GENEVE MAAKTE RUIM BAAN VOOR GESPREK GROTE TWEE WEERBERICHT Grote Vier voor 't laatst bijeen „Iteii vriendelijke mislukking In aantal gevallen onwettige postcensiiur op Nieuw-Guinea Collectief Westelijk voor-overleg met Ike? 1&ohI/UU&- Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 No. 29814 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma Genève, 6 augustus Een gezelschap van goedgemutste ministers en gedele geerden drentenle gistermiddag de Spaanse zaal van het Paleis der Naties binnen, schudde handen, keuvelde en glimlachte tegen elkaar en hield toen de langste en laatste zitting van de tweede fase der Geneefse conferentie, alvorens opge lucht aan de afscheidschampagne te beginnen. Na negeneneenhalve week vruchteloos onderhandelen over Berlijn en Duitsland konden de viereneenhalf uur van gistermiddag er nog best af om alle argumenten, die in die tijd ter tafel kwamen, nog eens uitgebreid te herkauwen. Toen werd de conferentie ver daagd met een communiqué van 149 woorden, dat zei: „Er heeft een openhartige en veelomvattende discussie over Berlijn plaats gehad en de standpunten van de partijen zijn nader tot elkaar gekomen. De discussies zullen nuttig zijn voor verdere onderhandelingen, die nog nodig zijn om een overeenkomst te bereiken. De conferentie schonk tevens gelegenheid voor nuttige gedachtenwisseling over andere vraagstukken van gemeenschappelijke interesse. Datum en plaats van hervatting van het werk van de conferentie zullen via diplomatieke kanalen geregeld worden". Nóg een communiqué Een uur later kwam er nog een com muniqué, dat zowaar wat nieuws be vatte: „De vier ministers hadden een nuttige gedachtenwisseling over de me thode om onderhandelingen over het ontwapeningsvraagstuk te bevorderen. Zo gauw als de nodige beraadslagingen hierover voltooid zijn, zullen de resul taten daarvan bekend worden gemaakt". Dit betekent in feite, dat de Grote Vier in de afgelopen dagen gedurende het privé-overleg overeengekomen zijn om de kwestie der ontwapening uit han den te nemen van de 82 Uno-leden, waar zij geheel en al op dood spoor was ge raakt en een handzamer instrument te scheppen, vermoedelijk een tienmogend- hedencommissie binnen het kader van de Uno, waarin Oost en West, alsmede mo gelijk ook de neutrale landen vertegen woordigd kunnen zijn, daarmee is er een paratuur voltooid, die na eventuele sti mulansen uit de Eisenhower-Kroesjtsjef- gesprekken drie van de belangrijkste openstaande problemen kan aanpakken: a) Berlijn en Duitsland (op later da tum te hervatten ministersconferentie) b) stopzetting van kernproeven (de conferentie daarover in Genève gaat nog steeds voort) c) ontwapening (een nieuwe commis sie). De slotzitting van de tweede confe rentie-fase stond trouwens sterk in het teken van de komende confrontatie der Russische en Amerikaanse regerings chefs. Gromyko, die het bezoek van Mac millan aan Moskou en de reizen van Kozlov en Nixon als nuttig en belang rijk kwalificeerde, werd in zijn rede haast lyrisch over de komende ontmoe tingen tussen de Grote Twee. „Onmoge lijk te overschatten", zei hij. „Van werke lijk historische betekenis". Zijn woord voerder deed er na afloop van de zitting nog een schepje bovenop: ,De komende generaties zullen ervan profiteren". Lloyd refereerde eraan en noemde het een opvallend voorbeeld van de manier, waarop de internationale atmosfeer is verbeterd. Wat de rest van de speeches der zes delegatieleiders betreft, durf ik het geduld van mijn lezers nauwelijks verder op de proef te stellen. Alle argu menten passeerden om der wille van de diplomatieke archieven nog eens de revue. Herter schiep nog verwarring door te verklaren, dat de Westelijke rechten in Berlijn zó voor zichzelf