Nixon sloeg in Siberië „Spijkers met koppen" ZëB Schuld voor huidige toestand ligt niet bij ons Westduitse mijnindustrie dieper dan ooit in de put //ter om in te (njfenf Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 30 JULI 1959 .55 De Amerikaanse vice-president Nixon heeft gisteren zyn reis door Siberië voortgezet, waarbU htf z\jn campagne voor vrijheid van meningsuiting en zjjn verdediging van de politiek van het Westen op krachtige wijze voortzette. Nixon is woensdag met een Russisch straalverkeersvliegtuig uit de Westsibe- rische hoofdstad Nowosibirsk naar Dverdlofsk vertrokken. Buitenlanders Aiogen beide steden slechts bezoeken, wanneer zij in het bezit zijn van een speciale vergunning van de Sovjetrus- sische regering. Nixon werd in Sverdlofsk hartelijk ontvangen. Een menigte van naar schatting drieduizend belangstellenden omringden hem toen hij, na een bezoek aan de burgemeester, de trappen van het stadhuis afdaalde. Nixon wuifde en zei dat hij groeten overbracht van pre sident Eisenhower en het Amerikaanse volk. Toen hij mededeelde dat hij ojn. werd vergezeld door een broeder van de pre sident, dr. Milton Eisenhower riep ie mand: „Waar is Eisenhower?" Hierop drong de menigte op en zij versperde Nixon de weg naar zijn auto, zodat politie hem moest helpen zijn voertuig te bereiken. In de straten van Sverdlofsk stonden weer andere duizenden langs de weg, die applaudisseerden en wuifden naar de Amerikanen. Voor zijn aankomst in Sverdlofsk had Nixon een bezoek gebracht aan een bijna voltooid waterkrachtstation, dat ongeveer 25 kilometer buiten de stad is gelegen. Bij dit bezoek geraakte Nixon in ge sprek met een elektricien, die hem vroeg waarom hij .slechts over vrede sprak en zijn woorden niet met daden onder streepte. „De Verenigde Staten hebben nog steeds zeer vele bases in andere landen", aldus de Russische elektricien. Nixon antwoordde: „Ik heb hier ta melijk uitvoerig met de heer Kroesjt- sjef over gesproken. Wanneer Rusland en de Verenigde Staten overeenstem ming hebben bereikt over ontwapening en een afdoende inspectieregeling, kun nen wij een beslissing nemén over het vraagstuk van de bases. Hierop antwoordde de elektricien: „Ik ben niet voldaan. De Sovjet-Unie bezit geen buitenlandse bases". Regeringswijziging in Kerala De communistische regering van de Indiase staat Kerala zal voor het einde van deze week door president Prasad worden ontslagen en vervangen door een bestuur onder zijn leiding, zo is in goedingelichte politieke kringen in Nieuw Delhi vernomen. Naar verluidt is dit denkbeeld giste ren uitgewerkt op een kabinetsvergade ring in Nieuw Delhi. De meeste minis ters achten de tijd rijp voor ingrijpen in de staat de enige van India, waar de communisten aan het bewind zijn aangezien bij de campagne van de niet- communistische oppositiepartijen reeds zestien mensen om het leven zijn ge komen. Men verwacht dat het kabinet vandaag een definitieve aanbeveling aan president Prasad zal opstellen om de grondwet van Kerala op te schorten en het bestuur over te nemen. Dit zou automatisch het ontslag van de com munistische regering met zich mee brengen en algemene verkiezingen bin nen een half jaar. Kerala is in de afgelopen zes weken het toneel geweest van massabetogingen tegen de regering, die er door de oppo sitie van beschuldigd wordt meer de partijbelangen voor te staan dan het volk te dienen. Gezien de beschuldigin gen, dat de communisten geknoeid heb ben met de kieslijsten, verwacht men. dat het stelsel herzien zal worden voor er verkiezingen worden gehouden. De communisten zijn inmiddels een vergeldingscampagne begonnen en heb ben de regering van de Indiase staat West-Bengalen van wanbeheer beticht. West-Bengalen is na Kerala het sterkste communistische bolwerk in het land. Lancering Atlas slaagde, kunstmaan uitgesteld De dinsdagavond met succes gelan ceerde Amerikaanse raket Atlas-B heeft een afstand van 8800 km boven het zui delijk deel van de Atlantische Oceaan afgelegd, zo is uit Cape Canaveral ver nomen. Naar uit betrouwbare bron ver luidt zijn drie of vier geslaagde lance ringen voldoende om een raket van dit type militair bruikbaar te maken. De