Geneefse conferentie is mislukt; aanstaande woensdag liet einde WEERBERICHT Verdaging verwacht waar toenadering onmogelijk bleek Gouverneur van Nieuw Guinea voor overleg terug in Nederland Kroesjtsjef blijft optimistisch Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 JULI 1959 No. 29808 Over 5 weken is Wet al september. Dan draagt u uw nieuwe regenjas met genoegen, vooral daar u ztch nu in onze Service verkoop zo n pracht Jas kunt aanschaffen met Alle bekende merken o.a. Valmeline, Ntno-Ffexl House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme smgel l- LödeDi Gr:°.,T„, Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gromyko en Herter spraken vier uur (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève 30 juli De tweede fase van de Geneefse conferentie lykt mislukt, zoals de eerste. Nadat beide partüeii eergisteren hun standpunten inzake een oplossing voor de Berlijnse crisis op papier hadden gezet en nadat bleek, dat die standpunten in feite nog even ver uit elkaar liggen als op 11 mei, toen de Geneefse praatmarathon begon, hebben Herter en Gromyko gisteren op een lunchbjjeenkomst besloten „alles in het werk te stellen om de arbeid van de conferentie op aanstaande woensdag te doen eindigen". Vier uur lang hebben toestemmen In een nieuwe verdaging ls ook Gromyko's goedkeuring nodig en enig voorbehoud daaromtrent blijft ge boden. Voorbehoud moet men pro forma overigens ook maken inzake de kans dat er bij het scheiden van de markt toch nog in een of andere vorm een be perkte overeenstemming wordt bereikt, omdat het niet de eerste keer zou zijn, dat partijen op een conferentie tot het alleruiterste eikaars standvastigheid be proeven. Maar het is bepaald niet in te zien, hoe men op basis van de stand punten, waarop de beide partijen zich thans schriftelijk hebben vastgelegd nog enige substantiële toenadering kan bereiken. Zo loopt de Geneefse conferentie met de Rus en de Amerikaan het overbekende terrein van de Berlijnse crisis nog taton^e^byMnï^sten^onder^^e- lingen met koffie en cognac, haar on eens afgegraasd. Tevergeefs.Herter zag zich tenslotte gedwongen te verklaren, dat hü op 6 augustus moet vertrekken om zich voor te bereiden op de ministers conferentie der Amerikaanse staten in Chili. Gromyko maakte geen ernstige bezwaren daartegen. Maar, nadat het er gisteravond eerst naar uitzag, dat Oost en West althans in redelijke atmosfeer uiteen zouden gaan, bracht de woord voerder van de Sovjet-delegatie later een hieuw propaganda-kanon in stelling: „Er is geenszins besloten de conferentie woensdag te doen eindigen, alleen dat wy ons best zullen doen het werk van de conferentie dan af te hebben. De Sovjet-Unie blijft echter ook na woensdag tot verder onderhandelen bereid en gelooft dat er alsnog positieve resultaten te bereiken zijn". Zyn opzet was duidelyk: het Westen moet voor het oog der wereld de schuld krijgen van het falen van het overleg. week om een abrupte breuk in het over leg te vermijden. Aannemelijk lijkt dat het Westen opnieuw een verdaging wenst, óf tot een bepaalde datum, óf voor onbepaalde tijd. Het laatste ver dient in Westelijke ogen de voorkeur. Men zal dan kunnen proberen verder overleg te plegen via normale diploma tieke kanalen of achter de schermen op de komende zitting van de Uno-Assem- blee. Overleg waaruit misschien alsnog een topconferentie voort zou kunnen komen, voordat Kroesjtsjef er een for ceert door het Westen in Berlijn in een dwangpositie te brengen. Maar voor het Alleen Westelijke toenadering Die schuld is bepaald niet verdiend. Hoewei het Westen in zijn opnieuw geformuleerde Berljjn-voorstel zijn principes gestand heeft gedaan, heeft het zich zeker moeite getroost om voor de Sovjet-Unie aanvaardbare en gematigde formuleringen te vinden. Het voorstel om een interim-regeling voor Berlijn voor vijf jaar te treffen en daarna de Grote Vier zich op nieuw over de Berlijnse kwestie te doen beraden, was daar een voorbeeld van. De Sovjet-Unie daarentegen heeft het hele Geneefse overleg