Laatste Berichten Raad van Wassenaar welwillend jegens beroepschrift architect Ondanks regenbuien gezellige Oranjefeesten in Zoeterwoude DONDERDAG IS AUGUSTUS 1959 Prinses Irene bezocht „Marijke-hoeve" Prinses Irene heeft vanmorgen een onofficieel bezoek gebracht aan het vakantiekamp voor minder valide kinderen van de stichting „Het vierde Prinsenkind" in de Marijke-hoeve te Hattem. De prinses onderhield zich met tal van patiënten en fungeerde als jurylid bij de sportwedstrijden die in het kader van een .Olympische dag" juist werden gehouden. Na de lunch met de leidsters en kin deren vertrok de Prinses. Jongen geronseld voor het Vreemdelingenlegioen Verdwenen tijdens lifttocht Sinds vorige week donderdag is een 18-jarige leerling van het gymnasium in 's-Hertogenbosch, A. van Iersel, verdwe nen tijdens een lifttocht via Zwitser land naar het plaatsje Limona aan het Gardameer in Italië. De jongen reisde in gezelschap van een eveneens 18-jari- ge Kees van Stipthout, leerling van de Kunstacademie in Den Bosch. Op de dag van de verdwijning ston den de twee jongens aan de weg bij Büllach bij Zürich. Omdat het liften niet erg wilde vlotten liep Van Stipthout jwat verderop om te zien of daar een [geschikter punt was om auto's aan te houden. Toen hij enige tijd later terug kwam op de plaats, waar hij met Van Iersel had gestaan, bleek deze laatste verdwenen. Van Stipthout is na een uur alleen verder gelift in de richting Italië, aan nemende, dat zijn vriend intussen een (lift had gekregen. Aan de Zwitserse grenspost Bellinzona kreeg hij echter het gevoel, dat er iets mis was toen hij werd aangesproken door een man in een zwarte auto, die hem ongevraagd werk aanbood. Van Stipthout is op dat aan bod niet ingegaan, maar aan de Ita liaanse grenspost Chiasso werd hij an dermaal door de man uit de zwarte auto tangesproken, die erop aandrong met hem mee te rijden. De man drukte hem teen briefje in de hand met een adres erop en een aanbod voor werk. Van Stipthout is echter met andere auto's verder gelift naar Limona, waar tijn zuster in een hotel verblijft, in de hoop daar zyn vriend Van Iersel aan te treffen. De verdwenen jongeman is daar ech ter nog steeds niet op komen dagen. Men vreest, dat Van Iersel is geron seld of ontvoerd voor het Vreemdelin genlegioen. Volgens de Nederlandse consul te Zürich is het voor jongelui omstreeks 20 jaar niet veilig langs de Weg van Zwitserland naar Italië, omdat daar verschillende ronselaars voor het Vreemdelingenlegioen blyken te opere ren. N.S.-employé's gearresteerd De spoorwegrecherche heeft drie jonge N.S.-employé's gearresteerd, die heb ben bekend, dat zy zioh een aantal gevonden voorwerpen, welke op de gelijknamige afdeling van het Cen traal Station te Amsterdam waren gedeponeerd, hebben toegeëigend. De jongelui, 21, 19 en 17 jaar, zijn werk zaam op deze afdeling. De 17-jarige kan als hoofddader worden be schouwd; de twee anderen zyn hem behulpzaam geweest. De administratie van de afdeling ge- tonden voorwerpen werd vervalst om bntdekking te voorkomen. Ook ging de [7-jarige employé bijv. naar Leiden en belde vandaar de afdeling op het Cen traal Station te Amsterdam op met de traag of een fototoestel, waarvan hij ken preciese omschrijving gaf, was ge- konden. Hij verzooht toen het toestel baar Leiden op te sturen en haalde het Baar later onder een valse naam op. Een deel van de buit is verkocht. U/2 miljoen bollen voor „Floriade" L Op 21 september a.s. zal op een deel fan het terrein, waar de „Floriade" te Rotterdam moet komen, een aanvang Worden gemaakt met het inplanten van pderhalf miljoen bolgewassen. Er zul len bollen bij zijn van meer dan f 100 per stuk. [Het geldt hier voor de kwekers een wedstrijd met een gouden medaille als 4tyet. STEWARDS ONTSLAGEN BIJ BOAC De directie van de BOAC deelt mede lat opnieuw acht stewards van de maat- |[chappij zijn ontslagen, omdat zij be rokken zijn geweest bij het smokkelen |ian diamant naar India. Het aantal tntslagen stewards is thans gestegen ïot dertig. Het onderzoek is nog niet af gesloten. j Grondverschuivingen, veroorzaakt jloor zware regenval, hebben in Noord- %pan aan zeven mensen het leven ge lost. