Algerijns probleem is hoofdschotel De Gaulle - Eisenhower ïrleg van ove WEERBERICHT Niet langer een uitsluitend binnenlandse aangelegenheid BELGIE HOUDT VAST AAN ^ffwfaxlen gemaakt. OVERLEG IN NAVO-VERBAND Redding van bemanning Sch. 37 kwam pas veel te laat op gang Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 7o. 29820 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal! f2.65 per maand: f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent te Parijs) Frankryks president, generaal Charles De Gaulle, heeft gisteren al zyn minis ters uit de verste hoeken van het land, waar zij hun vakantie passeerden, naar Parijs geroepen om ze te doen horen welk standpunt Frankrijk denkt in te nemen ten aanzien van de verschillende internationale ontmoetingen, die de komende weken op de diplomatieke agenda staan. De minister van voorlichting, Roger Frey, hield zich in zijn verslag tegen over de journalisten na afloop van deze bijzondere regeringszitting met alge meenheden nogal op de vlakte. Hij pro testeerde met kracht eerst tegen de be weringen in de buitenlandse en vooral In de Engelse pers, dat Frankrijks atoombom, die overigens voorlopig nog niet klaar is, met Duitse financiële of technische hulp tot stand zou worden gebracht. Daarna bevestigde Frey de officieuse zienswijze, die al eerder was uitge sproken, dat Frankrijk zich in geen enkel opzicht gebonden zal achten aan de resultaten, die het gesprek EisenhowerKroesjtsjef eventueel Eisenhower over het hezoek van Kroesjtsjef President Eisenhower heeft op een persconferentie te Gettysburg meege deeld, dat het besluit om premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie uit te nodigen, begin juli is genomen. Als de Russische premier dat wenst, kan hij in Amerika ook militaire instal laties bezichtigen. Eisenhower zelf wil in de Sovjet-Unie in de eerste plaats kennis met de bevol king maken. Eisenhower zei dat hij uiteraard met Kroesjtsjef ook de toestand ln Laos zal bespreken. Hij verklaarde verder, dat het beslist niet de bedoeling is dat hij als woordvoerder van het Westen onderhan delingen met de Russische premier gaat voeren. Een topconferentie acht hij al leen gerechtvaardigd als er duidelijke tekenen zijn, dat de standpunten van Oost en West nader tot elkaar komen. Toen een verslaggever Eisenhower vroeg, waarom hij tot een kennelijk nieuwe aanpak op diplomatiek terrein overgaat, antwoordde de president, dat er geen persoonlijke poging mag worden nagelaten om nieuwe leven te blazen in de betrekkingen tussen Oost en West, die sedert het einde van de tweede we reldoorlog en in het bijzonder sedert het einde van de Koreaanse oorlog ln 1953 zijn vastgelopen. Het is, naar hij zei, zijn bedoeling uit deze impasse te komen. In antwoord op een andere vraag zei de president dat zijn besluit Kroesjtsjef uit te nodigen, geen breuk is met de politiek van de vorige minister van Bui tenlandse Zaken, wijlen Dulles. Dulles en hij hadden dikwijls met ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken over deze mogelijkheid gesproken. Einde 1958 begonnen zij in te zien, dat de gevolgde methoden dienden te worden versterkt met iets anders. Dulles en hij waren echter nooit tot een besluit ge komen. Na het eerste deel van de Geneefse conferentie heeft Eisenhower, naar hij zei, de kwestie ter bestudering gegeven aan een paar van zijn medewerkers. Weer onrust in Little Rock 24 arrestaties De politie van Little Rock is gisteren slaags geraakt met een menigte beto gers, die ongeveer een uur voordat de „Central High School" enkele neger- leerlingen zou toelaten, voor de school schreeuwden: „Wij willen geen integra tie". De agenten moesten van de gum miknuppel gebruik maken om de be togers te verspreiden en verrichtten minstens 24 arrestaties. De demonstranten kwamen van een grote openluchtbetoging voor rassen scheiding, waar gouverneur Faubus de menigte zijn steun had verzekerd. Faubus zei: „Laat ons de strijd tegen de integratie voortzetten, maar laat ons dat doen op een wijze, waarop ons na geslacht trots kan zijn". Alle leerlingen, dus ook de drie neger meisjes, hebben later, kort voor de aan vang van de lessen, de school betreden. Er stonden maar ongeveer twintig men sen te kijken. Ook in de school zelf deden zich