BROUWERSGLAZEN Sister echt „Vakantie: wij hebben geen haast" Bazaar in Noordwijk aan Zee van Tesselschade-Arbeid Adelt Eisenhower en Adenauer beiden naar Londen? Bekijk het door de bril! Kerkelijk L Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 augustus 1959 Tweede blad no. 29814 Door de vrouw voor de vroutv Goede organisatie van Leidse afdeling Gisteren was bet in de badplaats weer de dag van Tesselschade Ar beid Adelt. De jaarlijkse verkoopdag van deze Algemene Vrouwenvereni ging is in de loop der jaren te Noord- wijk een evenement van betekenis geworden. AI scheen de belangstelling wat min der groot dan anders, toch brachten vele dames uit dc badplaats en om geving een bezoek aan de bazaar. Zij zullen er geen spjjt van gehad heb ben. Het restaurant van het Casino was omgetoverd tot een welvoorzien maga zijn van de meest smaakvolle en ex clusieve artikelen op het gebied van handwerken en huisvlijt, uitgestald in de keurige stands van de afdelingen Amsterdam. Baarn, Het Gooi, Den Haag Haarlem en Rotterdam, die wedijver den om in kwaliteit en variatie zo goed mogelijk voor de dag te komen. APART Een bazaar van TesselschadeArbeid Adelt heeft altijd iets aparts. Men ziet er ook steeds iets nieuws. Schone gaven en echt vrouwelijke eigenschappen vindt men in de vervaardigde goederen weer, maar vooral ook de liefde en zorg waarmede al,dit handwerk is gemaakt, Juist dit laatste element past goed bij het verheven doel van de vereniging: hest steunen van on- of min vermogen de Nederlandse vrouwen van alle gezind ten uit beschaafd milieu bij de oplei ding tot een vrouwelijk beroep of bij het ontwikkelen van haar talenten. Door de zelfwerkzaamheid te stimu leren streeft Tesselschade Arbeid Adelt er naar, dat deze vrouwen in haar eigen onderhoud gaan voorzien. Aan vrouwen, die tijd over hebben, biedt zij de mogelijkheid in de vorm van thuiswerk goederen te vervaardigen. EN INTERESSANT Interessant was deze bazaar in alle opzichten. Zo zagen wij een speciaal kookboek van Tesselschade Arbeid Adelt dat door enkele dames was sa mengesteld. Elke stand had eigenlijk iets bijzonders. Smokjurkjes en baby- kleding waren de specialiteiten van Rotterdam en Den Haag. De Maasstad demonstreerde haar internationale ka rakter met portemonnaie's in de vlag- genkleuren van verschillende landen. Baarn liet een praktische picknick- set zien en was verder ruim gesorteerd in kunstig geborduurde kleedjes. Bij zonder aardig waren de schuimrubber dieren voor de kinderkamer, terwijl be werkte hoekverzwaarders voor het tuin- kleedje een aparte vondst bleken. Voor naam was ook de stand van de afdeling Haarlem. Praai beschilderde voorwer pen, een overzichtelijk kastje voor de garenklosjes en zijstrengen wisselden af met praktische zaken voor de turn hoe kan het ook anders bij dames uit de tuinstad. Zo bood deze stand o.m. een tuinprikker en waterafstotende kleedjes en kussens voor het tuinmeu bilair. Artistiek waren d« kleedjes en de be kleding met Staphorster stof aan een der stands. hondebenendoek Ook het Gooi had een bijzonder goe de collectie. De praktijk bleek voor deze afdeling een goede leermeesteres, want met vele andere zaken, kwam men voor de dag met eenhondenbenendoek, omdat je nu eenmaal niet kan spreken van een hondehanddoek De hoofdstad had een toeristische in slag Merklapjes met typisch Hollandse motieven, wandkleedjes met alleraar digste nikkertjes, en dergelijke hingen er als ware blikvangers. Verder bood deze stand velerlei aantrekkelijke zaken voor de kinderkamer. Jeugdnatuurwacht Leiden De steeds toenemende beschadigingen en vernielingen, toegebracht aan staats en particulier natuurbezit, hebben ertoe