Anton Ebben was de grote man op concours hippique in Leidse Hout Rein Zwolsman sterkste junior Zaalberg Leiden keert ook over 1958 geen dividend uit Wenen in deze zomerdagen door duizenden toeristen overstroomd Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 juli 1959 Tweede blad no. 29808 Zeer matige belangstelling (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de publieke belangstelling de doorslaggevende factor uit maakt, dan staat nu wel vast, dat er in Leiden volgend jaar in het kader van de Bloemenweek geen concours hippique zal worden gehouden. Want organisatorisch viel er op het hippische festijn gisteren in het Leidse Hout weinig aan te merken. Een half uurtje extra 's mid dags kon men moeilijk euvel duiden. Het programma was nogal zwaar beladen. Maar het bood levendige sport, dus wat dat betreft was het allemaal wel in orde. De publieke belangstelling was echter erg magertjes. daarmede werd Ebben meteen winnaar, want hü was de enige, die de 420 meter foutloos aflegde. In de middaguren werden de prijzen uitgereikt door de echtgenote van bur gemeester B. H. Kooman van Rijnsburg, 's avonds gebeurde dit door mevrouw Van Kinschot, de echtgenote van de eer ste burger van Leiden. Regen dunde het deeln emers veld 's Middags, toen de weersomstandig heden nog gunstig waren, kon men mede dankzij de zeshonderd kinderen van de Leidse Vakantiebezigheden, nog van matig spreken, maar 's avonds, toen een stromende regen een danig woordje mee sprak, was het bepaald triest. Het hoogtepunt van deze paarden sportdag, het springconcours Puissance, werd door een schamel aantal bezoekers afgewerkt. Eigenlijk waren alleen de plaatsen op de overdekte tribune bezet en daarop waren de betalende bezoekers zeker niet in de meerderheid. Jammer, want deze dag heeft toch wel goede sport te zien gegeven. Zonder hier te willen afdingen van de charme en de gratie, die uitgaat van de concoursen één- of tweespannen tuigpaarden, al of niet met een prijzenlimiet, het wedstrijd element ls voor het publiek weinig tast baar. Derhalve laat het zich gemakkelijk begrijpen, dat de grootste belangstelling naar de meer spectaculaire en dus veel al aantrekkelijker springconcoursen uit gaat. Drie springconcoursen In totaal werden er gisteren op het hoofdterrein van het sportpark drie springconcoursen gehouden, twee met open inschrijvingen en één speciaal voor de jeugd. De jongeren kwamen het eerste aan bod. Het grote aantal deelnemers opent voor de toekomst van de Neder landse hippische sport goede perspec tieven. De parcoursbouwer, majoor der cavalerie b.d. C. C. Hasselman had het de jeugd niet gemakkelijk gemaakt. Zelfs al meer geroutineerden lieten ste ken vallen bij het nemen van de twaalf hindernissen. Dus ook de kleine Pia Artz uit Amsterdam. In totaal verzamelde zij dertien strafpunten, maar het was heer lijk om dit Jengere wezentje op de rug van die grote bruine ros over de hin dernissen te zien zweven. Bij elke bar rière op weg naar de eindstreep klapte zij zowat dubbel, maar het publiek ge noot van haar onbevangenheid en durf. Het applaus voor deze jeugdige ama zone was nog krachtiger dan dat voor de winnaar Rein Zwolsman uit Den Haag, die zijn beide paarden foutloos binnenbracht. Anton en Arnoud van Meer uit Baarn kwamen ook zonder strafpunten binnen de 103 seconden over die zeshonderd meter. De gelijkmatig heid van het tempo moest de doorslag geven en wat dat betreft had Rein Zwolsman op Patience het er het beste van afgebracht. „Zoek uw eigen weg" In de open concoursen was de Sche- veningse ruiter Anton Ebben gisteren de grote man. 