In Noord-Duitsland grote welvaart, in Noord-Nederland werkloosheid Praktijk klopt niet met theorie Premier van Ghana eregast van Britse Koningin DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 Nu vliegende colonnes langs onze grens (Van onze parlementaire redacteur) In Noord-Duitsland zijn de arbeidsreserves uitqeput. Er wordt om personeel gevochten. Er heerst uitbundige welvaart. Daarentegen be draagt volgens de jongste werkloosheidscijfers de werkloosheid in Drente thans 10 in de provincie Groningen 5.2 in Friesland 6 (in Zuid-Holland 1.2 Onze noordelijke provincies, zegt men altijd, liggen buiten de Europese welvaartsstroom, die van de kust tus sen Amsterdam en Parijs via het Roergebied en Zwitserland naar Noord-Italië loopt. Daarom, zegt men, is het zo moeilijk de noorde lijke provincies bij de industrialisatie te betrekken. Daarom zijn vele tienduizenden arbeidskrachten, ook na de oorlog weer, uit de noor delijke provincies weggetrokken. Reserves uitgeput Maar alp men die welvaartssbroom geschetst ^ïet op een door de Europese Economise lie Gemeenschap gepubli ceerd landkaartje, dan ligt ook het thans welvarende Noord-Duitsland daarbuiten. Van de ruim 12 miljoen vluchtelingen in West-Duitsland zijn er na de oorlog ruim 17% ondergebracht in Noord-Duitsland (Ned er-Saksen) waar ze ongeveer een derde deel van de bevolking vormen. In West-Duitsland was de toestand ongeveer dezelfde als in Nederland na de oorlog. Men kampte er met een overbevolkt Roergebied en vele werkloze vluchtelingen in 't Noor den, zoals Nederland e^n overbevolkt Westen heeft met grote werkloosheid (in de winter 10-25%) in gebieden in de noordelijke provincies. Thans schrijft de ..Hannoversche AII- gemeine Zeitung" dat de reserves aan arbeidskrachten in het gebied van Hannover en wijde omgeving zjjn uitgeput. Grote fabriekein hebben vliegende colonnes gevormd die pro beren langs de Nederlandse grens, in Beieren en aan de Noordzeekust, waar totnutoe nog reserves aanwezig waren, arbeidskrachten te werven. In het district van het arbeidsbureau Hannover worden driemaal zoveel be trekkingen aangeboden als het aantal ingeschreven werklozen (meest minder geschikten) bedraagt, ofschoon het bu reau talrijke arbeidsbemiddelaars heeft uitgezonden om mensen uit andere dis tricten aan te trekken. Daardoor konden In juni nog bijna duizend arbeiders naar Hannover worden gehaald (een „druppel op een gloeiende plaat" wordt dat genoemd). Maar thans zijn de reserves uitgeput. Personeelschefs van grote fabrieken en warenhuizen zien er geen gat meer in. De fabrieken leveren pas geruime tijd na bestelling af. De export zou veel groter kunnen zijn als men maar ge noeg zou kunnen produceren. Vraag niet te verzadigen Dat voorspelt dat de Nederlandse ex port gemakkelijker kansen krijgt, ook op de Duitse markt om aan de niet te verzadigen vraag in Duitsland te kunnen voldoen. Zoals de laatste tijd herhaaldelijk op de Amsterdamse beurs is gebleken beoordelen de Duit sers de vooruitzichten van de Neder landse industrie veel gunstiger dan de Nederlanders zelf. Wanneer 1 april 1960 de royale compensatie voor de huurverhoging wordt verleend en inmiddels de resultaten van de vrijere loonvorming in de loonzakjes zijn ge komen, zal ook in ons land het tekort aan arbeidskrachten moeilijke pro blemen oproepen. De Duitsers menen echter dat er in Nederland nog vol doende arbeidsreserve schuilt om de produktie te kunnen uitbreiden. Tijl Uilenspiegels geest waart nog rond Jacht op zilveren guldens (Van onze Zeeuwse correspondent) Tijl Uilenspiegel, de onverbeterlijke grapjas, leeft alleen nog in fantasie en op folkloristische dagen. Maar zijn geest heeft zich voortgeplant in de Vlaamse geslachten en aan