mmfwwm Uitwisseling van „opstellen" Geneefs overleg WILLEM II Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 29 JULI 1959 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Geneve, 29 juli Oost en West heb ben elkaar gisteren in Genève een cata logus van hun wensen en voorstellen in zake Berlijn doen toekomen. Tussen die twee lijsten zou als alles goed gaat een huwelijk moeten worden gesloten, waaruit het slotdocument van de Ge- neefse conferentie zou moeten worden geboren. Daarin zouden punten van overeenstemming en van onenigheid worden vermeld en wanneer de verhou ding tussen de eerste en de laatste niet al te ongunstig zou ztfn, zou men op grond daarvan naar de top kunnen trekken. Edoch, hoewel de inhoud van de bei de opstellen nog geheim is, is er vol doende over uitgelekt om enige pessi mistische reserve jegens die verhouding aan de dag te leggen. Want afgezien van enige veranderingen zijn de huidige standpunten van West en Oost na een verdaging van drie en een nieuw gesprek van ruim twee weken in feite nog steeds gelijk aan de interim-voor stellen, die op resp. 16 en 19 juni waren ingediend en toen aanleiding tot ver daging van de conferentie gaven. In het Westelijk voorstel zouden slechts twee nieuwe elementen zijn ge komen! Ten eerste stelt het Westen nu voor de interimregeling voor Berlijn vijf jaar te laten duren. Na die vijf jaar zou den de Grote Vier zich opnieuw over de situatie in Berlijn moeten beraden, uiteraard onder voorbehoud, dat het mislukken van zulk beraad de Weste lijke positie in Berlijn niet zou mogen schaden. De tweede wijziging is de later door minister Hertqr al geopperde VN- supervisie op de beperking van onge wenste propaganda in Berlijn. Voor de rest zou het Westen zijn eisen en voor stellen van 16 juni handhaven: beper king der Westelijke strijdkrachten in West-Berlijn op het huidige niveau van 11.000 man, met van tijd tot tijd in ogenschouw nemen van de mogelijkheid tot vermindering daarvan, vrije en on belemmerde toegang tot West-Berlijn, aanvaarding van Oostduitse controle op de toegangswegen, een viermogendheden commissie met Duitse experts, die even tuele moeilijkheden met betrekking tot die toegang moet regelen, beperking van propaganda en subversieve activiteiten in beide delen van Berlijn. Over het nieuwe Sovjet-opstel is veel minder bekend. De Russen willen het trouwens pas morgen publiceren. Naar Labour-aaiival in Lagerhuis faaltle (Van onze correspondent in Londen) De gisteren in het Lagerhuis met da verend élan ingezette aanval van de oppositie op de regeringspolitiek inza ke de gebeurtenissen in Nyassaland bleek slechts een storm in een glas water te zijn. Na een indrukwekkende rede van Lennox Boyd, de Britse mi nister van Koloniën, welke van de zijde van Labour herhaaldelijk werd onder broken door de wilde kreet „aftreden", verwierp het Lagerhuis de op hem uit geoefende kritiek in twee stemmingen, welke regeringsmeerderheden van resp. 63 en 62 opleverde. Het zeer onschuldig lijkende Labour-amendement waarin simpel de aanvaarding van het rapport van de door de regering ingestelde Devlin-commissie over de onlusten in Nyassaland werd gevraagd, bezweek •met 317 tegen 254 stemmen. De oppo sitie meende sterk te staan door zich vierkant achter het rapport van de re geringscommissie te plaatsen, welke onderstreept had dat er geen sprake zou zijn geweest van een formele samen zwering tegen het blanke gezag. Dit was koren op de molen van Labour, dat zich van het begin af aan verzet had tegen de afkondiging van de noodtoestand in Nyassaland. Maar de regering bleek al lerminst door het rapport in verlegen heid gebracht, want bij alle kritiek op de veroordeling van de toestand in Ny assaland kon ook het rapport niet ont kennen, dat ook al was er dan geen sprake van een georganiseerd moord plan de afkondiging van de nood toestand alleszins gerechtvaardigd was. Moord is moord, werd er gisteren door de regering betoogd, al was het misschien voorbarig om de Congres party van Nyassaland te betichten van een voornemen tot massale uitroeiing van de blanken. De regering, welke haar eigen motie veilig had verankerd in het rapport, kwam er met vlag en