Waterweg Rotterdam-Marseille als basis voor uitbouw van Eur-Afrika Belasting zet rem op arbeid gehuwde vrouw EEN GROOTSCHEEPS FRANS PLAN: In lijn van De Gaulles denkbeeld liji over de eenwording van Europa Onevenredig zwaar In Duitsland ten dele vrij Met een enkel woord Agenda Nog witter. stralend wit.. zó wast... DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 Profijt trekken van Afrika's rijkdommen Binnenkort zal de Franse regering een uitgewerkt plan worden voorgelegd waarvan de verwezenlijking de economische en ook politieke toekomst niet alleen van Frankrijk, doch van geheel West- Europa zeer ingrijpend belooft te zullen beïnvloeden. Het project dat door een commissie van deskundigen onder leiding van de uiterst capabele voormalige kabinetschef van ex-premier Bourges-Maunoury, Abel Thomas, wordt opgesteld, voorziet in een waterweg Rotterdam- Marseille waardoor geheel West-Europa op de meest economische wijze in staat zou worden gesteld profijt te trekken van de ontzaglijke bodemrijkdommen die in Noord-Afrika, en in de Sahara in het bijzonder, zijn aangetroffen. Rijkdommen, waarop Frankrijk politiek, economisch en, niet te vergeten, militair zijn toekomst steeds duidelijker blijkt te oriënteren. Naast die waterverbinding zou er ook een auto baan moeten worden aangelegd, terwijl de bestaande spoorlijnen even eens in dit perspectief gemoderniseerd zouden dienen te worden. i 2000 miljard franken Het plan waarvan thans nog slechts enkele grote lijnen bfj Insiders bekend zjjn, zou alleen voor de waterverbinding al een tweeduizend miljard franken moeten kosten. Voor dat onderdeel zou reeds een tiental jaren worden uitge trokken. De autobaan Rotterdam-Mar seille zou minstens hetzelfde bedrag ver eisen. Men berekent echter dat deze ko lossale som haar rente, ten behoeve van het Europese toerisme, gemakkelijk op zal kunnen brengen. Eveneens heeft men al vastgesteld dat de kosten van tweeduizend miljard franken voor de waterverbinding alleszins gerechtvaar digd zullen zijn, indien men op een jaarlijks vervoer van tien miljoen ton zal kunnen rekenen. Gezien de trans portbehoeften die de verdere exploitatie van de Sahara zal opwekken, lijkt deze raming stellig niet overschat. Onderzoek in eerste fase Men verkeert op dit ogenblik, als ge zegd, nog maar in de eerste fase van technisch, financieel en economisch on derzoek. Zo is bijvoorbeeld nog niet be slist hoe en waar de Rijn en de Rhöne met elkander zullen worden verbonden om de as Marseille-Rotterdam tot een praktische werkelijkheid te maken. Sinds enige tijd wordt de Moezel al be vaarbaar gemaakt. Het is niet onwaar schijnlijk dat deze verbindingsweg tus sen Nancy en Koblenz óók in het nieu we plan een blijvende rol zal kunnen spelen. De Zwitserse regering overweegt van haar kant al lange tijd plannen om tussen Bazel en Lausanne een waterweg aan te leggen via de Aar en Neuchatel. Langs die weg zou de verbinding met Lyon en de Rhöne eveneens tot stand kunnen worden gebracht, in welk geval Zwitserland nu een voornaam deel van de kosten zou dragen. Doch in ieder ge val is het de bedoeling Parijs buiten het traject te sluiten, om zo tevens de na tuurlijke grondslag te leggen voor een economische en industriële decentrali satie die, volgens alle deskundigen, een eerste levensbelang voor Frankrijk is. Er zal zeker nog heel wat water door de Rijn en Rhöne, ook in onverbonden staat, moeten lopen, alvorens dit gran dioze plan in daden kan worden omge zet. Frankrijk heeft bovendien wel meer grootse plannen uitgebroed, waarvan la ter nooit meer iets werd vernomen Niettemin ligt dit project zeker in de algemene lijn van De Gaulle's visie èn van zijn vijfde republiek. Het ligt im mers wel voor de hand, dat Frankrijk dat nu al jaren miljarden besteedt aan de Algerijnse oorlog met de bedoeling de Sahara te kunnen exploiteren, eveneens tijdig de mogelijkheden moet bestuderen hoe die bodemschatten aan petroleum, mangaan, koper en andere ertsen later vervoerd