Laatste nieuws FEESTELIJKE OPTOCHTEN IN WASSENAARS CENTRUM Vooral de jeugd VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 Twee feestelijke optochten trokken gisteravond, op de laatste dag van het Wassenaarse zomerfeest, door de straten van het dorp. Eerst, in de vooravond en begeleid door twee Wassenaarse drumbands, n.l. van „Excelsior en van de Chr. Gymnastiekvereniging „Irene' een stoet van gekostumeerde kinderen, die later op de avond, met niet min der dan drie korpsen voor de muzikale begeleiding, een fakkel- en lam pionoptocht. De gekostumeerde kinderoptocht was een volkomen nieuw programmapunt bij deze zomerfeesten. Tot verleden jaar kende Was senaar n.l. in de week van de zomerfeesten een bloemencorso. Omdat dit echter toch altijd zeer bescheiden van opzet was. heeft het bestuur van de Oranjevereniging er een streep door gehaald en nu een proef genomen met een kinderoptocht. De proef is zeker geslaagd te noemen. Het aantal deelnemers was nog niet bijster groot, maar de inzendingen waren voortreffelijk verzorgd en ongetwijfeld zal een volgend jaar deze optocht een van de hoogtepunten van het feest kunnen worden. De kinderen werden in twee groepen ondergebracht: individuele deelnemers en groepen. Bij de individuele deelne- mertjes werd de eerste prijs toegekend tan een 3-jarig „Flipje" (Ellen Wiel- ders), de tweede prijs aan een stoere krijger (Robbie Ancion). de derde aan Willy Parlevliet, Boudewijn Büch, die als advocaat voor het behoud van het Dorpsplein vermomd was, kreeg de vier- prys, Marion Bosman de vijfde prijs. Een alleraardigst groepje Chinezen kreeg bij de groepen de eerste prijs (kin deren Vogels). De kinderen Van der Holst, die het sprookje van Roodkapje en de wolf uitbeeldden werden beloond met de tweede, de kinderen De Visser, voorstellend een vorst uit India met ge volg de derde prijs. De vierde en de vijfde prijs waren resp. voor de kinde ren v. d. Bruggen/Siderius en de kinde ren Knijnenburg/De Wit. Een alleraar digste groep - bestaande uit levende bomen, die o.m. een afbeelding van de oude dorpspomp en een spandoek met „Wij willen blijven" meevoerde maakte propaganda tegen het nieuwe komplan van prof. Froger! Lichts toet De optocht kreeg veel bekijks overal in het dorp. In Huize Nieuw Rijksdorp wer den de prijzen uitgereikt, die bestonden uit waardebonnen. Daarna trokken de muziekkorpsen „Excelsior", de CJMV- OEGSTGEEST GECOMPLICEERDE AANRIJDING Gistermiddag omstreeks kwart over vier vond op de Rijksweg nabij de Drie Witte Palen een vrij gecompliceerde aanrijding plaats, waarbij een auto van de Rijkspolitie, verkeersgroep Leiden, een door een Haagse dame bestuurde personenwagen en een vrachtauto, be stuurd door een inwoner van Lisse, be trokken waren. Juist op het moment, dat de,Lissenaar de voor hem in de richting Amsterdam rijdende politie wagen wilde inhalen naderde van de 'andere kant de Haagse automobiliste, 'die op haar beurt een voor haar rijden de vrachtwagen trachtte in te halen. De auto van de Haagse raakte eohter op een gegeven ogenblik de aanhanger van de vrachtauto uit Lisse, draaide vervol gens enkele malen om en kwam ten slotte in botsing met de politie-auto. De personenauto werd geheel vernield en de bestuurster moest naar het Ziekenhuis te Leiden wor- j Academisch den vprvnpr den vervoerd. Na behandeling aldaar