luchtmacht maakte gisteren bekend dat zij het zoeken naar de afgeworpen neus- kegel heeft gestaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kendgemaakt, dat de lancering van een vijfde satelliet van het type „Discove rer", die gisteren plaats zou vinden, we gens ongunstige weersomstandigheden 24 uur is uitgesteld. De gruwelen in Kirkoek De Iraakse premier, brigade-generaal Kassem, heeft verklaard dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de „moord partijen", tijdens de recente door de communisten geïnspireerde opstand in de Noordiraakse oliestad Kirkoek door een krijgsraad zullen worden be recht. „In het vervolg zal ik elke aanval met een tegenaanval beantwoorden", aldus Kassem. De premier toonde de journalisten kaarten, die te Bagdad in de gebouwen van het studentenverbond zijn aange troffen. Op deze kaarten, waarop alle wijken van Bagdad voorkwamen, waren bepaalde huizen met een speciaal teken aangegeven. Dergelijke kaarten zijn ook aange troffen in Nasirija. in Zuid-Irak, in Sa- mawa en in drie Bagdadse districten. „Uit alles blijkt dat in deze plaatsen overeenkomstige moordpartijen moes ten worden aangericht als de slacht partij in Kirkoek", aldus Kassem. De militaire gouverneur van Irak heeft alle Iraakse burgers opgedragen binnen drie dagen hun wapens bij de autoriteiten in te leveren. Overtredin gen zullen „streng gestraft" worden. Voorts werd de leden van de onoffi ciële volksverzetsgroepen verboden uni formen te dragen: overtreders kunnen drie jaar gevangenisstraf of 1500 gul den boete krijgen, Nixons reactie was fel. Hij stelde snel achter elkander enige vragen: „Is Hongarije soms een Russisch land? En is Polen uw land? En is Oost- Duitsland soms ook Russisch gebied? Waarom liggen er in deze landen Russische troepen? En u heeft zeker ook wel eens van Roemenië en Bul garije gehoord? Weet u dat het Sovjet-volk één dag van de vier uitsluitend voor bewape ning werkt? Dat is de oorzaak van de internationale spanning!" Nixon deelde de arbeiders, die dit ge sprek volgden, mee dat hij zaterdag a.s. een toespraak voor Radio-Moskou zou houden, waarin hij een opsom ming zou geven van alle pogingen van president Eisenhower om de interna tionale spanning door vredesvoorstel len te verminderen of weg te nemen. „Doch de Sovjetrussische regering heeft al deze voorstellen verworpen. De schnld voor de huidige toestand ligt zeker niet eenzijdig bij ons", al dus de Amerikaanse vice-president. Bij een bezoek aan een grote machi nefabriek in Sverdlofsk werd Nixon ge vraagd of hij het denkbeeld van het bestaan van een „ijzeren gordijn" in Europa kon rechtvaardigen. Nixon ant woordde met een beroep voor een al gehele vrije uitwisseling van denkbeel den tussen Oost en West, hetgeen o.m. een beëindiging van het storen van buitenlandse radio-uitzendingen door de Sovjet-Unie zou moeten inhouden. Eisenhower hield persconferentie President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat vice-president Nixon zich prachtig van zijn taak gekweten heeft tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. Hij voegde hieraan toe dat slechts de tijd zal uit wijzen of het bezoek de spanning tussen Oost en West werkelijk heeft vermin derd. Over de conferentie in Genève zei hij dat er tot op heden geen vooruitgang is gemaakt, die het bijeenroepen van een topconferentie zou rechtvaardigen. Ook werden hem vragen gesteld over het jongste Westelijke voorstel in Ge nève inzake Berlijn. Eisenhower zei dat in de Westelijke rechten in de stad op geen enkele wijze wijzigingen zullen komen aan het ein de van een eventuele interim-periode tenzij alle bezettlngsmogendheden - de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie - daar eenstemmig hun goedkeuring aan hechten. Als er geen wijziging komt, zullen de Westelijke rechten dezelfde zijn als thans. Op vragen naar aanleiding van de door de Sovjet-Unie gewraakte „gebeds week der onderdrukte volken" ant woordde Eisenhower dat hij reeds in 1952 had verklaard dat de Ver. Staten nooit het denkbeeld zouden aanvaarden, dat er werkelijk vrede heerst zolang niet elk land het recht heeft zijn mening kenbaar te maken. Hij had toen gezegd dat de