Ernstige watersnood in bedreigde festival in Oostenrijk Salzburg V.S. lanceren opnieuw een zware kunstmaan WEERBERICHT Explorer F" loopt in zijn baan Is de reder Carras in geldnood? Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 Ho. 29821 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ook Stiermarken en Steyr zivaar getroffen Schade loopt in de miljoenen (Van onze Weense correspondent) Salzburg, 14 augustus. De stad Salzburg, waar wij ons op het ogenblik in verband met het muziekfestival bevinden, is met haar gehele omgeving het slachtoffer geworden van een ontzettende watersnood, zoals men die hier sinds 1920 niet heeft meegemaakt. Het heeft hier twee dagen achter elkaar zó ont zettend geregend, dat de rivier de Salzach de watermassa's niet meer kan vor- werken. Kelders en huizen in de oude binnenstad staan onder water en op meer dere punten moet men de bewoners evacueren. Vooral in restaurants en hotels zijn miljoenen Shillingen verloren gegaan, omdat de voorraden in de kelders onder water staan. Van de bergen stroomt het water zo snel en met zoveel kracht naar het dal, dat men het ergste vreest voor de bruggen. In de stad Salzburg zelf en in het gebied van Hallein is de noodtoestand uitgeroepen. De telefoon verbindingen zijn grotendeels verbroken en de bruggen, die de oude stad met het nieuwere gedeelte verbinden, zijn op twee na afgesloten voor het verkeer, omdat zij ieder ogenblik in elkaar kunnen zakken. Gisteravond stonden duizenden In woners en duizenden toeristen aan beide oevers van de rivier te kijken naar het angstwekkende schouwspel van de kolkende, grijsgroene watermassa, die met een onvoorstelbare vaart voorbij joeg en bomen, huisraad, vee en auto's meesleurde. Het viaduot van de autosnelweg bij Bergheim over de Salzach scheurde en is in de avonduren met dreunend la waai bezweken, zodat nu de verbinding met München is verbroken. Volgens ooggetuigen speelde deze catastrofe zich af in zeven minuten. De generale repe titie van het toneelstuk „Der Turm" moest worden afgezegd, daar men vreesde dat het dak van de schouwburg de druk van de regen niet meer zou kunnen uithouden. Maar in de avond uren kon de première toch plaatsvin den, omdat de regen iets is afgenomen. In het kasteel Mirabell heeft men een nooddienst ingericht voor de eva- cué's. De burgemeester van Salzburg heeft onmiddellijk grote geldsommen ter beschikking gesteld voor de slacht offers in de eerste plaats voor de be woners van het vluchtelingenkamp It- ztng, van wie ongeveer driehonderd al les hebben verloren en in panische schrik de barakken moesten verlaten. De bruggen in de omgeving van Salz burg zijn alle bezweken in de eerste plaats in Hallein, dat geheel van de buitenwereld is afgesneden. De omvang van de aangerichte scha de is voorlopig niet te schatten, maar zij loopt zeker in de miljoenen. Op het ogenblik echter schijnt het hoog tepunt te zijn bereikt en begint het water langzaam te zakken. De gouverneur van de provincie Salz burg heeft via de radio de bevolking opgeroepen om vrijwillige hulp te ver lenen en geldmiddelen ter beschikking te stellen. De eerste hulp kwam van de Provinciale Staten zelf, die een half miljoen Schilling ter beschikking heb ben gesteld. Een aantal dorpen in de omgeving van de stad kan alleen door middel van helikopters van levens- en geneesmiddelen worden voorzien. Ook V.N. - waarnemers naar Laos? Momenteel wordt er niet gevochten In goed ingelichte kringen in Londen gelooft men dat Engeland vrijdag of zaterdag aan de Sovjet-Unie het voorstel zal doen om een of meer vertegenwoordigers van de Ver. Na ties naar Laos te zenden om ter plaatse een onderzoek naar het op laaien van de burgerstrijd in te stel len. Engeland en de. Sovjet-Unie hebben in 1954 het voorzitterschap van de Ge- neefse conferentie over Indo-China bekleed. In Londen verwacht men, dat uit de wijze waarop Moskou op de voorstellen zal reageren, zal blijken of de Sovjet- Unie bereid is haar invloed in China en oord-Vietnam te laten gelden ten behoeve van een vermindering van de spanning in het Verre Oosten In bovengenoemde kringen tekent men hierbij aan, dat de Franse, Britse en Amerikaanse militaire attaché's in de hoofdstad van