SECRETARESSE Agenda Bonn bereid tot non-agressiepact met Polen Met een enkel woord ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 NU de besprekingen? in Genève zich ten einde spoeden, op dit ogenblik nog met bijzonder weinig zicht baar resultaat, zijn de verwachtingen omtrent vice-president Nixons bezoek aan de Sovjet-Unie als vanzelfsprekend nog hoger gespannen dan aanvankelijk reeds het geval was. Nu Genéve te leurstelt, richten de blikken zich naar Moskou waar premier Kroesjtsjef hals starrig vasthoudt aan de opvatting, dat alleen de topleiders in staat zijn in een onderling gesprek tot een akkoord te komen. Kennelijk lijdt deze man aan een autoritair „koetsiers-complex", als we het zo eens mogen noemen. Het ty pische kenmerk van democratie is, dat de leiding van een bedrijf of een be stuursapparaat haar bevoegdheden de legeert aan anderen, die zelfstandig kunnen handelen, al blijven ze uiter aard verantwoordelijk aan de hoogste instantie. Vandaar ook, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Westelijke landen door resp. Eisenho wer, Macmillan en De Gaulle alleszins bevoegd geacht worden in Genève over leg te plegen. Met Gromyko liggen de zaken echter anders: Kroesjtsjef heeft ronduit gezegd, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken in feite niet an ders dan zijn loopjongen is. Als hij niet precies doet, wat het Kremlin op zeker ogenblik noodzakelijk acht, wel, „dan nemen we een ander" ALLE teugels liggen dus, in het ro de systeem, in één hand. Een ge vaarlijke situatie, vooral als die hand toebehoort aan een man, die zich vernedert tot zulke goedkope propagan da-stunts als hy dezer dagen ten best© gaf, toen hij tijdens een tocht op de Moskwa tot vervelens toe Nixon op de daar zwemmende Russen wees en'zei: Kijk, daar heb je onze slaven, zien ze er niet gelukkig uit? Alsof dat schouwspel een kritische de mocraat kon doen vergeten, dat heel Europa zucht onder de knoet van het Rode leger! Gelukkig is Nixon een man van formaat, die te rechter tijd weet te zwijgen. Anders zou hij de communis tische dictator op dat ogenblik herin nerd hebben aan de Baltische landen, wier inwoners voor een groot deel in de Siberische steppen dwangarbeid mo gen verrichten, aan de Oostduitse op stand van juni 1953, aan de Hongaarse revolutie van oktober-november 1956, aan de gebeurtenissen in Polen van ok tober 1956, toen de Kremlin-leiders doodsbenauwd waren, dat deze satelliet aan hun greep zou ontsnappen. NEEN, de slaven van het communis tische stelsel in de Sovjet-Unie zwemmen niet op een zonnige dag in de Moskwa. Wat hun werkelijk lot is, in de nog altijd zeer talrijke strafkam pen in Siberië en elders, kan men uit voerig lezen in het juli-nummer van „Nooit weer", uitgave van het Nationaal Comité ter bestrijding van het concen tratiekampsysteem onder redactie van K. R. van Staal. Miljoenen stakkers zitten nog altijd gevangen, velen ziek of verminkt door gebrek aan hygiënisch© maatregelen, of verzwakt en afge stompt door slecht voedsel. Zelfs ddér zijn vele. langdurige opstanden het be wijs geweest, dat de tirannie het niet gemakkelijk heeft. Een typerend voor beeld uit de jongste tijd is de paniek onder de Sovjetrussische meisjes en vrouwen, van wie er maar liefst drie honderdduizend in de nabije toekomst „vrijwillig" naar Kazakstan vervoerd zullen worden om daar te huwen met de eveneens „vrijwillige" pioniers, die er voor de economische ontsluiting van dit gebied moeten zorgen. Volgens Kroesjtsjefs plannen moeten in 1975 vier tot vijf miljoen mensen van het 7 blanke ras in Kazakstan als het ware een dam vormen tegen verdere expan sie van Rood-China naar Sovjet-mid- den-Azië. WIJ hebben er te dezer plaatse reeds meermalen op gewezen, dat de tegenwoordige Russische premier zijn entree op het politiek to neel maakte met de uitroep: „Vul ce Aziatische steppen". Bij alle, zelfs felle kritiek van Westerse democraten op het rode dwangsysteem, vroeger