3 „MITELLA Israël en de Arabische Liga Zeven „schoonheden" op weg naar Istanboel voor een concours DONDERDAG 30 JULI 1959 De „Johan" kampte in zware storm Aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" is vrijdag, toen het schip op korte afstand van Freemantle voor de Australische kust in een hevig noodweer voer, gelijk gemeld een dode gevallen: de pianist van de scheepskapel, de heer J. A. van Diepenbeek, ver loor, toen hij bezig was de piano vast te sjorren, zijn evenwicht en viel tegen een brandkraan. Twee uur na het ongeval is hij aan ern stige inwendige kneuzingen over leden. Dertig andere opvarenden raakten in het noodweer gewond. Kapitein P. A. de Groote heeft in Melbourne verklaard dat zijn schip spoedig na zijn vertrek uit Freemantle in een zware storm kwam. Een Australische bariton, die met zijn vrouw naar Melbourne terugkeerde van een bezoek aan Europa, vertelde dat hij zijn bijna twee jaar oude dochtertje in haar bedje moest vastbinden. De pas sagiers op het hevig slingerende en stampende schip werd over de geluids installatie gevraagd in hun hutten te blijven maar zeker honderd mensen gaven aan dit verzoek geen gehoor. Met zwemvesten om bleven zij op het boot- dek, wachtend op het einde dat nade rend scheen. „Die mensen waren zo bang, dat ze niet eens zeeziek werden", zei de Australische zanger. Vrijdag zijn windsnelheden gemeten van 160 km. per uur. Het ergste kreeg het Nederlandse schip, dat met 1200 emigranten aan boord naar Melbourne onderweg was, het ongeveer twee uren na de afvaart te verduren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Gelukkige koeien Een Engelse boer heeft matrassen van schuimplastic in zijn stal ge- legdv oor zijn tachtig koeien. De boer, Anthony Bramley te Gosford nabij Oxford, reist vandaag naar New York om Amerikaanse boeren zijn idee te tonen. Het is alleen maar mogelijk goe de resultaten van koeien te krijgen door ze gelukkig te maken en dat doen myn plastic matrassen. „Mijn koeien moeten de gelukkigste van heel Engeland zijn", aldus Bram ley. Hij nam ongeveer een jaar ge leden patent op zijn idee. Het stro was in die tijd schaars en duur. 'iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiurnmum Minister van Voorlichting: „Soekarno geen dictator" De Indonesische minister van Voor lichting, Maladi heeft op een pers conferentie een ontkenning gegeven van toespelingen in de buitenwereld, dat president Soekarno een dictator zou zijn geworden. Hij zeide, dat de president, nadat deze op 9 juli was opgetreden als hoofd der regering, bevoegdheden heeft hersteld van Staatsinstellingen als het parlement. Het verbod voor ambtenaren in de hogere regionen om lid te zijn van po litieke partijen heeft geen betrekking op het recht van de gemiddelde staats burger om dat wel te zijn. Slechts 5 tot 10% van de landsdienaren vallen onder het verbod, aldus Maladi. (Volgens vroegere opgaven heeft Indonesië thans ongeveer een miljoen landsdienaren). Maladi deelde verder mede. dat het verbod van politieke activiteit voor po litieke partijen, dat vrijdag J.l. gedeel telijk is ingetrokken, geheel zal worden opgeheven zodra de toestand zulks ver oorlooft. De regering zal zo spoedig dit mogelijk zal blijken, de staat van oorlog en beleg opheffen. Maladi zeide ook nog, dat er op het ogenblik in Indonesië geen enkel wer kelijk rustig gebied is. De bevolking kan kritiek op de regering uitoefenen langs de normale wegen, zoals het parlement. Hij deed daarbij op het volk een be roep om afbrekende persoonlijke kri tiek terzijde