RYNBENDE'S 1 NIEUW ROOD De „Rotterdam*' voldeed in alle opzichten! Internationale overeenkomst over Laos geschonden? Zevenhonderd gasten genoten Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 Achtergronden van het conflict (Van onze Londense correspondent) In Londen heerst misschien nog iets meer onbehagelijkheid over de toestand in Laos dan elders, omdat de Britse regering nauw betrokken is bij de handha ving van de status quo aldaar, zoals uit de lange gesprekken van Selwyn Lloyd met Gromyko In Genève reeds is gebleken. De Britse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken deelden het voorzitterschap van de conferentie, welke aan het einde van het topgesprek van 1955 een einde maakte aan de oorlog in Indo- China. Er werd een internationale commissie gevormd, die de naleving van de gesloten overeenkomst moet controleren. Deze commissie bestaat uit Indiërs, Canadeeen en Polen. Indien de dingen scheef gaan, dient de commissie een beroep te doen op de beide voorzitters van de vredesconferentie. Volgens de afspraak zouden de groepen in Laos, die de Fransen hadden bevochten, zich terugtrekken in de twee noordelijke provincies Sam Neua en Phong Saly, waarna de regering van Laos met hen zou onderhandelen en pogen de natio nale eenheid te herstellen. De leider van de opstandelingen was de prins Souphanouvong, en het delicate was, dat zijn halfbroeder prins Souvanna Phouma premier van Laos was. On danks dit bloedverwantschap duurde het drie jaar voor zij het eens werden. De anti-koloniale beweging, de Pathet Lao, ontving de verzekering, dat geen represailles tegen haar zouden worden genomen en dat zij vrij zou zijn om aan het politieke leven deel te nemen. Op grond van deze belofte verlieten de aanhangers der beweging hun noorde lijke veste, demobiliseerden de meeste hunner troepen, terwijl een minderheid zich bij het nationale leger aansloot. Dit was in november 1957. Enkele maanden ging alles goed. Prins Souphanouvong werd in het kabinet opgenomen en mocht een politieke partij organiseren: de Neo Lao Haksat. Op 4 mei 1958 werden gedeeltelijke verkiezingen gehouden, waarin de nieuwe partij een opmerkelijk succes behaalde. Een dergelijk succes zou deze bij een algemene verkiezing aan de macht hebben gebraoht. Maar ze kreeg de kans niet en de Amerikanen krijgen daar de 6ohuld van. De Amerikaanse regering voelde weinig voor de destijds gesloten overeenkomst en weigerde haar te ondertekenen, hoewel zij zich ver bond de uitvoering ervan niet tegen te werken. In feite was het eerste, dat de Amerikanen na de conferentie deden, het initiatief te nemen tot de oprich ting van Zoavo, de Zuid-oost-azische verdragsorganisatie, welke nilet alleen gericht was tegen het Chinese commu nisme, maar ook tegen het neutralisme, waartoe Laos, Combodja en Vietnam zich in Genève hadden verbonden. Toen de anti-Franse beweging langs een omweg de macht dreigde te veroveren, werd Phouma door ,'n z.g. „Amerikaans blok" van politici met de steun van legerofficieren tot aftreden gedwongen. Deze groep vormde een eigen regering, schorste het parlement en verschoof de algemene verkiezingen, terwyi de leiders van de anti-koloniale beweging onder huisarrest werden gesteld. Tegelijkertijd besloot de internationale commissie met de Pool als tegenstemmer, zichzelf te schorsen. In februari kondigde de regering van Laos aan, dat de regering nooit de terugkeer van de commissie zou toestaan. De opheffing van de com missie kon volgens haar reglement slechts bij algemene stemmen geschie den. Ook van de neutrale positie van Laos, waartoe besloten was, kwam wei nig terecht; evenmin van de in uitzicht gestelde democratische rechten. Er is thans ook geen mogelijkheid meer om de aan banden gelegde be wapening van Laos te controleren. In Britse politieke kringen is men niet erg gelukkig over de schending van de overeenkomst inzake Laos, welke de Westelijke politieke positie tegenover de Russen dreigt te verzwakken. Het is duidelijk dat hierover het laatste woord nog lang niet is gezegd. Thailand gereed tot hulp De strijdkrachten van Thailand zijn gealarmeerd om direct Laos te kunnen helpen als de regering van dat land hulp vraagt aan de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie, zo heeft generaal Kittkachom, vice-premier en minister van Defensie van Thailand, donderdag verklaard. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Howard Green, heeft verklaard, dat Canada niet zal staan op bijeenroeping van de commissie van toezicht op de wapenstilstand in Laos, daar de regering van Laos ertegen is. India drong dezer dagen bij Canada aan op bij eenroeping der commissie. Van het strijdtoneel Na drie dagen van aanvallen en tegenaanvallen is de strijd in het noor den van Laos geluwd tot sporadische rimboegevechten, zo is donderdag van Laotaanse zijde vernomen. Men ver klaarde, dat zeven bataljons opstande lingen, die door communistisch Noord- Vietnam van wapens waren voorzien, van Vietnam uit op drie punten Laos zijn binnengedrongen. De opperbevelhebber van het Lao taanse leger, brigade-generaal Rabtikone schatte, dat hij ongeveer 300 man aan doden en gewonden had verloren. Waar nemers in Vientiane geloven, dat de guerillastrijd zolang zal worden voort gezet tot de kosten hiervan de pro- Westelijke regering van Sananikone ondermijnen. De communisten zouden de terugkeer willen van een „neutralis- tische" regering zoals die van Prins Soevannaphoema, die in augustus van het vorig jaar werd opgevolgd door de regering-Sananikone. Brigade-generaal Rattikone verklaar de, dat het leger de toestand op het ogenblik meester is. Britse voorstellen inzake Laas Een woordvoerder van heb Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland binnen kort „voorstellen van opbouwende aard" zal doen met betrekking tot de toestand in Laos. In antwoord op een vraag verklaarde hij het eens te zijn met het donderdag in de „Times" geuite denkbeeld om waarnemers van de Verenigde Naties naar Laos te zenden, waar thans in de noordelijke provincies gevechten worden geleverd tussen regeringstroepen en communisten. De woordvoerder wilde niet zeggen bot wie Engeland zijn voorstellen zal richten. Hij bevestigde dat Groot-Brit- tannië gekant is tegen een weer bijeen roepen van de uit vertegenwoordigers van drie staten India, Canada en Polen samengestelde internationale bestandscommissie voor Laos, die na de in 1954 te Genève gehouden conferentie over Indo-China in funotie is geweest, doch geruime tijd geleden uiteen is ge gaan. Montgomery naar Nijmegen Maarschalk Montgomery, die op 17 seDtember Arnhem en Eindhoven zal bezoeken, zal die dag ook een bezoek brengen aan Nijmegen, van welke stad hij ereburger is. Dit bezoek, waarvan het juiste tijdstip nog niet bekend is, zal een onderdeel zijn van een inspec tietocht langs de zogenaamde door- braaklijn uit de bevrijdingsdagen. Nieuwe Amerikaanse wapens De Amerikaanse marine heeft donder dag bijzonderheden bekendgemaakt van de „Tartar", een nieuwe raket, die van oorlogsschepen wordt afgeschoten naar doelen in de lucht. Het ligt in de be doeling om binnen een jaar een begin te maken met de vervanging van scheepskanonnen door raketten van het type „Tartar". De „Tartar", een super sonische raket, is 15 meter lang en iets meer dan 30 cm breed. Ze heeft over haar lengte-as vinnen en is de kleinste van de marineraketten, welke van oor logsschepen naar doelen in de lucht worden gelanceerd. 13 raket-torpedo- bootjagers, waarvan de bouw bijna vol tooid is, zullen ermee worden uitgerust. Een afdeling van de Amerikaanse luchtmacht, die te Sembach in West- Duitsland is gelegerd, zal worden uitge rust met tactische raketten van het type „Mace". Deze supersonische raket, die van de grond naar andere doelen op de grond wordt gelanceerd, heeft een reikwijdte van 1050 km en kan worden uitgerust met een atoomkop. Ze wordt draadloos naar het doel geleid en kan daarom bepaalde hinderpalen, zoals krachtig verdedigde gebieden, ontwijken. Welgeslaagde technische proefvaart (Speciale berichtgeving) De technische proeftocht van de Rotterdam geeft zonder uitzondering reden tot grote tevredenheid. Het schip heeft zich