Nederlandse invasie in liet Rijn- en Alirgebied Sunil wast stralend wit... KENNISMAKING OP ZEE MET JONGEREN UIT AMERIKA EEN APARTE BELEVENIS Tweederde der buitenlanders is uit ons landmaar men vergeet helaas de rechter Rijnoever WITTER DAN HET WITSTE: KONIJN en spaart uw linnenkast Frankgul en onstuimignadrukkelijk anders dan de gemiddelde Europeaan Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 juli 1959 Derde blad no. 29807 (Van onza correspondent in Bonn) De laatste weken van juli hebben de stroom Nederlandse toeristen, die per fiets of auto de Rijn tussen Bonn en Koblenz en het Ahrdal bezoeken, tot een complete invasie doen worden. Ze komen daarheen als individuele trekkers, die per fiets het onderste uit de kan van het toeristische genoegen willen halen, maar ook als collectiviteiten: muziekkorpsen, voetbalverenigingen, kaartclubs. Want een groot deel van de Rijn- en Ahrtoeristen behoort tot de grote groep van mensen die niet te veel kan missen en toch in het buitenland wil zijn. En die tegelijkertijd een paar dagen ongezouten plezier wil hebben! Westerwoud is zeer aantrekkelijk Ruw geschat bestaat tweederde van de buitenlandse toeristen in het gebied van Rijn en Ahr thans uit Nederlan ders! In negen van de tien gevallen gaan ze naar de Drachenfels het tandradbaantje, de ezeltjes, de kitsch in de vele winkels en de bepaald mooiere Petersberg waarheen de auto weg een sensatie op zichzelf is. Verder is de aandacht voor deze rechter Rijn oever in de meeste gevallen maar pover. Men rijdt liever naar het Ahrdal: naar Bad Neuenahr om een gokje te wagen, naar Ahrweiler en Altenahr om een bergrit je te maken en om als maar kitschwinkeltjes te zien.. De toeris tenindustrialisatie heeft hier een hoge graad van perfectie bereikt, hoewel menig toerist nog altijd met bewonde ring straatje-in-straatje-uit loopt, waar van enig natuurtafereel al lang geen sprake meer is. Een enkeling waagt zich dieper het Ahrgebergte en de Eifel in en maakt een sensationeel ritje over de racebaan van de Nürburgring, komt in Adenau en bezoekt het prachtige Daun of het niet minder fraaie Maria Laach aan de Laacher See. Twintig kilometer verder gaat men ook hier al weer on der in de grote toeristenstromen van de Moezel: in het nog altijd prachtige Co- ohem, in Zeil en hoe al die mooie Moe zelplaatsjes heten, verbonden als zij zijn aan vele, Moezelwijnmerken. Dit gehele gebied aan de linker Rijnoever, van Bonn, via Bad Godesberg en Re- magen tot Cochem, Ahrweiler en Ko blenz, is al vele jaren geleden afge graasd door generaties Nederlandse toeristen. En nog altijd wemelt het er van Nederlandse auto's en fietsen, caravans en tenten.. Maar hoevelen gingen naar de rech ter Rijnoever, waar het bepaald stiller is, het hele jaar door, waar men nog rustige dorpjes kan ontdekken, met kleine pensions en cafeetjes? Men kan de Autobahn nemen van Keulen uit tot de aftakking Bad Honnef-Linz. Men vermijdt dan de (on)gezellige drukte rond Königswinter en de Dra chenfels, maar komt van de Autobahn direot in een prachtig heuvelgebied. Van de Autobahn-aftakking rijdt men naar Linz langs complete ravijnen en diepe hellingen tot men in dit kleine plaatsje terecht komt, waar het in deze dagen bepaald vol is. Maar het is er niet zó duur: de wijn noch het bier, het eten noch de pensions en het is er een en al schilderachtigheid. Van Linz rijdt men langs de Rijn naar Bad Hönnin- gen en van hieruit begint het goede le ven eerst recht. In Waldbreitbach en Rosbach, in Nieder Breitnach en tal van andere dorpjes vindt men hier midden in