Journalist in Washington lieeft een heel grote prullenmand nodig Drieduizend informateurs voor 1200 persvertegenwoordigers WOENSDAG 29 JULI 1959 (Van onze correspondent in Washington) Washington, de hoofdstad van de Verenigde Staten, heeft slechts één industrie: politiek. Vele politici hebben slechts één idaal: publiciteit. Deze situatie maakt de vertegenwoordigers van pers, radio en televisie in deze stad tot de meest verwende en tegelijk de meest overbelaste rapporteurs ter wereld. Zowel voor de Amerikaanse journalisten als voor de buitenlandse correspondenten levert de sfeer van Washington tegelijk gevaren en buitenkansen op. Voor de Amerikanen zijn de ge varen wellicht het grootste. Buitenlandse journalisten zijn, door het kleinere formaat van hun kranten en door de telegraaf-kosten, wel gedwongen een vergaande selectie te maken in hun onderwerpen en op de juiste selectie komt het aan in de Washingtonse journalistiek goede journalistiek, dat deze het gevolg is van selectie, van „de fijne neus", die speurt wè.t essentieel is. Helaas zijn de meeste Amerikaanse kranten als gehéél veel minder selectief. Het klinkt voor Europeanen misschien wonderlijk, maar de Amerikaanse kranten hebben vaak te véél ruimte voor kopij: zij hebben doorgaans ontzaglijk veel advertentties en proberen die annonces zo veel moge lijk te omlijsten met journalistieke be richten en artikelen. Vandaar dat de Amerikaanse krant dagelijks een enor me stroom kopij aan kan en dat geeft de naar publiciteit hunkerende politici een prachtige kans om in de krant te komen. Viswater, dat uniek is in de wereld Het peil van de beste Amerikaanse journalisten is uitzonderlijk hoog en het is opvallend, dat vrijwel steeds in dividuele prestaties het beste journa listieke werk opleveren. Wanneer men kroniekschrijvers leest als Walter Lipp- mann of Marquis Childs, wanneer men de artikelen volgt van James Reston en Chalmers Roberts, dan beseft men van deze individueel-werkende journalisten meer op te steken dan bijvoorbeeld van de door te veel koks bereide, opgeklutste en kunstmatig gekruide artikelen in Time en dergelijke weekbladen. De waarlijk grote Amerikaanse jour nalisten en er zijn er gelukkig meer dan het viertal dat hierboven wordt genoemd dragen veel bij tot een zo goed mogelijk functioneren van de Amerikaanse democratie: zij zijn een belangrijke factor in de vorming van een politiek-goed-geïnformeerde, gees telijke elite Zij karnen de room van Amerika's openbare mening: een ver lichte mening, die niet is voortgekomen uit emotie, doch uit inzicht. Het is kenmerkend voor vrijwel alle OEGSTGEEST Raadsstukken Per 1 september a.s. moet het aantal leerkrachten aan de 2e openbare school wegens stijging van het aantal leerlin gen worden uitgebreid met een onder wijzer en een onderwijzeres. Uit de schaarse sollicitanten hebben B. en W. eindelijk een keus kunnen doen. De keus viel op de heer P. H. van den En- de te Amsterdam, die tot 3 september a.s. nog in militaire dienst is. Het ligt in de bedoeling tot een tijdelijke benoe ming over te gaan. Voorgesteld wordt mej. H. de Jager te Oegstgeest tot dus ver vast verbonden aan een openbare school te Den Haag, in vaste dienst te benoemen. Aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd een uit 15 artikelen bestaande regeling met de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Rijnsburg, Sassen- heim, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude inzake de aanwijzing van het woonwagenkamp aan de Broekweg te Leiden als regionaal woonwagenkamp. WIJZIGING POLITIEVERORDENING Voor de toepassing van de Wegen verkeerswet