onder Sta lin, thans onder Kroesjtsjef, zal men moeten toegeven, dat deze laatste met zijn plannen om het uiterst dunbe volkte Aziatische Rusland met mensen te vullen een constructieve bijdrage tracht te leveren tegen het gevaar van het opdringen der Chinezen in weste lijke richting. Sterker nog: het is zelfs niet ondenkbaar dat volgende geslachten in West-Europa premier Kroesjtsjef lof zullen toezwaaien voor zijn visie op dit belangrijke vraagstuk, al komen zijn huidige „beschermingsmaatregelen" dan ook uitsluitend voort uit overwegingen van Russisch-nationaal eigenbelang. Maar waarom het gaat is de wijze waaróp dit vullen-van-de-Aziatische steppen zich voltrekt: niet in vrijheid, maar onder de grofste dwang. Ook als men overweegt, dat er geen andere we gen openstaan en tijdziood noopt tot tirannieke besluiten, blijft de vraag open, waarom de Sovjetrussische pre mier zich desniettemin op de borst slaat als een man, die volkomen onschuldig is aan elke vorm van slavendrijven! Kroesjtsjef blijft, juist ais men rekening houdt met zijn oogmer ken ten aanzien van Aziatisch Rusland, een onbegrijpelijke figuur. Want wat zou er meer voor de hand liggen dan dat hij op de kortst moge lijke termijn tot een redelijk akkoord met het Westen kwam, zodat hij en zijn land zouden kunnen profiteren van de geweldige potentie op industrieel en ander gebied, welke de vrije wereld kan bieden? Inplaats daarvan gaat zijn re gime voort met gestook en gewroet op alle gevaarlijke punten ter wereld. De Russische premier blijft hardnekkig weigeren in te gaan op „koppelverkoop" industriële hulp en uitbreiding van de handel met het Westen én verlenen van grotere vrijheid, zowel in de Sov jet-Unie zelf als in de satellietlanden. Hij wil alleen het eerste. Géén zelfstan dig denken, wèl handhaving van de controle op wat zijn onderdanen lezen, storing van buitenlandse radiozenders, géén vrije verkiezing, zo min mogelijk reizen buitenslands, kortom: onthou ding van alle vrijheden, waardoor het Westen zich gunstig onderscheidt van de Oosteuropese dictatuur. HOE lang het „tawarren" tussen Oost en West nog zal duren, weet niemand. In deze tijd lijkt een akkoord dichterbij dan ooit tevoren, maar de geboorte laat eindeloos lang op zich wachten. In die tussentijd doet het Westen verstandig zich te bezinnen op zijn innerlijke kracht èn zwakte! Ja. ook op dit laatste. Want, zoals oud gouverneur Adlai Stevenson enige tijd geleden in een belangrijke rede in Washington verklaarde: „Ik wou niet graag de uitslag willen voorspellen van een worsteling tussen een chaotische, zelfzuchtige, onverschillige en op winst bejag beluste gemeenschap en de ijze ren discipline van de communistische wereld. Uitwendige - dwang-met-een- Kat en muis in de keuken (Van onze t.v.-medewerker). Het was in Bussum een haast-je-rep- je geweest om de montage van het debat in de droomkeuken van de Amerikaan se tentoonstelling in Moskou, waar volgens kranteberichten het heet was toegegaan tussen Kroesjtsjef en Nixon .tijdig gereed te hebben om haar in het journaaloverzioht te kunnen meenemen. Het lukte op het nippertje. Er was geen geelgeniheid gevonden om de pers tijdig in te lichten (waardoor waarschijnlijk enige honderdduizenden geïnteresseerden het geval hebben ge mist), noch ook om de tekst zelfs maar ruw te corrigeren, want het leek wel Russisch, zoals het begon met de ver taling van de constatering van de Rus, dat zijn land binnen 7 jaar het Ame rikaanse ..pijl"zou hebben bereikt. Het eerste aohten wij echter bedenke lijker, want juist zo'n topic heeft een enorme wervende kracht en men mag van de NTS toch verwachten, dat ze niet alleen een zo goed mogelijke direc te service aan de kijkers geeft, maar ook elke kans aangrijpt om een sterke stunt uit te buiten ter vergroting van de aantrekkelijkheid om een toestel te gaan bezitten. Aangezien het hier een tussenvoeging in een gedeeltelijke her haling van het journaal