VS steeds alle vreedzame mid delen zouden aanwenden om een wer kelijke vrede te vestigen. Molotof terug naar Moskou? Volgens een speciale correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" staat premier Kroesjtsjef op het punt een einde te maken aan de ballingschap van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Molotof. De Sovjetleider heeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij vertrouwen heeft in Molotof als diplomaat, ondanks diens Stalinistische opvattingen aan gaande de politiek. Molotof, aldus de correspondent, zou weer een plaats in het ministerie van Buitenlandse Zaken kunnen krijgen. De vervoerstarieven in E.G.K.S.-landen Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, hebben vrijwel alle regerin gen der zes ledenlanden van de EGKS zich uitgesproken tegen een eventuele afschaffing of wijziging, zoals beoogd door de Hoge Autoriteit, van de vooi- keurstarieven, welke van toepassing zijn voor het transport van produkten. niet vallende onder het Gemeenschapsvei- drag, maar wel bestemd voor kolen- en ijzer- en staalondememingen, voorna melijk mijnhout, cement en constructie materiaal. De Westduitse en Italiaanse regerin gen hebben reeds doen weten, dat het optreden van de Hoge Autoriteit buiten het kader van het verdrag valt of niet gemotiveerd is, terwijl de andere rege ringen ernstige twijfel in dezelfde ricn- ting hebben doen horen. Britse kunstmaan De Britse regering heeft bekend ge maakt van plan te zijn binnen twee jaar met behulp van een Amerikaanse Scout-raket een satelliet de ruimte in te schieten. De kunstmaan zou bijna 70 kilo moeten wegen. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. v. d. sola. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Festival v. Salz burg 1959: Die Zauberflöte, opera. (Om 21.15—21.30 Journ.). 23.00 Nws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.17 Sportact. 23.27—24.00 Dlscotarla. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. enweer- ber. 19.10 Braziliaanse Folkloristische en amus.muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R.: pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Gelijk oversteken, radloverkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschrlftenkron. 22.10 Orgelrecltal. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 NwS. en SOS- ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 V .d .Jeugd. NTS: 17.30— 17.40 De Verrekijker, intern. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek a. d. schrijftafel, 20.30 Hllde Krop, rep. 20.40 Documentaire. 21.00 Het Hemelbed, t.v.-spel. 22.30 Sluiting. Dynamiek (Van onze t.v.-medewerker) De goede stad Leiden verschijnt nu niet zo bar veel in het beeld. Des te meer vermeldenswaard is het. dat - zij het gedeeltelijk indirect - gisteren tot tweemaal toe iets met betrekking tot de Sleutelstad op de beeldbuis was te aan schouwen. Dat het beide keren te van gen is onder het kopje „dynamiek", dat feitelijk geschreven is naar het op het NTS-journaal volgend AVRO-program- ma toe, is een reden tot verheugenis te meer. Daar was in de eerste plaats het rustige interview met de heer Verolme, (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse mijnindustrie, speciaal die in het Ruhrgebied, laat de laatste dagen meer dan ooit noodkreet op noodkreet volgen. De reeks van maatregelen, die gedurende enkele maanden is getroffen om haar te helpen, heeft geen succes, gehad. De onverkoopbare voorraden kolen blijven groeien: van 14 miljoen ton tot 15 miljoen ton, van 15 miljoen ton tot 16 en meer miljoen ton. Morgen, vrijdag, komen vertegenwoordigers van het Kolen- en Oliekartel te Düsseldorf bijeen om te praten over de grote invloed op de stookoliemarkt van een reeks kleine oliefirma's, die het kartel ondergraven met zeer lage olieprijzen (tot 50 pet. van de kartelprijzen)Het kartel staat dan ook op springen en dreigt te worden opgezegd door de oliemaatschappijen. Olie- en Kolenkarfel staat op springen Op het gebied van het vinden van op lossingen om de mijnindustrie uit de put te helpen, was men de afgelopen maanden bepaald vindingrijk. Er is ge knutseld met een kartel tussen mijnen en