Laos, Vientiane, ge zamenlijk een, rapport hebben opge steld, waarin wordt verklaard, dat er op het ogenblik niet gevochten wordt, doch dat een hervatting van de vijan delijkheden mogelijk is. De Laotiaanse regering heeft donder dag bekendgemaakt, dat alle bataljons pro-communistische geregelde troepen, die door Noord-Vietnam zijn opgeleid, nu uit Laos zijn teruggetrokken. Ongeveer 1200 man Laotiaanse com munistische ongeregelde troepen zijn achtergebleven, aldus de mededeling. Wisselende bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een regenbui. Matige en in de kustprovincies af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Gematig de temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 AUGUSTUS. Zon op 5.22 uur, onder 20.06 uur. Maan op 17.47 uur. onder 1.53 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 12.34 uur, laagwater 8.01 en 20.36 uur. op het ogenblik, dat wij dit bericht door gaven, traden er telkens storingen in de telefoonverbindingen op en waren er ook nog geen kranten verkrijgbaar. Al leen de radio functioneerde nog. Na Salzburg zijn de provincie Stier marken en de stad Steyr het zwaarst getroffen. De stad zelf staat voor de helft onder water. Hier loopt de rivier de Enns midden door de stad en heeft men het verkeer over de bruggen moeten stilleg gen. Totnutoe zijn alleen in de stad Steyr vier personen om het leven ge komen ,o.a. een kind. dat de tuin inliep en voor de ogen van- zijn vader door het voorbijstormende water werd mee gesleurd. De omgeving van de stad staat onder water, zodat honderden daar kamperende toeristen hun tenten haas tig moesten verlaten en in de stad een onderdak moesten zoeken. De brug bij Schladming is bezweken. Het autover keer over de Tauranpas is onmogelijk geworden, zodat nu alle auto's door de tunnel bij Bad Gastein moeten worden gesluisd. De auto's staan hier in een lange rij van 2/2 kilometer te wachten om aan de beurt te komen en op de trein te worden gezet. Het kleine ri viertje de Malilni'tz is een wilde kolken de rivier geworden die huisraad en hele gedeelten van bossen en boerenhoeven meesleurt. Het derde centrum van de watersnood is de omgeving van het vakantieoord Ischl. dat geheel van de buitenwereld is afgesneden. De huizen en villa's rondom de meren van het Salzkam- mergut staan onder water, o.a. ook de bekende villa van Lehar. In Ischl zelf, in St. Wolfgang met het beken de hotel „lm Weissen Rössl" en Ebensee werd de noodtoestand uitge roepen. Hier zijn twee bruggen over de Enns vernield. Karinthië, dat vorig jaar in augustus zo sterk onder de watersnood in Oos tenrijk heeft geleden, bleef echter deze keer gespaard. ER WERD GEKLOPT In Rovereto in Noord-Italië is in allerijl een man naar het zieken huis gebracht, die een hartaanval had gekregen na een ontmoeting met een leeuw. De man zat thuis rustig zijn krantje te lezen, toen er geklopt werd. Toen hij opendeed zat er een leeuw op de stoep. De man sloeg onmiddellijk de deur dicht en zakte bewusteloos op de mat ineen. Op hetzelfde ogenblik arriveerde de politie, die de leeuw, ontsnapt uit een circus, wist te vangen voor er verder ongelukken konden ge beuren. ;De Amerikaanse luchtmacht heeft gistermiddag van het vliegveld Vanden- berg in Californië een nieuwe kunstmaan van ruim 750 kilo gelanceerd, die een baan over de beide polen moet gaan beschrijven. Er zijn geen levende wezens aan boord van de satelliet, die bedoeld is om bepaalde methoden te testen, waar mee men de mens in de ruimte hoopt te kunnen laten reizen en veilig terug keren. Van vier voorafgaande lanceringen kwamen twee satellieten een ervan met vier muizen aan boord nooit in de baan en van twee andere werd de capsule nimmer teruggevonden. In de loop van de avond werd bekendgemaakt, dat de „Ontdekker V" in zijn baan is gekomen. De baan van de kunstmaan ligt op 720 tot 218 km. van de aarde. De omlooptijd van de satelliet is 94 minuten. De radioseinen zijn bijzonder duidelijk, waaruit men opmaakt, dat de kunstmaan zeer stabiel in haar baan loopt. Daar prinses Irene op haar ver jaardag met vakantie in Italië ver toefde, kon een deputatie van het garderegiment Fuseliers haar eerst gisteren het geschenk, dit jaar be staande uit