grappen ontbreekt het de grensbewoners niet. Zoals dezer dagen in Koewacht. „Voor zilveren guldens geef ik een gulden en zeven cent", had een café houder in dit Zeeuwsvlaamse vlassers dorp over de toog gefluisterd. Twee klanten hadden hem onmiddellijk aan zijn woord gebonden en onder getuigen werden spijkers met koppen geslagen. De beide mannen gingen vijf dagen lang op stap. Koewacht en de gehele oosthoek van Zeeuwsch-Vlaanderen werd afge stroopt. Een loodzware zak werd met een smak op het buffet neergezet en de café houder stond al gereed om aan zijn be lofte te voldoen. In zijn linkerhand had hij een gulden, in de andere zeven bron zen centen. „We hadden toch afgespro ken. dat ik voor zilveren guldens een gulden en zeven cent zou betalen", vroeg hij belangstellend met een effen gezicht. Een der schatgravers stormde met ge balde vuisten op de caféhouder af, maar het gebulder van een stampvol café bracht hem van zijn snode plannen af. Samen met zijn lotgenoot heeft hij toen maar met de anderen meegelachen. Maar zuur was wel de gedachte, dat ze hier en daar voor een zilveren gulden een gulden en twee centen hadden be taald, om wat sneller rijk te worden Jongen viel zijn moeder aan Gistermorgen om 8 uur heeft de po litie in zijn woning aan de Moerweg te Den Haag aangehouden een 18-jarige los werkman. Deze had zich even 'te voren schuldig gemaakt aan poging tot zware mishandeling van zijn moeder en aan vernieling van enkele ruiten en van huisraad in zijn woning. De jongen werd tevens gezocht terzake van dief stal van autogereedschappen uit een garage, waar hij vroeger gewerkt had. Hij was de laatste tijd onhandelbaar thui= Gistermorgen wekte zijn moeder hem en trok de dekens van hem af. Hierop is de jongen met zijn moeder in gevecht geraakt en heeft hij ge tracht haar keel dicht te knijpen. Teneinde raad heeft zijn broer assis tentie van de politie gevraagd, De uitbreiding van de industrie in Noord-Duitsland beperkt zch niet tot de gebieden rond de grote steden zoals Hannover. Van het Roergebied uit is de industrie steeds hoger naar het Noor den gekropen. In het plaatsje Lingen (24.300 inwoners) even over de grens ten zuidwesten van Emmen (met in de winter 25% werklozen) is het aantal fabrieken en bedrijfjes de laatste tien jaar verdubbeld tot 934. Het aantal in woners is sedert 1948 eveneens verdubbeld. Dat plaatsje Lingen ligt dan in een gebied. waarvan het heet dat het buiten de Europese wel vaartsstroom ligt en dat het daarom zo moeilijk in de industrialisatie valt te betrekken In Wilhelmshafen (zoiets als Delf zijl) is na de oorlog in 1948, een schrijfmachinefabriek gevestigd waar in 162 miljoen mark is geïnvesteerd en die thans meer dan 14.000 arbeids krachten in dienst heeft. Wilhelmshafen ligt ook buiten de Europese welvaartsstroom volgens de theorie. In de noordelijke provincies dient men daarom niet te wanhopen nu een nieuwe welvaartsgolf over West-Europa spoelt. Het Noorden heeft goede arbeids krachten aan te bieden en daarnaar bestaat thans grote vraag in West- Europa. Japans-Indonesische olie-exploitatie? Volgens kringen in Tokio zal de Ja panse regering binnenkort aan Indo nesië een compromis-plan voorleggen voor de gemeenschappelijke exploitatie van oliebronnen in Noord-Sumatra. Ja pan zou daarbij aan Indonesië een kre diet verlenen van 18 miljard yen, ten behoeve van de ontwikkeling der olie bronnen in Noord-Sumatra gedurende de eerstvolgende tien jaren, ter verze kering van een regelmatige olie-aanvoer tegen lage prijs. Indonesië had aangedrongen op de uitvoer naar Japan van 40% der op grond van het ontwikkelingsplan te pro duceren olie, terwijl Japan 50% had ge- eist. Tevens eist Indonesië een grotere olieproduktie dan in