CHIEF WHIP JEUGD ZORGT VOOR AARDIG KLEURRIJK BLOEMENCORSO opfoderslfpl BLOEMEN EN FANTASIE Levendig spel van lijn en kleur Maakte ex-wethouder Kleen van Katwijk misbruik van positie? Bedrijfschap bollenhandel wil areaaluitbreiding in drie jaar Opgedicht 1 maart 1860 Woensdag 29 juli 1959 Tweede blad no. 29807 Het schijnt niet altijd mee te vallen om voor „bloemetje" te spelen. (Foto LD/Van Vliet) Grote belangstelling in Leidse binnenstad De Leidse jeugd, daarbij geassisteerd door vele speeltuinvrienden en het R.-K. Comité Vakantiebezigheden, beschikt over veel fantasie. Het kinderbloemencorso, dat gisteravond in het kader van de Leidse bloemenweek onder grote belangstelling door de binnenstad trok, heeft dit bewezen. Het was een levendig spel van kleur en lijn, waarin tal van aardige vondsten waren verwerkt. Bovendien wist zij zich verzekerd van het artistieke inzicht van de Rijnsburgse Bind- cursus en stonden haar duizenden bloemen, vnl. gladiolen en dahlia's, ter beschikking. In totaal liepen ruim 700 jongeren in dit corso mee. Het senioren- en juniorenkorps van K. en G. en het Jeugdorkest „Den Burcht" zorgden voor de muzikale omlijsting van deze feestelijke en kleurrijke bloemenstoet. Bestond het verplichte onderwerp, waarop de jeugd haar artistieke gaven kon uitleven, uit het versieren van een aantal poppewagens, steps en fietsen, waarmede aardige resultaten wei-den brandt van Rhijn en op het Delftse blauw straalde iets van die glorie af. Terecht kende de jury, die voor dit corso bestond uit de heren Galjaard, Lagerberg, Boerma, Schild, Pauw, Kralt en Noort, Zuiderkwartier een eerste prijs toe. Veel afwisseling „Rondom de Watertoren" bewoog zich deze avond in de sprookjessfeer en had daarvoor het sprookje van Sneeuwwitje en de zeven dwergen gekozen, waarvan men een bijzonder geslaagde uitbeelding wist te geven. De jury, welke vooral lette op de kleurencombinatie, de af werking en de totaal indruk, bekroonde ook deze groep met een eerste prijs. Bijzonder opvallend was de groep, waarmede „Groenoord" in dit corso voor de dag kwam. Geheel in overeen stemming met de tijd, waarin wij leven, had deze vereniging het gezocht in de ruimtevaart. Een maanraket stond op punt van afgeschoten te wordenDe kindej-en van „Groenoord" stelden daar- Een „collegiale" tip.Klaarover- tjes krijgen een aanwijzing over de te volgen route. (Foto LD/Van Vliet) bij in klem-rijke letters de vraag: zou den er op de maan ook zo veel bloemen groeien? Zij kregen er deze avond geen antwoord op, doch voor hun inzending wel een derde prijs van de jury. Evenals „Rondom de Watertoren" had ook de Speeltuinvereniging „Morskwar- tier" het in de sprookjessfeer gehouden. Met een leuke uitbeelding van „Zwaan kleef aan" wist zij een tweede prijs in de wacht te slepen. Bijzonder geslaagd was vooral de kleurencombinatie, welke was verwerkt in de praalwagen „De drie gratiën", waarmede „Rondom de Maredijk" in dit corso om een prijs het werd een tweede meedong. Als zesde en laatste speeltuinvereniging kwam „Noorderkwartier" met een voor stelling van de Duitse sage „Rübezahl", waarin royaal met bloemen was gewerkt. Ook deze vereniging kwam met een tweede prijs uit de bus. Zoals gezegd was ook het R.-K. Co mité van Vakantiebezigheden in dit corso vertegenwoordigd. In een bloemen corso behoort een bloemenkoningin en daarvoor had de St.