Egon Rolf v. cl. Betuinen verovert nationale titel in Valkenklasse Ongeluk te La Courtine niet het gevolg van oververmoeidheid ex Karamoyenige Leidenaar lie cle eerste ronde overleefde Indeling van zaterdagvoetbal Een enorm dure handtekening iht 1 maart 1860 Dinsdag 11 augustus 1959 Derde blad no. 29818 Gistermiddag is in het Leidse stadhuis getrouwd de 26-jarige elek- tromonteur J. van Putten met mej. E. M. Rietkerken, oud 23 jaar en van beroep typiste. Tot zover dus niets bijzonders. Maar voetbalminnend Leiden kent de bruidegom beter als Koos van Putten, de man, die met zoveel bravour onder de lat staat in het eerste elftal van UVS. Dat ver klaart beter de vele belangstellen den, die ondanks de broeierige warmte enige tijd op het Stadhuis plein hebben staan wachten om het bruidspaar naar buiten te zien ko men. Dat verklaart ook, waarom de jeugd van de Leidse voetbalclub in sporttenue was komen opdagen. Zij vormde een erewacht, toen het jonge paartje na de plechtigheid in de tropische trouwzaal, het Stadhuis verliet om weer in de koetsjes te stappen. (Foto LD-Van Vliet) Drijfpartij op het Sneekermeer Kampioenschappen werden ook behaald door ir. G. A. Bakker, Homme Wester en C. de Haas De laatste dag van de nationale zell- kampioenschappen op het Snekermeer in de Valken - 16 mZ Streep - Regen boog en Vrijheidsklasse, was niet veel meer dan een totale drjjfparty. 's Mor gens woei er nog een lopend oosten windje, maar tegen de middag viel de wind geheel weg. zodat het meer vol komen vlak werd. De wedstrijdleiding besloot toen om de middagwedstrijd af te korten. Omdat in alle klassen, behalve bij de Vrijheidjes, het kampioenschap nog een open vraag was, werd er zeer fel gestre den, voor zover daarvan onder deze om standigheden nog sprake kon zijn. De gemiddelde zeiltijd voor een enkel rak lag zo om en nabij het uur. Vooral in de Valkenklasse werd hard om het kampioenschap gevochten. Egon Rolf v. d. Baumen, de Kaag-zeiler, en J. Prins vochten tweemaal een duel uit, dat belde keren door Prins gewonnen werd. Albert Wester werd in de ochtend wedstrijd vierde en in de middagrace vijfde en zag daarmee zijn kansen op de titel in rook opgaan. Hoewel v. d. Baumen op deze laatste dag dus niet als eerste over de finish lijn ging, werd hij toch kampioen. Nationale jeugdwedstrijden Reeuwijkse Plassen De laatste wedstrijden op de Graven- broekse Plas voor de Jeugdklasse waren bijzonder spannend. De omstandigheden waren ideaal. Er stond een licht z.o. briesje en in de banen waren prachtige lange kruisrakken. Natuurlijk vielen hier de beslissingen. Vooral in de A-afdeling ging het zeer fel toe. Lex van Tienho ven vocht verbeten tegen zijn geduchte tegenstanders Kees Nater, Arne van Kerkhoven en W. Hoveling. HU slaagde er in de eerste positie te krygen en te behouden en dit leverde hem de hoofd- prUs en de wlsselprUs (de A. A. van Tienhovenbeker) op. De uitslag van het klassement was: 1. Lex van Tienhoven. 