en verwerkt zullen worden. En nog altijd is het transport over het wa ter goedkoper dan over het land, zodat ook Amerika en de Sovjet-Unie de laat ste jaren ettelijke miljarden aan de mo dernisatie van rivieren en aan kanalisa tie hebben uitgegeven. Loodzware hypotheek Ook op dit punt is Frankrijk eigenlijk eeuwen op andere moderne landen ten- achter, waardoor de binnenvaart hier nog altijd ten gevolge van de grootste obstakels van stroomversnellingen, on diep water en talloze sluizen in haar ontwikkeling wordt geremd. Deze achterstand, 'die een loodzware hypotheek legt op Frankryks hele na tionale economie, zou nu kunnen worden ingelopen. En omdat Frankrijk, dank zij Noord-Afrika, de rest van West-Europa Turkije wil in de E.E.G. Van welingelichte zijde wordt in An kara vernomen, dat Turkije vorige week om toelating tot de EEG heeft verzocht en dat dit verzoek thans door de orga nisatie wordt overwogen. Men zegt in Ankara, dat het recente Griekse verzoek om toelating is gedaan in overleg met de Turkse regering en beschouwd kan worden als „wegbereider voor de Turkse kandidatuur". De toestand in Laos In de afgelopen twee dagen hebben de strijdkrachten van de Laotlaanse op standelingen hun druk in de provincies Phong Saly en Sam Neua versterkt. In het zuiden van Laos schijnt een betrek kelijke rust te heersen, aldus is maan dagavond uit Vientiane gemeld. In het zuiden van de twee genoemde provincies voeren de opstandelingen een dubbele tangbeweging uit om ze af te snijden van de rest van het land en ze te bezetten. De bedoeling schfjnt te zyn de toestand van vóór de overeenkom sten van 1957 te herstellen, die volgens de opstandelingenbeweging, de Pathet Lao, door de Laotiaanse regering zijn geschonden. In het gebied van Houei zijn Chinezen Laos binnengekomen, zo werd voorts uit Vientiane gemeld. Het Laotiaanse ministerie van Voor lichting heeft maandag een communique uitgegeven waarin Noord-Vietnam ver antwoordelijk wordt gesteld voor de huidige toestand in het land. iets - en zelfs zéér veel - te bieden heeft, voelt het zich ook gerechtigd de techni sche en financiële medewerking van die andere landen te vragen voor de uitvoe ring van dit grootse plan. Men vermoedt in Parijs dat West-Duitsland, België en eventueel Zwitserland zeker wel oren zullen hebben voor dit project, terwijl ook de belangen van Nederland, en van Rotterdam in het bijzonder, uiteraard ten nauwste met deze plannen zouden zijn verweven. Tenslotte sluit het plan geheel aan bij de ideeën die generaal De Gaulle met betrekking tot de éénwor ding van Europa altijd verkondigd heeft. In zijn ogen zal het Ver. Europa uit economische factoren moeten groeien, waarbij de staten zélf, en niet hoge autoriteiten zonder verantwoordelijk heid, als coördinerende organen hebben te fungeren. Bovendien, en vooral, zal Frankrijk over welks grondgebied onge veer tweederde van de 1500 kilometers lange waterweg zal lopen, in deze eco nomische en politieke ontwikkeling van Europa de leidende rol kunnen (blijven) spelen. Het is uiteraard nog te vroeg inzake de economische en staatkundige conse quenties van dit Franse plan tot in de tails af te dalen. Men kan er echter ze ker van zijn dat men komende maan den en jaren nog veel over de Europese waterweg Rotterdam-Marseille zal krij gen te horen en te lezen. Want zonder twijfel beantwoordt dit project aan de essentiële levensbehoeften die èn voor Noord-Afrika èn voor ons werelddeel in de naaste of verdere toekomst zullen worden gesteld. (Van onze parlementaire redacteur) De compensatie voor de huurverho ging schenkt het Nederlandse volk volgend jaar grotere koopkracht. De vrijere loonvorming doet daar nog een schepje bovenop. Die ver sterkte koopkracht zal zeker een te kort aan arbeidskrachten tot gevolg hebben, want er zijn op vele plaatsen nu reeds gevoelige tekorten. Handel en industrie zullen volgeind jaar weer allerlei middelen proberen om hun produktie uit te breiden, ten einde te kunnen voldoen aan