wimpel door heen, namelyk met 316 tegen 254 stem men. De triomf, op welke Labour voor zichzelf in het gezicht van de naderen de verkiezingen zo vurig had gehoopt, •chrompelde tot niets ineen, ondanks de vlijmscherpe en satirische taal, die Aneurin Bevan, de socialistische woord voerder, gebruikte. Het werd al gauw duidelijk dat Nyassaland geen „Suez" was. Het debat leek meer op een uitge doofde kaars dan op een laaiende vlammenzee, waarin de oppositie de re gering had willen verteren na de mis lukking van de maandag gedane aanval in verband met het kamp in Kenya. De belangrijkste kans om de regering nog in de laatste maanden van haar be staan in diskrediet te brengen, lykt thans hopeloos te zijn gefaald. Geen niet-aanvalsverdragen met Warschau en Praag (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft laten verklaren, dat berichten over door Bonn aan te bieden niet-aanvalsverdragen met Polen en Tsjecho-Slowakije op het ogenblik zeer voorbarig zijn. Bonn acht het moment bepaald niet gekomen om dergelijke pacten aan te bieden. Reeds voor het begin van de conferentie van Genève had het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken het plan opge vat om bij een gunstig verloop van het ministeriële overleg met niet-aanvals verdragen op de proppen te komen. Wanneer, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mee, thans dergelijke pacten zou den worden aangeboden, zou Bonn een concessie doen, voordat van concessies van de Russen in de Berlijnse en de Duitse eenheidskwestie sprake zou zijn. De Bondsregering vindt het dan ook buitengewoon onaangenaam, dat juist thans op een moment, dat te Genève de onderhandelingen bepaald niet vlot ver lopen, de pacten te berde werden ge bracht, die nota bene juist door de re gering hier voorlopig weer in de schryf- tafellade zijn geschoven! Ter andere zijde kan men met wat goede wil aan nemen dat van Westduitse zyde hier een visje is uitgegooid, in de hoop een grotere buit binnen te halen.... verluidt heeft Gromyko echter zijn be ruchte koppeling tussen een interim regeling voor Berlijn en de voor het Westen onaanvaardbare alduitse com missie niet geheel laten vallen. De Sov jet-Unie zou voorts blijven staan op een veel kortere tijdsduur voor een tussen tijdse regeling, vermindering der Wes telijke sterkte in West-Berlijn tot drie vierduizend man, stopzetting van sub versieve activiteiten in West-Berlijn. Nieuw in het Russische voorstel zou een overigens eenzijdige Oostduitse verkla ring zijn, dat de DDR van Oost-Berlijn uit geen subversieve activiteit zal be drijven. Kernfysisch laboratorium te Groningen gereed (Speciale berichtgeving) Acht miljoen gulden gaat de algehele vernieuwing van het Natuurkundig La boratorium van de Rijksuniversiteit aan de Westersingel te Groningen kosten. Als onderdeel daarvan is het Kernfy sisch Laboratorium gereed gekomen. Daarin staat de grootste Van de Graaff- generator van het westelijk continent. In dit laboratorium, dat onder leiding staat van professor dr. H. Brinkman, zijn bovendien verscheidene kleinere versnellingsmachines voor atoomonder zoek en een apparatuur voor isotopen scheiding opgesteld en is ook de afdeling van prof. dr. H. de Waard voor kern- spectrometrie opgenomen. Achter de vorig jaar gereed gekomen vleugel met moderne practicumzalen is een nieuwe vleugel van het Natuurkun dig Laboratorium gebouwd voor het fy sische onderzoek over vaste stoffen. In dit gedeelte, dat bij het begin van het academische jaar gereed is, is een Ame rikaanse machine opgesteld voor het vloeibaar maken van helium. In het Groninger Laboratorium kan men nu bij temperaturen in de buurt van het abso lute nulpunt (-273 graden Celsius) de bijzondere eigenschappen van stoffen bestuderen, hetgeen een zeer belangrijke uitbreiding van de onderzoekingsmoge- lykheden betekent. Amsterdammers overvielen Noorse zeeman Twee Amsterdamse mannen hebben gisteravond bekend zondagochtend vroeg in de omgeving van Diemen een overval op de Noorse zeeman Bür- chard te hebben gepleegd. Van het totaal bedrag van ongeveer f 600, waaronder buitenlands geld, dat zy de Noor afhandig maakten, heeft de politie niets teruggevonden. Beide mannen