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Helena C. M., dr v. N. M. M. in der Klugt en J. M. van Dam; Gerar- lüs J. M., zn v. J. M. G. den Hollander en J. A. van der Lubbe; Hugo M., zn v. S. H. Schlemper en C. A. M. Meijs; arlanne. dr v. B. Mak en M. J. Hoogen- im; Duco J., zn v. R. Zecha en A. A. M. leters; Koen P., zn v. M. A. van Venetië B. van Zijp; Franciscus G. M., zn v. G. Borst en K. A. Thissen; Maria A. V., v. C. J. Strijk en M. A. Wölters. Ondertrouwd: J. de Koning, 27 Jaar en G. de Ruiter, 23 jaar; W. A. Box, 30 Jr W. Cath. Bekker, 26 Jaar. Getrouwd: KI. J. Hllgenga, 21 Jaar en >h. W. van der MeiJ, 19 Jaar en Th. G. orbeij, 24 jaar en Joh. J. C. Th. van asteren. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Bastlaan W, zn v. L. W. Beek- rk van Ruth en A. M. E. Hens; Johan- C., zn v. J. C. de Best en A. Krijgs- an; Hendrik H., zn v .W. van der Ster G. Taal; Cornelia E., dr v. D. Mechelse J. van Wijngaarden; Wlnnlfred W. H., v. A. J. van Veeren en W. E. J. Blom; exandra M, dr v. A. K Robbe (overl.) en Hoenderop; Hermanus H., zn v. H. Kroeze en J. H. van den Bosch; Theo- H. M., zn v. Th. N. van Os en H. Kooljman. Ondertrouwd: A. J. van Wijk en M. M. de Munt. Getrouwd: J. J. Ch. Angevaren, 28 Jaar P. M. van Beek 25 Jaar; A. Brunt, Jaar en P. H. Nagtegaai, 20 Jaar; A. leveld, 32 Jaar en H. M. van Leeuwen, jaar; Th. P. van Paassen, 22 Jaar en Vermue, 27 Jaar. Overleden: M. de Jong, 55 Jaar, echtgeri. de Vrij; N. Segaar, 59 Jaar echtgen. E. H. Verdouw. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven is hlnderd op vrijdag 14 augustus a.s. eekuur te houden. Onderzoekscommissie I censuur Nieuw-Guinea geïnstalleerd De commissie ingesteld om een nader onderzoek te doen naar gevallen van onwettige opening van poststukken ln Nederland-Nieuw-Guinea Is vanmor gen door de minister van Zaken Overzee a.i. de heer H. A. Korthals geïnstalleerd. De minister wees op de voorwaarden waarmee bij de samenstelling van deze commissie rekening werd gehouden. De commissie dient in elk geval te voldoen aan de eisen van deskundigheid tot het Instellen van een dergelijk onderzoek en van kennis van zaken op het terrein van het bestuursbeleid. Bovendien moet zij uit figuren bestaan, die geheel vrij staan tegenover de samenleving in Ne derlands- Nieuw-Guinea. De minister prees zich gelukkig in de heren jhr mr. Witsen Èlias, mr. J. P. Hustinx, M. van Veen en prof. dr. L. W. G. Schol ten dergelijke persoonlijk heden te hebben gevonden- Hij verklaarde: De regering is zich ten voile bewust van de waarde welke aan het geheim van aan de post toe vertrouwde brieven toekomt. Onwettige praktijken kan zij niet dulden. De re gering heeft daarom de taak welke de commissie wacht ruim omschreven. In het benoemingsbesluit is deze al dus neergelegd, dat het de taak der commissie zal zyn vast te stellen of, en zo ja, in welke omvang, op wiens last c-q. met wiens medeweten, on wettig openen van poststukken is ge schied. Deze omschrijving houdt in, dat het onderzoek zich niet tot een bepaalde periode zal behoeven te be perken. Israëlische opdracht voor „De Schelde" Een commissie voor Economische Za ken van het Israëlische kabinet heeft haar goedkeuring gehecht aan de ont werp-overeenkomst met de Neder landse N.V. Koninklijke Maatschap pij De Schelde voor de bouw van een scheepswerf in Haifa. In de officiële bekendmaking hiervan wordt nog gezegd, dat de uitvoering van dit project de investering vereist van ongeveer 40 miljoen Israëlische ponden, waarvoor onder de naam Israëlische scheepswerfmaatschappij 'n Israëlische maatschappij zal worden opgericht Nieuwe loonregeling wegvervoerspersoneel Tussen een groot aantal busonderne mingen en de vakorganisaties is over eenstemming bereikt over een nieuwe loonregeling voor het wegvervoersper soneel. Inmiddels is door de directies