oliemaatschappijen, omdat toch wel vooral de concurrentie van stookolie (voor de industrie) de mijnen de das om deed. Er is gewerkt met het afknij pen van de invoer uit Amerika en met bijzondere invoerbepalingen ten voordele van Ruhrgebied en de Noordduitse ha vens en ten nadele van Rotterdam. Men heeft voorts getracht het ei van Colum bus te vinden door mijnwerkers naar andere industrieën over te hevelen. Men ging tenslotte over tot het stilleggen van het werk in kolenlagen, die niet rendabel waren. Dit alles zette, zo is dezer dagen wel bijzonder duidelijk ge worden, geen enkele zode aan de dijk. Het feit dat bijvoorbeeld sedert ja nuari goed 50.000 mijnwerkers zijn ont slagen - dat is 10 van het totaal - betekende, dat de overigen harder gin gen werken, meer kolen naar boven brachten en de voorraad nog vergroot ten, nog te meer daar zij thans voorna melijk werken in rijke kolenlagen. Een hard gelag voor de mijndirecties is voorts, dat de hoogconjunctuur van het moment geen enkele uitwerking heeft op de kolenafzet: ijzer- en staalindustrie, die kunnen wijzen op records, gebruiken, geen mud kolen of cokes meer dan een jaar geleden. Men begint dan ook in te zien, dat het onbegonnen werk is de opmars van de stookolie te trachten te stuiten met *d ;ertentle O' kunstmatige „oplossingen". Men erkent dat hier een economisch proces aan de gang is, waaraan men zich moet aan passen. Overigens worden er thans van twee kanten nieuwe „oplossingen" voor dit enorme probleem aan de hand gedaan: in het Ruhrgebied zelf pleit men van directiezijde voor een straf georgani seerd syndicaat voor de kolenverkoop, verbonden met een even strakke concur rentieverhouding kolen-olie met als doel uiteraard het stopzetten van de groei van de olieafzet. Noch te Luxemburg vanwege de EGKS, noch te Bonn van wege minister Erhard voelt men hier ook maar iets voor. De tweede „oplos sing" komt van de zijde van Gutermuth, voorzitter van de Mijnwerkersbond, die aandringt op nationalisatie van de mij nen. Met het Britse voorbeeld voor ogen, waar de door Labour-regeringen gena tionaliseerde mijnen nu even diep in de put zitten als de particuliere Duitse mij nen, gelooft men te Bonn bepaald niet dat hier nu de juiste oplossing voor dit structurele probleem ligt. Wel meent men te Bonn dat het tijd wordt om de Bondsrepubliek in de hoge autoriteit der EGKS. nu eindelijk toch eens door een tweede man, naast het vorige week reeds gekozen lid Potthoff, te doen ver tegenwoordigen. De Duitse kolenpositie, zowel in eigen land als in Europa, wordt namelijk zeker niet sterker door de on zekerheid over dit tweede lid, dat men maar niet kan vinden, omdat blijkbaar geen man van formaat in de Bondsre publiek wil. Dat men daarbij thans steen en been klaagt over de zwakke positie van de grootste twee Europese kolenproducenten, Frankrijk en Duits land, in de hoge autoriteit, heeft men aan zichzelf te wijten en klinkt ietwat huichelachtig. Parijs en Bonn schoven zelf de Italiaan Malvestiti als hoge auto- riteitspresident naar voren en zullen on der het vice-presidentschap van onze landgenoot Spierenburg en de Belg Cop- pe niet uit kunnen komen. Men heeft hier voorts al te duidelijk laten blijken dat in Duitse en Franse ogen de EGKS cp het stuk van de energiepolitiek in Europa niet meer de hoogste autoriteit bezit. Waar men zo handelt, lijken klachten slechts een onderdeel van een hachelijke politiek. De kolencrisis wordt er dan ook zeker niet door opgelost. Die grijpt hier iedere dag verder om zich heen. die in zijn luttele vakantiedagen tot de conclusie was gekomen, dat de Sterren gebergte-expeditie - we mogen toch wel zeggen in oorsprong en uitvoering een grotendeels Leidse aangelegenheid - van een nationale zaak tot een nationaal schandaal dreigde uit te groeien. Toen ging de dynamische scheepsbouwer kwaad worden en verzocht enige be stuursleden hem er het fijne eens van te vertellen. Een garantie van twee ton leverde het gesprek op en daarmee zijn ze er. waar dat geld uiteindelijk ook vandaan zal komen. Verolme zet zich er voor in en dan wordt de zaak wel af gebouwd. Daarop kunnen Nederland en ook onze verre stadgenoten in het oer woud stellig