PA Jovanka kwam dooreen kaal hoofd uitermate vroeg in de publiciteit Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 Jovanka heeft niet te klagen over publiciteit. Daarom zal men wel weten, dat deze Jovanka het meisje is, dat met een kaalgeschoren hoofd moet rond lopen in de nieuwe film van Para mount, welke haar naam zal dragen. Er is nogal wat te doen geweest om de bezetting van de titelrol. Men weet het, eerst was de mooie Gina Lollobrigida er voor uitgekozen. Maar Gina had kennelijk niet zoveel zin in het opofferen van haar weel derige haardos, hetgeen haar char- j me inderdaad niet verhoogd zou hebben. Het idee van een kale pruik moest om technische redenen worden losgelaten. Gina moest haar lokken verliezen. Zover is het echter niet gekomen. De knappe Italiaanse liet te elfder ure afweten. Haar echtgenoot, een arts, maakte be kend, dat Gina een jaartje ging rusten. Of het een diplomatieke rust is, valt moeilijk te beoordelen, maar in ieder geval behoudt Gina haar donkere krul len. Bovenaan Dit in tegenstelling met Silvano Man- gano. Uiteraard stond deze actrice bo venaan de lijst van mogelyke plaats vervangsters. Immers, zij is gehuwd met de heer Dino Delaurentius en deze mijn heer trekt aan de produktietouwtjes van deze nieuwe film. In het bijzyn van een lachende echtgenoot en talrijke journa listen offerde „Bittere Rijst'-Silvano haar donkere haren op het altaar van de tiende muze. Het is allemaal in de wereldpers ver schenen en dus had „Jovanka" al heel wat publiciteit te pakken nog voor de opnamen begonnen waren. Niemand van de filmmensen, die bij deze produktie betrokken zijn, zal daar bezwaar tegen maken. In de wereld van het witte doek leeft men bij de gratie van de publici teit. Daardoor worden de namen klin kend. Zoals die van Martin Ritt, de man, die belast werd met de regie. Hij maakte o.a. naam met „De Zwarte Or chidee", de film, die ook Sophia Loren weer nieuwe roem bezorgde, want zij werd door haar rol daarin gekozen tot de beste actrice op het filmfestival te Venetië. Tijdens wereldoorlog De film „Jovanka" is gebaseerd op een verhaal van Ugo Pirri. Het speelt zich af tijdens de laatste wereldoorlog. Sil vano Mangano speelt een van de Joe goslavische meisjes, die zich met de vijandelijke Duitse soldaten hebben in gelaten en die daarom voor straf door hun medeburgers worden kaal geschoren en naar de bossen verbannen. Daar slui ten zij zich aan bij de partisanen. Maar Silvano is niet de enige ster van naam, die een rol vertolkt in deze filmproduk- tie. Naast haar verschijnen op het doek Van Heflin, Vera Miles, Barbara Bel Geddes, Jeanne Moreau en Richard Ba- sehart. Silvana's drama Voor de behandeling Tegen het einde Er is nog een klinkende naam, al is de drager ervan als acteur niet zo be kend. Want de naam van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Christian A. Herter, is - zij het heel onofficieel - verbonden aan deze groots opgezette produktie. Een verre neef van hem vertolkt namelyk een klein rolletje. Het is de Duits geboren Gerard Hartter (die zijn naam nog steeds in de oude Duitse spelling schrijft), die in de film verschijnt als een S.S.-kolonel. Hartter, die vroeger acteur in Berlijn was, is kortgeleden overgegaan naar de journalistiek en werkt thans als correspondent in Rome voor een Duits weekblad. Ridderlijkheid Voorts is er nog de knappe, blonde Amerikaanse Vera Miles, bij wie men echt niet meer met het verhaaltje moet aankomen, dat er in onze dagen geen ridderlijkheid meer bestaat. Er zijn tal loze vrouwen, die daarover klagen. Niet echter Vera Miles na haar belevenis op het vliegveld te Rome, toen zij uit Ame rika aankwam. Met maar liefst acht stuks bagage verscheen zij voor de douane. Het tengere vrouwtje ging zo wat schuil achter al die grote koffers. De geroutineerde douanebeambte keek nauwelijks op. Hij vroeg zonder meer „Passaporte diplomatica?". Toen hij op deze voor de actrice zo wonderlijke vraag geen antwoord kreeg, keek