kantoorbediende (vrl.) loodgieters en halfwassen TIMMERLIEDEN AANK. TIMMERLIEDEN MACHINALE HOUTBEWERKERS NORHTGO - Noordwijk Metselaars avondhulp ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Adverteert in het Leidsch Dagblad ERVAREN ABONNEMENTEN COLPORTEURS e: geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten N.V. MED. DURISOL Volkswagen A. ZWART Gevraagd voor direct en HOUTINDUSTRIE Vergoeding zoutschade Frankrijk verwacht een record aantal toeristen (Van onze ParlJse correspondent) Het lopende Jaar zal, verrassingen voorbe houden, waarschijnlijk voor Frankrijk een recordcijfer voor het vreemdelingenver keer te zien geven. Het commlssarlaat- eneraal voor toerisme voorziet dat aan iet einde van het seizoen het aantal vreemdelingen, dat langer dan 24 uur in Frankrijk heeft doorgebracht, tenminste 4 V2 miljoen zal bedragen. Deze schat ting is gebaseerd op de cijfers voor Parijs in de periode van 1 januari t/m 20 juli. In vergelijking met 1958 is de toename 45 procent, doch men dient daarbij te bedenken dat het vorige jaar een minder gelukkig jaar voor het toe risme ls geweest ln verband met de po litieke onrust, welke toen ln Frankrijk heerste. De Nederlanders nemen in de rij van toeristen in Frankrijk de vijfde plaats ln. Vóór hen komen de Amerikanen, de Duitsers, de Engelsen en de Belgen. De Zwitsers volgen eerst na onze landgeno ten. Dit jaar hebben in de periode van 1 januari t/m 20 Juli 28.622 Nederlan ders de Franse hoofdstad bezocht tegen 120.832 Amerikanen. Voor de toeneming van het aantal reizigers zUn verschei dene redenen aan te wijzen. Zo is na tuurlijk de devaluatie van de afge lopen winter een voordeel, vooral met het oog op de nogal hoge hotelprUzen. Vervolgens is het vrijwel ontbreken van stakingen in de eerste maan den vah dit jaar eveneens een gunstige factor geweest. In het bijzonder de De Jtalioon P. Malvesti, die be noemd is tot voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Amerikanen hebben niet de minste lust een land te bezoeken waar zij kans lo pen te worden geblokkeerd door het uit vallen van de transportmiddelen. Als derde reden voor het grotere reizigers verkeer, noemt men de modernise ring van de Franse hotels en ten slotte ls er ook nog wel de omstandigheid, dat Frankrijk het laatste anderhalve jaar, als gevolg van het optreden van generaal De Gaulle, nogal „in het nieuws" ls geweest, zodat veel vreemde lingen nu zelf wel eens willen zien, hoe het er mee staat. De duur van het verblijf van de toe risten ls gemiddeld 1 week en ln die week geven zy tenminste 30.000 franken (driehonderd gulden) uit. Het verblijf van 4V6 miljoen vreemdelingen brengt de Franse schatkist dus rondom de 130 miljard franken aan deviezen in. WOENSDAG „Kijk, allemaal onderdrukte men sen" gebaarde Kroesjtsjef tegen over Nixon, toen ztj tijdens een boottocht op de Moskwa omstuwd werden door zwemmers, die de twee staatslieden de hand wilden drukken. Merkwaardige „ruil" Japan heeft de vorige week een wat ongebruikelijke emigratieovereenkomst gesloten met Paraguay. Volgens deze overeenkomst zal Paraguay in de ko mende dertig Jaar 85.000 Japanners als Immigranten toelaten en hun bepaalde faciliteiten geven, terwijl Japan als te genprestatie zeven schepen zal bouwen, ter waarde van bijna veertien miljoen gulden. X-15 maakte proefvlucht Het tweede van de experimentele X- 15 raketvliegtulgen heeft dezer dagen zijn luchtdoop gekregen, hangende on- I der een gewijzigde B-52 bommenwerper. Het zeven ton wegende vliegtuig was 70 minuten ln de lucht met invlieger Scott j Crossfleld aan de „stuurknuppel'. TIJ- dens de vlucht werden de negen ton brandstof met succes boven de woestijn geloosd, waarmee de mogelijkheid werd aangetoond deze vluchtige vloeistof in geval van nood tijdens de vlucht kwijt te raken. Dit is de zesde proef, die door de bouwer van de X-15, North American Aviation, werd uitgevoerd. Een vlucht op eigen kracht kan pas worden ge maakt. wanneer de gegevens van alle voorgaande vluchten afdoende zijn be studeerd. De eerste X-15. die op 8 juni met succes een glijvlucht heeft gemaakt, wordt in gereedheid gebracht voor een vluoht op eigen kracht. Het is de be doeling dat met deze X-15 een mens met een snelheid van ruim 5.750 kilo meter per uur tot een hoogte van min stens 160 kilometer wordt gebracht. Dictatoriale leiding van jeugdfe8tival Een twintigtal leden van de Italiaan se afvaardiging naar het communisti sche