de ver grote vraag naar hun artikelen. Tot die middelen zal ook weer behoren het aantrekken van gehuwde vrou wen voor werkzaamheden gedurende halve dagen. Dan komen onvermijde lijk eveneens weer de klachten, dat de verdiensten van de gehuwde vrouw onevenredig zwaar worden belast om dat zij worden gevoegd bij het in komen van de man, waardoor van de verdiensten van de vrouw belasting wordt geheven volgens een veel hoger tarief. Bedreiging van werkgelegenheid Afgezien ervan of men dit onbillijk vindt, animeert dat de gehuwde vrouw niet haar bijdrage te leveren aan de nationale produktie. Wanneer de bin nenlandse produktie niet voldoende is om aan de vraag te voldoen, moet uit het buitenland meer worden ingevoerd (of minder worden uitgevoerd) waar door de betalingsbalans scheef trekt en nieuwe bestedingsbeperking dreigt. Een consequentie van een onvoldoende binnenlandse produktie kan ook zijn dat de investeringen moeten worden beperkt om de betalingsbalans in even wicht te houden. Beperking van de in vesteringen betekent echter een rem op de modernisering van het produktie- apparaat (vermindering van het con currentievermogen) en het betekent voor de toekomst voorts een bedreiging van de werkgelegenheid voor de groei ende bevolking als de industrie in ge ringere mate door investeringen wordt uitgebreid. Consequentie van beleid De vrijere loonvorming heeft tot ge volg dat in bepaalde bedrijfstakken ho gere lonen worden betaald dan in an dere. Dat leidt tot een verschuiving van arbeidskrachten die ook moeten wor den opgevangen en aangevuld. Het is te verwachten dat met de toeneming van bedrijvigheid door de grotere koop kracht, allerlei min of meer eenvoudige werkzaamheden, op kantoor, in fabriek, winkels, enz. voor halve dagen een be roep zal worden gedaan op de gehuwde vrouw. In het belang van het bedrijfsleven (dat zijn organisatie er op moet in stellen) en voor het welslagen va"n de vrijere loonvorming, zal het dan ge wenst zijn tijdig de bezwaren weg te nemen die de belasting de gehuwde vrouw in de weg legt. De christelijke CDU-regering in Duitsland kent reeds lang een inge wikkelde regeling (verband houdende met het aantal kinderen en het in komen van de man) die erop neer komt dat van de verdiensten van de gcihuwde vrouw ten minste 100 Mark per maand vrij van belasting is. In het buitenland werkt in het alge meen een veel groter percentage ge huwde vrouwen mee aan de nationale produktie dan in ons land. Buitenlan ders spreken van een Nederlandse luxe Vaar- en oefenprogramma Koninklijke Marine Het vaar- en oefenprogramma der Koninklijke Marine voor deze maand ziet er als volgt uit. Het smaldeel V, met als vlaggeschip Hr. Ms. Karei Doorman, alsmede de Ja gers Hr. Ms. Gelderland, Hr. Ms. Am sterdam en Hr. Ms. onderzeeboot Zee leeuw bevindt zich momenteel in Neder land voor onderhoud en zomerverlof. Hiermee zal ongeveer de gehele maand augustus gemoeid zijn, behalve voor Hr. Ms. Gelderland, welke bodem op 8 aug. vanuit Den Helder vertrekt voor een vlag- vertoonreis naar Canada en Amerika. Op 12 augustus zal Hr. Ms. Gelderland Ponte Delgada aandoen, terwijl voorts Halifax (1718 augustus), Montreal (21—23 aug.) en Toronto (25—31 aug.) zullen worden bezocht. Ook de schepen van smaldeel I te weten Hr. Ms. kruiser De Ruyter (vlag geschip), de jagers Hr. Ms. Limburg en Hr. Ms. Drenthe benevens Hr. Ms. on derzeeboot Zwaardvis, bevinden zich thans in hun respectievelijke thuis havens voor onderhoud en zomerverlof. Op 24 augustus zullen Hr. Ms. De Ruy ter, Hr. Ms. Limburg en Hr. Ms. Zwaard vis een oefenreis ondernemen naar Britse wateren. Op 12 september worden deze schepen weer in Nederland terug verwacht. Hr. Ms. fregat De Zeeuw hetwelk ge durende de twee vorige maanden een kruisreis met adelborsten maakte naar Spanje, Engeland en de Scandinavische landen, keerde op het eind van juli weer in Den Helder terug. Ter aflossing van Hr. Ms. fregat Van Speyk bevindt het fregat Hr. Ms. Van Amstel zich in de