en de Wegenwet zijn de grenzen van de bebouwde kommen in Oegstgeest opnieuw vastgesteld. Door de voortdurende uitbreiding was een herziening noodzakelijk geworden. De Algemene Politieverordening voor de gemeente Oegstgeest dient te worden gewijzigd door de omschrijving van oe „bebouwde kom" in overeenstemming met de herziening te brengen. Nu de politieverordening toch wijziging onder gaat willen B. en W. van de gelegenheid gebruik maken voor te stellen de bepa ling in de politieverordening betreffen de het afsteken van vuurwerk te ver scherpen, omdat bij iedere jaarwisse ling moeilijkheden ontstaan. In de nieuwe bepalingen is zowel het afleve ren en ter beschikking stellen van vuur werk als het als winkelier of handelaar in voorraad hebben-verboden gesteld. Wil het mogelijk zijn aan de voorbe reiding voor een nieuwe zweminrich ting en de aanleg van sportvelden verdere uitvoering te gewen, dan zul len allereerst grondboringen, opme tingen en plaatsbepaling moeten plaats vinden. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet van flO.OOO.be schikbaar te stellen. VERBREDING HOGE MORSWEG Het destijds toegestane krediet voor de verbreding van de Hoge Morsweg was vastgesteld op f 171.000,Nu men met de uitvoering bezig is, blijkt dat met dit bedrag niet zal kunnen worden volstaan en dat het krediet met f 15.000 verhoogd zal moeten worden. De verho ging is een gevolg van het feit, dat in de oorspronkelijke raming was opgeno men de verbreding van de bestaande brug. Dit is echter een geheel nieuwe brug geworden, wat al een meerdere uitgaaf geeft van f 10.000, In de laatste raadsvergadering is toe gezegd, dat nagegaan zou worden of langs de Wijttenbachweg de nodige voorzieningen konden worden getroffen voor de aanleg van een trottoir. Het blijkt mogelijk het bestaande trottoir langs de westzijde door te trekken tot en met het pand Wijttenbachweg no. 33. De eigenaar van de panden Wijtten bachweg nrs. 23-29 over wiens grond het trottoir voor een deel zou moeten komen, is bereid zijn. medewerking te BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marijke Carla, dr .van J. Roelofs en W. Blomvliet; Pieter Jacob, zn. van J. Meij- voeel en P. van der Bent; Theodora Ca- tharina Maria. dr. van T. P. Mourits en M. C. Marcelis; Ilona Jolanda. dr. van A. Looijestijn en L. H. de Jager; Edward John. zn. van J. A. C. van der Horst en P. J. M. de Wit. GETROUWD M. van Welsum en I. A. A. Gravesteijn. OVERLEDEN J. J. M. van Lieshout, 74 jr., weduwe van H. F. Fiolet. Stapels bulletins. Vooral een journalist, die verslagge ver is in het Capitool, zal aan kopij zel den gebrek hebben. Publiciteit wordt door vele leden van het Congres be schouwd als de meest betrouwbare ver zekering voor een permanente publieke carrière. Vandaar dat hun assistenten voortdurend in de weer zijn pers-com- muniqué's uit te geven, vandaar ook, dat een Congreslid zich gaarne door een verslaggever uit de zaal laat roepen en altijd wel bereid is een verklaring af te steken. Radio en televisie, die uiter aard loeren op alles wat „stem" en „ge zicht" heeft, bieden het Congreslid de laatste tijd nog weer extra kansen om in het nieuws te komen. Vaak echter bestaan er tegenstellingen tussen Cen- gres en regering. (Vooral sedert 1954, toen het Congres in meerderheid Demo cratisch werd naast een Republikeinse regering). Het is daarom begrijpelijk, dat ook de departementen trachten om hun zienswijze in het nieuws naar voren te brengen. Gevolg: reeksen regerings informateurs, in totaal bijna 3000 voor 1200 correspondenten! Voorts stapels informatie-bulletins enz. Een journalist in