EISENHOWER NAAR RUSLAND- KROESJTSJEF NAAR AMERIKA Topconferentie in Genève blijfl nog tot de waarschijnlijkheden behoren WEERBERICHT Zal beslissing nog invloed hebben op de conferentie te Genève? LONDEN OPGETOGEN OVER HET KOMENDE TOPGESPREK Verbazing - opschudding - gejuich Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 No. 29812 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 INTERNATIONALE INSTEMMING President Eisenhower heeft gisteren op een speciale persconferentie meegedeeld, dat hij en Kroesjtsjef zijn overeengekomen over en weer bezoeken af te leggen. Voorts deelde hü mee dat hü eind augustus naar Europa zal reizen om bespre kingen te voeren met de Britse Franse en Westduitse regeringshoofden. Eisenhower zei dat Kroesjtsjef zijn uitnodiging had aanvaard en in september in de V.S. zou zijn. Hijzelf had een uitnodiging van Kroesjtsjef om later in de herfst een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, aanvaard. Hij hoopte vóór 22 december naar Rusland te gaan, maar bijzonderheden zijn nog niet vastgesteld. Eisenhower legde er de nadruk op, dat zijn besprekingen met Kroesjtsjef geen „onderhandelingen" zouden zijn. Voorts zei hij dat alle staatshoofden van de Westelijke bondgenoten het denkbeeld van bezoeken over en weer hadden aanvaard. Nadere toelichting Hij zei, dat hü bü zün bezoek aan Europa in augustus afzonderlek bespre kingen zou voeren met Macmillan in Londen, De Gaulle in Pares en met Adenauer. Hü zei dat hü de bezoeken aan Moskou en Washington beschouwt als onderdeel van de pogingen om iets van het üs, dat de betrekkingen met de Sovjet-Unie schünt te verstarren, te smelten. Eisenhower verklaarde met nadruk, dat hü niet van plan is op te treden als woordvoerder voor de westelüke mogend heden bij zijn besprekingen met Kroesjt sjef; dat zou ook niet kunnen. Hü kan slechts optreden als woordvoerder voor de V.S. en hun regering. Reeds enige tüd heeft hü overleg ge pleegd over de bezoeken aan Moskou en Washington en de westelüke bondge noten waren het er allen over eens, dat zü eerder positieve dan negatieve waarde zouden hebben. Maandag had hü enkele leden van het congres ingelicht en ook van die züde werd instemming vernomen. Met een brede glimlach merkte de president op dat de a.s. bezoeken in de afgelopen dagen in Europa een van de slechtst bewaarde geheimen sedert lang was geweest. Hü zei voorts te hopen, dat de bezoe ken iets zouden büdragen om begrip en vooruitgang op het gebied van de vrede te bevorderen. Op een vraag deelde hü mee, dat Rus land zich wel bewust is van de moge lijkheid van incidenten door vluchte lingen in de V.S. tijdens het bezoek van Kroesjtsjef. Op de vraag of hü naar Moskou reist voor de winter begint, zei hü dat de herfst pas op 22 december is afgelopen. Als hü aan zün programma vasthoudt, zal het bezoek daarvóór moeten geschie den. Op een andere vraag zei hü dat onder handelingen met Kroesjtsjef naar zün mening absoluut geen zin zouden heb ben tenzü daarbü zou kunnen worden gerekend op enige positieve resultaten. Eisenhower zei dat zijn bezoek en dat van Kroesjtsjef geen direct verband houden met een mogelüke topconferentie op een later tüdstip. Zün besprekingen met Kroesjtsjef over wederzüdse vraagstukken zullen eerder verkenningen zün dan een poging tot onderhandelen. Op de vraag wat hü hoopt te bereiken bü zijn besprekingen met de westelijke regeringsleiders, zei hü dat de coördi natie tussen de bondgenoten in de af gelopen weken opmerkelük goed was ge weest. Hij meende echter, dat er een aantal vraagstukken is sommige daar van hebben zelfs helemaal geen betrek king op de Sovjet-Unie waarover de regeringshoofden moeten spreken. Dit