ROBOTEL" als uitkomst BOT EL Opzienbarend verstandshuwelijk van film en tv in West-Duitsland ZATERDAG I AUGUSTUS 1959 Verbeten strijd om gunst van niet minder dan ruim drie miljard toeschouwers Televisie inderdaad Onweerstaanbaar (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse amusements mark t wordt iedere dag weer een fel gevecht geleverd tussen film en televisie om de gunst van mil joenen toeschouwers. Per jaar kijken 3.4 miljard mensen (3 a 4 toeschouwers op 365 avonden voor elk der 2.7 miljoen t.v.-toe- stellen!) naar de televisie, terwijl er slechts 753 miljoen per jaar naar de bioscoop gaan. In Zuid- Duitsland en in Keulen is het thans tot het eerste „verstands huwelijk" tussen film en televisie gekomen. Of daarmee de felle concurrentie uit de wereld wordt geholpen, wordt betwijfeld. De Westduitse amusementsmarkt is een kostbaar bezit, voor wie haar heeft veroverd. Er zijn hier miljarden per jaar %e verdienen! De filmmaatschappijen, met hun over het algemeen bijzonder slechte films, en de fabrikanten van te levisietoestellen doen heel wat moeite om hier klanten te winnen. De Süddeut- sche Rundfunk te Stuttgart, de West- deutsche Rundfunk, de Westdeutsche Werbefernsehen GmbH te Keulen alle drie radio-omroepen en reclame-insti tuten, tegelijk beheerders van de West en Zuidduitse televisie hebben met de filmmaatschappij Bavaria filmkunst A.G. te München een gemeenschappelijk atelier opgericht voor film en televisie. De radio- en t.v.-omroepen fourneerden hiervoor een bedrag van 5,1 miljoen mark, de filmmaatschappij legde 4.9 miljoen mark op tafel. In feite komt dit erop neer, dat de televisie hier de film maatschappij aan zich bond. Wel gaat Bavaria ook in de toekomst verder met het produceren van eigen films en het verhuren van buitenlandse films, maar in haar studio's zullen de televisiestich tingen thans films kunnen maken, waarvoor deze zonder de Bavaria kost bare nieuwe studio's nodig zouden heb ben gehad. In München-Geiselgasteig, waar Bavaria haar tenten heeft opge slagen, zal het experiment gesteund door een aandelenkapitaal van 10 mil joen mark binnenkort ln volle gang zijn. Derde contact Het gaat hier om de derde samenwer king tussen film en televisie in de Bondsrepubliek. De voorafgaande twee contacten betroffen ln de grond van de zaak slechts kleine zaken, te weten met de Realfilm te Hamburg en met Riva te München. Ditmaal is een grote slag ge slagen. Hierbij is de filmmaatschappij LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Eelco J., zn. van W. R. Koo- per en T. A. van der Tuuk; Koenraad C. W., zn. van W. F. K. Neuman en A. A. en C. Rietkerk: Erik H„ zn. van W. A. Wennekers; Johannes, zn. van J. Heykoop Loeven en D. Bruijn. Ondertrouwd: H. H. Blöte, 24 jr. en A. van Atten, 21 Jr. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. F. Kar stens te Leiden. Te Leiden: herenhuis met tuin Oude Vest 113 in bod f9.900.— en te Zoeter- woude: huizen met erven en water Miening 35, 36 en 37 resp. in bod: f3.050.—, f2.600.— en f3.050.— (zijn niet verkocht). HET GEMEENTE-ARCHIEF IN 1958 In hefc vandaag verschenen jaarver slag van het Gemeente-Archief wordt uitvoerig melding gemaakt van de in grijpende restauratie van het gebouw aan de Boisotkade. Ondanks al deze verbeteringen, wordt nog eens een lans gebroken voor de inrichting van een nieuw archiefdepot, de uitbreiding van het aantal administratievertrekken en de aanbouw van een conciërgewoning. Uitvoerig wordt ook ingegaan op het archiefbezit, dat wederom kon worden uitgebreid, en de opening van het Pil grim Fathers Huis, dat sinds de opening reeds door 420 personen werd bezocht. Het totaal aantal bezoeken aan het Archief bedroeg in 1958 613. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alexandra Maria. dr. van A. K. Robbe en M. H. Hoenderop; Klaas Gljsbert. zn. van G. J Huls en H. A. Café; Irene Margo Irmgard ,dr .van P. van der Kraats en M. E. van Nieuwkoop; René, zn. van S. Hons- beek en H. M. Overduyn; Adrlana, dr. van P van der Ent en J. M. Pljnaker; Sylvia Engellna ,dr .van W. Mark en H. C. Noor- dermeer; Monica Maria Theodora, dr. van B. A. Starrenburg en C. M. van der Krogt Petronella Maria Elizabeth, dr. van L. F. J. Coomans en N. M. E. van de Graaf; Ge- rardus, zn .van M. Mol en S. Schotanus. ONDERTROUWD W. G. Bouwman en N. G. Brugman; R. Paling en J. M. Gaastra; P. Heljmans en J. J. Verhoeven; I. Neuteboom en C. J. van Tongeren; J. Bras en J. H. M. van den Berg; J. van Steenbergen en J. Freeke B. Ouwerkerk en M. M. Steenbergen; A. Plezier en J. J. vyibrief; A. Segljn en J. A. M. Nagtegaal; J. J. Ouwerkerk en J. van der Zwan; J. W. K. va nder Horst en A .Roman. OVERLEDEN J. J. Korbee, 77 Jr., man. Medische Dienst Leiderdorp Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Zuster v. d. Holst, Wit-Gele Kruis, Rijndijk 200, tel. 01714-255 (bgg 402). Voorschoten Dokter H. Olthuis, Jo- han W. Frisolaan 5; tel. 2527; Wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telefoon 2177. Wassenaar De artsen E. M. N. Oos- t-erbaan, Prinses Marielaan 14A, tel. 3056 en dr. H. D. Boer, Wittenburger- weg 188, tel. 9124 en de apothekersdienst door de Wassenaarse Apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Oegstgeest Dokter Meissner, telef. 24865 en dokter Reterink, tel. 20394. toch wel het verst over de brug gekomen. En daarvoor is ook wel een reden, ge tuige de enorme groei van de televisie in Duitsland en het afnemend aantal bio scoopbezoekers. Beide amusementsbe drijven hebben totdusver een wilde strijd gevoerd, waarbij de film op artistiek ge bied in de Bondsrepubliek met geld heeft gesmeten zonder iets acceptabels tevoorschijn te toveren. De televisie stichtingen deden hetzelfde op technisch terrein en boekten wel vorderingen, die waarschijnlijk evenwel nauwelijks opwo gen tegen de grote financiële offers. Dit stadium van de wilde geldstrijd is thans in West-Duitsland voorbij: film en te levisie zitten aan een tafel, waarbij de positie van de televisieheren de gun stigste is. Medewerkers van naam Maar ter andere zijde, de filmprodu centen hebben aan de televisie iets aan te bieden, wat men bij dit amusements orgaan te enen male mist. En dat zijn technische krachten van allure, artis tieke medewerkers van naam, toneel ervaring en wat dies meer zijzowel op personeels- als op zuiver technisch ter rein. De televisiestichtingen zijn niet bereid miljoenen te steken in nieuwe studio's, die thans worden aangeboden door Bavaria, die van mening is dat er zowel voor film als voor televisie op de Westduitse amusementmarkt plaats is. Blijft men elkaar in het vaarwater zit ten, dan betekent dat de ondergang van de film gelijk de kenners in Amerika en Engeland menen te hebben opge merkt. Anderzijds meent men bij Ba varia dat er voor de film nog slechts één kans is: de kwaliteitsfilm. Wie in de toekomst naar een bioscoop gaat, wil daarin iets zien van kwaliteit, geen puur amusement, maar een film van artistieke waarde. Wanhoopssprong Anderen menen dat Bavaria, en in het algemeen de Duitse filmmaatschappijen, een wanhoopssprong aan het uitvoeren zijn. Zij zijn niet in staat gebleken met reeksen overeenkomsten (filmartiesten wie het verboden werd voor de