EDEfi LANDJE STUDENTEN INTRODUCEREN AMERIKAANSE COLLEGA'S IN EUROPA i Leiden weet men van organiseren putjes vallen in liet niet bij succes en enthousiasme REIS MET DE GROTE BEER Communistisch jeugdfestival in Wenen door vrije pers geboycot Bedreiging met een kangoeroebot niet anders dan dom bijgeloof e/icht 1 maart 1860 Dinsdag 28 juli 1959 Derde blad no. 29806 (Van onze Parijse correspondent) foor een doorgewinterde landrot is een zeereis urlijk altijd toch even een gebeurtenis. Een iatie mag ik wel zeggen, waar hij al weken iren met gemengde gevoelens tegenaan kijkt: isolement-van-negen-dagen-lang op een boot idden van niets dan het water van de Atlan- ie Oceaan, de angst voor zeeziekte, de wat stmatige luxe van zo'n drijvend kasteel. sr deze, overtocht tussen de Oude en de uwe Wereld, werd door Uw dienaar, die nu naai meer van land dan van water houdt, met eens een extra dosis onzekerheden tegemoet en. De goede lezer zal dat moeten begrijpen, en Leids student in de rechten was een maand nat geleden naar Parijs getrokken om te komen gen of ik óók niet eens meewilde op zo'n trip. opdracht luidde: op de terugreis, tussen New rk en Rotterdam, op De Grote Beer inleidingen den over Europa voor zo'n kleine duizend stu- ten uit alle hoeken van Amerika. Het avon- lokte me wel en ik zei dus ja, maar plaatste jktijdig een paar vraagtekens langs de weg, die r de verwezenlijking van dit plan zou moeten (manschap van amateurs leiden. Vraagteken één: Hoe zou zo'n onbekende student de organisatie van zo'n onderneming waarvoor Cook of Lissone-Lindeman zich nog wel eens twee keer zou bedenken, tot een redelijk einde kunnen brengen? Vraagteken twee: Hoe moet je je richten, op welke toon en in welke trant tot zo'n dikke achthonderd jonge Ameri- kaanse vakantiegangers om hen, temidden der baren, in de actuele problemen van de Europese integratie, der dodecafonische muziek, der ver houdingen Algerije-Frankrijk of van de avant- garde van het Parijse toneel in te wijden? En zo werd deze debutant-studentenlector nog wel door meer, een tikkeltje beangstigende, vragen be stormd. Nu de reis echter weer achter de rug is en ik achter mijn schrijfmachine mijn indrukken en herinneringen poog op te halen en te ordenen, moet ik als voornaamste conclusie toch wel voor op stellen, dat ik geen moment spijt van mijn avontuur heb gehad. Integendeel: de reis zal tot de boeiendste ervaringen uit onze journalisten- carrière blijven behoren. Onze Parijse correspondent, Frank Onnen, is zojuist terug gekeerd van een reis naar New York, waarvoor het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Stu dentenbetrekkingen, de NBBS te Leiden, hem had uitgeno digd. Het was zijn taak, sa- mén met een tiental andere in leiders uit Amerika, Engeland, Italië. Frankrijk, Joegoslavië en West-Duitsland. op de boot. „De Grote Beer" voor Ameri kaanse studenten lezingen te houden over Europese vraag stukken van staatkundige én culturele aard. In bijgaand ar tikel vat hij zijn indrukken over dit interessante experi ment van de NBBS samen, al vorens in een tweede bijdrage zijn Amerikaanse reisgenoten ten tonele te voeren. Ded, toegegeven: die Leidse stu- en bleken de kunst en de tech- van het organiseren op massale al niet allemaal steeds met het- le meesterschap te beheersen: er latuurlijk ook wel eens een kinkje een kabel. Voor mij persoonlijk i direct al in het begin. Ik had oproep voor het vertrek van de in Rotterdam gekregen, en toen aar. een halfuur voor de afvaart, e kade versoheen. bleek het schip vertreksein toevallig nu juist in laven vanAmsterdam uit te n. Tijdens de dodenrit tussen erdam en Amsterdam zijn toen morgen wel een paar minder min- e woorden over die studenten- managers gevallen, en ons af- ld van verwanten en kennissen ok zich zo ook wat overhaast en eus... en op het schip zelf zijn er lurlijk ook nog wel eens een paar kjes in de organisatie gevallen. Maar al die (geringe) schoon- idsfoutjes vallen toch wel volle- g in het niet, wanneer men ze aatst in het grote verband van n grandioze onderneming, waar- or men zijn petje slechts diep left af te nemen. Want het is n zeer indrukwekkende prestatie e hier, sinds een jaar of zes, iede- zomer door deze Nederlandse udenten wordt