het aanvankelijke plan was voorzien. De president van de Japanse Maat schappij voor de ontwikkeling van aard oliebronnen zal binnenkort met het com promis-plan naar Djakarta gaan en daar besprekingen voeren met de pre sident van de Permina, het Indonesische staatsoliebedrijf in Noord-Sumatra. Het vertrek naar Djakarta is bepaald op een datum na de terugkeer van premier No- busuke Kishi van zijn buitenlandse reis, omdat diens goedkeuring voor het com- prmis-plan nodig is. Straalbrommer In het openlucht/park van de Kapel in 't Zand te Roermond worden elke zondag een drietal kerkdiensten gehouden. De kerk gangers zitten dan in banken on der de schaduw van vele bomen, waartussen geluidsversterkers han gen om de woorden van de predi ker uit te dragen. Zondag was er tijdens de dienst plotseling een luid gebrom hoor baar en aller ogen richtten zich omhoog om tussen de boomblade ren door naar een mogelijk laag- vliegende straaljager te turen. Er was edbter niets te zien, doch het gebrom hield aan. Soms ging het even weg-, maar onmiddellijk daarop was het weer volop hoorbaar. Aan deze beklemmende situatie kwam pas na enkele minuten een einde: een bromvlieg cirkelde rondom de microfoon. Haar geluid werd honderdvoudig versterkt door de geluidsinstallatie over de hoof den der gelovigen uitgestort. IIIIIII1IIIIDBIIIBIB De T.B.C.-gevallen in Ede's kazerne Administratieve fout De Legervoorlichtingsdienst deelt mede dat 5400 mensen - militairen en burgers - onderzocht zijn. Van hen moesten 16 militairen en negen burgers voor nadere controle terugkomen. Van de 18 militairen, die indertijd na de Mantoux-proef besmet bleken, is er een inmiddels genezen uit het sanato rium te Amersfoort ontslagen. De overi ge 17 militairen (alle uit de compagnie waarin de rekruut was ingedeeld) blij ken geen ernstige aandoening te hebben, aldus de Voorlichtingsdienst. Nader vernemen wij, dat de TBC-epi- demie in de Simon Stevinkazerne te Ede veroorzaakt is door de soldaat die ziek thuis bleef. Op 12 maart had de huisarts hij hem pleuritis gecon stateerd. Door een administratieve on regelmatigheid heeft hij de andere militairen kunnen besmetten. Het leger maakt van de keuring voor de militaire dienst geen half werk. Iedere soldaat wordt dubbel gekeurd: hij wordt doorgelicht en de „proef van Mantoux" een proef, waarbij nog eens op een andere wijze kan worden geconstateerd, of de militair t.b.c. heeft wordt op hem genomen. Toen deze dienstplichtige werd gekeurd, vertoonde zijn ziekte nog een dermate licht karak ter. dat er geen aanleiding bestond, hem voor de militaire dienst af te keuren. Wel werd hij. toen hij eenmaal in februari van het vorige jaar was opge komen en in Ossendrecht was gelegerd, iedere maand doorgelicht, bij wijze van speciale voorzorgsmaatregel, in juni van het vorig jaar werd hij overgeplaatst naar Ede. Door de reeds gemelde admi nistratieve onregelmatigheid werd de Geneeskundige Dienst van het garni zoen Ede niet op de hoogte gebracht van het feit, dat deze soldaat iedere maand moest worden doorgelicht. Deze maan delijkse controle hield dus op. De nu heersende epidemie is hiervan het ge volg. INDONESIË KOOPT AUSTRALISCH SCHIP De Indonesische staatsscheepvaart- maatschappij „Djakarta Lloyd" heeft het Australische lijnschip River Bur- dekdn" (5003 ton) aangekocht voor de prijs van 70000 pond sterling, aldus heeft de Australische minister voor Scheepvaart en Vervoer Shane Palbrid- ge meegedeeld. Het schip zal zo spoedig mogelijk in Djakarta worden afgeleverd. Tijdens Dam-tot-Dam-race: Batavieren vragen aandacht voor IJ-tunnel (Van onze Amsterdamse correspondent) De IJ-oeververbinding is nog even ge brekkig als 100 jaar voor Christus, aldus is de mening van de