WELLES PLANTEN VOOR DE SCHADUW i Dreigend drama werd blijspel ZATERDAG 15 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 niet zo maar een buitenbeentje Schijn bedriegt limousine staan en gaf de voorkeur aan een van de daar legio radende fietstaxi's. In het smetteloze witte fllmuniform van de kapitein van de veerboot leek Welles zoveel op een prins-op-visite, dat het de aandacht trok van de neger schildwacht voor het paleis van de gouverneur, die prompt in de houding sprong en de militaire groet bracht. En terwijl later collega-ster Curt Jurgens zeiltochtjes maakte in een vervallen gekocht, maar luxueus opge knapt jacht, dat trots de naam Kon Tiki droeg, wiebelde Welles rond in de havens van Hongkong in een van die uiterst wankele motorbootjes, die daar bekend staan als Wallah Wal lahs. Uitzonderlijk Men komt er niet mee om te zeg gen, dat Orson Welles „een buiteh- beentje" is. Dan doet men deze uit zonderlijke figuur onrecht. Hij weigert zich neer te leggen by de wetten, die het leven van de filmsterren zouden moeten bepalen. HU veracht al die wonderiyke gewoonten, die hun stem pel gedrukt hebben op het sociale leven in Hollywood. Hy heeft slechts één zwakheid, hy rookt legendarische grote sigaren, maar zelf hierover kan hy niet nalaten kleinerend te spreken. „Ik behoor enkel wat mfln rookge woonte betreft tot de klasse der mil jonairs", zegt hy. Hy weigert ook mee te doen aan de nieuwe gewoonte ln Hollywood, waarby sterren zich voor de belasting administratief in een maatschappy laten omzetten. „Ik ver koop alleen myn diensten", zegt hy. En als gevolg van deze houding zal Orson Welles nooit een ryk man wor den. Ryk dan altyd volgens Holly- woodse normen. Want mynheer Or son Welles behoeft zich echt niet te bedenken voor hy een dubbeltje of heel wat meer uitgeeft. Maar ryk, volgens de Amerikaanse filmbegrip pen, neen, dat is hij niet en dat zal hy ook nooit worden. „Om werkelyk schatryk te worden moet men geïnteresseerd zyn in geld om het geld, al een abstract ding", beweert hy. „De succesvolle manipu lator met geld vindt enorme vreugde in het verzamelen van geld. Hy heeft belangstelling voor het geld zelf, niet voor wat hij ervoor kan kopen". Gebruiken Welles heeft geld altyd gebruikt om er dingen voor te kopen of om er eigen films mee te financieren. Voor het geld, dat een van zyn laatste films op bracht, heeft hy byvoorbeeld een vol ledige apparatuur voor opnemen van films gekocht. De winsten van eeq andere film belegde hy ln een heden* daagse filmvertaling van Don Qui* chotte, een film, waarin Welles op» nieuw duideiyk zyn weigering toont om zich neer te leggen by conventio nele begrippen. Inplaats van windmo lens te bevechten, neemt Welles' Don Quichote het onder meer op tegen bulldozers en tegen een historische film in Cinemascope. Het leven van Orson Welles is een voortdurende stryd. Hy is altyd in de oppositie. Ook waar het om acteren gaat. Hy zegt zelf: „Ik haat het. Er is een noodzakeiyke leegte in het leven van een acteurhy moet altijd zichzelf uitbeelden". Welles noemt zichzelf dan ook altijd een regisseur, nooit een acteur. Maar al baant hij zich op soms onbehouwen wyze een nogal ruwe weg door de conventies, als filmartiest neemt hy de zaken zeer serieus. Hy zal altyd weigeren een film te maken, waarin hy niet volle dig gelooft, waarin hy niet het volste vertrouwen heeft en die zyn instem ming niet geheel kan wegdragen. Wat dat betreft zal hy nooit en te nimmer van zyn standpunt afwyken. Hy zegt het zelf en er zijn velen om dat te beamen: „Ik ben nooit een commer ciële acteur geweest!" Orson Welles heel gewoon en gemoedelijk aan tafel. Over het algemeen is deze uitzonderlijke figuur echter zelden gewoon en niet al te dikwijls gemoedelijk. Togo" niets meer of minder dan een zeer lieve „oom" Enfant terrible Eén ster in deze film kan ontkomen aan de onvriendeiyke praktijken van de brute Yen. Dat is de veelomstreden Orson Welles. Waarschijniyk een van de zonderlingste sterren, die het witte doek vandaag de dag kent. zyn sma ken en gewoonten wyken in alles af van het normale. Hy was nog maar nauwelijks op het Hollywoodse film toneel verschenen of hy vestigde er zyn faam als volwassen „enfant ter rible" door de Cadillac-kliek te ver rassen met een ritje in een open lan dauer rond Berverly