geleid, dat enige jaren geleden is opge richt de Stichting Natuur en Jeugd, welke zich ten doel stelt, door voorlich ting excursies en zelfwerkzaamheid aan de jeugd beter begrip van en meer liefde voor de natuur bij te brengen. De Stichting Natuur en Jeugd heeft in ruim 70 Nederlandse gemeenten, waaronder ook Leiden, zgn. JeTu^ "a," tuurwachten opgericht. In deze J.N.W. s is geen sprake van wachtlopen, doch uitsluitend van het aankweken van een bepaalde instelling t.o.v. de natuur en het daaruit voortvloeiende goede voor beeld voor anderen. Het ligt in de bedoeling van het Co mité Jeugdnatuurwacht Leiden, dat on der leiding staat van de Rijksinspecteur voor het L.O., de heer Alb. Boogaard, om het reeds met kracht ter hand ge nomen evenementen-programma in het komende seizoen op groter schaal te gaan doorvoeren. Aangezien met de tenuitvoerlegging van het samengestelde programma be- f paalde kosten gemoeid zijn, doet net f comité thans een beroep op het be- l drijfsleven dit werk financieel te steu- nen. HET RIJKSDEEL SURINAME Mr. R. H. Pos. gevolmachtigd minister van Suriname, zal vrijdag 14 augustus in het gebouw van V. en D. een exposi tie openen, welke gewijd is aan het Rijksdeel Suriname. De tentoonstelling blijft t.e.m. 29 a/ugustus geopend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: francisca Maria, dr. v. A. C. J. van den Bosch en F. M. van Denzen; Katla, dr v. W Hogendoorn en E. H. van Dam; Her- mannus Hendrikus, zn v. H. H. Kroeze en J H. van den Bosch; Yolanda. dr v. D. J. Nijenhuis en N. Klomp; Wendy Cornelia Josephine, dr. v. B. A. T. Palm en C. van der Kwaak; Pieternella Theodora, dr. v. D. H. J. van Hilten en T. Vos; Elisabeth Barbara, dr v. R. van Moorselaar en E. B. van Pelt; Sophia Helena, dr. v. A. A. Owel en A. P. de Wolf; Johannes Petrus Maria, zn v. H. L. Verdel en M. T C. Ap pelman; Koen Pieter, zn v. M. A. van Ve netië en B. van Zijp. GETROUWD L. F. B Dubbeldam en H OVERLEDEN P. M. E. Coomans, 2 dagen dochter; C. ©outer, 3 weken, zoon; J. J. Snoep, 81 jr In een voorbeeldige vriendschappelijke concurrentie trachtten de dames al dit moois aan de vrouw te brengen. De gastvrouwe, de afdeling Leiden, zorgde voor een uitstekende organi satie. De dames uit Leiden en omgeving hebben nog een verkoopdag in het vooruitzicht en wel op 15 oktober as. ten huize van mevrouw van Kinschot. Internationale Joods christelijke ontmoeting Van 14 tot 18 augustus komt in Nederland in Kasteel „Oud Poelgeest" het executief-comité van de Interna tional Hebrew Christian Alliance <I.H. C.A.) bijeen. Joods-christelijke leiders uit vele landen zullen elkaar hier ont moeten. Er zijn twee gelegenheden voor Nederlanders, om met deze beweging kennis te maken. Zondagochtend 16 augustus te 10 uur wordt een oecume nische kerkdienst gehouden in de Grote (St.-Jacobs-) Kerk te Den Haag. Deze dienst staat onder leiding van ds. S. P. Tabaksblatt. Aan de liturgie nemen leiders van de I.H.C.A. deel, die voor gangers zijn van uiteenlopende kerken in verschillende landen. Zondagavond 16 augustus om 7.30 uur vindt er in Kasteel Oud-Poelgeest een openbare bijeenkomst plaats, waar de volgende sprekers iets over de joods- christelijke beweging zullen vertellen: rev. Victor Buksbazen, vice-president van de I.H.C.A.. uit Philadelphia over Amerika, rev. H. D. Leuner uit Londen, secretaris voor Europa van de I.H.C.A. over Europa en ds. M. Enker de vroegere Israël-seoretaris der I.H.C.A. over Israël. Ds. J. N. de Ruiter bedankt voor beroep Ds. J. N. de Ruiter, hervormd pre dikant alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Hervormde Gemeente te Breukelen. Onze stadgenote, mej. E. Hanzon, is geslaagd voor het examen Frans M.O.