Caraïbische wateren. Het is thans ter beschikking van de commandant der zeemacht in de Ned. Antillen. Hr. Ms. Van Speyk vertrok op 31 juli vanuit Curasao en wordt op 19 augustus in Den Helder terugverwacht. Drie mijnenveegsquadrons oefenen geregeld op de Noordzee. (van vrouw en man), want de toe neming van het nationale inkomen, de algemene welvaart, wordt niet alleen bepaald door de verbetering van de pro- duktivitelt, maar ook door het aantal arbeidskrachten dat aan de produktie deelneemt. Het is daarom ook van be lang de werklozen in de noordelijke provincies in te schakelen. Er zijn natuurlijk velerlei bezwaren tegen arbeid buitenshuis van de gehuw de vrouw, maar er staat tegenover dat haar verdiensten meestal aan het gezin ten goede komen. In vele gevallen heb ben jonge gehuwde vrouwen in haar moderne, kleine woningen zoveel tijd over, dat zij toch de deur uitgaan. Overigens zal men in het gezin zelf moeten uitmaken of de vrouw een halve dag kan worden gemist. Toeneming van de gezinswelvaart komt in het algemeen ook aan de kin deren ten goede. Dat blijkt wel uit het feit, dat vóór 1940 van de 14-Jarigen ongeveer 40% voortgezet onderwijs ging volgen en thans ruim 80%. Aanpassing is noodzaak In de Tweede Kamer is van diverse kanten zonder succes reeds big herha ling aangedrongen op verlichting van van de belastingdruk op de inkom sten van de gehuwde vrouw. Met het oog op de te verwachten grote schaarste aan arbeidskrachten in de loop van volgend jaar, dienen nu ech ter tijdig maatregelen te worden ge nomen. Het is eigenlijk de consequen tie van de grote schep hooi die de re gering op haar vork heeft genomen. Wanneer de belastingwetgeving zich niet tijdig aanpast bij de ontwikke ling, werkt zij het euvel in de hand van „zwarte" lonen met alle schade lijke gevolgeoi daarvan. Advertentie Is 't U ook zo goed bevallen? BINNENLAND De diefstal van een fiets heeft de Amsterdamse recherche op het spoor ge bracht van een nozembende, bestaande uit acht Jongens in leeftijd variërend van 12 tot 20 jaar. Zij hebben in de afgelopen zes maanden niet minder dan 20 straf bare feiten gepleegd. Hun laakbare acti viteiten richtten zich vooral op het ste len van fietsen, bromfietsen en scooters en „joyriding". Enkelen van hen hebben ook ingebroken in kantines van sportvel den in de hoofdstad. - Bij K.b. is m.i.v. 1 september 1959 aan dr. ir. H. I. Waterman, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Vrijdag a.s. zal de „Willem Ruys", onder commando van kapitein Frits de Jonge, voor de derde rond-de-wereld-reis van dé Kon. Rcftterdamsche Lloyd vertrek ken uit Rotterdam. De inscheping der ruim 500 passagiers, die hier aan boord komen, vindt op die dag plaats 's-mlddags van half twee tot half vier. aan de Lloyd- kade. De volgende dag komen er dan in Southampton nog ongeveer 525 passa ders bij, zodat het schip alleen reeds op .iet eerste gedeelte van deze rondreis" ver over de 1000 passagiers, van wie er 106 voor een gehele rond-de-wereld-rels heb ben geboekt. zal vervoeren. De foto van de in Rotterdam gear resteerde grondwerker uit Antwerpen is getoond aan de dienstbode van de ver moorde pastoor Notebaert te Ledeberg in België. Zoals bekend had de Belgische po. litle een vermoeden, dat de gearresteerde op verdenking van medeplichtigheid aan de roofoverval te Wuustwezel, ook de moordenaar van pastoor Notebaert zou zijn. De dienstbode heeft hem echter van de foto niet herkend als de moordenaar. Ook een koopvrouw, die aan de moorde naar een tas had verkocht die later by de plaats van de misdaad werd terugge vonden. herkende hem niet als zodanig. De rivierpolitie te Rotterdam heeft gisteravond in de Waalhaven te Rotter dam het stoffeiyk overschot geborgen van de 29-jarlge Engelse opvarende van het ss „Richmond Castle", Kenneth Watkins. De man verdronk gistermorgen bij het zwemmen. „Werkspoor" NV. die reeds zeven Jaar in Australië werkzaam ls als aan nemer op werktuigkundig gebied, gaat in Australië een nieuwe onderneming op richten. De zetel van de onderneming „World Services and Construction Pro prietary Ltd" zal worden gevestigd te Melbourne. In het St.