DE FICUS, Wat zijn vitamines? EEN MOOIE KAMERPLANT Earl |-|olli man ZATERDAG 1 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 WAS HET AL GAUW BEU Maar toch er is moed voor nodig om allerlei rollen af te slaan. Zeker als Je een Jong aankomend fllmacteurtje bent in het Hollywood, waar het ..talent" zich als het ware op de stoep van iedere studio staat aan te prijzen. En Earl had het al een keer zo goed gedaan als Jongen. In Hal Wallis* „The raminaker" was hij als zodanig uitste kend voor de dag gekomen. Te goed zelfs, want van alle kanten rolden aan biedingen voor soortgelijke rollen bin nen. Een 90k Maar Earl Holliman ging er niet op in. HIJ wees ze stuk voor stuk van de hand. „Ik kon er gelukkig de moed voor opbrengen, maar Ik geef het grif toe het was een gok. Een gok op de toe komst", zo zegt hij zelf. Het Is allemaal goed afgelopen. Hij kreeg van Hal Wallis in „Hot spell" ge legenheid zich van een wat mannelijker kant te laten zien. Toen bleek, dat Earl goed gegokt had. Hij bewees, dat hy tot meer dan zoetige Jongensrollen in staat was en prompt bood Hal Wallis hem de kans zich voorgoed van dat ongewenste type te distanciëren. Voor ,.Last train from Gun Hill" waarin ook Kirk Douglas en Anthony Quinn op het witte doek zullen ver schijnen had Wallis iemand nodig om de zoon van Quinn te spelen. Hij vroeg Holliman dit op zich te nemen en deze accepteerde maar wat graag. De schurk Want die zoon moge dan ook jong zijn, het la bepaald geen dweepziek lie verdje. Integendeel, het is de schurk uit het verhaal. Een notoire dronkaard, die in zijn roes niets en niemand ont ziet. Zelfs de vrouw van de sheriff Kirk Douglas is ndet veilig voor hem. Door zijn handen vindt zij de dood. Een verbitterde Kirk Douglas zweert, dat hij niet zal rusten eer hij de boos doener te pakken heeft. Verbeten Jaagt hij achter hem aan en bezorgt hem vele benauwde uurtjes. Een enkele maal worden door het toeval de rollen omgedraaid en wordt de achtervolger achtervolgde, maar het laat zich ver staan, dat de gerechtigheid toch moet zegevieren. „Een interessante rol", zegt Holliman, uiteraard de figuur uit het oogpunt van een acteur bekijkend. ,3ovendien blijkt achteraf, dat de jongeman toch niet zo slecht is. Zijn moeder stierf bij zijn ge boorte, hij had een veel te vrijgevoch ten jeugd en men moet wel tot de con clusie komen, dat de Jongeman een slachtoffer is van de omstandigheden". Enthousiast Holliman geeft direct toe, dat hij enthousiast is over het gegeven voor deze film En hl) ata.at daarin niet al- Er komen heel wat soorten voor van het geslacht Ficus, doch Ficus elastica is toch wel de meest bekende. Vraag dan de bloemist naar de var decora; dat is de soort met brede bla deren; die voldoen beter als ka merplant. De gewone Ficus elastica laat de bladeren nogal eens hangen. Overigens kan de decora dat ook doen, als men onvoldoende water of te koud water geeft; de Ficus is daar erg gevoelig voor. Soms kan de plant een probleem vormen; ze groeit te hoog op en dan weet men er geen raad meer mee. Men zal dan moeten verjongen, hetzij door stekken of door middel van marcoteren. Stekken gaat vrij eenvoudig; jonge top pen ter lengte van ongeveer 20 centimeter kunnen in een potje water tot beworteling gebracht worden, doch meestal wil men die top er niet aan wagen en dan blijft alleen marcoteren over. Op de hoogte, die u wenst, kan dan tussen twee volwassen bladeren een ondiepe overlang- se snede in het stammetje ge maakt worden; de snede niet zo diep maken dat het stamme tje doorknikt. De gemaakte wond moet men open zien te houden met een paar korte stukjes hout; lucifers kan men er wel voor gebruiken. Vervol gens dient men de wond te om woelen met vochtig veenmos de bloemist heeft dat wel in voorraad daarna met draad vast maken en er voor zorgen dat het mos goed vochtig blijft. Als het regelmatig uitdroogt, behoeft u er geen resultaat van te verwachten. Dagelijks zal men het dus vochtig moeten maken. Na verloop van tijd zal de plant