gedragen zoals mocht worden ver wacht. De snelheidsproeven verliepen eveneens bijzonder goed. Het schip heeft op diverse runs bij de zuidkust van Engeland een snelheid behaald ongeveer ge lijk aan die van de Nieuw Amsterdam. De Rotterdam heeft echter nog een reserve in snelheid, die gebruikt zal kunnen worden als het vaarprogramma in gedrang zou komen. De proeftochtsnelheid lag boven die welke gecontracteerd werd. Dit verklaarde gisteren de president-directeur van de Holland-Amerika-Lijn, de heer H. W. de Monchy, nadat het schip, terug van de technische proeftocht, in een van de dokken van de R.D.M. was opgenomen voor het gebruikelijke bodemonder zoek na de proeven. talrijke gasten die de technische proef tocht hadden meegemaakt. Op de rede van Plymouth was het schip gedemagnetiseerd. Toen kon de tocht naar huis worden voortgezet. De gemeten mijl die meestal bij Aran op de Oostkust van Schotland wordt gevaren, leverde teveel bezwaren op. Men had dan het gehele proef tochtplan anders moeten inrichten- De huidige elektronische navigatiemidde len zoals Loran en Decca zijn echter zo geperfectioneerd en nauwkeurig dat met deze plaatsbepalers zeer nauwkeu rig de snelheid tijdens diverse runs kan worden bepaald. Dit is op de Engelse Zuidkust dan gebeurd en de uitkomsten stemden re ders en bouwers tot grote tevredenheid. Men mag aannemen dat de snelheid rond de 21 mijl ligt. Weinig trilling Prachtig weer!! Met 700 gasten is de Rotterdam zes dagen in zee geweest voor beproeving van alle technische installaties. De tocht ging het Kanaal uit de Atlan tische Oceaan op in de richting van de Azoren. Het weer was alle dagen buitengewoon goed. Men had gehoopt op de Atlantische Oceaan wat ruw weer aan te treffen voor het beproe ven van de stabilisatoren. Wat dat betreft zat het niet mee. Het bleef rustig en men heeft de stabilisatoren alleen nog maar gedeeltelijk kunnen beproeven door met dit instrument kunstmatige slingeren op te wekken. Het apparaat kon dus nog niet in zijn volle besturing worden gebruikt. Een nadeel acht men dit niet omdat de HAL reeds ervaring heeft met dit apparaat dat de slingeringen van het schip bij stormweer tot een minimum kan reduceren. Gistermorgen om 4 uur 5 was het nieuwe vlaggeschip weer tussen de pie ren en van 8 uur af debarkeerden de Zeer nieuwsgierig waren de bouwers en reders naar de mate waarin zich het euvei dat alle schepen aanhangt, na melijk de trilling, zou demonstreren. De corruptie in de Amerikaanse vakbonden Eisenhower vraagt beschermende maatregelen President Eisenhower heeft gisteren voor radio en televisie van het Ameri kaanse congres geëist, dat een wet wordt aangenomen, welke het volk van de Verenigde Staten beschermt tegen misdadigers, afpersers en corrupte elementen, die de vakbeweging zjjn binnengedrongen. Hervorming van de wetgeving op dit punt is een zaak van het grootste be lang voor elke Amerikaan en is boven de partystryd verheven. „Ik wil alleen maar een doelmatige bescherming tegen bendeleden en oplichters van het volk van Amerika, van de mannen en vrou wen, die met hun handen, hun hoofd en hun werkkracht werken om Amerika te maken tot een betere plaats voor hen en hun kinderen", aldus de president. „Het is mijn oprechte hoop, dat het congres volledig gehoor zal geven aan een overweldigende nationale eis", aldus Eisenhower. „Tot dusver", zo zei hij, „heeft het congres niet voldaan aan de verzoeken, welke hij heeft gedaan ter bescherming van het Amerikar ïse volk. De Senaat heeft zich in april vooi een wetsontwerp uitgesproken, dat niet doeltreffend is en de commissie voor arbeidszaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp opgesteld.dat nog minder ge schikt is", zei de president. Dit laatste ontwerp stelt ongeveer zeventig procent van de vakbonden vrij van het uitbren gen van verslagen over hun financiën en maakt degenen, die de rechten van vakbondsleden schenden, straffeloos. Nek gebroken bii duiken De 19-jarige dienstplichtige soldaat A. F. M. van der Linden, behorende tot het regiment LUA „Kornwerderzand", die gedetacheerd was bij de rij- en tractie- school te Eindhoven heeft gistermorgen bij het duiken in de Dommel, waar hy aan het zwemmen was, zijn nek gebro ken. De soldaat die woonachtig is in Utrecht is overgebracht naar het St.- Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg. Het geheel trillingvxije schip is een utopie. Om dit euvel tot het uiterste te beperken en het in elk geval buiten de ruimten te houden waarin op het schip mensen wonen en verblyven, was de machineruimte meer achterin het schip geplaatst dan normaal het geval pleegt te zyn. De turbines en de drie schroe ven veroorzaken gezamenlijk deze tril lingen. Men is tot de verheugende ont dekking gekomen dat de genomen maatregelen effect sorteren. Alleen ge heel in het achterschip is by volle kracht iets van trillingen te bemerken. Het zingende geluid dat turbines plegen te maken kon geheel binnen de machi nekamer worden gehouden door het toepassen van isolatiemateriaal De beide rookkanalen die het schip zulk een eigenaardig aanzien geven, voeren rook en roet op gunstige wijze af. Op het achterschip is vrywel mets van neerslag waar te nemen. Een aardige ontmoeting was die ter hoogte van Southampton met de uit varende Nieuw Amsterdam. Het oude en het nieuwe vlaggeschip passeerden elkaar op korte afstand en de dekken van de Nieuw Amsterdam stonden vol passagiers die het nieuwe vlaggeschip in volle zee wilden zien passeren. Als op 3 september de eerste reis naar New York aanvangt, zal, zo als bekend, Prinses Beatrix de reis naar New York meemaken. Zij zal verblüven in een van de g- wone luxe hutten met dien verstande, dat zjj vlak bij de hut een ruimte krijgt waar zij gasten kan ontvangen. A 'vertentle Nooit zo nieuw als nul 1/1 literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (exd. statiegeld) je reinste bessenjenever! Schenk eens Spanjool! Schenk half om half Nieuw Rood '2 en Rynbende's Jonge Jenever in de 2 glazen. De aparte drank voor 2 originele mensenl 2 binnenland Gisteravond om circa zes uur is op de weg Zeilberg-Deurne de 80-Jarlge K. Janssen uit Mlerlo dodelijk verongelukt. De heer Janssen die per rijwiel in de richting Deurne reed. stak achter een pas serende auto plotseling de weg over en werd gegrepen door een uit de tegenover gestelde richting komende auto. - Het Koninklijk bezoek aan Nijmegen dat was vastgesteld op 4 september, is uitgesteld tot een nader te bepalen datum in het najaar. Dit houdt verband met het feit. dat Hare Majesteit voor het eerst een officieel bezoek zal brengen aan de RK Universiteit. Begin september echter zijn de meeste hoogleraren en studenten nog niet aanwezig. De Nederlandse Bond van Ouden van Dagen heeft aan de Raad van Ministers een verzoekschrift gericht om de Alge mene Ouderdomswet zodanig te wijzigen, dat gehuwde vrouwen, indien zij eerder de leeftijd van 65 Jaar bereiken dan haar man, niet op uitkering behoeven te wach ten tot de man zo oud is geworden. Gistermiddag is de 32-Jarige heer J. W. de Haan, gemeente ambtenaar te Hoofddorp, bij het baden in zee te Schoorl verdronken. De heer De Haan, die de zwemkunst niet voldoende meester was, zakte ln de nabijheid van de strekdam plotseling weg. Pogingen van omstanders om hem te redden faalden door de zware trek van de zee. Het stoffeiyk overschot spoelde ongeveer en half uur later aan. Gistermiddag is de 51-Jarlge Duitse pensiongast F. C. O. Schappacher uit Dillenburg bij het baden in zee te Bergen verdronken. De man was met zijn zoon in zee gegaan, maar niemand heeft bemerkt dat hij niet meer naar het strand terug keerde. Enige tijd later spoelde het slachtoffer aan. Een felle brand heeft gistermiddag op het landbouwbedrijf van de heer D. C. Lokhorst te Woudenberg twee zeer dicht bij elkaar staande hooibergen ver nield. Ook ging een gedeelte van een bergschuur verloren. De op slechts enkele meter afstand van de brandende hooiber gen staande boerderij met rieten dak kon door nat houden worden behouden. De schade bedraagt enkele duizenden gul dens. De heer Lokhorst is tegen brand verzekerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Te Groenlo