televisie op te treden, contracten voor films die voor de t.v. gedraaid mochten worden e.d.) de groei van de televisie te verhin deren of de mensen naar de bioscopen te lokken. Er is sprake van stilstand wat het aantal filmbezoekers aangaat of zelfs van achteruitgang, gelijk in 1958 met 6 pet tot 753 miljoen mensen. De bruto-ontvangst kon slechts dank zy prijsstijgingen op een miljard mark blij ven. Het verstandshuwelijk tussen film en teleiisie tussen Bavaria en Keulen en Stuttgart zal dit alles nu anders moe ten maken. De film-pessimisten zeggen: „Anders nog meer ten gunste van de onweerstaanbare televisie!" K.L.M.-organisaties vliegend personeel Thans officieel erkend (Van onze Amsterdamse correspondent) De directie van de KLM heeft in een schrijven aan de Vereniging van Boordwerktuigkundigen, van Pursers en Hofmeesters en van Stewardessen deze organisaties officieel erkend als organen voor de belangenbehartiging van deze personeelsgroepen. Daarmee heeft zij het protest van de vakbonden, die hebben gedreigd met ac ties ten bate van het grondpersoneel in geval er maatregelen tot stand komen voor het vliegend personeel, in de wind geslagen. Het overleg over de arbeidsvoorwaar den van deze groepen vliegend personeel (de vereniging van vliegers was reeds eerder erkend) is reeds begonnen. Bei de partijen streven naar het spoedig totstandkomen van een of meer collec tieve arbeidsovereenkomsten. De V.N. en Algerije De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Dag Hammairskjöld. die in Parijs verblijft, heeft gisteren met president- feneraal De Gaulle en premier Debré eraadslaagd. Van gewoonlijk welinge lichte zijde wordt vernomen dat Ham- marskjöld met de beide Franse staats lieden van gedachten heeft gewisseld over het komende debat over Algerije in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De Gaulle heeft hierbij, naar ver luidt, duidelijk gemaakt dat Frankrijks bondgenoten z.i. voor Frankrijk moeten stemmen .wanneer de algemene verga dering zich met Algerije gaat bezig houden. De Verenigde Staten hebben zich ver leden jaar bij het debat in de algemene vergadering over deze aangelegenheid van stemming onthouden. Het verluidt nu te Parijs dat De Gaulle zijn Ameri kaanse ambtgenoot Eisenhower moge lijk binnenkort een nota over dit onder werp zal zenden. Hammarskiöld vliegt vandaag weer terug naar New York. Italiaanse douane grijpt smokkelaars Ook Nederlander gearresteerd De Italiaanse douane heeft een om vangrijke smokkel van sigaretten ont dekt. Te Genua werd 24 ton smokkel waar in beslag genomen met een waarde van ongeveer twee-en-een-half miljoen gulden. Acht Italianen en een Nederlan der, van wie de identiteit niet nader bekend werd gemaakt, zijn ter beschik king van het parket te Genua gesteld. Zy hadden voor het vervoer van de als „kunstmest" aangegeven goederen ge bruik gemaakt van het internationale wegvervoer. De gepleegde ontduiking van douanerechten wordt geschat op een miljoen gulden. De Nieuw-Guinea-expeditie In een telefoongesprek, dat de weten schappelijk leider van de Nieuw-Guinea- expeditie, dr. L. D. Brongersma, gisteren met het stichtingsbestuur in Nederland voerde, deelde hij mede, dat de geoloog van de BPM, dr. Bar tot eind september in Nieuw-Guinea zal blijven. Aanvan kelijk heeft het in de bedoeling gelegen, dat dr. Bar eerder naar Nederland zou terugkeren. De sanering der Belgische kolenmijnen Na een gedachtenwisseling met de Hoge Autoriteit over de sanering van de Belgische kolenproduktie en de Bel gische kolenmarkt heeft de raad van ministers der EGKS gisteren zijn goed keuring gehecht