Eisenhower zal NAVO-raad vóór zijn gesprek met Kroesjstjef inlichten Verolme kreeg nieuwe 6e werf in Noorwegen WEERBERICHT Zal Kroesjtsjef eerst overleg gaan ple. gen met Mao tse Toeng? Schepenbouw van elke grootte WESTELIJK OVERLEG WORDT VOORBEREID Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 No. 29815 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Amerika zal hoogstwaarschijnlijk in de persoon van president Eisenhower of anders van zijn minister van Buitenlandse Zaken Herter de leden van de Noord-Atlantiscse Verdragsorganisatie op de hoogte brengen of houden van de aard en de bedoelingen der besprekingen, welke het Amerikaanse staats hoofd met de Sovjet-premier Kroestsjef gaat voeren. Dit verslag zal vermoe delijk kort voor het eerste onderhoud Eisenhower-Kroesjtsjef op 15 september aanstaande in Washington voor de permanente NAVO-raad in Parijs kunnen worden uitgebracht. Dit Amerikaanse voornemen schijnt direct voort te vloeien uit een wens, die in deze zin werd geformuleerd door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny in een memoran dum, dat hij alle ambassadeur-leden van de permanente Navo-raad in Parijs dezer dagen ter hand deed stellen. Aan een Italiaans initiatief om voor of na het Amerikaanse overleg een conferentie van alle vijftien minister-presidenten der At lantische landen in Parijs bijeen te roe pen, zal daarentegen geen gevolg worden gegeven. Met Frankrijk zijn inderdaad ook de meeste andere Atlantische lan den van oordeel, dat het verstandiger is niet de indruk te wekken, dat president Eisenhower als boodschapper of onder handelaar van de hele Westelijke vrije wereld zou zijn opgetreden. Het is ech ter niet uitgesloten, dat ook de Italiaan se premier en/of minister van Buiten landse Zaken Segnio en Pella, worden uitgenodigd om in Parijs president Eisenhower te ontmoeten. Intussen is men het tussen Parijs en Washington er nog altijd niet geheel over eens op welke datum beide presi denten, Eisenhower en De Gaulle, el kander in Parijs zullen kunnen ontmoe ten, Parijs heeft Washington officieel de keus gelaten tussen 27 augustus en begin september. De Fransen hebben echter ook te kennen gegeven, dat ge neraal De Gaulle het wel op prijs zou stellen aan zijn aanvankelijk plan ge volg te geven en op 27 augustus Algerije te bezoeken. Wanneer Washington aan deze vingerwijzing gehoor geeft, valt het dus te verwachten, dat president Eisen hower De Gaulle pas zal ontmoeten, na dat hij op 28, 29 en 30 augustus in Lon den met Macmillan en Adenauer heeft overlegd. Terwijl de Westelijke hoofdsteden on derling nog druk overleggen, hoe de di plomatieke agenda voor de eerstko- Air France begint luchtlijn rond de wereld Dank zij Amerikaanse concessies (Van onze Parijse correspondent) Na drie weken intensief onderhan delen zijn Amerika en Frankrijk tot een akkoord gekomen inzake weder zijdse rechten en concessies in het intercontinentale luchtverkeer. Frank rijk zal in het vervolg een regelmatige lijn met San Francisco of Los Angeles mogen onderhouden om vanaf die punten directe eigen luchtverbinding met Nieuw-Caledonië en Tahiti te kunnen exploiteren. Langs die weg zal Frankrijk nu voor het eerst een luchtlijn krijgen, waarmee de wereld wordt omspannen. Een kaartje ParijsParijs zal een kleine miljoen franken of ongeveer 7 k 8 duizend gulden gaan kosten. Ook op het traject ParijsTokio heeft Frank rijk nieuwe landingsrechten gekregen, waardoor speciaal het toeristenverkeer op Alaska sterk verbeterd zal kunnen worden. De wederzijdse betrekkingen op lucht vaartgebied tussen Frankrijk en Amerika werden totdusver geregeld door een ak koord, dat al in 1946, tussen beide lan den werd afgesloten. Aangezien de Franse luchtvloot sedertdien aanzienlijk werd vergroot en gemoderniseerd, had Parijs al geruime tijd aangedrongen op een herziening van deze overeenkomst. Het privilege van de Amerikanen om directe luchtlijnen te mogen leggen tus sen Frankrijk en ieder punt van hun eigen grondgebied is nu opgeheven. Niettemin blijven de Amerikanen hun bevoorrechte positie behouden, terwijl zij in de toekomst bovendien van de vlieg velden Marseille en Nice, waar ze tot dusver niet landen mochten, gebruik zullen kunnen maken. