Uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw Guinea thans mogelijk N.G.-EXPEDITIE UIT FINANCIËLE SLOP? WEERBERICHT STEEDS DREIGENDER TOON VAN NASSER TEGEN ISRAEL In de eerste plaats vrijwilligers Scheepsbouwer C. Verolme deecl bestuur bepaalde toezeggingen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 JULI 1959 No. 29807 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smBel l- Lelden Ulro ao 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Machteloos zien ae oewoners van de Peel toe, hoe het vuur, dat reeds zeshonderd hectare heeft aangetast, doorvreet in hun gronden. Blussen is vrijwel onmogelijk, omdat het vuur ondergronds woedt. Honderdduizenden in Napels zonder water In Napels zitten 800.000 mensen al drie dagen zonder water als gevolg van het feit, dat leidingen buiten de stad zondag door een grondverschuiving werden geblokkeerd. De gemoederen zijn zeer verhit. Twin tig mensen, onder wie politiemannen, zijn bij gevechten rondom openbare fonteinen al gewond geraakt. In de klei ne vijvers in het centrum van de stad zijn zwanen en vissen zonder water doordat de huisvrouwen zich daarvan meester hebben gemaakt. Het stadsbestuur houdt de ene spoed vergadering na de andere. Flessen mi neraalwater doen op de zwarte markt hogere prijzen dan goede Franse wij nen. Met tankwagens wordt zoveel moge lijk water naar de getroffen wijken ge bracht. Volgens gemeentelijke deskun- gen kunnen de buizen in het gunstigste geval over drie dagen zijn hersteld, maar als het tegenloopt, kan het ook tien dagen duren Speciaal voor heren met kleine en slanke maten! Als uw maat varieert van 44 t/m 49 kunt u in onze Service-Verkoop een aantrekkelijke keuze maken in kostuums (ellen en ge dessineerd), sportcolberts (o.a. Donegals) en panta- lons(kamgaren enTerylene) met f 20°/o - 40°/o korting; House of England Een dode en zeven gewonden vormden de trieste tol, welke het verkeer gistermiddag eiste bij een ongeluk op de Utrechtseweg bij De Bilt. Deze foto werd kort na het ongeluk genomen. Negen Arabische landen bespreken in het geheim een verscherping van de blokkade «Wij zien uit naar beslissende slag" Vertegenwoordigers van negen Arabische landen zijn gisteren in een geheime vergadering te Bham- doen nabij Beiroet (Libanon) bij eengekomen ter bespreking van de mogelijkheden tot verscherping van de blokkade van Israël. Het hoofd van het Libanese bureau voor de boycot, Sjamsed- din Nadjm, zei te hopen dat de conferentie zal leiden tot werkelijk doelmatige resultaten. De conferentie waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoor digers van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië). Irak. Saoedi-Arabië, Jordanië, Soedan, Jemen, Libië, Koeweit en Libanon, zal twee weken duren. President Nasser van de Egyptisch- Syrische republiek heeft gisteren in een toespraak te Idfina, nabij Alexandrië, uitgesproken voor juichende boeren, voor de tweede maal in 48 uur tijd een scherpe aanval op Israël gedaan. Hij verklaarde opnieuw: „Alle Ara bieren zien uit naar de beslissende slag, die geleverd moet worden om ons te be vrijden van Israël. De misdaad van het ontstaan van deze staat moet worden uitgewist". Tientallen doden in Brazzaville Negenendertig leden van een gods dienstige sekte in een voorstad van Brazzaville de hoofdstad van Frans Kongo, zijn gisteren om het leven ge komen en honderd man gewond toen de politie trachtte het lege pakhuis, waar in zich 2500 Matswanisten bevonden, te ontruimen. De politie handelde in op dracht van de regering die de aanhan gers van de Matswa-sekte naar de noordelijke gebieden van het land wil doen verhuizen om een eind te maken aan hun burgerlijko ongehoorzaam heidscampagne. Het grote aantal doden is te wijten aan het uitbreken van een paniek onder de 2500 Matswanisten hij de inval van de politie. De negers ver zetten zich, en drongen tezamen in een hoek van het pakhuis, waarbij mannen, vrouwen en kinderen