rekenen. Verder besteedde de NTS-journaal- dienst ruime aandacht aan de florale dynamiek der Leidse jeugd, die met as sistentie van onze Rijnsburgse buren iets tot stand brachten, waarover burge meester Van Kinschot met kennelijk welbehagen de koesterende blik liet gly- den. Na een boeiend, goed afgerond, „Sport- panorama", uitsluitend gewijd aan het nemen van hindernissen, kwam Rotter dam in het brandpunt te staan. De enorme vaart, die de grote havenstad beheerst, heeft Cas Oorthuys bezield tot een zwerftocht van drie jaar, waarbij hij niet minder dan 8.000 foto's schoot. Daaruit koos hij de 240 beste en dat werd dan een boek, waaruit, vervat in een goede filmreportage, het één en ander vertoond werd. Commentaar en beeld correspondeerden niet immer, maar het dynamische geval liep kenne lijk zo nu en dan uit de hand. De woor den, die onze confrator De Boer erover schreef, gingen voor ons leven, zoals bijv. over de Maas: „En wij hebben in haar gezwommen - koud kon zij zijn van de Rijnse gletsjers; brak was zij altyd, brak van de zee, en ook altijd woelig, stug en diep". Weer waarde ook de geest van Verolme over het scherm! Ook in het slotnummer van de uit zending zat vaart, zij het, dat de diep gang, van de verbeelding van de letters E en F te wensen over liet. Zoals we nu nog denken aan de A van Elisabeth An dersen en de B van Kees Brusse, zo zal het ons niet gaan bij de E van Ellington of van Engeland noch ook met de F van Frankrijk en Freesse, niet bij de E ook van één van de „jongens", Ed van der Elsken, maar wel bij zijn foto's en ook bij de gezellige „Fanfare". BINNENLAND De 50-Jarlge heer B. H. M. Bothe te Amersfoort, die tot directeur van het Ne_ derlands Zuivelbureau is benoemd, zal zijn nieuwe functie per 1 augustus 1959 aanvangen. De nieuwe directeur is voor zitter van het Nederlands verpakkings centrum. In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is thans ook overleden mevrouw Werner uit Soest ,dle zwaar gewond werd bij het ernstige verkeersongeluk dat dins dagmiddag in De Bilt gebeurde. Haar man werd toen op slag gedood. Op het filmfestival dat in de eerste week van augustus in Moskou wordt ge houden, zal de Nederlandse film „Fan fare" van Bert Haanstra worden vertoond. Op het programma staat voorts de Ame rikaanse film „Het dagboek van Anne Frank". Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Kleijwegt, over het uitstel van eerste oefening voor onderwijzers, heeft de minister van Defensie meegedeeld, dat in derdaad slechts aan enkele tientallen on derwijzers uitstel van eerste oefening zal worden verleend voor het cursusjaar 1958/ 1959, maar dat bijna 200 onderwijzers, die reeds eerder uitstel hebben gehad, thans vrijgesteld zullen worden. De voorzitter van de vereniging „Vak school Schoonhoven", de heer W. F. Gold- schmeding uit Amsterdam, heeft medege deeld, dat het ministerie van Onderwijs toestemming verleend heeft om met in gang van september a.s. een opleiding voor galvano-technlek aan de vakschool te Schoonhoven te verbinden. Honderden Europese en een aantal Pakistaanse Jongeren, die het afgelopen jaar met de „American Field Service" (AFS) in de V.S. de laatste klas van een Amerikaanse middelbare school hebben doorlopen, zijn op het ogenblik op de thuisreis, die hen via Nederland zal voe ren. Met twe eschepen, het s.s. „Water man" en het m.s. „Seven Seas", zijn zij respectievelijk op 28 en 29 Juli uit Mon treal vertrokken. Zij zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op 6 en 7 augustus te Rotterdam arriveren. De Amsterdamse zakenman, Lenssen. is door het kantongerecht in Karl-Marx- Stadt (Chemnitz) in de Sovjet-zone van Duitsland tot een gevangenisstraf van 18 maanden veroordeeld wegens dood door schuld en letsel door schuld, in verband met een ernstig verkeersongeluk, dat op 8 april dit jaar plaats greep tussen Oede- ran en Freiberg. Naar de reconstructie van het ern stige auto-ongeluk, dat dinsdag tussen Utrecht en De Bilt heeft plaats gevonden, uitwijst, was niet de bij het ongeluk om gekomen heer L. A. Werner uit Soest de bestuurder van de Austin-automoblel, doch de te Port-Said woonachtige en tij delijk te Den Haag verblijvende heer N. W. de Groot, die zwaar gewond werd. BUITENLAND De commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap beschikt overeen apparaat van ruim 1200 ambtenaren. Op 1 mei had de gemeenschap 291 Duitsers. 