Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.15 Gram. (Om 12.30 Weer ber.) 12.45 Rep. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera-conc. 15.15 Pianospel. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.50 Kamermuz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19 30 Pianospel. 20.00 Muziek festival te Salzburg: Ork.conc. en sol. (Om 21.00 Gram.) 22.15 Nws. 22.30 Llohte muz. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.3024.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. en sporCber. 17.00 Nws. 17.05 Verz.progr. 17.45 Gram. 19.00 Godsd. half uur. 20.00 Llohte muz. 22.00 Nws. 22.10 VOOR MAANDAG 17 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.). AVRO.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groenteman 9.15 Gram. 9.35 Wateret. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 11.00 Radlofllharmonlsch ork. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte nvuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12 43 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muz. 14.15 V. d. vrouw 14.45 Pianorecital. 15.15 Boekbespr. 16.30 Gram. 17.00 Gram. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngsultz.: De verantwoordelijkheid v. d. vrouw 1. h. atoomtydiperk, oaus. door mevr. T. C. C. Scholten v. Iterson (PSP). 18.25 Ama- teursuitz. 19.00 Muzikale caus. met gram. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Vlerkante cirkels, caus. 20.55 Gram. 21.20 Act. 21.35 Kamerkoor en sol. 22.00 Hawaiian muz. 22.15 Mil. ork. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17—24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NORV.: 7.00 Nws. 7.13 Gewyde muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.20 Feuill. 11.40 Gram. 12.00 Klavecimbel. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuliib.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.30 Geiyk over steken. 15.30 Gram. 16.00 By-beloverden- klng. 16.30 Planorecital. 17.00 V. d. kleu ters. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Ryksdelen overzee: Aru baanse volksmuz. door Rlen Hasselaar. NCRV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Koorzang 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Llohte muz. 19.30 Act. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Intern, jeugdconc. 21.10 Klankb. 21.30 Promenade ork. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.25 Vocaal ens. en sol. 22.45 Avondoverdenfcing. 23.00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.1524.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA over de vierde ïyn van 1820 uur I. Franz Liszt. Faust Symphonie: Faust Gretchen. Mephlstopheles. L'Orchestre de la Sociétè des Concerts du Conservatoir© de Paris o.l.v. Ataulfo Argenta. II. Béla Bartók: Concert voor vlooi en orkest. Allegro non troppo - Andante tranquillo - Allegro molto. Tlbor Varga, viool. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn. O-l.v. Ferenc Frlcsay. III. Zoltén Kodély: Dansen uit Galan- ta. Rlas Symphonie Orkest. Beriyn o.l.v. Ferenc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 V. d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.00 Ork.oonc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Autobiografie van Margot Asquith. 13.55 Crlcketuitsl. 14.00 Mars- en walsmuz. 14.45 Voordr. 15.00 Hoorsp. 16.15 Muz. caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Radio-portretten. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Relsbesohr. 23.00 Nwb. 23.0623.36 Vlooi en plano. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en Gevar. muz. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Mars en walsmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. vrouw. 15.00 Llohte muz. Daarna: Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Ultsl. races en lichte muz. 17.30 Nws. en orgel en pianospel. 18.00 Muz. kaleidoscoop. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19 25 Sport. 19.30 Nws. en The Best of the Beet. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progT. (Om 23.3 24.00 Nws. 3.30 Nws.). 23.55— Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Liohte muz. 13.00 Nws. 13,16 Ge var. muz. 14.15 Viool-recital. 15.10 Cello recital. 16.00 Volksmuz. 17.00 Nws. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Operette-muz. 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12 05 Ork.conc. 13.05, 13.56 en 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.46 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.50, 22.25 en 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Orgelspel. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Lichte muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 15.00 Gram. 15.15 Idem. 15.30 Festival te Salzburg: Strljkork. en sopr. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Kinderkoren. 18.O0 Volksliederen. 18.15 Pianorecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Festival te Alx-en-Pro- vence: Symf.ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 ni.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Orkestconc. en sol. 15.00 en 15 30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Planorecital. 17.50 Gram. 18.30 Amus.muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) |g2 ij «S til3 Sm Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. half bew. zwaar bew. regen half bew. regen regen regen onbewolkt geh. bew. mist onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zzw 2 22 nw 6 21 w.stil 22 zw 4 21 zw 1 24 z w 2 23 w-stil 23 zw 2 24 wzw 2 24 o 2 24 ozo 4 27 o 3 24 zo 8 25 z 10 19 zzw 2 22 zw 2 24 nn w 4 2 2 wstll 25 w.stil 19 no 1 28 n 2 32 ozo 2 23 w.stil 24 w.stil 26 w 2 23 wzw 2 25 ozo 2 27 z 2 25 W.stil 25 zw 1 25 W.stil 34 wstll 32 ono 3 27 wstll nno 3 31 ii 4 29 13 0.1 17 1 14 1 14 0.1 12 0.2 12 0.4 13 8 12 3 14 4 9 0 13 0 18 21 19 0 13 2 11 0.1 13 0.5 15 0 16 4 20 0 18 0 16 0.2 16 0 16 13 16 8 17 18 17 0 1 16 0.1 16 3 20 0 19 0 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2