geleverd! Irie schepen, twee bureaus et Leidse bureau krijgt van de erlandse regering de beschikking de ongeveer aohthonderd plaat- op de schepen Zuiderkruis. De ite Beer en Waterman, wanneer terugkeren van een reis om emi- nten naar Canada of Amerika te ngen. Alles wat er aan organisatie, licibeit, ontspanning en voor- en org bij zo'n reis komt kijken en irvan een leek zioh moeilijk een rs te Hing kan maken, wordt uitslui- en alleen door studenten der hulp van vakmensen ver- ït. aast een hoofdbureau op het Ra- burg in Leiden, heeft de N.B.B.S. ook een eigen kantoor in New York, dat voor de tijdsduur van een jaar al weer door een student wordt geleid, die reclame voor de reizen op alle Amerikaanse universiteiten maakt en. lange maanden tevoren, boekingen voor passages noteert. In het hoofdkwartier te Leiden wor den echter alle grote lijnen voor dit stud enten toerisme uitgestippeld. Van hieruit worden met regering en Hol- land-Amerika - Lijn alle financiële problemen besproken en in Leiden komen ook alle overige draden van deze wereldwijd vertakte activiteiten tezamen. Want de bootreizen van en naar Amerika mogen dan al de grond slag vormen van dit internationale studenten-toerisme, de Leidenaars houden zich ook nog met veyscheide- ne andere reisbaken en -takken bezig. De NBBS organiseert ook reizen over land en door de lucht in Europa, chartert vliegtuigen, huurt en ver huurt auto's* en bussen voor Europe se trips, die soms ettelijke weken du ren, en exploiteert in de zomermaan den zelfs eigen studentenhotels in Barcelona. Amsterdam, aan de Itali aanse meren en in Parijs. Niet alleen materieel De voordelen, die de NBBS de ruim tienduizend Amerikaanse en andere mede-studenten al heeft weten te bieden, zijn niet alleen van materiële aard. al is 't dan ook zelfs voor een Yankee, die de zakken vol dollars heeft, een attractie, wanneer hij. keld. Want organisatorisch is het na tuurlijk toch een groot bezwaar, dat alle posten en functies in dit enorme organisme nooit langer dan een jaar door dezelfde student worden bezet en vervuld. Gedurende dat jaar laat zo'n student zijn studieboeken dan meestal maar even rusten om zich uitsluitend aan zo'n taak van reis organisator te kunnen wijden, die dan ook inderdaad wel al zijn tijd en be langstelling opslorpt. Geen beroep Wanneer hij juist goed is ingewerkt en de kneepjes van het nieuwe vak beheerst moet hij zijn plaats weer voor een andere student inruimen. Niet alleen omdat papa zoonlief dan wel weer eens aan de slag wil zien. maar ook aangezien de NBBS zelf om principiële redenen aan dit roule- ringssysteem krachtig, en consequent de hand wil houden. Men wenst er terecht vooral geen beroep van te maken. Soms echter weten studenten zich op deze gebieden, die helemaal nieuw voor hen zijn, terstond al zo sterk te onderscheiden, dat de verleiding dan wel eens groot wordt de studie nu maar verder voor goed te laten rus ten. Zo vertelde mij de 23-jarige stu dent in de medicijnen Emile Nieu- wendijk. die de algemene leiding voerde op De Grote Beer. dat hij een bijzonder aanlokkelijke aanbie ding van een der grootste reisbureaus van Europa om in permanente dienst te treden, onlangs had afgeslagen. Maar mijn goede vriend Emile spreid de als reisleider dan ook een aantal kwaliteiten van psychologisch in zicht. tact. energie, intelligentie en vooral humor ten toon. waardoor hij voor dit werk dan ook wel in de wieg scheen te zijn gelegd. Natuurlijke selectie Natuurlijk wordt zo'n student maar niet lukraak zo'n leidende en zeldzaam verantwoordelijke functie toevertrouwd. Ze moeten eerst, op minder belangrijke posten, in de studentenmaatschappij, bewijzen van geschiktheid hebben geleverd. Er voltrekt zich hier zo een natuur lijk selectieproces, dat op zichzelf Het Prytaneum aan het Rapenburg in Leiden, waar vele stu dentenorganisaties gevestigd zijn en ook het N.B.B.S. zijn bureau heelt gevestigd. (Toto LD/Van Vliet) al heel interessant is en waardoor de juiste man meestal inderdaad op de juiste plaats terecht komt. Er worden langs die weg. door de NBBS. mag men gerust zeggen, won deren gewrocht, wonderen waarvan wij op deze reis getuige zijn geweest en waarover we in een volgend arti kel nog wat naders willen vertellen. Een