266 Fransen, 235 Belgen, 219 Italianen, 122 Nederlanders, 52 Luxemburgers en 14 van andere nationaliteit in haar dienst. De commissie verklaart voorts, dat zij bij het aannemen van personeel in de eerste plaats let op de persoonlijke kwaliteiten, hoewel zij er ook naar streeft een juiste verdeling van nationaliteiten te behouden. Zuld-Slavië is volledig lid geworden van de commissie voor landbouw en voed_ selvoorziening van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Hierdoor is dit land een stap nader ge komen tot het volledig lidmaatschap van de OEES. De voorzitters van de uitvoerende organen van de gemeenschappelijke markt, Euratom en Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben een gemeenschap, pelijk embleem voor de drie organisaties aanbevolen: zes in een cirkel gelegen gouden sterren die de zes leden voor stellen tegen een azuurblauwe achter grond. Dit embleem is geïnspireerd op dat van de Raad van Europa: twaalf gouden sterren in een cirkel tegen een azuren achtergrond. De Indonesische filmkeuringscom missie heeft de in China spelende film „Herberg van het zesde geluk,f (met Ingrid Bergman) op verzoek van de de commu nistisch Chinese ambassade in Djakarta verboden. De Argentijnse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt dat in de provincie Salta in het noordwesten van Argentinië, rijke uranlumlagen zijn ontdekt Na weken droogte en hitte is woens dag eindelijk ook in de Bondsrepubliek Duitsland een overvloedige regen gevallen. Vooral Noord-Duitsland heeft erg van de droogte te lijden gehad. Op weg naar de begrafenis van een colega-zweeivlleger is woensdag de Oos tenrijkse beeldhouwer Erhard Reinegger op de autoweg SalzburgMünchen bij een verkeersongeval om het leven ge komen. Zeven van de tien Engelse midden standers zouden Invoering van het tien delige stelsel voor maten, gewichten en munt toejuichen, zo heeft de Britse Kamer van Koophandel in een opinie onderzoek vastgesteld. Boven Londen en verscheidene Zuid oostengelse graafschappen hebben zich woensdag zeer zware onweersbuien ont last .waarbij zoveel water viel, dat hier en daar laaggelegen huizen onder water kwamen te staan en het verkeer ernstig werd belemmerd. Verscheidene mensen zijn gewond bij verkeersongelukken ten gevolge van slecht zicht. Op het vliegveld van Brussel is een groep van 33 Witrussische vluchtelingen uit Hongkong aangekomen. Deze mensen, die in 1917 uit Rusland vluchtten en daarna in het Verre Oosten hebben ge zworven, tot zij in Hongkong terecht kwamen, zullen in Belgische tehuizen voor ouden van dagen worden opgenomen. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het besnoeide wetsont werp voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 3.168.500.000 dollar goedge. keurd. Het ontwerp gaat nu naar de Se naat. Kort voor de stemming in het Huis verklaarde president Eisenhower op zijn persconferentie dat de voorgenomen be snoeiing van de hulp met 750 miljoen dollar de positie van de Ver. Staten in de wereld ernstig zou schaden. Sir Edmund Hillary, de man die met de sjerpa Tensing Indertijd als eerste de Mount Everest beklom, heeft plannen voor een nieuwe expeditie naar de top van de Everest, ditmaal via de noordelijke helling. Voorts wil hij een groep vrij willigers laten proberen de berg zonder zuurstofapparaten te laten beklimmen. Oost-Dultsland zal een nieuwe serie postzegels uitgeven ter gelegenheid van de opening van het derde Oostduitse sportfestlval In Leipzig. Dit festival be gint in augustus. In Ostanklno nabij Moskou is, vol gens het Sovjet-persbureau Tass een der grootste botanische tuinen ter wereld, met een oppervlakte van 360 ha., voor het publiek opengesteld. De tuin omvat een collectie van meer dan 400.000 plan ten uit alle delen van de wereld. Het gemeentebestuur van Hirosjima heeft bekendgemaakt, dat in de periode van 30 lull '58 tot 30 Juni '59 119 perso nen gestorven zijn aan verwondingen, die zij bij het atoombombardement op 8 augustus 1945 hebben opgelopen. Hler_ door is het aantal slachtoffers van het bombardement tot 60.175 gestegen. Bij het Instorten van een mijngang te Herne in het Ruhrgebied zijn dinsdag nacht zeven mijnwerkers om het leven gekomen. VOOR VRIJDAG 31 JULI. Hilversum I, (402 m.). VARA.