te stellen". De regering zal tegen de opstandelin gen gestrenger gaan optreden, aldus Maladi, die tenslotte mededeelde, dat wat de „terugkeer" van Westelijk Nicuw-Guinea bij Indonesië betreft, de regering niet uit het oog zal verlie zen dat daartoe vreedzame middelen bestaan. De Skymasters speelden gistermid- dag op het bordes van het raadhuis te Zaandam. Zij brachten een mu zikale hulde aan hun trombonist Dick Kaart, die daar in het hu welijk trad met mej. Carry Ansink. VERHOGING OVERNAMEPRIJS BACONVARKENS Als gevolg van een verdere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt is in gevolge een besluit van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees de overnameprijs voor baconvarkens in gaande maandag 3 augustus 1959 met 2 cent per kg verhoogd. Dientengevolge zal dan voor de bacon varkens van 63 t/m 70 kg in de kwali teitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden res pectievelijk van f. 2.32, f. 2,28, f. 2,24 en f. 2,20 per kg koud geslacht gewicht. Fokker „Friendships" voor Indian Airlines Volgens berichten in de bladen in New Delhi zou de directie van Indian Airlines Corporation besloten hebben vüf Fokker „Friendships" te kopen ter vervanging van een deel van de vloot van de maatschappij, die voor namelijk uit DC-3's (Dakota's) be staat. Van de zijde van de directie van In dian Airlines weigerde men deze be richten te bevestigen of te ontkennen. Woordvoerders van de maatschappij verklaarden dat over ongeveer drie we ken de regering van India een medede ling over deze kwestie van de vervan ging van de DC-3's zou doen. De heer F. J. L. Diepen, commercieel directeur van de Fokker-fabrieken op Schiphol zeide in dit stadium geen com mentaar te kunnen verstrekken. O-i Tijdelijke aanbieding de betere instant pudding ...ui.i.."b.„, van 14-4 ct voor 98 ct caramel - chocolade mandarijntjes Premier Ben Goerion van Israël heeft gisteren in het parlement verklaard, dat met het oog op recente dreigementen van Nasser en andere Arabische leiders aan het adres van Israël het militaire bewind in de door Arabieren bewoonde grensgebieden niet onmiddellijk kan worden opgeheven. Volgens de eerste minister wordt Israël thans evenzeer bedreigd als tien Jaar geleden. nen onder de Arabische bevolking. De voornaamste beperkingen betreffen de beweging van inwoners naar en uit mi litaire gebieden. De eerste minister maakte echter be kend. dat de regering maandag a.s. maatregelen zal voorstellen, die een aanzienlijke verzachting van enige be perkingen zullen inhouden. Het parle ment ging ermee akkoord het debat over de moties tot die dag op te schor ten. Ben Goerion zei dit naar aanleiding van moties van linkse en rechtse frac ties. waarin werd aangedrongen op op heffing van het militaire bestuur en alle beperkende maatregelen tegen de Arabische burgers. Volgens hem weige ren de Arabieren bij de strijdkrachten te dienen. Waar geen gelijke plichten waren, konden z.i. ook zeker geen gelijke rechten worden toegekend. De premier beschuldigde de indienders van de mo ties ervan, dat zij stemmen willen win- papier was het niet. Het waren valse bankbiljetten, die Hitier in dertijd heeft laten drukken om te pogen de Engelse geldmarkt gron dig te verstoren. Dat plan is niet doorgegaan en het valse geld kwam in het water terecht. Nu heeft men deze merkwaardige herinnering aan de oorlog weer Ie voorschijn ge haald. Irak niet naar Casablanca De Iraakse premier, brigade-gene raal Kassem, heeft medegedeeld dat Irak niet vertegenwoordigd zal zijn op