spreken, dat zij helemaal geen Russische garantie Tommy Steele naar Moskouse festival Tommy Steele, de afgod van de En gelse teenagers, rijk geworden met zijn wilde jazzliedjes, vertrok gisteren uit Londen als lid van een Britse culturele delegatie, welke het eerste Moskouse filmfestival zal bijwonen. In Moskou, zei hjj, spelen ze alleen maar klassiek. Daarom heb ik mijn nieuwste plaat meegenomen om haar op een of andere klandestiene jazz-bjjeenkomst te laten horen. Het zou geweldig zijn als ik de Sov- jetrussische jeugd rock-and-roll kon le ren, aldus Tommy Steele. Rock-and-roll trok intussen ook de aandacht van me dische kringen. Een hoofdartikel in het tijdschrift „Medical Press" verklaart, dat hoe meer er rock-and-roll gedaan wordt, hoe minder er geknuppeld en ge stoken wordt. De stelling wordt verworpen, dat de moderne dancing verantwoordelijk zou zijn voor de toenemende jeugdcrimina liteit. Juist het omgekeerde is het ge val, aldus het artikel. Rock-and-roll en andere danserupties vormen juist een veiligheidsklep voor een teveel aan fy sieke energie. Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt en op de mees te plaatsen droog weer. Morgen enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 AUGUSTUS Zon op 5.09, onder 20.21 uur. Maan op 8.34, onder 21.22 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 4.14 en 16.40 uur, laagwater 0.09 en 12.26 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. behoeven. Aangezien het juist de eis tot zo'n garantie was, waarop uitgerekend de hele conferentie is gestrand, wekte dat grote verbazing. De Amerikaanse minis ter had zich echter alleen wat onduide lijk uitgedrukt. Ten behoeve van de duidelijkheid haastten woordvoerders zich daarom nog eenmaal het Westelijke standpunt te definieren: de Westelijke positie in Berlijn vloeit de jure en de facto voort uit de Geallieerde overwin ning op Nazi-Duitsland en de daarop volgende viermogendhedenakkoorden. Aan die positie kan juridisch nooit door eenzijdige actie getornd worden. Aange zien het Westen uit politieke overwe gingen bereid om een oplossing voor de Berlijnse kwestie te vinden geneigd was toe te stemmen in een interim regeling voor Berlijn, wenste het echter een bevestiging van Gromyko, dat zo'n regeling niet na afloop een automatische wijziging in die Westelijke positie zou impliceren. En die bevestiging was Gro myko niet bereid te geven. Ziedaar de laatste druppels van de Geneefse woordenstroom. Een ieder sprak gematigd, neigde ertoe de kleine toenaderingen te accentueren en zo wei nig mogelijk over het gebrek aan ak koord te spreken. Ook Gromyko sprak zjjn waardering uit voor de zakelijke toon, waarop de onderhandelingen wa ren gevoerd. De crisis-atmosfeer is voor lopig weg en nu de bazen bij elkaar op visite gaan, past het de knechten niet elkaar op de tenen te trappen. Intieme viering van Prinses Irene's verjaardag Prinses Irene vierde gisteravond haar twintigste verjaardag met een intiem feestje in de villa te Ravello bij Napels waar zjj met Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix op vakantie is. Een lid van het gezelschap zei, dat slechts de enkele Nederlandse vrienden die ook in de villa verblijven, het feestje bij woonden. Er waren geen bijzondere festiviteiten. Persen in Groot-Brittannië draaien weer Overal in Groot-Brittannië zijn gisteravond de persen weer gaan draaien nadat de staking in de drukkerijen, die zeven weken heeft geduurd, was afge lopen. Door de staking werden ongeveer 4.300 drukkerijen en 1.100 provinciale bladen getroffen. De 150.000 werknemers, die aan de staking hebben deelgenomen, hebben het werk hervat op grond van een vorige week aangegane overeenkomst. De tien betrokken vakbonden