vertelden dat zij be sloten hadden de Noor te beroven toen zij zaterdagnacht in een café in Am sterdam hadden gezien dat hij zoveel geld bij zich had. Na de overval reden zij met de auto waarin zij ook Bürchard naar Diemen hadden gebracht recht streeks naar Duitsland waar zij de rest van het weekeinde doorbrachten en vermoedelijk ook al het geld opmaak ten. Gisterochtend waren zij echter weer in Amsterdam terug, waar de politie in middels uit de mond van de Noor vrij uitvoerige persoonsbeschrijvingen had ontvangen. Kort na elkaar werden bei de verdachten gearresteerd. Zij mishandelden de Noor in Diemen en wierpen hem vervolgens in een sloot langs de provinciale weg naar Schiphol. Bürchard bleef versuft in het water liggen totdat een passerende automobi list hem enige tijd later opmerkte en op het droge hielp. De Noor is inmid dels weer aan boord van zijn schip de „Sunnaas" teruggekeerd. De politie acht het niet onwaar schijnlijk dat beide verdachten poging tot moord ten laste zal worden gelegd. Thans 600 hectare Peelgrond in brand Het wachten is op regen Van heinde en verre zijn de kijkers gekomen voor het trieste schouwspel van de brandende Peel. Er staat nu een oppervlakte van ongeveer 600 ha. in brand. Het vuur woedt grotendeels onder de grond, hier en daar tot één a anderhalve meter diep. Overal uit de zwarte vlakte, waar geen mens zich op kan wagen, omdat hij tot aan de knieën in de hete grond zou wegzakken, stijgen grijze rook kolommen op. In het duister ziet men af en toe een gloed oplichten als een groepje berken, totaal uit gedroogd door de ondergrondse hitte, in vlammen schiet. Te blus sen valt er niets, het wachten is op de regen. Tussen Griendsveen en Helena- veen staat een partij turven van 30 miljoen stuks. Als de wind uit de verkeerde hoek gaat waaien zal het moeilijk zijn deze partij te redden. Vader mishandelde dochter Een 56-jarige man uit de Eerste Atjeh- straat in Amsterdam heeft in dronken schap zijn 15-jarige dochter zo hard in borst en buik geschopt dat zij ter ob servatie naar het Onze Lieve Vrouwen- Gasthuis moest worden overgebracht. Het meisje nam het op voor haar moeder toen de man gisteravond bij zijn thuiskomst ruzie met zijn vrouw begon te maken. De dronken vader ont stak in woede en ging zijn dochter te lijf. Buren sloegen alarm toen zij de ruzie hoorden. De man is door de poli tie aangehouden. Race Amsterdam-Zaandam: wat is snelste verbinding? (Van onze Amsterdamse redacteur) Voor de IJ-Noordzeekanaal-race, die begin september wordt gehouden, zijn by de Zaanse VVV tot nu toe twaalf aan meldingen binnengekomen. Voorts zyn vele verzoeken om nadere inlichtingen beantwoord, zodat men mag aannemen, dat de deelneming aan deze snelheids race bevredigend zal zijn. De organisatoren onderzoeken nog de vraag of de trein al dan niet als ver- voersgelegenheid moet worden uitgeslo ten. Verondersteld wordt namelijk, dat de trein de snelste verbinding vormt tussen Amsterdam en Zaandam (11 mi nuten), waarbij het er dus voor de deel nemers op aankomt twee trajecten su persnel af te leggen: van Dam naar Centraal-Station en van het Zaandam- se station naar de Dam aldaar. De treinreis echter draagt niet bij tot de spanning en evenmin tot het onderstre pen van de grief, die de Zaankanters tegen de gebrekkige oeververbindingen voor het wegverkeer hebben en die - al stelt men dat niet voorop - toch ook tot het uitschrijven van de race heeft bijge dragen. Een bericht, dat de treinverbinding de snelste verbinding tussen beide steden zou zijn, heeft de perschef van de Ned. Spoorwegen, de heer H. Wissink. tot het zenden van een blij telegram aangezet: „Voelen ons daardoor zeer gevleid. Trein is en blijft goedkoopste en snelste vervoermiddel voor individueel en mas- savervoer in ons land en ver daarbui ten. Succes en groeten N.C.R.V.