-Leonardusparochie gezorgd, die daarvoor een tweede prys aan haar vaandel kon hechten. De af deling Herensingel van dit comité deed in deze dagen haar werk eer aan, door te zorgen voor een aardige groep, welke tot motto had „Vakantievreugd voor de jeugd". De talrijke facetten van dit werk kwamen in deze groep tweede prijs alleraardigst tot hun reent. Geheel in het kader van dit corso, was het motto, waaronder de jeugd van de Hartebrugparochie zich deze avond presenteerde: „Zeg 't met bloemen". Nu dit deed men, bijzonder aardig gegroe peerd rond moederdag, een verloving, een huwelijk: Jopie Wijsman was een parmantige bruidegom en Roosje Coster een lieftallig bruidje en tenslotte een diamanten bruilofsfeest. Met een derde prijs werd deze kinderrijke fantasie be loond. Tenslotte kwam de jeugd van de St.-Petrusparochie met een vrolijke uit beelding van een bloemencarnaval, welke het echter niet verder dan een vierde prijs kon halen. In dit levendig spel van lijn en kleuren trokken mede vele individuele deelnemertjes op, die eveneens hun best hadden gedaan wij denken hier aan de klaar-overtjes in hun „motor-met-zijspan" om aardig voor de dag te komen. Zoals gezegd: een aardig en kleurrijk kinderbloe mencorso trok gisteravond door de binnenstad, waar de belangstelling en het enthousiasme groot waren. ;efstaking van Hong 5000 Algerijnen Volgens advocaten, die de belangen van in Frankrijk aangehouden Algerij nen behartigen zijn vrijwel alle Alge rijnen die naar aanleiding van verzets acties in Franse gevangenissen zitten, in hongerstaking. Hun aantal wordt ge schat op 5.000. Verscheidene gevangenen te Fresnes, die twaalf dagen geleden met hun actie begonnen, zouden er ernstig aan toe zijn. Onder hen bevindt zich de veertig jarige journalist Ali Hadj, een van de schrijvers van het omstreden boek „Gangrene", waarin een aantal Alge rijnen verklaart gemarteld te zijn bij verhoren door de Franse geheime po litie. Zeer geslaagde lancering van een Atlas-projectiel De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond een intercontinentaal bal listisch projectiel van het type Atlas gelanceerd op de basis Cape Canaveral in Florida. De proef werd zeer geslaagd genoemd. Het betrof een Atlas-d. waarvan de drie vorige exemplaren spoedig na het afschieten ontploften. De vorige week werd een Atlas-c, een minder krachtig model, met succes afgevuurd. Dat was de eerste geslaagde lancering van een Atlas in meer dan vijf maanden. Nieuw Frans fonds voor wetenschappelijk onderzoek De Franse regering is gisteravond overgegaan tot de instelling van een nationaal fonds ter bevordering van het wetenschappelijke onderzoek. Dit fonds staat los van de gelden die door de ver schillende ministeries voor hetzelfde doel worden bestemd. Men beoogt hiermede Frankrijk in staat te stellen zijn wetenschappelijke kennis in enkele jaren sterk te vergro ten. Ziekenauto kwam te laat voor patiënte Het tragisch sterfgeval van een jonge vrouw na een bevalling in Amsterdam benoorden het IJ heeft twee vrouwe lijke raadsleden schriftelijk aan B. en W. van de hoofdstad vragen doen stellen, of dit overlijden mogelijk mede een gevolg is van de vertraging van het vervoer naar een der zieken huizen in Amsterdam aan deze zijde van het IJ. B. en W. wijzen er in hun antwoord op, dat de 'verloskundige eerst 4 uur en 40 minuten na de bevalling, n.l. om 21.40 uur, het eerste verzoek om op name van de patiente in een ziekenhuis heeft gedaan. De dienstdoende arts van de verloskundige buitendienst van het Wilhelminagasthuis zegt op dat tijdstip uit de gegevens die hem werden ver strekt niet de overtuiging te hebben ge kregen. dat hier reeds een dringende indicatie tot spoedopname bestond. De verloskundige verklaart daarentegen, dat zij dringend verzocht heeft een zie kenauto te zenden zonder voorafgaand bezoek van de arts. De arts vertrok per auto naar het huis van de patiente, doch inmiddels verzocht de verloskundi ge met spoed