betrof en dan nog wel op een avond, die ook voor de rest met oude koek was gevuld, zijn met alle betoonde activiteit .door slordige haastigheid en onvoldoende af werking door de persdienst van de NTS de belangen van de kijkers dus o.i. niet voldoende in het oog gehouden. Was het dan zo iets bijzonders? Ja, het was een glimp grote politiek zoals de wereld waarschijnlijk nog zelden of nooit, zulks vanwege het anders gebrui kelijke gebrek aan openbaarheid te aan schouwen heeft gekregen. En dan poli tiek van een openhartige soort, zoals ook nog nimmer is vertoond. Het rappe gesprek is nauwelijks na te vertellen. Zelfs een recorder kon geen uitkomst brengen, want de vertaling van het Russisch in het Engels was bijna totaal onverstaanbaar, maar werd in Neder landse onderschriften zo duidelijk en getrouw mogelijk weergegeven. Trou wens. de gesproken woorden heeft men in dit dagblad kunnen lezen, maar nu ging het vooral om het klimaat, dat zichtbaar en welhaast tastbaar werd ge maakt. Daarbij viel het op. dat de Rus eerst duidelijk in het voordeel was met zijn royale bonhommie en zijn rake slag vaardigheid. Totdat Nixon die wat bedachtzamer Wolkbreuk in Tilburg Tijdens een wolkbreuk zijn gis teren rond het middaguur grote delen van de laaggelegen Tilburgse binnenstad onder water komen te staan. Het bereikte in verschil lende straten en op pleinen een hoogte van circa 50 cm. Terwijl de jeugd zich met deze watermassa's vermaakte, bleven de gevolgen van deze watervloed urenlang een stempel drukken op het verkeer in en om de stad. Met man en macht was de Tilburgse politie uitgerukt om het verkeer om te leiden. Ze kreeg daarbij assistentie van te hulp geroe- militairen van de Willem II- kazerne. Intussen stroomde het regenwater vrijelijk huizen en kelders binnen zonder dat men in staat bleek dit onheil af te wenden. Bij de brandweer kwamen meer dan 200 verzoeken binnen om kelders leeg te pompen. Men heeft van die zijde ge tracht door het plaatsen van schotten en het opwerpen van zanddammen het onheil te verminderen. Door tijdig ingrijpen kon de brand weer op het tentoonstellingsterrein van „Het hart van Brabant", dat al even min een grote hoeveelheid water kon verwerken, een ramp voorkomen. De dichte regen en het hoge water in de straten heeft geleid tot een aanzien lijk aantal verkeersongelukken in de stad zelf en op de buitenwegen. Bij tientallen werden botsingen en slippartijen gemeld. Een personenauto belandde na een slippartij op de Rijks weg TilburgOirschot in de sloot, ter wijl een andere personenauto nabij Loon op Zand slippend enige andere voertuigen ramde. In vele andere gevallen weigerden de remmen hun diensten. Over het algemeen bleef de schade bij deze on gevallen, op enkele licht gewonden na, beperkt tot materiële schade. Pas in de loop van de middag is het verkeer weer enigermate op gang gekomen. De brandweer bleef echter nog uren lang bezig met het verwijderen van water uit kelders en woningen. leek dan zijn wederpartij, zei: Laa; ons nu bij jullie op t.v. komen, dan laten wij onze mensen zien en horen wat jul lie hun te zeggen hebben. Toen stond de Rus een ogenblik met zijn mond vol tanden. Toen hij er tenslotte toch wat wan trouwig op inging geef me je woord als als vice-president, geef me je woord als vice-president, leek hij te willen zeg gen) zorgde Nixon handig voor een ver betering van het klimaat door de oud mijnwerker te verzekeren, dat er in hem een goed advocaat verloren was gegaan. De Rus kon zijn wantrouwen even later weer niet verbergen, twijfel de, voelde de zekerheid wijken en dreig de in paniek te raken. Nixon ving ook dat handig op en tot slot werd het zo'n beetj e „ouwe-jongens-onder-mekaar". Het was alles bij elkaar zeker geen verheffende vertoning, maar wel leer rijk, omdat de zekerheid aan de kant van de Amerikaan intact bleef. Hij won de gok. Misschien zelfs wel hiermee de eerste klap in de strijd om het Witte Huis, maar het leek er in genen dele op, dat hij daarop speelde. Dat resul taat kan een voor hem aangename bij omstandigheid zijn, maar meer dan ook niet. Hij promoveerde van muis tot kat en wel in een actueler probleem dan waarin Buster Keaton hetzelfde pres teerde in een 30 jaar oude film. spelend ten tijde van de Amerikaanse burger oorlog. die door de BBC t.v.