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Wei nig wind en iets warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 AUGUSTUS Zon op: 5.12 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 11.02 uur; onder: 22.17 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 4.50 en 17.15 uur. Laagwater: 0.45 uur en 13.02 uur. Dit nummer bestaat ntt 10 pagina's* mende weken in elkaar moet worden ge pist, schijnen in het Oostelijke kamp zeker tekenen erop te wijzen, dat daar de hemel door veel ernstiger geschil van politiek karakter wordt verduisterd. Voor het moment is premier Kroesjtsjef naar de Russische Rivièra aan de Zwarte Zee vertrokken om daar krachten op te doen voor een ontmoeting, die voor zijn land en voor de wereld van historische bete kenis kan worden. Maar nog altijd doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat de Chinese staats- chef Mao-tse-Toeng van Kroesjtsjef zou verlangen bij dit gesprek met het Wes ten direct of zijdelings te worden in geschakeld. Het is dan ook niet uitge sloten, dat Kroesjtsjef vóór zijn ontmoe ting met Eisenhower op zijn beurt eerst nog een onderhoud met zijn Chinese bondgenoot zal hebben. En sommige waarnemers menen zelfs zo ver te mo gen gaan, dat zij het communistische re- bellenoffensief, dat vorige week plotse ling in Laos is uitgebroken, interpreteren als een Chinese poging om Moskou on der druk te zetten. Zeker mag men in verband met deze communistitsche op stand spreken van een dissonant, die de harmonie van het komende Oost-West concert ietwat dreigt te verstoren. Nu ook naar Venezuela? (Speciale berichtgeving) De vestiging van een Verolme-werf in Venezuela. Dat was de enige vraag, waarop de heer C. Verolme gisteravond na zijn terugkeer op de luchthaven Rotterdam uit Noorwegen, waar hij de zesde werf heeft toegevoegd aan Verolme's Verenigde Scheepswerven, geen antwoord wilde geven. Maar in zijn ontkenning lag zijn bevestiging. „Daarover spreek ik nu niet", zei hij, „misschien over een jaar of zo Behalve werven in Heusden, Alblasserdam en op Rozenburg, in Brazilië en Ierland, een machinefabriek in IJsselmonde en een elektrotechnisch bedrijf in Maassluis heeft het Verolme-concern nu ook 'n werf in Sarpsborg gekregen, in het uiterste zuidoosten van Noorwegen, vlak bij de Zweedse grens. Vandaag heeft de Noorse koning de speciale concessie getekend, die nodig is om bui tenlands kapitaal in te brengen in een Noors bedrijf. De heer Verolme. die met de hoofd directeur, de A. de Booy, met een vlieg tuig van Philips ,,ons als bevriende relatie afgestaan, Philips heeft geen be langen in onze bedrijven" uit Oslo terugkeerde, heeft verteld wat de ach tergronden van deze overneming zijn. De direotie van de scheepswerf Sarpsborg Mek. Verk&ted a/s zag geen mogelijkheden meer de werf aan te passen aan de moderne scheepsbouw. Zij heeft daarop contact gezocht met ons hoewel er vele andere buiten landse kapers op de kust waren en in een tijd van zes weken zijn wij tot overeenstemming gekomen. De werf blijft een Noorse maatschappij, waar van de aandelen geheel in Nederlandse handen zijn. Het aandelenkapitaal, dat 200.000 kronen bedroeg, hebben wij uit gebreid tot een miljoen kronen. Voor een grote uitbreiding en modernisering zal een investering van minstens 10 miljoen gulden nodig zijn. „Ons eerste werk zal zijn", aldus de heer Verolme, „de werf geschikt te maken om er sche pen van elke grootte te gaan bouwen, zoals we op onze Nederlandse werven gewend zijn". Bij