aan voorstellen van de Hoge Autoriteit inzake de hoeveelheid van 8 miljoen ton kolen, die in aanmer king komen voor subsidiëring door de Belgische regering in het jaar 1959. Rekening houdend met het huidige programma voor de 'sluiting van kolen mijnen, dat door de Belgische regering is ingediend, heeft de raad van minis ters bepaald, dat de bijdragen van de Hoge Autoriteit in de financiële jaren 1959/60, 1960/61 en 1961/62, in de loop waarvan dit programma zal worden uit gevoerd, een bedrag van 75 miljoen dol lar niet te boven gaan en dat de bij drage in het lopende kalenderjaar niet meer dan 4 miljoen dollar zal mogen bedragen. De raad van ministers en de Hoge Autoriteit hebben zich bereid verklaard zo spoedig mogelijk deel te nemen aan een bijeenkomst voor het onderzoeken van de vraagstukken, welke gesteld wor den door de industriële omschakeling van de gebieden, die door het sluiten der mijnen worden getroffen. De raad heeft de Hoge Autoriteit en de Belgische regering verzocht erop toe te zien, dat de subsidies, welke aan de Belgische kolenmijnen worden betaald, niet tot resultaat hebben, dat er op de gemeenschappelijke markt een abnor male concurrentie in de vorm van prijs- onderbiedingen wordt uitgelokt. Naar Reuters correspondent te Luxem burg uiteenzet heeft de bijdrage van de Hoge Autoriteit ten doel de weder- inschakeling mogelijk te maken van de mijnwerkers, die door de sluiting van onrendabele mijnen zonder werk komen. De Belgische regering heeft op zich ge nomen eenzelfde bedrag als de Hoge Autoriteit' beschikbaar te stellen en de Hoge Autoriteit raamt, dat de beide bij dragen tezamen voldoende zullen zijn voor de wederinschakeling van ongeveer 17.500 mijnwerkers. Het luxe jacht van de Griekse reder Onassis heeft gemeerd in de haven van Itep in de golf van Korinthie voor een bezoek aan de antieke tempel van het orakel van Delphi. Sir Winston Churchill, die de tocht medemaakte, werd bij het instappen in een sportauto geholpen door Onassis (links) en een van zijn OEGSTGEEST Geslaagd Voor het staatsexamen gymnasium (diploma A) is geslaagd de heer R. Schipper alhier. 99 **s XsT'. JA HET aantal reislustigen is nu, in het heetst van de zomer, niet bij te houden! Aan alle kanten vertrekken treinen en bussen, auto's en ca ravans, brommers en scooters. Wie niet meedoet aan deze wil de race naar andere landen voelt zich eenzaam achterge laten. Hij moet het „doen" met de briefkaarten, die anderen hem genadiglijk doen toekomen en waarin zij hem over krachttoe ren op bergen, en in dalen, van zwempartijen in Middellandse- of Adriatische Zee, van vijfpas- sentochten of genoeglijke avondjes in Bierkneipen of Welnstuben, vertellen. Het stemt hem wel eens wee moedig te vernemen, dat zóve- len de schoonheid van het bui tenland prefereren boven die van het eigen land, anderzijds begrijpt hij héél goed. dat het ,.nog-nimmer-geziene" bij de keuze de overhand krijgt, even als de „lust-tot-avontuur", de Hollander nu eenmaal aange boren. WANNEER duizenden de grens overtrekken, zijn er evenveel duizenden, die daarmee de handen vol heb ben. De reizigers moeten gecontro leerd, gespijzigd, gewekt en vóór alles vervoerd: wie zich daar even in verdiept, krijgt eerbied voor de tallozen, in dienst van hun medemens op vakantie. Spoormannen, chauffeurs, kelners, hotelbedienden, reis leiders, verkopers en verkoop sters van een „aandenken" en niet in de laatste plaats de ais bijen zo nijvere dames en heren in de reisbureaus. Zij moeten uitplussen wat voor de reizenden het voor deligst en tegelijkertijd het meest biedend is. Ze hebben 't in deze