BLOEMENCORSO HULDIGT VROUW Schat van bloemen op praalwagens en schitterende personenauto's Motorhuis te Leiden won met mooiste personenauto prijs LD DE JURY HEEFT GESPROKEN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 (Van een onzer redacteuren) Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden houden de eerste zaterdag van augustus altijd vrij omdat het dan de dag van het Rijnsburgs bloemencorso is. Wanneer het maar even mogelijk is, organiseert men op die eerste zaterdag niets bijzonders om maar zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de feeststoet langs te zien trekken. Ook vandaag is het weer zo: ieder wil wel een blik slaan op het corso, dat vanmiddag door de straten van Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trekt en dit ook vanavond weer zal doen. En er is alle reden toe de corso-route op te zoeken; zeker dit jaar, nu alle voorgaande corso's weer geslagen worden in kwaliteit en fleurigheid. Het lijkt afgezaagd ieder jaar weer te vertellen dat het corso mooier is dan vorige jaren, maar toch kunnen wij er ook dit keer niet onderuit; het is mooier! Toen George Kiersch enkele jaren geleden de scepter ging zwaaien over het corso, heeft hij direct gezegd dat het veel beter kan, en ieder jaar zegt hij dat weer. Hij brengt als het ware zijn kennis en artistiek gevoel en vooral ook zijn enthousiasme over aan alle werkers en samen met hen maakt hij het corso ieder jaar weer mooier. Het corso draagt dit jaar tot titel „Hare Majesteit de vrouw" en in verschil lende wagens komt dat tot uitdrukking. De personenauto's kunnen dit motto natuurlijk niet uitbeelden; daar is de wagen niet geschikt voor en dat is ook de bedoeling niet. Het accent by dit corso ligt bij de personenauto's en vandaar ook dat de wisselprys van het „Leidsch Dagblad" wordt toegekend aan de mooiste personenauto. Dit jaar was dat een auto van N.V. Motorhuis te Leiden, een prachtige wagen opgemaakt met gele dahlia's, siervruchten en maïskolven. De toeven zijn vry hoog opgebouwd. Het arrangement is van J. Iterson te Oegstgeest. Mooier, maar ook veel kostbaarder Het corso mag dan mooier zijn dan andere jaren, het is ook aan zienlijk duurder geweest. De hogere kosten zijn niet alleen veroorzaakt door de hogere eisen, die de heer Kiersch aan de wagens stelt, doch ook door de hoge grijzen van de bloemen. De droogte heeft wat dat betreft zijn invloed doen gelden. i De kwaliteit van de gladiolen heeft niet geleden onder de droogte; eerder is het omgekeerde het geval. S De gladiolenbol vraagt wat droogte, zodat de bloemen zich goed kunnen ontwikkelen. De weersomstandighe den waren dus uitstekend voor de gladiool. De andere soorten werden minder op de veiling aangevoerd dan normaal met als gevolg hogere pryzen. Vanzelfsprekend hebben die hogere veilingprijzen door gewerkt in de kosten voor de corsowa gens. Aanzienlijke bedragen zijn ten- koste gelegd aan dit corso, doch men heeft het er graag voor over, omdat ieder aangestoken wordt door het en thousiasme van de ander. Veel werk Dat enthousiasme heeft er ook voor gezorgd dat er aan dit corso meer werk bleek te zitten dan men had verwacht. Men wist vooruit dat er veel werk te verzetten zou zijn, maar op het laatste ogenblik werden allerlei werkzaamheden aangevat, die niet op het programma stonden. Ze heeft men bijv. bij de op bouw van de praalwagen „La dame aux camelias" van de buurtvereniging Trompstraat uit Rijnsburg op de bodem van de wagen echte stukjes marmer ge legd, terwijl men had kunnen volstaan met stukken hardboard, die beschilderd waren met „marmer". Het echte is na tuurlijk veel mooier, maar vraagt aan zienlijk meer tijd, doch dat had men er graag voor over. Het beste is nog maar nauwelijks goed genoeg! Zeer tevreden is het corso-comité dit jaar ook over de kostuums, die alle origineel zijn. „Mademoiselle de Paris", van de gezamenlijke kwekers van Rijns- burg, bijv. zit in een typisch Frans tafe reeltje met reclamezuilen in de geest van Toulouse Lautrec, in echte „can can" kledij Het zijn misschien maar kleinig heden, die goede kleding en dat echte marmer, maar hieruit spreekt wel de geest die alle corso-medewerkers be