-rijp ge maakt zou zijn en waarvan we echter weinig merkten. Wat bovendien door de directeur van het Filmmuseum De Vaal in een toelichting op een prettige manier, maar met een slecht taalge bruik ten zeerste werd gelaakt. De NTS liep door de rigoureuze bekorting nog ongeveer tien minuten in op het toch al korte programma. Advertentie ZATERDAG Kantine nieuwbouw Diaconessenhuls (Houtlaan)Afscheidsreceptie Ir. J. J. G. van Hoek als directeur N.V. Wernlnk's Betonmij. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Bloemencorso: Vertrek uit Rijnsburg 2 uur .aankomst Leiden 3.45 uur nam. Beestenmarkt: Openlucht-samenkomst Leger der Hells. 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondmuzlek. Org. Halte v .d. Schaaf. 8.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Kooilaan: Openluchtsamenkomst uit gaande van de Baptistengemeente. 8 uur nam. VRIJDAG. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Kon. Ned. Marine ln Den Helder. 8.45 uur voorm. Voorschoten: Gezondheidscentrum Ledenvergadering Rode Kruis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.—-5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus! Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 'szondags van 15 uur) t.ejn. 5 oktober. RUksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateurfotografen (t/m 15 augustus) De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 jaar) 1012 uur voorm. (t.ejn. 31 augustus). DE BIOSCOPEN Trianon „Alias Jesse James" (14 jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare" (alleleeft.)Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino „De verkochte gouden Cadillac" (14 jr.). Werkd.: 7 en 9.15 uur; zond.: 4.45. 7 en 9.15 uur. Dagelijks te 2.30 uur vakantie-Jeugdpro gramma. Lido „Het complot der 39 stappen" (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. I.uxor „Vrijheren van het woud" (alle leeft.). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Kort- mann, Pleiter, Verbrugge. Van Wingerden en 's-Gravesanide. Te Oegstgeest de doktoren Melssner, tel. 24865 en Reterlnk, tel. 20394. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. theek, Lammenschansweg 4, tel. 235! Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag; 6 uur Apotheek van Drlesum. Mare 110. tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12'13 uur en 's avonds na 18 uur. Ruggesteun voor Nixon (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse regering is principieel bereid haar verklaringen, dat zij nooit geweld by de regeling van grensvragen in Oost-Europa zal gebruiken in de vorm van een niet-aanvalsverdrag met Polen te kleden. Dit verklaarde gisteren op een persconferentie te Bonn de staatssecretaris Von Eckardt, perschef van de Westduitse regering. Het tijdstip voor een dergelijk pact is na het slot communiqué van Russisch-Poolse be sprekingen te Warschau evenwel onmo gelijk aan te duiden. In de Westduitse regering zou geen verzet meer bestaan tegen een dergelijk verdrag met Polen, ook niet van de zijde van de vluchtelingenminister Oberlan- der en van de minister voor al-duitse zaker Lemmer. Von Eckardt legde er de nadruk op, dat niet-aanvalsverdragen beter mogelijk zijn tussen twee staten als West-Duitsland en Pelen, die geen diplomatieke betrekkingen met elkaar onderhouden. Deze verklaring zet een streep onder een reeks gissingen van de laatste tijd. Men kan er het volgende uit conclude ren: 1) Bonn wil een non-agressie-pact met Warschau sluiten als de Poolse com munistische regering zich wat minder krijgslustig uitlaat over de Oost-West- duitse betrekkingen. 