2. M. van Calcar, 3. W. Hoveling, 4. Kees Nater, 5. Arne van Kerkhoven. In de B-afdeling won Rik v. d. Want de laatste wedstrijd en daarmee was hij tevens hoofdprijswinnaar. Het klassement luidde: 1. Rik v. d. Want, 2.M. de Lange, 3. H. W. v. Berkel, 4. F. Uittenboogaart, 5. Frits Bartels. natie van de verenigingen Jeunesse d'Esch en Spora en A. C. Bellinzona. De elf deelnemende clubs zullen wor den Ingedeeld in drie groepen, waarin onderling volledige competities worden gespeeld. Het ligt in de bedoeling, het toernooi om de Coupe de l'Amltie het volgend jaar uit te breiden tot zestien clubs uit acht Westeuropese landen, waarbij vier poules van vier elftallen zullen worden gevormd. ZWEMMEN Kringkampioenschap op de 1500 meter Gisteravond werd in De Zijl de kringkampioenschappen 1500 meter ge zwommen. BU de dames had W. TeUn van De ZU1 tot 1200 meter de leiding, maar toen kwam A. Slingerland van G..Z C. zo sterk opzetten, dat het Leidse meisje haar moest laten gaan. De uitslag was tenslotte bU de dames: 1. A. Slingerland, G.Z.C., 24 min. 26.5 sec; 2. W. Teijn, De Zijl, in 24.44.9; 3. R. Anker, G.Z.C 25.39.8; 4. N. Ange- mont, A.Z.C., 27.48.5. Bb de heren was er niet veel strijd. De Zijlzwemmer N. Bergman nam direct de leiding en vergrootte zijn voorsprong steeds meer. Toen hU de finish bereikte had nummer twee nog ongeveer 250 meter te zwemmen. 1. N. Bergman. De Zijl. 20 min. 22.5 sec; 2. A. van Tilburg. Sleutelstad, in 24.07.8: 3. P. Onvlee, De Zyl, in 24.11.2; 4. P. Taffijn, De ZU1. in 25.37; 5. H. de Vries, A.Z.C., in 25.58.2. Vrijdagavond a.s. worden de wedstrij den voortgezet in Avifauna in Alphen rr.n den Rijn. Homme Wester won de titel in de 16 m2 Streepklasse. Hoewel hU als tweede en vierde aankwam ging hy door zijn grote puntenvoorsprong toch met het kampioenschap stryken. Ir. G. A. Bakker werd bij de Regenbo gen 's morgens eerste en 's middags vierde en behaalde daarmee het kam pioenschap in deze klasse. De wimpel in de Vrijheidsklasse was reeds zondag vrywel zeker voor Cees de Haas jr. Gis teren bracht hy het niet verder dan een zevende en een derde plaats, maar dat was toch nog voldoende voor de titel. Bouw van Wyk, die zaterdag op de eer ste dag tweemaal uitgeschakeld werd, kon zich niet meer naar het kampioen schap zeilen. Hy werd gisteren eerste en vierde. Nieuw wereldrecord op de 1000 meter Tijdens internationale atletiekwed- strUden ln de Noordzweedse plaats Gaevle heeft de Zweed Dan Waern zijn wereldrecord op de 1000 meter, dat sinds vorig jaar op 2 min. 18.1 sec. stond, met 0.1 sec. verbeterd en gebracht op 2 min. en 18 seconden precies. Dit was Waerns derde poging in en kele dagen tUds. Vrijdag kwam hij tot 2 min. 19.3 sec., zondag bleef hij met 2 min. 18.2 sec. slechts 0.1 sec. boven het record en nu, by zijn derde race tegen het horloge, deed hy de balans dan toch nog - zU het met een fractie - naar de andere zijde doorslaan. Straaljager neergestort Piloot in veiligheid Een straaljager, van het type Hunter IV is gistermiddag in Friesland neer gestort. De piloot, de eerste luitenant S. Vol kers, uit Leeuwarden, heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid kunnen stellen. Hij verliet zjjn toestel boven St.-Jacobi Parochie en kwam be houden neer te Tzummarrum. De straaljager is gevonden in een welland van het landgoed van Rienks, aan de Kouweweg ongeveer 2 kilome ter ten zuidoosten van St.