Washington heeft een grote prullenmand nodig, maar ook een grote schaar om te knippen wat van belang kan zgn. In die stroom van mondelinge en gedrukte mededelingen kan men vaak rivaliteiten ontdekken, die op zichzelf nieuws bevatten: de luchtmacht tracht de vloot of 't leger de loef af te steken, het State Department (Buitenlandse Zaken) probeert even tuele oppositie in het Congres bij voor baat de wind uit de zeilen te nemen enz. enz. Kortom, men kan gemakkelijk ver drinken in Washingttons informatie stroom. Maar wie zich niet om laat sleuren heeft hier een viswater, dat uniek is in de wereld. verlenen. De beide tuinmuren ter weers- zijden van deze woningen zullen gedeel telijk worden gesloopt, terwijl de erfaf- scheiding langs de tuin wordt ver plaatst. De aan de aanleg verbonden kosten zijn in totaal geraamd op f 2200 B. en W. stellen voor dit krediet be schikbaar te stellen. Voor de schoolakte Duits MO-A slaagde mej. E. L. L. Schijns, alhier. VOORSCHOTEN Geen paarden op de paardenmarkt Op de zeven eeuwen oude paarden markt van Voorschoten is dit jaar geen paard aangevoerd. Toch was het voor het dorp een feestelijke dag. Ten eerste was er weer de enkele jaren geleden in gesteld braderie en ten tweede organi seerde het Comité Paardensport korte- baandraverijen. Op de Voorstraat was het maandag avond en gisteren tot heel laat een bij zonder gezellige drukte. Toch moeten meer winkeliers aan dit evenement deel nemen. Het aantal dat zich er buiten houdt is nog veel te groot. De ingezete nen van Voorschoten weten zo'n brade rie wel te waarderen. Wie dinsdagavond op de Voorstraat geweest is een gezellige drukte tussen de kramen op deze mooiste straat van het dorp gezien heeft, heeft ongetwijfeld het gemis aan een wekelijkse of veertien daagse markt gevoeld. Wat zou een avondmarkt op de Voorstraat een succes hebben Dinsdagmiddag werd een kortebaan- draverij op de Prins Bernhardlaan ge houden, waaraan dertig paarden deel namen. Upie Scott, een 6-jarige bruine hengst van de stal Arctic, kwam als winnaar over de eindstreep vóór Sunrise. De dui zenden toeschouwers kregen een mooie, spannende en soms felle strijd te zien. De totalisator maakte goede zaken: de totale omzet bedroeg f. 4.656.50. De spanning was bij de beslissende omlopen zeer groot. In de strijd om de derde en vierde plaats won Radbout van O. Mc. Gregor. De draverij werd geopend door wet houder G. Schrama als voorzitter van het Comité Paardensport Voorschoten. Onder toezicht van notaris G. Boom werd na afloop van de wedstrijd in „Het Wapen van Voorschoten" de trekking van de loterij gehouden. Dit jaar was voor het eerst de jeugd ook ingescha keld. Liefst 34 pientere jongens en meis jes kozen Upie Scott als winnaar. Dertien van hen kregen na loting een kaas als prijs Burgemeester Van der Hoeven had maandag de braderie geopend met een korte toespraak en het loslaten van een groep duiven „Benvenuto" verleende medewerking aan de opening. Voor de schoolakte Duits MO A slaagde de heer J. M. de Jong, alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Michael B. M., zn. van N. J. A. de Boer en J. N. A. Breedeveld; Jacob, zn. van J. Tazelaar en J. de Groot; Caro lina C. M.. dr. van Th. G. M. van Leeu wen en M. E. M. van Bohemen; Albert J., zn. van H. P. V. Englebert en B. v. Rljmenam. Ondertrouwd: A. Brunt en P. H. Nag- tegaal; J. W. Nijenhuijs en M. J. Pierlot; J. A. Voogd en A. M. Duivenvoorde. Getrouwd: J. Visser en H. Oudshoorn; G. van Egmond en J. E. Berkhulzen; Th. v. d. Meulen en M. J. Dijkstra. Overleden: J. Kraaljveld, 2 Jr. Domheid nu Indonesië's ergste vijand Kolonel Kosasih, de