een platenspeler met koffertje voor platen aanbieden. Koningin Juliana woonde de aan bieding in de tuin van het Paleis bij. De „Ontdekker V" ging de lucht in met een „Thorraket als eerste trap en een speciaal ontworpen tweede trap van de Lockheedfabrieken. Bij de start woog het gehele gevaarte nagenoeg 50 ton. Als de satelliet een voldoende sta biele vlucht heeft gekregen en de cap sule met succes is uitgeworpen, zullen acht vliegtuigen deze ruimtecabine tij den haar parachuteval boven de Stille Oceaan trachten op te pikken. De cap- Russisch-Perzische besprekingen In Teheran zijn Perzisch-Russische onderhandelingen begonnen over een verbetering van de betrekkingen. Volgens welingelichte kringen heeft Perzië de Russen meegedeeld, dat het lid van het Pact van Bagdad blijft en de pas getekende militaire overeen komst met Amerika zal blijven eerbie digen. De „propagandaoorlog", die beide par tijen aan de grens door middel van luidsprekers voerden, is gestaakt. DU nummer Mul nl» pagina's. Belgische stap bij Amerika Inzake het Navo-overleg Belgie heeft Amerika officieel mee gedeeld, dat er z.i. overleg tussen alle NAVO-leden moet zijn voordat Kroesjtsjef naar Amerika gaat. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel heeft verklaard dat Belgie deze mening ook kenbaar heeft gemaakt aan de partners van de Benelux aan de diplo matieke vertegenwoordigers van Tur kije. Italië en Portugal, net ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft desgevraagd Bondskanselier Adenauer brengt in gezelschap van zijn dochter zijn vakantie door in Cabenabbia in Ita lië. Tijdens een wandelingetje in het park bood het zoontje van een der buren hem bloemen aan. meegedeeld, dat Nederland overleg in NAVO-verband over de komende be sprekingen tussen president Eisen hower en minister-president Kroesjt sjef nuttig en wenselijk acht, maar dat het niveau een zaak is, waarin de Nederlandse regering zich gaarne neerlegt bij de wensen van de meer derheid. sule zelf weegt een kleine 150 kilo. De vliegtuigen hebben voor de opvang- operatie .die van Hawaii af geleid wordt, slechts tien minuten de tijd. Daarna nemen schepen het zoeken over. De Thor was voorzien van een nieuw soort brandstof, een dichter type kerosine dan totnogtoe gebruikelijk, dat meer ener gie en dus meer snelheid geeft. De tweede trap is de eigenlijke satel liet, „Agena" genoemd, waaruit vandaag bij de zeventiende omwenteling om de aarde automatisch de bus met instru menten wordt losgemaakt, die naar de aarde moet terugkeren. Volgens de controlestatdons in Alaska, heeft de kunstmaan haar eerste omwenteling voltooid. Bus met 55 passagiers te Rijswijk in sloot (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is op de Lange Klei weg te Rijswijk, vlak voor Delfts grondgebied, een autobus van de dienst Wateringen-Delft, in een sloot gereden. Er zaten 55 passagiers in de bus, die allen slechts lichte verwon dingen opliepen. De chauffeur van de bus, wilde een broodbezorger, die op een bakfiets reed, inhalen. Daarbij is de bus te veel op de linkerhelft van de weg gekomen, waar door het gevaarte de berm afschoot en half gekanteld in een sloot tot stilstand kwam. De chauffeur heeft direct de zijuit gang geopend, zodat de passagiers vlot uit de scheefhangende bus konden kruipen. Aanpassingsregeling weduwen en wezen By de Tweede Kamer is ingediend een tijdelijk wetsontwerp - tot het definitie ve t.z.t. zal ingaan - ter voorziening in de aanpassing van de overheidswedu- wen- en wezenpensioenen aan het pen sioen of de uitkering krachtens de alge mene weduwen- en wezenwet gedurende het tijdvak van 1 oktober 1959. Deze voorlopige regeling, welke onder dc titel „tijdelijke regeling samenloop overheidsweduwen- en overheidswezen- pensioen" in het Staatsblad zal ver schijnen, sluit zo nauw mogelijk aan by de wet van 20 december 1956 houdende een beperking van de uitbetaling van een overheidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet. Deze beper king komt in het algemeen hierop neer, dat voor ieder dienstjaar, waarnaar het overheidsweduwen- e.i wezenpensioen is of wordt geacht te zijn berekend, 2% van het bedrag van het pensioen of de uitkering krachtens de algemene wedu