een ziekenauto te zenden. Deze wagen kwam tegelijk met de arts bij het huis aan. De patiente bleek toen reeds te zijn overleden. B. en W. kunnen niet bevestigen dat het sterfgeval mede gevolg zou zyn van vertraging in het vervoer. Zij ztfn ervan overtuigd dat de aanwezigheid van een ziekenhuis in Amsterdam- Noord bij spoedgevallen tijdbesparend kan werken. De totstandkoming van een ziekenhuis wordt dan ook met kracht bevorderd. CONTACTORGAAN NED. SYMFONIE-ORKESTEN De besturen van de Nederlandse Sym fonie-orkesten hebben besloten het op 2 juni 1954 in het leven geroepen con tactorgaan van directeuren en admini strateurs van Nederlandse symfonie orkesten om te zetten in een contactor gaan van Nederlandse symfonie-orkes ten. Voorlopig zal als voorzitter optreden dr. R. Leopold, Oranjelaan 15. Wasse naar. bestuurslid van het Residentie Orkest en als secretaris-penningmeester ir. K. L. C. Bouman. bestuurslid van het Brabants Orkest. Als waarnemend voorzitter en waarnemend secretaris penningmeester zijn respectievelijk aan gewezen W. Brederode. directeur van t Residentie Orkest en J. M. M. Ten- dijck, directeur-administrateur van het Brabants Orkest. Raadsleden vragen uitspraak van de raad Het Katwijkse raadslid de heer A. Wassenaar (AR), gesteund door zijn medeleden de heren L. Borleffs (WD) en A. C. Berkheij (CH), heeft, ter behandeling in de openbare raadsvergadering van morgen avond, een voorstel ingediend om ernstige afkeuring uit te spreken over handelingen, destijds gepleegd door de heer D. J. Kleen in zijn functie van wethouder der gemeentebedrijven, en overigens ter zake te besluiten naar dat de raad in het belanq der qemeente dienstiq zal achten. In een toelichting wijzen de voorstellers erop dat de oud-wethouder destijds op ruime schaal goederen zou hebben betrokken van de gemeentebedrijven tegen voorwaarden (t.w. inkoopprijzen) die slechts bij wijze van gunst voor personeel in dienst der gemeente bedrijven gelden. Zij zijn van oordeel dat de heer Kleen op deze wijze handelende destijds misbruik heeft gemaakt van zijn func tie als wethouder der gemeentebedrij ven. Voor iedere inwoner der gemeente is het mogelijk, aldus voorstellers, goe deren als in deze brief bedoeld, te kopen tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Indien, zoals in dit geval is gebeurd, op deze algemene regel uitzonderingen mo gelijk worden gemaakt, dienen zulke uitzonderingen strikt te worden geïnter preteerd en streng te worden gehand haafd. Naar hun oordeel is het dan ook niet mogelijk en geoorloofd een wethou der als „personeel in dienst der gemeen te" aan te merken. Het is uit een oog punt van „algemeen belang der ge meente" welk belang ieder raadslid, op grond van de door hem afgelegde eed heeft voor te staan nimmer te ver dedigen dat een wethouder, op een wij ze als ten deze is geschied, zichzelf in een financieel gunstiger positie plaatst dan al de overige inwoners der gemeen te. Het is juist zijn taak de belangen van alle inwoners te bevorderen en niet om ten koste van de belangen dezer inwoners, immers ten nadele van de kas der gemeentebedrijven zichzelf fi nancieel te bevoordelen. NIETS AAN TE DOEN Het schrijven vermeldt vervolgens dat de heer Wassenaar zich te dezer zake heeft gewend tot burgemeester en wet houders en evenzeer tot het college van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland. Uit het antwoord van burge meester en wethouders blijkt, dat de heer Kleen niet genegen was tot beta ling van het door voorstellers bedoelde bedrag. Daar hen echter geen maatre gelen ter beschikking staan, met behulp waarvan de heer Kleen tot betaling zou kunnen worden