2) Bonn meent de kool en de geit te kunnen sparen: dat wil zeggen, zowel voor een non-agressie-pact te opteren als normale diplomatieke betrekkin gen met Polen te voorkomen. Het aan knopen van dergelijke betrekkingen met communistische staten, die alleen het Oostduitse regime erkennen, zou neerkomen op doorbreken van de zo genaamde Hallstein-doctrine, volgens welke met geen land, dat Oost-Berlijn erkent, diplomatieke betrekkingen tot stand mogen komen. 3) Bonn acht het tijdstip gunstig om dit alles te verklaren, juist omdat de Amerikaanse vice-president Nixon thans in Warschau wordt verwacht. Van Nixon's bezoek verwacht men hier kennelijk een wat betere verhouding van Polen tot het Westen. Men wil hier dit bezoek steunen door nog eens te verklaren, dat West-Duitsland geen geweld wil gebruiken bij de regeling van grensvragen. In de Westduitse pers werd heden morgen gezegd, dat men hoopt, dat van Poolse kant deze Bonner invitatie wordt aangenomen. Men acht het noodzakelijk, dat het eindelijk eens tot concreet over leg tussen Bonn en Warschau komt en men spreekt de hoop uit, dat Nixon di rect na zijn Warschauer bezoek naar de Westduitse hoofdstad zal komen om hier Adenauer en de zijnen in te lich ten over de houding van de Poolse re gering. Advertentie De enig volledige 10-maandscursus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telef. 26558 BINNENLAND Bij K.B. Is met ingang van 21 sep tember 1959 aan dr. D. Th. Enklaar. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de be langrijke ln deze betrekking bewezen diensten. Bij K.B. van 15 Juli 1959, nr. 24 Is met Ingang van 1 oktober 1959 eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, en met In gang van dezelfde datum benoemd tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de hygiëne aan voornoemde 11 teit: dr. H. W. Julius. zeer-duidelijk-doel kan zeer wel triom feren over de innerlijke dwingelandij van een verwarde en doelloze levens wijze". Met dit laatste doelde hij op het feit. dat het Amerikaanse volk aan het televisiescherm geplakt zit en ontstel lende bedragen uitgeeft aan drank en verdovende middelen. En dat niet tegenstaande (of juist: „omdat"?) de Atlantische wereld met zestien procent van de bevolking der aarde zeventig procent van 's werelds rijkdom ver bruikt! Het Westen doet dus bepaald verstandig de hand nog eens extra in eigen boezem te stekenI Gistermiddag ls ln een rubberopslag plaats van de Hollandsche Draad- en Ka- belfabriek ln Amsterdam-noord een brand uitgebroken, die in een half uur met en kele stralen water vanaf een sleepboot kon worden geblust. Het 224 ton metende Delfzijlse kust vaartuig „Catharlna-W", eigendom van G. Grünefeld te Delfzijl, heeft gistermid dag noodseinen uitgezonden. Gisteravond werd bekend dat de reddingboot van Ar- ranmore het kustvaartuig drie mijlen ten noorden van het eiland Arranmore had aangetroffen en de „Catharina" bege leidde. Het kustvaartuig bleek machine- schade te hebben, doch het kon nog op eigen kracht varen. De bemanning tracht de moeilijkheden met voorlopige repara ties te boven te komen. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het kantoor van de kis tenfabriek Hordijk aan de Rodenrljseweg te Berkel en Rodenrijs. Er wordt enig geld vermist, doch de schade door het open breken van de bureaus is zeer groot. Gisteravond sloeg de bliksem op een der hoogspanningsmasten van de PLEM bij Limmel, tengevolge waarvan twee ka bels uitvielen. Een gedeelte van de stad kwam daardoor zonder elektriciteit te zitten. De storing duurde tot zeven uur. De 4Y2-Jarige Keesje Lagraauw ls gisteren bij het spelen aan de Stokdfjk- kade te Naaldwijk te water geraakt. Eerst na een uur dreggen kon de politie het kind op het droge brengen. Kunstmatige ademhaling kon toen geen baat meer brengen. BUITENLAND Zes negers zijn vrijdag ln een mijn nabij Carletonville gedood toen een de fecte goederenlift op de bodem van een mijnschacht te pletter viel. Negen