-A. JAPANS POSITIE IN HET VERRE OOSTEN In het vormingscentrum van de Stich ting „Oud-Poelgeest" wordt 26 en 27 september een conferentie gehouden waarop de positie van Japan in het Verre Oosten besproken zal worden. De overwegingen, die ertoe geleid heb ben dit onderwerp te kiezen zijn dat Ja pan na 1945 een nieuwe toekomst begon nen is en dat het sindsdien een cen trale plaats is gaan innemen in het oos ten. Drie Japanners zullen het onder werp van hun kant belichten. Prof. Sakakibara spreekt over de achtergron den van de Japanse cultuur en religie. Mevrouw Sakakibara spreekt over de politieke en sociale ontwikkelingen sinds 1945 en ds. Nishimura spreekt over de rol van de christenen in de vernieuwing van Japan. Advertentie Bij aankoop van 3 pullen Dommelsch Bier een Brouwersglas voor slechts 35 ct. Bij aankoop van 6 pullen Dommelsch Bier een glas met voet voor slechts 65 cent. STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HAARLEMMERSTR. 204 - TEL. 21611 Alleen onze zaak HERENSTRAAT 6, is GESLOTEN van 10 t.m. 15 augustus wegens vakantie. Grotere actie tegen de opstandelingen De chef van de gecombineerde Indo nesische strijdkrachten, luchtmaarschalk Soeriadarma heeft gisteren op een pers conferentie in Djakarta verklaard, dat de militaire operaties tegen de Indone sische opstandelingen zullen worden uit gebreid. Soeriadarma deelde dit mede nadat hij een bijeenkomst had gehad met de minister van Defensie en de chef van de legerstaf, lt.-generaal Nasoetion en met de chef van de luchtmachtstaf ko lonel Mahadinata. Hij zei, dat er nog steeds te weinig militaire acties worden ondernomen om de opstand in de bui tengewesten te onderdrukken. INTERNATIONAAL STUDENTEN SEMINAR Van 10 tot 16 augustus wordt in jeugd- hotel „De Haven" te Wassenaar het 10de internationale studentenseminar gehouden. De organisatie is in handen van de Nederlandse Studentenraad op verzoek vair de Internationale studen- tenconf eren tie. die in februari in Peru plaatsvond. Hiertoe wordt samenge werkt met. Cosex (Coordinating secreta riat van de in Peru vertegenwoordigd# nationale studentenunies) dat te Lei den gevestigd is. Het is de eerste maal, dat dit semi nar m Nederland plaats heeft. Het on derwerp van het seminar is „De plaats van de student in de politiek". Prof. B. H. M. Vlekke alhier zal een inleiding houden. Op het programma staat ook een aan tal excursies. Een vierjarig jongetje is gisteren voor de deur van 't ouderlijke huis aan de Maredijk 27a aangereden door een onbekend gebleven fietser. Hij liep van het trottoir plotseling de rijweg op. zo dat de fietser niet meer kon remmen en hem raakte. Het jongetje kreeg een gebroken linkeronderbeen en een diepe vleeswond- De fietser heeft even staan wachten doch toen de moeder het kind naar binnen bracht, is hij doorgereden. Per EHD is het jongetje naar 't Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. Onze stadgenoot, de heer J. P. Smit, slaagde te Amersfoort voor het staatsexamen A. De politie waarschuwt Pas op voor Louike (Van onze Amsterdamse correspondent) Hij noemt zich Louike van de Kas- teele en hij praat met een zachte G. De kans bestaat dat hij morgen naar Uw auto staat te duimen voor een lif. En waarschijnlijk zult U wel stop pen. want Lo.iike heeft een groot ver band om zijn arm en wie laat een gewonde man aan zijn lot over? Uw bereidwilligheid wordt beloond met een mooi verhaal. Om dat verhaal gaat het. De Amsterdamse politie kan het U ook vertellen. Louike zal zeggen, dat hij met zijn broer in een koelauto regel matig vis en vlees van België naar Nederland vervoert. En nu is die auto verongelukt en de broer ligt in het zie kenhuis. Louike