-Antoniuszlekenhuls te Utrecht ls gistermiddag het derde slacht offer van het dinsdag 28 juli op Rijksweg 25 (Utrecht-Zeist) onder De Bilt gebeur de verkeersongeluk overleden. Het ls de 36-Jarige heer N. W. de Groot. Nederlands consul te Port-Sald (Egypte) die tijdelijk in Den Haag verbleef. De Algemene Hengelaarsbond zal voor de eerste maal in haar 53-jarig be staan, officieel deelnemen aan het wereld kampioenschap hengelen. Het wordt dit Jaar op 21 september 1959 te Neuchatel ver vist. De heer J. A. van der Baan te Am sterdam-Noord, wie de onlangs opge richte politieke partij, de „Nederlandse Volksbeweging" had aangeboden Juridi sche bijstand te verlenen in een proces, dat hij voornemens ls te voeren tegen de Amsterdamse GG en GD, ls op zijn aan- vankeiyk besluit deze bilstand te accep teren teruggekomen. Niettemin is hjj wel van plan ae gerechtelijke actie door te zetten ter verkrijging van smartegeld voor zijn kleinkind. BUITENLAND Volgens doorgaans welingelichte kringen te Parys verwacht men, dat pre sident Elsenhower „omstreeks 27 augus tus" president De Gaulle zal ontmoeten. Deze datum was genoemd in verband met een reis van De Gaulle naar Algerije. Vol gens genoemde kringen zal de president echter niet op die datum op reis gaan. De Beheerschapsraad van de Ver. Naties heeft maandag zyn rapport aan de algemene vergadering over net door Australië bestuurde deel van Nleuw-Gui- nea goedgekeurd. De raad spreekt de hoop uit, dat het besturende land zonder verwijl ontwikkelingsplannen op elk go- bied zal aannemen, opdat de nodige voor. waarden worden geschapen voor onafhan- keiykheid of zelfbestuur. Brandweerlieden, gesteund door mi litairen en politiemannen, zyn er maan dag na twee-en-een-halve dag in geslaagd, een bosbrand ten zuiden van Dragulgnan, aan de Franse Rivlèra, te blussen. In to taal werd ruim 2800 ha bos verwoest. Jean Benolt-Levy, afgevaardigde in de Unesco van de internationale raad voor film en televisie, ls op 71-jarige leef. tyd in Parys overleden. Hy heeft meer dan 400 films voor het onderwys en do cumentaires gemaakt en ls van 1941 tot 1946 professor in de filmkunst te New York geweest. Een tentoonstelling van schilderijen van oud-premier Sir Winston Churchill, die de afgelopen vler-en-eenhalve maand in de Londense Royal Academy te zien is gev/eest, heeft bijna 142.000 bezoekers ge trokken. Slechts éénmaal heeft een een- manstentoonstelüng in het genoemde museum meer belangstelling getrokken. In de afgelopen dagen zyn zeven Tsjechen en een Roemeense naar Oosten rijk uitgeweken. Een der Tsjechen ls uit geweken met een „Fiseier Storch"-vlleg- tuig, dat in het grensgebied werd gebruikt voor de bestrijding van insekten. De uit geweken Roemeense is een oude dame, die met een geldig paspoort naar Wenen was gereisd en, eenmaal daar aangeko men, besloot niet meer naar haar land terug te keren. Het Amerikaanse tydschrift „News week" meent te weten, dat de gouverneur van de staat New York. Nelson Rockefel ler, zeer zeker zich met vice-president Richard Nixon zal meten in de strijd om de benoeming tot republikeins kandidaat voor de presidentsverkiezing in 1960. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Sociologie, door prof. dr. J. A. A. van Doorn. Derde lezing: Perspectieven. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Fllmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Dokter Solm, hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Strykkwart. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.17—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. Radio Nederland Wereldomroep. KRO: 18.00 Gram. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 V .d. Jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Gram. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Vakantie-(wetensw)aar digheden. 