Dit antwoord vatte men op als een ver- wüzing naar zijn eerder geuite wens om te spreken met president De Gaulle, die nauwer contact wenst tussen de V.S. Engeland en Frankrük en die wil delen in de atoomgeheimen. Op verdere vragen zei hü te hopen met Adenauer te spreken. Dit zal moge- lük niA in Bonn zijn. Hij hoopte dat de bekendmaking van de wederzüdse bezoeken van Kroesjtsjef en hemzelf de ministers in Genève zou den inspireren tot grote activiteit, zodat er voor woensdag resultaten zouden kunnen worden bereikt, die een bijeen roeping van een topconferentie zouden rechtvaardigen. Wanneer komt Kroesjtsjef? In doorgaans welingelichte kringen te Washington heeft men gezegd dat, mi nister-president Kroesjtsjef tegen 15 september of wat waarschünlüker is, iets later naar de Verenigde Staten zal reizen. Kroesjtsjef zal twee of drie dagen in Washington vertoeven en daarna een rondreis van tien dagen dagen door de Ver. Staten maken. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlüke bewolking met op de meeste plaatsen wat mot regen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 AUGUSTUS Zon op 5.06; onder 20.25 uur. Maan op 6.12; onder 20.28 uur Hoogwater te Katwük aan Zee 3.38 en 16-05 uur. Laagwater 11-48 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. De Canadese regering bestudeert de mogelijkheid om Kroesjtsjef uit te no digen tot een aansluitend bezoek aan Canada. Ook in V.N. Functionarissen van de Verenigde Na ties zijn er vrüwel zeker van dat Kroesjt sjef voor de V.N. zal verschijnen als hij in Amerika is. Sommige waarnemers zün van mening, dat Kroesjtsjef als zijn reisplan het tenminste toelaat mis schien in het algemene debat tussen beide zal komen. De algemene vergade ring begint op 15 september. Nikita Kroesjtsjef zal de eerste Rus sische premier zün, die een bezoek aan de V.S. brengt. Wel zijn verscheidene andere Russische leiders daar geweest, zoals vice-premier Mikojan. Eisenhower naar Moskou Eisenhower zal Moskou bezoeken en een reis door de Sovjet-Unie maken van verscheidene dagen. Dit bezoek zal een verdere gelegenheid bieden voor onoffi ciële besprekingen met Kroesjtsjef, aldus Tass. President Eisenhower is al eens in Moskou geweest en wel in 1945, toen Sta lin op het hoogtepunt van zün macht was. Eisenhower was in die jaren opperbe velhebber van de Geallieerde strijd krachten in West-Europa. Hij werd met grote praal in Moskou ontvangen en kreeg zelfs de uitnodiging om naast Sta lin een grote parade op het Rode Plein bü te wonen. Eisenhower kreeg ook een onderscheiding, de „Sovjet-orde van de overwinning". De besprekingen met Sta lin gaven Eisenhower toen de indruk dat de Sovjet-Unie niets liever wilde dan vriendschap met de V.S. Eisenhower raakte toen ook persoonlijk bevriend met maarschalk Zjoekof, die zoals be kend later van het politieke toneel ver dween. Eisenhower heeft ook Kroesjtsjef Communistisch China niet in V.N. Blijvend verzet der V.S. „Wij zün vast van plan om in het tiende achtereenvolgende jaar in de algemene vergadering van de V.N. de campagne tegen toelating van commu nistisch China tot de V.N. te leiden. Dit heeft Cabot Lodge, het hoofd van de Amerikaanse delegatie in de V.N. gisteren in San Francisco verklaard op een lunch, die werd gegeven door de „Californische raad voor wereldaange legenheden". Cabot Lodge keerde zidh met kracht tegen de voorstanders van toelating, die stellen, dat deze „onver mijdelijk" is. Hij sprak zich voorts uit voor een politiek van kracht i.v.m. deze kwestie en i.vjn. de kwesties Berlün en Formosa. Cabot Lodge legde er de nadruk op, dat er geen enkele aanwijzing bestaat, dat Peking dichter tot het standpunt van