's Middags in „Take your own line" leidde hü tweemaal een paard zonder strafpunten op te lopen over de zestien hindernissen volgens een zelf te bepalen route. M. M. Koster uit Zand- voort kwam éénmaal foutloos binnen. De chronometer gaf hierbij de doorslag en die wees uit, dat Ebben en Grey Cat de snelste combinatie hadden gevormd. 's Avonds ging dit duo als eerste van start in het springconcours Puissance, maar nu ging het heel wat minder vlot. Ebben kwam niet eens over de eerste hindernis. Driemaal liet zün paard de kluiten gras omhoog springen in botte weigeringen. De bel klonk en de combi natie moest het parkoers verlaten. Maar Ebben nam revanche. Als laat ste ruiter in het door de regen sterk gedunde veld van deelnemers kwam hij met Schwarzdrossel, het door de Neder landse Hippische Sportbond aangekochte paard, in de baan. Rustig en beheerst gleed hij, hoewel niet altüd feilloos, dan toch wel strafpuntloos over de acht hindernissen. Hü bleef ruim beneden de toegestane maximum 84 seconden. En Jeugdige ruiters op weg naar de prijsuitreiking. Op de achtergrond de door het Corsocommitè Rijns burg levendig versierde overdekte tribune. Men kan wel zien, dat de belangstelling te wensen overlaat. (Foto LD/Van Vliet) Uitslagen Jeugdspringconcours B voor ruiters beneden de 18 jaar, lengte parkoers 600 meter, 12 hindernissen, max hoogte 1.20 meter, rijtijd 103 seconden. Vier paarden legden het parkoers foutloos af. De gelijkmatigheid van het tempo was be slissend. De jury maakte de volgende uitslag bekend: 1. Rein Zwolsman met Patience; 2. Arnoud van Meer met Ma- ron; 3. Rein Zwolsman met Prospes; 4. Anton van Meer met Centina; 5. Cees Schraal met Feldblume (4 strafpunten) 6. Marlies Brtisher met White Face (4 strafpunten). Open springconcours „Zoek uw eigen weg". 16 hindernissen, maximum hoogte 1.30 meter: 1 Anton Ebben met Grey HHIHlIMIIIIIilllllllllllllllllllMIIIM Geen voetballers wel paarden... De velden in het Leidse Hout- Sportpark bevinden zich o.a. als gevolg van de langdurige droog te na de herstelwerkzaamheden in een niet al te goede conditie. Om deze grasmatten nu zoveel mogelijk te sparen voor het ko mende winterseizoen is de voet balvereniging Roodenburg een trainingsverbod opgelegd. Deze vereniging heeft nu op twee avonden per week twee uur de beschikking gekregen over het trainingsveld in de Kikkerpol der, maar deze tijd is op geen stukken na voldoende om alle leden inderdaad gelegenheid te geven om te oefenen. Het is dus te begrijpen, dat men bij Roodenburg met grote verbazing kennis heeft genomen van de plannen om in de Leidse Hout een concours hippique te organiseren. Inderdaad had men tevoren maatregelen genomen om de grasmat op het hoofdterrein zo veel mogelijk te sparen. De re geninstallatie heeft er in de droge tijd langdurig werk ge daan en men heeft het gras niet gemaaid om de schade tot het uiterste te beperken. Deson danks kon niet voorkomen wor den, dat hier en daar de kluiten gisteren omhoog sprongen. Zonder iets te willen afdoen aan de waarde van de paarde- sport, is het moeilijk het trai ningsverbod voor Roodenburg en het hippische evenement van gisteren met elkaar te rijmen. Illl!ll!!lllllllllll!lllllllllllllllllllllll!l!!llll!llllllllllll!llllllllllllll!lllillllllllll!ll||||||l!llllll!ll!