ge negeerd en haar oude eisen even scherp als tevoren op papier gesme ten: de alduitse commissie met gelijke vertegenwoordiging voor West- en Oost-Duitsland als voorwaarde voor een Berlijnse interim-regeling, een termijn van slechts achttien maan den voor die regeling, vermindering van de Westelijke troepensterkte van elfduizend tot drie a vier duizend man, eenzijdige stopzetting van pro paganda en subversieve actie uit West-Berlijn. Hoewel de wederzijdse voorstellen nog niet officieel verworpen zijn, en het Westen zelfs aankondigde, dat het de Sovjet-proposities nog bestudeert in een laatste poging er enige vooruitgang m te ontdekken, mag men veilig aanne men, dat Herter en Gromyko tegenover elkaar geen doekjes om de aanvaard baarheid ervan hebben gewonden. De Amerikanen zeiden eerlijk, maar niet erg handig, dat wat hen aangaat de conferentie afgelopen is en zij gaven daarmee hoewel Fransen en Engel sen met groter tact formeel het open houden van verdere onderhandelingen accentueerden de Russen voor de zo veelste maal een voorzet voor een pro- paganda-doelpunt. Waf nu Wat is nu het verdere program? De Westelijke ministers kwamen vanoch tend bijeen om zich te bezinnen op het standpunt, dat zij tijdens de lunch bij Couve de Murville tegenover Gromyko aan de dag zouden leggen. Dat overleg betreft minder de Berlijnse kwesties dan wel de procedure voor de komende Advertentie Aanhoudend koel De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanhoudend koel weer met veel bewolking en enkele buien. Matige, in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 JULI Zon op: 4 58 uur: onder: 20.34 uur. Maan op 1.27 uur; onder: 17.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.28 uur Dit nummer bestaat alt 12 pagina's* stuitbare woordenstromen en geruch ten. haar crisis en toenaderingen, dan vrijwel zeker op haar laatste benen. Alle moeite, alle miljoenen, die aan de conferentie en de publiciteit er om heen zijn besteed, hebben geen effect gesorteerd. Nixon's stappen van het elfde uur in Moskou, Franse en Duit-se onbuigzaamheid, Amerikaanse koerswij zigingen, Selwyn Lloyd's onvermoeibare bemiddelingspogingen hebben de kleine, dikke man in het Kremlin en zijn on aandoenlijke minister in Genève geen centimeter van hun standpunt kunnen wrikken. Het zwaard van Damocles, het lang zaam worgen van de kwetsbare Wes telijke stelling in Berlijn, waartegen over het Westen niet veel anders dan de dreiging van een gewapend con flict kan stellen, hangt nog precies op de plaats, waar Nikita Kroesjtsjef het op 10 november van het vorig jaar ophing. En hoewel in de Westelijke delegaties in Genève die dreiging mis schien verschillend wordt gewaar deerd, is er niemand, die zich van de ernst van dit ogenblik niet bewust is en niet rekening houdt met de moge lijkheid, dat het Westen een moeilijke en spannende tijd tegemoet kan gaan. Uit het stenen tijdperk... Expeditie: grote wetenschappelijke waarde Met een vertraging van ongeveer tien uur is de gouverneur van Ned. Nieuw- Guinea dr. P. J. Platteel met het KLM-vliegtuig via de Poolroute gisteravond laat op Schiphol aangekomen, waan hij werd verwelkomd door de minister van Zaken Overzee a.i. de heer H. A. Korthals en door mr. B. Krijger, secretaris generaal voor Zaken Overzee. Op vragen over de censuurkwestie in Nieuw-Guinea wenste dr. Platteel geen antwoord te geven. Inzake de expeditie naar het Sterrengebergte, zeide dr. Platteel juist voor zijn vertrek naar Nederland in gezelschap van zijn echt genote een bezoek aan het basiskamp gebracht te hebben. De resultaten der expeditie zijn inderdaad sterk afhanke lijk van het weer*. De organisatie inzake transport en verbinding is thans zeer goed. Hij hoopte dat de benodigde fond sen alsnog zouden kunnen worden ge vonden van het aanbod van de heer Verolme was de heer Platteel nog niet op de hoogte om de voor genomen opzet geheel te kunnen ver werkelijken. Natuurlijk is men met de begroting voor de expeditie aan de krappe kant geweest. Komen er dan