warme zomer zo druk, dat ze er bijna 't loodje bij leg gen en zullen zich de handen wrijven als het hoogseizoen voor bij is en zij eindelijk op hun lauweren kunnen teren. Dubbelmoe zijn ze dan, om dat ze altijd voor anderen In de weer waren en zelf het nakij ken hadden. Wacht maar: ook hun tijd komt! Er is altijd nog zoiets als sep tember. Dan is bovendien de grote horde allang weer bij moeders pappot. Wat ook zijn voordelen heeft! Moe van het reizen kunnen ook zij worden, die hun eigen reis bekokstoven, voor wie dus niet alles tot in détail georgani seerd is. Dat zijn de gelukkigen die het zich financieel kunnen veroor loven niet met „massareizen" mee te doen en dus iedere dag opnieuw er op uit moeten trek ken. om in de vreemde stad een palend onderdak te zoeken. Met zulke toeristen heeft de Franse badplaats Aix-les-Balns medelijden. Voor hen van nu af aan geen lange tochten meer langs ho tels op zoek naar een kamer. De „Robotel", gemonteerd op een plattegrond van de stad, brengt uitkomst! Iedereen kan bij het station al zien, waar nog een plaatsje vrij is. De telefoon staat klaar om het onmiddellijk te bespre ken, bovendien is er tegelijker tijd het spoor van knipperende lampjes, dat de weg wijst naar het betreffende hotel. Als toe gift kan de reiziger nog drie minuten door de luidspreker luisteren naar een uiteenzetting met nuttige wenken over het verblijf in Aix-les-Bains. Zó wordt de arme vermoeide reiziger heel wat overbodigs uit de hand genomen. In een minimum van tijd heeft de man gevonden wat hij hebben moet en zijn koffers al uitgepakt. Het volgend ogenblik springt hij in het heerlijke water, waar om Aix-les-Bains beroemd is en geniet een kwartiertje later, volmaakt uitgerust, van het aperatiefje, waarom héél Frank rijk beroemd is. EEN vondst van „Vreemde lingenverkeer" in deze ver maarde badplaats! Als een buitenlander er zó ontvangen wordt, is er onmid dellijk de prima stemming, die voor een prettige vakantie no dig is. En wanneer iemand zó'n goe de herinnering heeft, is de kans groot, dat hij er nog eens terug komt- Dat heeft men in Aix-les- Bains juist begrepen! Expeditie Utrechtse Sterrewacht Observatie totale zonsverduistering Ter gelegenheid van de totale zons verduistering op 2 oktober zal, zoals ge meld, op 13 augustus een wetenschap pelijke expeditie van de Utrechtse Ster rewacht naar de Canarische eilanden vertrekken, met het doel meer kennis te vergaren over de structuur en de stra ling van de zon. De expeditie is georganiseerd door de eclipscommissie van de Kon. Ned. Aca demie van Wetenschappen. Zij wordt gefinancierd door de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk onderzoek. De groep bestaat uit zeven waarne mers. Dr. J. Houtgast, lector in de ster- rekunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft de leiding. De waarnemingen zullen zich vooral concentreren op de verschijnselen die zich aan de rand van de zonneschijf voordoen. Zij zullen zich installeren op het eiland Fuerte Ventura, 7 kilometer bin nen de noordelijke grens van de 100 ki lometer brede „totaliteitszone" van de verduistering. Het eiland is wegens zijn gunstige ligging ook uitverkoren door sterrekundigen uit andere landen, o.a uit Amerika en Engeland. De totale zonsverduistering geschiedt op 2 oktober om kwart voor elf plaatselijke tijd. De kans op een heldere hemel is op dat mo ment ongeveer 60 Er zullen ongeveer drie jaar nodig zijn voor de uitwerking van de gegevens Daarna zullen de uiteindelijke resultaten pas bekend gemaakt kunnen worden. De totale kosten van de expeditie be lopen naar schatting rond f. 