hij op Vera Miles bij haar aankomst in Rome en zag het lachende, charmante gezicht van Vera Miles: Ook hij lachte breed uit: „Ah, la bella attrice Americana". Zonder meer tekende hy op alle koffers een wit kruis en hielp Vera Miles vlug aan een kruier. Het filmgezelschap zal zich in de ko mende tijd nogal op internationaal ter rein bewegen, want men is met de opna men in Italië begonnen. Voorts zal men nog in Joego-Slavië filmen en tegen het einde van deze maand vertrekt men naar Oostenrijk, waar in Klagenfurt, dichtbij de Joegoslavischegrens, buiten opnamen gemaakt zullen worden. Kroesjtsjef houdt persconferentie De Sovjetrussische premier Nikita Kroesjtsjef houdt hedenmiddag in het Kremlin een persconferentie. Er is niet medegedeeld waarom de persconferentie wordt belegd, doch waarnemers denken, dat zij verband houdt met de komende uitwisseling van bezoeken tussen Kroesjtsjef en Eisenhower. Kroesjtsjef hield zijn laatste perscon ferentie op 19 maart j.l. Bij die gelegen heid verklaarde hij, dat het Russische voorstel tot het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland en beëindiging van het bezettingsbewind in West-Berlijn een initiatief was tot beëindiging van de koude oorlog. Onlusten in Venezuela Bij gevechten in Caracas tussen de politie en circa 5.000 werklozen zijn dinsdag drie mensen om het leven ge komen en meer dan 50 burgers gewond. De relletjes braken uit nadat bekend was geworden, dat de regering haar plannen om de werklozen op korte termijn te helpen, had opgegeven. Soldaten hielpen de politie bü het herstellen van de orde. Later werd door de politie de noodtoestand uitgeroepen, tanks trokken een kordon rond het pa leis van de president nadat er uit de menigte een „Molotof-cocktail" naar het parlementsgebouw was geworpen. Pre sident Betancourt riep het kabinet in speciale zitting bijeen. Ook de leiders van de politeke partijen werden naar het paleis ontboden. In een boodschap aan het volk heeft president Romulo Betancourt verklaard, dat de ongeregeldheden geen politieke terugslag zullen hebben. In enkele dis tricten van het land zullen gedurende dertig dagen betogingen en vergaderin gen verboden zijn. Onder de drie doden zijn twee politiemannen, terwijl zich on der de 56 gewonden 35 leden van de po litie bevinden. Turkije vraagt toelating tot E.E.G. Turkije heeft dezer dagen verzocht, als geassocieerd lid te worden toegelaten tot de Europese Economische Gemeenschap. Zoals gemeld heeft Griekenland on langs een zelfde verzoek gedaan. De Europese commissie zal over de verzoe ken een rapport opstellen, dat op de ko mende vergadering van de raad van ministers der zes landen in september zal worden ingediend. In genoemde kringen verklaarde men, dat nog niet kon worden gezegd, of het Turkse verzoek geen enkele moeilijkheid zal opleveren. De uitvoer van Turkye gaat voor on geveer 30 procent naar landen van de EEG. Wat de Turkse invoer uit de zes landen betreft, is het percentage om streeks 35 procent. De Turkse export naar de EEG-landen omvat voorname lijk tabak, gedroogde vruchten, ruwe ka toen, granen en ertsen, waarvan chroom het belangrijkste is. Arabieren krijgen weer vrijheid in Israël Het Israëlische zakenkabinet heeft dinsdag besloten tot verstrekkende maatregelen om de beperkingen ten aanzien van de Arabische burgers in de grensgebieden te verminderen. De rege ring verwierp echter een voorstel om het militaire bewind in genoemde gebie den af te schaffen. Volgens een woordvoerder besloot het kabinet voorts de vestiging van Arabie ren in „gemengde" steden buiten de on der militair bestuur staande gebieden aan te moedigen. De ministers waren bijeengekomen om de bevindingen van een vorig jaar ingestelde regeringscom missie, te bestuderen. Op grond van de nieuwe besluiten zul len de ongeveer 220.000 Arabieren, die voornamelijk in de onder militair be stuur geplaatste gebieden wonen, zich Jeugdtheater in Amsterdam? (Van onze Amsterdamse correspondent») B. en