tegenslagen en die kwamen er door het weer en door de weinige ervaring, welke men met de helikopters in dit Gouverneur Platteel van Nieuw- Guinea (rechts) in gesprek met minister Korthals, die hem kwam begroeten toen hij gisteravond op Schiphol arriveerde. De heer Plat teel zal besprekingen met de regering voeren o.a. over de cen- suur-kwestie en over de weten schappelijke expeditie. Bespreking vrijere loonvorming Overeenstemming over algemene aanwijzingen De regering heeft gistermiddag het gesprek voortgezet met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de aanwijzing van de regering aan het College van Rijksbemiddelaars voor wat be treft de toepassing van de gedif ferentieerde loonvorming, zo deelt de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Van tevoren was aan de Stichting van de Arbeid een concept van te ver strekken algemene aanwijzingen toege zonden. Het bestuur van de Stichting heeft naar aanleiding van dit concept zijn opmerkingen schriftelijk aan de re gering kenbaar gemaakt. Onder leiding van de minister presi dent, prof. dr. J. de Quay, namen van regeringszijde aan het overleg deel de ministers Van Rooy, De Pous en Marij- nen de staatssecretarissen Roolvink en Schmelzer. Ook de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, was bij het overleg aanwezig. In een openhartige gedachtenwisse- ling werden de vele aspecten van het systeem van meer differentiatie in de arbeidsvoorwaarden in beschouwing genomen. Gegeven de aanvaarding van de gedifferentieerde loonvorming als neergelegd in de nota van de re gering en voorts gegeven het complex van maatregelen met betrekking tot de subsidies voor de melk en met be trekking tot de huren, kon in beginsel overeenstemming worden bereikt over de inhoud van de aan het College van Rijksbemiddelaars te verstrekken al gemene aanwijzingen, aldus het com munique. Prinses Soraya komt in Noordwijk logeren Binnenkort zal ex-keizerin Soraya van Perzië haar intrek nemen in Huis ter Duin te Noordwijk om daar een va kantie van een maand door te brengen. In het hotel zijn enige kamers voor haar gereserveerd. Het bezoek draagt uiteraard een volkomen particulier ka rakter en daarom worden geen bijzon dere maatregelen genomen, al zal men er wel op toezien dat de prinses een on gestoorde vakantie kan genieten op het strand voor Huis ter Duin. Mocht het nodig zijn, dan zullen bijzondere maat regelen getroffen worden om de rust op het strand te bewaren. Er is geen da tum voor de komst van de prinses be kend gemaakt. „Queen Elizabeth" had aanvaring Slechts lichte schade Het 83.673 ton metende Britse passa giersschip „Queen Elizabeth" het grootste ter wereld heeft gisteren lichte schade opgelopen, toen het bij het verlaten van de haven van NewYork ter hoogte van Coney Island in aanvaring kwam met het 8433 ton metende Ameri kaanse vrachtschip „American Hunter". Ook dit schip liep slechts lichte schade op. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De aanvaring gebeurde in een dichte mist. De „Queen Elizabeth" was anderhalf uur tevoren met 1959 passagiers en een bemanning van 1100 leden naar Europa vertrokken. De „American Hunter" keerde terug van een reis naar Frank rijk. Het Britse schip voer voor een on derzoek naar New York terug. Het had een klein gat in de l?oeg boven de wa terlijn. De „American Hunter" heeft een deuk van zes meter lengte opgelopen. De be manning en de zes passagiers bleven on gedeerd. Max Tailleur heeft blijkbaai geen Nederlands gehoor nodig om zijn Amsterdamse moppen met succes af te vuren. Op weg naar Tokio maakte zijn vliegtuig een landing in Alaska, waar hij al spoedig het ijs wist te breken, zoals de reactie van deze Eskimovrouw laat zien. gebied had, dan zijn de middelen snel uitgeput. Men heeft nu een goede combinatie voor het transport gevonden door de opvoering van het materiaal en voedsel voorraden per hefschroefvliegtuig en de verdere expeditie daarvan door dragers. De diverse wetenschappelijke groepen kunnen zich nu ook gemakkelijker be wegen; men