kon zij echter naar huis terugkeren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba Elisabeth, dr. v. J. C. de MelJ en A. B. T. Lampo; Franciscus Gerardus Ma ria. zn v. P. G. Borst en K. A. Thissen; Rudolf, zn. v. C. H. van Scherpenzeel en P. C. Tukker; Jolanda Maria, dr. v. A. H. M. Rijsbergen en H. M. M. Bokern; Theo rems Henrikus Maria, zn v. T. N. van Os en H. J. Kooijman; Brigitte Petronella Maria, dr v. J. W. Wassenaar en W. T. J. van der Vooren: Marlon Karin Martha dr. G. van der Meij en J. S. Schorler; Hen- drlka Everdien. dr. v. J. Treur en F. Ver- (Unst. GETROUWD: J. Labordus en C. M. Schilthulzen; J. A. de Klerk Wolters en J. J. Stledlng; O. A. Wtfkhuisen en M. Ie Maltre; C. H. Hens en J- ten Donkelaar; J. J. la Lau en J. Boom; J. M. Schrama en M. E. Dfjkmans; L. H. witteman en C. M. Kraan; A. J. M. Brui nes en C. T. Overmeer. OVERLEDEN: C. P Vermeeren. 78 jaar, wed. v. H. K Pasman; W Oushoorn. 79 Jaar, man; F Zlrkzee. 92 Jaar, wed v. H. F. Nederber- Rer; H. E. Teljeur, 68 Jaar, wed. v. W. Ramp; A. Douw, 63 Jaar, man; W. IJzer man, 69 Jaar, echtgen. v. J. H. Langezaal. Een groepje Chinezen deed mee aan de gekostumeerde kinderop tocht, welke gisteravond grote be langstelling in Wassenaars cen trum trok. (Foto LD/Van Vliet) Transpolaband uit Den Haag en het korps „Kunst en Strijd" uit 's-Graven- zande uit drie verschillende richtingen naar het Burchtplein om vandaar af een lampion- en fakkeloptocht te begeleiden. Wedstrijden Eerder op de dag waren er weer ver schillende wedstrijden gehouden. Op de Storm van 's-Gravesandeweg kampte een groep bromfietsers om de eer bij het ringsteken. Koos Kortekaas, A. Ange- varen en Kees Parlevliet wonnen de eerste drie prijzen. De brandweer stelde jongens van 12 tot en met 16 jaar in de gelegenheid hun bedrevenheid te tonen in het omgaan met echte brandslangen. Een wedstrijd in het omspuiten van blokjes werd bij de 12- en 13-jarigen ge wonnen door resp. B. Slotboom. B. Gersen en P. Knijnenburg, bij de oude ren door resp. W. Wiegnant, G. Engels en A. Fischer. 's Middags gaf op het landgoed „Duin- rell" de Landelijke Rijvereniging „Ko ningin Emma" een geslaagde demon stratie van dressuurproeven. Tot laat in de avond duurde ook gis teren weer de feestvreugde op het ker misterrein voort. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 7 augustus Kaasmarkt. Er zijn aangevoerd 36 partijen Goudse kaas en 7 partijen Leldse kaas Notering Goud se extra kwal. tot 2.30; Gouda eerste kwal. 2.162.22; Goudse tweede kwal. 2.08 2.15 en Leldse tot 2.25. Handel kalm Koningin Elizabeth verwacht baby Koningin Elizabeth verwacht begin volgend jaar een baby, zo is vrijdag of ficieel door het paleis van Buckingham bekendgemaakt. De Koningin zal geen openbare ver plichtingen meer aangaan. Zij is direct na haar terugkeer uit Canada door haar 4rtsen onderzocht; haar gezondheids toestand is goed, aldus een verklaring van de secretaris van de Koningin, Colville. De Koningin is nu niet in staat in november de voorgenomen reis met Prins Philip naar Ghana en West- Afrika te maken. Als gevolg hiervan is de premier van Ghana, dr. Nkroemah, als een van de eersten buiten de Britse Koninklijke Familie, op de hoogte gesteld. De Koningin heeft dr. Nkroemah uitgeno digd op Balmoral Castle In Schotland haar gast te zijn. Zonder veerpontkaartje! Baby - 6 pond - zag levenslicht op water (Speciale berichtgeving) In de burgerlijke stand van Dordrecht is een borelingske Ingeschreven dat het levenslicht aanschouwde op de veer pont van Papendrecht naar Dordt. Al thans in een auto op de pont, want de moeder was per ambulancewagen op weg naar het Diaconessenhuis, waar zü haar kind ter wereld zou brengen. Het liep allemaal anders! De moeder werd begeleid door de ver loskundige en met een vaart van ver over de honderd kilometer reed de auto over de Rijksweg in de richting van de pont. Op de pont aangekomen, bleek de snelheid toch te laag te zijn geweest, want het kind bijna - zes pond - dat nu luistert naar de naam Teunis Willem, verkoos het water boven de wal. Alles verliep naar wens en zo vervoerde het veerbedrijf de jongste passagier in de honderden jaren van zijn bestaan! De vader was met de grootmoeder eveneens op weg naar het Diaconessen- huis. Zij vernamen in Dordt pas dat de geboorte al had plaats gevonden. Teunis Willem is in het Diaconessenhuis ach tergebleven. Generaal Zeiler bezocht La Courtine De chef van de staf van de Franse landstrijdkrachten, generaal A. Zeiler, heeft gisteren een officieel bezoek ge bracht aan de oefenende Nederlandse troepen in La Courtine. Hij heeft daar bij zijn grote tevredenheid uitgesproken over de houding van de Nederlandse soldaat tijdens de oefeningen en zijn bewondering geuit over het Nederlands voertuigenmaterieel. Brand in Texelse duinen In het duinterrein aan de zuidkust van Texel heeft vanmorgen een zware brand gewoed waardoor de begroeiing van 8 ha duin verloren ging. Dank zij het snelle optreden van de brandweer korpsen van Den Hoorn en Den Burg bleven enige woonhuizen, die door het vuur werden bedreigd, gespaard. De brand ontstond op de plaats waar over enkele jaren een ponthaven zal worden gegraven. Het vuur zou zijn uitgebro ken door het wegwerpen van een bran dende sigarettenaansteker. Dit gebeur de namelijk tijdens een stoeipartij door jeugdige kampeerders. LEIDEN. 7 augustus Veemarkt. Er z(jn aangevoerd 12 stieren, 32 melkkoeien. 330 vette koelen; 54 varekooelen; 88 vette kalveren 21 nuchtere kalveren. 650 vette schapen; 1443 vette lammeren, 22 varkens (zeugen). 326 schrammen, 834 biggen, 2 paarden, 5 veulens, 8 gelten. totaal Notering'; stieren slacht schoon gew 2.90—3.20; melkkoeien 800—1100; vette koeien schoon gew. 2.803.45; varekoeien 525100; vette kalveren lev. gew. 2.20 2.85; vette schapen 6090; vette lamme ren 5575; drachtige zeugen 325425; schrammen 0—110; Biggen 5458 en tot 62. Handel voor stieren kalm. melkkoeien rustig; varekoelen goed; vettek alveren willig, vette schapen en vette lammeren goed, zeugen, schrammen en biggen ma tig. HOOFDDORP. 6 augustus Graan- beursnoterlngenZomergerst 2224.50; wintergerst 2123.50; haver 2025; Blauwmaanzaad 140150; Karwfjzaad 82 •-92; Kapucijners 4858; Groene erwten 4045; Schokkers 4046; Grauwe erwten 4856. Alles per 100 kg. Utrecht. 