-Jacobi Parochie. Het toestel heeft geen noemenswaardige schade aangericht. De Hunter maakte deel uit van een formatie van vier vliegtuigen, die een landing zouden uitvoeren. Het toestel van de luitenant Volkers echter maakte een zogenaamde „harde landing", waar- by het landingsgestel ernstig bescha digd werd en een vleugeltip eveneens schade kreeg. Het toestel sprong op en de piloot besloot door te starten. Hy vloog direct naar een hoogte van 10.000 voet, de minimale hoogte om van een schietstoel gebruik te kunnen maken. Ook zette hy koers naar zee. Hy moest echter voor hU boven water was zyn toestel verlaten. Onthulling dr. Plesman- monument op 7 oktober Het Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman is voornemens de onthulling van een monument voor de „Schepper, bouwer en aanvoerder van 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij", dr. A. Plesman, te doen plaatshebben op woensdag 7 oktober, aldus een bekend making van het comité. De opdracht voor het standbeeld werd verstrekt aan de beeldhouwer Mari Andriessen. Het beeld zal in brons worden uitgevoerd en ongeveer drie meter hoog zijn. Het zal op een natuur stenen sc/kkel van een halve meter ge plaatst worden. Dit geheel komt te staan op een ruim plateau, dat eveneens een halve meter hoog zal zijn. Het beeld zal worden geplaatst in de Scheveningse bosjes, op de hoek van de 'Koninginnegracht en de Prof. B. M. Teldersweg. Staatssecretaris Calmeyer heeft tegen gesproken. dat het ongeval te La Cour tine, dat aan een Nederlandse militair het leven heeft gekost., te wyten zou zijn aan oververmoeidheid. In zijn ant woord op de sohriftelUke vragen van het Tweede Kamerlid de heer E A. Vermeer zegt de Staatssecretaris, dat het personeel van het transportbataljon, aanwezig te La Courtine tot welk onderdeel de dienstplichtige behoorde niet mede rouleerde in de normale wachtdiensten als in het reglement op de inwendige dienst bij de Kon. Land macht voorgeschreven. Het voorzag slechts zoals elk onderdeel in de bewaking van het eigen materieel, dat buiten het kamp was opgesteld. Deze bewaking vond permanent plaats. Van een verschuiving naar het weekeinde kon dus geen sprake zijn. Het is eveneens onjuist, dat militai ren, die deze bewakingstaken verrich ten, vrUwel onmiddellijk weer dienst moeten doen als chauffeur. Aangezien verder vaststaat, dat de dienstplichtige zaterdag voorafgaande aan het ongeluk, geen dienst heeft gedaan en gedurende de nacht van zaterdag op zondag slechts enkele patrouilles heeft gelopen ter bewaking van het materieel, voorts gedurende de zondag vrU van dienst is geweest Overschotten vermiste Duitse jongens gevonden Gistermorgen zijn ln het IJsselmeer, voor de haven van Spakenburg, de stoffelijke overschotten gevonden van de twee Duitse jongens, die sinds vorige week dinsdag, toen zq voor een kanotorhtje het IJsselmeer op gingen. vermist werden. Het waren de 16-jarige Manfred Erich Nowak en zijn 17-jarige buurjongen Klaus Nikhoff uit Heme (W.