onder de voet werden gelopen en stikten. Volgens een regeringscommuniqué vormt de sekte reeds enkele maanden een haard van onrust en onttrekken de leden zich aan vele burgerlijke plichten zoals belastingbetaling. Eerder had de regering de Matswanisten het pakhuis als tijdelijk onderdak aangeboden en er op aangedrongen dat zij zich weer in het leven van alle dag zouden aanpas sen. Maar de publieke orde bleef gevaar lopen en gisterochtend had men vracht wagens laten voorrijden om hen naar andere gebieden over te brengen. De rust is thans teruggekeerd en de eva cuatie van de sekteleden naar speciale centra in het noorden vindt voortgang, aldus de verklaring. Men schat dat in het gebied van de hoofdstad 20.000 aan hangers van deze sekte wonen. De I Matswanisten erkennen slechts het ge zag van de stichter van hun sekte, Matswa, die in 1942 in een gevangenis 1 stierf. Voorts herhaalde hij zijn vroegere verzekering dat de Verenigde Arabische Republiek de „uitdaging" aanvaardt van de voormalige Israëlische chef van de generale staf, brigade-generaal Dajan, die kortgeleden in een tijdschriftartikel heeft verklaard dat Israël elke daad van vijandschap op dezelfde wijze moet be antwoorden. Nasser verklaarde ook dat later in het jaar met de bouw van de dam van As- soean zal worden begonnen. De Sovjet- Unie helpt hierbij door het verstrekken van een lening en het geven van tech nische hulp. Egypte zal aan de kosten bijdragen met gelden die verkregen zijn door de exploitatie van het Suez-kanaaL Geef mij maar... VIRGINIA NO. I CIGARETTES Mail steekt vrouw Snijwonden in hoofd en hals (Van onze Haagse redactie) Een 28-jarige man heeft gister middag omstreeks half twee de hoofdbewoonster van het huis aan de Beeklaan te Den Haag. waarin hij met zijn moeder woont, met een dolkmes drie keer gestoken en haar daarbij twee snijwonden bij de mond en een in de hals toege bracht. Het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. Haar toe stand is niet levensgevaarlijk. De jongeman, die verminderd toere keningsvatbaar moet worden geacht, leidt een teruggetrokken leven. Hij komt vrijwel nooit het huis uit en heeft overdag de gordijnen van zijn kamertje altijd gesloten Om redenen, die nog niet geheel duidelijk zijn, heeft zijn moeder de laatste nachten niet in haar eigen kamers, maar in die van de hoofdbe woonster doorgebracht. Gistermiddag ging de laatste naar boven om de jongeman te vertellen, dat zijn moeder die nacht weer in haar eigen bed zou slapen. Blijkbaar ontstak de jongen hierover zo in woede, dat hy een dolkmes greep en de vrouw daar mee ernstig verwondde. Door de af- weerbewegingen van de aangevallene raakte de man zelf ook aan het hoofd gewond. Hevig bloedend begaf het slacht offer zich naar beneden, waar zij in de keuken bewusteloos door het bloed verlies ineenzeeg. Daar vond haar een andere bewoonster van het huis. De man is op zijn kamer gearresteerd. In afwachting van verdere justitiële maatregelen is hij onder psychiatrisch toezicht gesteld. BESLUIT VAN EERSTE KAMER Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enkele buien. Over wegend matige wind, aanvankelijk zui delijk. later veranderlijk. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 JULI Zon op: 4.57 uur; onder: 20.35 uur. Maan op: 0.49 uur; onder: 16.20 uur. Hoogwater te Katwijk 11.13 uur en 23.46 uur. Laagwater 6.32 uur en 19.11 uur. Dit nummer bestaat tilt 12 pagina's. Minister Van tien Bergli gelukgewenst (Van onze parlementaire redacteur) Evenals de Tweede Kamer op 18 juni, heeft gisteren ook de Eerste Kamer, met 28 tegen 14 stemmen, de wijziging van de dienstplichtwet goedgekeurd, waardoor dienstplichtige militairen kunnen worden uit gezonden naar Nieuw-Guinea. Tegen stemden P. v. d. A. en de com munisten. De P. v. d. A. wil zich niet principieel verzetten tegen de uitzending van dienstplichtigen overzee, verklaarde de heer In 't Veld, maar dat moet altijd gebeuren met