de V.N. is genaderd. De redenen voor het Amerikaanse besluit, aldus Lodge, zijn o.a het op treden van China in Tibet, ,,de pogin gen om Formosa met geweld te ver overen, de vervolging van missionaris sen en zendelingen en de onmenselijke weigering om Amerikaanse burgers vrü te laten". Lodge drong er bij het Internationaal Olympisch Comité op aan de uitsluiting van nationalistisch China ongedaan te maken, omdat anders „vele Amerikanen gaan twijfelen aan de waarde van een Amerikaanse deelneming aan de Olym pische Spelen". al eens ontmoet. Dit gebeurde in 1955 te Genève. Kroesjtsjef was toen nog geen premier van de Sovjet-Unie, doch alleen eerste secretaris van de Communistische Partij van dit land. Premier was in die dagen Boelganin. Genève voelt zich overbodig (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 4 augustus In de slagschaduw van de komende ontmoeting der twee reuzen sukkelt de Geneefse „conferentie der boodschappenjongens" naar zün einde, dat morgenavond delegaties en entourage uit hun lüden gaat helpen. Het zal, zo verzekeren Oost en West, een vriendelijk afscheid worden. Het gaat natuurlük niet aan het komend duet der twee eerste violen met dissonanten uit Genève te verstoren. Over de beste manier om negeneneenhalve week vruchte loos discussiëren in een slotcommuniqué onder te brengen spraken de vier ministers vandaag aan een lunch bü Selwyn Lloyd. Wat zal dat communiqué bevatten? Gisteren deed Lloyd nog eens een een zame poging een Berlüns akkoord tot stand te brengen door te proberen Gro- myko te laten verklaren, dat een ver stikken van de termün van een tussen tijdse regeling voor Berlijn, de Weste lüke positie in die stad niet aan zou tasten. Het was wederom tevergeefs. Vandaag zullen de Westelijke Drie hun laatste poging wagen om via dat op stapje het in de lucht hangend akkoord te pakken te krügen. De hoop is tot het uiterste gereduceerd en men moet bo vendien tüd overhouden om met Gro- myko overeenstemming te bereiken over de procedure van een verdaging in een of andere vorm. Voor morgen, de laatste dag van de conferentie, wordt een ple naire zitting verwacht, waarop de par tijen voor het oog der wereld hun stand punten nog eens zullen rechtvaardigen. Onder het gewicht van de aankondi ging van de Eisenhower-Kroesjtsjef- uitwisseling voelt iedereen in Genève zich eigenlijk nogal overbodig. Niet ge heel terecht overigens, want de regeling van de Berlijnse en Duitse kwesties blijft een zaak der vier mogendheden, die Eisenhower en Kroesjtsjef voorbe reid, maar worden. zeker niet afgedaan kan Een topconferentie blüft dus tot de waarschijnlükheden behoren. In te genstelling tot andere gissingen om trent het tijdstip daarvoor, verneem ik hier, dat het zeer wel mogelijk is, dat die topconferentie tussen het be zoek van Kroesjtsjef aan de Verenig de Staten en dat van Eisenhower aan Sovjet-Unie plaats zal grijpen en dat zij in Genève gehouden zal wor den. Prinses Soraya, ex-keizerin van Perzi'è. is gistermiddag om halfvijf met haar moeder en haar broer in Noordwijk aangekomen, waar zij haar intrek nam in „Huis ter Duin". Het hoge gezelschap werd begroet door de directeur van „Huis ter Duin"de heer W. Tap- penbeck (midden). Links prinses Soraya en rechts op de rug gezien haar moeder. Nixon in Polen De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft gisteren vüfeneenhalf uur met Poolse leiders geconfereerd. Toen hij het regeringsgebouw verliet, zei Nixon, dat hij en de Polen diepgaande en openhartige besprekingen hebben ge houden over Amerikaans-Poolse aan gelegenheden en ook over enkele inter nationale kwesties. De Amerikaanse vice-president sprak met