Noord-Amster damse heer T. C. Groot, die aan het hoofd zal staan van een groep van 50 Batavieren, tijdens de Dam-tot-Dam- race, welke de Zaanse VVV op 27, 28 en 29 augustus organiseert. De Batavieren zullen zich op 29 augus tus voorzien van pijlen en bogen op de Amsterdamse startplaats, het steentjes rozet op de Dam, melden om vervolgens luid scheeuwende „Wij willen een IJ- tunnel" vla het Damrak naar de noord zijde van de Beurs te rennen, vanwaar zij per kano de tocht naar Zaandam zul len ondernemen. De achtergrond van de Dam-tot-Dam- race, die is geinspireerd door de Londen- Parijs-race, is de aandacht te vestigen op de gebrekkige oeververbindingen van IJ en Noordzeekanaal. Hoewel er met geen woord over wordt gerept, wordt omdat de race nu eenmaal door de Zaan- kanters is uitgeschreven de behoefte aan een Coentunnel duidelijk onder streept. Een man als T. C. Groot, die sinds 1935 voor de bouw van een IJ-tun- nel heeft geijverd en zijn eigen tunnel- ontwerp meermalen aan de gemeente raad van Amsterdam heeft aangeboden, heeft dat niet op zich laten zitten. Van daar die uitgelaten horde Batavieren, die duidelijk de wens van een IJ-tunnel zullen laten klinken. De vaarroute AmsterdamZaandam zal die dag bijzonder druk zijn. Zo zullen de Batavieren onderweg de Kaninefaten ontmoeten, personeelsleden van Bruyn- zeel, die op boomstammen naar de hoofdstad komen afzakken. Op de wegen zal ook de nodige drukte zijn: de atle tiekvereniging „Zaanland" wil met 36 leden een estafette lopen tussen de Am sterdamse en de Zaandamse Dam. Commissie van 10 voor ontwapening De „New York Times" meldt uit be trouwbare bron, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie op de laatste dag van hun con ferentie in Genève overeenstemming hebben bereikt. Over een nieuwe com missie ter bespreking van het ont- wapeningsvraagstuk, die in feite het werk zou gaan doen van de door de Russen geboycotte grote V-N.-commis- sie voor ontwapening. De nieuwe commissie zou tien landen gaan omvatten, n.l. de Grote Vier en Canada, Italië, Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Roemenië en Albanië. De Russen zouden hier dus de door zozeer gewenste pariteit van Westelijke en communisten landen, die in de groite V.N.-commissie uiteraard geheel ontbrak, hebben be- réikt. ♦De secretaris-generaal van de Ver. Naties .Hammerskjöld, zou niet inge nomen zijn met het besluit. Volgens de „New Yoric Times" wordt niet verwacht, dat de Grote Vier van de algemene ver gadering der Ver. Naties een bekrach tiging van hun overeenkomst zullen vragen. Functionarissen in Washington ver klaarden naar aanleiding hiervan, dat de omtwapeningskwestie in Genève wel iswaar was besproken, doch dat er nog geen definitief besluit over oprichting van de commissie is genomen. De be sprekingen worden nog via diplomatieke kanalen voortgezet, zeiden zij. Ter gelegenheid van de zesde ver jaardag van het Muziekfestival van Menton mocht Prinses Gracia van Monaco tijdens de gala-avond de kaarsen van de feesttaart uitblazen. Geheel rechts Prins Rainier; de heer met wit jasje is Francis Pal- meroburgemeester van Menton en afgevaardigde in de Nationale As semblee. Nasser over Israël President Nasser heeft in een rede gezegd dat Israël niet in staat zal zijn het Suezkanaal te gebruiken. Israël moet zich houden aan de beslissingen van de V.N. inzake Palestina voordat het zich tot de V.N. richt in verband met de kwestie van het Suezkanaal. Nasser zei dat de vestiging van de Joodse staat niet alleen diende om een nationaal tehuis voor de joden te ver schaffen, maar een samenzwering tussen imperialisme en zionisme was om het Arabische nationalisme te vernietigen en een eind te maken aan het bestaan van de Arabische