zielt: het moet goed en het moet mooi zijn. Daarom neemt men ook geen genoe gen met een Hollands meisje, dat na ge grimeerd te zijn, er echt Japans uitziet; nee, men zoekt een Japans meisje, dat haar plaats in kan nemen in de prieel tjes op de wagen „Butterfly", versierd met rode roosjes en lelies. De gezamen lijke kwekers van Oegstgeest, Voorscho ten, Warmond en Wassenaar zorgden voor deze aardige wagen. De titelwagen wordt dit jaar verzorgd door de buurtvereniging Kanaalstraat uit Rijnsburg. In deze met een grote kroon versierde wagen vallen vooral de zeer donker rode, bijna zwarte dahlia's op, die prachtig afsteken tegen de steen rode gladiolen. Natuurlijk mocht de „Bloemenfee" in het geheel van dit corso niet ontbreken. De gezamenlijke grossiers en exporteurs te Rijnsburg voerden haar ten tonele in een grote ring. Bruidsstoet Het is vandaag feest in Rynsburg, Oegstgeest en Leiden: het is alsof een bruidsstoet door de straten trekt. De bruid zelf is er ook. Haar „rijtuig", ver zorgd door de gezamenlijke kwekers van Valkenburg en Katwijk, doet denken aan een kerk met hoge gotische bogen, dikke pilaren en grote grijze stenen als vloerbedekking. Een bruidje stelt men zich altijd voor als lief, vriendelijk, glimlachend, en niet als een Kenau Si- monsdochter Hasselaar, die echter ook in deze bloemenstoet meerijdt. De Rijns- burgse Damclub bouwde stadswallen en -torens om de dame, die ongetwijfeld duizend mannen te erg was, een pas sende omgeving te bezorgen. We geloven echter niet dat de echte Kenau Simonsd. Hasselaar op zoveel bloemen heeft kun nen neerkijken. De mooiste wagen Hiervoor spraken wjj reeds van de mooiste personenauto van het corso. De De mooiste personenauto van het corso, waarin personenauto's de hoofdrol spelen omdat zij zich het beste lenen voor werkelijke bloem- sierkunst, was deze wagen van het Motorhuis te Leiden. Een rijdend bloemstuk van uitzonderlijke kwa liteit, terecht de winnaar van de Leidsch Dagblad wisselbeker Het corso-comité staat voor niets „Het corso-comité staat voor niets": dat is gisteravond weer duidelijk gebleken. Afgesproken was dat de wagens des avonds tijdens de bezichtiging voor het publiek bemand, of liever „be vrouwd" zouden zijn. Toen wij echter gisteravond met onze fo tograaf in de veilinghallen van Flora aankwamen waren de da mes reeds „gevlogen"zij waren er alleen geweest tijdens de be oordeling door de jury. Goede raad was duur, maar het corso-comité xoist er wel raad op. Belofte maakt schuld" moet men gedacht hebben en binnen het half uur waren de dames weer present om op het plaatje gezet te worden. Hoe ze het al lemaal zo snel gedaan hebben om weer volledig gekostumeerd en gegrimeerd te verschijnen, weten we niet, maar zeker is het dat het corso-comité voor niets staat en ook deze moeilijk heid in een handomdraai wist op te lossen. Hulde aan het co mité en aan de dames! vertegenwoordigd in Anna Pavlovade beroemde danseres, die door de buurt vereniging Smidstraat geplaatst is in een omgeving van zwanen, ter herinne ring aan haar onvergelijkbaar mooie uit beelding van de stervende zwaan. Aan de kunst herinnert ook de wagen „Car men" van de buurtvereniging Centrum; de partituur van deze opera is geboh- den in een kaft van donkerpaarse gla diolen met gele schermen. In deze rij past ook de „Mona Lisa", die haar raad selachtige glimlach aan de duizenden toeschouwers schenkt. De kwekers uit Noordwij kerhout en Noordwij k zorgden voor een aparte wagen voor haar. Schil dersgereedschap herinnert aan dit veel bewonderde schilderij. De Rodolpheim- groep padvinders te Rijnsburg'is geko men met de wagen „Pygmalion", op zichzelf een aardige wagen, waarvan de naam wel voor lang niet iedereen duide lijk zal zijn. Duidelijker is de naam „Pax", van de buurtvereniging Lange- vaart: een grote wereldbol, waarop overal oorlog en dreiging van oorlog is, terwijl juist iedereen zo graag vrede wil hebben. Vrede, opdat de kinderen vrolijk hun spel kunnen spelen en opdat „Rose Marie" een echt gezellige wagen van de buurtvereniging „Sandtlaan" vrolijk ver der kan schommelen. Origineelste Als laatste praalwagen noemen wjj „Miniatuur Helios", een alleraardigst