-DId). De jongens hadden de kano ln Eem- nes gehuurd. Toen zij 's avonds nog niet waren teruggekeerd werd alarm geslagen. Bij het zoeken de volgende dagen vond men gelijk gemeld de kano vol water in de buurt van Ermelo terug. Het stoffelijk overschot van een van de jongens werd gistermórgen te half negen gevonden door de schipper van de vissersboot BU-55 en dat van de andere Jongen werd tegen elf uur aan getroffen door het Rijkspolitievaartuig RP 20. en op maandag plm. 1.30 uur zyn dients heeft aangevangen, terwyl het ongeluk te circa 8 uur heeft plaats gevonden, kan bezwaarlijk als reden van het ongeluk oververmoeidheid worden aangenomen. Verschillende ooggetuigen verklaren, dat betrokkene met te hoge snelheid een lange, hellende, overzichtelijke bocht heeft genomen op een betrek kelijk smalle weg. Uit niets is gebleken, aldus de Staats secretaris, dat de moeder van het slachtoffer by een bezoek aan La Cour tine zou zyn verboden met de daar aanwezige militairen te spreken. Evenmin kan enige reden worden ach terhaald. welke een dergelyk verbod aannemelyk zou maken. Tot zyn leed wezen heeft de Staatssecretaris niet kunnen vaststellen of de luitenant kolonel-arts, die de moeder van het slachtoffer begeleidde, zulks heeft ont raden. aangezien deze arts tijdelijk in het buitenland vertoeft. De Staatssecretaris heeft de overtui ging gekregen, dat van militaire zijde het mogelijke is verricht de moeder van het slachtoffer in elk opzicht behulp zaam en ter wille te zijn. Merkwaardige muizenwoning (Speciale berichtgeving) Een muizenechtpaar heeft op het laatste zomertuinfeest te Voorthuizen, waarvan er elke zomer enkelen worden gehouden voor de talrijke pensiongasten en vakantiegangers op de Veluwe, roet in het eten gegooid. Plotseling viel na- melyk het geluid weg, zodat het leek of men naar een televisie-uitzending keek, waarvan alleen het beeld goed functio neerde. Tot grote ergernis van de radio- en televisie-artiesten, die steeds optre den, kon men zich niet verstaanbaar ma ken. Zaterdag hebben technici de ge luidsinstallatie onderzocht en toen bleek dat een muizenpaar een van de luid sprekers tot woning had gekozen. Deze clandestiene vestiging kon niet worden toegestaan. Ambtenaren van het organi serend comité hebben de woning laten- ontruimen, zodat men volgende week weer op een geslaagd tuinfeest mag re kenen. Strijd om nationale tennistitels eerste dag van de wedstrijden ationale tennistitels, die op de »n te Scheveningen worden ge- heeft zich slechts één verras- betekenis voorgedaan. Mevr. beter bekend onder haar lam Jetty Wienese, die als zeven was geplaatet, leed in e ronde dames enkelspel in ronde had zy een bye een onverwachte nederlaag tegen lemse meisje Ineke Koster, fl, 9-7, 6-4 moest zij de eer aan Je laten. Leidse deelnemers aan deze heeft alleen Lex Karamoy de inde kunnen overleven. Hij ln een regelmatige strijd Wit- net 6-4, 6-1. De drie andere foordagers van de Sleutelstad iet niet bolwerken. Nordlohne iet Koerts danig lastig, maar in een overigens eervolle (6-4, 6-3) kwam hij toch Lim heeft zich eveneens tot ste verzet tegen J. Tervoort, opkomende kracht. Daarvan e eerste set, die door de Lei iet 12-10 werd verloren. Toen as het verzet gebroken, de l laatste set werd 6-1 voor Henk Nijeboer tenslotte Byker volkomen volgens de ngen met 6-2, 6-2 zijn meer- nnen. uitslagen dames enkelspel Wide: mevr. Thung versl. mej. >0 6-3; Fredy Marinkelle versl. Dongen 6-3 6-2; mej. Koster