commandant van het militaire district West-Java, heeft gesproken op een bijeenkomst van mili taire en politie-functionarissen in Bogor, waarbij hij zeide dat Indonesië thans een vijand heeft die „gevaarlijker is dan de Nederlanders: passie en onze eigen domheid". De vijand van vandaag is de twee dracht, armoede. ordeverstoringen, apathie, economische chaos en vele an dere dingen. „We wisten niet hoe gebruik te maken van onze onafhankelijkheid om van de rijkdommen van ons land een welvarende natie te maken", aldus Ko sasih. Luchtvaarteadetten op Twente en Deelen Een groep buitenlandse luchtvaartca detten is sinds enige tijd in Nederland. Maandag maakte zij haar opwachting bij de chef van de Luchtmachtstaf, lui tenant-generaal H. Schaper en vandaag is zij op de vliegbasis Twente gearri veerd om daar enige dagen te kamperen als gasten van de luchtmacht. Deze luchtvaartcadetten zijn geen militairen, maar jeugdige luchtvaartenthousiasten georganiseerd in verband en overeen komend met de jeugdluchtvaartbrigade in Nederland. Zij komen uit Amerika, Canada. Enge land, Noorwegen, Italië en Turkije. Na het verblijf op de basis Twente zullen zij ook nog enige dagen op de vliegbasis Deelen doorbrengen. Het bezoek van deze cadetten aan ons land duurt drie weken. Het is georganiseerd door de KNVVL. WASSENAAR „Oud Wassenaer houdt enquete OVER PLANNEN MET DORPSPLEIN. Het bestuur van de Historische Ver eniging „Oud Wassenaer" heeft haar leden in de gelegenheid gesteld, hun mening uit te spreken over de plannen die door prof. Froger zijn opgesteld voor het Plein. Zoals bekend ligt op het ogenblik een nieuw „komplan" in het gemeentehuis ter inzage. Dit plan voor ziet terwille van betere toegangen tot de kom van het dorp en van een rui mere parkeergelegenheid, in een ingrij pende wijziging van de situatie op het Dorpsplein. Het plein zal. volgens de plannen, ongeveer drie keer zo groot worden als het thans is. Dat kan al leen bereikt worden door het verwijde ren van zo ongeveer alle bebouwing, uitgezonderd het z.g. Baljuwhuis. het gebouw waarin de openbare leeszaal ge vestigd is en de Dorpskerk. Het doel hiervan is. zoals reeds opge merkt. meer parkeerruimte en een be tere toegang tot het winkelcentrum te verkrijgen. De verruiming van het Dorpsplein heeft mede de bedoeling, aldus prof. Froger, de bijzonder fraaie oude kerk ook naar binnen duidelijker te doen spreken en als een markant einde van de Langstraat te accentueren. Naar het zich laat aanzien ontmoe ten de ingrijpende plannen met betrek king tot het Plein grote weerstanden in het dorp. Het resultaat van de enquête zal in de loop van de volgende week bekend zijn. Soldaat misbruikte zijn Judo-kennis Een „misselijk mannetje" (Van onze Haagse redactie) Een breedgeschouderde soldaat hoorde zich vanmorgen door de auditeur mili tair b(j de Krijgsraad West te Den Haag een „laf, misselijk mannetje" noemen, omdat hg van zijn uitgebreide kennis van de Judosport misbruik had gemaakt, door een burger in Breda aan te vallen en te mishandelen. De soldaat was door zijn ruw optreden zelfs uit de Nederlandse Boksbond ge royeerd. Sinds hij zijn Judolessen heeft beëindigd, loopt hij als een kemphaan over de straat. Wie hem even aanlokt, krijgt onmiddellijk de wind van voren, waarbij het er op neerkomt, dat het slachtoffer het gevoel heeft, of drie man tegelijk hem aanvallen. De auditeur was zo door het optreden van de soldaat gebelgd, dat hij een stevige straf vroeg: twee maanden ge vangenisstraf, waarvan een maand voor waardelijk. De president wees de soldaat erop dat hij zich ver van alle kroegen moet hou den, wil