de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Gomoelka, de minister-president, Cyrankiewicz, en de minister van buitenlandse zaken. Rapacki. Gisteravond werd ter ere van Nixon in het Radziwellpaleis te Warschau een receptie gehouden, waarop vrijwel alle Poolse leiders en diplomatieke ver tegenwoordigers aanwezig waren. Na een woord van welkom, uitgesproken door de voorzitter van de Poolse staats raad, Zawadski, dankte Nixon de be volking van Warsohau voor de harte- lüke ontvangst, die zü hem had bereid. Nixon noemde deze ontvangst een be- wüs voor de traditionele vriendschap tussen Polen en de V.S Over zijn besprekingen met de Poolse Leiders merkte Nixon op, dat er pun ten zijn waarover de V.S. en Polen het niet eens zijn, zoals de politiek en de economische systemen van beide lan den en de middelen om de internatio nale vraagstukken op te lossen. Maar er is één punt, waarover ik het met U vol komen eens ben, aldus Nixon. „Wat Een recente opname van H.K.H. I twintigste Prinses Irenedie morgen haar vieren. verjaardag hoopt te Succes voor de Britse diplomatie (Van onze Londense correspondent) In officiële kringen in Londen is men verheugd, ja zelfs opgetogen, over de snelle verwezenlijking van het wederzijdse bezoek van de Amerikaanse president en Kroesjtsjef. Het wordt be schouwd als een onverwachte en grote stap voorwaarts in de goede richting, al beseft men natuurlijk terdege, dat de mislukking van Genève een van de redenen tot dit initiatief is. Het wordt in elk geval als een succes voor premier Macmillan beschouwd, die, toen Ame rika nog weerspannig was, besloot alleen naar Moskou te gaan. Polen in de oorlog overkomen is, mag zich nooit meer herhalen, noch in Polen, noch ln welk ander land ook". Het Poolse staatshoofd. Zawadski. hield voorts een toespraak, waarin hü zei, dat de Verenigde Staten en Polen verbonden zün door traditionele vriend schapsbanden. die teruggaan tot de tijd van Washington. Zawadski zei verder, dat de snelle groei van de Poolse economie het ge volg is van de samenwerking met de Sovjet-Unie en alle nabuurlanden. Hij zei te hopen, dat de Pools-Ameri- kaanse betrekkingen verder verbeterd zullen worden en dat de contacten od economisch, wetensohappelük en cul tureel terrein zullen worden uitgebreid Parijs niet onverdeeld enthousiast Nationale tenen liclit gekwetst (Van onze Parüse correspondent) Ofschoon men ook in Parijs deze ont knoping van de conferentie van Genève al wel enige tijd aan zag komen, heeft de officiële aankondi ging van ontmoetingen op korte ter mijn tussen Eisenhower en Kroesjtsjef hier in brede kring toch nog wel de nodige verbazing, zo geen opschudding veroorzaakt. De mededeling, dat Ike alvorens met Kroesjtsjef te gaan praten, eerst nog eens even met Macmillan, De Gaulle en Adenauer wil spreken, voelt men hier als een soort balsem op de wonde van het gekneusde nationale zelfrespect. Want in feite stevent men nu toch wel af op een onderhandeling Oost- West, zoals het Kremlin die altüd be geerd heeft en waarbü alleen de super wereldmachten Rusland en Amerika het woord zullen mogen voeren. Ook de verzekering, dat Eisenhower alleen uit naam van zyn eigen land zal optreden, dus niet als officiële afgevaardigde van de Westelüke Drie of Vier, West- Duitsland inbegrepen heeft men in Parys eerder als lapje voor het bloeden opgevat. En we vermoeden zo. dat in het büzonder bü generaal De Gaulle, die bij de eventuele vereffening der rekeningen Oost-West ook achter de schermen moet blüven, het bericht van de topconferentie onder vier in plaats van onder acht ogen geen grenzenloze vreugde zal hebben verwekt. In de Franse pers vindt men naast bedenkingen echter toch ook vele