is aangehouden een vijf tienjarige Jongen uit Apeldoorn die in Groenlo in een school zou hebben inge broken en een bedrag van f.1500 zou heb ben gestolen. De Jongen, die ondanks zijn Jeugdige leeftyd een goede bekende van de politie is, verbleef met vakantie by z(jn ouders in Apeldoorn. Hij is opgeno men in een inrichting in Harreveld, maar bad twee weken verlof gekregen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „High- land Monarch" 11-8; ss „Liberstad" 14-8; Australië: ss ..Gladstone Star" 10-8: ms Oostkerk" 11-8; ss „Stratheden" 13-8; Brazilië: ss ..Alhena" 11-8: ss „Liberstad" 14-8: Canada: ss Berverdel" 11-8; ms „Prins Willem George Frederlk" 12-8: ss Kerkedijk" 13-8: Chill vla New York: 13-8; Indonesië: ms „Neder-Eems" 13-8; Ned. Antillen: mr ..Agamemnon" 13-8: Suriname: ms „Oranjestad" 12-8; Brits- Oost-Afrlka: ss „Fera. de Lessens" 15-3. buitenland Voor een eventueel in Oostenrijk te houden wereldtentoonstelling ln 1967 heeft men het oog laten vallen op het ge- bied van Laxenburg. dat hiervoor, ook i wat de wegverbindingen betreft, zeer ge- j schikt zou zijn. Behalve Oostenrijk neeft ook Frankrijk zich voor de tentoonsteüinr in 1967 kandidaat gesteld. Op de rivier de Magdalena in Colum bia Is woensdag een moterboot met vijf tig mensen aan boord omgeslagen. Zes tien mensen, o.w. verscheidene kleine kinderen, zyn verdronken. Inwoners van Hirosjima hebben gis teren met een minuut stilte de 200.000 slachtoffers herdacht van de atoombom, die op 6 augustus 1945 de stad verwoest te. De burgemeester van de stad Hamla, las tijdens een plechtigheid bij het mo nument voor de slachtoffers de namen voor van 164 mensen, die in het afgelo pen Jaar zyn overleden tengevolge van ziekten, veroorzaakt door de straling, waaraan zij in 1945 hebben blootgestaan! West-Duitsland zal Deense onderda nen een bedrag van 16 miljoen mark be talen als vergoeding voor in de laatste wereldoorlog geleden schade. Een over eenkomst daartoe is donderdag ln Kopen hagen gesloten. Krachtens deze overeen komst zal de Deense regering verantwoor delijk zijn voor de verdeling van de gel den onder de slachtoffers van de Nazl- terreur of hun verwanten. In Argentinië is aan 30.000 ambte naren ontslag aangezegd op grond van het plan tot vermindering van de over heidsuitgaven. De vakbond van burgerlijk overheidspersoneel heeft tegen deze maat regel geprotesteerd. Hij beschuldigt de re gering ervan dat zy zich van bepaalde ongewenste ambtenaren wenst te ontdoen. Secretaris-generaal Hammarskjöld van de VN vertrekt op 23 augustus uit New York naar Zuid-Amerika, waar hy Argentinië, Paraguay, Urugay en Brazilië zal bezoeken. Men verwacht, dat hy ln het begin van het volgend jaar andere Latijns-Amerikaanse landen zal bezoeken. Bij een ongeluk met een autobus ln de omgeving van Ibarra in Ecuador zyn 25 mensen om het leven gekomen. De bus waarin 47 mensen zaten, stortte in een ravijn van 60 meter diep. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Gr. 18.30 50 jaar Algemene Neder landse bedrijfsbond in de mijnindustrie, rep. 18.50 V. d. Jeugd. 19.00 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Geloven in deze tyd. caus. 19.45 Op bezoek by anderen, gesprek. 20.00 Nws. 20.05 Regerlngsuitz.: De bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, door mr. C. W. A. Schlirmann. Nederlands permanent ver- Ïrogr. 0 Zorg om de mens. gesprek. VARA; 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. bij „Zeemeerminnen" Dam tot Damrace In verband met de Dam tot Dam race, die gedurende drie dagen in de laatste helft van augustus wordt ge houden tussen Zaandam en Amtser- dam en omgekeerd, zijn vertegen woordigers van de afdeling voorlich ting van de Ned. Spoorwegen en Van Gend en Loos gisteren in beide steden met een training begonnen. In nau we samenwerking willen beide be- dryveu graag bewijzen, dat het reizen tussen Amsterdam en Zaandam snel kan geschieden, zonder geibruik te maken van de Hembrugpont. Zowel in Amsterdam als in Zaandam heeft men de afstanden tussen resp. Dam en Centraal Station en het Zaan- se station en