van deze ondernemingen en de vakorganisa ties een verzoek ingediend bij het College van Ryksbemiddelaars tot goed keuring van een verhoging van de be staande lonen over de gehele linie met 6%. Ook ligt er een voorstel bij het College voor een verhoging van de onregelmatigheidstoeslag, diploma toe slagen en pensioenpremiecompensatie, eveneens met 6%. Jac. Rustige overleden (Speciale berichtgeving) In de leeftijd van 68 jaar is overleden de heer Jac. Rustige, sedert 1950 lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Voor de oorlog Is de thans overledene een aantal jaren wethouder van Gemeentebedrijven en Financiën van Amsterdam geweest en heeft veel ge daan in de moeilijke tyden van de sanering van de financiering en van de bedrijven aldaar. De heer Rustige was commissaris van diverse maatschappijen en is vroeger werkzaam geweest in hert bankwezen. In 1909 richtte de heer Rustige met prof. dr. A. H. de Hartog en enige anderen in Haarlem de Vereniging „De Middag hoogte" op. Als lid van Ged. Staten was hij in het bijeonder belast met de zaken van de provinciale ziekenhuizen van Noord-Holland. Tot hoofd van de vestiging van de KLM op Ned. Nieuw-Guinea en be drijfsleider van de Ned. Nieuw-Guinea Luchtvaartmaatschappij „De Kroon- duif". N.V. is met ingang van 24 okto ber a.s. benoemd de heer A. Janssen, hoofd van de stationsdiensten van de KLM in Groot-Brittanmie en Ierland. Te Genève begint maandag a.s. een internationale conferentie inzake radio verbindingen. Men wil trachten te ko men tot een nieuwe verdeling van de golflengten. Albert Schweitzer zal in november naar Brussel komen om de 100.000 fran ken in ontvangst te nemen, die jaarlijks door de Belgische Socialistische Stich ting „Josef Lemaire" bij wijze van fi nanciële aanmoediging beschikbaar wordt gesteld aan hen „die arbeiden voor het geluk van de gezondheid van hun medemensen". Toeschouwers op de daken De Oranjefeesten te Zoeterwoude be gonnen dinsdagavond met een rond gang door de St.-Jansfanfare en de drumband. Honderden mensen waren naar het feestterrein gekomen om de hiniderniswedstrijden voor motorrijders en van bromfietsers te aanschouwen. De uitslag was bij de motorrijders; 1. Jan Vlosveld; 2. Aad Overdevest en 3. Kees Janson en bij de bromfieters: 1. Hans den Eisen; 2. Jac. van Cassel en 3. Cok Suijten. Door de aanhoudende regen kon de aubade voor de burgemeester op woens dagmorgen niet doorgaan en moesten de kinderspelen naar de middag wor den verschoven. Om 11 uur het was inmiddels droog geworden werd een aanvang gemaakt met de volksspelen. Begonnen werd met het tobbetje steken. De eerste prijs werd werd gewonnen door P. van der Salm; de tweede door Nel van der Geest en de derde was voor Joke van der Poel. De kindersDelen. die 's middags geluk kig konden doorgaan, hadden het vol gende resultaat Meisjes le klasse: 1. Hilda van Klink; 2. Toosje de Jong; 3. Anny Veldhuvzen. 2e klasse: 1. Anneke Ammerlaan: 2. Elly Overdevest; 3. Plony Haagen. 3e klasse: 1. Toos Hoogervorst; 2. An- nemieke Schoonderwoerd; 3- Ankie van Klink. 4e klasse: Riet van der Salm; 2. An neke van der Geest; 3. Agnes Overde vest. 5e klasse: 1. Joke Bosman: 2. Ria van der Geest; 3. Lia van den Akker. 6e klasse: 1. Greet van der Salm; 2. Janny Versteegen; 3. Marian Groen. 7e en 8e klasse: 1. Trees Beereboom; 2. Riet Turk; 3. Jeanne Pieterse- Jongens le klasse: 1. Theo Borst: 2. Jopie van der Ploeg; 3. Kees van Veen. 2e klasse: 1. Simon van Es; 2. Gerard Wolvers; 3. Wim van Rijn. 3e klasse: 1. Jan Schenkeveld: 2. Joon Lelieveld; 3. Leo van Teijlingen. 4e klasse: 1. Bep. v. d. Helm; 2. Sjaak van Nierop; 3. Louis van Veen. 5e klasse: 1. Sjaak de Groot; 2. Rudi van Dekken; 3. Johnny Ammerlaan, 6e klasse: 1. Aad Berg; 2. Kees Berg; 3. Sjaak Veldhuijzen. 