staten. Het grootste bewijs daarvan en van het feit, dat de Israëlische politiek een politiek van agressie is, was de samen spanning van Israël met Engeland en Frankijk voor de invasie in Egypte en het annexeren van Sinai bij Israël. „Wij zullen een totale oorlog voeren tegen elke agressor". Nasser zei dat er voortdurend samen zweringen tegen de V.A.R. zijn; de VAR wenst zich buiten de koude oorlog en buiten invloedssferen te houden. Over de binnenlandse economie zei hij dat het twintig jaar zou duren voordat de levensstandaard van de VAR gelijk zal zijn aan die in Europa. De huidige levensstandaard moet in tien jaar tot dubbele verhoogd worden. Daarbij moet de produktie verhoogd worden, waardoor in de komende vijf jaar een enorme in vestering nodig zal zijn. Hij zei voorts dat de regering bij wijze van experiment grond beschikbaar zal stellen aan boeren. Nasser zei tenslotte: „Wü moeten een sterk nationaal leger vormen om onze opbouw te beschermen. Wij allen moe ten bereid zijn de wapens op te nemen en ons land te verdedigen". Israël heeft, aldus de president van de VAR, de rechten van de Palestijnse bevolking met voeten getreden. Gistermiddag reed een personen auto vanaf de Rijnkade te Utrecht in de singelgracht. Van de drie inzittenden verloren er twee het levende derde werd uit de wagen geslingerd en kon worden gered. De brandweer takelde de auto uit de gracht, terwijl enkele voorbij gangers. die in het water waren gesprongen om de inzittenden te bevrijden, rond de half boven het water hangende wagen zwemmen (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth heeft opdracht gegeven tot een speciaal welkom van dr. Nkrumah, de premier van Ghana, de eerste Westafrikaanse onafhankelijke staat, welke tot het Britse Gemenebest is toegetreden. Nkrumah, die gisteren in Londen is aangekomen en met MacMillan heeft geluncht, zou vandaag naar Schotland vliegen, waar hij twee dagen de gast van de Koninklijke Familie zal zjjn. Nkrumah is de man, die als eerste buiten eigen kring twee maanden geleden door Koningin Elizabeth het geheim was toevertrouwd van de op handen zijnde geboorte van een koninklijke baby, zulks in verband met de afzegging van het koninklijk bezoek aan Brits West-Afrika. Nkrumah en Ghana zijn trots, dat de Koningin op deze manier van haar vertrouwen blijk gaf en zij zien in deze simpele menselijke daad het bewijs, dat Ghana binnen het Britse Gemenebest volkomen gelijkgerechtigdheid bezit. Symbolisch voor band in het Gemenebest Ghana is teleurgesteld dat het ko ninklijk bezoek niet kan doorgaan, en dit nog maar kort na het feit, dat de beeltenis van Koningin Elizabeth moest verdwijnen van de postzegels en munten van Ghana, terwijl het tevens van plan is een republiek te worden. Maar dat is ook het geval geweest met India. In het Gemenebest, dat de soepelste staten bond ter wereld is, kan het Britse staatshoofd Immers als symbool van een republiek worden gehandhaafd. Nkru mah zou deze kwestie met Koningin Eli zabeth bespreken. Overigens heeft hij het denkbeeld geopperd, dat de nieuwe koninklijke baby een Ghanese naam zou krijgen om de nieuwe band tussen En geland en het Gemenebest te versterken. Als een andere stap in deze richting werd vandaag bekend, dat Koningin Elizabeth een Frans-Canadees heeft uitgezocht om Prins Charles te helpen bij het leren van de Franse taal. Het is mogelijk, dat in plaats van Ko ningin Elizabeth de Hertog van Edin burgh of Prinses Margaret spoedig een bezoek aan Ghana zal brengen. Anders zal Koningin Elizabeth in 1961 gaan. Het is mogelijk dat de uitroeping van de republiek zal worden uitgesteld tot na het koninklijke bezoek. Koningin Eli zabeth zal dan de enige band tussen Ghana en Engeland vormen, niet