de Noorse werf werken een 600 man. Men beschikt over een dok voor 5000 tons en een dok voor 10.000 tons- schepen, voor nieuwbouw en reparatie. Het is een middelgrote werf dus, zoals Verolmes werf in Alblasserdam. Maar er naast ligt een terrein van 25 ha, dat uitstekend geschikt is voor de nood zakelijke uitbreiding. Buur van de werf is de grootste papierfabriek van Euro- Vele kansen „Heeft de werf kansen? Vele," aldus de heer Verolme. „Noorwegen beschikt over de derde vloot van de wereld met een totale tonnage van 16 mil joen ton dw. Dat betekent dat bij een gemiddelde levensduur van schepen van 20 jaar, jaarlijks 800.000 ton moet worden vernieuwd. De Noorse werven hebben slechts een capaciteit tot 250.000 a 300.000 ton per jaar, de rest van de orders gaat naar het buiten land. Engelland, Zweden, Denemarken Duitsland bouwen veel voor Noorwe gen, Nederland pikt slechts een enkel graantje mee." „Wat wij nu gaan doen is de capaci teit van de werf vergroten en daarmee dus ook de capaciteit van de Noorse scheepsbouw", aldus de heer Verolme". Wij willen schepen gaan bouwen tot elke grootte. De rederijen zullen daar mee zeer gediend zijn. Om opdrachten voor tank- en ertsschepen in het bui tenland te plaatsen zijn speciale ver gunningen voor de financiering nodig. Bij opdrachten aan onze Noorse werf zal dat niet het geval zijn. De werf beschikt over een machine fabriek, maar de vraag is in hoeverre deze rendabel te maken. Dit schept echter weer mogelijkheden voor onze Nederlandse machinefabrieken, die naar Noorwegen kunnen gaan leveren, niet alleen aan de eigen werf, maar ook aan andere bedrijven. Een kleine staf van Nederlandse technici gaat binnenkort naar Noorwegen om te bestuderen wel ke verbeteringen zullen kunnen worden aangebracht. De Noorse werf zal ge bruik kunnen maken van de construc tiebureaus in Holland, de plaatjes voor de optische afschrijvingsinstallatie bv. zullen ook in Sarpsborg kunnen worden gebruikt. Geen beroep op de kapitaalmarkt Voor de financiering van dit nieuwe project zal „Verolme" geen beroep op Soldaat omgekomen bij La Courtine In de omgeving van La Courtine in Frankrijk is gistermorgen de soldaat eerste klasse A. M. M. Meeuwissen by een verkeersongeluk om het leven geko men. Soldaat Meeuwissen die een der in zittenden was van een jeep, werd, ver moedelijk doordat de chauffeur van die jeep veel te hard reed, eruit geslingerd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan hij korte tijd later overleed. De omgekomen soldaat behoorde tot een bataljon infanterie dat normaal gele gerd is te Grave. Hij woonde te Zeven bergen. Schadevergoeding van meteorologen geëist Weerbericht geeft geen garantie De Oostenrijkse weerstations hebben de natste julimaand sedert mensen heugenis moeten registreren. De zware regens hebben niet alleen voor miljoe nen schade door verlies van oogsten en overstromingen aangericht, maar ook de eerste eis tot schadevergoeding jegens de „weermakers", van het meteorologisch instituut uitgelokt. Drie Weners, die in goed vertrouwen op het gunstig luiden de weerbericht er op uit getrokken wa ren. werden namelijk onderweg door een wolkbreuk verrast die hun kleren gron dig bedierf. Het drietal heeft de weerprofeten nu om betaling van de reparatiekosten aan gesproken. Veel kans op gelijk hebben zij niet, daar het weerbericht uitdrukke lijk als een verwachting en niet als een gegarandeerde voorspelling wordt uitge geven. Benzine wordt duurder Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt, zal met ingang van zaterdag 8 augustus a.s. de verkoopprijs voor gewone autobenzine en super auto benzine worden verhoogd met 0.3 cent per liter. De aanstaande reis van Kroesjtsjef Amerikaanse functionarissen te Washington hebben meegedeeld, dat premier Kroesjtsjef op 15 september te Washington zal aankomen voor zijn bezoek aan de V.S. Het is