het Westerwoud een prachtig landschap, heuvels met een fikse klim, dorpjes met zwembaden in snel stromende riviertjes. Stille wegen voor elke auto geschikt, kampeerplaatsen langs boszomen en beekjes. Nauwelijks 20 k 25 km van de grote toeristische centra is hier door de vreemdelingenindustrie nog nauwelijks Afscheid dr. Rutgers Als vice-president Raad van State Dr. A. A. L. Rutgers, aan wie, ge lijk gemeld, wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd met ingang van 1 augustus eervol ontslag is verleend als vice-president van de Raad van State, heeft gistermiddag voor de laatste maal de vergadering van dit hoge college van Staat voorgezeten. Aan het einde van de vergadering werd dr. Rutgers toegesproken door het oudste lid, de heer J. Th. Fürstner, die daarbij namens de leden van de Raad van State aan de heer Rutgers een afscheidsgeschenk, bestaande uit een zilveren gebruiksvoorwerp, aan bood. De heer Fürstner schetste de loopbaan van dr. Rutgers en wees op de bijzondere verdiensten van de scheidende vice-pre sident, welke ook door de Koningin zijn erkend door de bevordering van dr. Rut gers tot Comandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Staatsraad Fürst ner zegde mede namens zijn collega's dr. Rutgers hartelijk dank voor de voor treffelijke wijze, waarop deze aan de vergaderingen van het college leiding heeft gegeven. Hierna sprak dr. Rutgers woorden van afscheid, daarbij uiting gevend aan zijn gevoelens van dankbaarheid, die hem bij dit afscheid vervullen en met name ook dank brengend voor de prettige sa menwerking met de leden van de Raad. alsmede voor het hem aangeboden ge schenk. Spreker zei. in zijn leven meer malen te hebben moeten afscheid ne men, doch steeds wegens het aanvaar den van een nieuwe werkkring. Thans echter wacht geen nieuwe taak, maar spreker gevoelt dit, gelet op zijn leeftijd niet als een bezwaar en juicht het toe dat door zijn vertrek geen vacuum ont staat, aangezien zijn opvolger, de heer Beel, reeds is benoemd en sprekers taak direct overneemt. Gisteravond vond een door de leden van de Raad van State aan dr. Rutgers aangeboden afscheidsdiner in hotel De Wittebrug plaats. Aan deze maaltijd za ten mede aan de. oud-leden van de Raad van State, alsmede enige hoofd ambtenaren. Vrijdag a.s. zal dr. Rutgers van het bureau van de Raad van State afscheid nemen in een besloten samenkomst van de ambtenaren van dit college. aangeraakt gebied, dat zich uitstrekt over de Autobahn Keulen-Frankfort heen tot diep het Westerwoud in, oost waarts tot Marburg en Wetzlar. Hier vindt men nauwelijks winkel den met kitsch en „kunst", hier geen uitdagende café's met de „beste" wij nen, maar doodgewone natuur en dorp jes met goede wijn: rode wijn van de Dattenberg bij Linz. en de normale Rijnwijn van ieder goed jaar en tegen redelijke prijzen. Trouwens, het prijs peil in dit gebied ligt zeker beneden dat van de centra, waar men zich al te zeer heeft ingesteld op vreemdelingen, op volgens de volksmond nog altijd „steinreiche Hollander"., die inder daad in Ahrweiler, Bad Neuenahr en waar ook in de Ahr- en Moezeldalen hun marken snel laten rollen! Die al tijd in een hossende feeststemming schijnen te zijn en die zonder feestmut- sen en menig vaderlands lied niet echt uit kunnen zijn als zij in bussen onder elkaar zijn. Voor de gezellige Rijnlan ders zijn zij dan ook „gemütliöhe Hol lander" die men een rustiger vakantie- lot zou willen toewensen in het mag nifieke Westerwoud.. Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN I7.6ÖCE Ervaringen op De Grote Beer (Van onze Parijse correspondent) Een reisje naar Europa heen en weer is voor een gemiddelde Ame rikaan in onze dagen echt niet zoiets ademstokkend overrompelends meer. Voor een Amerikaanse student is zo'n trip van ettelijke duizen den kilometers eigenlijk niet zo veel meer dan het schoolreisje Bilthoven—Amersfoort (in de zesde klas zijn we zelfs eens helemaal naar Amsterdam en Marken geweest) waarmee wij in onze prille dagen een eerste verkenning van de grote buitenwereld ondernamen. De Amerikaan heeft in zijn land, dat een heel werelddeel beslaat, natuurlijk wel van jongsafaan in lange afstanden leren denken. Maar toch kan ook de financiële kant van het probleem niet helemaal ver waarloosd worden. Die zijde weegt voor hem, met zijn hoge levens standaard en zijn over-gewaardeerde dollar, echter ook maar betrek kelijk licht. Intelligente kern met grote perspectieven maar ook ontstellende oppervlakkigheid Uit welgestelde een paar leuke middenstand gerecruteerd De heenreis Amsterdam-New York hadden we gemaakt in gezelschap van een vijfentwintig Zweedse studenten, die tijdens hun vakantie nu eens ken nis met Amerika gingen maken. Zwe den is een welvarend land. Maar naar hun gesprekken, gedragingen, koffers en kleren te oordelen moesten deze jongens en meisjes van omstreeks de twintig jaren toch bovendien nog wel tot de meest bevoorrechte kringen van hun land behoren. Op de terugreis was onze boot ,.De Grote Beer", volgestouwd met jeugdige Amerikanen. Welnu: men behoefde heus geen dieptepsyoholoog of socio- gisch expert te wezen om met een eer ste oogopslag te kunnen constateren dat deze jongelui zeker niet tot de elite (maatschappelijk gesproken) kon wor den gerekend, maar uit de, laat ik zeg gen, welgestelde middenstand was ge recruteerd. Er wordt over de oppervlakkigheid en over het ongelikte barbarisme van de Amerikaan in Europese kringem nog wel eens meesmuilend gemompeld. We zouden er nu ook nog wel een paar boekjes over open kunnen doen. Maar aan de andere zijde zal men toch evenmin uit het oog mogen ver liezen dat hun welstand hen in staat stelt op jonge leeftijd al heel wat meer van de wereld te zien en heel wat meer kennis op te doen dar de meest bevoorrechte leden van Euro pa's hoogste standen in hun rijpste ouderdom. Onder die jeugdige Amerikaanse rei zigers waren er ettelijken, die Europa, het land hunner stamvaders, al ver schillende keren eerder hadden bezocht, en een groep van vijf en zeventig jon gens en meisjes bepaalde zich deze zo mer niet eens tot het westelijke deel van ons continent, maar ging, achter het ijzeren gordijn, in de drie maanden van hun Europese verblijf, nu ook nog eens Moskou, Leningrad en Warschau even bezoeken. We hebben eveneens een meisje gesproken dat er zonder het minste blosje ruiterlijk vooruit kwam dat ze van daddy als vakantiecentje een kleine tienduizend gulden had mee gekregen. Met zo'n sommetje kan je natuurlijk ook wel weekjes passeren Niet alleen een vakantie- verietje Toch beschouwde een deel van onze reisgenoten de reis niet enkel en uit sluitend als een vakantieverzetje. Voor hele groepen was de tocht een ware studiereis. Ze hadden op hun universi teiten en colleges al heel veel over Eu ropa gehoord en geleerd, en die kennis gingen ze nu eens ter plaatse aan de feiten toetsen. Er waren aankomende geologen, sociologen, dokters, journalis ten en economen onder, die al zeer wel- beslagen ten ijs verschenen en uit de talloze vragen die ons en andere Euro peanen tijdens en na de verschillende lezingen werden gesteld viel duidelijk op te