uitingen van instemming, opluchting en zelfs van geestdrift. Men verwacht in elk geval, dat de crisis rond Berlün nu wel haar natuur- lüke dood zal sterven en verder heeft, zo laat men hier niet ten onrechte ver nemen. West-Duitsland veel meer dan Frankrijk van een vergelük Amerika- Rusland te vrezen De luidste en hoog ste juichkreten worden intussen door de communistische bladen aangeheven Het communistisohe partyblad „l'Huma- nité" verscheen vanmorgen met de grote foto's van Kroesjtsjef en Eisen hower broederlük naast elkander op de eerste pagina als de mannen, die ons aller lot nu wel even tezamen zullen regelen. De Britten zien de komende bezoeken als een geweldig succes voor hun eigen diplomatie, waarvan het doel altüd is geweest de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie dichter tot elkaar te bren gen. want zonder actieve medewerking van Amerika kunnen er nu eenmaal geen spükers met koppen worden ge slagen. Macmillan baande de weg voor Nixon. die op zün beurt de ontmoe ting tussen Kroesjtsjef en Eisenhower mogelijk maakte. Dit is voor Nixon een persoonlyk triomf... Macmillan, die in februari in Moskou een gevaarlüke impasse brak, bleef volharden toen hü, ondanks de tegenstand van de Weste lüke bondgenoten, bleef pleiten voor een topgesprek. Maar het is ook een succes voor Kroesjtsjef, die nooit iets voor de ministersconferentie van Genève heeft gevoeld en thans uit de diplomatieke nevel de top ziet oprüzen, zonder dat aan de Westelüke voorwaar den is voldaan, nJ. positieve resultaten inzake Berlün. Vandaar dat menigeen in Londen sceptisch blüft staan tegen over deze dramatische opleving van het diplomatieke toerisme. Men verwacht geen wonderen, maar wel een verbete ring van de algemene internationale atmosfeer Al deze visites over en weer zullen moeten büdragen tot verwüde- ring van het grootste struikelblok voor elke overeenstemming de diepe ver trouwenscrisis tussen Oost en West. Macmillan legde onmiddellük een ver klaring af, waarin hü zün vreugde uit sprak over de tussen president Eisen hower en Kroesjtsjef gemaakte af spraak Verder zeide hü. altüd geloofd te hebben, dat de spanning tussen Oost en West grotendeels kan verdwünen door persoonlijke contacten en gedach- tenwisseling Deze zün even belangrijk als de formelere ontmoetingen. Macmil lan vond zijn discussies met Kroesjtsjef eerder in dit jaar zeer nuttig. Hü is er zeker van, dat de komende bezoeken van Eisenhower en Kroesjtsjef tot een vruchtbare en constructieve conferentie van regeringshoofden zullen leiden. Vergeleken met de toestand van novem ber 1958. toen men dacht in termen van dreigementenen ultimata, is er thans een belangrüke winst behaald voor de zaak van de vrede Eisenhowers bereid heid om naar Europa te komen om de toestand met de Westelüke bondgenoten te bespreken, is een gebaar dat Mac millan warm begroet Wü zullen zeer verheugd zün. zegt hü. hem in Londen te verwelkomen. Uit Macmillans verklaring blükt zon neklaar, dat de Britten geen achter docht koesteren omtrent een onder onsje tussen Eisenhower en Kroesjtsjef. Integendeel, Macmillan heeft dit altüd gewild. Zijn initiatief wordt thans van onschatbare waarde geacht. Het leidde tot de conferentie van Genève, welke, al bleven resultaten uit, toch bereikt heeft, dat de gevaarlijke data omzeild werden, de verbindingen werden open gehouden en de topbezoeken mogelijk werden. Prins Aschwin naar Ravello Prins Aschwin. broeder van Prins Bernhard, is gisteren per vliegtuig in Rome aangekomen. Hy zal daar twee dagen blyven en dan het Nederlandse Koninklüke gezin in zün vakantie-oord Ravello gaan opzoeken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1