bracht het er betrek kelijk goed af. Alleen die armen fin, dat ziekenhuis moest natuurlijk een voorschot hebben en nu moet hij (Van onae Londense oorrespondent) Hel tijdstip waarop president Eisenhower in Londen zal aankomen, is nog onzeker. Het bangt er van af of hij eerst naar Parijs en misschien ook nog naar Bonn zal gaan. Indien het onmogelijk zal zijn Bonn te bezoeken, is het waar schijnlijk dat de president dr. Adenauer in Londen zal ontmoeten, indien, zoals sommigen verwachten, de Bondskanselier gebruik zal maken van Macmillans reeds lang openstaande uitnodiging om naar Londen te komen. In dat geval zou het bezoek van de president en dr. Adenauer samenvallen. De Gaulle blijft in Parijs De aanwezigheid van dr. Adenauer in Londen tijdens Eisenhowers verblijf zou door de Britse premier zeer op prijs wor den gesteld, omdat een klein topgesprek- j° misverstanden aan Duitse kant kan wegnemen. Adenauers programma voor zijn bezoek aan Londen zou uit drie delen bestaan, namelijk een gesprek met ae Amerikaanse president, een bespre king met Macmillan en een conferentie met Eisenhower en Macmillan geza menlijk. Als datum van Eisenhowers aankomst in Londen wordt 24 augustus genoemd. Na de gesprekken in twee of drie ronden met Macmillan en Ade nauer zou de president op 27 augustus De Gaulle in Parijs ontmoeten. De laat ste acht het in strijd met zijn prestige om naar Londen te komen voor een ont moeting met Eisenhower. Bovendien kant hij zich tegen een kleine „top", omdat hij het onaanvaardbaar acht. dat president Eisenhower namens de Weste maar zien, hoe hij weer naar huis komt. Als hij nu maar wat franksites had U begrijpt het al! De medelijdende automobilist leent de gewonde Louike wat geld Maar als hij later schriftelijk aan het opgegeven adres aan de Gentse steenweg in Oostende dat geld opeist, komt de brief onbestelbaar terug. De Amsterdamse politie wijst erop. dat het ongelufckemverhaal van a tot z is verzonnen. Louike van de Kasteele is overigens niemand anders dan een 31- jarige man, die al enige straffen heeft uitgezeten en in een inrichting voor psychopaten verpleegd is geweest. Natuurlijk mag U hem een lift geven Maar dan naar het politiebureau: in tal van gemeenten is namelijk reeds aan gifte gedaan tegen deze man, die als een onverbeterlijke oplichter bekend staat. lijke bondgenoten met Kroesjtsjef zou spreken. De Britse regering is zeer ingenomen met het komende bezoek van de Ame rikaanse president, die sinds de aan vaarding van zijn functie nog niet in Londen geweest is. Macmillan daaren tegen heeft als premier reeds tweemaal Washington bezocht. In Londen koestert koestert men ove rigens uiterst beperkte verwachtingen van het resultaat van de ontmoeting tussen de president en Kroesjtsjef. Hoe de gesprekken ook lopen, de wereld zal zeer waarschijnlijk nog lange tijd in twee gewapende kampen verdeeld blij ven. Sommigen hopen dat er thans iets terecht zal komen van Macmillans voor gestelde non-agressie-pact tussen Oost en West. Ook wordt bij wijze van verlanglijst voor de ontmoeting in Washington ge pleit voor het denkbeeld van de oprich ting van een wereldgezagsorgaan en een internationale politiemacht, te meer daar ongebreidelde nationale souverei- niteit geen plaats meer heeft in deze atoom-eeuw. Men is overigens in Lon den verheugd, dat president Eisenhower op het ogenblik zo fit is. Hij wordt be schreven als een nieuw mens. die door zijn belangrijk initiatief geheel is opge veerd. Jongetje te Aarlanderveen viel in sloot en verdronk Vanmorgen omstreeks tien uur is het driejarige zoontje van de familie W. de Jong wonende Hogendijk 16 te Aar landerveen achter de boerderij in