een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van leden der Arabische Liga, die in de Marokkaan se hoofdstad Casablanca zal worden gehouden. De Iraakse regering had, volgens Kas sem. reeds enige tijd geleden voorgesteld de bijeenkomst te Bagdad te houden. Het besluit om in Casablanca te verga deren. is volgens de Iraakse premier ge nomen nadat „bepaalde Arabische sta ten" druk op het Ligasecretariaat had den uitgeoefend. Irak heeft daarom be sloten te Casablanca verstek te laten gaan. De agenda voor de Liga-besprekingen te Casablanca luidt: de voornemens van Israël met betrekking tot het Suez-ka- naal, de immigratie in Israël en de be trekkingen tussen de VAR en Irak. De Verenigde Egyptisch-Syrische Re publiek. Libanon, Jemen. Jordanië, Saoedi-Arabië en Soedan zullen naar alle waarschijnlijkheid op de komende beraadslagingen te Casablanca verte genwoordigd zijn. Sovjethulp voor India Het Indische ministerie van Financiën heeft meegedeeld dat de Sovjet-Unie hulp heeft aangeboden van anderhalf miljard roebel ter verwezenlijking van het derde vijf jarenplan van India. Het aanbod, dat „dankbaar" werd aanvaard, was gedaan tijdens een be zoek van twee Indische kabinetsleden aan Moskou, enige tijd geleden. RUSSISCH KREDIET VAN 1.35 MILJARD AAN INDIA India heeft een Russisch aanbod aan vaard voor een krediet van 1.8 miljard rupee (ca. 1.35 miljard gulden) als hulp bij de uitvoering van het in 1961 begin nende derde vijf jarenplan van India. De Sovjet-Unie heeft tot dusverre reeds voor 1.837 miljoen rupee (ca. 1.378 miljoen gulden) aan economische hulp aan India verstrekt. Russische „stad der wetenschap" 35.000 wetenschapsmensen bijeen In het voor Sverdlofsk door Nixon bezochte Novosibirsk konden verslag gevers voor het eerst een blik werpen op het nieuwe centrum voor weten schappelijk onderzoek, dat thans aan de oevers van Jaet Ob-meer, ongeveer 25 kilometer ten zuiden van de stad, wordt gesticht. Het werk aan de „stad der weten schap", zoals dit centrum wordt ge noemd, is verleden jaar begonnen. Het neemt een gewichtige plaats in m Kroesjtsjefs plannen, die voorzien m een inhalen en eventueel voorbij stre ven van de Verenigde Staten door de Sovjet-Unie op industrieel gebied. Het centrum, waarin een universiteit, een instituut voor wetenschappelijk on derzoek en woningen voor de geleerden en hun gezinnen komen, zal in 1962 voltooid zijn. De „stad der wetenschap" wordt ge sticht in een dicht met pijnbomen be groeid, maagdelijk gebied, waarin zich tot voor kort slechts enkele honderden hutten van jagers bevonden. Het wordt de plaats waar enkele der knapste kop pen van de Sovjet-Unie de plannen zullen opstellen voor de bouw van reus achtige fabrieken in het uitgestrekte Siberische steppenland, die, wanneer zij eenmaal in gebruik zijn genomen, de prod uk tie van Siberie moeten verveel voudigen Novosibirsk ligt ongeveer vierduizend kilometer van Moskou. De verbindingen met de hoofdstad worden onderhouden door een dagelijkse dienst van straal vliegtuigen. die de afstand Moskou-No- vosibirsk in vier uur afleggen. De Amerikaanse vice-admiraal Hy- man Rdckover had dit te zeggen na zijn bezoek aan de „stad der wetenschap". „Wij zullen er goed aan doen ons school-systeem te verbeteren en dat heel snel te doen". Rickover liet er zich verder niet over uit. Hij zei wel, dat de „stad der weten schappen" in de toekomst zal bestaan uit 35.000 wetenschaps-mensen. van wie er 2000 geleerden en ingenieurs zullen zijn, 4000 leraren en de rest staf-perso neel. Kind in Noordwijkerhout verdronken