wen- en wezenwet op bedoelde over- heidspensioenen in mindering wordt ge bracht tot een maximum van tachtig procent van bedoeld bedrag. Wanneer gesproken wordt van dienst tijd, waarnaar bedoelde pensioenen wor den geacht te zijn berekend, dan wordt onder diensttijd verstaan een tydvak van 70 jaren vooi pensioenen, welke niet naar diensttijd zijn berekend doch naar een aflopend percentage van bepaalde gedeelten van de pensioensgrondslag van de overleden echtgenoot of vader (zgn. degressieve stelsel van pensioenbereke ning, dat voor 1 januari 1957 heeft ge golden) Besprekingen over financieringsregeling (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de scheepswerf van G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam-Noord ligt het grootste zeiljacht, dat ooit op het vasteland van Europa is gebouwd. Het heeft vier prachtig uitgevoerde badkamers en een luxueuze eigenaarshut. Het is de bedoeling dat de bekende Griekse reder Carras in die hut zal slapen. De afgelopen maanden is betwijfeld of Carras ooit voet aan boord zal zetten van dit miljoenen-zeiljacht. De tewaterlating geschiedde zonder zijn aanwezigheid en dit werd in verband gebracht met de geldnood, waarin Carras zou verkeren. De werf heeft ontkend dat zy iets van die geldnood heeft gemerkt. De bouw van het jacht gaat normaal door. Enige kilometers verder, by de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij, is eveneens een schip voor Carras in aanbouw. Dit is bestemd voor de handelsvloot. Ook hier zwijgt men over geldnood, maar met de bouw van vier andere schepen, waarvoor Carras bij de N.D.S.M. orders heeft geplaatst, is nog geen begin gemaakt. In Den Haag wordt thans op het hoogste niveau on derhandeld over de orderportefeuille van Carras, die in Nederland alleen al een kleine 200 miljoen gulden beloopt. Behalve in Amsterdam heeft hij tien schepen bij de Kon. Mij de Schelde in Vlissingen besteld. Vier van deze sche pen zijn afgeleverd en betaald. Over een vijfde wordt onderhandeld, want voor dit blijkt niet voldoende geld te zyn. De bij deze opdrachten betrokken scheepswerven ontkennen, dat er sprake zou zijn van een faillissement van Car ras. Men mag echter aannemen, dat er op zijn minst liquiditeitsmoeilykheden zijn. Aan de besprekingen, die op het ministerie van Financiën worden ge houden, nemen deel de Nederlandse Exportcentrale, die bij het plaatsen van de orders heeft bemiddeld en de Neder landse Kredietverzekeringsmaatschappij en de Exportfinancieringsmaatschappü. via welke de financiering van de sche pen plaats heeft. Het overleg heeft ten doel een financieringsregeling te ont werpen, die het mogelijk maakt, dat alle geplaatste orders kunnen worden uitgevoerd, zonder financiële stroppen voor de werven. Het overleg is nog gaande. Besprekingen nog zonder resultaat De besprekingen van het ministerie van Financiën over de betalingsmoei lijkheden van de Griekse reder Carras hebben nog niet tot concrete resultaten geleid. „Het is nog te vroeg om op deze zaak vooruit te lopen", zei een woord voerder van het ministerie van Finan cien ons vanmorgen. „Daarvoor zyn de berichten over de moeilijkheden, die de Griekse reder Carras ondervindt, nog te vaag. Het kan echter wel als vaststaand worden aangenomen, dat dc Griekse reder niet failliet is". De relletjes in Little Rock In Little Rock zijn woensdagavond drie negers aangehouden, omdat zy in het bezit van wapens waren. Een van hen is de vader van een leerling, die is toegelaten tot een middelbare school, die vroeger uitsluitend blanke leerlin gen had. Er zijn donderdag ook drie blanke jon gelui aangehouden, die slagwapens bij zich hadden. Het is gisteren overigens rustig geweest in de stad. De voorzitster van de Vereniging ter behartiging van de belangen der kleur lingen in Arkansas, mevrouw Bates, heeft in een telegram aan president Eisenhower om bijstand verzocht. Zij zei dat de plaatselijke en federale auto riteiten hebben geweigerd de minimum- bescherming, die zy verzochten, te ver lenen. Op haar huis zyn verscheidene aan slagen gepleegd. Granaten werden ge gooid en de ruiten werden doorboord door geweerschoten. Vrijwilligers, die de wacht voor haar huis betrokken, wer den door de politie