7e en 8e klasse: 1 Walter Belt; 2. Jan van Klink; 3. Piet Starrenburg. Na de kinderspelen werden nog en kele volksspelen gedaan- Bij het bouw- treken voor ploegen van 4 man was het resultaat als volgt: le prijs: ploeg Jeroentje; 2e prijs, ploeg W(ereld) (K)ampioen; 3e prijs De ruige jongens. Bij de kruiwagenrace werd de eerste prijs gewonnen door de heer P. van der Geest en mej. Joke van der Poel; de tweede prijs was voor de heer Ben van der Geest en mej. Bep Schuur, terwijl de derde prijs ging naar de heer W. van der Hoeve en mej. Nel van der Geesit. WIELERWEDSTRIJDEN Tot slot van de feesten werden van af half zes wielerwedstrijden gehouden op 't circuit Schenkelweg-dokter Kort- mannstraat. Zwetkade en Zuidbuurt- seweg. De eerste wedstrijd was voor jongens tussen de 14 en 16 Jaar op tourfietsen. Deze moesten 4 ronden rij den. De uitslag hiervan was: 1. Guus van der Geest; 2. Martien van der Geest: 3. Peter Beereboom Hierna kwamen de jongens van 17 jaar en ouder aan de start, eveneens op tourfietsen. Zij moesten 8 ronden rijden. Hiervan was het resultaat: 1. J. van der Geest; 2. Cok van der Maat: 3. Dik van der Maat; 4. Ben van der Geest en 5 Leo Onderwater. Vervolgens traden de adsDirantan van de Leidse Ren- en Tourvereniging Swift" aan voor het rijden van 20 ron den De uitslag was: 1. F. Leeman: 2. Frans Brittijn: 3. C. Kloosterman allen te Leiden; 4. J. Schraverus te Alphen aan den Rijn en 5. F. de Jong. Roelof- arendsveen. Het hoogtepunt vormde de rit over 50 ronden voor amateurs en nieuwelin gen. Er verschenen 33 renners aan de start. Deze zeer spannende rit, tijdens welke verschillende premies werden be- schikbaargesteld, had het volgende re sultaat: 1. B. Zoet, Sassenheim; 2. H. van Gent. Leiden; 3. G. van Rijn. Was senaar; 4. A. van Steenvoorden Noord- wijk: 5. C. van Leeuwen. Wassenaar; 6. F. van den Broek, Leiden; 7. A- van der Kaay, Leiden; 8. A. Hillebrand, Leiden; 9. Van Zeist, Leiden en 10. A. Klooster man, Leiden. De renner G. Karstens, die zeer goed reed, moest door bandenpech van fiets verwisselen waardoor hij enige achter stand opliep welke hij niet meer kon inlopen. Deze wielerwedstrijden trekken elk jaar meer publiek. Naar schatting ston den enkele duizenden mensen langs het circuit opgesteld. Zelfs op de daken van de huizen hadden vele toeschouwers een plaatsje gezocht. WARMOND KINDEREN OP REIS Gistermiddag om half één vertrok uit ons dorp een autobus met kinderen van de leden van de personeelsvereniging van P.W.P., onder leiding van enkele dames. De leeftijd van de kinderen varieerde van 8 tot 12 jaar. De bus reed via Aalsmeer en Hilversum naar het restaurant „Oud-Valkeveen" met zijn grote speeltuin, alwaar de middag werd doorgebracht. Omstreeks 7 uur werd de terugtocht aanvaard. In de bus werden de kinderen getrakteerd op verschillen- versnaperingen. WASSENAAR Krachtig protest tegen het Kommenplan dorp Wassenaar Na de ter visie legging van het „Komimenplan dorp Wassenaar" is in Wassenaar een actiecomité opgericht, dat bezwaren tegen dit plan heeft aan gevoerd. Het comité heeft protestlijsten in roulatie gebracht waarop binnen een week 1600 inwoners van Wassenaar hun handtekeningen plaatsten. Het comité heeft deze protesten aan de gemeenteraad toegezonden, verge zeld van een brief. In die brief wordt onder meer gezegd, dat „met ontstelte nis is kennis genomen van het ter visie gelegde plan". De opstellers van de brief betogen verder, dat uitvoering van het plan geen praktisch nut zal hebben en de rust in het dorp zal verstoren. Voorts wordt aanbevolen het plan terug te nemen en een beslissing er over een half jaar uit te stellen, in welke tijd aan prof. ir. Froger zou kunnen worden opgedragen een plan te ontwerpen, dat voorziet in het leiden van het verkeer buiten het dorp om Première van documentaire over Wassenaar BOEIEND BEELD VAN DE GEMEENTE De met veel belangstelling tegemoet- geziene documentaire film over Was senaar, die door oud-burgemeester J. J. M. Wiegman in opdracht van het gemeentebestuur werd gemaakt, is gisteravond na afloop van de gemeen teraadsvergadering voor het eerst ver toond voor de leden van de raad, oud leden, gemeentelijke functionarissen en hun echtgenoten. De raadszaal was voor deze