-team naar Egypte vertrokken Van Schiphol is een NCRV-televisie- team vertrokken, dat enkele films zal maken aan de hand van verhalen uit de Bijbel. Prof. dr. Th. C. Vriezen, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, de regisseur cineast Rob Ma- riouw Smit en zijn collega Dick van Bommel reisden per KLM naar Cain, van waaruit zij zullen vertrekken voor een moeizame tocht met twee auto's door de Sinaï-woestyn. Op de berg Si- naï aangekomen zullen zij onderdak vinden in het Catharinen-klooster, waar ook eenmaal Napoleon heeft vertoefd. Het voorlopige reisdoel van de film equipe is Egypte, Jordanië en Libanon. Het ligt in de bedoeling, drie films van ongeveer een half uur samen te stellen, nl. één over het leven van Mozes, één over Elia en één, waarin episoden uit het leven van Jezus behandeld zullen worden. „Ik heb de laatste tijd alsmaar zitten snuffelen in theologische standaardwer ken", vertelde Dick van Bommel, „want al gaat prof. Vriezen mee als deskundig adviseur, het is toch wel prettig, wan neer we er samen eens over kunnen pra ten". De heren Vriezen, Mariouw Smit en Van Bommel kunnen op hun lange reis uiteraard voor verschillende verassin- Ad verten tic! VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.40 Dingen van de dag. 18.50 V. d. kind. 19.00 Lichte muz. 19.25 Vara-va rla. VPRO: 19.30 Lichte muz. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Maigret leert gen komen te staan. „In de reisapotheek een dode kennen, hoorsp. 22.25 Strijkork. zit anti-slangengif", vertelde Van Bom- 2245 De weg naar volwassenheid, cans mei. „Dat hebben we misschien wel no- 5?cnte Suz 23 s'oc n»s Vs?-' dig, want zelfs in de WV-folders over "^'etomuz 235°—2400 Soc- nws- ln Es de Sinaï wordt al gesproken over slan- De 4e manier het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! L gen, die niet-levensgevaarlijke. maar wel zeer hinderlijke beten kunnen ge ven". Ofschoon het film-team de reizen deels per auto. deels per vliegtuig of trein maakt, zal er soms ook nog wel eens gebruik gemaakt moeten wor den van meer romantische „vervoermid delen" als de kameel, het paard of het muildier. Men wil bijvoorbeeld ook naar Petra, in Jordanië, dat is een stad, dio in de rotsen gehouwen is. De laatste 20 kilometer moet men dan per paard of ezel afleggen, omdat men er anders niet kan komen. De televisie ploeg keert begin september naar Ne derland terug. Het eerste programma is te verwachten op zondag 15 november. WOENSDAG Sportpark Leldse Hout: Concours hlp- plque te 2 en 7 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. DONDERDAG Herengracht 26: Aandeelhoudersverg. NV Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zn. 10.30 uur voorm. ZATERDAG Kantine nieuwbouw Diaconessenhuis (Houtlaan): Afscheidsreceptie ir. J. J. G. van Hoek als directeur N.V. Wernink's Betonmij. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Bloemencorso: Vertrek uit Rfjnsburg 2 uur .aankomst Leiden 3.45 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 uur nam zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 'szcmdags van 15 uur) t.e.m 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateur fotograf en (t/m 15 augustus) BIOSCOPEN Rex: „Tarzan ln New York" (alle leeft.). Werkd 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Spectrum v.li. Christelijk Organisatie- en verenigingsleven, caüs. .Claudia' voor televisie In negen romans, die overal in de we reld veel succes hebben gehad, heeft de Amerikaanse schrijfster Rose Franc ken op geestige wijze verteld over Clau dia en David, een gelukkig gehuwd paar. dat bij alle rozegeur en mane schijn toch nu en dan geconfronteerd wordt met de moeilijkheden des levens. Willy van Hemert heeft een komedie over dit paar voor televisie bewerkt. De VARA zal „Claudia", zoals het stuk heet, onder zijn regie en in decors van Peter Zwart uitzenden op donderdag 6 augustus. Kitty Janssen speelt de titel rol, Will van Seist is David en Mimi Boesnach speelt de rol van Claudia's wijze moeder. Dora Paulsen, de be faamde Duitse cabaretière, die al zovele jaren in ons land woont, zal gestalte geven aan de operazangeres Daruschka en voorts treden op Sigrid Koetse, Ma xim Hamel, Jeanne Verstraete en Guus Verstraete. In de televisie-uitzending van deze avond is ook o.a. een reportage opgeno men uit de koninklijke diergaarde Blij- dorp te Rotterdam. In een wandeling langs de weiden en terrassen zullen ir. F. J. Appelman en dr. A. C. V. van Bemmel een aantal interessante dieren tonen, die in de vrije natuur dreigen uit te sterven of al niet meer voorkomen. Pier Tania heeft de regie van deze reportage. Trianon: ,.De hond van de Baskervilles" (14 Jr). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: ..En 's avonds ln de Scala" (alle leeft.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. LI do: „Graf in Maritza" (alle leeft.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur. Luxor: „Vrijheren van het woud" (alle leeft.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Advertentie Afscheid van typisch plekje Amsterdam Expositie over Galerij en Paleis voor Volksvlijt (Van onze Amsterdamse correspondent) Met een tentoonstelling „Galerij" neemt Amsterdam definitief afscheid van de galerij aan het Frederiksplein, die binnen twee jaar geheel zal zijn verdwenen, omdat dan een begin Is gemaakt met de bouw van het nieu we hoofdkantoor van de Nederland- sche Bank. Het is een sobere exposi tie van schilderyen, tekeningen en foto's en oude programma's van het Paleis voor Volksvlijt, keurig gerang schikt in de etalages van de reeds lang verdwenen winkels. De galerij, die kort na 1864 rondom het Paleis werd gebouwd, herbergde aanvankelijk de beste zaken van de stad. Geen wonder, want in de grote huizen aan de nabijgelegen Wetering schans. Plantage en Sarphatistraat woonden de mensen van de klasse, die men thans in de Apollolaan en aan de „Goudkust" vindt. Langzamerhand daal de het peil van de buurt èn dat van de galerij. En nadat het Paleis was afge brand was de loop er helemaal uit. net doodvonnis is nu getekend. Binnenkort dreunen de slopersha mers op de marmeren winkelpuien, waarachter nu nog de onderkomens van het kindercircus Elleboog en van enkele afdelingen van de dienst voor sociale zaken zijn gevestigd. De ijze ren hekken, verdwynen en het fraaie plantsoen wordt omgespit- En ten slotte zullen de bewoners van de def tige, maar verwaarloosde huizen aan Oost- en Westeinde naar de nieuwe tuinsteden moeten verhuizen. De Amsterdammer zal straks met weemoed in het hart de sloop van dit typische plekje aanzien BINNENLAND Met ingang van 1 augustus is de heer J. J. Beaujon benoemd tot gezaghebber van de Bovenwinds^ Eilanden, met stand- Slaats St. Maarten. De heer Beaujon be- oort tot een familie, die verscheidene gezaghebbers en hoge ambtenaren telt of telde; hij was tot voor kort kapitein der Mariniers. Gistermorgen is in de monding van de Westerschelde ter hoogte van Cadzand een klein zeiljachtje omgeslagen. Er was één opvarende, de 40-jarige heer J. G. Fallon uit Brussel, die in een buiten huisje te Cadzand logeerde. Hij werd twee uur later gered door een ander Belgisch jacht. Juist toen de reddingboot van Cad zand. de „Zeeuws-Vlaanderen", op da plaats des onhells aankwam. De redding boot nam hem over en zette hem in Cad_ zand aan land. De Staten van de Ned. Antillen heb ben zich kunnen verenigen met de inhoud van de televisie-nota van minister Beaujon en de regering op voorhand de gevraagde NA f 550.000 ter beschikking gesteld. Dit houdt in dat de regering dus een begin zal maken met de voorberei dingen om te komen tot eigen Antilliaan se televisiezenders. BUITENLAND In een vakantiekolonie te Elblag, ln het gebied van Gdansk (Polen), zijn vijf kinderen om het leven gekomen en tien gewond, doordat een stoomketel uit elkaar sprong ln het waslokaal waar zij een douche namen. De voorzitter van de subcommissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de democraat Passman, heeft dinsdag gezegd dat ln het Seval van oorlog. Indonesië, Polen en oego-Slavlë die alle drie hulp van de Verenigde Staten ontvangen „waar schijnlijk op ons zullen schieten en niet met ons". „WIJ kunnen geen vrienden kopen. WIJ hebben het geprobeerd maar zij blijven niet gekocht", aldus Passman. De Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad heeft meegedeeld dat vorig Jaar in de V.S. ln totaal 91.000 Amerikanen zijn gedood en negen miljoen „gehandi capt" zijn door ongelukken. Het verkeer eiste de hoogste tol. namelijk 37.000 men senlevens of gemiddeld meer dan 100 per dag. De ministersconferentie te Geneve mag dan nog weinig politieke vruchten hebben afgeworpen, aan ministeriële ver jaardagen neeft men