van Arkansas ge arresteerd wegens het dragen van ver boden wapens. In haar telegram ver zoekt ze om „de nodige bescherming die ons zal vrijwaren van vrees, waarop de burgers van onze vrije Amerikaanse gemeenschap recht hebben". De conferentie van Santiago Ministers vlogen elkaar in de haren De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter heeft op de con ferentie van 21 Amerikaanse staten te Santiago voorgesteld, dat de deelnemen de landen zich trouw aan het beginsel van non-interventie verklaren. Hij stelde ook een speciale commissie voor ter be studering van de toestand in het Cara- bische gebied. Op de middagvergadering is het tot een twistgesprek gekomen tussen de minister van Buitenlandse Zaken. Rao, en de Dominicaanse minister Herrera. Rao beschuldigde de Dominicaanse republiek van inmenging in de Cubaan se binnenlandse aangelegenheden. Hij uitte de beschuldiging, dat er in de Dominicaanse hoofdstad, Ciudad Tru- jillo, samengezworen wordt tegen het regime van Fidel Castro. Herrera noem de de beschuldiging „laster", waarop de heren zo fel tegen elkaar van leer trok ken, dat voorzitter Vergara zich genood zaakt zag de vergadering te sluiten. Voor het twistgesprek met Herrera ontstond had Rao verklaard,' dat Cuba tegen elke interventie is. uitgezonderd die namens de organisatie van Ameri kaanse staten. Hij ontkende, dat zijn regering de hand had gehad in landin gen op Dominicaans gebied. Die waren door „onverantwoordelijke elementen" uitgevoerd. DE V.N.-AGENDA De Tsjechoslowaakse delegatie bij de Ver. Naties heeft gevraagd om inschrij ving op de agenda van de komende algemene vergadering van het punt „toepassing van het beginsel van billij ke geografische verdeling van het voor zitterschap der Algemene Vergadering". Het voorzitterschap van de Assemblee, dat jaarlijks wisselt, is sedert de oprich ting van de VN vijfmaal bekleed door een vertegenwoordiger van West-Europa of het Britse Gemenebest, vijfmaal door een vertegenwoordiger van Afrika of Azië en driemaal door een vertegen woordiger van Latijns-Amerika. Tsje- choslowakije meent dat ook Oost-Europa regelmatig aan de beurt moet komen. Dag Hammarskjöld, de algemene se cretaris van de V.N., heeft op een persconferentie gezegd, dat de ontwape ning in laatste instantie een probleem is, dat door de Ver. Naties moet worden behandeld. Wel acht hij het gunstig, dat de grote mogendheden onder elkaar al vast wat grondwerk doen, maar als de ontwapeningskwestie niet op de agenda van de volgende algemene vergadering werd geplaatst, zou hij het zelf doen. DE ONRUST OP CUBA Een woordvoerder van de Cubaanse oppositie heeft tegenover het blad .Miami News" verklaard dat er in het midden van Cuba een grootscheepse of fensief tegen de regering van Fidel Castro is begonnen. De woordvoerder zei. dat de strijd macht van de opstandelingen is samen gesteld uit gewezen militairen uit het leger van generaal Batista en deser teurs uit het leger van Castro, die uit de Dominicaanse Republiek waren ge komen. De leider van de opstandelin gen was generaal Jose Pedraza, oud- hoofd van de Cubaanse politie. De tegen-revolutionairen hadden zich volgens hem meester gemaakt van Tri nidad aan de Cubaanse zuidkust. Premier Fidel Castro heeft daaren tegen in een rede verklaard dat de „te gen-revolutie verpletterd is", zo meldt de „New York Times" Gouverneur Faubus van Arkansas heeft een districtsrechtbank in kennis gesteld van zijn plan om in beroep te gaan tegen een uitspraak van een fede raal gerechtshof. Dit gerechtshof heeft nl. verklaard dat wetten, door de Ame rikaanse staten uitgevaardigd om ras senintegratie op de scholen te voor kómen, in strijd zyn met de grondwet. Zoals bekend zijn deze week vier mid delbare scholen in Little Rock, die op grond van rassenscheidingswetten ge sloten waren, heropend. Negermeisjes, die in een kamp te Ver sailles in Kentucky vertoefden, zijn gis teravond geevacueerd, nadat een boer, die bij het kamp woont, door onbeken den was opgebeld, die dreigden het kamp met de grond gelijk te maken De boer verklaarde, dat hij later een waarschuwingsschot had gelost, toen een groep blanke mannen het kamp naderde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1