Britse pers oefende felle kritiek uit op Adenauer en De Gaulle Beatrix": Nederlands nieuwste mijngebied WEERBERICHT Schachten in eerste fase gereed Kroesjtsjef uitgenodigd voor toespraak tot de Ver. Naties Dr. Van Houten staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 No. 29819 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel 1 LÖIleD Glro D0 07055 Hoofdredacteur: J. Brouwer £7.50 per kwartaal; £2.55 per maand; £0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gisteren passeerde de vijfmiljoen ste bezoeker sinds de opening op 2 juli 1952 de loketten van de miniatuurstad Madurodam in Den Haag. Het was de heer H. J. Stuur man, betonwerker van beroep, uit Leerdam. De heer W. P. I. Wilde, wnd. voorzitter van Madurodam, toont de heer Stuurman en diens echtgenote, een lijst van geschen ken, waaruit zij een keus konden doen. De heer Stuurman koos éen bromfiets. Vóór de heer Stuurman staat de 9-jarige Lida v. d. Berg uit Beverwijk, die als 5.000.001ste de loketten passeerde en een fiets kreeg. (Van onze Limburgse correspondent) Geef mij maar. Wisselvallig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Half- tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen zuid oost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 AUGUSTUS Zon op: 5.19 uur; onder: 20.10 uur. Maan op: 15.53 uur; onder 00.05 uur. Hoogwater te Katwijk 9.48 en 22.26 uur. Laagwater 5.13 uur en 17.46 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Gelijk in een gedeelte onzer oplage van gisteren gemeld, zal dr. H. R. van Houten, directeur-generaal politiek zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken benoemd worden tot staatssecretaris van dit Departement. Dr. H. R. van Houten is op 13 augus tus 1907 te Den Haag geboren. Hij bezocht het gymnasium in Den Haag. kreeg voorts privé-onderw ijs, deed in 1926 Staatsexamen A en stu deerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij promoveerde op het proefschrift „Egypte's internationaal statuut". De heer Van Houten werd in 1932 tot gezantschapsattaché benoemd met als standplaats achtereenvolgens Kopenha gen, Stockholm en weer Kopenhagen. In 1935 werd hij tweede gezantschaps secretaris en in 1939 eerste gezant schapssecretaris. Van 1935 tot 1940 was Berlijn de standplaats van dr. van Hou- Dr. H. R. van Houten ten. Van 1940 tot 1945 was hij verbon den aan de diplomatieke vertegenwoor diging van Nederland in Washington, eerst als gezantschapssecretaris en se dert 1944 als gezantschapsraadVan 1945 tot 1948 was hij gezantschapsraad te Brussel. De heer van Houten werd in 1948 be noemd tot chef directie Buitenlandse dienst van het ministerie van Buiten landse Zaken met de rang van gezant. Van 1951 tot 1957 heeft hij Nederland in Mexico vertegenwoordigd, tot 1954 als gezant en daarna als ambassadeur. In 1958 is dr. van Houten directeur- generaal politieke zaken geworden. Dr. van Houten is een kleinzoon van mr. Sam. van Houten die minister van Binnenlandse Zaken is geweest in het ministerie-Röell van 1894 tot 1897. De Britse minister-president, Macmillan, is verstoord over de regelingen van president De Gaulle van Frankrijk voor de komst van president Eisenhower naar Europa, aldus schrijft het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" deze week. De Gaulle heeft Macmillans eerste voorstel tot een bespreking van de Westelijke Grote Drie te Londen kortweg van de hand gewezen. Macmillan is „woedend", aldus het blad. Het Britse Labourblad „Daily Herald" heeft woensdag in een artikel onder de kop „Een bedenkelijke alliantie steekt achter de Franse-A-bomplannen" felle kritiek geleverd op generaal De Gaulle en bondskanselier Adenauer. Britse persstemmen „Geesten van het verleden spoken in