gelegen heid tot filmzaal omgebouwd; de raads vergadering werd voor dit maal in de commissiekamer gehouden. Na een inleidend woord van de burge meester, dr. S. Baron van Wijnbergen, werd de kleurenfilm, die ongeveer drie kwartier duurt, vertoond. Uit het spon tane applaus na afloop en uit de reac ties van de toeschouwers kon worden afgeleid, dat de film zeer goed in de smaak gevallen is. Er is, zoals burge meester Van Wijnbergen na afloop zeide: in feite weinig in Wasse naar op te noemen, dat niet in deze film is verwerkt. In een reeks taferelen, die elkaar ln een welgekozen ritme op volgen, krijgt de toeschouwer een in- Het beroepschrift, dat een Wasse naarse architect aan de gemeenteraad gericht had in verband met een ge weigeirde bouwvergunning, heeft gis teravond bij de vroede vaderen van Wassenaar een welwillend gehoor ge vonden. Vele raadsleden voerden het woord over deze kwestie en allen wa ren het er over eens, dat de architect niet gehandeld heeft zoals dat be hoort hy had een garage ver bouwd zonder vergunning aan te vra gen maar omdat B. en W. hem in de gelegenheid hebben gesteld alsnog een aanvrage om vergunning in te dienen, was de raad van oordeel, dat hij ook de kans moet krygen, met de schoonheidscommissie van gedachten te wisselen over de bezwaren, die door deze commissie tegon zijn plannen zijn aangevoerd. Op grond van die aesthetische bezwaren hadden B- en W. hem n.l. de vergunning gewei gerd. En omdat de verbouwing toch al geschied was. vonden B. en W. het niet nodig de architect, zoals in an dere gevallen wel geschiedt, uit te nodigen voor een gesprek met de schoonheidscommissie. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) liet in zijn betoog uitkomen, dat hij, bij een bezichtiging van de situatie, moeite heeft gehad om het „aanstootgevende" te ontdekken, omdat de verbouwing al leen gezien kan worden vanuit de eigen tuin van de architect. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) herinnerde aan de af spraak, dat verbouwingen van onder geschikte aard niet meer door de schoon heidscommissie bekeken zullen worden, maar direct door de dienst van Bouw en Woningtoezicht. Spreker zei het te be treuren dat in dit geval van deze regel is afgeweken. Mr. A. van Vuure (VVD) pleitte voor een consequente houding van het ge meentebestuur. Als men de betrokkene de gelegenheid gegeven heeft een te kening in te dienen en daarmee de illusie gewekt heeft dat de zaak behandeld zou worden alsof er nog niet verbouwd was, dan behoort de betrokkene ook de gele genheid te krijgen nader met de schoon heidscommissie te overleggen. Zelfs als de uiteindelijke uitkomst hetzelfde zal zijn is dan toch in ieder geval een ele gantere procedure gevolgd. De heer J. L. F. C. van der Vis (VVD) merkte op, dat de door de betrokkene ingediende teke ning niet volledig was. Hij behoort dan ook de gelegenheid te krijgen alsnog een complete nieuwe tekening in te die nen. Twee sprekers, mr. C. A. van Gorcum en W. Boender (PvdA) voelden in dit geval niet voor een soepele houding; de betrokkene die als architect volkomen op de hoogte is van de voorschriften heeft willens en wetens die voorschrif ten overtreden. Na een uitvoerige bespreking ook in tweede insbaotie werd uiteindelijk over eengekomen, dat het besluit van burge meester en wethouders i.e. een last geving om de verbouwing ongedaan te maken vier maanden niet zal worden uitgevoerd om de betrokkene in de ge legenheid te stellen een nieuwe aan vrage in te dienen. Bij het voorstel om drie nieuwe auto's voor de politie aan te schaffen pleitte de heer A. C. Duyvestijn (KVP) voor het tijdig vervangen van auto's, omdat na 100.000 km een auto betrekkelijk duur in het gebruik wordt. Op een vraag van mr. Van der Lugt naar de afloop van een geschil tussen gemeentebe stuur en twee Haagse firma's, die aan de Rijksstraatweg en de Deylerweg een complex woningen bouwen, een geschil n.l. over -het voor garagebouw bestemde binnenterrein, antwoordde wethouder mr. dr. J. Hazenberg, dat deze kwestie nog niet is opgelost en dat nog informa ties worden ingewonnen bij Rijksinstan- MARKTBERICHTEN LEIDEN. 