geen incidenten voor. Warm weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Warm weer met zonnige perioden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 augustus Zon op: 5.20 uur; onder: 20.08 uur. Maan op: 16.54 uur; onder: 0.55 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 11.10 en 23.47 uur. Laagwater 6.33 en 19.02 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. zou mogen opleveren. De Franse re gering Iaat zich dus uitsluitend in met de ontmoeting De Gaulle-Eisen- hower in begin september. De onder werpen. die dan zullen worden aange sneden, hebben gisteren in de minis terraad de revue al gepasseerd. Het is wel zeker, dat op de deze Ame rikaans-Franse menukaart Algerije weer als hoofdschotel zal moeten die nen. Michel Debré heeft ook voor zijn collega's zijn jongste reisindrukken van economische en militaire aard uit Alge rije nog eens opgehaald. Men meent echter te weten dat in tegenstelling met de premier, generaal De Gaulle nu voor al wei wordt bezig gehouden door de internationale repercussies, die door deze oorlog steeds dreigender worden opgeroepen. Het dossier Algerije kan, zo ziet ook de generaal nu wel heel duidelijk in, onmogelijk nog langer als een bin nenlands probleem behandeld worden. Aanbod van goede diensten In diplomatieke kringen wordt zelfs al hoorbaar gefluisterd, dat president Eisenhower op korte termijn een nieuw aanbod van goede diensten aan, of wel van bemiddeling tussen, Frankrijk en de Algerijnse regering ballingschap zou willen doen. Zo'n initiatief, dat gelijk men zich herinnert nog niet zo lang geleden de ondergang van de Vierde Republiek direct heeft voorbereid zou door Frank rijk alleen nog te voorkomen zijn, in dien De Gaulle het spoedigste zelf con tact met de Algerijnse nationalisten zou weten te leggen. Generaal De Gaulle, die gisteren voor de zitting eerst gedu rende ruim een half uur met de Ameri kaanse ambassadeur heeft gesproken. moet in de ministerraad herhaaldelijk het woord hebben gevoerd, zonder dat er over de strekking van zijn medede lingen ook maar iets is uitgelekt. Minis ter Frey heeft alleen verklaard, dat de komende reis van die president in Al gerije aan het einde van deze maand officieel in het militaire teken zal wor den geplaatst. Die aanduiding is na tuurlijk tamelijk elastisch. De Gaulle zou b.v. de bevelvoerders ervan op de hoogte kunnen gaan stellen, dat de uit sluitend militaire episode van het Alge rijnse drama haar einde nu moet nade ren. Zeker weet men niets. De Gaulle heeft niet de gewoonte zijn bedoelingen met loslippigheden aan de grote klok te hangen en zelfs zijn ministers laat hij meestal maar in het duister tasten. Toch, in het kader van de internatio nale verhoudingen, waarin Algerije een steeds gevaarlijker knelpunt vormt, is 't wel waarschijnlijk dat De Gaulle binnen vrij korte tijd nu toch een nieuwe fase in de ontwikkeling zou willen voorbereiden. Staat van beleg in Bolivia In Bolivia is woensdag de staat van beleg afgekondigd. De maatregel is ge nomen wegens ondermijnende activiteit van de oppositie en houdt verband met de staking bij het onderwijs, die gaande is. V.N.-financiën blijven „zorgelijk" SLECHTE CONTRIBUTIE-BETALERS! De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, heeft meegedeeld dat de financiële situatie van de V.N. „een bron van diepe bezorgdheid was en blijft" en dat de financiering van de politiemacht der V.N. „kritiek" is. In de begroting voor 1960 wordt een bedrag van 61.863.200 dollars (ca. 235 miljoen gulden) uitgetrokken voor uit gaven (100.000 dollar meer dan voor 1959). Per 31 mei 1959 was een bedrag van 46.279.000 dollars aan contributie van leden-staten nog niet betaald. Over de politiemacht zei hij, dat een bedrag van 22.500.000 dollars van de to tale bijdragen tot 55.200.000 dollars nog niet was betaald. In doorgaans welingelichte krin gen in Athene is vernomendat de verloving van de Griekse Kroon prins Constantijn met Prinses Desi- rrp van. Zweden binnenkort bekend Huidige procedure gevaarlijk precedent (Van onze Brusselse correspondent) De woordvoerder van het Belgische departement van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren nogmaals met nadruk de perschef de heer Frans Taelemans, gelegd op een door de