meer als souverein, maar als „het hoofd van het Gemenebest". Verdwenen meisje liftend naar Italië (Speciale berichtgeving) Het 14-jarige Hilversumse meisje Constance Blaauw, dat op 3 juli van huis weg liep en sindsdien spoorloos was, is terecht: het kind is in Italië, waar het heeft rondgezworven, door de politie aangehouden. Bijzonderheden ontbreken nog, doch vaststaat, dat het meisje tot in Zuid-Italië is geweest. Het is wat avontuurlijk aangelegd en houdt veel van liften, zodat het zeker niet uitgesloten is, dat het al liftend in Italië is beland. Tegenover de politie, die haar daar heeft aangetroffen, zou Constance hebben onekend, de gezochte te zijn. Inmiddels zijn haar ouders per auto onderweg naar de Italiaans-Zwit serse grensplaats Chiasso, waar hun dochter door de politie naartoe is ge bracht. Nkrumah's komst is allesbehalve een beleefdheidsbezoek. De kwestie van de vereniging van Ghana met Frans-Gui- nea komt aan de orde. Hij zal ook be sprekingen voeren in verband met Gha na's protesten uit naam van West-Afri ka tegen de voorgestelde Franse bom- proeven in de Sahara. Ghana heeft eni ge tijd geleden zonder veel succes in Pa rijs bezwaren geopperd. Sommigen ge loven dat de Britse regering misschien zal pogen te bemiddelen tussen Ghana en Frankrijk om gedaan te krijgen dat de plaats van de proeven wordt veran derd. Nigeria, dat nog een Britse kolonie is, had reeds eerder de Britse regering verzocht haar invloed bij de Fransen aan te wenden, maar Londen scheen er toen weinig voor te voelen. Economische boycot in Little Rock In Little Rock is thans een economi sche strijd ontbrand nadat een groep blanken een boycot tegen de winkeliers had afgekondigd om hen een protest tegen de rassenintegratie op de scholen af te dwingen. Een woordvoerder ver klaarde, dat de handelaars met de ne gers samengaan. „Zij hebben op poli tiek gebied samen het heft in handen", zo zei hij en hij voegde hieraan toe. dat het tijd is, dat de negers ook hun aandeel in de last dragen. Van de boycot was maandag echter nog weinig te merken. Intussen verzamelden zich 50 blanke scholieren met vlaggetjes voor de parti culiere Raney-school voor blanken, die wegens geldgebrek moest sluiten. Het hoofd van politie heeft al zijn beschikbaar personeel opgeroepen om woensdag de dag dat de middelbare scholen op beperkte basis hun deuren ook voor negers zullen openen ter plaatse te patrouilleren. Op twee scholen, die totnutoe slechts door blanken werden bezocht, zullen zes neger-leerlingen worden toegelaten. De nationale vereniging ter beharti ging van de belangen van kleurlingen heeft gedreigd nieuwe gerechtelijke stappen te ondernemen, omdat niet meer negers worden toegelaten. In totaal hebben zestig neger-leer lingen gevraagd om toelating tot mid delbare scholen voor blanken. In Montgomery in Alabama heeft gouverneur John Patterson verklaard: „Als op één school in Alabama integra tie wordt toegepast, dan zal dat over mijn lijk zijn". Zwaar onweer Bij een onweer, dat gisteren tassen vijf en zeven uur boven Rotterdam heeft gewoed, heeft Hoogvliet het moeten ontgelden. De hevige regen buien, waarmee het onweer gepaard ging, hebben daar tal van kelders onder water doen lopen. De brand weer ls dan ook verscheidene keren te hulp geroepen. Ook Brummen beleefde gisteravond een zeer zwaar onweer. Een bui, die voor de IJssel blijft hangen en dan terugkeert, zo zeggen de oudste inge zetenen, betekent voor Brummen nood weer. De villa van de familie Van Deventer aan de Meidoornlaan werd door het hemelvuur getroffen en brand de vrijwel geheel uit. Vele huizen raak ten door blikseminslag zonder licht. Tijdens een zwaar noodweer, dat gisteravond van 7 tot 10 uur boven de Achterhoek heeft