er geen gebrek. Twee weken geleden vierde men reeds de vijf tigste verjaardag van minister Gromyko en gisteren was het minister Lloyd die zijn vijfenvijftigste verjaardag herdacht. De Britse minister kreeg van zijn Ameri kaanse collega, Herter. een houten Rint- Bernardhond met het onvermijdelijke vaatje whisky. De secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjold is van mening dat de interna tionale politiemacht, sedert de crisis om het Suezkanaal in het Midden-Oosten is gelegerd, ln 1960 op haar post moet blij ven. Hij zegt dit in een inleiding op zijn rapport over deze kwestie, dat aan de Al gemene Vergadering, die ln september te New York bijeenkomt, zal worden voor gelegd. Hammarskjöld vraagt voor 1960 ten behoeve van de politiemacht een be_ drag van 13.916.000 dollar De Westduitse minister van Defensie, Strauss, verklaarde gisteren, dat de lucht macht deze herfst begint met de vorming van een eenheid uitgerust met projectie len van de typen Matador en Nike. In 1960 zullen er nog twee Nike-eenheden zijn bijgekomen. De Matador wordt van de grond afgeschoten naar doelen op de grond. Hij heeft een middelgrote reik wijdte. De Nike is een luchtafweerprojec- tiel. Giuseppe Saragat. de leider van de Italiaanse sociaal-democraten, is vandaag vla Kopenhagen naar Moskou vertrokken voor een particulier bezoek van twee we ken aan de Sovjet-Unie. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapackl, heeft gisteren te Wenen besprekingen gevoerd met zijn Oosten rijkse amtStenoot Kreisky. De communistische regering van de Indiase staat Kerala heeft bekendgemaakt dat zij de uitgifte van een nieuwe lening heeft uitgesteld met het oog op de anti communistische campagne van de oppo sitie, die had gezegd de lening te zullen boycotten. Een deskundige van de universiteit van Tel Aviv heeft voor de Israëlische coöperatieve autobusonderneming een op leidingsprogramma voor chauffeurs en een veiligheidscampagne ontworpen. Eén van de punten van de veiligheidscampagne is een advies aan de vrouw en kinderen van buschauffeurs: maak geen ruzie aan het ontblit, anders bestaat het gevaar dat de chauffeur de eerste uren zijn aandacht niet bij zijn werk heeft en er ongelukken gebeuren. Het Amerikaanse leger heeft een nieuw mobiel radarapparaat ontworpen dat zo gevoelig is, dat het op meer dan 500 meter afstand een man van een vrouw kan onderscheiden, zo is in Washington bekendgemaakt. Dit onderscheid is moge lijk doordat de heupbewegingen van de vrouw meer „boventonenproduceren dan de besliste tred van een man, aldus de mededeling. Het apparaat zendt onder meer geluiden uit waardoor de bediener in staat is te oordelen of het waargeno men voorwerp een mens, vrachtauto, jeep of tank is. De gevoeligheid is zo groot, dat op drie km. een Kruipende soldaat en op 15 km .een tank of jeep kan wor den waargenomen Koning Boudewijn is naar Ramstein bij Wiesbaaen gereisd .Daar is een basis van de Amerikaanse luchtmacht, waar de Koning met zijn vader en enige Ameri kaanse ofncieren een paar dagen zal goli- spelen. Naar verluidt woraen Koning Louaewijn en Koning Leopold vergezeld door Prinses Llllane en de 16_jarige Prins Alexander. Bij de Zuidafrlkaanse minister van Justitie, Swart. zijn eisen voor schadever goeding tot een totaal bedrag van bijna odO.UUU gulden ingediend namens 79 Ain- kanen die door het optreden van de poli tie dij ae ongeregeldneden van 26 feDru- ari werden gewond. De Westberlljnse politie heeft een 36-Jarige Amerikaanse burger gearresteerd die verdacht wordt van net geven van inlichtingen aan de Oostduitse veilig heidsdienst. De Amerikaan woonde meer dan twee Jaar in Berlijn. De Amerikaanse criminele politie verdacht hem en gaf dit door aan ae Westberlljnse politie, die hem op 15 juli arresteerde Ongeveer 400 studenten, onder wie aankomende rooms-katholleke priesters, hebben maandag de woning van de hoofd commissaris van politie te Leon, ten noorden van Managua (Nicaragua) ge plunderd en in brand gestoken. Zij de den dit als wraakneming ln verband met een incident tussen studenten en de na tionale garde, dat zich verleden week don derdag heeft voorgedaan. In dit incident werd een aantal studenten en agenten van de nationale garde gedood tijdens een demonstratie, waarvoor de regering toe stemming had verleend. Maandag regende het zilveren thalers uit het plafond van een bakkerij te Pfaf- fenrot in Zuidwest-Duitsland, dat hersteld wordt. Vermoed wordt dat een vorige eigenaar van de bakkerij ln 1848, toen re voluties dreigden, zijn geld in de zolde ring heeft verborgen. 