W. van Amsterdam is gevraagd een garantie te willen geven om de ex- Eloitatie mogelijk te maken van een leine schouwburg, door de stichting. „Cultureel Jeugdcentrum Amsterdam" in het oude Doelentheater dat ge restaureerd zal worden aan de Klo veniersburgwal in te richten. Wij me nen te weten, dat deze plannen de sym pathie hebben van het college van B. en W. Het is dan ook te verwachten, dat de gemeenteraad binnenkort zal worden verzooli t de stichting van deze schouw burg te steunen. Geestelijk vader van dit denkbeeld is dr. C. P. Gunning, de populaire oud rector, die al jaren zoekt naar een mid del om de jeugd van h.b.s.-en, gymna sia en lycea meer dan thans mogelijk is in contaot te brengen met het klas sieke toneelrepertoire. Duitse oplichter te Zwolle gearresteerd (Speciale berichtgeving) Dank zü de oplettendheid van een re chercheur van de Zwolse politie kon gis teren een Duitse oplichter van formaat voor de officier van Justitie te Zwolle worden geleid. De man, die zich het be roep van „vliegtuig-ingenieur" aanmeet, is afkomstig uit Ramstein (bü Dussel- dorp). H(j liep tegen de lamp toen hij in de Overijsselse hoofdstad probeerde geld los te krijgen van een charitatieve in stelling. Toen Interpol werd ingescha keld, bleek, dat de vlotte prater, die de politie overlaadde met ongeloofwaardig heden, in de laatste 16 jaar 21 veroorde lingen achter de rug heeft, voornamelijk wegens oplichting en vermogensdelicten. Bij fouillering vond men bij de man een briefje, waaruit bleek, dat hij reeds in een gevangenis in Duitsland had ge zeten. Ook trof men enige nota's aan van hotels in Amsterdam, Rotterdam en Arnhem. Bij informatie bij de hotels bleek, dat de „vliegtuig-ingenieur" geen enkele rekening had voldaan. Onzekerheid voor de huiseigenaren (Van onze Haagse redactie) Op 1 augustus hadden 20.000 huiseige naren voldaan aan de verplichting, het deel van de huurverhoging dat moet worden geblokkeerd, te storten op het Grootboek Woningverbetering. Er staan 148.500 huiseigenaren bij het Grootboek ingeschreven. Het vorige jaar hadden op 1 augustus 93.526 huiseigenaren aan deze verplichting voldaan. Dit aantal liep in de eerste twee weken van augus tus nog op tot 106.124. Ook dit jaar komen de stortingen na 1 augustus nog regelmatig binnen. De cijfers liggen voorshands echter nog aanzienlijk lager dan die van het vorige jaar. Ongetwijfeld spreekt hieruit de onze kerheid waarin vele huiseigenaren ver keren. nu er alle kans bestaat dat het Grootboek weer gaat verdwijnen. Naar de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid onlangs nog ver klaarde blijft de verplichting tot storting voor 1 augustus echter bestaan, zolang de betreffende wet niet door een andere wet is ingetrokken. Het wetsontwerp in zake de intrekking is, zoals eerder ge meld, in voorbereiding. ROZENFEESTEN TE LOTTUM GAAN DOOR. De organisatoren van de rozenfeesten te Lottum hebben thans definitief be sloten om deze feesten op 15 en 16 augustus te laten doorgaan. Tengevolge van de langdurige droogte is in de sei zoenswerkzaamheden (onder meer bij het occuleren, dat is het enten van nieu we rozen op wilde onderstammen) éen grote stagnatie ontstaan. Bovendien heeft de bloei van de rozen zich veel minder gunstig ontwikkeld dan bij meer normale weersomstandigheden het ge val zou zijn geweest. Nu er regen is ge vallen hoopt men toch voldoende bloe men rond 2 miljoen te hebben voor een passende aankleding van het feest. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans- muz. 18.40 Act. 18.50 V. d .jeugd. 19.00 Gram. (Evt. rep. wielerwedstr. De Acht van Chaam). 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d .jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropoleork. 20.35 Captain Cook brengt de beschaving op Otahiti, hoorsp. 21.50 Latijnse klanken. 22.15 De weg naar vol wassenheid, caus. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.50—24 00 Soc. nws ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Leger des Hellskwartier. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Phllliarm ork. en piano. 20.45 Rep. 21.00 Zangdienst 21.45 Muz. luisterwedstryd. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Platennleuws. VOOR DONDERDAG 6 AUGUSTUS Hlhersum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening .AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. '10.50 V. d. kleuters: 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Sopr. en plano. 11.35 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Fllmprogr. 13.00 Nws.. 13.15 Meded. en gr. 13.25 Theaterork. en soliste. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gr. 14 50 Logboek 1940. 15.40 Pianospel. 16.00 Gr. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19 00 Gram. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Het eiland van Meihjn, opera. 21.20 Vierkante cirkels, caus. 21.35 Lichte muz. 21.55 Act. 22.15 Jazzmuz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.2524.00 Dlscotaria. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- fengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. .50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. Jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: Dr. Soebandrio waarschuwt weer eens Australië De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren de ambassadeur van Australië in Indonesië, Lawrence Mcintyre, op zijn ministerie ontboden, teneinde op heldering te vragen over de laatste verklaring van de Australische pre mier Menzies over Nieuw-Guinea. Menzies verklaarde zondag voor de televisie te hopen dat Nieuw-Guinea eerstdaags zelfbestuur zal verkrijgen. Na het onderhoud met Mcintyre ver klaarde dr. Soebandrio tegenover jour nalisten, dat de ambassadeur niet kon zegigen of de persberichten over Men zies' rede juist waren. Soebandrio verklaarde eohter, dat Indonesië Australië heeft aangemaand, af te blijven" van West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea). Hij voegde eraan toe: ..De belangen en de veiligheid zowel van Oostelijk Nieuw-Guinea (het Australi sche deel) als van het Australisch con tinent zullen beter worden veilig ge steld, wanneer West-Irian weer onder Indonesische souvereiniteit zal zijn ge bracht". overdag vrij mogen bewegen zonder dat zij hiervoor toestemming zullen behoe ven te vragen. Dit geldt echter niet voor de Negeb en Jeruzalem. BINNENLAND De Nederlandse film Dorp aan de Rivier", zal ln de nieuwe gewijzigde vorm. waarin zij op het filmfestival te Berlijn werd vertoond, ook op het programma van de fllmweek te Stockholm worden ge plaatst. Deze filmweek, georganiseerd door de Zweedse Filmacademie, begint op 26 augustus in het Palladium Theater in Stockholm. Vannacht omstreeks kwart voor vier is bij het station Wezep een goederen wagon door een der assen gezakt. Daarbij werden de dwarsliggers van de baan Amersfoort-Zwolle over 'n lengte van on geveer 2\ kilometer beschadigd. Het trein verkeer tussen Wezep en Oldebroek wordt over enkel spoor geleid. Grote vertragin gen hebben zich tot dusver nog niet voorgedaan. Gistermiddag is de 8-jarige Johan Hendrik Bennlk uit de Adrlanastraat in de Boezem te Rotterdam verdronken. Na bij de Sophiakade liep Johan op een balk, tóen hij uitgleed en in het water viel. Een politieagent is hem nagesprongen, maar de Jongen was reeds weggezonken. Enige tijd later heeft men het stoffelijk overschot opgehaald. De Belgische opsporingsdienst heeft gisteren twee Nederlandse meisjes, een 16- jarlge uit Nleuwenhagen (L.) en een 17- jarlge uit Waubach (L.) aangehouden. ZIJ waren al enige dagen in Antwerpen en zouden zich daar schuldig hebben ge maakt aan diefstallen uit warenhuizen. Zij z(jn Inmiddels te Roosendaal aan de Nederlandse politie overgegeven. Gistermiddag is op de Beeksebaan te Breda de 40-jarige Rotterdammer F. In- gen Housz om het leven gekomen, toen hij plotseling moest uitwijken voor een ze venjarig Jongetje, dat onverwacht de weg overstak. Door