Europa", zo schrijft de „Daily Herald". Tegen de achtergrond van hoop op ver mindering van de koude oorlog en het wegnemen van de kernbommen staan „twee koppige, jaloerse, ambitieuze en misleide oude mannen, vastbesloten om hun gezag en macht in West-Europa te laten gelden". Samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland is van levens belang voor de vrede, aldus het blad, „doch de alliantie van machtspolitiek tussen de 68-jarige generaal De Gaulle en de 83-jarige Duitse kanselier Adenauer is een bedenkelijke ontwikke ling. Het brengt Duitsland door de achterdeur in deelgenootschap in De Gaulles atoombom, die deze haastig voltooit om de Ver. Staten en Engeland te dwingen hem een overheersense stem te geven in de zaken van de Noord- atlantische verdragsorganisatie". „Tijdens de gehele duur van de on derhandelingen te Genève hebben Adenauer en De Gaulle samen met suc ces verhinderd, dat topbesprekingcn werden gearrangeerd. Tussen deze twee mannen bestaat een band: een vastbe slotenheid om de Britse invloed op het Hongaarse schrijvers niet vrij De Hongaarse regering heeft het ver zoek van de PEN - de internationale or ganisatie van dichters, essayisten en ro manschrijvers - om de Hongaarse schrij vers Tibor Dery en Gyula Hay in vrij heid te stellen, afgewezen, zo heeft de PEN in Londen meegedeeld. De Hon gaarse regering zegt in haar antwoord dat de beide schrijvers gevangen zitten wegens „misdaden tegen het Hongaarse volk begaan. Gratie is slechts mogelijk als aan de vereiste voorwaarden voldaan is", aldus het antwoord. Dery en Hay werden in november 1957 veroordeeld tot resp. 9 en 6 Jaar gevangenisstraf. De schoolstrijd in Little Rock Hardnekkige tegenstandere van ras senintegratie op de middelbare scholen in Little Rock zien uit naar stappen van gouverneur Faubus om de toelating van zes negerleerlingen te weigeren. Vandaag zou een demonstratie wor den gehouden om hem ertoe te bewegen „iets te doen". Maar Faubus heeft ge weigerd te zeggen wat hij van plan is zo hy al iets van plan is om de integratie tegen te gaan. Het hoofd van politie heeft alle ver loven van zijn personeel ingetrokken. Het schoolbestuur van Little Rock heeft de leerlingen gewaarschuwd, dat met onruststokers „krachtig, eerlijk en doelmatig zal worden afgerekend". Gouverneur Faubus, heeft enkele uren voor twee middelbare scholen in Little Rock negerleerlingen zouden toelaten, in een televisierede gewaarschuwd, dat de moeilijkheden voor de voorstanders van opheffing der rassenscheiding „i beginnen". Faubus, die in 1957 de natio nale garde te hulp riep om rasseninte gratie te verhinderen, voegde hier echter aan toe. dat men niets kan win nen door geweld te gebruiken. De bur gers van Little Rock moeten hun strijd •«tegen de opheffing van de rassenschei ding op de scholen bij de verkiezingen beslechten en alleen functionarissen kiezen, die hen niet zouden verraden, zo zei hij. Spoedig jaarlijks 15.000 immigranten naar Australië (Van onze Haagse redactie) De Australische regering heeft beslo ten, het vastgestelde aantal immigran ten te verhogen van 115.000 tot 125.000 per jaar. Deze quantum-verhoging zal voor de Nederlandse emigranten van enige betekenis kunnen zjjn: het aantal Nederlanders, dat jaarlijks naar Aus tralië emigreert, ligt thans rond de 9000, maar breidt zich jaarlyks uit. zo dat men in Australië over enkele jaren hoopt 15.000 Nederlandse immigranten per jaar te kunnen verwelkomen. vasteland te verminderen, zowel politiek als economisch", aldus de „Daily Herald". De onafhankelijke rechtse „Daily Express" verklaart onder de kop „Deze man is gevaarlijk", dat bondskanselier Adenauer „de ruzie tussen Rusland en de Ver. Staten wil laten voortduren, alleen maar om Oost-Duitsland