een slootje gevallen en verdronken. Advertentie. PERUTZ De film, waarmee Elke foto >n meesterschot. lenzen worden ge test 1 U verlangt naar rust, U gaat met vakantie. U wilt Uw zenuwen kalmeren, heeft genoeg van topconferenties, ontmoetingen tussen X, Y en Z, die maar geld kosten, dat U betalen kunt middels Uw aanslagbiljet. Dat alles heeft U opgewonden, U bent er moe van U moet „er uit", „er uit", naar bergen of naar zeeën, desnoods naarSiberië RUST, rust, luidt Uw parool. U kruipt in Uw wagentje, U suist weg en laat alles, wat U bezwaart achter. Maar duizenden anderen, bezield met dezelfde gedachte, suizen óók weg in hun wagentje. Ze zoeken het wachtwoord van de tijd: „recreatie". Op zoek daarnaar wordt het een dringen en toeteren op de weg. Allemaal kleine mensjes in kleine wagentjes op de weg, met kolossale vrachtwagens daartussen door, om dat de transportondernemingen ook leven moeten. Het wordt racen, voor en achter elkaar. Op zoek naar de „stilte" WAAROM tóch suizen en en vliegen dachten enige onzer Leidse lezeressen. „Wij doen 't kalmer aan", zei den zij. En zij namen haar voorzorgen, plakten aan de binnenkant van haar wagentje de woorden „Wij hebben geen haast! Wij zijn met vakantie!" En zieplotseling geschiedde het grote wonder! Kalm gleed het wagentje over de weg en het was inééns, alsof al die anderen het óók begrepen: vakan tie, waarom dan haast? Niet jakkeren, niet toeteren, niet dringen en jagen meer. Het is toch vakantie? Dan heb je de tijd aan jezelf! Dan moet je el kaar toch niet op de hielen zitten? Het was of de toverwoorden, daar achter op dat wagentje, alle anderen tot bezinning bracht! Wat een rust op de weg: de ma gie van het „Wij hebben geen haast" maakte zó'n indruk, dat iedereen het ineens kalm aan ging doen en iedereen gaf de dames nog een beminnelijk en begrijpend knikje toe! Ook zonder „haast" komt een mens immers waar hij wezen wil? Wie Uwer dus nog van plan is met z'n wagentje de wereld te gaan veroveren, spiegele zich daaraan Het leven is tè kort, om zelfs tij dens Uw vakantie nog brokken te gaan maken FANTASIO. Kruidenier verkocht pocketbooks Ontslagen van rechtsvervolging Op 29 juli j.I. eiste de officier van Justitie, mr. W- J. H. Stam, tijdens de zitting van de economische politie rechter te Zutphen een boete van f300 tegen een kruidenier uit Deven ter. die terechtstond omdat hij in zijn winkel z.g. „pocketbooks" had ver kocht, zonder vergunning van de S.E.R. De economische politierechter, mr. Reindersma heeft thans de kruidenier ontslagen van rechtsvervolging. In het vonnis wordt o.m. overwogen dat het grondrecht van vrijheid van drukpers, als neergelegd in art. 7 der grondwet, mede omvat de vrijheid tot versprei ding der door deze bepaling als voort brengselen der drukpers beschermde geestesuitingen en dat deze vrijheid aan geen preventieve beperkingen kan wor den onderworpen, tenzij ter bescher ming van een ander algemeen belang. De opgelegde beperkingen mogen nochtans nimmer zo ver gaan dat het bedoelde grondrecht wordt ontnomen of in wezen wordt aangetast en de moge lijkheid mag niet worden gegeven dat deze beperkingen ooit op enigerlei dis criminerende wijze kunnen wórden toe- De bescherming door het grondrecht der drukpersvrijheid moet in casu in de eerste plaats strekken tot een zo veel mogelijk onbelemmerd althans niet van voorafgaand verlof afhanke lijke mogelijkheid tot verkoop aan het publiek op vaste verkoopplaatsen. De vrijheid tot verspreiding van deze pocketbooks aldus het vonnis wordt aangetast door de vestigingsbeschikking boekverkopersbedrijf 1958 die de moge lijkheid tot bedrijfsmatige verkoop aan gebruikers afhankelijk stelt van een daartoe