kan door deze organisatie met vrij weinig dragers toe. Dr. Platteel achtte de expeditie van groot weten schappelijk nut. Een dergelijke groep deskundigen zou men niet zo gauw weer bij elkaar kunnen krijgen. Voorstel opgeschort Dr. Platteel noemde zich zelf de laatste gouverneur van het stenen tijd perk, omdat de ontwikkeling met grote snelheid voortgang vindt. In de streek van het Sterrengebergte had men nog nooit een Europese vrouw gezien. Uit dien hoofde had het opperhoofd van de Papoea-stam belangstelling voor de echtgenote van de gouverneur. Ten slotte kwam het hoofd met het voor stel de vrouw van dr. Platteel te rui len voor drie van zijn vrouwen. „Ik heb mijn beslissing over dit voorstel opgeschort", voegde dr. Platteel er lachend aan toe. De gouverneur zal van de gelegenheid in Nederland te zijn gebruik maken om kennis te maken met de nieuwe figuren in het kabinet. Hij hoopt woensdag 5 augustus weer naar Biak te vertrekken. Nieuw pleidooi voor topconferentie Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie heeft dinsdag op een vergadering van bouwarbeiders te Dnjepropetrowsk verklaard van mening te zijn, dat de barometer niet op oorlog staat. „In alle landen is de neiging naar behoud van de vrede het sterkst", aldus de premier. Over Nixons bezoek aan de Sovjet- Unie zei Kroesjtsjef dat de Amerikaan se vice-president tijdens hun bespre kingen van het weekeinde ook voor de vrede had gepleit en dat hij (Kroesjts jef) toen had gevraagd waarom de Amerikanen dan zo'n „week voor on derdrukte volkeren" moeten houden. Hij had Nixon vreedzame concurrentie tussen socialisme en kapitalisme aan geboden en voorts de herleving van het Westduitse militarisme ter tafel ge bracht. De Westduitse „wraakzuchti- gen" zouden een treffen tussen Rusland en Amerika kunnen veroorzaken en daarmee de dood van miljoenen men sen. Maar als 'het ooit zover kwam, zou Rusland in enkele uren West-Duitsland kunnen uitschakelen en andere landen, die de landen van het Warschaupact bedreigen. „We weten best, dat ook wij zware verliezen zouden lijden. Oorlog brengt niemand wat goeds. Ideologische vraagstukken kunnen niet met kanon nen opgelost worden - daarvoor is rede nodig. Men moet aantonen dat de ene of de andere ideologie goed is". De gewoonten en ethiek van de Ame rikaanse pers lakend, merkte Kroes jtsjef op, dat de Amerikaanse kranten de tekst van zijn openingsrede van de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou niet gepubliceerd hadden, hoewel de Russische bladen Nixons toespraak bij de opening van de Russische tentoon stelling in New York wel genomen had den. Hij kritiseerde ook de Amerikaanse televisiemaatschappijen, die tegen de afspraak in een film van zijn gesprek met Nixon op de Amerikaanse tentoon stelling hadden uitgezonden en dat zonder vertaling van een aantal funda menteel belangrijke uitspraken van hem. Over Genève zei de Russische premier, dat het hoog tijd is voor de regeringsleiders om de bespreking van de belangrijkste kwesties over te nemen. Kroesjtsjef zei verder nog dat de Sovjet-regering geenszins de „onge rechtvaardigd pessimistische", beoor deling van de vorderingen door sommi ge Westelijke leiders deelt. „Naar onze mening hebben de ministers reeds enig positief werk verricht. Ondank de bestaande moeilijkheden is er thans enige hoop dat er een aanvaardbare oplossing van de problemen kan wor den gevonden, waarbij geen der par tijen morele en materiële schade lijdt", aldus de premier. Hij was van mening dat alle mis vattingen aangaande de termijn van de voorgestelde overeenkomst over een voorlopige status van West-Berlijn en een orgaan voor directe besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland uit de weg zijn geruimd. „Wij hebben trou wens herhaaldelijk verklaard dat de kwestie van tijdslimieten niet van over wegend belang is". De ministers van Buitenlandse Zaken zo vervolgde Kroesjtsjef, bespreken in gewikkelde internationale kwesties, waarvan de vrede afhangt. „Wü zeggen openlijk, evenals in het