arbei ders werden zwaar gewond. Het bestuur van de Evangelische kerk heeft besloten in Oost- en West- duitsland onder de protestanten gelden in te zamelen ten behoeve van de behoef- tigen in de wereld. De campagne heeft ten doel de Duitsers te herinneren aan hun verantwoordelijkheid voor de armen en noodlijdenden, nu de levensstandaard ln de twee delen van Duitsland geleidelijk stijgt. Prins Albert van België en Prinses Paola, die hun wittebroodsweken op Ma jorca doorbrengen, zullen hun verblijf op het eiland met enkele dagen verlengen. Waarschijnlijk zullen zij op 3 augustus Villa ..Cas Qulros" verlaten en hun Intrek nemen ln het Grand Hotel in Formentor. Tsjo Bong Am, oud- vice-voorzitter van de nationale vergadering van Zuld- Korea. ls vrijdagmorgen in Seoel opgehan gen. Enkele maanden geleden werd hij wegens spionage ter dood veroordeeld. Tsjo Bong Am is tweemaal tegenstander van Syngman Rhee geweest bij presi dentsverkiezingen ln Zuld-Korea. Donderdag is de beeldhouwster Ger- malne Richier op 55-Jarige leeftijd te Montpellier. overleden. Bekend van haar zijn o.m. het Christus-beeld van de kerk van Assy ln Opper-Savoye en de Don Quichotte. die voor het Franse paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel stond. ILEIDSCHEj FAUTOBOXEN IGAPAGE v OLDENBAPNEVELTSTB. 37 LEIDEN, tal. KI7I0-21583 VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. VARA:1 4.05 V. d. Jeugd. 74.40 Harmo- nle-ork. 15.05 Boekbespr. 15.25 Holland Festival 1959: Residentie-Ork. 16.15 Van de wieg tot het graf, caus. 16.30 Lichte muz. 16.50 Vakantletlps. 17.30 Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operettemuz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout. caus. 19.40 Het Bijbels Paradijs- verhaal door de eeuwen. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Te gast in onze studio: Lilian Harvey. 21.55 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 Zigeunerork. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V .d. Jeugd. 14.10 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.20 Film- muz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Holl. Festi val 1959: Residentle-Ork. 20.20 Gevar. progr. 20.50 S.U.S.-actle. 22.20 Gram. 22.35 Wij lulden de zondag ln. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Anno. beelden uit 1914. 20.35 Zo zijn ze, rep. 21.05 Fllmprogr. 21.30 S.U.S.-actie. 22.00 Sportact. Daarna: Epiloog. VOOR ZONDAG 2 AUGUSTUS. Hilversum I (402 m.). VARA.: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO.: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.20 Ned. Herv. kerkd. 11.30 Vra- genbeantw. AVRO.: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand in de we reld. caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr.-ork. en solist. 15.15 De Tur ken ln hun dagelijks leven, oaus. 15.35 Klein Koor. 15.55 Dansork. en sol. 16.30 Snortrevue. VPRO.: 17.00 Wat weet U er van. klankbeeld over Suriname en de Nederlandse Antillen. 17.15 Nederland sinds 1945, caus. VARA.: 17.30 V. d. Seugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport- ourn. 18.30 Lichte muz. 19.00 Reisbeschr. over Denemarken, met muzikale Illustra ties. 19.30 Cabaret. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Fantasie ln b- mlneur. hoorsp. 21.20 Gram. 21.45 Act. 22.00 Gram. 22.15 Pianospel. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Theaterork. en solist. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR 8.30 Goedemorgen. KRO.: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Pianospel. 12.15 Caus. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Bas en piano. 14.25 Strijkkwartet. 15.00 Gram. 16.00 Idem. 16.20 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Ger. Kerkd. NCRV.: 18.30 Orgelspel. 19.00 Sao Paulo 1959, caus. 19.10 Omr.ork. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 Halland Festival 1959: Suor Angelica, opera. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 De kustvaarder Esther H., hoorsip. 