gedwongen, meenden zij deze aangelegenheid als afgedaan te moeten beschouwen. Gedeputeerde Sta ten berichtten dat zij slechts bevoegd zijn een raadslid van zijn lidmaatschap vervallen te verklaren in het geval, dat deze in strijd heeft gehandeld met art. 26 der gemeentewet. Aangezien dit ge val zich hier niet voordoet, valt deze aangelegenheid buiten hun bevoegdheid. Wat daarvan overigens ook zij, zo vervolgen voorstellers, uit de inhoud van met name het antwoord van B. en en W. valt af te leiden, dat dit col lege eveneens van oordeel is, dat de heer Kleen de gemeente financieel te kort deed door zijn vorenbedoelde handelwijze. Mede daar het bekend is dat deze zaak ook buiten de kring van de raad tot grote ontstemming en ver ontwaardiging aanleiding heeft gegeven, komen de raadsleden tot het voorstel als hierboven omschreven. Burgemeester en wethouders advise ren de raad het stuk in hun handen te stellen voor het uitbrengen van pre advies. Naar aanleiding van het boven staande merken wij nog op dat de heer Kleen, als raadslid van de Christelijk Historische Unie, vanaf 3 september 1946 het ambt van wethouder der ge meentebedrijven vervulde. Toen hij zich in het voorjaar 1958 van de C.H.-fractie losmaakte en zich als raadslid kandi daat stelde voor een nieuwe groepering de Prot. Chr. Unie, nam hij ontslag als wethouder en raadslid, nadat de raad in zijn vergadering van 29 mei 1958 had besloten het vertrouwen in hem in zijn hoedanigheid van wethouder op te zeg gen. Sedert september jl.'maakt de heer Kleen wederom deel uit van de raad als fractieleider van de Prot. Chn Unie. Voorstel aan Productschap Siergewassen Uit de vergadering van het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel in „Treslong" in Hillegom gehouden, is wel gebleken dat de handelaren het zeer on prijs zouden stellen, als het Produktschap voor Siergewassen er toe overging het beleid bij de beheer sing van de met bloembollen te bete len oppervlakte voor jaren vooruit vast te stellen. Uit de door de eco noom Kroeze vervaardigde statistieken is gebleken, dat de uitbreiding van de oppervlakte ten achter is gebleven bij die van de export- Het bestuur vond Een toekomstige kandidaat voor de ruimtevaart! Een jeugdig lid van de bemanning van de maanraket. (Foto LD/Van Vliet) bereikt, een grote mate van vrijheid was haar gelaten bij het uitbeelden van een keuze-onderwerp. Het was juist hierin, waarbij de fantasie de vrije loop werd gelaten. De Speeltuinvereniging „Zuiderkwar tier" bracht onder het motto „Hollands Glorie" een alleraardigste groep, waarin de lof van Holland werd bezongen. De Hollandse molen en de dito haring wa ren hier favoriet, doch ook op Rem- deze grafieken zo interessant, dat het deze heeft laten vermenigvuldigen om aan het Produktschap voor Sier gewassen en de commissie van bij stand toe te zenden. De voorzitter, de heer H. Hylkema, sprak van een wanverhouding tussen kwekerij en export. Wel is de opbrengst per ha. zeer gestegen, waarvoor de kwe kers een ere-saluut verdienen, maar de energie van de verkopers blijkt toch nog meer te kunnen verzetten, zodat zij de export sneller hebben doen stijgen. Deze energie is nog niet opgebrand, zodat men ook in de toekomst een geleidelijke stijging mag verwachten. De export moet echter bij deze wanverhouding het gelag betalen. Hij polste daarna de vergadering naar de mening van de kwekers over een eventuele uitbreiding. Hierop ant woordde de heer Wm. Driehuizen, dat de voorzitter van de onderafdeling Bloembollenteelt van het Landbouw schap ,jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden ronduit heeft toegegeven, dat de te beplanten oppervlakte is