i versl. mevr. Baars 3-6 9-7 Peters versl. mej. Comman- 4-6 8-6; Jamine Ferir versl. Welzenis 6-1 6-2. wikelspel, eerste ronde: Domi- sl. Heyblom 14-12, 6-1; Herok éukers 8-6, 10-8; Karamoy ittekamp 6-4 6-1: A. Maris Tervoort 6-2, 6-2; J. Koerts ter 2-6 6-2 6-0; F. Koerts irdlohne 6-4 6-3: Gurowitsch ter van Voorhout 6-2 0-4; J. Peg versl. Volkmaars 6-3 6-2; rt versl. E. Lim 12-10 0-1; BU- Nijeboer 6-2 6-2. dubbelspel, eerste donde: mej. •n mej. Weurman versl. mej. mej. Wennink 6-2 8-6; ibter en mevr. Van Vonderen Van der Linden en mej. Van i-0 6-4. rden el v. echt OM dep' rgen v Am" .43 - CS. .1.54. ilaal luwe HENGELSPORT livoorn" hield haar tweede van dit seizoen bij Aalsmeer, [st was matig. In totaal werd vis aan de schaal gebracht, ag was: 1. J. v .d. Linden; 2. lek (gr. blei); 3. G. Kijk in de voorn); 4. Th. Voskuil; 5. W. wen; 6. K. Dorrepaal; 7. J. d; 8. W. Mulder er; 9. J, Pauw echt lshoorn. m" hield zondag J.l. de twee- •jjd op do Westeinderplas en De stand luidt thans: 1. M. 2. J. A. Lambooy; 3. K. 4. H. Bink; 5. P. Pikaar; 6. 7. J. J. van Oosten; 8. C. R. N. van Tongeren; 10. van organiseerde een tweekamp Visvereniging „De Dobber". v.kon niet volledig verschijnen, o strijd werd gewonnen door v'w". De uitslag was als volgt: jstuks 504 gr; De Dobber 36 gr. DUIVENSPORT Blauwkras hield een wed- ma l-fcaf St.-Quentin. In concours Aankomst eerste vogel 10.07fe uitslag: Ch. v. Weeren 1; 2; W. Ravensbergen 3, 6; P. 4, 5; K. v. d. Steen 7; A. Kop Royen 9. .02 - ■ENl .46 AM- ider- Lex Karamoy in actie Heren dubbelspel, eerste ronde: Har deman en Wittekamp versl. Gurowitsch en Nieland 0-6 6-3 6-3; Van Dalsum en Van Meegeren versl. Heyblom en Kern- per 0-0 0-1; Herok en Mar re versl. BiJ- ker en Hehenkamp 7-5 6-4; Arends en Vekemams versl. Dominicus en Nyeboer 7-5 7-5. CRICKET Competitiestanden (t.m. 9 augustus) 2de-klasse C: Hermes DVS II 10 8 1 1 17 p. '41 Grn Hook 10 7 0 3 14 p. Sparta II 10 6 0 4 12 p. HCC IV 10 4 3 3 11 p. Krekels 11 4 0 7 8 p. COG 9 3 1 5 7 p. LCC 11 3 1 7 7 p. Groen Geel 9 2 0 7 4 p. 2de-klasse E Ajax (L.) 12 9 0 3 18 p. Hermes DVS 11 8 0 3 16 p. HBS II 10 7 0 3 14 p. BMHC 11 6 0 5 12 p. ,Concordia 9 5 0 4 10 p. Haarlem II 11 5 0 6 10 p. RW IV 11 4 0 7 8 p. CVHW 10 2 0 8 4 p. Excelsior II 11 2 0 9 4 p. MOTORSPORT Drie doden bij motorrace Een ongeluk tjjdens nationale motor- wedstrqden op de Hanseatcnring b(j Wismur (O.-Did.) heeft aan drie per sonen het leven gekost. De Oostduitse renner Werner Kiihn raakte de macht over het stuur van zjjn motor kwyt en reed op het publiek in. De renner en twee toeschouwers werden bij dit onge luk gedood. Volgens de „Sportkroniek" is de inde ling van de zaterdagclubs uit Leiden en omgeving voor het seizoen 1959-1900 als volgt: DISTRICT WEST I 4e-klas A Intimis, Jong Hercules, Kinheim, Lisser Boys, Nehamy, PVWA, SIZO, SVJ, Vlug en Vaardig, Zandvoort- meeuwen. DISTRICT WEST II 2e-klas ARC, 's-Gravenzandse SV, Hoogvliet, N6VV, Quick Boys, RVVH, Spijkenisse, TerLeede, Zwaluwen, Zwart Wit '28. 3e-klas A Capelle, Die Haghe, Ex celsior M. Excelsior P. Groote Lindt HBS8. Monster, NoordwUk, RUnsburgse Boy», Sportlust '46. 