en de gebieden verder naar het Oosten, die na de oorlog aan Polen zijn gegeven, terug te krijgen. De politiek van Adenauer zou tot oorlog kunnen leiden" aldus de „Daily Express". Franse reacties Verscheidene Franse bladen hebben woensdag schamper gereageerd op een bericht in de „Daily Herald", dat Duitse geleerden zouden meewerken aan de ontwikkeling van de Franse atoombom. Zo wijst het rechtse radicale blad „Aurore" erop, dat de Britten over „een zekere Fuchs" de beschikking hebben gehad en dat Einstein en Oppenheimer in Amerika hebben gewerkt. Paris Journal" (gematigd links) ver klaart, dat de Duitse atoomgeleerden tot de kostbaarste „oorlogsbuit" van de Amerikanen, Britten en Russen hebben behoord. Voorbereiding van Eisenhowers bezoek Functionarissen van het Witte Huis en van de veiligheidsdienst komen van daag naar Europa in verband met Eisenhowers bezoek. Onder hen bevindt zich James Hagerty, de perschef van het Witte Huis. Hij zal in Bonn, Parijs en Londen het bezoek helpen voorbe reiden. Zondag keert hij naar Amerika terug. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt in Londen vernomen, dat presi dent Eisenhower waarschijnlijk ook Koningin Elizabeth in kasteel Balmoral zal bezoeken. Het zou een niet-offïcieel bezoek worden. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" wijdt deze week een beschouwing aan „de gedaanteverwisseling van de man. die nog slechts enige maanden geleden werd afgeschreven als „de on gelukkige, invalide president van een in neergang zijnde regering", tot „de nieuwe Ike". Het blad noemt dit ver schijnsel „een van de zeldzaamste ge daantewisselingen in de gehele Ameri kaanse geschiedenis". Waarnemers in Washington geloven, dat het verlies van zijn nauwe mede werkers Foster Dulles en Sherman Adams een van de redenen was waarom Eisenhower opnieuw aandacht is gaan wijden aan de buitenlandse politiek. Zijn instinctief gevoel voor de juiste actie op het juiste ogenblik is beter dan die van Dulles en Adams, aldus „Newsweek". Het Witte Huis heeft gisteren be kendgemaakt, dat president Eisenhower vandaag om 15 uur Ned. tijd een pers conferentie zou geven te Gettysburg, waarheen hij dinsdag voor een „werk vakantie" is gevlogen. Eisenhower heeft nooit eerder een officiële persconferentie belegd als hij buiten de hoofdstad vertoefde. Het Witte Huis voegde aan de mededeling toe, dat de president evenwel niets buitengewoon belangrijks heeft mee te delen. De ontmoeting tussen president Eisen hower en president De Gaulle in sep tember a.s. zal vandaag onderwerp zijn van een bijzondere kabinetszitting in Parijs, waarvoor generaal De Gaulle zijn vakantie heeft onderbroken. Uit welin gelichte bron te Parijs verluidt, dat de houding van de Franse regering dan gebaseerd zal zijn op De Gaulles memo randum aan Eisenhower van 24 septem ber 1958, dat in feite nog steeds onbe antwoord is gebleven. Hierin stelde De Gaulle sterkere Franse deelneming voor aan „een stelsel van politieke en strate gische beslissingen". Voorts zou De Gaulle nadruk leggen op het belang van Amerikaanse steun aan Frankrijks zaak in Algerije op de komende V.N.-verga- deringen. Zal Kroesjtsjef V.N. toespreken De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammerskjöld heeft de Russische pre mier, Kroesjtsjef, uitgenodigd de zetel der V.N. te bezoeken en de algemene vergadering toe te spreken tijdens zijn bezoek aan de V.S., zo is in welingelich te kringen vernomen. Hammerskjöld zond kort na de be kendmaking van het bezoek aan Amerika een telegram aan de Russische premier, waarin hij de hoop uitte, dat Kroesjtsjef het woord zal richten tot de Assemblee. Hongaarse vluchtelingen zijn van plan Kroesjtsjef „met vragen te bombarderen en niet met