13 augustus Leidse Coöp. Groente- én Fruitveiling. Per 100 kg: Ap pelen 726: peren 1132; andijvie 731; augurken 5104; pronkbonen 5679; sniijbonen 37113; sta/mbonen 93159; stokbonen 53163; kroten 2931; rode kool 3247; groene kool 2028; postelein 1139; prei 536; rabarber 412; spina zie 1040: stoofsla 1016; tomaten 14 38: Idem B 2032; idem C 20; uien 917; waspeen 2033; per 100 stuks: meloenen 17117; perziken 535; bloemkool A 10 —61; Idem B 10—19; sla A 3—32. Per 100 bos: bospeen 1742; peterselie 150350. AALSMEER, 12 augustus C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Per stuk: Clematis 10 23; Gerbera 1022; Bouvardia 1028; Chrysanten gr. bl 3567; kl. bl. 1028; per kelk: Amaryllis 811; Lelies 1028; perb os: Gladiolen 3065: Ornithogalum 2044; Llatris 1543; Scabiosa 30—48; Dahlia gr. bl. 20—55; kl. bl. 10—20; Chry santen tras 20—45. Anjers per stuk: rood 2—11; roze 2—10; wit 2—10; Orchid. Beauty 2040. Rozen: Better Times 2 10; Rosalandia 26; Edlth Helen 2—5; Parel van Aalsmeer 28: Geh. Duisburg 211; Pechtold 26; Verschuren 27; Towny Gold 210; Mad. Ofmann 28; Baccarat 2537; Montezuma 1532; Nympf 2035. BARNEVELD. 13 augustus Coöp. Veluwse Eiervelllng Barneveld-Ede: Week- aanvoer circa 1.000.000 stuks, handel vlug, prijzen: eieren van 4147 gram 6.50 8.21; 47—57 gr. 8.51—13.01; 57—67 gram 13.0214.65 alles per stuk Eiervelllng SBE: Aanvoer 333.648 stuks. Handel redelijk. Prijzen: eieren van 47 57 gr 8.52—12 69: 57—67 gr 12.89—14 40; eendeëieren 58664 gr. 8.8210.45; 64 71 gr. 10.9014 11 alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 2.200.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: klppeëieren van 6065 gr. 13.75i4.50; algemene prijs 14.10 per 100 stuks; kiloprijs 2.29. basis 61$ gram. Henneëieren 4455 gr. 7.50 12.25. kiloprijs 1.70—2.23. Plu lm veemarkt: Aanvoer plm. 63.000 st. Prijzen slachtkippen 1.601.65 per kg; slachtkuikens 1.601.85 per kg. Handel traag. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Elerhandelarengrote eieren van 14.1014.50; gewicht 6268 gr. kl. eieren van 12.5014.gew. 5661 gr.; henneëieren 710.50. gew. 4552 gram. GOUDA, 13 augustus Kaasmarkt: Aangevoerd zijn 176 partijen. Note ring 1ste kwal. per kg 2.162.24; 2e kwal. 2.052.15; extra kwal. 2.252.39. Handel druk van Wassenaar aan de buitenkant gebouwen, fraaie plekjes in plantsoe nen en tuinen, natuurschoon, mooie huizen, bezienswaardigheden maar ook van het leven zoals zich dit in Wassenaar afspeelt. Er zijn opnamen van feestelijkheden van kinderen die de school met vakantie verlaten, van de markt in de Barkheistraat, van het raadhuis tijdens een raadsvergadering, een vergadering van burgemeester en wethouders en een huwelijksplechtig heid, van het rijkgeschakeerde dieren leven in het dierenpark, van de ver schillende sporten die in Wassenaar worden beoefend etc. Met een groot ge voel voor het spontane en het humoris tische hebben de heer Wiegman en zijn medewerkers de camera gehanteerd. Het resultaat is een geheel, dat van het be gin tot het einde boeit en dat voorzien is van interessant commentaar, afge wisseld met muzikale illustraties. Hogere Rijksuitkering De Wassenaarse wethouder van Financien, de heer E. M. Schade heeft in de gemeenteraadsvergade ring van gisteravond medegedeeld, dat de subjectieve uitkeringen van het rijk aan de gemeente over de jaren 1958 en 1959 zullen worden verhoogd met resp. f 172-000,en f 179.000,Al zyn daarmee de te korten over die jaren, die zo onge veer f500.000,beliepen, niet ge heel weggewerkt, toch zijn deze verhogingen bijzonder welkom vooral omdat de kansen om ervoor in aanmerking te komen zich aan vankelijk zeer gering lieten aan zien. Door deze extra uitkeringen zal in ieder geval voorkomen kun nen worden, dat de reserves geheel op zouden gaan aan de dekking van de tekorten. ties. De adressen, die de firma's aan de raad richten zullen dus nog in behan deling komen. Intussen besloot de raad. de in verband met de bouwplannen nodige aanleg van een stuk Deylerweg ondershands aan deze firma's aan te besteden. Besloten werd gronden over te dragen aan de R-K. Woningbouwvereniging St.