het krachtig remmen kan telde de auto diverse malen en kwam ln de berm van de weg tot stilstand. De heer Ingen Housz werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Een mede-inzittende, de 34-jarige Amerikaanse chemicus John Tress. mankeerde niets. Te Paramaribo is gisteravond over leden de heer H. J. de Vries, oud-voorzit ter van de Surinaamse Raad van Advies. Hij trad indertijd op als vervanger van de gouverneur bij diens afwezigheid. De over ledene was de vader van de huidige com missaris voor Surinaamse Zaken ln Den Haag. mr. H. de Vries. De wedstrijd van de Algemene Hen- gelaarsbond op 15 augustus, waarbij be slist zal worden over de samenstelling van de Nederlandse ploeg bij het wereldkam pioenschap hengelen te Neuchatel zal ge houden worden te Gorlnchem. BUITENLAND In de Dardanellen is dinsdagochtend het 1207 ton metende Hongaarse schip „Beke" gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het 4755 ton metende Ita liaanse schip „San Giorgio". 28 beman ningsleden van het Hongaarse schip zijn gered, de „San Giorgio" heeft zware scha de opgelopen. Jozsef Reval. een der oprichter van de Hongaarse communistische party en lid van het centrale partijcomité, is dins dag overleden. Reval krygt een staatsbe grafenis. De schoolraad to Little Rock heeft bekendgemaakt dat de vier middelbare scholen van de stad volgende week wor den geopend en zowel voor blanken als negers toegankelijk zijn. De scholen zijn sinds 1 september 1958 gesloten geweest omdat zy geen negerleerlingen wilden toelaten. De Amerikaanse Senaat heeft de de fensiebegroting tot een bedrag van 39.228.239.000 dollar aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft er al eer der z'n goedkeuring aan gehecht, 't Con gres gaat ook akkoord met 't voornemen van de regering om de sterkte van 't leger op 870.000 man te handhaven, die van de luchtmacht op 845 000 man en die van de marine op 630.000 man. Volgens een bericht van Radio-Bag dad dat in Cairo is opgevangen, zyn in de Iraakse hoofdstad alle vakverenigingen „om veiligheidsredenen" gesloten. Het bevel daartoe was uitgegaan van de mili taire gouverneur van Irak, generaal Ah mad el Abdi Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft volgens het Grieks-Cyprische avond, blad Phos" verklaard dat de menings verschillen tussen hem en generaal Gri- vas, de leider der vroegere Grieks-Cypri sche verzetsbeweging Eoka, spoedig ge regeld zullen zyn. Te Ottawa is dinsdag een Canadees- Australisch akkoord getekend inzake de samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Ca nada heeft soortgelijke overeenkomsten met West-Duitsland, Zwitserland. Pa kistan en Japan gesloten. De akkoorden beogen een vergemakkelijking van de uit wisseling van gegevens en kernmateriaal. Binnenkort zal Canada een dergeiyk ver drag sluiten met Euratom. Liedjesprogramma uit Warmond Nadat de NCRV-televisie op zaterdag 15 augustus een nieuwe Disneyfilm heeft uitgezonden en in de studio Elisa beth Andersen een optreden heeft ver zorgd in de rubriek „Van kleine naar grote K" wordt overgeschakeld naar het chalet d'Vijf Vlieghen in Warmond, waar onder regie van Max Douwes een liedjesprogramma wordt uitgevoerd. Hieraan werken mee: Dora Paulsen, Dorie Smit, Jaap Molenaar Eric Plooyer Lex Goudsmit en Pierre Biersma. Voorts zal Eddy Tayfelbaum iets ver tonen op het gebied van de micro-ma- gie. Joop Reinboud zorgt voor de ver bindende tekst. Vele emigranten: goed gezond maar slecht gebit (Van onze Haagse redactie) De gezondheidstoestand van de Ne derlandse aspirant-emigranten blijkt in het algemeen uitstekend en steekt zeker niet ongunstig bü die van emigranten uit andere landen af. Op één punt ech ter bestaat er geen reden tot geestdrift: het gebit van vele Nederlandse emigran ten is slecht. Ik geloof, dat dit verschijn sel moet worden toegeschreven aan het ontbreken bü grote bevolkingsgroepen van belangstelling voor regelmatige tandverzorging. Dit is de mening van de Australische