30.000, in clusief de verschillende automatisch werkende instrumenten, die in Utrecht ontworpen en gemaakt zijn. Veel zon in juli Het KNMI deelt mede: Juli was ditmaal een bijzonder zonnig^ maand. In de Bilt werden niet minder dan 289 uren zonneschijn geregistreerd tegen 206 uren normaal. Daarmede is de afgelopen maand op een na de zonnigste juli tot dusver in deze eeuw. Alleen in juli 1904 scheen de zon nog meer, namelijk 319 uren. Ofschoon er de laatste dagen veel re gen gevallen is, bleef de hoeveelheid neerslag gemiddeld over het gehele land -enomen. onder normaal. Plaatselijk zijn venwel hoeveelheden gemeten die gro- ?r zijn dan de normale maandsom. De miperatuur was gemiddeld ruim één raad Celsius boven normaal, vooral iverdag was het aan de warme kant. In de Bilt was het de warmste juli sedert 1947. Elf zomerse dagen werden daar ge noteerd tegen acht normaal, na 1947 was het aantal zomerse dagen in juli niet meer zo groot geweest. René Lescombe. een 38-jarige Frans man, is na een tocht van zeven weken met een vlot over de Atlantische Oceaan op de oostkust van Barbados (Kleine Antillen) aangekomen. Het vlot waarvan het roer op de reis van Las Palmas verloren was gegaan, zonk in de branding. De Fransman was zo uitge put hij had de laatste tien dagen niets gegeten dat hij zich maar nau welijks op een rots in veiligheid kon brengen. Twee vorige pogingen om de Oceaan over te steken waren mislukt. FANTASIO Wees in bos, duin en hei voorzichtig met vuur. Eén achteloos weggeworpen eindje sigaar of sigaret kan vele hectares natuurschoon ver woesten. even DS. J.. J. T. SPAARGAREN OVERLEDEN In de ouderdom van 73 jaar is te Westerblokker overleden ds. J. J. T. Spaargaren, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Spaargaren werd op 14 juli 1886 te Leiden geboren. Hy bezooht eerst het gymnasium in zijn geboortestad, waar hij verder ook nog aan de Universi teit studeerde. Nadat ds. Spaargaren in 1914 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 2 augustus van dat zelfde Jaar bevestigd. Als predikant van de hervormde gemeente van Driehuizen en Zuid Schermer in de classis Alk maar. Daarna stond de thans overle dene verder nog te Oterleek in de clas sis Alkmaar 1916 tot 1919; Aartswoud in de classis Hoorn 1919 tot 1930; Mids- ïand op Tersohelling 1930 tot 1934; Broek in Waterland 1934 tot 1947 en tenslotte diende hij nog ruim zes jaar de hervormde gemeente van Grost- huizen-Avenhorn en Scharwoude. waar hem met ingang van 1 oktober 1953 op ruim 67-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. In alle stilte is zijn stoffelijk overschot in Westerveld gecremeerd. Verzoek van Dalai Lama De Dalai Lama heeft de V.S. en an dere landen gevraagd te willen zorgen voor de opleiding van duizend jonge Ti- betanen tot leiders van hun volk. Dit heeft het Amerikaanse comtié voor hulp aan Tibetaanse vluchtelingen te New York bekendgemaakt, 'nadat een verte genwoordiger van het comité in India een onderhoud met de Dalai Lama had gehad. Deze had tevens op de V.S. en andere landen een beroep gedaan om zoveel mogelijk mensen van de 13.000 Tibeta- nen op te nemen, die naar India zijn uitgeweken. De toestand in Laos In Westelijke diplomatieke kringen ln Singapore is vandaag medegedeeld, dat snel oprukkende kolonnes opstandelin gen zich thans ten noorden en zuiden van de Noord-Laotiaanse stad Sam Meoea bevinden. Een kolonne zou Me- ong, 48 km. ten noorden van Sam Neoea bereikt hebben .Een andere kolonne zou te Moeong Son Pao, 50 km. ten zuid oosten van Sam Neoea, zijn. In genoemde kringen meent men ver der te weten, dat versterkingen