goedkeuring van het parlement, want het probleem is dat de regering inderdaad slagvaardig moet kunnen optreden, waartegenover echter de waarborg moet staan dat de Nederlandse troepen niet worden meegesleept in een ongewenst avontuur. Tijdige inlichtingen over een voorgenomen uitzending nemen de bezwaren niet weg. Met goede wil moet een oplossing zijn te vinden in het belang van een zo groot mogelijke eenheid van opvatting. Juridische bezwaren „De socialistische bezwaren zijn in hoofdzaak van juridische aard", er kende de heer In 't Veld. „Er zou over leg moeten zijn gepleegd met Surina me en de Antillen omdat het een zaak betreft van het Koninkrijk. Vol gens de regering is de materie van de dienstplicht echter aan Suriname en de Antillen zelf overgelaten en daarom concludeerde de heer Van Riel (VVD), dat de juridische argumenten alleen naar voren zijn geschoven om politieke wensen vervuld te krijgen. De wetswijziging zou naar de mening van de heer Vixseboxse (CHU) met een hamerslag zijn afgehandeld, indien er door het optreden van de pacifisten in de PvdA geen onderlinge onenigheid zou zijn ontstaan. En omdat ook in een kabinet eensgezindheid noodzakelijk is over de internationale politiek, beteken de dat het einde van de brede basis. Het standpunt van de heer Algra (A.R.) was, dat de wijziging van de dienst plichtwet een logisch uitvloeisel is van de schrapping van de artikelen 198 en 199 uit de grondwet. Dat was in decem ber jl. ook nog de mening van dr. Drees. Namens de KVP-fractie zei de heer De Gou (KVP) dat hij zich met de wij ziging van de dienstplichtwet kon ver enigen, maar niet met iedere uitzending van dienstplichtigen. Daarom zal het parlement direct moeten worden inge licht als er plannen zijn voor de uitzen ding van dienstplichtigen. „GEEN GESLOTEN GEBIEDEN MEER" Nixon in Nowosibirsk Vice-president Nixon heeft er giste ren by de Sovjet-Unie op aangedron gen er geen gesloten gebieden meer op na te houden en het gehele land open te stellen voor de buitenlanders. Hij zei dit nog geen vyf minuten na zijn aan komst in de „gesloten hoofdstad" van West-Siberië, Nowosibirsk Staande voor de Amerikaanse en Russische vlaggen zei Nixon: „Ik ben er zeker van dat ik namens u allen spreek als ik zeg dat deze stad evenals de Amerikaanse ste den een open stad moet zijn zodat wij elkaar beter kunnen leren kennen en bouwen aan de vrede en vriendschap die wij allen wensen". Zijn opmerking werd in stilte aangehoord. Nowosibirsk is een van de enkele tientallen Russi sche steden die alleen na speciale toe stemming van de regering door bui tenlanders mogen worden bezocht. Bij zijn tocht door de stad kreeg Nixon de meest warme onvangst die hem totnutoe in de Sovjet-Unie ten deel was gevallen. Duizenden Russische gezinnen stohden langs de wegen om hem toe te wuiven. De burgemeester van Nowosibirsk, Sjewnin, zei verheugd te zijn Nixon te ontvangen in deze stad, die verscheidene eeuwen jonger is dan Moskou en Leningrad. Met Nixon reisden Milton Eisenho wer en admiraal Rickover en tachtig correspondenten met drie straalvlieg tuigen van Leningrad naar Nowosi birsk, dat in 1893 werd gesticht als hal teplaats aan de Transsiberische spoor lijn. Ondanks het feit dat deze stad zeer afgelegen ligt, stonden gisteren twintig straalvliegtuigen die elk honderd pas sagiers kunnen vervoeren, op het vlieg veld toen het gezelschap van Nixon ar riveerde. Nixon bezocht enkele machinefabrie ken die in de oorlog werden opgericht tijdens de Duitse opmars in Rusland. De fabrieken exporteren thans naar China en andere landen. Gisteravond woonde Nixon een uit voering van het ballet „Zwanenmeer" in de Opera van Nowosibirsk bij. Minister Van den Bergh verklaarde dat het zijn bedoeling is tijdig en zo spoedig mogelijk de vaste commissies voor de defensie uit de Eerste en Tweede Kamer in te lichten, alsmede eventueel de voorzitters van de beide Kamers en de voorzitters van de frac