4e-klas A: C8VD. Katwijk, Koude kerk, De Lier, Loosduinen, Semper Al- tius, SHS, Spirit, SV '35, SVOW, VWS. 4e-klas B: DEVJO, GWS, Hoekse B., ,JAC, Leiden, Oegstgeest, Ornas, RAS. RCL, SVGT. 4e-klas C: Be Fair, HVO, Jodan Boys, MFB, Rozenburg, TOGR, TSB, Unicum, WE, Zwervers. Res. 2e-klas ARC 2, CSVD 2, DOTO 2, Groot Lindt 2, Kozakken Boys 2, NSW 2, Quick Boys 2, SSS 2. Zwa luwen 2, Zwart Wit '28 2. Res. 3e-klas A Die Haghe 3, JAC 2, Noordwyk 2, Quick Boys 3, RCL 2, Rijnsb. Boys 2, SHS 2, Ter Leede 2. Res. 3e-klas B CSVD 3. 's-Graven- zande SV 2, Die Haghe 2, HBSS 2, Monster 2, Noorwijk 3. Ornas 2, RUnsb. Boys 3, Semper Altius 2. UVS zaterdagmiddag tegen „Wuppertal" Tydens de pauze van het op 15 augus tus te houden Katwijkse Bloemencorso - dat uit een middagcorso en een verlicht avondcorso bestaat - zal om half zes op het Quick Boys-terrein te Katwijk een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de Duitse Oberligaclub (Oberliga is ge lijk aan onze Ere-divisie) WSV uit Wup pertal en UVS. Voor deze wedstrijd - die In samen werking tussen de VVV-Katwijk, Quick- Boys en UVS wordt georganiseerd - zul len ln het UVS-elftal drie Quick Boys spelers worden opgesteld. De Wuppertale Sport Verein is een van de beste representanten van het te genwoordige Duitse voetbal. Onder meer werd de kort geleden tegen Rot-Weisz uit Essen gespeelde wedstrijd met 43 gewonnen. Door belangrUke aankopen o.a. de Oostduitse international Haase en de spelers Elzner en Rondhuis (Rot Weisz, Essen» werd de ploeg daarna nog ln be- langryke mate versterkt. In het elftal waarmede Wuppertal de komende competitie ingaat, staan negen spelers opgesteld, die ln het Duitse A-, B- of Jeugdelftal spelen of hebben ge speeld. Acht van deze spelers zullen ln Kat- wyk uitkomen. Helaas kan de bekend ste. te weten Szymaniak, wegens een door de Duitse Voetbalbond opgelegde schorsing, niet spelen. De opstellingen zijn: Wuppertal: doel: Klaus Wilhelm; achter: Ribbeek en Kolkenbroch; mid den: Kiefer, Elzner, Haase; voor: Tö- nis, Rondhuis, Würz, Sauer en Grand- rath. UVS: doel: v. Duyl; achter: v. Leeu wen en Aandewiel iQB.); midden: Van Duyn (Q.B.), Hak, De Haas; voor: v. d. Toorn, W. van Kampen, v. d. Oever (Q.B.), Kilian en W. Bêkkering. UITBREIDING TOERNOOI OM VRIENDSCHAPSBEKER Het voetbaltoernooi om de Vriend schapsbeker. dat oorspronkelijk een Benelux-aangelegenheid was en verle den jaar werd uitgebreid door de deel neming van twee Westduitse en twee Franse clubs, krijgt dit jaar een nog grotere opzet. Er zal namelyk deze keer aan worden deelgenomen door elf clubs uit zeven Europese landen: België, Duitsland, Frankrijk, Nederland. Italic, Luxemburg en Zwitserland. De clubs zijn: Daring Brussel, F.C. Luik, Fortu- na Dusseldorp, LFC Saarbrücken, Sta de Francais U.A. Sedan, Feyenoord, PSV, Lane Rossi Vicenza, een combi- Zoals bekend zijn Real Madrid en de Braziliaanse club Botafogo het eens geworden over het transfer bedrag van de Braziliaanse inter nationaal Didi. Het ging om de kapitale som van 320.000 gulden.... Inmiddels heeft Didi zoals men hier kan zien het contract gete kend. dat hem met ingang van het nieuwe seizoen voor twee jaar aan de Spaanse ploeg verbindt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7