bereiden nu een stemming onder hun leden voor over de overeenkomst. Regering dankbaar voor Verolme's garantie (Van onze Amsterdamse correspondent) „De postcensuur op Nieuw-Guinea is een ernstige zaak. Wij kunnen niet vol staan met het voorlopige onderzoek, dat reeds heeft plaats gehad. In overleg met de heer Platteel is dan ook besloten een commissie van onderzoek in te stellen, die de klachten over censuur ter plaatse zal onderzoeken en met grote spoed te werk zal gaan." Dit verklaarde de minister van Zaken Overzee ai., de heer H. A, Korthals, gisteravond op Schiphol, waar htf tezamen met zijn secretaris-generaal mr. B. Krijger, gouverneur dr. P. J. P. Platteel, uitgeleide deed bij diens terug keer naar Nieuw-Guinea. Advertentie SCHILDER MET SIKKENS-TJALLEM A PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Nederland en overleg op hoog niveau Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd meegedeeld, dat de Nederlandse regering op de hoogte is van de suggestie tot overleg op hoog niveau en in Navo-verband met president Eisenhower te Parijs. Het Amerikaanse blad „New York Times" heeft gemeld in diplomatieke kringen vernomen te hebben, dat er in de loop van deze maand misschien een conferentie van regeringsleiders van de Navo-landen zal worden gehouden. De Nederlandse regering zal, indien tot een dergelijke conferentie wordt besloten, daaraan gaarne haar mede werking verlenen. Zij aoht dit voorover leg nuttig, doch heeft over het niveau waarop dit het best zal kunnen ge schieden, vooralsnog geen uitgesproken oordeel. Italiaanse suggestie vindt weinig steun Italië heeft voorgesteld, dat president Eisenhower een bijeenkomst van de NAVO-ministerraad bijwoont ter be paling van een gemeenschappelijke tactiek voor zijn besprekingen met Kroesjtsjef, aldus meldt Reuter uit Rome. In doorgaans welingelichte kringen in Washington meent men echter, dat Eisenhower er niet veel voor voelt om tijdens zijn verblijf te Parijs besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van alle NAVO- landen. Men kon zich wel voorstellen, dat de president in de NAVO-raad mededeling zal doen van zijn plannen, maar een debat of een conferentie acht men niet waarschijnlijk. Onder deze omstandig heden zal 'n NAVO-bijeenkomst op am bassadeursniveau voldoende zijn. zo meent men. De Franse regering zou helemaal met warm lopen voor de Italiaanse sugges tie. Het Italiaanse voorstel zou voorts in de'permanente NAVO-raad op diploma tieke wijze onder tafel zijn gewerkt on der het voorwendsel, dat er totnogtoe geen data zijn vastgesteld voor het be zoek van Eisenhower aan Europa. Overname van de Italiaanse suggestie zou overigens de NAVO-raad in een moeilijk parket brengen. De leiders van de NAVO-landen zijn er immers mee akkoord gegaan, dat Eisenhower met Kroesjtsjef overlegt als hoofd van ce Amerikaanse regering en niet als woordvoerder van de NAVO-landen. Een bijeenkomst van de regeringsleiders van de NAVO-landen zou tengevolgde heb ben, dat Eisenhower met Kroesjtsjef za1 gaan praten als woordvoerder van de NAVO-landen. In Parijs hoopt men dan ook, dat Italië het met deze visie eens is en dat Het heeft mij ten zeertse bevreemd", aldus de minister, „dat er uit Nieuw- Guinea berichten zijn gekomen over de inhoud van het advies, dat het Hof van Justitie over de zaak Van Beek heeft uitgebracht. Dit is namelijk in een ver zegelde enveloppe aan de gouverneur overhandigd." Over de inhoud ervan wenste de mi nister zich niet uit te laten. „Wij zullen eerst in de toekomst conclusies kunnen trekken". Wel gaf de minister toe, dat de com missie van onderzoek tijdens haar werk ongetwijfeld op bepaalde facetten van de zaak Van Beek zal stuiten. Gouverneur Platteel, die in de