het plan, dat de premier drie dagen in de hoofdstad blijft en ver volgens een rondreis van ongeveer tien dagen door het land maakt. Verdere bij zonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. In ambtelijke kringen te Washington heeft men de indruk gewekt, dat de Amerikaanse autoriteiten met het oog op het aanstaande bezoek van Kroejtsjef werken aan een campagne om te verhinderen, dat er heel onvriendelijke dingen aan het adres van de Russen worden gezegd. Vice-president Nixon zei bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten, dat de Amerikanen even hoffelijk jegens Kroesjtsjef dienen te zijn als de Russen jegens hem zijn geweest. Deze uitlating werd beschouwd als een eerste aanwijzing van een officiële vriendelijkheidscampagne. Adenauer naar Londen De Duitse Bondskanselier, Adenauer, zal omstreeks 28 augustus een bezoek aan Londen brengen, aldus is van ge woonlijk welingelichte zijde te Bonn vernomen. Adenauer zou dan met de Britse minister-president, Macmillan, spreken en waarschijnlijk ook met president Eisenhower, die omstreeks die tijd in Londen wordt verwacht. Ook België wil Navo-overleg Het hoofd van het kabinet van het Belgische ministerie van Buitenlandse de Nederlandse kapitaalmarkt behoe ven te doen. „Ons bedrijf is kernge zond", aldus de heer Verolme. „Wel is het mogelijk, dat een beroep wordt gedaan voor de financiering van de bouw van schepen, maar dat heeft niets met de bedrijven zelf te maken. Met Noorwegen zullen goede relaties en een goede samenwerking kunnen worden opgebouwd", aldus de heer Verolme. Enkele Noorse gezelschappen o.a. de Noorse pers die veel over de over neming heeft geschreven zullen binnenkort de Nederlandse werven van Verolme komen bezichtigen. Het interieur van het vlagge-\Lijn, de Rotterdamis geheel ge-\„Ca[é de la Paix' in de toeristen- schip van de Holland-Amerika-\ reed gekomen. Een kifkje in het klasse. Zaken, Schuermans, heeft op een pers conferentie te Brussel gezegd, dat pre sident Eisenhower voor zijn eerste besprekingen met minister-president Kroesjtsjef niet alleen met de leiders van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek moet spreken. Volgens de Belgische regering is er geen reden af te wijken van het traditionele democratische overleg binnen de Navo. De regering te Brussel heeft dit de regeringen van de andere landen van de Navo informeel meegedeeld, aldus Sohuermans. De Belgische regering heeft tevens duidelijk willen maken, dat de bespre kingen van Eisenhower en Kroesjtsjef een „verkennend karakter" dienen te hebben en dat geen besluiten mogen worden genomen die andere landen van de Navo raken. In antwoord op een vraag van een verslaggever zei Schuermans, dat deze informele stap geen aanwijzing is van een gebrek aan vertrouwen van België in de Ver. Staten en andere bondgeno ten. De bedoeling is alleen uitdrukking te geven aan de wens, dat de kleinere landen in de Navo medezeggenschap hebben in beslissende kwesties, die ook hen aangaan. In antwoord op een andere vraag zei Schuermans, dat België nog niet offi cieel geantwoord heeft op het Italiaanse voorstel op de Navo-vergadering van woensdag te Parijs tot het houden van een bijeenkomst van de regeringsleiders van de Navo-landen als onderdeel van het programma voor Eisenhowers be zoek aan Europa. De Belgische regering is er niet tegen, maar zij zou tevreden zijn met een bijeenkomst op het niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken of zelfs op dat van de permanen te vertegenwoordigers bij de Navo. Schuermans zei voorts, dat een eigen lijke topconferentie een morele overwin ning voor de Sovjet-Unie zou zijn. Er zijn naar het oordeel van de Belgische regering niet zoveel vorderingen te Genève gemaakt, dat een topconferentie gerechtvaardigd is. Binnenkort weer overleg ambtenarensalarissen (Van onze Haagse redactie) Begin