van de Laotiaanse regering in Sam Neoea zijn aangekomen. De opstandelingen zouden moderne lichte wapens hebben. De regering van Noord-Vietnam heeft in een communiqué ontkend iets te maken te hebben met de gevechten in Laos. Zij beschuldigt de Laotiaanse regering van laster tegen Noord-Viet nam. Aan de andere kant wordt gezegd, dat de Laotiaanse regering met alle middelen heeft getracht de gewapende eenheden van de vroegere (communisti sche) Pathet Lao en de Neo Lao Hak- sat-partij, die de progressieve en pa triottische krachten in Laos vertegen woordigen, te vernietigen. WEER RELLETJES IN ISRAEL In Haiffa is het vrijdagavond weer tot ongeregeldheden gekomen door het optreden van joodse immigranten uit Marokko, die zeggen dat zij door de autoriteiten bij andere immigranten worden achtergesteld. Vijftien mensen werden gewond en een vijftigtal werd in hechtenis genomen. Sinds begin juli hebben Noordafri- kaanse joden reeds enkele malen relle tjes veroorzaakt. Protest van Duitse letterkundigen tegen besluit P.E.N.-congres De Hongaarse opstand verloochend Dertien Westduitse dichters en schrij vers hebben gisteren geprotesteerd tegen het besluit van het PEN-congTes om het Hongaarse PEN-centrum weer tot de organisatie van dichters, es sayisten en romanschrijvers toe te laten. Dit besluit werd zoals bekend genomen op het PEN-congres dat in Frankfort is gehouden. In een gemeenschappelijk commu niqué zeggen de Westduitse schrijvers dat het besluit een verloochening in houdt van de Hongaarse oktoberrevolu tie van 1956, waaraan werd deelgeno men door schrijvers, studenten en ar beiders en die de indrukwekkendste opstand voor recht en vrijheid in de na-oorlogse jaren is geweest. De West duitse schrijvers zeggen dat er geen Hongaars PEN-centrum bestaat dat het recht heeft deze naam te voeren. Boris Pasternak, de Russische win naar van de nobelprijs voor letterkunde in 1958 zal de vertaling verzorgen van het merendeel van de gedichten van Rabindranath Tagore, welke ter gele genheid van het feit, dat de beroemde Indiase dichter honderd jaar geleden werd geboren, in 1961 in de Sovjet-Unie zullen worden uitgegeven. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3-1 juli. Leldse Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: pruimen 61 97, andijvie 1234, augurken 681, pronkbonen 6172, snijbonen 33129, stambonen 95130, stokbonen 1.40, kto- ten 9, rode kool 3152, groene kool 20 29, postelein 1721, prei 2035. rabar ber 7—14, tomaten A 20—44, B 2944. C 2029, CC 10, alen 2426, waspeen 17 21. Per 100 stuks: meloenen 20123, per ziken 428 .bloemkool A 4471, B 21 36, C 23. komkommers A 824, B 612, C 4, sla 326. Per 100 bos: bospeen 33 37, peterselie 6.607. radijs 37, selderij 10.2016.20. AALSMEER, 31 Juli Centrale Aals- meerse Velling: Clematis 1021, Gerbera 1038, Bouvardia 10—27, Chrysanten gr.- bl. 5595, idem kl.bl. 1527 per stuk. Amaryllis 1014. Lelies 1830 per kelk. Lathyrus 1025. Colvlllel 4572, Gladio len 3597, Ornithogalum 2552, Liatris 4062, Scablosa 3075, Dahlia gr.bl. 40 80. idem kl.bl. 2529, chrysanten 2545 per bos. Anjers: rood 821, roze 718. wit 718, Orchid Beauty 3055 per stuk. Rozen: Better Times 413, Roselandla 3 13, Edith Helen 36, Parel van Aalsmeer 717, Geh. Duisberg 820, Pechtold 4— 9. Verschuren 49, Towny Gold 7—14, Mad. Ofman 613, Baccarat 3056. Mon tezuma 1230, Sweetheart 37, Nympf 20—37, Dorus Rijkers 5—11, Lucia 5—12. per stuk. ALKMAAR, 31 juli. Aanvoer 17 stapels, 31.000 kg. kaas. Convmlssienotering fa- brieks Edammer f 1.91 per kg. Handel re delijk.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 10