7 augustus Kaasmarkt: Op de Utrechtse kaasmarkt zijn vandaag aan gevoerd 5 partijen kaas. Aantal kazen 136; aantal kilo's 1040. Er was geen no tering. De handel was vlug. Bezuinigen bij „Shell Curagao" „Beurs en nieuwsberichten" te Emma- stad (Curacao) meldt, dat alle em- ployé's van Shell Curacao N.V. een circulaire hebben ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat verschillende faciliteiten, die de uitgezonden ar beidskrachten totnutoe genoten, zullen worden beëindigd. Zo zal de sociëteit Asciento met het bijbehorende restaurant worden opge heven. Het paviljoen op het sportterrein Rust en Burgh zal min of meer als sociëteit kunnen fungeren. De facili teiten bij verlof zullen verminderd worden; ook de reisaccommodatie zal ln sommige gevallen minder kostbaar wor den. Het gebruik van dienstauto's zal worden beperkt evenals het gratis ge bruik van elektriciteit. De directie van Shell Curacao en die van de CMS, de scheepvaartmaat schappij van „De Olie", besloten een ver doorgevoerde efficiency in te voe ren om tot een aanzienlijke kosten besparing te komen. Dit had tot gevolg, dat reeds tal van buitenlandse arbeids krachten Portugezen, Brits-West- Indiërs ea. werden ontslagen en naar hun land van herkomst teruggezonden. Naar verluidt zal ook het aantal uit Nederland afkomstige employé's wor den verminderd. Het is niet uitgesloten, dat zelfs enkele locale krachten zullen worden afgevoerd. Veertien gemeenten met meer dan 100.000 inwoners Leiden heeft bijna 96.000 Het aantal gemeenten met meer dan 100.000 inwoners is in de loop van 1958 met twee vermeerderd (Apel doorn en Hilversum) en bedroeg bij het begin van 1959 veertien. Van de gemeenten met 50.000100.000 inwo ners thans 18 telde Leiden op 1 januari 1959 bijna 96.000 inwoners, Maastricht ruim 89.000, Leeuwarden ruim 82.000 en Dordrecht bijna 81-000. Er waren op 1 januari j.l. 998 ge meenten. Hiervan worden er 666 be schouwd als plattelandsgemeenten, 224 als verstedelijkte plattelandsgemeenten (waaronder 32 zgn. forensengemeenten) en 108 als steden. Op het platteland waren op genoemd tijdstip woonachtig bijna 2-772.000 personen, op het verste delijkte platteland ruim 2.390.000 (w.o. ruim 625.000 in de forensengemeenten) en ruim 6.109.000 in de steden. Chinese steun voor Laos De regering van nationalistisch China zal alle steun verlenen aan Laos in de strijd tegen de communistische opstan delingen, zowel in als buiten de Ver. Na ties, zo heeft vandaag een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Taipeh verklaard. Hevige ontploffing in Amerikaanse stad Vier doden, vele gewonden Vandaag is in het centrum van Rose- burg, een stad in de Amerikaanse staat Oregon, een met dynamiet beladen vrachtauto in de lucht gevlogen. De ontploffing werd gevolgd door een felle brand, die een twaalftal blokken huizen heeft aangetast. Meer dan dertig personen zijn, met ernstige brandwonden, in het zieken huis van Roseburg binnengebracht. Het Rode Kruis van Roseburg heeft het Rode Kruis van het driehonderd kilometer noordelijker gelegen Portland verzocht met spoed bloedplasma naar Roseburg te zenden. Het grootste gedeelte van de gebou wen in het centrum van het 8390 inwo ners tellende Roseburg is vernield. Volgens latere mededelingen van de politie zijn minstens vier mensen ge dood, veel gewonden zijn er ernstig aan toe. De brandweer liet een hotel van zes verdiepingen ontruimen, omdat het ge vaar liep in brand te vliegen. HET CONFLICT ROND DS. S. J. P. GOOSSENS De kerkeraad van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Zwolle heeft zich be reid verklaart tot een hernieuwd ge sprek met ds. S. J. P. Goossens, de voormalige missionair predikant voor deze kerk te Oost-Soemba, met wie een