ties. Uitzending van dienstplichtigen zal zo lang mogelijk worden voorko men door in de eerste plaats vrijwil ligers uit te zenden. Met redelyke be zwaren tegen uitzending zal rekening worden gehouden. Verkorting diensttijd Het rapport van de commissie Van Voorst tot Voorst over verkorting van de diensttyd is nog niet gereed. Mi nister Van den Bergh heeft echter aangedrongen op spoed en hij ver wacht nu binnen enkele weken liet rapport op zyn bureau te krijgen, waarna het direct zal worden bestu deerd. De heer In 't Veld verklaarde nog bij de replieken dat hij gegriefd was dat niet de bereidheid was gebleken mee te werken aan het zoeken naar een oplos sing. De Eerste Kamer kan echter geen wijzigingen aanbrengen in een wetsont werp en het verworpen amendement, dat de heer Wierda (PvdA) in de Twee de Kamer had ingediend, was volgens de heer Algra als basis voor het zoe ken naar een oplossing ongeschikt ge weest omdat de regering dan haar plan nen in het Staatsblad had moeten pu bliceren en pas drie weken daarna aan de uitvoering gevolg had mogen geven. Na de aanneming van het wetsont werp drukte met vele andere leden ook de heer In 't Veld de minister de hand om hem geluk te wensen met de aanvaarding van het wetsontwerp dat volgens hem voorziet in een behoefte omdat de regering in staat moet zijn direct maatregelen te nemen ter ver dediging van Nieuw-Guinea indien dat nodig zou zyn. Aan vooravond van debacle De scheepsbouwer C. Verolme heeft vanochtend in zijn villa „De Heul" te Ridderkerk een onderhoud gehad met de heren prof. F. H. van Baren en H. Muller, respectievelijk vice-voorzitter en penning meester van de Stichting „Expeditie Nieuw-Guinea". Na afloop heeft de heer Verolme aan een aantal journalisten verteld, dat de expeditie niet meer kan mislukken. Hoe het nog ontbrekende geld (circa twee ton) bij elkaar komt is een kwestie, die hij over enkele dagen eerst bekend zal kunnen maken. Hij had belangstelling genoeg voor de expeditie, zo verklaarde hij, om bepaalde toezeggingen te doen, zodat de ontdekkingstocht in Nieuw-Guinea verder kan gaan. Concrete feiten dezer dagen De heer Verolme vertelde ons na af loop van het onderhoud, sympathiek tegenover de expeditie te staan en deze te willen helpen. Persoonlijk had hij zich er over verbaasd, dat een derge lijke expeditie, reeds zover op weg, nu op een punt gekomen is, dat zij dreigt te mislukken. Als Nederlander had hij het zich een beetje aangetrokken, dat men bij de pakken zou moeten gaan neerzitten. Hy had respect voor het initiatief, deze expeditie uit te rusten en te beginnen. Bij de voorbereidingen is de Neder landse regering zeer welwillend geweest met haar medewerking om de expeditie te doen slagen. En nu er geen middelen meer zijn ligt het volgens de heer Ve rolme op de weg van de regering, niet met haar hulp te stoppen. Men moet bereid zijn de schouders onder dit werk te zetten en de expeditieleden gelegen heid geven verder te werken. Het onderhoud van vanmorgen was opgezet omdat de heer Verolme niet iets wil gaan doen zonder te weten wat er aan de hand is. Dan zou er immers ge sproken kunnen worden van „goed geld naar kwaad geld gooien". Nu had hij gehoord, dat de initiatiefnemers juist hebben gehandeld en dat de opzet ge zond is geweest. Op de vraag, hoe hij denkt te steu nen, zei hij over enkele dagen meer con crete mededelingen te kunnen doen. Eerst had hij zich op de hoogte willen stellen. Prof. Van Baren verklaarde nog dat men bezig is een nota op te stellen, waarin duidelyk wordt uiteengezet wat de stichting in de afgelopen vijf jaren gedaan heeft en hoe het geld by elkaar is gekomen, hoe het besteed is en wat er nog nodig is, voordat de expeditie is volbracht, opdat men bij de regering goed beslagen ten ijs kan komen. Hy verwachtte hiervoor nog de laatste ge gevens van een telefoongesprek van hedenmiddag met de leider van de expeditie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1