Hills. Nu, vele jaren later, is het nog precies het zelfde. Orson doet net niet, wat een ander doet. Neem alleen maar het transport. In Hongkong liet hy zich dikwyls door twee jongens op blote voeten naar zyn werk trekken in een sampan. De ko lossale Orson Welles in dat ranke Chinese bootje vormde een even onge- rymd schouwspel als een potentaat op een fiets! Toen het filmgezelschap een bezoek bracht aan het Portugeseeiland Ma- cao voor de Zuidchinese kust liet Or son Welles de grote comfortabele plooien zich maar wat graag in een gulle lach. Een glimmende kale schedel. Hjdens de opnamen zorgde een wekeiykse beurt by de kapper er wel voor, dat in dit opzicht de geiykenis met de be faamde Yul Brynner volmaakt bleef. Lange armen als die van een go rilla? Misschien niet zo lang, maar ln ieder geval wel sterk. Eén oogop slag is voldoende om daarvan over tuigd te zyn. Maar alles by elkaar kwam de heer Reld toch het dichtst by de omschryvlng ln het draaiboek. Benauwde momenten Milton die eens onder de naam Jungle Boy worstelde in Tarzan-styi, maar thans de voorkeur eraan geeft om ln Japanse styi te vechten onder de machtige naam „Mighty Togo" bezorgt in de film enkele dure sterren nogal benauwde ogenblikjes. Als leider van een groep meedogenloze piraten, die een door storm zwaar gehavende veerboot enteren, slaat hy Sylvia Syms neer, geeft Curt Jurgens een paar stevige stompen in het gezicht en heeft met Jeremy Spenser helemaal geen medelijden. In het verhaal dus vast geen prettige Jongen. En af gaande op de omschryving in het draaiboek ook uiteriyk geen char mante en aantrekkeiyke verschyning. Maar de jeugd van Hongkong trok zich van al dat barre en boze niets aan. Voor haar was deze „Mighty De worstelaar Milton Reid als de brute, imponerende piratenleider in de Britse [ttm Jdertg to Hongkong". In een zonnige tuin is het niet moeilyk een vry aardig sor timent vaste planten uit te zoe ken; in de schaduwtuin wordt het wat moeiiyker. Vele planten hebben beslist de volle zon no dig. Planten, die het alleen maar in de diepe schaduw doen, zijn er niet veel: doch er zijn wel soorten, die op een licht schaduwplekje veel voldoening schenken. Voorheen noemde de bloemist de Hosta's, Funkia's en die bonte bladplanten voldoen pri ma op een licht schaduwplekje. Ze houden wel van een goed vochtopgevende grondsoortop zeer lichte en droge gronden zal men wel iets aan de grond verbetering moeten doen. De bonte soort wordt door de bloe mist ook wel in potten ver vroegd en in plantmanden ver werkt; tydelijk kunt u er dan in de kamer wel plezier van hebben, doch u moet ze toch niet als blijvende gasten zien. Het is veel beter ze in de volle grond van de tuin te poten; jarenlang kunt u er dan daar nog plezier van hebben. Er zyn ook soorten met blauw-groene en met grote, groene bladeren. Die bloeien met blauwe of met witte bloemen en kunnen nog een beetje meer schaduw ver dragen. Op den duur zullen de pollen een beetje te omvangryk worden, doch men kan ze óf in het vroege voorjaar óf in de late herfst opnemen en elke pol in stukken scheuren. Niet alleen de Hosta, doch ook Pachysandra terminalis moet als schaduwplant genoemd worden. Dat is eigenlyk een soort kruipend heestertje, doch ze doet veel meer aan een over- biyvende kruidachtige plant denken. Die kan nog beter te gen de schaduw en zelfs onder een dichte beuk, waar toch praktisch niets wil groeien, doet zy het nog wel, doch poot ze dan niet te dicht by de stam. Op de lichte schaduwplekjes zullen o*k de lelietjes van da len het heel goed naar hun zin doen; die woekeren maar voort met hun wortelstokken door de grond. Op den duur krygt men dan echte kolonies. Meilelletjes worden ze ook wel genoemd; ik zou ze op die schaduwplekjes beslist niet willen missen. „Ik liaat acteren" „Yen nadert over het dek". „Hij is een grote, zware Chi nees, met een grof, wreed ge zicht. een grotesk glimmende kale schedel en met armen van een gorilla". „Iedereen, die deze figuur ziet, slaat de schrik om het hart". Dit kon men lezen in het draai boek voor de Rankfilm „Ferry to Hongkong". Het stond er zo een voudig, duidelijk genoeg, maar waar haalt men zo gauw een der gelijke figuur vandaan? Het heeft inderdaad wel wat hoofd brekens gekost, maar Rank is ge slaagd. De worstelaar Milton Reid paste