-Willibrordus en voorschotten te ver strekken voor de bouw van 63 woning wetwoningen achter park Deyleroord. Stilzwijgend besloot de raad, een stuk weiland op de buitenplaats „De Witten- burg" aan de N.A.M. te verhuren voor f. 10.000 per jaar in verband met borin gen naar aardolie. HISTORISCHE WAARDE Naar aanleiding van een mededeling van burgemeester en wethouders, dat zal worden overgegaan tot afbraak van de bouwvallige stallen by de boerderij „Deyleroord" pleitte de heer L. G. Oos terling (Prot. Chr.) voor het behoud van deze boerderij, omda*. deze histori sche waarde heeft. De boerdery is een overblijfsel van de oude ridderhofstede ,:De Hiilenaar". Er is daarop echter weinig kans, want volgens het uitbrei dingsplan is de grond waarop de boerde rij staat bestemd voor woningbouw. De heer Oosterling stemde tegen het voorstel om twee gemeentewoningen aan het Havenplein aan de huidige huur ders te verkopen. B. en W. hebben richtlijnen uitgevaardigd, aldus spreker vclgens welke huurwoningen niet ver kocht mogen worden; door de verkoop van deze woningen wordt tegen deze richtlijnen gezondigd. Wethouder Ha zenberg was het daarmee niet eens; als zich, zoals hier, de gelegenheid voor doet woningen te verkopen aan mensen, die erin wonen. d>an Is daartegen geen bezwaar. De raad deed nog enkele onderwijsbe- noemingen; een aantal andere agenda punten werd stilzwijgend afgedaan. BEURSOVERZICHT Kalm en lager AMSTERDAM, 13 augustus De handel was vanmiddag van heel weinig betekenis, de koersvorming ech ter niet. Over vrijwel de gehele linie werden, vergeleken bij de slotikoersen van gisteren, lagere prijzen te zien ge geven. Er heerste op het Damrak een licht nerveuze stemming. De slotkoer- sen uit Wall Street waren teleurstellend en vormden geen stimulans voor een hausse-stemming, Aku's hadden het vrij zwaar te ver duren en lagen op 372 ca. 9 punten be neden de slotkoers van woensdag. Ook Philips had het niet gemakkelijk en was op 642 eveneens ruim 9 punten lager. Unilever steeg van 602 tot 605, doch liep daarna tot 603 terug. Slotkoers gisteren 611. Kon. Olie was op f. 167.70 byna een Australische verklaring contra Soebandrio De oppositieleider in het Australische Lagerhuis, Herbert Evatt, heeft van daag verklaard, dat zyn party, de Labour-partij, geen steun verleent aan de Indonesische politiek inzake Ned. Nieuw-Guinea. Evatt zei, niet te menen, dat de toe komst van het volk van Ned. Nieuw- Guinea bepaald moet worden door toe geven van Nederland aan de wen sen van Indonesië. Hij verklaarde zich dan ook tegen de Indonesische politiek in deze aangelegenheid, zoals was neer gelegd in de verklaringen, die de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, had afgelegd tijdens zijn beeoek aan Australië De plaatsvervangend leider van de Labour-fractie, Arthur Calwell zei, dat zyn party een drie partijen-over eenkomst wenst tussen Australië, Nederland en Indonesië, teneinde de vrede te handhaven en de ontwikke ling van Nieuw-Guinea als geheel te verzekeren. Op de legerplaats Fort Stevens, in de Amerikaanse staat Massachusesets, ging kolonel Mclelland de dienst verla ten. Tot aan het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zoals het ook bij de soldaten heet, had hij bij de ca- vallerie gediend. Bij zo'n afscheid mag de hoofdper soon een défilé afnemen. Een cavalle- rist doet zoiets vanaf een paard, dat spreekt vanzelf. Maar ln het leger van tegenwoordig moge dan de cavallerie nog bestaan, ze rijdt in tanks en weet van geen paarden meer. Er was dus geen paard voor de kolo nel. De legerplaats, die in vroeger jaren honderden paarden bezat, moest er ten slotte een lenen bij een rijschool in de omgeving. Gezeten op een geleend paard heeft kolonel Mclellan naar de voorbijrijden de jeeps en tanks