conflict gerezen is. Het conflict ont stond enkele jaren geleden tussen de dominee en de kerkeraad van Zwolle als gevolg hiervan werd hij geschorst en later afgezet. Op eigen gezag keerde de predikant echter terug naar zijn arbeidsterrein. Britse douane-beambten hebben aan boord van het 5.800 ton metende Britse vrachtschip „Yoma", dat, na een reis naar India, in Liverpool in het dok was gegaan, voor een waarde van meer dan een miljoen gulden opium in beslag genomen, die vermoedelijk voor Glasgow was bestemd. Vastgehouden met losse handen (Van onze t.v.-medewerker) Het schijnt een traditie te zullen wor den, dat de VARA de kijkers eenmaal per jaar een blik gunt in de dierentuin van en leven in Blijdorp. Als het dan zulk mooi weer is als gisteravond, niet te warm, maar juist zo, dat de dieren een beetje tierig zijn tegen de vallende schemer, dan is dat best de moeite van het kijken waard. Als dan bovendien een gezellige en vlotte prater als direc teur Appelman nog een aantal werke lijk interessante en toch niet te zwaar wichtige inlichtingen over dierenleven en -dood geeft, dan is ook het luisteren een leerzaam genoegen. Indien daarna dan iemand, die zich als een soort in terviewer poogt te gedragen een recla- mestuntje uit Libanon verkoopt (het moet gezegd worden, dat de foto's prachtig waren en het land tot een be zoek noodt zwemmen in open zee en winters; ort op een in een half uur te overbruggen afstand hoog in de bergen en dat op dezelfde zomerdag) om dan daarna portretten van kamerleden (sommigen zeer raak) aan elkaar pro beert te praten op een manier, die naar niets lijkt, dan opteren wij voor de toe gewijde insider, wiens werk helemaal niets met nieuws te maken heeft, maar het beter weet te brengen dan de krampachtige poger. Maar als dan het scherm wordt schoongepoetst en Willy van Hemerts produktie „Claudia" ontrolt zich daar op, dan is snel alle leed vergeven en vergeten. Wij waren er tenminste uiter mate gelukkig mee, dat Van Hemert, die een bekwaam t.v.-regisseur is, nu eens excelleerde in een blijspel, want ons enige bezwaar tegen hem was totnutoe dat de keuze van zijn stukken aan de zwartgallige kant was. Dat bezwaar is dan nu wel met één slag verdwenen. Onze instemming bepaalt zich echter bepaald niet alleen tot de keuze, maar heeft mede betrekking op vertaling (zeer smeuïg, alleen met een voor bepaalde groepen hier en daar wel een wat erg nonchalant woordgebruik), keuze van spelers en de wijze, waarop dat dartele troepje leiding werd gegeven. Dat was vakwerk van de bovenste plan. Van Hemert hield de touwtjes strak, maar deed het met losse hand, zoals ergens I één der spelers zich liet ontvallen en welke uitspraak wij gaarne als een hulde aan de regisseur boven dit stukje plaatsten. Is het nodig er nog iets meer over te zeggen. Zal er één kijker zijn, die zich heeft verveeld of geroepen zal hebben: zet af dat ding? Wij geloven van niet, maar willen toch nog graag met name noe men de prestaties van Kitty Jansen, die zich met een onvoorstelbaar gemak on der de lampen en door het aangenaam aandoende decor bewoog en de zwier, waarmee Dora Paulsen, een verras sende vondst voor deze rol, haar punt gave kolder in een zuivere dosering wist rond te strooien. Dit was een voor- Bouvier ontfermde zich over zwervend poesje Hond en poes zijn doorgaans niet zulke