te verlenen vergunning waar van het verkrijgen gezien de zware eisen in de praktijk geheel buiten het bereik van lieden als verdachte zal lig gen, terwijl daarenboven in de beschik king de mogelijkheid is gegeven dat de verlening van bedoelde vergunningen op discriminerende wijze zal kunnen wor den gehanteerd. De economische poli tierechter acht de vestigingsbeschikking strijdig met art. 7 der grondwet en diensvolgens onverbindend, weshalve het bewezen verklaarde feit geen straf baar feit oplevert. even NED. IIERV. KERK: Beroepen te Schelluinen K. J. Jansen, kand. te Loenen a d. Vecht. Aangenomen naar Uitwijk-Waardhuizen J. van Ginkel. kand. te Utrecht naar Monster (toez.) D. van der Ent Braat te Elspeet aan genomen het beroep van de Gen Synode als pred. voor bulten gew. werkz. (2de secr. van de sectie Jeugdzorgwerk van de Raad voor het Jeugdwerk) H. B van der Steen. kand. te Utrecht GEREF. KERKEN; Beroepen te Kootwijker broek C. A. Ver hoog, kand. te Voorschoten. Ni«uwe „Schelde-werf" in Zuid-Sloe Zij Icomt „buitendijks" De nieuwe „Scheldewerf" zal in het Zuid-Sloe bij fort Rammekens zonder bezwaar buitendijks gebouwd kunnen worden. Dit is reeds duidelijk geworden uit onderzoekingen in het openlucht wa terloopkundige laboratorium „De Voorst" in de Noord-Oost-Polder. Deze mededeling deed de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat directie Zeeland ir. J. H. van der Burgt tijdens een persconferentie in de N O P. Hij voegde hieraan toe. dat met de bouw van de nieuwe werf van de Kon. Mij De Schelde N.V. het beste gewacht kan worden op verder waterloopkundig onderzoek naar de „inscharing" van het voorste deel van het Sloe door de getijden van Honte en Everinge. Ingaande op het nautische aspect van de Westerschelde en de ligging van de ontworpen werf zeide ir- Van der Burgt o.m.. dat de stromingen naar en van de Wielingen, het Oostgat en de Terneuzense vaargeul steeds meer in de richting van het Sloe gaan. Daarom wordt zo langzamerhand de oeververde-, diging door bastions nodig. Door het oostgat kunnen schepen tot 30.000 ton over een traject van 30 km varen. Door de Wielingen kunnen thans schepen tot 35.000 ton over een traject van 38 km. De diepgang heeft een speling van 150 cm onder kiel bij dood tij nodig. Nieu we. grotere schepen, mits leeg of ge deeltelijk beladen, zullen Vlissingen en het Zuid-Sloe wel kunnen bereiken of verlaten. Een nieuwbouw- en reparatiebedrijf buitendijks is dus wel aantrekkelijk, vooral ook omdat zelfs lege schepen van 85.000 tot 100.000 ton geen bijzondere belemmeringen zullen ondervinden. GEREF. KERKEN (VrUgem.) Beroepen te Oldenzaal A. Kool. kand. %e Driebergen HR. GEREF. KERKEN: Tweetal te Schiedam J. P Geels to Haarlem en P. van Zonneveld, kand te Bussum van wie eerstgenoemde ls beroe pen. te Aalsmeer H. P. Brandsma. kand. te Sneek en T. Harder, kand. te Leeuwar den. DS. H. STR4TING OVERLEDEN. In het Sophiaziekenhuis te Zwolle, waar hij na een hartaanval ter verple ging was opgenomen,is in de ouderdom van 71 jaar overleden ds. H. Strating. Ds. Strating werd op 6 november 1887 te Zwartsluis geboren. Hij werd in 1924 bij de Geref. Kerk te Wateringen in het predikambt bevestigd. Naar aan leiding van een conflict, dat in deze ge» meente tussen kerkeraad en predikant rees, maakte de classis 's-Gravenhag# hem in 1928 los. Bij de kerkscheuring in 1943 ging ds. Strating over naar de Geref. Kerken (vrijgemaakt). Hij werd aldaar opnieuw beroepbaar gesteld, maar heeft toch nooit meer een eigen -emeente gediend. De teraardebestel ling is zaterdagmorgen om 11.45 uur op Nieuw Eyck en Duynen te 's-Graven» hage.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3