het Tsaar Peterbeeld met motoren en bestelwagens gereden. Aan gezien de afstand met de trein negen minuten bedraagt was men van mening dat men dusdoende een goede kans maakt op een prijs. N.S. en Van Gend en Loos doen de eerste dag mee in de afdeling reizigersvervoer, de tweede dag zal men een vracht van Amsterdam naar Zaandam vervoeren met een ex tra ingelegde goederentrein, waarin een laadkist. Hoewel niet is meegedeeld wat deze laadkist zal bevatten vermoeden Insiders dat men twee „Zeemeermin nen" zal vervoeren. Deze zullen na aan komst by het Tsaar Peterbeeld aan de voorzitter van de Zaanse VVV worden aangeboden. De derde en laatste dag zal men stukgoederen vervoeren. Rhenen's carillon klaar Het carillon voor de Cuneratoren te Rhenen is klaar. De klokkengietery te Heiligerlee heeft de 47 klokken voltooid. Volgende week zal het klokkenspel naar Rhenen worden overgebracht vrijdag. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Kon. Ned. Marine ln Den Helder. 7.45 uur voorm. zaterdag: Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning; 12.501.20 uur nam. KoollaanOpenluchtsamenkomst uit gaande van de Baptisten gemeente. 8 uur. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. Steenschuur 6: Leden verg. „De Natuur vriend" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): ïntoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateur fotograf en. (t/m 15 augustus). De Lakenhal: „Kyk-race" voor kinderen ,)lm. 12 Jaar' 31 augustus) BIOSCOPEN Trianon: „Der lachende Vagabund" a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „De avonturen van een goed heertje" (The big money), a.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Mars door de hel", 18 Jaar. LIdo: „Als een losgebroken beest" (Le fauve est cache). Werkdagen 2.30, 7 en 15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: „Vrijheren van het woud", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Fanfare", a.l. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Te Lelden Is geopend de Zulder apo theek Lammenschansweg 4. tel. 23553. Bjj geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. KRO: 18.15 Gram. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regerlngsuitz.: Emigra tierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Luistert naar de stem van de WD, caus. 19.30 Gram. 20.30 Gram. 21.00 Holland Festival 1959: Strijkkwartet. 21.30 Amus. muz. 22.00 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 Filmprogr. 21.1521.55 Jongenskoor. VOOR ZATERDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.) VARA.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. Jeugd. 9.05 Gvm. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.) VPRO.: 10.00 Tijdehjk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA.: 10.20 V. d. vrouw. 10.30 Gram. 10.50 Caüaret. 11.20 Bultenl. weekoverz. 11.35 Strijickwart. 12.00 Graan. 12.30 Land en tuinb.'meded. 12.33 Roemeens ork. 13.00 Nws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Muziekre- vue. 14.20 Streekuitz. 14.45 Jazzmuz. 15.05 Boekenwijsheid. 15.25 RadlophUhanm. ork. 16.05 Strildlbare Jongeren, lezing. 16.20 Vers van de pers. 16.50 Versierde valkantie- tips. 17.30 Act. VARA.: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO.: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen caus. 19.40 Het Bybels Paradijsverhaal door de eeuwen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA.; 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Dansmuz. 21.10 Soc. comm. 21.25 Gevar. progr. 21.55 Sportaot. 22.25 Dansmuz. 22.50 WereWkamp. wielrennen 1959. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Wereldkamp. wielrennen. Hilversum II (298 m.). KRO.: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Graan. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Wereldkamp. wielrennen. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Gram. 14.00 V. d. Jeugd 14.10 Harmonle-ork. 14.30 Kron. v. lette ren en kunsten. 14.55 Zangvereniging 15.15 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 Grego riaanse zang. '6.