betrekkeiyk goed in de rol. Want inderdaad, deze mynheer Reid is een kolos. „Schoon aan de haak" is hy meer dan tweehonderd pond en hy kan op een enorme borstomvang bogen. Hy is dan wel geen Chinees, maar zyn wieg stond toch in het oos ten. Milton is de zoon van een vreed zame belastingambtenaar, die destyds in Bombay het dageiyks brood ver diende. Een wreed gezicht? Dat echt niet, want Milton heeft uitermate vriende- lyke bruine ogen en zyn volle lippen Zeehondbaby eet uit de hand lichaamsbouw ook helemaal ingesteld Het lichaam is rolrond en torpedo vormig, de tenen zyn door zwemvlie zen verbonden. Het is een uitstekeiv.1i zwemmer, doch op het land beweeg hy zich heel moeilyk. Het lichaam i kortbehaard, geelachtig grys, met ee; lichter gekleurde buik. Het jong wordt in juni op een zand plaat geboren en kan enkele uren ni de geboorte reeds zwemmen. Het zo gen geschiedt ook op een zandplaat Het volwassen dier, dat ongeveer 1.5 meter lang kan worden, voedt ziel met platvis, haring, ansjovis e.d- Hi jaagt alleen overdag en bij opkomen de vloed. By eb rust hij uit op ee: zandbank dicht bij diep water. Er is totnutoe vrij intensief gejaagi op deze dieren, doch er bestaat goed hoop. dat hieraan paai en perk word gesteld. Dat is ook wel nodig om uit roeiing van het ras te voorkomen. D dieren hebben het toch al moeilij moeilijk door de afsluiting van d verschillende zeegaten, zoals he Brielse Gat. Men weet thans nog weinig af va het kuddeverband en andere social verhoudingen in groepen, maar zeke is, dat een jong, dat uit de kudde i gestoten, een zekere dood tegemoe gaat, wanneer de mens niet kan hel pen. Enkele weken geleden vonde vakantiegangers op Schouwen ee: jonge zeehond in verzwakte toestanc Zij verzorgden het dier enkele dagci met uitsluitend koemelk, doch he was al spoedig duidelijk dat het diei tje, dat een lengte had van 80 cm e een gewicht van 10 kg niet lang i leven zou bly ven. Het dier werd daar op naar het Dierenpark Wassenaa gebracht, waar men de verzorging o zich nam. Door middel van een maag sonde kreeg het dier eiwitmelk me olijfolie, ongeveer 200 cc per maaltijc, Om eventuele infectie, welke het die door ondervoeding zou kunnen op lopen te bestreden, kreeg het ook au tibioticum ln poedervorm, gemeng in de vloeibare maaltyd, benevens en kele druppels vitamine D3. Aanvanke ïyk gaf het zelfstandig drinken no enkele moeiiykheden, maar spoedi ontdekte men, dat het dier ging zui gen aan de hand van zyn verzorgei In de palm van zyn hand werd daar op de speciaal samengestelde melk ge goten, die het dier dan opzoog. Reec drie dagen na aankomst kreeg de jon ge zeehond zyn eerste vaste voedsel ii de vorm van enkele verse haringen De eerste dag at hy er reeds zes, o volgende dag al 12. Het gewicht nai met de dag toe en het dier verkeer nu in goede conditie. Het is een zee volgzaam dier geworden, dat onmid dellijk antwoordt op de roep „uhhhh van zyn oppasser. Als een volleen zwemmer, schiet hy dan door zijl vyver in de hoop, dat er iets te hale valt. De vooruitzichten, dat de jonge zee hond in leven zal blijven, zyn zee gunstig. Door een doelmatige verzoi ging is weer een dier in leven geble ven. Een kleine tragedie uit het die renryk waarom het dier verstoté is. zal wel nooit duidelyk worden - heeft hiermede weer een gelukkig elb de gevonden. F. .VAN OMMEN De gewone zeehonden worden steeds zeldzamer aan onze kusten. In de Zeeuwse wateren vindt men naar schatting 1000 dieren en in de Wad denzee wordt hun aantal geschat op 1200. De zeehonden leven in kudden. Men kan hier inderdaad van kudden spreken, omdat de zeehond een zoog dier is een der laatst in het wild levende grote zoogdieren in ons land. Een groot deel van hun leven brengen zy in 't water door en daarop is hun De bonte Hosta Waar wat meer ruimte is, kan men ook enkele hoogop groeiende vingerhoedskruiden of Digitalis poten; op de lichte plekjes tussen de heesters vol doen die uitstekend. Er zyn te genwoordig allerlei kleuren; op de donkere plekjes moet men de lichtere kleuren hebben; op de lichte plaatsen kan men be ter de donkere tinten poten. U kunt ze zelf in eigen tuin ook van zaad opkweken. Dat is heus wel een aardig werkje; kassen of bakken heeft u er niet voor nodig. G. KROMDIJK.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12