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.o0 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO.: 10.00 De vrouw in haar huls, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA.: 10.20 V. d. vrouw. 10.25 Gram. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Orgel spel. 11.35 Gram. AVRO.: Lichte muz. 12.20 Regerirugsultz.Landibouwrubrlek. Het landbouwkundig weeroverzicht. 12.30 Land- en tuLnJb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamerork. 14.25 Voor dracht. 14.45 Bariton en plano. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA.: 16.00 Pianospel. 16.30 V .d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.25 Vakawtietips. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Piano-duo. 18.50 V. d. kind. 19.00 Jazz- muz. VPRO.: 19.30 Het platteland nu, ge sprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, ge sprek. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Lit. caus. 20.20 Het zLngende hart. 20.35 Benelux, caus. 20.45 Daar gaat een domi nee voorbij, caus. VARA.: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA.: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewiide muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 'Fluit- en planorecital. 12.30 Land- en tuimb.meded. 12.33 Piano spel. 12.53 Gram, en event, act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. en sol. 13.45 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Gram. 16.30 Residentie Trio. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Muz. caus. NCRV.: 18.20 De hangmat. 18.50 Rege- rtngsuitz.: Jeugd, werk en toekomst, ge sprek met drs. L. D. van der Werf en dr6. J. H. van Bockel v. d. directie voor de arbeidsvoorziening, resp. consulent voor algemene arbeidsmarktzaken en hoofd van het bureau arbeidsvoorziening jeug digen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huis muziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Idem. 20.40 Kunstrubriek. 21.00 Utrechts Stedelijk ork. en sol. 22.20 Gram. 22.45 Avondoverdenfcimg. 23.00 Nw6. en S.O.S.-ber. 23.15 Muz. caus. 23.35—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Weekjouxn. 20.30—21.40 Speelfilm. Jordaans-Syrische grens heropend De Jordaans-Syrische grens is van daag heropend, zo wordt van officiële zijde mecfegedeeld. De grens is zeven weken gesloten geweest na een Syrische verklaring dat er grensdorpen werden aangevallen. ZATERDAG Kantine nieuwbouw Diaconessenhuls (Houtlaan)Afscheidsreceptie lr. J. J. G. van Hoek als directeur N.V. Wernlnk's Betonmij. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Bloemencorso: Vertrek uit Rijnsburg 2 uur .aankomst Leiden 3.45 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal, Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorna.5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus! Museum vooj Volkenkunde. Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur: 'szondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geoïo- fle van Nederland Op werkdagen van 012 en 2—4 Zon- en feestdagen 2—4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 26); Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateurfotografen (t/m 15 augustus) BIOSCOPEN Rex: „Tarzan in New York" (alle leeft.) Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30. Trianon: „De hond van de Baskervllles" (14 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: „En 's avonds ln de Scala" (alle leeft.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Paradijs onder de horizon" (alle leeft.). Lldo: „Grafin Marltza" (alle leeft.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur. Luxor: „Vrijheren van het woud" (alle leeft.