verleden, dat deze kwesties gemakke lijker door de regeringsleiders kun nen worden besproken en in het bijzonder gemakkelijker door hen kunnen worden opgelost. Want de re geringsleiders hebben grote ervaring in het oplossen van internationale vraagstukken en zij hebben ook rui mere bevoegdheden. Het schijnt ons toe dat de tijd is gekomen dat de re geringsleiders dit moeilijke karwei aanpakken. Laat de ministers nieuwe pogingen doen om wederzijds aan vaardbare oplossingen te vinden en overeenstemming te bereiken over datgene waarover zij het eens kunnen worden. De andere zeer moeilijke za ken, kwesties van beginsel, zullen door de regeringsleiders worden be zien". Kroesjtsjef zei tenslotte van mening te zijn dat president Eisenhower en vice-president Nixon geen oorlog willen Hij prees Eisenhower, omdat deze tij dens de tweede wereldoorlog alle af spraken met de Sovjet-Unie was nage komen, maar van bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland zei hij dat deze „niet het kruis, maar de oorlogs fakkel in de hand houdt". Prinses Beatrix gast van Eisenhower Haar wacht uitgebreid programma Prinses Beatrix zal op 15 sep tember ter gelegenheid van haar bezoek aan de staat New York de gast zijn van president en mevrouw Eisenhower. De Prinses zal naar bekend ons land vertegenwoordigen tijdens de feestelijkheden van de 350e jaardag van de aankomst van de Nederlandse zeevaarder, Hendrik Hudson, in New York aan boord van het zeilschip „De Halve Maen" en zijn tocht de Hudson-rivier op naar Albany. Het is nog niet bekend of pre sident Eisenhower op dat ogen blik in Washington zal zijn of elders. Dientengevolge is het mo gelijk, dat Prinses Beatrix niet eer der dan een paar dagen van tevo ren zal vernemen, waar zij de president zal ontmoeten. Prinses Beatrix zal op 11 september in de haven van New York aankomen aan boord van de „Rotterdam" en in de haven overstappen op de Nederlandse torpedobootjager „Gelderland", om aan land te gaan by de batterijen van de stad New York, waar zij met alle eer betoon wordt ontvangen. Prinses Beatrix zal door burgemeester Robert Wagner worden ontvangen in diens officiële residentie „Gracie Man sion". Zij zal in New York blijven, totdat zij president Eisenhower ontmoet. Op 17 september begint haar bezoek aan de steden in de vallei van de Hud son, met Albany als laatste stad in die vallei. Op 18 september is zij de gast van de gouverneur van de staat New York en van mevrouw Nelson Rockefeller in het gouvernementsgebouw Tijdens haar bezoek aan de Hudson- vallei zal Prinses Beatrix een avond doorbrengen in Hyde Park aan de Hud son als de gast van mevrouw Franklin Roosevelt, de weduwe van wijlen de president. Gouverneur Rockefeller is van plan in Albany een grootse Hendrik Hudson- parade voor de Prinses te laten houden, met vele taferelen uit dat tijdperk. Zij zal Albany op 20 september ver laten en door Troy en Schechnectady rijden op haar weg terug naar New York. Zij verlaat de luchthaven van Idlewild op 21 september aan boord van een KLM-vliegtuig. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, zal aan boord van de „Rotterdam" Prinses Beatrix vergezellen, maar haar tijdens het be zoek aan de V.S. niet vergezellen. Hij zal de vergadering van de V.N. in New York bijwónen en naar Washington gaan om besprekingen te voeren met het ministerie van Buitenlandse Zaken. Grivas niet akkoord met akkoord De vroegere Eokaleider op Cyprus, generaal George Grivas, heeft te Athene verklaard zich te distantiëren van de Zürichse en Londense akkoorden ter oplossing van het Cyprische vraagstuk. Hij verklaarde dat deze indertijd, zon der dat men zijn stem gehoord had, gete kend waren en dat hij met alle kracht pogingen om de Cyprioten tot slaaf te maken zou trachten te verijdelen. (Onlangs was er sprake van een me ningsverschil tussen Grivas en aarts bisschop Makarios over een klacht van de Eokaleider, dat men hem niet over de akkoorden had geraadpleegd. Red. L. D.). LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1