||lj||||!l!ll Cat 0 fouten 73 1/5 sec; 2. M. M. Koster met Cobbey 0 fouten 76 sec; 3. Anton Ebben met Schwarzdrossel 0 fouten 76 3/5 sec; 4. Lt. kol mr. R. J. E. M. van Zlnnicq Bergman met Rodeo, 3 straf punten 83 sec; 5. Rob Kouwenberg met Quodian 4 strafpunten 82 3/5 sec. Springconcours Puissance. 8 hinder nissen van minimaal 1.40 meter op een parkoers van 420 meter. Maximum tijd 584 sec.: 1. Anton Ebben met Schwarz drossel 0 strafpunten; 2. M. M. Koster met Cobbey 3 strafpunten; 3. Lt. kol. R. J. E. M. Zinnicq Bergman met Rodeo 4 strafpunten; 4. Guust van der Kar met Ylone 4 strafpunten. Eenspannen tuigpaarden, limietklasse f. 600,1. J. D. Bulk met Robino; 2. Verwey met Rumanda; 3. J. v. d. Touw met Robert; 4. W. Hamoen met Jan; 6. T. P. van Dijk met Valgraaf Eenspannen tuigpaarden, limietklasse f. 1200,1. J. D.Bulk met Robino; 2. T. P. v. Dijk met Geraldo; 3. H. Nederhof met Willem; 4. Verwey met Rumanda; 5. E. Hemmes met Pronko. Eenspannen tuigpaarden, gereden door dames: 1. mevr. G. Geertsema-Bulk met Marijke 2. mevr. v. d. Touw-de Vries met JancKo 3. mevr. van Dijk met Geraldo; 4. mej. Hemmes met Sir us. Tweespannen tuigpaarden, limiet klasse i. 500,— 1. W. Hamoen met Wil lem en Nico; 2. E. Hemmes met Sirus en Pronko; 3. v. d. Touw met Hans en Jo- han; 4. T. P. van Dijk met Valgraaf en Titulair; 5. B. T. van Dijk met Richard en Geraldo. Tandems tuigpaarden: 1. J. W. van Dijk met Alpfrea en Ulex; 2. E. Hemmes met Sander en Graaf Trior; 3. J. v. d. Touw met Jancko en Robert; 4. J. D. Bulk met Robino en Rinzo; 5. T. P. van Dijk met Alfred en Ulex;; 2. E. Hemmes Eenspannen tuigpaarden, open klasse: 1. J. W. v. Dijk met Alfred 2. W. Marnoen met Han; 3. E. Hemmes met Sandor; 4. Verwey met Marijke; 5. B. T. van Dijk met Ulex. Demonstratie van harddravers, aange spannen voor sulky en gereden door amatrices in kostuum: 1. Thea Cornelia; 2. Quirinus; 3. Peter Spencer; 4. Woel water. Gratie en charme bij het concours éénspannen tuigpaarden, gereden door dames. (Foto LD/Van Vliet) Zó maar, voor de sport.... Haagse moeder van vier kinderen behaalt einddiploma Gymnasium Vader fungeerde 4 jaar als babysitter! (Van onze Haagse redactie) Voor de 32-jarige mevrouw H. El- sas-Mooyman uit Den Haag, moeder van vier kinderen, varierende in de leeftijd van 4 tot 10 jaar. was het gistermiddag om 3 uur te Amersfoort een gelukkig moment! Toen hoorde zü namelijk, dat zü geslaagd was voor het einddiploma gymnasium. Op haar lUst prijkten vele mooie cüfers. Vier jaar geleden besloot zü ze was toen 28 en het jongste kind was nog maar een maand oud zó maar, voor de sport te proberen het einddiploma gymnasium te behalen. Mevrouw Elsas- Mooyman ging een avond-lyceum cur sus in Den Haag volgen, hetgeen bete kende dat zij drie avonden per week weer naar ..school" moest van half ze ven tot half elf. De andere avonden was het hard blokken geblazen en van zorg voor de kinderen kon natuurlük niet veel komen. Haar echtgenoot nam al de avonden, dat zün vrouw op cursus was, de zorg over en zo fungeerde hij als baby-sitter. Voor hem was een avondje „uit" er niet meer bij De studie van deze ondernemende moeder, die haar schooljaren op de Mulo had afgesloten, vorderde goed. Ieder jaar kwam zü een stapje nader tot het einddoel. Het laatste studiejaar was nog drukker: behalve de avonden had zü ook op zaterdagmiddagen les. Op 11, 