wagentje van Albert Paauw, natuurlijk In eigen arrangement. By zijn grote broers zinkt dit praalwagentje in het niet, maar het werd natuurlijk wel op gemerkt door de jury, die hieraan de prijs voor het origineelste idee toekende. We zouden ons al heel sterk vergissen wanneer dit wagentje vandaag niet de meeste belangstelling trekt. lllllilllllllllllllll llllllllllllllilllllllHl Corso-foto's L.D./Van Vliet toevoeging „personen" is nieuw. Tot en met vorig jaar kende men slechts „de mooiste wagen van het corso", doch de jury was van mening dat het onmoge lijk is personenauto's te vergelijken met praalwagens. Daarom heeft men dit jaar voor het eerst de mooiste personenauto en de mooiste praalwagen uitgekozen. Met „Flora" verwierf de personeelsver eniging van Veiling Flora te Rynsburg j deze hoogste onderscheiding, en die lijkt ons volkomen verdiend. Deze wagen heeft veel tijd en werk ge vraagd: als men alleen al kijkt naar de i mooie betimmering is men daar al van 1 overtuigd. De wijze waarop de bloemen j voornamelijk gladiolen met wat bij goed zijn geschikt verdient eveneens zeer veel lof. Het is te hopen voor de hooggezeten jongedame dat het weer vanmiddag wat beter is dan op het ogen- kletterbui valt. Over het weer was men 1 blik dat wij dit schrijven, nu een harde trouwens gisteravond niet erg gerust. Men vlijde zich met de hoop „dat het zomer is en dat het weer in een paar uur kan veranderen". Het zou heel jammer zijn wanneer dit corso verregende of verwaaide. Het weerbericht voorspelde niet zoveel goeds; maar misschien valt het mee. Miss Holland Flora is in de mythologie de godin van al wat groeit en bloeit, en is „Miss Hol land" dan niet nauw aan haar verwant, waar zy mag genieten van de heerlijke natuur. De Coöp. Boerenleenbank te Rijnsburg had haar in een overdaad van natuurprodukten geplaatst: kaas, koren, bloemen vooral de zonnebloemen vie len sterk op en om het Hollandse landschap te volmaken vindt men op deze wagen het tuinhekje, de boeren woning, het wagen wiel, de ooievaar hoog op zijn nest. Miss Holland is niet een slank jong meisje, dat mee kan din gen naar de titel Miss Heelal, maar een gezonde Hollandse vrouw, die er zich niet om bekommert of haar taillemaat één of twee centimeter groter of kleiner wordt. Buitenlandse gasten Doch niet alleen de Hollandse vrouw, ook de buitenlandse is in dit corso aan wezig. Sheherazade overgekomen op last van de Leidse Dam Vereniging geeft een blik in haar leven aan het hof van de sultan. Prieeltjes en fonteinen zorgen voor een Oosterse sfeer in een weelde van gele en lila bloemen. Daar moet het goed rusten zijn! Het buitenland was ook Personenauto's Over de personenauto's kunnen we betrekkelijk kort zijn, hoewel er onder de 44 nurtimers 26 personenauto's en 18 praalwagens zijn. Personenwagens beel den echter niets uit, zijn dus „alleen maar" versierd, en er valt daarom niet zoveel te schrijven. Men is misschien ge neigd te zeggen dat die versierde auto's niet bijzonder aantrekkelijk zijn. omdat het allemaal hetzelfde is. Dit laatste nu is beslist niet het geval. Er is zowel in de wijze van versieren, als in kleurencom binaties zoveel variatie te brengen dat er geen twee wagens zijn die op elkaar lij ken, laat staan hetzelfd'e zijn. Prachtige bloemen, prachtige kleuren, prachtig lij nenspel kan men vinden, zowel op de grote Amerikaanse wagens als op de kleine volkswagen. Bezoek aan onbemande wagen Om volledig van de bloemen te kun nen genieten moet men de wagens op zijn gemak kunnen bekijken. Daarom is het ook verheugend dat het corso-comité had besloten de hallen van Flora reeds gisteravond open te zetten voor het pu bliek. Honderden hebben ook vanmorgen de gelegenheid aangegrepen de corso stoet in rust te komen bekijken. Het motto van het corso in beeld gebracht: H.M. de Vrouw onder een met een kroon getooide boog, spaarzaam maar sierlijk gegarneerd met bloementoeven. De Rijnsburgse buurtvereniging Kanaalstraat had voor deze praalwagen gezorgd. Wij merkten onder de bezoekers ook vele buitenlanders op, die him vakantie in de omgeving doorbrengen. Dit initia tief van het corso-comité verdient alle lof. Misschien kan men