Gistermorgen omstreeks half twaalf werd het twee-jarig zoontje van de fa milie Van den Nieuwendijk, wonende in een woonschip aan de Piet Gijzenbrug, vermist. Daar men vreesde dat het kind in het water was gevallen werd direct alarm geslagen. Enkele zwemmers begonnen onmiddellijk te duiken, de Rijkspolitie van Noordwijkerhout en Voorhout begon met dreggen. Eerst gis termiddag om 5 uur slaagde de Rijks politie te Water uit Warmond erin met een sleepdreg het kind boven water te halen. De levensgeesten waren toen na tuurlijk reeds geweken. Vrouw te Den Haag aan brandwonden overleden (Van onze Haagse redactie) De 79-jarige mejuffrouw G. Kok uit de Waterlo Graat te Den Haag is vanochtend tengevolge van ernstige brandwonden, welke zjj gisteren op liep, overleden. De kleding van de vrouw vatte vlam toen zij gistermiddag het spiritusbran- dertje van haar theelichtje had bijge vuld en dit wilde aansteken. Vermoede lijk had zij spiritus gemorst. Met ern stige brandwonden over het gehele lichaam werd zij naar het ziekenhuis Westeinde gebracht, waar zij vanoch tend is overleden. Kwestie Nieuw-Guinea weer voor de V.N.? Verzoek van Sobsi De onder communistische leiding staande Indonesische vakvereniging „Sobsi" heeft de Indonesische regering verzocht, de kwestie over Westelijk Nieuw-Guinea wederom aanhangig te maken in de algemene vergadering van de V.N., aldus meldt „Antara". Volgens deze vakbond is het waar schijnlijk, dat president Soekarno er tijdens zijn recente wereldreis in is ge slaagd, voor de Indonesische eis ten aanzien van dit gebied een voldoende aanhang te verkrijgen. WESTDUITSE LENING VOOR INDONESIË? Volgens .Antara" zal Indonesië van West-Duitsland een lening verkrijgen van 2 miljoen D.M. voor uitbreiding en verbetering van het telefoonnet in Indo nesië. TTie zal de „meest ideale vrouivworden? Gistermiddag was het zeven maal „miss" in de intercontinentale wachtkamer van Schiphol. Of eigenlijk, het was zeven keer „raak", want de passagiers, die zich in de wachtkamer hadden verzameld, het personeel van de KLM, douanebeamb ten en marechaussee werden wel even afgeleid toen in het tijdsbestek van een half uur zeven schoonheden de hal betraden, die allen een plaatsbewijs in haar tasje hadden voor Istanboel. Wat er in Istanboel te doen is? Niemand kon daar eigenlijk een nauwkeurig antwoord op geven, ook de zeven schoonheden niet. Tot een Deens jurylid het verlossende woord sprak: gedurende een week wordt in Istanboel, Ankara en nog enkele andere steden een concours gehouden met als inzet de verkiezing van „de meest ideale vrouw van de wereld". En d&t was de reden, waarom de zeven schoonheden, die aan gescheiden tafels in de wachtkamer zaten en elkaar niet kenden, naar Schiphol waren ge komen om met de KLM Super Constel lation naar Turkije te vliegen. De zeven schoonheden stelden zich als volgt voor. 1. Mimi Methorst, oud 18 jaar, woon achtig in Eindhoven, nummer zes in het concours voor Miss Holland. Zij werkt bij Philips in Eindhoven en wil mannequin worden. Mimi Methorst heeft drie grote koffers bij zich. 2. Margret Gumlaugsdottir uit Reyk javik, IJsland, oud 21 jaar. 3. Janine Sonberrat, een Parisienne van 18 jaar, mannequin van beroep. 4. Lydie Schmitz uit Luxemburg en uit de stad van die naam, 21 Jaar, mannequin van beroep. 5. Therese Musar uit Brussel, een top- mannequin uit België. 6. Lis Stolberg, 18 Jaar, gymnastiek- onderwijzeres in Kopenhagen, zy heeft meegedaan aan de wedstrijd voor de titel „Miss Universe" in Califomië. 