eieren of granaten" als hij volgende maand een bezoek aan de stad brengt. „Alles wat wij wensen is een kans om Kroesjtsjef enkele vragen te stellen, zodat het Amerikaanse volk de antwoor den kan horen", aldus een lid van de „Vereniging van strijders voor de vrij heid". Zaterdag of zondag a.s. zal in het mijnveld Vlodrop de eerste fase beëindigd zijn voor het ontsluiten der kolenlagen van de nieuw ste Nederlandse kolenmijn, de Staatsmijn Beatrix. Het overwinnen van de talloze moeilijkheden om door een 480 meter hoog dekterrein te boren naar de bovenste kolenlaag op rond 500 meter diepte, was een experiment van technisch vernuft en overwogen doorzetten. Inge nieurs en schachtbouwers uit alle windstreken en uit alle delen der aarde, tot uit Amerika en Rusland toe, zijn in de loop der laatste jaren dit Nederlandse staal van knap mijnbouwwerk komen bezichtigen en hadden grote bewondering voor de doelmatigheid van de door de Staatsmijnen zelf ontworpen, ontwikkelde en uitgevoerde boor-appa- raturen. De Beatrix zal tenminste een 80 tot 100 jaar geëxploiteerd kunnen worden met een aanvankelijk op 1.2 miljoen ton, later op 1.8 miljoen ton jaarpro- duktie geraamde opbrengst. De kolen welke men er zal aantreffen, variëren tussen antraciet ongeveer een derde van de te ontginnen voor raad en verder gasarme vetkolen. De kolen liggen in lagen tot 1.70 meter dikte op alleszins ontginbare diepte, en al is de kolenvoorraad per kubieke meter grond in dit concessie-gebied wellicht minder dan in Zuid-Limburg, ze is ruim voldoende om deze mijnaan- leg meer dan te rechtvaardigen. De exploitatiemogeüjkheid van de Beatrix gaat uiteraard van groot belang worden, voor een brede groep van de bevolking, niet alleen, maar ook voor de hele Nederlandse economie. Daarom ook zijn zo zeide men ons de enorme bedragen welke met een mljnaanleg gemoeid zijn, volkomen ver- Dr. Van Houten blijft onderhandelingen leiden (Van onze Haagse redactie) De Nederlands-Duitse onderhandelin gen over alle, nog tussen beide landen hangende vraagstukken, zullen begin volgende maand in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag wor den voortgezet. De nieuwe staatssecre taris, dr. H. R. van Houten, die binnen kort als zodanig zal worden benoemd, zal als leider van de Nederlandse dele gatie blijven optreden. Nu de besprekingen in het laatste sta dium zijn gekomen, acht men het in Den Haag niet nodig om tot de benoeming van een nieuwe onderhandelaar over te gaan. De heer van Houten heeft trou wens zelf de wens te kennen gegeven om deze taak tot een goed einde te brengen. De ministers Luns en Von Brentano zullen in ieder geval nog dit jaar tot parafering van de overeenkomst kunnen overgaan. V.N.-commissie veroordeelt Z.W.-Afrika De V.N.-commissie voor Zuid-west Afrika heeft een rapport over de om standigheden in dit gebied aanvaard. Hierin wordt gezegd, dat de Unie van Zuid-Afrika niet haar taak ingevolge de mandaatregeling en het Handvest der V.N. heeft volbracht, die haar verplichtte bij te dragen tot het welzijn van de bevolking in Zuid-west-Afrika. Zuid-Afrika wordt verweten in dit gebied zijn politiek van rassendiscrimi natie te hebben toegepast en onder dwang bevolkingsgroepen naar andere plaatsen te hebben overgebracht. antwoord: alleen al het boren van de beide schachten, welke later de twee hoofdschachten van de Staatsmijn Beatrix zullen worden, kostte totnutoe de kapitale som van rond 30 miljoen gulden. En het is moeilijk te ramen, hoeveel de totale kosten zullen bedra gen, hoewel de ervaring wel wijst op enkele honderden miljoenen De nieuwe mijn zal niettegenstaande een vèr door te voeren mechanisering der kolenwinning naar schatting toch altijd aan een vijfduizend mensen een belangrijke