21.00 Gemengd koor .orkest .or gel en sol. 22.20 Orgelspel. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.29 Agrarisch Nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmprogr. VOOR WOENSDAG 5 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Myn kind vakantie .caus. 10.05 I* VARA: 10.20 V. d. vrouw, 11.00 Idem. 12.00 Theaterork. en soliste. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 v .h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en koor. 13.50 In de wol ken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 V .d. Jeugd. 16.15 Gram. 16.35 Instr. octet. 17.00 Versierde vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Veeteelt in Nederlands Nieuw-Guinea, door ir. A. van Leeuwen. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans- muz. 18.40 Act. 18.50 V. d .jeugd. 19.00 Gram. (Evt. rep. wielerwedstr. De Acht van Chaam). 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d .Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropoleork. 20.35 Captain Cook brengt de beschaving op Otahiti, hoorsp. 21.50 Latijnse klanken. 22.15 De weg naar vol wassenheid, caus. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.5024 00 Soc. nws in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d .zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelconc. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.05 Ork.- conc. 15.35 Tenor en plano. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Interscholalr jeugdtoernool. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. NCRV: 18.15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Philharm ork. en plano. 20.45 Rep. 21.00 Zangdienst 21.45 Muz. lulsterwedstryd. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Platennleuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de vierde iyn van 1820 uur) Siboney (Lecuona), Orkest Stanley Black - The breeze and I (Lecuona), Ca- terina Valente - Always in my heart (Le cuona), Orkest Stanley Black - Gltane- rlas (Lecuona). Orkest Morton Gould - Babalu (Lecuona), Franco e i G5 - Rap- sodla negra (Lecuona), Orkest Morton Gould - La Comparsa (Lecuona), Orkest Stanley Black - Malaguena (Lecuona), Caterina Valente - High in Sierra (Le cuona). Orkest Stanley Black - Fugue for Lulu (Mitchell), Mitchell Ruff Duo - Aprlte le flnestre (Plnchi), Nilla Pizzi - Nota per nota (Pallesl) Time after ti me (Styne), Mitchell Ruff Duo - Le del (Varel), Guylaine Guy - Mon ami réveille- toi (Stern) - Yes Sir, that's my baby (Donaldson), Pee Wee Hunt, Joe Fingers Carr Guagllone (Nisa). The D1 Maria Sisters - Anema e core (d'Esposito) - Kit ten on the keys (Confrey), Orkest Sid Philips - Stumbling (Confrey) - Qulzas, quizas (Farres), Nat King Cole - Maria Elena (Barcelata) Stormy weather, (Koehler), Orkest Luiz Arcaraz - All the things you are (Hammersteln) - Jump for Joy (Ellington) Peggy Lee - Kisses swee ter than wine (Newman). Orkest Ray An thony - The big twist (P. Johnson) Or kest Plas Johston - The lip (V, Knight), Keely Smith. Louis Prima - Basin street blues When it's sleepy time down South - Love's old sweet song, Orkest Ray Anthony - Skip to my Lou - A foggy day (Gershwin), Dakota Staton Easy lis- tenln' blues (Robinson), King Cole Trio - What is this thing called love (Porter) - What's new (Hoggart), Joe Williams - Marooned in a monsoon (Rogers), Shorty Rogers - Bill Bailey, won 't you please come home (Cannon). Pearl Bailey - I found a new baby (Palmer) - Muskrat ramble (Ory), The Dixiecats. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Filmrep. Expeditie Sterrengebergte. 20.35 Tekenfilm Walt Disney. 21.15 Docu mentaire. 21.40 Voordracht. 22.05 Dag sluiting. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. KooilaanOpenluchtsamenkomst uit gaande van de Baptistengemeente. 