september zal opnieuw overleg worden geopend over de salarissen der ambtenaren. De centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken zal met minister Toxopeus van gedachten wisselen over de gevolgen van de vrijere loonpolitiek voor de ambtenaren. Be paalde voorstellen zullen nog niet op tafel komen. De bijeenkomst heeft voornamelijk een oriënterend karakter. STAATSSECRETARIS BUITENLANDSE ZAKEN? De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, hoopt, dat voor hy begin september voor zes weken naar het. Westelijk halfrond vertrekt, een staatssecretaris aan zijn ministerie zal zijn benoemd. Gisteren arriveerden op Schiphol de Nederlandse padvinders, die deelgenomen hebben aan de We reldjamboree in Manilla op de Phi- lippijnen. Hotelstaking in Opper - Oostenrijk Toerisme dreigt vast te lopen (Van onze Weense correspondent) Midden in het hoogseizoen van het vreemdelingenverkeer heeft de bond van het hotel- en restaurantpersoneel besloten, dat deze groep van werkne mers in Wenen en in de provincie Op- per-Oostenrijk van maandag a.s. af in staking zal gaan. Als reden wordt op gegeven, dat de werkgevers de beloofde 45-urige werkweek nog niet hebben in gevoerd. De werkgevers antwoorden hierop, dat het hoogseizoen een derge lijke maatregel nog niet toelaat, maar dat hij op 1 oktober a.s. zal worden in gevoerd. De vakbond is hiermee niet tevreden en profiteert nu van de dwangpositie, omdat het gehele vreem delingenverkeer in de betreffende stre ken dreigt vast te lopen. De eigenaars van hotels en restaurants zijn echter niet van plan om toe te geven en wil len ofwel hun bedrijven geheel sluiten ofwel met hulppersoneel een voorlopige oplossing vinden. De andere provincies hebben zich vooralsnog niet bij deze staking aange sloten. De Oostenrijkse bevolking is over het algemeen verontwaardigd over deze dwangstaking, die een grote schade zal berokkenen aan een van de voornaam ste bronnen van inkomsten in dit land van internationaal toerisme. Buitenlandse tournees Residentie Orkest Op een gistermiddag gehouden pers conferentie heeft de directeur van het Residentie-Orkest, de heer Willem Bre- derode, meegedeeld, dat het orkest in mei 1960 vier concerten in Engeland zal geven, nJ. in Londen, Coventry, Lei- cester en Bristol. Er worden op het ogenblik met de BBC nog besprekingen gevoerd voor een optreden voor de mi crofoon en voor de televisie. Ook zijn besprekingen gaande met Portugal. Het ligt namelijk in de bedoe ling, dat het Residentie-Orkest in juni van het volgend jaar tijdens een festival van Lissabon daar drie concerten zal geven, alsmede een concert in Oporto. Tenslotte bestaan er plannen voor een grote tournee door Amerika in het voor jaar van 1962. In de voorbereiding van deze tournee heeft Max Tak een werk zaam aandeel. Tijdens de Amerikaanse tournee, welke mogelijk zal worden uit gebreid met een concertreis door Ca nada, zal het Residentie-Orkest door twee dirigenten geleid worden. Het Re sidentie-Orkest heeft zijn contract met Philips vernieuwd. In het jaar 1958 zijn over de gehele wereld niet minder dan 264.000 grammofoonplaten van het orkest verkocht. Vijf en dertig koeien in de stal verbrand Gistermorgen zijn bij een felle brand in de kapitale boerderij „Noor derham" te Den Ham (Gr.) 36 koeien omgekomen. De dieren stonden in de stal, waar ze elektrisch zouden wor den gemolken. De brand, die waar schijnlijk door hooibroei is ontstaan, werd ontdekt door de bedrijfsleider en zijn knecht. Toen zij bij de grote stal kwamen waar de koeien in stonden, gelukte het hun niet de zware schuifdeur open te krijgen. De koeien verbrandden daar door alle. De brandweer van Aduard wist sléchts een deel van het voorhuis te behouden, alsmede enig meubilair. De schade loopt tegen de honderddui zend gulden. De eigenaar ls verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1