dikke vrinden, vooral wan neer ze niet in hetzelfde huls zijn opgegroeid. Toen een driebergse dierenarts dan ook op de Leusder- heide een jong poesje ontdekte, dat kennelijk in lange tijd niet genoeg te eten had gekregen en hy het diertje mee naar huis nam, hield hij het ver van zijn grote bouvier, die altijd een uitgesproken afkeer van katten had getoond. De die renarts vertrouwde het zwervertje toe aan een poes, die juist jongen had. Hij hoopte, dat dit dier de na gekomen „gezinsuitbreiding" wel zou accepteren. Maar poes moest van de vreemde rasgenoot niets hebben en werkte de zwerver de mand uit. De dierenarts, die ge spannen toekeek, lette even niet op de hond, die ongemerkt achter hem aangekomen was. Pas toen de bouvier met één hap het zwer vertje in z'n grote bek nam en er mee weg draafde bemerkte hij het. Hy holde achter de hond aan, om tot de ontdekking te komen, dat deze het poesje in zyn mand had gelegd. Sindsdien heeft de bouvier het druk met „zuigelingenzorg" en groeit het zwervertje, onder de hoede van zijn machtige bescher mer, als kool! beeldige beeldbuisvertoning. Daaraan bestaat by ons geen twijfel. Vederlicht met telkens even een heenwijzing naar de diepere roerselen van het mensen hart. Het ging alles met een ongedwon gen losse hand, maar het werd toch zo stevig vastgehouden en samengebun deld, dat het een lust werd voor oog en oor, yoor geest en gemoed. Joegoslaven over de grens Vanmorgen zijn de drie Joegoslaven. die enkele weken geleden onder een epoorwegriJituig clandestien in Den Haag arriveerden, over de grens geleid. De minister van Justitie heeft geen termen aanwezig gevonden om hen verder in ons land te laten verblijven. Nederlandse hulp bij oliebrand De Internationale BoormaatschappU N.V. te Den Haag is Ingeschakeld bij pogingen om de brand van een onder zeese oliebron in de Perzische Golf te blussen. De bron, die circa 463 meter diep is, ligt op 56 km uit de kust van de neutrale zone van Koeweit. De interna tionale Boormaatschappij zal een hulp bron boren om de druk op de brandende bron te verminderen. De Pan American Oil Company stuurt materiaal. Voorts wordt morgen de bekende Amerikaanse bestrijder van oliebranden Red Adlar in Koeweit verwacht. 25 opvarenden in Indonesië verdrenken Ongeveer 25 Indonesische opvarenden van een klein zeil vaartuig zijn omge komen, toen het onlangs nabij de kust van Borneo in een storm terechtkwam en zonk. DIENSTPLICHTWET AFGEKONDIGD In Staatsblad no. 258 is thans afge kondigd de wet tot wyziging van de dienstplichtwet en van de wet voor het reservepersoneel der krijgsmacht (aan passing aan de grondwet met betrek king tot het zenden van militairen naar buiten Europa). WASSENAAR Duitsers op bezoek Van zaterdagmiddag tot maandag morgen zal een deputatie van 9 leden van het gemeentebestuur van de West- duitse stad Recklinghausen een bezoek aan Wassenaar brengen. Het geldt hier een tegenbezoek voor een Wassenaarse afvaardiging, die verleden jaar enkele dagen de gast was in Recklinghausen. Met deze stad onderhoudt Wassenaar n.l. ln het kader van een uitwisselings programma van de Europese Beweging vriendschappelijke betrekkingen. Reeds eerder brachten groepen jongeren over en weer een bezoek. De Duitse delegatie bestaande uit 8 leden van de gemeenteraad en de Oberstadtdirektor dr. Michaëlia de Oberbürgermeister