maken dat je hier heus niet met de „doorsnee-Yankee-doing-Europe" had te maken. Het geld dat hun vaders voor deze reis hadden uitgetrokken werd dan ook voor hun studie en alge hele vorming uitstekend besteed. De kennismaking met of ontdekking van dit slag jonge Amerikanen, die natuurlijk ook hier een minderheid vormden, was voor ons persoonlijk dan ook nog wel de meest positieve en boeiendste ervaring van de reis. Ook in de jonge Amerikaanse gene ratie schuilt zo gelukkig een gezonde kern die zich bewust tegen de alge mene tendens van vervlakking en materialisering verzet. De kern be- staat uit intelligente en geïnteres seerde jonge mensen met gevoel voor kunst, voor kwaliteit en voor levens waarden. Vrije mensen, zoals men ze in Europa maar heel zelden ontmoet. Ze hebben geen of tenminste niet onze complexen, zij zijn onbevangen in hun weetgierigheid, onbevreesd om allerhande sociale en politieke waar heden in het gezicht te zien. en bereid diep op de verschillende onderwerpen in te gaan. Dat een flink deel de verleidingen van al te goedkope, want belastingvrije, alcoholica niet steeds zegevierend door stond, moeten we, met alle konsekwen- tie3 van die capitulaties, maar over het hoofd pogen te zien. Wanneer men, waar dan ook ter wereld, de whisky, de bols, het bier, de wijn en de champagne tegen prijzen ter beschikking stelt, die praktisch te verwaarlozen zijn, dan is overal het hek van de dam en worden een paar remmen losgeworpen. Dat is geen specifieke Amerikaanse zwakheid. Gebrek aan respect Maar ernstiger is dat ze óók in nuch- Amerikanen zelfs op een concert niet meer kunnen luisteren. Datzelfde symptoom van vervlakking, van verslapping der concentratie, kan ook in allerlei andere domeinen van het Amerikaanse culturele leven worden waargenomen: de digest's de musicals, waarin klassieke of moder ne toneelstukken voor de gangbare consumptie worden toebereid, de se lecties op grammofoonplaten van symfonieën of concerten etc. Markante verschillen We willen ons natuurlijk na twee we ken verblijf in de Verenigde Staten geen definitief oordeel aanmeten over het Amerikaanse leven, het' culturele doen en het culturele laten. Maar in deze mi- crocosmos van de Amerikaanse jeugd waartussen we tien dagen hebben ge- tere toestand zich soms toch wel héél jlee^ konden we toch wél een aantal vrijgevochten gedragen. Dat ze zo schrikwekkend weinig consideratie heb ben voor hun medemensen. Het behoor de tot onze taak elke middag een con cert met grammofoonplaten of van .le vende muziek" in te leiden, en het viel ons dan iedere keer weer op dat het volslagen onmogelijk was ook maar een minimum aan stilte te doen heersen in een zaal die niettemin voor dat doel was gereserveerd. Men liep rond, praatte, kaartte, ver schoof stoelen en tafels, en naar de muziek werd door de meerderheid maar met een half oor geluisterd. Gebrek aan respect voor anderen die wél van die muziek wilden genieten. Maar ook ge brek aan eerbied voor de muziek zelf. Ook dat aspect van het Amerikaanse gedrag is uit de omstandigheden wel te verklaren. In Amerika hoort men overal muziek. In de treinen de autobussen, op straat, in de winkels, in kantoren, gangen, liften en ook in de vrije na tuur of in de parken waar de wandelaar een draagbaar radiotoestelletje in de hand houdt of in de vestzak heeft ge stoken. Muziek is voor hen een onontbeerlijk element geworden. Maar een element van uitsluitend decoratieve orde. Men hoort muziek, doch luistert er nooit meer naar. Deze dispositie of juis ter: indispositie met betrekking tot de muziek