8 uur nam. VRIJDAG. Station N.S.: Exoursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Kon. Ned. Marine in Den Helder, 7.45 uur voorm. ZATERDAG: Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m 15 augustus). De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 Jaar) 1012 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). DE BIOSCOPEN Trianon „Alias Jesse James" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare" (alleleeft.)Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „De verkochte gouden Cadillac" (14 Jr.). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zond.: 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur vakantie-Jeugdpro gramma. Lido „Het complot der 39 stappen" (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vrijheren van het woud" (alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend de Zulder apo theek Lammenschansweg 4. tel. 23553. Btf geen gehoor btf Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Landb.caus. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Muz. caus. 13.55 Uitsl. cricketwedstr. 14.00 Ka mermuz. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kinderen. 17.55 Weer bericht. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 18.40 Volksdansen. 19.00 Filmprogr. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts. 21.00 Nws. 21.15 Verv .Henry Wood Prom. Concerts. 22.00 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Hoorn, viool en piano. Engeland BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordx. 14.15 Caus. 14.30 Nws. en gevar. progr. 15.00 Verz.progr. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Ultsl. races en lichte muz. 17.30 Nws. en gev. muz. 18.00 Muz. kaleldoscoop (Om 18.29 nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20 30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 22.40 Gevar. progr. (Om 23.30 nws.). 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m - 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gev. muz. 14.15 Viool-recital. 14.55 Hongaarse liederen en dansen. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus.muz. 20.55 Kamer-conc. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Opera. 23.15 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 en i3.05 Gram. 14.00 Koorzang. 14.10 Gram. 15.10 Solistenconc. 18.30 Gram. 18.55 Festival v. Bayreuth: Der fliegen- de Hollander, opera. 22.00 Gram. 23.10 Gevar. muz. 23.30 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 m. en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.40 Ork.conc. m. koor en sol. 16.00 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Boek- bespr. 17.50 Kamermuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.30 Piano-recital. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 ni.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gr. 14.00 Gevar. muz. 14.15 Belg. ork. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10, 17.20 en 17.40 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Wereld- nws. 22.10 VrUe tijd. 22.55 Nws. Advertentie Dam tot Damrace De Zaanse V.V.V. heeft besloten de Dam-tot-Dam-race tussen Amsterdam en Zaandam te houden op donderclag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 augustus a.s. Aan Ged. Staten van Noord-Hol land is daartoe voor die data toestem ming gevraagd. Eind dezer week zal het wedstrijd-reglement verschijnen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Pa 2 SgS-3 1 a s a a cS Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Münohen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alaccio Madrid Mallorca Lissabon regenbui zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar be w. geli. bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. zwaar bew. mist onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt w 1 wzw 1 w.stll zw 2 zzo 3 w-stii nno 2 n 1 wstil n 5 w.nw 4 zw 2 wstil w.stil ono 2 nw 5 W-StiJl no 2 ono 3 w.stil w.stil nw 7 16 14 17 15 17 14 18 15 18 12 16 13 18 12 17 13 18 12 23 17 23 14 26 16 20 13 16 12 21 12 17 11 19 11 24 12 26 11 24 26 19 21 13 17 10 20 10 23 9 25 12 21 15 18 7 22 16 30 24 30 16 27 19 33 18

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2