22.25 Lichte muz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Radio Bloeniendaal (golflengte 245.3 m.) 9.30 uur ds. J. Rlnzema van Baarn; 11 u. ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uit zending van de dienst voor belangstellen den. gehouden op 26-7-1959 om 7.30 uur n.m.); 3.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS.: 11.1512.30 Eurovisie: Festival v. Salzburg: Kröniungsmesse. AVRO: 20.00 In Avro's Televlzier. 20.10 The Perry Como Show. 20.55 Filmdocu- mentalre. 21.10 Spaans ballet. Pauze. Gezamenlijk progr. v. AVRO.. KRO., VARA. en VPRO. 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. 15.30 Radioportret. 16 00 Pianorecital. 16.30 Muz. caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Amerikaanse nws.brief. 19.45 Godsd. klankb. 20.26 Llefdadlgh.opr. 20.30 Hoor spel. 21.00 Nws. 21.15 Interv. 21.55 Lichte muz. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Koorzang. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Klankb. 18.00 Populaire liedjes. 18.30 Twintig vragen. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.46 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.5524.00 Nws. Nord.vestdeutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Onerettemuz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Klass. muz. 15.00 Ge var. muz. 16.30 Amus.muz. 17.00 Volkslie deren. 18.15 Ork.conc. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.50 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.051.00 Jazzmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 Pas- sionnement, opera. 17.30 Graan. 17.45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamer- muz. 22.15 Vocaal progr. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 25.5324.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera-conc. 16.15 Gram. 17 00 Nws. 17.05 Gram. 17.30 Dansmuz. 18.00 Viool en piano. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Pianospel. 20.00 Festival v. Salzburg 19"9: II Mondo della Luna, opera. 22.30 Nws. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 23.3524.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.05 Verz.progr. 17.45 Gram. 19.00 Godsd. half uur. 19.30 Nws. 20.00 Holland Festival: II Mondo della Luna. opera. 22.00 Nws. 22.10 Brussel bil nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muziek. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 3 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en sol. 11.40 Voordr. 12.00 Orgel- en pianospel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 V. d. vrouw. 14.45 Vocaal ens. 15.15 Van mens tot mens, caus. 15.30 Alianora, oratorium. 16.40 Gram. 17.00 Idem. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz. Uitz. v. d. Pacifistisch Socialistische Partij ln h. kader door de regering ten behoeve v. d. pol. partijen gevorderde zendtijd: Hoge rekeningen voor een kleine beurs, caus. door P. A. Bruggraaf, lid v. d. Am sterdamse gemeenteraad. 18.25 Gram. 19.00 Muzikale caus. 19.30. V. d. jeugd 20.00 Nws. 20.05 Der Vogelhëndler, ope rette. 21.20 Act. 21.35 Pianorecital. 22.15 Voordr. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.1724.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleer gang. 11.00 Gram. 11.20 Feulll. 11.40 Gram. 11.55 Pianospel. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Muz. caus. 14.30 Gelijk oversteken. 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsultz.: Rijksdelen Overzee. Het boek in Suriname door M. D. Thijs. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Koorzang. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Gram. 20.30 Jeugdconc. 20.55 Klankb. 21.25 Gram. 21.40 Koorzang. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Amus. muz. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie in Es peranto. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. kind. (over de vierde lijn van 1820 uur) 1. Franz Schubert: 1. Quintet in A gr. t. op. 114 („ForellenquLntet") Allegro vi vace; andante; scherzo; presto; thema; andantino; finale; allegro glusto. Adrian Aeschbacher, piano. Rudolf Koeckert, viool; Oskar Riedl, altviool; Josef Merz, cello; Franz Ortner, bas. 2. Der Hlrt auf dem Felsen op. 129. Erna Spoorenberg, sopraan; Jolle Huckrlede, klarinet; Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otter loo. II. Felix Mendelssohn Bartholdy. 1. Ouv. Meeresstille und glückliche Fahrt op. 27. Phllharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Concert voor piano en orkest nr. 1 ln g kl. t. op 25. Molto ailegro con fuoco. andante, presto - Molto alle gro e vivace. Helmut Roloff. piano. Sym- Ehonle Orkest van Bamberg o.l.v. Fritz ehmann. 3. Symphonie no. 4 in A gr. t. op. 90 (Italiaanse) Allegro vivace, Andante con moto - Con moto moderato - Saltarello Presto. Phllharmonisch Orkest van Mün- chen O.I.V. Fritz Rieger. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Brighton Rocks. 14.25 Onbekend. 15.00 Hoorsp. 16.25 Muz. caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Klankb. 19.30 Henry Wood Promenade concerts. 21.00 Nws. 21.15 Henry Woods Promenade conc. (verv.) 22.00 Filmprogr. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Flult en harp. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Cricket. 13.35 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 Sportrepor- tages. 18.00 Cricket. 13.35 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 Sportreportages. 18.00 Cricket. 18.35 Intermezzo. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. en sportrep. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Ork.conc. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 .Nws. 22.40 Gevar. progr. 23.30 Nws. 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Vlool-recltal. 14.50 Klass. muz. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.45 Jazzmuz. 23.35 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.05, 13.50, 14.30, 15.00 en 16.00 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 20.00 Salzburg-Festi val: Ork.conc. 22.00 en 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Operamuz. 12.30 Weer ber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Operettemuz. 15.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Kinderkoor. 18.00 Volksliederen. 18.20 Godsd. ultz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 en 19.50 Gram. 20.00 Kamerorkest. 20.30 Beiaard spel. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Intern. Festival Edinburgh: Ork.conc. 15.00 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Orgelspel .18.30 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Advertentie WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2- d bh 2 5 7" wind m/s. max. gistel min. £'3 «i. C«N Amsterdam zwaar bew. nw 6 20 16 22 Den Helder half bew. nnw 12 20 17 3 Ypenburg Vllsslngen zwaar bew. half bew. nw 6 nw 6 19 18 17 16 7 7 Eelde half bew. nw 2 20 14 12 De Bilt licht bew. wnw 4 19 15 11 Twente zwaar bew. nw 2 20 14 12 Eindhoven regen wnw 6 19 14 32 Z.-Limburg half bew. w 4 15 14 30 Helsinki licht bew. o 3 21 8 0 Stockholm zwaar bew. ono 324 16 0 Oslo half bew. w.stll 25 13 0 Kopenhagen regen ono 6 22 16 4 Aberdeen geh. bew. w.stil 18 10 0 Londen zwaar bew. wnw 2 21 14 0 Brussel half bew. w 3 16 13 11 Luxemburg zwaar bew. wnw 3 15 12 10 Parijs half bew. w 2 22 12 0 Bordeaux mist w.stil 24 8 0 Grenoble lloht bew. WJStil 22 13 0.4 Nice onbewolkt nw 2 26 15 0 Berlijn regen zw 2 23 15 0.1 Frankfort regenbui wzw 4 20 14 4 Münohen regen w 7 16 12 15 Zürich regen w 4 17 13 7 Genève half bew. nw 4 21 12 3 Locarno onbewolkt w^til 26 11 0 Wenen lioht bew. w 8 18 15 6 Innsbruck regen W-Stll 16 11 13 Athene onbewolkt w^til 33 24 0 Rome onbewolkt wnw 4 30 19 0 AJaccio onbewolkt ono 1 29 13 0 Mallorca licht bew. w^tll 27 18 0 Lissabon onbewolkt zrw 6 27 19 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2