jeugdfestival van Wenen heeft be sloten naar zijn land terug te gaan om dat het het niet eens ls met de „terroris tische en dictatoriale methoden van de leiding van het festival". Indiase afgevaardigden hebben mee gedeeld dat ook In hun kringen zich een scheuring heeft voorgedaan. Een groep van zeven communisten wordt beschouwd als de officiële afvaardiging. Ongeveer vijftig andere Indiërs, voor het merendeel in Gróot-Brittannië stu derende jongelieden, willen niet als of ficiële afgevaardigden worden be schouwd. Een derde groep van twintig heeft besloten het festival te boycotten. Ook heerst onenigheid onder de aan wezige Brazilianen. Ooggetuigen hebben meegedeeld dat zij gezien hebben dat communistische wachters dinsdagochtend een camera man van een Westdultse televlBleorga- nisatle hebben geslagen. Dit geschiedde bulten de ruimte van het festival. De wachten hadden de cameraman verbo den opnamen te maken, maar laatstge noemde gaf geen gehoor aan het verbod. Nadat hij was afgeranseld zagen jour nalisten hem met een neusbloeding weglopen. Voorts heeft een lijfwacht van jonge communisten gisteren verhinderd dat Westelijke journalisten een bijeen komst bijwoonden van twee Ameri kaanse groeperingen, communistisch en niet-communistlsch. Een aantal cor respondenten was uitgenodigd door le den van niet-communistlsche delegatie om een vergadering bij te wonen die 's morgens om acht uur zou worden ge houden. Het bestuur van het festival had de verzekering gegeven dat de ver slaggevers de verschillende delegaties vrij konden benaderen. De correspon denten die echter bij het terrein van het festival aankwamen, vonden de toe gang versperd door jonge communisten. Enkele verslaggevers die door de bewa king trachtten heen te komen, werden krachtig teruggeduwd. De twee Amerikaanse groepen had den de vergadering belegd om te trach ten de meningsverschillen uit de weg te ruimen, die ontstaan zijn doordat een honderdtal communistische leden de algehele zorg op zich wilde nemen voor de 400 jonge Amerikanen die aan het communistisch-geïnspireerde festival deelnemen. 29 JULI 1959 Balmain voert de lotus-lijnin De Parljse mode-ontwerper Pierre Bal main heeft gisteren ln zijn collectie voor het nieuwe seizoen de „lotuslijn" geïn troduceerd waarbij de nauwe en langere rok de stengel en blouse-achtig ver werkte lijfje de bloem voorstelt. Balmain legt de nadruk meer op grote elegantie en op details dan op revolutionaire ont werpen. Hij ontwierp enorme cape-mantels. De mantels zonder cape-effect hebben vier kante kragen, dikwijls met knopen ge garneerd. Ook zijn er mantels met het „lotus"-silhouet. De avondkleding ontwierp Balmain in tweeërlei stijl. Er zijn ensembles met de rok tot een decimeter boven de enkel en jasjes tot op de heup o.a. van brokaat of stoffen met borduursels in oosterse mo tieven. Het tweede thema is puur ro mantisch: korte kanten of tulen japon nen, naar beroemde kastelen als Chan- tilly, Rambouillet en Versailles genoemd. Het mode huis Nina Ricci hand haaft het tuniek-silhouet in driekwart mantel-ensembles met een brede cein tuur om de rok. De rokken vallen tot even onder de knie. Jongen viel uil rijdende trein Een tienjarige Nederlandse jongen. Herman van de Brug, zal nooit zijn eerste dag in Australië als immigrant vergeten. Zeven uur nadat hij per vliegtuig uit Nederland was aangekomen opende hij gisteravond in een rijdende trein een verkeerde deur met als gevolg dat hij naar buiten werd gezogen. Vanochtend werd de jongen in een tunnel gevonden. Hij bleek vrijwel ongedeerd te zijn, had alleen wat schrammen en een buil. De politie te Sydney deelde mee dat Herman, zijn ouders en 3 andere kin deren uit het gezin op weg waren naar een immigrantenkamp te Albury Papieren rijksdaalders van na 1945 zijn geldig (Van onze Haagse redactie) In verband met vele verzoeken om inlichtingen over de geldigheid van muntbiljetten van f. 2.50 menen wij goed te doen met het publiceren van navol gende mededeling. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat na 1945 nog geen munt biljetten van f. 2.50 uit de circulatie zijn genomen. Momenteel zijn er nog twee soorten biljetten van een rijks- Indonesische handelsmissie boekte „successen" Volgens „Antara" heeft de Indonesi sche handelsmissie, die een reis door Europa heeft gemaakt, resultaten be reikt welke tot voldoening stemmen. De leider van de missie, kolonel Soeprapto, deelde mede, dat een afzet aan Indone sische produkten is verzekerd ter waarde van 400 miljoen roeplah. Onder de handelsondernemingen, die in de missie waren vertegenwoordigd, bevonden zich de vijf grote in- en uit- voerfirma's die van de Nederlandse eigenaren zijn „overgenomen". Volgens Soeparto wensen de Europese corres pondenten van deze firma's die thans onder beheer staan van de Indonesische regering, de zaken met deze onderne mingen voort te zetten. De missie bezocht Engeland, West- Duitsland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland en Finland. daalder in omloop, te weten die van 18 mei 1945 (blauw met roqd) met in het midden de beeltenis van'Koningin Wil- helmina en die van 8 augustus 1949 (grijs-blauw) met links op het biljet de beeltenis van Koningin Juliana. ELAM \.V. Official Forddealer voor Leiden e.o. en de Bollenstreek, HAARLEMMERWEG 24. LEIDEN, vraagt voor spoe dige indiensttreding ervaren (vr. en m.) - Leeftijd tot 25 jaar. Brieven met volledige inlichtingen en opgave van verlangd salaris aan bovenstaand adres. zijn gebeurtenissen, die het noodzakelijk maken kennisgevingen aan ramilie, vrienden en bekenden te verzenden Schakelt o om zekerheid te hebben, dat n niemand vergeet, het LEIDSCH DAGBLAD in. Met zijn -uim 21.000 abonnees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dU9 bet aangewezen advertentie medium voor ACHTHOVENERWEG 19 - LEIDERDORP vraagt voor spoedige indiensttreding Leeftijd 1720 jaar. Kunnende typen en ulo-diploma strekt tot aanbeveling. - Schriftelijke sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. Model de Luxe 1955, in zeer goede staat. Prima banden. Bevr. Rhijngeesterstr.weg 16B Oegstgeest, t.o. Van Assen- delf tschool. Bij vonnis der Arr. recht bank te 's-Gravenhage, Vier de Kamer, van 22 juni 1959 is WILLEM HOOGERBRUGGE, zonder beroep, wonende te Noordwijk-Binnen in de in richting „Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting", wegens het zich bevinden in een ge durige staat van onnozelheid gesteld onder curatele. Delft. 28 juli 1959. Mr. A. A. EYGENRAAM, advocaat en procureur. GEVRAAGD HOOIGRACHT 18 TELEF. 23951. Na 6 uur: TEMMINCKSTRAAT 21 - TELEF. 32680. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Gevraagd door de N.V. LEIDSCH DAGBLAD Schriftelijke sollicitaties met opgaaf van leeftijd, opleiding, waar gewerkt, politieke en godsdienstige groepering, liefhebberijen enz., aan de directie van de N.V. LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden. PROVINCIALE PUBLIKATIE Bij Koninklijk Besluit is het tijdstip, vóór hetwelk waters- noodschade zich moet hebben geopenbaard om onder de werking van de Wet op de Watersnoodschade 1953 gebracht te kunnen worden, vastgesteld op 20 juli 1959. Dit brengt mede, dat ook de zoutschade in de particuliere sector aan huizen en andere gebouwen, welke een gevolg is van de watersnoodramp van 1953 en geregeld is in de „Regeling afkoop zoutschade watersnoodramp 1953", zich vóór bedoelde datum moet hebben geopenbaard: teneinde voor een vergoe ding (afkoopsom» ingevolge genoemde regeling in aanmer king te komen, dient deze schade aangegeven te worden vóór 20 januari 1960. De beide genoemde tijdstippen gelden voortaan in afwijking van reeds vroeger in de pers ver schenen mededelingen niet alleen voor de bovenbedoelde zoutschade, doch eveneens voor de zoutschade, welke een gevolg is van de inundaties in de jaren 1944/1945. Na 19 ja nuari 1960 ingediende aangiften zullen bulten behandeling blijven. De aangiften dienen te geschieden met gebruik making van formulieren, welke thans gratis verkrijgbaar zijn bij de gemeentesecretarieën in de destijds getroffen gebieden, waarvoor de zoutschaderegelingen gelden. De for mulieren gaan vergezeld van een uitvoerige schriftelijke toe lichting; zij dienen door middel van de daarbij beschikbaar gestelde portvrije en reeds geadresseerde enveloppen te wor den toegezonden aan de Schade-enquête-commissie, resp. het Rampschadebureau te Rotterdam. GEVRAAGD H. SLIJKHUIS, Herengracht 110 - Leiden Telef. 26964. Voor direct gevraagd een nette vrl. Aanmelden AUTOMATIEK „POORTJE", Steenstraat 15. Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Gra venhage van 24 juli 1959 is na gedaan verzet het faillis sement van GIJSBERTUS BREEDIJK, wonende te Kat wijk aan den Rijn, Rijnstraat no. 55, van beroep bakker en kruidenier, vernietigd. De curator, Mr. P. DE CLERCQ, Langebrug 8a, Leiden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6