het in de toekomst niet hele maal mis gaan. Want speciaal onder in vloed van meer of minder alcohol komt de agressieve geest in werking en moe ten voorbijgangers er aan geloven. Mr. W. v. d. Mey uit Den Haag wees erop, dat de soldaat in de veronderstel ling verkeerde, dat zijn moeder destijds te Breda bij een kleine woordenwisse ling was betrokken. Desalniettemin veroordeelde de Krijgs raad de soldaat tot drie maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Meisje als „magneet" Soldaat met DAF erop uit (Van onze Haagse redactie) Omdat zijn meisje in ernstige moei lijkheden verkeerde, nam een soldaat eerste klasse uit Huizen de drie tons DAF, waarin hij de gehele dag had ge reden, om daarmee naar zijn woonplaats te rijden. Onderweg van zijn legerplaats Soesterberg kwam hij echter zijn kapi tein tegen, die hem de voortzetting van deze „joy-rit" verbood. Desondanks drukte hjj het gaspedaal weer in en zet te de reis naar zijn meisje voort. „Een van de brutaalste zwarte ritten, die ik in mijn loopbaan ooit heb meege maakt", merkte vanmorgen de presi dent van de Krijgsraad West te Den Haag op. „Daar moet wel een sterke magneet voor nodig geweest zijn, die je naar Huizen trok". De verdediger vertelde, dat de vader het meisje uit huis had gezet, omdat hij tegen de verkering met de soldaat was. De vader is een geslaagd zakenman, ter wijl de soldaat nog niet veel bereikt heeft in het leven. Toen zijn dochter de verkering niet wilde opgeven, zette hij haar niet alleen het huis uit. maar hield hij ook de financiële bijdrage in. die hij haar maandelijks uitbetaalde. De doch ter was leerling-verpleegster. Hoewel de Krijgsraad zich kon in denken, dat de soldaat snel naar zijn meisje wilde, was er volgens de leden toch wel een andere mogelijkheid ge weest om bij het meisje te komen dan met de zware DAF. „De 90 kilometer hebben de belasting betalers ongeveer f. 45.gekost", reken de de president de soldaat nauwkeurig voor. Daarom werd de straf voor deze zwarte rit ook tamelijk zwaar: vier we ken gevangenisstraf, en verlaging tot de laagste rang. Schade aan K.L.M.-Visceunt valt mee Een technisch onderzoek van KLM- zijde heeft uitgewezen, dat de schade pan de Vickers Viscount PH-VIA „Sir Scottish Aviation en de Vickers-fabrie- vroeg op het vliegveld van Prestwick van achteren werd geramd door een Bristol Britannia van de BOAC. mee valt. De beschadigingen aan het vlieg tuig beperken zich tot de directe omge ving van het punt van de botsing. De „Sir Sefton Brancker" wordt in Prest wick gerepareerd met medewerking van Scottisch Aviation en de Vickers-fabrie- ken. Men verwacht dat de herstelwerk zaamheden drie tot vier weken zullen duren, waarna het toestel weer in het geregeld verkeer kan worden opgeno men. ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER LUNS Bij K.b. is verlof verleend aan mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buiten landse Zaken, tot het aanemen van de benoeming tot Grootkruis in de Orde van Francisco Morazan van de Repu bliek Honduras. De scheepsbouwer C. Verolme (midden) heeft hedenmorgen in zijn villa ,,De Heul" te Ridderkerk een bespreking gehad met de heren prof. dr. F. H. van Baren (links), vice-voorzitter van de Stichting Expeditie Nieuw-Guinea" en H. Muller (rechts), penningmeester. De heer Verolme heeft na afloop medegedeeld, dat de expeditie niet meer kan mislukken. Grondwerker mishandelde zijn dochtertje ernstig Het was voor een 31-jarige grondwer ker te Rotterdam een groot geluk dat de politie zo snel ingreep. Anders had het er wel eens bijzonder lelijk voor hem kunnen gaan uitzien! Er had zich