veroorzaakt dat de markante eigenschappen waarnemen, die de gewone toerist in korte tijd mis schien niet zo snel en sterk had opge merkt. Eigenschappen van positieve en van negatieve aard, maar waardoor de Amerikanen in ieder geval zich wel krachtig van ons Europeanen onder scheiden. Ze leven frank en gul en sikkeneuri ge gezichten kom je bij hen niet tegen. Ze trekken vaak onstuimig van leer. Op een vorige reis had de Holland-Ameri- kalijn een rekening van drieduizend gulden moeten indienen vanwege alle dekstoelen die de heren en dames, zo maar voor de grap, over boord hadden gesmeten. Een mooi gezicht! En mis schien ook wel een uiting van Ameri kaanse folklore. Men heeft ons tenmin ste verzekerd dat het voor de terugkeer in New York gebruik is dat alle studen ten-passagiers hun oude bagage en kle ren stelselmatig, op het zeer hoognodige na, ten prooi aan de golven in de zee plegen te werpen. Niet generaliseren! Niet alle Amerika nen zijn vandalen of barbaren. Maar in hun gedragingen verschillen ze toch wel zeer nadrukkelijk van ons. In de goede èn in de minder gunstige zin. Maar gezegd mag worden dat een minderheid, hun elite, over mogelijk heden van ontwikkeling beschikt die wij hier niet kennen en waardoor voor die goede ketrn of intelligentia Dode en zeven zwaargewonden Bij botsing te De Bilt Gelijk gisteren in een gedeelte onzer vorige oplage gemeld, is gistermiddag op de Utrechtse weg ter hoogte van de Bilt een gecompliceerd verkeersongeluk ge beurd, waarbjj zeven mensen zwaar ge wond werden en een gedood. De heer Werner en vijf medepassa giers zaten in een personenauto met een GN-nummerbord (voor buitenlanders in Nederland), die op de rechterrjjbaan van de Utrechtseweg achter een trekker in de richting Zeist reed. Op een gege ven ogenblik begon de auto om onver klaarbare redene te slingeren en raakte daarbij de achterkant van de trekker. Hierna schoot de wagen naar de andere kant van de weg en botste tegen de voorkant van een in de richting Utrecht radende NBM-bus op, die op dat mo ment een vrachtauto passeerde en zich dus op de tweede rijbaan bevond. De wagen van de heer Werner raakte ver volgens een personenauto die achter de bus aankwam en werd toen door de lucht weer naar de andere weghelft ge slingerd. De 65-jarige heer Werner uit Soest werd gedood. Zijn echtgenote, mevrouw J. Werner- Kuehbauen, 67 jaar, de heer N. W. de Groot, S7 jaar, consul in Port-9aid en met verlof in Nederland, zijn vrouw, mevrouw G. J. W. de Groot-Werner, 34 jaar en hun twee kinderen, H. L. F. de Groot, 10 jaar en G. J. W. de GToot, 6 jaar werden zwaargewond. In de twee de auto zaten de heer P. ten Bergen, 59 jaar, tandarts te Soest en zjjn assis tente, mej. A. Kaptein, 48 jaar, die even eens zwaar gewond werden. Verschillende zwaargewonden moesten uit de brokstukken der auto's bevrijd worden. Het verkeer werd een half uur over de fietspaden omgeleid. der Amerikaanse spes patriae nog zeer verre perspectieven worden ge opend, die de Europese jeugd niet is voorbehouden. Dolce far niente. Amerikaanse stu denten maken onder leiding van de NBBS hun eerste reis naar Europa Keerzijde Maar gemakkelijk hebben ze het niet. De keerzijde van de Amerikaanse on bevangenheid en spontaniteit die de Europeaan zo frappeert en zo snel voor hen inneemt, is men moet dat wel erkennen een gebrek aan elementaire wellevendheid en vaak zelfs aan beschaving. En met die keerzijde van de Amerikaanse medail le hebben we eveneens hardhandig kennis mogen makon. i fiÜÜÜffi Irr'r

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5