inter continentale wachtkamer toevallig kwam te zitten tegenover een op tafel liggende briefopener, maar zorgvuldig vermeed er aandacht aan te schenken, wees erop, dat de gouverneur sinds en kele jaren wettelijke bevoegdheden heeft tot het censureren van brieven. Hij Advertentie men de Italiaanse suggestie niet verder in overweging zal hoeven nemen. De GaulleEisenhower In Parijs verluidt dat De Gaulle aan president Eisenhower twee data 27 augustus en 3 september heeft voor gesteld voor het bezoek aan Parijs. Hij zal zich neerleggen bij het besluit van Eisenhower en hij zal eventueel zijn bezoek aan Algerije eind augustus uit stellen, indien dat noodzakelijk mocht zijn. De betrekkelijke koelheid, waarmee de eerste aankondiging van de bezoe ken van Kroesjtsjef en Eisenhower ont vangen werd, overheerst nog in de semi-officiële commentaren. Met uitzondering van het communis tische blad „Humanite" en de pro-com munistische „Liberation" waarschuwen de dagbladen in verschillende mate tegen buitensporig optimisme. Deze voorzichtigheid wordt gedeeld door de meeste functionarissen, die vrezen dat president Eisenhower enkele van de Westelijke meningen zou kunnen prijs geven in ruil voor lege woorden. Volgens hen bestaat ook in Bonn en in Rome deze vrees. De ontmoeting tus sen generaal De Gaulle en president Eisenhower zal moeten aantonen m hoeverre een dergelijk wantrouwen ge rechtvaardigd is, zo menen zij. AdenauerEisenhower Bondskanselier Adenauer heeft presi dent Eisenhower meegedeeld, dat hij be reid is de president op elk gewenst tijdstip en elke gewenste plaats te ont moeten. Men voegde hier echter aan toe dat Bonn het zeer op prijs zou stellen als Eisenhower mocht besluiten naar de Westduitse hoofdstad te komen. Nog enkele weken Nieuwe mantels tegen ZOMERPRIJZEN Ook voor repareren en moderniseren. NIEUWE RIJN 54^ Onderzoek vliegtuigongeval Goa vergt nog veel tijd Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester heeft op 15 juni aan de minis ter van Defensie schriftelijke vragen gesteld over het ongeval met een Martin Mariner vliegtuig van de Kon. Marine, dat op 15 juni bij Goa gebeurde. De heer De Jong, Staatssecretaris van Defensie, deelt in zijn antwoord o.a. mee: Alvorens een definitief schriftelijk rapport kan worden ingediend, moeten niet alleen de nog ontbrekende gegevens uit Bombay en Madras worden ontvan gen, doch ook het resultaat van aan de Commandant zeemacht Ned. Nieuw- Guinea opgedragen proefnemingen moet worden afgewacht. Daarnaast zal onderzoek plaats heb ben van opgezonden, doch nog niet hier te lande ontvangen, motoren en appa ratuur. Met een en ander zal nog ge ruime tijd gemoeid zijn. Huwelijken zijn door de eeuwen heen feestelijke gebeurtenissen ge weest. die altijd veel publieke belangstelling trokken. Wanneer er in onze eeuw plotseling een Oudhollandse trouwpartij plaats vindt, is de belangstelling enorm. Nico Eybergen en Woutertje van Essen hadden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Amersfoort hun huwe lijksfeest een Oudhollands karakter gegeven. Zijzelf en al hun gasten waren gekleed in kostuums van enkele eeuwen geleden. Vele Amers- dient hiertoe voor ieder geval een mach tiging te geven. Hij is echter tot de conclusie ge komen, dat er in een aantal gevallen censuur is toegepast buiten deze machtiging, dus op onwettige wijze. Om tien over half elf vertrok het KLM-toestel, dat gouverneur Platteel via Tokio naar Biak zal brengen. Op een vraag inzake de financiële garantie van de heer Verolme voor de expeditie naar het Sterrengebergte antwoordde minister Korthals bij het vertrek van gouverneur Platteel, dat de overheid reeds belangrijke bijdra gen in geld en in natura had ver strekt. Hij was zeer