name lijk een woedende menigte voor zijn woning aan de Crooswijksestraat ver zameld. Men was er achter gekomen dat de man zijn 3-jarig dochtertje maandag j.I. zeer ernstig had mishandeld. In een aanval van drift hij had, zoals wel meer voorkwam, ongenoegen met zijn vrouw heeft hij het kind ge slagen, waar hij het maar kon raken. Het meisje kreeg een bloeduitstorting onder het rechter oog, een kneuzing aan de rechter schouder en verwondingen aan de rechteroorschelp. Het kind is on der de hoede van de kinderpolitie gesteld in afwachting van nader te nemen maatregelen. Tegen de vader is proces verbaal opgemaakt. Er zijn nog meer kinderen in het gezin. West-Duitsland tegen een directoraat in Euromarkt Een Westduitse regeringswoordvoer der heeft gisteren meegedeeld, dat zijn regering niet bereid is plannen voor een politieke coördinatiecommissie van de Europese gemeenschappelijke markt te steunen. De woordvoerder zei dit in antwoord op vragen over het Franse voorstel voor een permanent secreta riaat van de gemeenschap, bestaande uit vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland en Italië, om de bui tenlandse politiek te coördineren. Hij zei dat de Westduitse regering het instellen van een directoraat of een coördinatiecommissie niet de meest ge schikte manier acht voor het versterken van de politieke samenwerking in de gemeenschap. Somige leden van de gemeenschap zouden dan belangrijker dan de ande ren lijken. De Westduitse regering is voor gelijkheid van de „Zes" waartoe ook Nederland, België en Luxemburg behoren. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 28 Juli Bloemenveiling Flora: Leeuwenbekken 2025, Flox 20— 24. Statice blauw 30—34. Idem gemengd 3242. Phigostegla 24—30 per bos. Ge mengde Asters 220—260, Idem wit 190— 240, Ornithogalum 200260. Agapanthus 8001100, Kochelsee 180220, Gladiolen: Leeuwenhorst 280—300. Han v. Meegeren 190220. Mansoer 200230. Acca 190— 240, Amerca Express 250300, Allard Pierson 100180, Marconle 270290, Early White 280—320. WOEDREN, 29 Juli Kaasmarkt: Aan voer 143 partijen .Eerste kwaliteit 2.14— 2 21- tweede kwaliteit 2.01—2.13; extra kwaliteit tot 2.26. Handel flauw. Beurs van Amsterdam Woensdag 29 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% lOOA Ned. '59 4% 100^ 100,', Ned. '53 334 93B 93'2 Grootboek obl. 3% 807/s 80',2 Ned. '47 3% (3) 92H 92% Ned. '51 3»* 93'2B >Ied. '53 (3%) 92*8 92 %B Ned. '56 3',2 92A 92H Ned. '48 3% 87'2 87% Ned. '59 4»i 97%GB 98 Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% Ned. '55 II 389>2 89'i Ned. '37 3 90A 90% Dollarlng '47 3 90 90GL Investeringscert. 3 98^ 97GB Ned. 62-64 3 98,1* 98 Indië '37 A 3 93% 93%GL Grootboek '46 3 89%OB Ned. W.B. 6% 110%GB 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40%GL Nat. Handelsbank 153% 152% Ned. Handelmij251% 252 Amst. Rubber 93% 93 H.V.A151% 150% Senembah 208 208% A.K.U375% 371% Berkel's Patent (v.) 273 %GB 268 Calvé Delft eert. 557 560% Deli Mjj .en (Ver.) 181.25 181.50 Kon. Pap v. Gelder 227%GB 229% Hoogovens eert568 569% Müller en Co. N.B. 317% 318% Ned. Kabelfabr392 397% Philips 661% 661GB Philips pref250GB 251% Unilever 581 584 Wilton Feyenoord 209% 210 Biliton 2de r272 271% Dordtse Olie gew. 689%GB 726 Kon. Olie (f 20.—) 157.80 166.70 idem (50 f.20.—) 156.20 164.50 Holl. Amer. lijn 156% 157% Java China Paket 148%GB 148% KLM133.50 134.50 Kon. Ned. Stmv.Mij. 157% 158%GB Kon Paket Mjj123% 123% Stmv mij .Nederl." 