op de gemaakte wond in het mos wortels gaan vormen. Als men maar afwacht en vochtig houdt, groeien de wor tels wel door het mos naar bui ten en dat is het tijdstip, dat de gemarcoteerde top een eigen bestaan kan gaan vormen. Vlak onder het mos snijdt men de bewortelde top af en die kan opgepot worden in een voed zaam grondmengsel. De beken de bloemistengrond" kan men wel gebruiken, doch vergeet niet dat onder in de pot wat scherven aangebracht moeten worden; het afvoergaatje mag in geen geval verstopt raken. De oude gemarcoteerde plant behoeft men nog niet als waar deloos te beschouwen; die vormt later nieuwe scheuten en die kunnen dan afgestekt worden. Op die manier kunt u weer in het bezit komen van enkele Jonge planten; zelf op gekweekte planten waar men anderen ook eens een genoegen mee kan doen. G. KROMDLJK GEEN DWEPERIGE JONGEN MEER Kjrk DoUgldS kiest met zorg Kus van de dood Een gedachte, die zeker niet nieuw is, maar die helaas door vele filmpro ducenten gemakshalve maar opzij wordt gezet. Jeff Chandler, een andere overigens wat minder bekende filmacteur uit Hollywood drukte het zo uit: „Als het publiek uit de bioscoop komt en het praat alleen over het fraaie landschap, dat het gezien heeft, dan is dat als een kus van de dood. Mensen en verhalen zijn nog altijd be langrijker dan lieflijke prentbriefkaar tjes.. En dus spendeert Kirk Douglas zeer veel tijd aan het lezen van boeken, oor spronkelijke filmverhalen, ruwe schet sen, neergekrabbelde Ideeën en wat er ook maar onder zijn ogen komt. „Ik ben een dankbaar mikpunt voor schrijvers" lacht hij „al zeggen ze. dat ik moeilijk tevreden te stellen ben" „O.k. Gelukkig dan maar. Ik zou het niet graag anders willen. Als ik niet boven de middelmaat kan uitkomen, dan neem ik liever vakantie en ga ten nissen". Fortuinlijk Zeer ernstig vervolgt de man, die tegen het advies van velen „The Vi kings" maakte (het zou zijn faillisse ment betekenen, zei men; hij verdiende er schatten aan, bleek achteraf)„Ik ben zo fortuinlijk geweest zo ver te ko men, dat ik mijn eigen keus kan ma ken. Ik neem alleen de films, die in mijn ogen speciale verdiensten hebben". Als producent is Douglas altijd op zoek naar ongebruikelijke verhalen, naar origineel filmmateriaal. Maar als acteur weigert hij zich op te sluiten in zijn eigen gezelschap. Dikwijls maakt hij zich daar los van om bij anderen te filmen. Zo ook ditmaal. Hij was meteen gewonnen, toen hij het draai boek las voor ,.Last train form Gun Hill". En dus zal deze filmproducent een hoofdrol vertolken in deze Para- mount-produktie onder leiding van Hal Wallis. Soms is de mens zo rijk dat hij van gekkigheid niet weet wat hij doen moet. In Amerika bezat Roy Shetler zoveel van het, overigens zeker niet te versmaden aardse slijk, dat hij op het bizarre idee kwam om een ge bouwtje te kopen, waarin de mens zich af en toe moet terugtrekken, wanneer hij het lichamelijk op straat te kwaad krijgt. Hij plaatste dit geval als attractie voor toeristen in zijn geboorteplaats in de staat Nevada, waar vanwege de grote ruimte en de zeer vele bomen dit gebouwtje helemaal niet gebruikt wordt. Dat deed er overigens min der toe. De miljonair was een res- peotabel bedrag lichter geworden door deze transactie. Voordat sheriff Kirk Douglas de „laatste trein van Gun Hill"' neemt heeft hij nog iets af te rekenen. Hij doet dat grondig. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Over vitamines wordt veel geschre ven en veel gepraat. Vaak blijkt het aantal verkeerde begrippen en misver standen erover groot. Daarom zullen we een en ander over deze voedings stoffen uit de doeken doen. Vitamines zijn geen wondervoedsels, die wij speciaal nodig hebben in ge val van ziekte, zwakte of vermin derde weerstand. Het zijn stoffen, die voortdurend betrokken zijn bij de normale levensprocessen (spijsverte ring, vorming van lichaamscellen, werking van het zenuwstelsel e.d.). Zij zijn altijd onmisbaar in de voe ding en wanneer lange tijd te wei nig van