erkentelijk voor de garantie, welke de heer Verolme wenste te geven aan de Stichting en hij juichte dit initiatief op particulier niveau ten zeerste toe. Hij hoopte, dat dit een nieuwe impuls zou zijn om het verdere verloop van de expeditie tot een goed einde te brengen. De minister maakte nog gewag van de actie, welke op Nieuw-Guinea is in gezet om een belangrijk bedrag bijeen te brengen. Uitnodiging van Oostduitse minister De minister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, Lothar Bolz, heeft gisteren Gromyko, Herter. Lloyd en Couve de Murville uitgenodigd Oost- Duitsland te bezoeken. In de uitnodigingen aan de Westelijke ministers zegt Bolz, dat het werk van de mihisters op de conferentie te Ge nève bemoeilijkt is door het feit, dat sommige ministers de toestand in Oost- Duitsland niet persoonlijk kennen. Hij verklaart er van overtuigd te zijn, dat een bezoek van de Westelijke minis ters aan Oost-Duitsland „zal bijdragen tot de toenadering tussen de volken". foorters liepen gisteren uit om deze fraaie bruidsstoet te zien. Er zijn gisteren echter meer huwelijken voltrokken, zoals dat van Louky Horna en Jaap Klijnbeiden verbonden aan het Nederlands Ballet. Zij waren in tegenstelling tot het Amersfoortse bruidspaar, modern gekleed. Als getuigen bij dit huwelijk, dat in Den Haag werd voltrokken, fungeer den Willy de la Bije. onze oud-stadgenoteen Jaap Vliereveneens goede bekenden in de balletwereld. MINDER WERK, MEER GLANS! CAVA SEUL schoencreme - wrijfwas metaseul (voor alle metalen)" Verolme investeert 10 miljoen gulden In Noorse werf Sarpsborg De heer Verolme heeft gisteren op een persconferentie in Oslo verklaard dat zjjn concern 80% van de aandelen van de Noorse scheepswerf „Sarpsborg Me- kaniske Verksted A/S" zal venverven door het kapitaal van de maatschappij van 200.000 Noorse kronen uit te breiden tot een miljoen kronen. Voorts heeft hij beloofd minstens 19 miljoen kronen (10 miljoen gulden) tijdens het eerste sta dium van een groot uitbreidingsprogram te investeren. De werf, waar 600 man werkt, ligt te Sarpsborg, een stad in het uiterste zuid oosten van Noorwegen, vlak bij de Zweedse grens. Men verwacht dat de Noorse regering op haar wekelijkse bijeenkomst op mor gen de overeenkomst goed zal keuren. De heer Verolme had gisteren een bespre king met de Noorse minister van in dustrie Kjell Holler. Kort daarna zei hij op een persconferentie dat de minister zich goedgezind had getoond. „Ik ben niet naar Noorwegen gekomen om de Noorse werven concurrentie aan te doen maar om te helpen meer schepen in Noorwegen te bouwen", aldus zei de heer Verolme. Zijn plannen vormden een uitbreidingsprogramma in fasen voor de werf van Sarpsborg. Er zullen geen revolutionaire veranderingen worden in gevoerd. De dagelijkse leiding van de maatschappij blijft onveranderd. De huidige leiders blijven in functie. De lei ding wordt echter uitgebreid met twee vertegenwoordigers van de Verolme- groep namelijk de directeur van „Norsk Philips A/S, Hans Cappelen, en de reder Roald Nerdrum. Sarpsborg Mekaniske Verksted gaat zich meer toeleggen op het bouwen van grotere schepen en wel in zo groot mogelijke mate in samen werking met andere Noorse firma's. De werf beschikt over orders die volledige werkgelegenheid tot 1961 waarborgen maar daarna zou werkloosheid gedreigd hebben gezien de mindere vraag naar schepen van de 7500 ton klasse. De ge dachte is geopperd dat de werf schepen tot een grootte van 70.000 ton zou gaan bouwen. Als dat waar zou zijn, zouden de investeringen van Verolme veel groter moeten zijn dan de tien miljoen gulden die hij voor het eerste stadium van het uitbreidingsprogram heeft toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1