Belgische rege ring noodzakelijk geachte Navo-bij- eenkomst, naar aanleiding van het bezoek van president Eisenhower aan West-Europa. Het Navo-overleg met Eisenhower kan plaats vinden op het niveau van de mi nisters van Buitenlandse Zaken of van de permanente vertegenwoordigers van de Navo-landen te Parijs, aldus het Bel gische standpunt, dat, naar Taelemans ons gisteren zeide, door Turkije is ge steund. Volgende week zal het Belgische voorstel in de raad van de permanente Navo-afgevaardigden te Parijs worden besproken. De Belgische regering wenst ook de stem van de kleine landen te laten horen. Het blijkt zo te zijn, dat de besprekingen tussen Eisenhower en Kroesjtsjef niet zullen worden beperkt tot de kwestie Berlijn en de Duitse her eniging, maar dat de meeste Oost-West vraagstukken onder de loep zullen wor den genomen. Wanneer Kroesjtsjef op bezoek komt. praat hij over alles en nog wat. Er mag dus geen toestand ontstaan waarin alleen enkele grote landen van de Navo op de hoogte worden gebracht en worden geraadpleegd betreffende de grote vraagstukken van de vrede. De Navo is een bondgenootschap van Na ties. verbonden door de automatisme van militaire solidariteit, dit wil zeggen dat bijvoorbeeld Berlijn een „casus foederis" is, een geval, waarin de militaire solida riteit en dus de gemeenschappelijke oor logsvoering zal spelen. De Belgische openbare mening, aldus de woordvoerder van het departement, zou niet begrijpen, dat de verantwoordelijke Belgische rege ring niet op de hoogte wordt gebracht, noch haar advies zou mogen geven, zo als andere Navo-landen en samen met hen. De procedure, dat president Eisen hower in Parys gesprekken heeft met de Engelsen, de Duitsers en de Italia nen, met de voorzitter van de Navo- ministerraad Luns en de secretaris generaal Spaak, is een gevaarlijk pre cedent, aldus de woordvoerder. Dit standpunt is gisterochtend even eens door de vertegenwoordiger van België bij de Navo in de vergadering van de permanente vertegenwoordigers, uiteengezet. Zoals bekend, zijn Prinses Desiree en haar zusters op het ogenblik de gasten van de Griekse koninklijke familie op het eiland Korfoe. Belgische deserteur overvalt opticien Glazenwasser gaf hem aan de politie over (Speciale berichtgeving) Een gedeserteerde 18-jarige Belgische militair uit Antwerpen, heeft gister middag in Rotterdam een opticiën overvallen met de bedoeling de kassa leeg te roven. Hij heeft de man met een staaf betonijzer vrij ernstige hoofdwonden toegebracht. Dank zij het doortastende optreden van een 22-jarige glazenwasser kon hij in de winkel worden gearresteerd. De over- vallene werd naar het ziekenhuis ge bracht, maar in de loop van de avond is hij naar zijn woning in Schiedam gebracht. 's Middags was de Belg de opticiëns- zaak, annex fotohandel Jos Hartog aan de Mauritsweg in het centrum van de stad binnengegaan. In de zaak bevond zich de 41-jarige opticiënbediende N. Stolk. De klant kooht een rolfilmpje, waarna hij veel interesse toonde voor een beHichtingsmeter. „Ik kom er nog wel eens voor terug" zei hij. Omstreeks vijf uur verscheen de militair voor de tweede keer in de win kel. De heer Stolk bukte zich om de beliohtingsmeter, waarvoor de Belg in teresse had. te pakken. Plotseling kreeg de heer Stolk een slag op het hoofd. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich om te draaien en de overvaller beet te pakken. Maar hij was zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij in elkaar dreigde te zakken. Op dat moment pas seerde de 22-jarige glazenwasser J. C. de Hees. De deur van de zaak stond open, zodat een blik van de glazenwasser vol doende was om te zien. dat er in de winkel iets mis was. Hij snelde naar binnen en greep de Belg beet. Tot een man, die passeerde, schreeuwde hij ,haal de politie!" De voorbijganger hield op zijn beurt een automobilist aan en met hem reed hij naar het in de nabijheid gelegen politiebureau aan de Westersingel. Daar De staalstaking in Amerika David McDonald, de leider vam de 500.000 stakende staal arbeiders, heeft gisteren verklaard dat de vakbond nooit zijn strijd voor hogere lonen zal opge ven. Hij herinnerde aan de staking van 1937, diie vier jaar duurde en riep uit: „als wij niet toegaven in 1937. dan zul len we dat zeker