achterge bleven bij de uitbreiding van de export. Men kan deze achterstand slechts gelei delijk inhalen. Wil men het ineens doen dan onttrekt de kwekerij te veel exporteerbare bollen aan de markt om deze als plantgoed op te zetten. De heer Th. de Vroomen was van mening, dat een uitbreiding van de teelt wat meer ruimte kan bewerkstel ligen voor de jongere kwekers, die dan niet naar het buitenland behoeven te „vluchten" omdat ze het teeltbewijs niet kunnen betalen. Unaniem was men het erover eens, dat men moest traohten een driejaren plan vastgesteld te krijgen. Het hyacin ten-, tulpen- zowel als narcissen area al moet jaarlijks met vijf procent worden uitgebreid. De heer Driehuizen verzette zich tegen de vijf procent uitbreiding van de hyacinten. De uitbreiding zou dan te snel gaan. De heer A. J. van En gelen vond echter, dat het niet hard genoeg kan gaan. want hij zou veel meer kleinere hyacinten in Amerika kunnen verkopen, als deze er maar wa ren. Men hoopt door dit plan te berei ken. dat de vlucht van jonge kwekers naar het buitenland stopt en dat de buitenlandse kwekers zich wel twee keer gaan bedenken voor ze nog meer geld in de bloembollenteelt steken. Tenslotte wil men een ruimer aanbod verkrijgen, opdat men meer kan ver kopen zonder al te veel angst te moe ten hebben voor een oplopende in koopprijs. die alle calculaties vernie tigt. Dit standpunt zal aan het be stuur van het Produktschap worden kenbaar gemaakt. „KIJK-RACE" IN DE LAKENHAL" In het Stedelijk Museum ,X>e Laken hal" kunnen in augustus elke morgen van 10 tot 12 uur kinderen van ongeveer 12 jaar deelnemen aan een „kjjk-race". Deze „kijk-race" houdt in. dat elk kind een formulier krijgt, waarop vragen staan, die te beantwoorden zijn door in het museum goed rond te snuffelen. Door een serie van zes van dergelijke formulieren goed in te vullen wordt meegedongen naar een prijs. Onze stadgenoot, de heer H. J. Kouwenleven, is geslaagd voor het exa men tekenen MO-akte A. LEIDSCHE BOUWMAATSCHAPPIJ N.V. In een gisteren gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Leidsche Bouwmaatschap pij werden de jaarstukken onveranderd goedgekeurd en het dividend (evenals het vorige jaar) vastgesteld op 6%. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. C. van Eek, die aan de beurt van aftreden was, als commissaris herkozen. CORRESPONDENTIE J. N. te Leiden. Sinds 4 juli 1925 rijdt de HTM door de Haarlemmerstraat. G. J. DIJKSTRA BENOEMD TOT GEMEENTE-ONTVANGER VAN ZIERIKZEE De heer G. J. Dijkstra, adj. admini stratief ambtenaar tevens deurwaarder der plaatselijke belastingen ten kantore van de gemeente-ontvanger alhier, werd in de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee be noemd tot ontvanger dier gemeente. De heer Dijkstra zal op 1 november a.s. zijn nieuwe functie aanvaarden. even NED. HERV. KERK Beroepen te "s-Heer Arendskerke (toez.) F. J. Veldman te Colijnsplaat. Aangeno men naar Veessen (toez.) J. Weernekers. vicaris te Warnsveld. Bedankt voor Ga meren (toez.) D. van der Ent Braat te Elspeet. Aangenomen de benoeming tot bijstand ln het pastoraat te Noorddljk (Gron.) R. J. de Boer. emeritus-predikant te Veessen. GEREF. KERKEN Beroepen te West-Oerschelling en Mlds- land H. Lijesen, kand. te Beverwijk, die geen verdere beroepen in overweging nemen kan. Beroepen te Aduard H. To renbeek te Den Ham (O.). Aangenomen naar Vreeland W. H. Zuldema. kand te CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwaagwestelnde T. Harder, kand. te Leeuwarden en P. van Zonne veld, kand .te Bussum. Beroepen te Aals meer W. J. van der Linden, kand. te Santpoort.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3