en zeer lonende arbeid geven, ongeacht het veelvoud van de gezinsleden, van de neringdoenden en zakenlieden, van de nevenbedrijven en gerichte industrieën, welke rond en bij deze nieuwe mijnzetel een behoor lijk levensbestaan aan tienduizenden anderen zullen opleveren. Commissie naar Nieuw-Guinea Vooronderzoek schending van briefgeheim (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen heeft de minister van Zaken Overzee a.l„ de heer Kort hals, vier personen uitgenodigd zitting te nemen in de commissie, die begin september naar Nieuw-Guinea zal vertrekken om een onderzoek In te stellen naar de kwestie van de schen ding van het briefgeheim. De commissie zal bestaan uit: Jhr. mr. G. Witsen Elias, president van de Haagse rechtbank; mr. J. P. Hustinx, officier van Justitie te Arn hem; prof. dr. L. W. G. Scholten, oud-lid der Tweede Kamer, thans hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede, die vorig jaar nog twee maanden Staats secretaris van Oorlog Is geweest. Minister Korthals zal de commissie nog deze week formeel installeren. Eerwacht wordt, dat het onderzoek In Nieuw-Guinea een of anderhalve maand in beslag zal nemen. De com missie wordt dus in de loop van oktober terug verwacht; en zal dan zo spoedig mogelijk rapport uitbrengen. De onrust op Cuba Volgens het Amerikaanse blad .Miami News" heeft de Cubaanse minister-pre sident, Castro, in het weekeind zelf een einde gemaakt aan een by eenkomst van contra-revolutionairen. Castro maakte daartoe gebruik van adjudanten, die hadden voorgegeven tot de samenzweer ders te behoren. De samenzwering had, aldus de .Mia mi News", het punt bereikt, waarop een tegenregering werd gevormd. De deel nemers waren voornamelijk zakenlieden, die zich gedupeerd voelden door Cas tro's economische hervormingen en mi litairen,die trouw zijn gebleven aan de afgezette president Batista. Agenten van Castro hadden micro foons en bandrecorders in het huis aan gebracht, waar de contra-revolutionaire leiders bijeenkwamen. Toen de bijeen komst was begonnen, stonden Castro's adjudanten, Meoyo en Morgan, op en zeiden, dat allen in hechtenis genomen waren. Daarop kwam Castro de kamer binnen. Hij vroeg verscheidene van de samenzweerders spottend welke minis tersportefeuille zij zouden gaan beheren, aldus de .Miami News". Volgens sommige berichten zou Castro by de recente verwikkelingen door een kogel zijn verwond, doch men weet niet of deze verwonding van ernstige aard zou zijn. De veiligheidstroepen van de regering hebben dinsdag in geheel Cuba arresta ties verrricht en meer dan een ton wa pens buitgemaakt. Maandagnacht en dinsdagochtend vroeg is in verscheidene voorsteden van Havanna schieten gehoord, doch verder is het rustig gebleven. Nieuwe geheime Cyprische organisatie In de ommuurde stadswijk van Nico sia, de hoofdstad van Cyprus, zijn dins dagavond pamfletten verspreid, waarin de oprichting van een nieuwe geheime organisatie voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland wordt bekendgemaakt. De organisatie. „Het enisisfront van Cyprus", zal met alle middelen, waar over het beschikt, en zonodig met ge weld. strijden voor de verruiling van de Grieks-Cyprische nationale wensen en rechten, aldus de pamfletten. De over eenkomsten met Engeland en de oprich ting van een Cyprische republiek be schouwt het front als een eerste stap naar aansluiting bij Griekenland „Als aartsbisschop Makarios de nationale weg bewandelt, zal hij ons als fana tieke aanhangers aan zijn zijde vinden", aldus de bekendmaking, „doch als hij maar even hiervan afwijkt zal hij in ons krachtige critici en zelfs, wellicht, tegenstanders vinden". l'ISO IN i A H ,0. N8lWHl 6ARETTES

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1