12 en 13 mei jl. deed zü schrif telijk examen. Gistermiddag werd de kroon op haar Üver en doorzettingsvermogen gezet: het einddiploma gymnasium kon haar overhandigd worden. Zü deed samen met 25 andere kandi daten eindexamen. Dat mevrouw Elsas- Mooyman een goede gegadigde was, blükt wel uit het feit, dat zü een van de slechts drie geslaagden was. Verder moeten er drie van haar ploeg een her examen doen. Gisteravond heerste een vrolüke stemming in huize Elsas aan de Ley- weg. Om alle gestudeer en de span ning te vergeten, gaat de familie spoedig heerlijk met vakantie. Maar daarna staat voor deze Haagse huis moeder een andere studie op het pro gramma. Zij wil Middelbaar Frans gaan studeren in Den Haag, met het doel deze studie later te Lelden te vervolmaken. De moeilijkheden in Irak Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt dat vijf Iraakse ministers om ont slag hebben gevraagd na een menings verschil met andere kabinetsleden over het verlenen van bevoegdheden aan de communisten. Volgens „Al Ahram" zün vier van hen communist en de vüfde communistisch gezind. Het zün de mi nisters van Gemeentezaken. Openbare Werken, Voorlichting, Handel en Agra rische Hervorming en Oliezaken. Pre mier Kassem zou de ontslagaanvragen bestuderen. Het blad schrijft dat de vüf ministers bü Kassem geprotesteerd heb ben tegen zün besluit om de commu nistische volksweerbaarheidsbeweging te ontwapenen. Commandeur A. van Strien naar Curasao vertrokken Met het m.s. „Prins der Nederlanden" van de KNSM zijn vanochtend de Com mandeur der Kon. Marine A. van Strien en echtgenote naar Curacao vertrokken. Commandeur Van Strien werd onlangs benoemd tot Commandant Zeemacht der Ned. Antillen. Met bovengenoemd passagiersschip begeeft hü zich naar zün nieuwe stand plaats om aldaar het commando van de Zeemacht te aanvaarden. Europahuis met dakterras bij het Amstelstation Parkeerruimte voor 150 auto's De architect ir. H. A. Maaskant, bouwmeester van het Groothandelsge bouw te Rotterdam en hoofdarchitect van het nieuwe Hiltonhotel in de hoofd stad, heeft dezer dagen opdracht ont vangen tot het ontwerpen van een groot kantoorgebouw met negen verdiepingen, dat gebouwd zal worden bü het Amstel- slation te Amsterdam, op het punt waar de nieuwe Gooise weg op het Mr. Treub- plein uitmondt. Het gebouw dat de naam Europahuis zal dragen zal een vloeroppervlak van 14000 vierkante meter krügen, waarvan het grootste deel reeds is verkocht. In dien de gemeente 't ingediende ontwerp goedkeurt, zullen de eigenaars van het pand de beschikking krügen over par keerruimte voor ongeveer 150 auto's. In het sous-terrain komt een fietsenstal ling voor 400 fietsen. Voor gezamenlijk gebruik van de deel nemende ondernemingen is een dakter ras geprojecteerd met een zaal annex dienstwoning bestemd voor vergaderin gen, lezingen en andere bü eenkomsten. Elfjarige holbewoner duikt na week op (Van onze Haagse redactie) Een elfjarige jongen uit Den Haag, wiens opsporing was verzocht, blükt een weeklang in een zelfgemaakt „hol" op een terrein aan de Loosduinseweg te Den Haag te hebben geleefd. Gisteren is de jongen, gedreven door honger, uit zün vrüwillig kluizenaarschap teruggekeerd. De ouders hadden zich ongerust ge maakt over het wegblüven van de knaap sedert hü op 21 juli de ouderlüke woning verliet. Deze week ontving een familielid echter een briefje van de Jongen, waarin hü schreef dat hem niets ernstigs