echter over wegen volgend jaar de praalwagens te bemannen tijdens de bezichtiging. Voor het bezoek is dit veel aardiger en de propagandistische waarde zal er zeker groter door worden, temeer daar er veel gefotografeerd werd: een foto van een bemande wagen is veel aardiger, dan een lege wagen. Het corso is dit jaar bijzonder mooi een jurylid zei: wel 200% beter dan vorig jaar en vele duizenden zullen vandaag van deze feestelijke stoet kun nen genieten. Het is nu maar te hopen dat het weer zyn medewerking verleent, want een corso in de regen is geen fees telijke stoet meer. Het is het dubbel en dwars waard dat het dat wel wordt! De buurtvereniging Sandtlaan had een charmante jongedame uitver koren om als Rose Marie schom melende triomfen te vieren onder sierlijke bogen van donker getinte rozen. Loon naar werken De jury heeft gistermiddag de wa gens beoordeeld en is daarbij tot de vol gende conclusie gekomen. Afdeling personenauto's N.V. Motorhuis, Leiden ere-prijs, mooiste personenwagen van het corso waarvoor de wisselbeker van het Leidsch Dagblad zal worden uitge reikt. Taxi-bedrijf Noort, Rijnsburg, ere prijs; Veiling vereniging Flora, Rijns burg, eerste prijs; Assurantiekantoor D. den Haan, Noordwyk. eerste prijs; As surantiekantoor A. A. de Monyé, Rijns burg, tweede prijs; W. Zandbergen, Rynsburg, tweede prijs; Assurantiekan toor H. Beek en Zonen, Wassenaar, tweede prijs; Nic. den Heyer, Rijnsburg, derde prijs; Van den Ameele's Automo bielbedrijf, Oegstgeest, derde prijs; Fa. L. Holshuysen v. h. Niepoth, Leiden, derde prijs; Garage Dijksman. Rijns- burg, vierde prijs; Fa. P. v. d. Bosch en Zn, Rijnsburg, vierde prijs; Fa. Teekens Leiden, vierde prijs; Fa. P. v. d. Bosch en Zn, Rijnsburg, vierde prijs; Bloe- menexporteur J. Heemskerk, Rijnsburg, vijfde prijs; Assurantiekantoor D. Ver haar, Rijnsburg, vijfde prijs, Wout Ber gers, Leiden, vijfde prijs; Gebr. Van Ul- den. Leiden, eervolle vermelding; Fa. Riedel, Leiden, eervolle vermelding; Bouw- en Aannemingsbedrijf Mij. N.V. Zuid-Holland, eervolle vermelding; Fa. B. Zijlstra, Leiden, eervolle vermelding. Afdeling praalwagens „Flora"* personeelsver, veiling Flora, Rijnsburg, ere-prijs, mooiste praalwagen van het corso. „De Bruid", gezamenlijke kwekers van Valkenburg en Katwijk, ere-prijs; „Carmen", buurtver. Centrum. Rijns burg, ere-prijs; „Miss Holland", Coöp. Boerenleenbank, Rijnsburg, eerste prijs; .Kenau Simonsd. Hasselaar". Rijns burgse Damclub, eerste prys; „La Dame aux Camelias", buurtver. Trompstraat, Rijnsburg, eerste prijs; „Mademoiselle de Paris", kwekers Rijnsburg, eerste prijs; „H. M. de Vrouw", buurtver. Ka naalstraat. tweede prijs; „Bloemenfee", grossiers en exporteurs, Rijnsburg, tweede prijs; „Mona Lisa", kwekers Noordwijkerhout en Noord wijk, tweede prijs; „Rose Marie", buurtver. Sandt laan, Rijnsburg, derde prijs; „Shehera zade", Leidse Damvereniging, derde prijs; „Butterfly", kwekers van Oegst geest, Voorschoten, Warmond en Was senaar, derde prys; „Praalwagen", Menken, Wassenaar, derde prijs; „An na Pavlova". buurtver. Smidstraat, Rijnsburg, vierde pry's; „Pygmalion", Padvindersgroep Rodolpheim, Rijnsburg vierde prijs; „Pax", buurver. Lange- vaart, Rijnsburg. vijfde prijs. De prijs voor de origineelste wagen ging naar „Miniatuur Helios", Albert Paauw, Rijnsburg. Vader van veertien kinderen gedood Op de Noordeindseweg te Berkel en Rodenrijs werd gisteravond de brom fietser E. Gouweleeuw uit Bergschea- hoek. vader van 14 kinderen, door een bestelwagen van de firma Brinkers uit Zoetermeer gegrepen, toen deze een andere auto inhaalde. Het slachtoffer werd in de vaart geslingerd en ook de bestelauto kwam in dit water terecht. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rot terdam bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. Soebandrio luidt weer de klok voor Nieuw-Guinea Het Indonesische presbureau „Anta- ra" meldt dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio heeft verklaard dat Indonesië van alle „internationale klankborden, waar onder de V.N gebruik zal maken voor het doen weerklinken van zijn aan spraken op Ned. Nieuw-Guinea.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3