7. Jane Burghardt uit Wethersfield (Connecticut), die de titel Miss Connec ticut in haar bezit heeft. Voor de eerste maal was dit 20-jarige secretaresje van een grote Amerikaanse firma in Europa. Interpellatie sterfgeval in Amsterdam-Noord Het Amsterdamse gemeenteraadslid, mevr. E. v. d. Sluis-Fintelman (PvdA) acht het antwoord van B en W op door haar gestelde vragen inzake het te laat arriveren van een ziekenauto bij een patiënte in Amsterdam benoorden het IJ op 10 Juli j.l. dermate onbevredigend, dat zij op grond van art. 216 der Ge meentewet een Interpellatie over dit tra gische sterfgeval heeft aangevraagd. Het raadslid vraagt B. en W., of zij niet van mening zijn, dat in Amster dam-Noord op korte termijn voorzienin gen moeten worden getroffen teneinde herhaling van het gebeurde op 10 juli 1.1. te voorkomen. Indien B. en W. dit bevestigend beantwoorden, kunnen zü dan ook meedelen, welke stappen zij reeds thans hebben ondernomen om aan de bestaande noodtoestand in Am sterdam-Noord een einde te maken? Verblijfskostenvergoeding voor leraren De minister van O. K. en W. bevordert dat de nodige voorzieningen zo spoedig mogelijk worden getroffen opdat richt lijnen worden vastgesteld voor de ver blijfskostenvergoeding van lei-aren, ver bonden aan scholen die in verschillende gemeenten liggen. Hij acht het van be lang dat de aan de leraren op grond van deze richtlijnen toekomende vergoe ding zo spoedig mogelijk wordt uitbe taald. De minister kondigt een en ander aan in zijn antwoord op schriftelijke vragen terzake, die waren gesteld door het Tweede-Kamerlid Tans. Mysterieuze vondst in Kootsterstille COMPLEET STEL DAMESKLEREN (Speciale berichtgeving) Een inwoner van Kootstertille (Fr.) heeft dinsdagmorgen in het talud van de oprit van de brug over het Prinses Margrietkanaal een mysterieuze vondst gedaan, welke de Rijkspolitie voor een raadsel heeft gesteld. De man vond daar namelijk verborgen tussen het struikgewas een compleet stel dames kleren, waarvan men de herkomst totnutoe niet heeft kunnen vaststellen. Wel is men tot de conclusie gekomen, dat iemand een mislukte poging heeft gedaan de deels verscheurde kleren te verbranden. De onderkleren waren ge deeltelijk gebundeld. Dit bundeltje hing op een boomtak en vermoedelijk is op deze plaats getracht de kleren in brand te steken. De japon was weggeduwd in het struikgewas er vlak onder. Het staat vast, dat de kledingstukken hebben toe behoord aan een vrouw van gezet pos tuur. Vermoedelijk hadden de kleren al enige dagen op het talud gelegen. Hoe wel er geen directe aanwijzingen zijn voor een misdrijf, wordt in politiekrin gen met de mogelijkheid hiervan ern stig rekening gqhouden. Bezorgdheid in de grenscorrectiegebieden Wens naar volksstemming In zijn antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer J. M. Peeters, heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. bevestigd, dat in de grenscorrec tiegebieden, in verband met de Duits- Nederlandse onderhandelingen onder bepaalde lagen bezorgdheid leeft en te vens de wens bestaat, dat over de toe komstige status van de gebieden, door een volksstemming zal worden beslist. De minister deelde in zijn antwoord voorts mee, dat er bij het tot standko- men van de grenscorrecties (die de ge bieden binnen Nederland brachten) cir ca 1280 Nederlanders woonden. Dit aan tal is in de loop der jaren gegroeid tot ongeveer 2300. Gas en elektriciteit clandestien betrokken Fabrikant in arrest (Speciale berichtgeving) Een glasfabrikant te Stadskanaal is vanmorgen gearresteerd nadat vjjf agenten een