was overkomen en dat hü het goed maakte. Waarom de jongen verkoos holbewoner te worden, is niet bekend.... Plannen nieuwbouw voorlopig van de baan Nog een bankschuld van f. 1.800.000 Onder leiding van de president-com missaris, mr. J. H. B. Kernkamp uit Laren, werd hedenochtend ten kantore der vennootschap de aandeelhouders vergadering gehouden van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg Zn te Leiden. Bü de bespreking van het jaarverslag en de jaarstukken vroeg de heer Van der Werff namens een groep aandeel houders o.a. naar de bankschuld, de vooruitzichten van de bedrüfsresultaten en de plannen voor nieuwbouw. Spreker kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de zaken in 1957 te optimistisch zijn beoordeeld. In de afgelopen twee jaar is een verlies van f846.000 geboekt! Van de züde van commissarissen en directie werd erop gewezen, dat allerlei omstandigheden, o.a. de daling van de wolprüzen, er toe hebben geleid, dat de Het Leidse Slachthuis in 1958 RUIM 2.500 SLACHTINGEN MEER DAN IN 1957 In het openbaar slachthuis werden het vorig jaar in totaal 24.781 (1957—22.166) dieren geslacht. Hieronder was het aan tal varkens (8.550) het grootst. Het aan tal nuttige kalveren bedroeg 5.720, ter- wül 5.338 runderen werden geslacht. In de gemeenten Leiden en Oegstgeest (met tezamen 89 slagerijen) werden 1481 surveillance-bezoeken gebracht bij de slagers en 800 bü vleeswaren ver kopers, restaurants, automatieken e.d. Ook in de overige onder controle van het slacht huis staande gemeenten werden de ver koopplaatsen voortdurend gecontroleerd. Bü deze controles werd 41 maal een partü vlees of vleeswaren inbeslagge- nomen (met een totaal gewicht van 172 kg) wegens bederf, terwül 23 partüen vlees (met een totaal gewicht van 315 kg) in beslag genomen werden, die bij invoer niet ter nadere keuring waren aangeboden. Deze laatste partüen wer den na keuring en betaling der verschul digde rechten aan de eigenaars terugge geven. Van de meer ernstige overtredingen werd proces-verbaal opgemaakt, bü de overige werd volstaan met een monde linge of schriftelüke waarschuwing. Het aantal processen-verbaal, opge maakt door ambtenaren van de dienst bedroeg 13. In de tot de Keuringsdienst „Leiden" behorende export-keuringsdiensten wer den 1.487.023 kg (1957—949.334 kg) vlees waren en organen, benevens 1.084 var kens en 38 schapen (195769 varkens) voor uitvoer naar het buitenland ge keurd. In het verslagjaar werd geen miltvuur gediagnotiseerd. Paratuberculose werd slechts vier maal gevonden. Varkens pest werd geconstateerd bü 29 varkens en 20 biggen. Onder een tweetal koppels schapen werd rotkreupel aangetroffen. Bij het diergeneeskundig toezicht, dat bü de ingangen van de veemarkt wordt uitgeoefend, werd bovendien nog in 7 gevallen rotkreupel geconstateerd. In 5 gevallen werden de aangetaste en ver dachte dieren onder toezicht vervoerd naar openbare slachthuizen om aldaar te worden geslacht. Twee koppels werden op last van de inspecteur van de Vee- artsenükundige Dienst onder toezicht teruggevoerd naar de bedrijven van her komst om aldaar in quarantaine te worden gesteld. Eenzelfde lot trof een tweetal koppels biggen, waaronder zich zieke dieren be vonden, welke verdacht waren te lü- den aan varkenspest. Ook in dit verslagjaar werden met horzels besmette runderen aangetroffen. De vervoerders werden verplicht de runderen met de hiervoor aangewezen