gekeken. De oude soldaat had een traan ln de ogen. „Dat is vreemd", zei James Brown, 55 jaar oud, tot een gast die een hotel op het eiland Jersey V.S. waar hij als bedrijfsleider werkt, binnentrad, „U lijkt precies op mijn broer", maar hij werd in de oorlog gedood." „Wat vreemd," antwoordde Ernest Brown, 48 jaar oud, „U lijkt precies op mijn broer, maar hij werd óók in de oorlog gedood." De broers, die elkaar dood waanden, vierden vandaag hun reünie. (United Press Internationaal) Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen rijksdaalder lager. KLM werd, tegen de draad in, iets hoger geadviseerd. De Scheepvaarthoek kwam er vrijwel zonder kleerscheuren af. In de cultuur afdeling was de stemming bij een koers van 102% aan de vaste kant. Deli's aangeboden in een vrij lege markt. HVA's ca. 3 punten lager. Staatsfond sen opnieuw kalm en prijshoudend. In de lokale sector werden de aandelen van de grootbanken 5 tot 10 punten lager geadviseerd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 13 AUGUSTUS Londen 10.61%-10.62%; New York 3.77H-3.77H; Montreal 3.95fg-3.96ft; Parijs 77.00-77.10; Brussel 7.56-7.56 Frankfort 90.28-90.33 Stockholm 73.02-73.07; Zürich 87.53,/2-87.581/2; Mi laan 60.87 %-60.92%Kopenhagen 54.81- 54.86; Oslo 53.03 V2-53.08 Wenen 14.633/4-14.643/4Lissabon 13.24-13.251/2; Ankara 3.76%-3.77y4; Praag 52-84-52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 13 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101A Ned. '59 4% 101 101ft Ned. '53 33/4 94% 943/4 Grootboek obl. 3% 80% 80% Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. '51 3% 94B 94 *ed. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93GB 93ft Ned '48 3% 88% 88 Ned. '59 4% 98% 98A Ned. '54 3% 89% 893/4 Ned. '55 I 3% 89% 893/4 Ned. '55 II 3% 90% 91G.B. Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 97% 97%G.B. Ned. 62-64 3 98ft 98% Indië '37 A 3 93% 93H Grootboek '46 3 89y2GB Ned W.B. 6% 110% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 43GL Nat. Handelsbank 157 159 %GB Ned. Handelmy258 255 Amst. Rubber 101G.B. 101 %GB H.V.A155% 153% Senembah 217% 217% A.K.U381G.B. 372GB Berkel's Patent (v.) 279 279GB Calvé Delft cert. 585 581% Deli Mij .en (Ver.) 180 177.50 Kon. Pap v. Gelder 250G.B. 247 Hoogovens cert557G.B. 555GB Müller en Co. N.B. 323% 321 Ned. Kabelfabr410G.B. 408GB Philips 651 644 Philips pref259 263 Unilever 609%G.B. 606 Wilton Feyenoord 225% 223 Biliton 2de r332 322 Dordtse Olie gew. 747% 738% Kon. Olie (f 20.—171.70 168 idem (50 f.20.—) 169.80 168 Holl. Amer. lijn 168 169GB Java China Paket 160 159 KJj.M125 126.50 Kon. Ned. Stmv. Mij. 164% 164 Kon. Paket My128 128 Stoomvaart My. Ned. 163% 164% Nievelt Goudr. eert. 144% 146% v. Ommeren eert. 257 255 Kon. Rott. Lloyd 153 157 Ned. Scheepv. Unie 146G.B. 145 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 99 98% idem '37 I-III (3%) 93% idem '38-1 (3%) 92% Bank N. G. '58 (5%) id. N.W.B. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 12% Idem II 2% 104 ft 95% 94% 94% 96 83% 83% 93% 93% 82% 82 89 88 87% 89% 89% 90B 90 100% 99% 90 91 97% 97 %L Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 215 214 Amst. Bank 362 350 H.B.U. eert262 257 Rott. Bank 325 316% Twentsche Bank 278 271 Industrie Ondernemingen 402b. Albert Heyn Borneo Sum. H. My. Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Int. Kunststoffenind. Leidse Wolspinnery Rott. Droogdok My. Sikkens Lakfabr. '53 Ned. My Walv.vrt. Zaalberg Ing.bur. v.Bouwnyv. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 79 299 151 138% 47 369 612 570 116% 122% 258 403 783/4 295 149 138% 48 368 613 570 116% 124 250 L 29ft 28%exd. 102% 101% 63% 54% 54% 57% 55% 55% 54% 102% 102 75% 74% 80% 79% 33% 33% 101 99% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 12/8 Edelmet. Kon. AA 77% 77 Pref. w.a. Idem 85% 84 Electrolas B335 Holl Constructie 439G.B. Ver. Touwfabrleken 280 280G.L. Wernink's Betonm. 135 131% Van wyk Textiel 88%G3. 83G.B.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9