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 Bij geen gehoor b(j Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstclefoon 22222. (over de vierde l(Jn van 1820 uur) I. Luigi Cherubini: „Medea". Opera in drie bedrijven. Libretto van Frangois Be- noit Hoffmann (naar Euripides). Ita liaanse vertaling van Carlo Zangarlnl. Me dewerkenden: Medea, vroegere vrouw van Jason - Maria Meneghlnl Callas, sopraan; Jason, aanvoerder der Argonauten Mlrto Picchi. tenor; Glauce. dochter van Creon - Renata Scotto, sopraan; Creon. koning van Korinthe - Giuseppe Modesti, bas; Neris. dienares van Medea - Miriam Pe- razzinl, mezzo-sopraan; eerste dienst maagd - Lidia Marimpletri, sopraan; Tweede dienstmaagd - Elvira Galassl, so praan; De kapitein van de wacht des ko- nlngs - Alfredo Giacommotti, bariton; twee kinderen van Medea. dienaressen van Glauce. Argonauten. Priesters, soldaten, volk van Korinthe. Orkest en koor van het Teatro alia Scala te Milaan. Dirigent: Tullio Serafin. Ie en 2e .bedrijf. n. Richard Wagner uit „Rienzi": 1. Ouverture. Symphonie Orkest van de Beierse Omroep o.l.v. Fritz Lehmann. 2. Allmacht'ger Vater, bliek herab. Wolfgang Windgassen, tenor. Symphonie Orkest v. Bamberg o..v. Ferdinand Leltner. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.) 12.00 Qrk.conc. 12.45 Meded. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Popul. progr. 13.55 Crioket-ultsl. 14.00 Lichte muz. 14.30 Cricket. 15.00 Hoorsp. 15.30 Twintig vra gen. 16.00 Ortc.conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Ork.conc. en sol. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Engelse liede ren. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06 23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 147 m.). 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmiuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Lich te muz. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Rep. 15.20 Fabrleksf&nfare. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsü. races en lie deren. 17.30 Nws. en koorzang. 18.00 Muz. kaleldoscooro. 18.29 Weerber., Act. en voordr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Liede ren. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nwis. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Klass. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Ork.conc. 16.00 Pianospel. 17.00 Nws. 17.45 Llöhte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.30 Lichte muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 20.00 Festival v. Aix-en- Provence: Die Zauiberflöte, opera. 22.45 Gram. 23.10 Solisten-conc. 23.5224.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 14.45 Plano- spel. 15.00 Operette-muz. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Plano-recital 17.55 Orgelspel en zang. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Omr.ork. en soliste. 20.55 Gram. 21.00 Amusmuz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14.00 Opera-muz. 15.20 Lichte muz. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.10 Gevar. muz. 19.30 NW6. 20.00 Festival te Knokke, chansons. 21.00 Festival te Bordeaux: gitaarspel. 22.00 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P- d hb SÖ a •3 •S* 1 i s El» Amsterdam onweer ntiw 1 20 12 5 Den Helder zwaar bew. n 6 20 15 2 Ypenburg Vlissingen zwaar bew. w.stil 20 14 2 mist n 1 19 14 0.4 Eelde regenbui nw 2 20 12 5 De Bilt mist nw 2 20 12 10 Twente regen wstll 21 12 8 Eindhoven regen wstll 22 13 5 Z. -Limburg zwaar bew. w 4 20 12 6 Helsinki onbewolkt n 2 26 11 0 Stockholm zwaar bew. n 2 26 14 0 Oslo licht bew. ono 4 25 14 1 Kopenhagen regenbui w 1 24 17 0.3 Aberdeen geh. bew. nnw 4 16 11 0 Londen zwaar bew. nnw 3 18 13 0.3 Brussel regen nw 2 20 13 4 Luxemburg regen wzw 4 18 12 14 Parijs regen wzw 4 21 13 1 Bordeaux zwaar bew. wzw 1 23 15 7 Grenoble zwaar bew. wzw 2 27 17 0 Nice licht bew. w 3 32 20 0 Berlijn zwaar bew. z 1 24 14 0.2 Frankfort regen z 6 22 14 1 München regen zzw 4 22 14 10 Zürich zwaar bew. ozo 1 22 14 7 Genëve regenbul zw 6 25 15 0.2 Locarno onweer z 2 27 17 4 Wenen zwaar bew. nnw 4 27 16 0.3 Innsbruck geh. bew. wstil 20 13 02 Belgrado onbewolkt no 1 19 0 Athene onbewolkt wstll 32 Rome onbewolkt z 10 34 25 0 AJacclo onbewolkt ono 2 33 17 0 Madrid onbewolkt wstll 34 17 0 Mallorca licht bew. O 4 21 0 Lissabon onbewolkt nnw 10 25 16 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2