middelen terstond te laten wassen, ter wijl het aan de beoordeling van de in specteur van de Veeartsenijkundige Dienst en de ambtenaren van de Alge mene Inspectie Dienst werd overgelaten of al dan niet een strafvervolging zou worden ingesteld. Onze stadgenote, mej. O. Kraak, is geslaagd voor het examen Engels MO-A. gehele textielindustrie in de afgelopen jaren in een impasse is geraakt. Men heeft de tijd en de markt tegen gehad! Thans is een herstel ingetreden. In ver- getijking met het vorig jaar was het eerste halfjaar van 1959 winstgevend. Voor wollen dekens en wollen stoffen is de orderpositie tot eind oktober ver zekerd. Over de verwachtingen in no vember en december is nog niets te zeg gen. Met de wolvoorraden, welke tegen lage prijs zün aangekocht, zit men momenteel zeer gunstig. De verkoop organisatie in Bremen (D.) leeft thans sterk op. De wolprijs. welke tot begin van januari steeds daalde, loopt nu weer op. Van groot belang blüft het echter op welk tijdstip Rusland en China op de wereldmarkt verschijnen. Het valt moeilük om voor de toekomst een prognose te stellen, omdat de wol- industrie van tal van factoren afhan- kelijk is. Momenteel heeft de N.V. nog een bankschuld van f 1.800.000. In 1957 was deze schuld echter nog f 3.200.000. De verliezen in 1958 schrijven com missarissen toe aan onvoldoende winst marges en het tijdelijk ontbreken van omzet. Voorlopig zün de plannen voor nieuwbouw van de baan. Op den duur zal men hiertoe echter toch moeten komen. Na deze toelichting werd het Jaarver slag van de directie voor kennisgeving aangenomen en werden de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. De heer Van der Werff wenste geacht te worden tegen te hebben gestemd. Besloten werd ook over 1958 geen divi dend uit te keren en de reserves ad f252.212 in mindering van het verlies- saldo te brengen. Tot commissaris werd bü acclamatie herkozen prof. mr. L. G. A. Schlichting te Breda. Ondanks de tegenslagen, welke men zelf niet in de hand had, werd de directie hulde ge bracht voor de wüze, waarop zü aan de moeitijkheden het hoofd wist te bieden. Veertig jaar café 't Centrum Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer J. van Meizen in het pand Nieuwe Beestenmarkt 13 café 't Cen trum, nu al weer vele Jaren voor talrijke veemarktbezoekers en tal van vereni gingen inderdaad een centrum, opende, Ter gelegenheid van dit jubileum vond gistermiddag een druk bezochte receptie plaats. Zeer velen hebben hier de heer Van Meizen, die indertüd ook een be langrijk aandeel had in de actie „Leiden helpt Vlissingen", gelukwensen, bloemen en geschenken aangeboden. Behalve zeer vele collega's en zakenrelaties, wa ren er afgevaardigden van de V.V. Leidse Boys, biljart- en klaverjasver- enigingen, de Leidse Hengelaarsbond en van pluimveesportverenigingen. Van zelfsprekend deelde ook mevr. Van Mei zen in deze hulde. VICTORIA REGIA WEDEROM IN BLOEI Heden- en morgenavond van 9 tot 11 uur zal de Victoria Regia in de Hortus wederom in bloei staan. Hedenavond vertoont de bloem een witte en morgen een roze kleur. Onze stadgenoot, de heer H. J. Kou- wenhoven, is geslaagd voor het examen tekenen M.O.-akte A (verb, bericht). Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Brammen A. van der Veen te Joure. Naar Hengelo (wijkgem. Centrum) R. A. Bitter te Zy,pe. Naar Wil lige-Lange rak. W. Kalkman, kand. te Capelle a. d. IJssel, die bedankte voor Herklngen (toez.) L. Llngen te Kolder veenÖixpterveen. CIIR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Haamstede-Kerkwerve H. P. Brandsma, kand. te Sneek. OUD-GEREF. GEMEENTEN Tiroolse hoedjes voor de Amerikanen Fransen en Italianen: museumbezoekers (Van onze Weense correspondent) Ofschoon een groot ge deelte van de Oostenrij kers flink vakantie houdt, gemiddeld drie tot vier weken, is Wenen toch niet uitgestorven. Dui zenden en nog eens dui zenden toeristen bevol ken de binnenstad en doen hun best om er in ternationaal en dus on persoonlik uit te zien. Maar het gelukt hun niet ten volle om hun natio nale eigenschappen en het land van afkomst te verbergen. Dat ziet men het duidelükst aan de souvenirs, die zü kopen en aan de bezienswaar digheden die zij bezoe ken. De Duitsers lopen over dag alle musea, kerken en paleizen systematisch af, zoals ze in de reisgids staan aangegeven, en 's avonds raken ze los en worden luidruchtig, voor al in Grinzing, waar ae koppige wün hun parten speelt. Het gemakkeiykst herkent men onderwijze ressen en nonnetjes uit Duitsland, omdat zü hele stapels foto's en prent briefkaarten kopen, waar mee ze straks hun aard rijkskunde- en geschie denislessen interessanter willen maken! Maar men kan zioh ook vergissen. Op het plein voor de Stefanskathe- draal drentelden twee jonge meisjes in de kort ste shorts, die ik ooit in mün leven Heb gezien. Zelfs de Weners, die heus niet preuts zün, vonden het vreemd en dachten aan een Amerikaanse voorhoede. Bij nader toe zien bleek echter dat het luchtige tweetal in een Nederlands boekje stond te bladeren. Toen vader en moeder htm kinderen hadden ontdekt, ging het viertal op zoek naar sou venirs, waarbij de keuze viel op kleine grammo foonplaten. Terwül de ouders een bod deden op de operette „Die Fleder- maus" vonden de twee meisjes een potpourri van alpenliedjes met schrille jodlers toch „ech ter" en daarbij bleef het natuurlük. Amerikanen vormen hier twee groepen. De ouderen, en beter gesi tueerden. zün van alle toeristen de enigen die echte duTe souvenirs kun nen kopen, büvoorbeeld een avondtasje van petit- point-gobelin voor meer dan 500 gulden. De jon geren vinden het niet eens mooi. Ze slenteren in hun spükerbroeken door de binnenstad en kopen het liefst een Ti- rools hoedje met een grappig wippende veer. Ze laten zich daarmee fotograferen, terwül op hun rug nog een grote strooien cowboy-hoed bungelt. Over het alge meen zün de jonge Fran sen en Italianen de meest serieuze toeristen. Men ziet ze bü voorkeur in het grote „kunsthistori sche" museum, waar de prachtigste werken van Titiaan, Tintoretto en Rubens, vooral de waar devolste Breughel-serie en een paar magnifieke zelfportretten van Rem brandt hangen. Dit mu seum blüft ook 's avonds geopend omdat de toe loop zo groot is. De en tree-kaartjes zün reeds dagen van tevoren uit verkocht. Met de zeker heid van slaapwande laars stevenen deze bui tenlandse jongeren dade- lük op een bepaald schil derij af, dat zü alleen van reprodukties kennen, maar waarvan ze nauw keurig weten waar het in dit museum hangt! Dan staan ze soms urenlang voor dit ene schilderij nu eens in stille verruk king en dan weer luid discussiërend tot het sluitingsuur toe. Deze jonge toeristen kopen ge- woonlük geen souvenirs, maar nemen herinnerin gen mee. die onbetaal baar zün voor hun ge hele leven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3