arts dr. F. K. Mcmanis, die de afgelopen vyf jaar als gezondheidsofficier aan het Australische immigratiekantoor in ons land is verbonden geweest en thans gaat vertrekken. Hij baseert zijn opinie niet op enkele gevallen. Gedurende zijn vyfjarig verblijf in Nederland heeft hy rond 20.000 emigranten medisch gekeurd, dat is ongeveer een vijfde van het totaal na de oorlog naar Australië vertrokken landgenoten. De gevallen waren niet zeldzaam, al dus dr. Mcmanis, dat met het verlenen van visa voor Australië moest worden gewacht totdat de betrokkenen in Neder land hun gebit hadden laten saneren. Hij voegde eraan toe, dat volgens zijn waar nemingen het gebruik van een tanden borstel in Nederland nog verre van algemeen is. Dr. F. K. Macmanis gaat na een ver- blyf van drie en een half jaar in Am sterdam en anderhalf jaar in Den Haag op 7 augustus ons land voorgoed ver laten. Hij reist met de „Willem Ruys" naar Sydney, waar hy een praktijk denkt te beginnen. Hy verwierf zich tijdens zijn Nederlandse periode vele vrienden, vooral in Amsterdam. De heer Mcmanis is n.l. een enthousiast cricketer en heeft vele malen in VRA meegespeeld. Unieke opleiding voor de binnenvaart Nederland staat in West-Europa thans aan de spits waar het de opleiding voor de binnenscheepvaart betreft. Maar het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart (K.O.F.), dat dit heeft be reikt. is nog niet tevreden en heeft plannen uitgewerkt voor vervolmaking van de opleiding tot binnenvaartkapi- tein of -maohinist. Deze opleiding ge schiedt door middel van schriftelijke cursussen, waarna door het K.O.F. on der Rijkstoezicht de examens worden afgenomen. De kandidaat voor dit examen moet 20 jaar zijn en na zyn zestiende jaar gedurende vier jaren gevaren hebben. De in Europa unieke opleiding „bin nenscheepvaart" van het K.O.F. ziet er nu als volgt uit: gedegen lagere school opleiding. 2 jaar dagnijverheidsschool (Amsterdam, Rotterdam. Harlingen en Delfzijl). Twee jaar vaarpraktijk inge volge het landelijk leerlingenstelsel voor de Rijn- en binnenvaart, waarna het matrozendiploma behaald wordt, de cursus „matroos-motordrijver" en tot slot de schippersoursus of de machinis tencursus. Deze afgeronde binnen vaartvakoplei ding is alleen in Nederland te vin den. Duits bruidspaar in het ziekenhuis Vannacht is er in de Jodenstraat te Venlo een vechtpartij geweest tussen een echtpaar uit Krefeld, dat op huwelyks- reis was, en drie Venlonaren. De ruzie is ontstaan toen het echtpaar per auto door deze straat reed en daar werd aan gehouden door het drietal, dat beweerde dat men niet door deze straat mocht ryden. Het niets vermoedende bruids paar stapte uit, waarna de drie jonge mannen het zodanig toetakelde, dat man en vrouw in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De drie jongelui zullen voor de officier van Justitie wor den voorgeleid. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnbmeded. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Amus.muz. 13.40 Gr. NCRV: 14.00 Zendingsdag. 14.45 Gram. 14.55 Koor en Koperkwartet. 15.30 Klave cimbelrecital. 16.00 Bijbeloverdenklng. 16.30 Gewijde muz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.05 Promenade ork. en plano. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. •19.10 Brazil. Folkloristische en Am. muz. 19.30 Radiokrant. 19 50 CHU. pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Ra- dloverkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Ork.conc. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.00 Rep. Koninklijke Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. 20.50 Mensen, Dingen. NuI 21.00 Claudia, tv-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerbericht. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Voordr. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 Ork.conc. 14.30 Kro ningsplechtigheid National Eisteddfod. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gevar. progr. 16.15 Krlt. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Quiz- progr. 19.30 Caus. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Rondetafelconf. 21.45 Lichte muz. 22.30 Caus. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Pianorecital Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12 30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Pianospel. 14.30 Nws. en relsbeschr. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Mllit. ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en film en theatermuz. 17.30 Nws. en pianospel. 18.00 MUz. kaleldoscoop. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ 19.25 SpOTt. 19.30 Nws. 20.00 Gev. muz. 20.30 Nws en hoorsp. 21.00 Hersen- gym. 21.30 Nws. en Amus.muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en pianospel. 23.55—24.00 Nws Nordwestdentscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Operette-muz. 16.00 Fllmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Klass. muz. 19.00 Nws. 19.20 Operettemuz.. 21.25 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.10 Oude muz. 23.15 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 235 en 484 ni. 12.00 Nws. 12.05 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.25 Hoor spel. 17.15 Orgelspel. 18.30. 19.15 en 19.56 Gram. 20.00 Festival v. Salzburg; ork.conc. 22.25 en 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Lichte muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Gevar. muz. 16.00 Koersen 16.02 en 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen 18.30 V. d. cold 19.00 Nws. 19.40 en 19.50 Gram. 20.00 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Orgel- en pianospel. 13.00 Nws. 14.30 Solisten, koren en ork. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 16.30 Ork.conc. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Orgelspel. 17.50 Gram. 18.30 Gevar. muz. 19.30 Nw3. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WOENSDAG Koollaan: Openluchtsamenkomst uit gaande van de Baptistengemeente. 8 uur nam. VRIJDAG. Station N.S.: Exoursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Kon. Ned. Marine ln Den Helder. 7.45 uur voorm. ZATERDAG: Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m 15 augustus). De Lakenhal: „Kyk-race" voor kinderen tplm. 12 Jaar) 1012 uur voorm. (t.ern. 31 augustus). DE BIOSCOPEN Tx-ianon „Alias Jesse James" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.:2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare" (alleleeft.)Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „De verkochte gouden Cadillac" (14 jr.). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zond.: 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur vakantie-Jeugdpro gramma. LI do „Het complot der 39 stappen" (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Vrijheren van het woud" (alle leeft.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend de Zuider apo theek Lammenscnansweg 4, tel. 23553. Bü geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O. O. M S0S5 aS d 1 I SM S CM Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geh. bew. i geh. bew. geh. bew. geh. bew. i geh. bew. zwaar bew. i zwaar bew. 5 half bew. Zuid-Limburggeh. bew. zzw 6 Helsinki regenbui n 1 Stockholm zwaar bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen zwaar bew. Aberdeen half bew. Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Münohen Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. regen zwaar bew. licht bew. onbewolkt onweer zwaar bew. zwaar bew. nnw 3 ozo 3 wnw 3 wnw 3 w 3 zw 3 w.stil wnw 1 n 2 wstil nnw 4 w 4 zzo 2 zw 2 w.stll w.stil w.stll wnw 6 1 ono 2 ono 3 w.stil nno 3 uw 5 22 14 0 21 16 0 21 16 0 21 16 0 20 11 0 20 12 0 21 12 1 21 13 0. 20 12 0 25 14 0 23 15 18 25 17 0 19 13 0 18 13 1 24 15 0 22 12 0 18 8 O 24 13 28 15 26 11 25 18 21 12 6 20 10 0 20 12 5 22 10 0 24 10 0 25 12 0 22 15 6 22 11 1 31 19 0 29 15 0 32 17 13 31 18 0 26 17 0 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2