niet doen in 1959". In een van zijn krachtigste redevoe ringen sedert het begin van de staking, die nu bijna vijf weken duurt, daagde hij de fabrikanten uit een loonaanbod te doen. President Eisenhower heeft op zijn woensdag in Gettysburg gehouden pers conferentie gezegd niet tussenbeide te willen komen in de Amerikaanse staal staking. Zij, die menen dat de kwestie koste wat het kost geregeld behoort te zijn, voordat Kroesjtsjef in de Verenig de Staten op bezoek komt. geven blijk van een oppervlakkige manier van den ken, zei de president. Geruime tijd daarna heeft Schevenin- gen Radio een zogenaamd „pan"-bericht de wereld ingezonden, een bericht, dat vrijwel uitsluitend wordt gebruikt voor het geval er schepen vermist worden. Kort na drie uur zond Scheveningen Ra dio pas het gebruikelijke „May-day"- bericht uit, waarin de scheepvaart op de hoogte werd gesteld van de moeilijk heden van de SCH 37. Ook de SCH 37 had aanvankelijk een „pan"-bericht uit gezonden. Wie mocht denken, dat Little Rock alleen maar de naam is van een stad in de Amerikaanse staat Ar kansas. welke herinnert aan nare gebeurtenissen uit een voorbije rassenstrijd, vergist zich. De strijd tussen blank en gekleurd gaat in voor g., deze stad met onverminderde bitter heid voort. Aan de middelbare scholen van Little Rock zijn voor het nieuwe cursusjaar zes neger- studenten ingeschreven en dat was „Reddingboot liad poging kunnen wagen" (Van onze Haagse correspondent) De directeur van Scheveningen-Radio heeft aan de PTT in Den Haag rapport uitgebracht over de gang van zaken rond het noodsein van de SCH 37 „Geertruida Jacoba", dit als gevolg van de berichten, dat Scheveningen-Radio het eerste nood sein van de SCH 37 om kwart voor een 's nachts niet volledig heeft ontvangen en door het Bureau Wijsmuller op de hoogte gesteld moest worden van het in nood verkeren van de Scheveningse logger. In kringen van scheepvaart en visse rij is men over deze aarzelende wijze van ingrijpen door Scheveningen Radio niet tevreden. Men vraagt zich af waarom men bij Scheveningen Radio het auto matische alarmsignaal niet in werking heeft gesteld. Wanneer dit wel het geval was geweest, hadden schipper Leendert Rog en zijn mannen waarschijnlijk veel eerder gered kunnen worden, bijvoor beeld door de kustvaarder, die omstreeks drie uur op een afstand van een mijl of drie de „Geertruida Jacoba" passeerde. Aan boord van deze kustvaarder was men niet op de hoogte van de moeilijk heden van de logger. REDDINGBOTEN Ook het feit, dat er geen reddingboten zijn uitgezonden, wordt bekritiseerd. Het argument dat er voldoende schepen in de buurt waren, wordt bijvoorbeeld door het bureau Wijsmuller van de hand ge wezen. De marconist Van Putten van de „Simson" heeft juist tijdens de reddings actie aan Scheveningen Radio de vraag gesteld waarom er niet meer schepen kwamen helpen. Tot en met drie uur 's nachts heeft de „Simson" het alleen moeten doen. daarna kreeg het schip hulp van de kustvaarder „Anna Henny". Het argument, dat 70 mijl noord noord west van Scheveningen te ver voor de reddingboten was, wordt van de hand gewezen. „De reddingboten hebben wel verder gevaren dan deze positie", zeggen insi ders, „de reddingboot van Den Helder had zeker een poging kunnen wagen om de mannen van de „Geertruida Ja coba" te redden. Men vreest echter, dat het reddings apparaat langs de Nederlandse kust uren te laat in werking is getreden, om dat men bij Scheveningen Radio niet onmiddellijk de ernst van de toestand heeft beseft. ONDERZOEK GESLOTEN Het voorlopig onderzoek naar wat zich tijdens het vergaan van de SCH. 37 „Geertruida Jacoba" in de nacht van zondag op maandag heeft afgespeeld, is gesloten. Over enige maanden zal de zaak worden behandeld door de Raad voor de Scheepvaart. Bij het voorlopig onderzoek heeft men een zeer gunstige indiruk gekregen van de maatregelen, die schipper Rog na het ongeluk heeft genomen. Schipper Rog heeft, naar het oordeel van de onderzoekinstantie, een goed zeemanschap getoond. ocp üiU/i/.L. jonge ren de aanleiding om voor een van de scholen een felle rel tegen de integratie te beginnen. kwam juist een polibie-agent naar bul ten om aan zijn ronde te beginnen. In korte tijd was toen het politie-apparaat gealarmeerd. Radiosurveillancewagens