van Recklinghausen is verhinderd wordt zaterdagmorgen half 12 op het Wassenaarse raadhuis door burgemeester en wethouders ont vangen. De gasten logeren bij Wasse naarse collega's. Zaterdagmiddag zal een rondrit door de gemeente gemaakt worden met o.m. een bezoek aan het waterleidingbedrijf. Voor zondag staan bezoeken aan de Dorpskerk, aan Leiden en aan Den Haag op het programma. In Den Haag zal het gezelschap de gast zijn van het bestuur der Europese Beweging en o.m. Madurodam bezoeken. Maandagmorgen wordt een rondrit door het Westland gemaakt en een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar ook het afscheidsdiner plaats vindt. WIELERWEDSTRIJD Zaterdagmiddag organiseert de buurt vereniging Oostdorp en omgeving de jaarlijkse wielerronde. Omdat behalve leden van de Haagse vereniging „De Spartaan" ook Wassenaarse amateurs op gewone fietsen hebben ingeschreven, is het aanvangsuur van de wedstrijd vervroegd van 5 uur tot kwart voor 5. De Wassenaarse amateurs zullen in een aparte wedstrijd uitkomen, RAADSVERGADERING De eerstvolgende openbare vergade ring van de Wassenaarse gemeenteraad zal gehouden worden woensdagavond 12 augustus te kwart over 7 in Raadhuis „De Paauw". De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak BEURSOVERZICHT Unilevers zeer vast AMSTERDAM, 7 augustus By een middelmatige affaire waren de Unileverwaarden vanmiddag, voor de laatste beursdag van deze week, zeer vast Londen. Duitsland alsmede lokale vraag gaven de stoot tot een forse koersstijging voor deze papieren en gehandeld werd by de opening op 617 De slotkoers van gisteren was 605. Het hoge openingsniveau kon echter niet behouden blijven en gedurende het verdere beursverloop daalde de koers tot 615. Aku's deden het kalm aan en noteerden op 3494 ruim een punt boven de vorige slotprys. In de niet-officieie ochtendhandei werd voor de Rayon aandelen als hoogste prijs 393 betaald. In de Fhllipshoek was het stil en de koerswinst bepaalde zich by een prijs van 671 op circa 2 punten. Ook vandaag ging er in aandelen Kon. Olie niet veel om. De gang is er uit en de koers week niet veel af by die van donderdag. Op f. 170.80 noteerden de aandelen echter boven pariteit New York. In de scheepvaarthoek was de handel wederom levendig. Vele stukken gingen tegen oplopende prijzen in andere han den over. Door elkaar bedroegen de koerswinsten 2 tot 4 punten. Bij de cultures heistelden Deli's zich, daaren tegen waren Senembah's lager HVA's en Amsterdam Rubbers aan de vaste kant. Staatsfondsen vast speciaal voor de 8taffellening op de verplichte f. 200.000 vraag in een kleine markt. In de lokale sector werden aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior enige punten lager geadviseerd. Van Vlissin- gen kreeg een adviesprijs van 375 k 380 (379), Indola op 305 (303). Voor de in schrijving op de resterende nominaal f. 26 miljoen 44% obligaties N.V. Pro vinciale Geldersohe Elektriciteits-Maat- schapplj bestond goede belangstelling. De directie van de N.V. Lyempf deelt mede, dat geen onderhandelingen wor den gevoerd met betrekking tot over neming van het bedrijf. De aandelen werden vrijwel onveranderd op 111 112 geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.614-1062; New York 3.774- 3.77%; Montreal 3.94ft-3.94fi: Parijs 76.974-77.07y2; Brussel 7.564-7.56% Frankfort 90.254-90.304: Stockholm 72.99-73.04; Zürich 87.564-87.614; Mi laan 60.83 4-60-88 4 Kopenhagen 54.804 -54.85 4: Oslo 53.03 4-53.08 4; Wenen 14.63-14.64; Lissabon 13 23 -13.24 Ankara 3.76%-3.77y4; Praag 52.84-52.94. Beurs van Amsterdam Vrijdag 7 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige 81otkoers koers v. heden Ned. '58 4 4 100A 100% Ned. '59 4 4 100ft 100ft Ned. '53 3% 944 94% Grootboek obl. 34 804 Ned. '47 3 4 (3) 9414 94% Ned. '51 34 94% 944B vied. '53 34) 93 93ft Ned. '56 34 93 93 Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 93ftGB 98GB Ned. '54 3% 89 4 89 V< Ned. '55 I 3% 88% 89 Ned. '55 II 3% 90B 90GB Ned. -37 3 90fj 90% Dollarlng '47 3 90% 904 Investeringscert. 3 97 ft 97ftGB Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A3 93%B 93%GL Grootboek '46 3 894GB Ned WB 6% Ill 110ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 424G 43 Nat. Handelsbank 155GB 157 Ned. Handelmjj. 262% 266 Amst. Rubber 944GL 954GL H.VA154ft 156% Senembah 2174 2144 A.K.U393% 394GB Berkel's Patent (v.) 280GB 280GB Calvé Delft cert. 589 5894 Deli Mij.en (Ver.) 181% 181.50GB Kon Pap v. Gelder 249% 255GB Hoogovens cert575GB 573GL Mtiller en Co. NB 3244 325 Ned Kabelfabr. 420GB 418GB Philips 669 6694 GB Philips pref264 265GB Unilever 605% 614GB Wilton Feyenoord 2154 218 Biliton 2de r 305GB 320GB Dordtse Olie gew. 742 740GB Kon Olie (f20.—) 173.172. idem (50 k f. 20.—171.10 170.80 Holl Amer lijn 1634 168 Java China Paket 155GB 160 K.L.M127.50 127.50 Kon Ned Stmv My 1614 163% Kon Paket My 1264 1264 Stmv my "Neder!." 157 1594 GB Nievelt Goudr cert. 136% 140GB v. Ommeren cert. 9» 9c4 Kon. Rott. Lloyd IA Ned. Scheepv Unie fggfc NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 34 3 93% Idem '48 (34) 93 944 R'dam '52-1 (4%) 99 99 idem '37 I-III (34) 934 idem '38-1 (34) 934 Bankwezen Bank N. G. "58 (54) 1044 104% id. N.W.B. *52 (44 96% 96% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 954 954 Premieleningen A'dam '53 3 944 A'dam *51 24 864B 88 A'dam '56 I 24 83% 83% A'dam *56 II 24 934 93% Eindhoven '54 24 844 Enschede ^4 24.... 91% Den Haag '52 I 24 88% 89 Idem II 24 89% R'dam '52 I 24 89 Idem n 24 92L 89 Idem '57 24 100 4 99 Utrecht '52 24 on 894 Z.-HoU. 1957 2 4 9g% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinsteUingen Robeco 217 216.50 Amst. Bank 363 3644 HB.U. cert2554 259 Rott. Bank 325 324% Twentsche Bank 286 287 Industrie Ondernemingen Albert Heyn409 409 Borneo Sum. H. Mij. 73% 75 Ned. G. en Sp. fabr. 295 300 Kon. Ned. Grofsm. 1534 152% lnternatio137% 133 Int. Kunststoffenind. 46 48 Leidse WolspinnerU 3734 Rott. Droogdok Mij 610 605% Sikkens Lakfabr '53 580 580 Ned. My Walv.vrt 118 118% Zaalberg 112 116 lng. bur. v. Bouwny v 257% 258 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% 94 Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 29% 29 ft Intern Nickel 1034 104 Anaconda 64 4 64% Bethlehem Steel 56% 56% Cities Service 56 55% General Motors 56 4 56} Kennecott104 103 Republic Steei 75% 764 Shell Oil 81% 81B Union Pacific 33% Un. States Steel 1024 103 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K Edeimet. Kon AA 74 77 Pref w.a Idem 83GB 834 Electrolas B335GB 336GB Holl Constructie 428GB 430GB Ver. Touwfabrleken 280G Wernlnk's Betonm. 138 139% Van wyk Textiel 84% C5G

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5