18.30 Leger des Heilsprogr. 18.45 Bdek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Har- mome-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianospel. 20.15 Kamermuz. 20.50 Gr. 21.00 De kerk ln de vakantie, klankb. 21.30 Lichte muz. 21.55 Koperblazers en orgel. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20 50 Rotterdam dynamische stad, foto en fllmrep. 21.20 22.20 A tot Z, gev. progr. VOOR DONDERDAG 30 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte muz. 8.45 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V .d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Alt en plano. 11.40 Eerzucht, zijn voor- en nadelen, caus. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole_ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1939. 15.50 Koorzang. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V .d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 V. d. Djd. 20.00 Nws. 20.05 Festival v. Salz- g 1959: Die Zauberflöte, opera. (Om 21.1521.30 Journ.). 23.00 Nws. 23.15 23.17 Sportact. otana. Hilversum II, 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit .kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V .d. vrouw.. 9.40 V .d. Jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V .d .zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.35 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Politiekapel. 14.30 Kamerork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade- ork. en sol. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weer ber. 19.IQ Braziliaanse Folkloristische en amus.muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R.: pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gram. 20.30 Gelijk oversteken, radloverkeersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelrecltal. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 V .d .jeugd. NTS: 17.30— 17.40 De Verrekijker. Intern. Jeugdjoxirn. 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek a. d. schrijftafel. 20.30 Hllde Krop, rep. 20.40 Documentaire. 21.00 Het Hemelbed, t.v.-spel. 22.30 Sluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Caus. 13.40 Voordr. 13.55 Cricket- uitsl. 14.00 Muz. caus. 14.30 Cricket. 15.00 Lichte muz. 15.45 Gevar. progr. 16.15 Krit. 17.00 V .d .kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South East. 19.00 Quiz- progr. 19.30 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Rondetafelconf. 22.00 Lichte muz. 22.30 Caus. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.23 23.36 Pianospel. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Pianospel. 14.30 Nws. Daarna: Travelogues. 14.55 Rep. 15.10 Lichte muz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek .16.45 Uitsl. races. Daarna: thea ter- en filmmuzi 17.30 Nws. en pianospel. 18.00 Muz. kaleidoscoop .18.29 Weerber. en voordr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en pianospel. 23.5524.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Lichte muz. 16.00 Ork.conc. 16.30 Klassieke muz. 17.00 Nws. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.35 Volksliederen 21.15 Negro spirituals. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Idem. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 13.35—16.55 Gram. 17.15 Or- felrecital. 18.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 2.25 Gram. 23.10 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 dem. 15.00 Fragm. v. d. Artiestenmls .15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 20.30 Ork. conc. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Gram. 13.00 Nws. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.05 dem. 16.30 Llchte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Intern, zangfestival te Knokke. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2