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.40 Fllmmuz, KRO.: 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Graan. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Vra- genbeamtw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Holland Festival 1959: Resldentle-ork. en sol. 20.40 Gram. 21.00 Licht progr. 21.30 Gram. 22.05 Lich te muz. 22,35 Wy luiden de zondag ln. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22—24.00 Nou- veautè's. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz, AVRO.: 20.20 Uit AVRO's Telearchlef. 21.00 Doouimeavtalr progr. 21.3022.35 Ge- var. progr. Engeland. BBC Home Service (330 m.). 12.00 Crloketwedstr. 12.25 Lichte muziek. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Crlcket- wedstryd. 15.40 Ork.conc. 16.45 V. d. kind. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Hoorspel. 20.00 Lichte muz. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.0623.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme (15UU en 247 m.). 12.00 Hersengym'. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Cricket. 13.35 Lichte muz. 13.45 Sportreportages. 18.35 Jazzmuziek. 19.00 Journ. en sportrep. 19.30 Nws. en Dansmuz. 20.00 Henry Wood Promenade Concerts. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muziek. 16.30 Amusmuz. 17.15 Hoorsp. 18.55 Koorzang. 19.00 Nws. 19.30 Koor zang. 20.00 Dansmuziek. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 005 Graan. 1.00 Lichte muz. 2.15 Gevar. muz. FrankrUk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 en 13.05 Gram. 14.00 Opera. 19.35 Koorzang. 22.45 Kamermuz. 23.05 Ork.conc. 23.53—24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleldoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Lichte muz. 15.15 Volksliede ren. 15.45 Gram. 17.00 Nws. 17.30 Ork. conc. 18.00 Orgelspel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nws. en rep. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.15 en 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.00 Vrye tijd. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.20 Gram. 18.38 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. Advertentie Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatiek. Door oen bloedzuiverende kuur met Kruscben Salts. Kruschen's aansporende werking op Uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen; pynverwekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten en zo verdwynt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wach ten - U moet vandaag met Kruschen beginnen en zo Uw reumatische pijnen uitbannen - radicaal POST UIT CURASAO EN ARUBA VERBRAND Alle post uit Curasao en Aruba is don derdag verloren gegaan by een brand in de gebouwen van het vliegveld van Georgetown in Brits Guyana. De post was vervoerd door een toestel van de KLM. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d d S 9 ci S3 O E a a E a S3 Amsterdam mist z 2 21 12 0.1 Den Helder geh. bew. zw 6 20 17 0 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. v.and. 22 13 0 zwaar bew. zo 2 22 16 0 Eelde zwaar bew. zw 1 23 11 0.3 De Bilt zwaar bew. z 1 21 10 0 Twente mist w.stiil 21 10 0 Eindhoven mist W.Stil 21 11 0 Z.-Limburg onbewolkt zo 2 21 11 0.1 Helsinki half bew. n 2 25 12 0 Stockholm half bew. w 3 27 14 0 Oslo half bew. ZZW 2 27 14 0.2 Kopenhagen licht bew. w 4 23 13 0 Aberdeen half bew. w 4 23 7 0 Londen half bew. W-Stil 24 16 0 Brussel onbewolkt w.stil 21 11 0 Luxemburg onbewolkt no 4 19 11 0 Parijs onbewolkt w.stil 23 12 0 Bordeaux zwaar bew. w.stll 30 18 0 Grenoble onbewolkt W-Stll 28 12 0 Nice onbewolkt n 3 27 21 0 Beriyn zwaar bew. wnw 4 21 13 0 Frankfort onbewolkt nno 2 21 11 0 Mlinohen onbewolkt w.stil 19 10 6 Zürlch zwaar bew. ono 2 22 12 0 Genève onbewolkt w^til 26 11 0 Locamo geh. bew. w.stll 26 18 0 Wenen zwaar bew. wnw 4 19 14 0.4 Innsbruck half bew. W-Stll 12 0 Belgrado zwaar bew. zw 3 24 15 2 Athene onbewolkt wnw 1 24 0 Rome onbewolkt ono 3 27 15 0 Madrid licht bew. w.stil 28 16 28 Mallorca licht bew. w^tü 31 17 0 Lissabon onbewolkt W-Stll 25 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2