gewoed, zijn verschei dene korenbulten door de bliksem ge troffen. In het buurtschap Varsel (ge meente Hengelo (Gld) gingen er twee in vlammen op. In Hummelo en Keppel ging een grote landbouwschuur in vlammen op. Hierbij ging een partij gedorst en ongedorst graan verloren. Ook in Harlingen heeft het onweer schrik en verwarring gezaaid, wellicht het meest bjj de familie K. Elgersma. Omstreeks kwart voor twee vannacht lag de gehele familie vader, moeder en vier dochters onder de blote he mel. Half Harlingen werd omstreeks die tijd opgeschrikt door een vreselijke knal. Zonder dat er brand ontstond, werd plotseling de rechterkant van het dak van de woning der Elgersma's wegge rukt. Grote droogte en overstromingen in China Drie zuidwestelijke provincies van China, Szechwan, Joenan en Kweichow, worden door ernstige droogte geteisterd. De vorige week is gemeld, dat meer dan 100.000 vierkante kilometer bouw land in Midden-China, langs de Jangtze en de Hoeai, ernstig door droogte werd bedreigd. Volgens het partijorgaan „Volksdag blad" te Peking werken fabrieksarbei ders, functionarissen van de communis tische partij, studenten en militairen mee aan de aanvoer van water naar de uitgedroogde velden in het bergachtige gebied Szechwan om de oogst te redden. In Kweichow zijn 4 miljoen mensen gemobiliseerd in de strijd tegen de droog te. In West-Joennan verdroogt de oogst op een oppervlakte van 2.000 vierkante kilometer, terwijl een gebied van 750 vierkante kilometer ondergelopen is. Er zijn ook berichten over droogte in de oostelijke kustprovincie Kiangsoe. In Noord-China schijnen de boeren uit de omtrek van Peking de strijd te gen het water te winnen. Acht kleine ri- vieren waren vorige week door hevige regen buiten hun oevers getreden. 10 van de 14 breuken in de dijken zijn ge dicht en het water dat 85 dorpen be dreigde is grotendeels weggepompt. De Sovjet-Unie en de kernproeven Premier Kroesjtsjef zegt in een maan dag te Londen gepubliceerde brief, dat de Sovjet-Unie bereid is plechtig te be loven, dat zjj niet de eerste zal zyn, die de kernproeven hervat. Kroesjtsjef schreef dit in antwoord op een brief van de Europese Federatie te gen kernwapens. Deze federatie heeft ook geschreven aan president Eisenhower en premier Macmillan van Engeland. Aangezien zij niet hebben geantwoord, zal de federatie hen opnieuw aanschrijven. Het Russische persbureau Tass heeft maandag naar aanleiding van Kroesjt- sjefs brief verklaard, dat de Russische leider geen reden had te hopen, dat het Westen bereid zou zijn om de kernproe ven te beëindigen. In zijn brief aan de Europese Fede ratie tegen kernwapens schreef Kroesjt sjef, dat zijn vrees nog werd vergroot, omdat de resultaten van de besprekin gen in Genève over het verbod van kern proeven twijfelachtig waren gebleven door de negatieve houding van Engeland en de V.S. Voorts verklaarde Kroesjtsjef nog dat Rusland een „onmiddellijk en eeuwig" staken van de proeven beschouwt als de eerste stap op weg naar een algeheel verbond op kernwapens en de vernieti ging van alle bestaande voorraden. RUSTHUIS VOOR PAARDEN De Zwitserse „Stichting voor het paard" heeft te Franches-Montagnes in de jura een „rusthuis voor paarden" ge opend. Oude paarden, die geen dienst meer kunnen doen, maar die men niet naar het slachthuis wil laten gaan, kun nen daar onderdak vinden. De laatste vier Zwitserse postpaarden en enkele renpaarden-op-nonactief genieten er reeds pension. De stichting wil verder jaarlijkse vijftig a honderd uitgezochte veulens van Zwitsers ras kopen om ze tot de leeftijd van drie jaar te verzorgen teneinde de Zwitserse markt van paar den van eigen bodem te kunnen voor zien.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4