stoven naar de Mauritsweg, waar in de winkel de glazenwasser de Belg nog steeds ln zijn greep had. De politie had de man spoedig over genomen. Gebleken is, dat de deserteur zijn financiën met het geld uit de kassa van de opticiënszaak had willen bijvul len. Behalve de staaf ijzer had hij ook nog een groot dolkmes bij zich. Vliegtuigen met rotle ster boven ons land (Van onze Haagse redactie) Boven het westen van ons land kan men op het ogenblik regelmatig straaljagers zien vliegen met het Joe goslavische embleem, waarin de rode ster een dominerende plaats inneemt. Dit zyn Sabres van het type F-86e, die door de V.S. aan de Joegoslavi sche luchtmacht zijn verkocht. De toestellen standen reeds ongeveer twee jaar bij Avio-Diepen op Ypenburg „in de mottenballen", d.w.z., dat zij waren omgeven met een weersinvloe den werende plasticlaag. Diepen had ge durende al die tijd het onderhoud van de vliegtuigen te verzorgen, zodat zij ten allen tijde op korte termijn vlieg gereed konden worden gemaakt. Drie weken geleden kreeg Diepen de op dracht de straaljagers van hun omhul sel te ontdoen en er het Joegoslavische embleem op te schilderen. Uit Joego slavië kwamen vliegers over om de testvluchten uit te voeren en de vlieg tuigen officieel over te nemen. De helft van het totaal van 78 toe stellen wordt gedemonteerd per spoor verzonden, de andere helft wordt door de Joegoslaven vliegend overge bracht. Er waren speciale vergunnin gen voor nodig om de Joegoslaven te machtigen boven Nederland te vlie gen. Over enkele maanden hoopt Avio-Diepen de opdracht geheel te hebben uitgevoerd. Advertentie Geen teleurstelling meer na Ket stomen van uw Dioleen of Silicon regenjas polyester en Vs Eg. katoen daardoor absoluut kleurecht f (Indanthreo) en krimpvrij, I vuil- en vochtafstotend. Ge- makkelijk wasbaar, persen j; overbodig. Dhr. tinten en mo- dellen. Volmaakt waterdicht. va. 94,50 House of England Reisbureauhouder in Haarlem gearresteerd Ondergedoken in Hillegom De 39-jarige reisbureauhouder uit Uithoorn is gearresteerd. Toen hjj gisteravond omstreeks zes uur een be zoek wilde brengen aan zyn schoon ouders in Haarlem liep hy in handen van de politie. De Rijkspolitie van Uithoorn zowel als de Haarlemse re cherche en de districtsrecherche uit Amsterdam trokken het net steeds nauwer om de voortvluchtige, die de laatste twee dagen en nachten ver bleef op een onderduikadres te Hille gom. Toen de grond hem hier gistermiddag te heet onder de voeten werd, nam hij de benen naar Haarlem in een laatste wanhopige poging zijn vrijheid te be houden. De main verblijft thans in de cel van de Rijkspolitiepost te Uithoorn, waar hij nader aan de tand zal worden ge voeld over de omvang van de verduiste ring en oplichting, waarvan hij wordt verdacht. Het voortgezette onderzoek staat on der leiding van mr. H. G. van Everdin- gen, officier van Justitie te Amster dam Nader vernemen wij, dat 's morgens adjudant G. Boes van de Rijkspolitie te Uithoorn en adjudant G. Kerkhove van de districtsrecherche uit Amsterdam naar Hillegom vertrokken, waarheen het spoor van de voortvluchtige leidde. La ter bleek dat de man daar twee dagen in een bollenschuur had verbleven. In middels was gistermorgen in Haarlem dt auto van de verdachte - de UG 89-14 - waarnaar in het gehele land werd ge zocht, aangetroffen op de Koudenhorn in Haarlem. Twee mannen van de Haar lemse recherche posteerden zich verdekt in de buurt van de wagen. De heren Boes en Kerkhove kwamen uit Hillegom terug naar Haarlem, waarna men het onderzoek concentreerde op de woning in de Saracenenstraat, waar de echtge note van de gezochte tijdelijk verbleef. Drie keer had men reeds tevergeefs bij de woning aangebeld. Toen de mannen van de Rijkspolitie de wacht van de Haarlemse recherche hadden overgeno men en zy tegen zes uur gistermiddag nog eens aanbelden, werden zij openge daan door de zuster van de gezochte. De reisbureauhouder zelf wachtte in een slaapkamer op de eerste verdieping van het huls rustig zijn arrestatie af. Nadat de Haarlemse recherche op de hoogte was gesteld en de auto in beslag was ge nomen, is de verdachte naar Uithoorn overgebracht. Het verhoor zal wel enige dagen in beslag nemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1