154 153' Nievelt Goudr eert i26% 125% v. Ommeren eert. 250GB 251 Kon Rott. Lloyd i36 136'0 Nc 1. Scheepv. Unie 13414GB 134%GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 94% Idem '48 (3%) 93% 94% R'dam '52-1 (4%) 98 idem '37 I-III (3%) 94% 93% idem *38-1 (3%) 93% De scheepsschroevenfabriek van Lips in Drunen heeft deze unieke oplegger aangeschaft voor het ver voer van de machtige schroeven. Door een wentelmechanisme kan de schroef op de wagen in elke ge wenste stand gedraaid worden. Hierdoor wordt het vervoer aan zienlijk gemakkelijker. BEMRSOVERZICHT Kon. Olie willig AMSTERDAM, 29 JULI Er was vanmiddag eigenlijk maar een hoek en wel die waar aandelen Kon. Olie verhandeld werden. De ten dens was „willig". Eindelijk kregen aan delen Kon. Olie ook eens een beurt, al dus de beurs. De vaste slotkoers voor deze aandelen uit Wall Street droeg tot de gunstige stemming bij. De zeer be vredigende halfjaarcijfers van de Stan dard Oil of New Yersev doen vermoe den. dat ook de Kon. Shellgroep met gunstige cijfers over de eerste zes maanden van 1959 voor de dag zal ko men. Het publiek was ruim met koop orders aanwezig en de arbitrage roerde zich geducht. De koers liep op van f 163.20 tot f 164.50 tegen gisteren als slotprijs f 156.20. Een koerswinst derhal ve van ruim f 8,ofwel 43 punten op de oude basis. De aandelen noteerden een paar gulden boven pariteit New York. Unilever was op 584 circa 3 punten boven gisteren. Philips prijshoudend zonder meer, doch Aku lager op 372 tegen 375% als vorige slotprijs. Het kwartaaldividend van 35 dollarcents van de Amerikaanse dochter de „Ame rican Enka" viel eerder wat tegen. De KLM-waarden kregen een hogere ad viesprijs. De guldens-obligaties KLM werden onveranderd op 99%% geadvi seerd. Op de cultuurmarkt behield Deli de vaste stemming van gisteren. Voor Scheepvaartwaarden bleven de koersen vrijwel onveranderd. Staats fondsen aan de vaste kant. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 29 JULI Londen 10.60%-10.60%, New York 3.77ft-3-'77f5. Montreal 3.93A-3 93-A, Pa rijs 76-87%-76.97%, Brussel 7.55%-7.557/8, Frankfort 90.18-90.23, Stockholm 72.92- 72.97 Zurich 87.51 -87-56 V2, Milaan 60.77 %-60.82%, Kopenhagen 54.79%- 54.84%. Oslo 52.99-53 04. Wenen 14.61%- 14.62%, Lissabon 13.21%-13 23%, Ankara 3.76%-3.77y4, Praag 52.84-52.94. Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 104 id. N.W.B. '52 (4%) 97% 974» Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 96L A'dam '51 2% 86% 86% A'dam '56 12% 81 81 A'dam '56 II 2% 99% 99% Eindhoven '54 2% 82 81 Enschede '54 2%80 80% Den Haag '52 12% 89% Idem II 2% 88% 88% R'dam '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88% 88% Idem '57 2% 107 101 Utrecht '52 2% 89% 89" Z.-Holl. 1957 2% 96V4 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 211.50 213 Amst. Bank 324% 332 H.B.U. eert251 253 Rott. Bank 300 309% Twentsche Bank 264 267 Industrie Ondernemingen Albert Heyn403 Borneo Sum. H. Mij. 71% 71 Ned. G. en Sp. fabr. 296 293L Kon. Ned. Grofsm. 150% 149L lnternatio133% Int. Kunststoffenind. 43 43% Leidse Wolspinnerij 345 360 Rott. Droogdok Mij. 603 603 Sikkens Lakfabr. '53 560 565 Ned. Mij Walv.vrt. 114L 114 Zaalberg 108 108 Ing. bur. v. Bouwnijv. 244% 247 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29H 291» Intern. Nickel103 102% Anaconda 62% 63% Bethlehem Steel 56% 56 Cities Service 69 56 General Motors 35% 56% Kennecott103 102% Republic Steel 77% 78% Shell Oil 76% 77% Union Pacific 33% ün. States Steel 102% 103 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 29/7 Edelraet. Kon. AA 75 73% Pref. w.a. idem 80% 81GB Electrolas B330 330 Holl. Constructie 418 419 Ver. Touwfabrieken 270GL 270 Wernink's Betonm. 136GB 135%GB Van Wijk Textiel 83% T2L

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9