bepaalde vitamines wordt opgenomen is dit nadelig voor deze processen Vitamines zijn geen levende stoffen; we kunnen dus niet spreken van „doodgaan" van vitamines. Vitami nes kunnen in het laboratorium ge maakt worden, hetgeen voor levende stof nog nooit mogelijk is gebleken. Vitamines zijn scheikundige stoffen, die al gaan ze dus niet dood, wel onwerkzaam kunnen worden, bijv. door warmte, inwerking van zuur stof. Niet alle vitamines hebben veel te lij den van verhitting. De vitamines, die voorkomen in melk, eieren, boter, margarine, vlees, vis bijv., kunnen er goed tegen. Het is vooral het gehal te aan vitamine C (in groente, fruit, aardapp.» dat bij lang bewaren, bij bewaren bij hoge temperatuur en bij verhitten achteruit gaat. In aardap pelen en diverse groenten, die op een Juiste manier zijn gekookt, en in sommige gestoofde vruchten kan echter nog veel vitamine C voorko men. Dat vitamines met verschillende na men worden aangeduid is niet zo maar een aardigheid: zij zijn alle verschillend van samenstelling en hebben alle een verschillende func tie in het lichaam. De mens kan slechts enkele vitamines zelf vormen in zijn lichaam, byv. vi tamine D, onder invloed van zon licht. (In dit opzicht zUn diverse diersoorten ons de baas). Daarom zijn we voor een voldoende toevoer van de meeste vitamines op een goe de voeding aangewezen. In het algemeen is het niet nodig vi taminepreparaten in te nemen. Bij stoornissen in de spijsvertering, bij ernstige tekorten of tijdens en na een langdurige ziekte kan het ech ter wel eens noodzakelijk zijn der gelijke preparaten te gebruiken. Het is aan de behandelende arts hier over te beslissen. Voor een teveel aan vitamine D moeten we bijv. oppassen. Het is niet gewenst kinderen èn levertraan en veel met vitamine D verrijkte produkten te geven (bijv. sterk gevi tamineerde margarine) of zowel le vertraan als hoogtezonbestraling. Ook hierby kan men het best op het advies van de dokter afgaan. Rijke vitamine bronnen zijn: vitamine A: lever, nier, kaas, boter, margarine, room, eieren, caroteen (hieruit kan het lichaam vi tamine A maken)wortelen, groene groenten. vitamine B: lever, nier, spiervlees, vis, noten, peulvruchten, brood (vooral bruin- en volkoren brood), gistex- tract, melk, karnemelk, eieren, vitamine C: diverse groenten (o.a. bloemkool, spruiten en andere kool soorten), div. vruchten (o.a. zwarte bessen, aardbeien, sinaasappelen, ci troenen, kruisbessen), aardappelen. Van de meeste vitamines behoeven wij dagelijks maar heel weinig op te nemen, nog niet eens een honderdste van een gram. In onze levensmiddelen komen ook maar zeer kleine hoeveel heden vitamines voor. De omstandig heid dat het vitaminegehalte van onze levensmiddelen zo uiteenloopt is een van de redenen, waarom het gewenst is veel variatie in het menu aan te brengen. Ficus als kamerplant Earl Holliman in „Last train from Gun Hill". Earl Holliman was het al heel gauw beu. Nu kan ik mij dat begrijpen. Het moet beslist geen pretje zijn steeds maar weer de romantisch, dweperige jongen te moeten uit hangen. Daar krijg je snel tabak van. En als je interesse dan wat verder gaat dan louter en alleen je portemonnaie, dan ga je op zoek naar iets anders. leen. Kirk Douglas denkt er precies zo over. „Ik werd er onmiddellijk verliefd op. Een van de beste western, die ik ooit heb gelezen. Toen Wallis me vroeg met Anthony Quinn mee te doen heb ik meteen alles opzij gezet en zijn uit nodiging aangenomen. Het kan mij niet schelen, dat het geen produktie van mijzelf la. Het verhaal is goed en dat telt voor mij het zwaarst". Want by Kirk Douglas gaat het om het verhaal. Hy vertelt, dat hy meer tyd doorbrengt lezend dan acterend. „Ik wil geen doodgewone films maken. Het middelmatige hetzy op het wit te doek, hetzij op de planken kan my niet bekoren. Ik wil werkelijk goed imateriaali De mensen willen betalen om goede films te zien en goede films beginnen met een goed gegeven".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12