inval in zijn fabriek had den gedaan. Hij wordt ervan verdacht clandestien gas en elektriciteit te heb ben gebruikt. Bij onderzoek bleek, dat juist voor de meter een zware plastic buis op de lei ding was gemonteerd. Door deze buis. die onder het gehele perceel door liep, werden de glasovens op deze manier van gratis gas voorzien. Ook ontdekte men. dat de glasfabrikant op geraffi neerde manier tevens de elektriciteits meter met een houten pen naar belie ven kon stop zetten of laten draaien. In Rome zou nog de Italiaanse ver tegenwoordigster in het toestel stappen. Men verwacht, dat zeker 40 deel neemsters in Istanboel van de party zullen zijn. Het ligt in de bedoeling van dit concours een permanente ge beurtenis te maken. Eerst op 7 augus tus zal de einduitslag bekend zijn. De eerste prijs bestaat uit een aantal Amerikaanse dollars, verder uit een Smyma-tapyt en een nationaal Turks kostuum. Nog een kans voor Zeeland Verhoging zeedijken Westerschelde? (Van onze Zeeuwse correspondent) Naar wij vernemen bestaat er een mo gelijkheid dat tóch op de begroting voor 1960 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat nog een bedrag wordt ge plaatst voor de verhoging van de zee dijken langs de Westerschelde, het zoge naamde „op Deltahoogte brengen" van de zeewering. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld naar aan leiding van de ongerustheid die in Zee land is gerezen, nadat was meegedeeld dat ernstig rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid dat tot temporisering der werkzaamheden moet worden overgegaan. Het aantal werken in ons land dat als urgent en zeer urgent op de lijst staat, is vrij groot en zeker zal er niet aan alle verlangens - de werken in Zeeland. Lauwerszee, Flevoland, Marsdiep en Tunneldiep - worden voldaan. Er zal dus een lijst van de meest urgente wer ken moeten worden gemaakt. Of op die lijst ook het verhogen van de zeewerin gen in Zeeland en het inkorten van de zeewering in het Zuidsloe zal staan, is thans nog niet bekend. Het ministerie weegt de diverse urgentiegevallen nog tegen elkaar af. Roemeense delegatie op Schiphol gearriveerd Met een Ilyushin 14 van de lucht vaartmaatschappij „Tarom" Is een Roemeense regeringsdelegatie op Schiphol aangekomen voor een be zoek van een vijftal dagen aan Ne derland. De delegatie bestaat uit Alexandru Birladeanu vice-voorzitter van de Roemeense ministerraad. Gas ton Marin, hoofd van het planbureau, Michael Petri, rice-minister voor de buitenlandse handelsbetrekkingen en nog enkele deskundigen op het ge bied van industrie en handel. De delegatie maakt een tournee van zes weken door Europa en heeft o.a. reeds Frankrijk, Italië, Zwitserland, West-Duitsland, Belgie en Engeland be zocht. Zij sluit thans de reis af met een vijfdaags bezoek aan ons land, daartoe uitgenodigd door het Nederlandse be drijfsleven. Alexandru Birladeanu verklaarde dat zijn regering een vijfjaren plan heeft opgesteld voor de periode 1960-1965 met de bedoeling de produktie in dat tijds bestek te verdubbelen in vergelijking met de cijfers van 1959. De rondreis door West- en Middel- Europa is bedoeld als studie voor het verzamelen van gegevens waar en welke branches ook orders kunnen wor den geplaatst in andere landen, welke leverantiemogelijkheden er zijn enz. Handenvol Engelse ponden werden dezer dagen uil het water gevist in Hamburg, en al spoedig lag voor een waarde van miljoenen op de kant. Zo zag het er tenminste uit, maar veel meer dan waardeloos

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7