dier wonderen: bij aankomst in Rotterdam had men ervoor gezorgd, dat onze lading Amerikaanse studen ten bij hun eerste kennismaking met Europa door een levensechte taptoe en een serenade, die klonk als een klok. van de Nederlandse Marinierskapel verwelkomd werd. een eer die gewoon lijk slechts Vorsten en Staatshoofden ten deel pleegt te vallen. Maar de studentenstaf van de NBBS weet het ijzer dan ook niet alleen te smeden als 't heet is, maar zelfs met de blote handen te buigen. Pet-af voor die jongens! Vergeefse druk van Moskou op regering „Denk aan Hongarije" en „Denk aan Tibet" (Van onze Weense correspondent) turele demonstraties bij te wonen. De Westelijke diplomaten zullen echter niet verschijnen. Moskou heeft zelfs van de Oostenrijkse regering geëist dat ten minste de Weense bladen over het fes- Het communistische jeugdfestival, dat tival verslag zullen uitbrengen, maar de dank zij deze bemiddeling, dertig tot gedurende een week in de Oostenrijkse Oostenrijkse pers heeft vrijwillig beslo- vijftig procent minder voor zijn reis- en verblijfkosten heeft te betalen. voetbreed af te wijken. De hele onderneming zou een nog veel reusachtiger omvang kunnen aannemen, indien het werk commercieel werd opgevat en ontwik- hoofdstad gehouden wordt en dat za- ten om deze communistische demon- terdag j.l. begon, wordt geboycot door stratie dood te zwijgen en zij houdt voet de internationale socialistische jeugd- bÜ stuk- Ook dJt is een vorm van vrije Voor die Amerikanen en andere centrale, door de Weense bladen, terwijl meningsuiting waaraan het communisme buitenlanders is 't zo mogelijk nog de Oostenrijkse r.-k. priesters er hun een voorbeeld kan nemen. Er zijn echter belangrijker dat ze weten dat ze bij afkeuring over hebben uitgesproken. Het veel buitenlandse journalisten, ook uit de NBBS in Europa door mede-stu- is de eerste demonstratie van deze het Westen, naar Wenen gekomen om denten en dus in hun eigen, of ten- soort, die met opzet niet in een com- verslag uit te brengen. minste een verwante, levensatmos- monistisch land plaats heeft en ze be- feer zullen worden opgevangen. Het oogt te bewijzen, dat de communistische devies is: voor en door studenten, wereld voor de vrede is en voor vriend en van dat motto wenst men geen schap onder de jeugd. Daarvan moeten vooral de deelnemers uit Azië, Afrika en Zuid-Amerika worden overtuigd. Mos- kou heeft intussen duidelijk het masker louter ,aten vallen: vorige week heeft de Rus sische ambassadeur in Wenen herhaal delijk een bezoek gebracht aan premier Raab, om te protesteren tegen de pas siviteit van de Oostenrijkse regering, die het festival zou saboteren. Dit is begrijpelijk, omdat, voorzichtig geraamd, dit festival vijf miljoen dollar kost, waarvan Moskou er vier voor zijn reke ning neemt. Zondag, de openingsdag, vlogen drie vliegtuigen over Wenen, met banieren, waarop te lezen stond: „denk aan Hon garije!", „denk aan Tit '«H geen festival voor ons!". In het week- Aantrekkelijke foto „Rembrandtplein mag geen zeedijk worden" (Van onze Amsterdamse correspondent) Drie gebeurtenissen moeten het Am- „denk aan Tibet!" en: „dit is sterdamse Rembrandtplein, dat als ver- ival voor ons!". In het week- maakcentrum langzamerhand achteruit- einde hebben zich herhaaldelijk twisten gaat, opnieuw in de belangstelling plaat- en gevechten voorgedaan op de Weense sen: een expositie van schilderijen en perrons, toen Oostenrijkse communisten, tekeningen, die het plein als onderwerp die buitenlandse bezoekers kwamen af- hebben, een verkoopstand aan de voet halen, slaags raakten met tegenstanders, van Rembrandts standbeeld, waar men die pamfletten ronddeelden, waarin „de reprodukties van schilderijen van deze waarheid over het festival" werd mede- meester kan kopen, en een feestavond, gedeeld. waaraan Marker dansers en de Amster- Het rechtse blad „Kurier" drukte op damse politiekapel zullen meewerken. de voorpagina een boodschap aan de Dat zijn de plannen van het Rem- festival-deelnemers in het Duits, Engels, brandtpleincomité. dat onlangs is ge- Frans en Russisch af. In deze bood- vormd onder leiding van Hermine schap werd gezegd, dat de deelnemers Heyermans (de dochter van de schrij- naar Wenen zijn gekomen zonder enige ver), die tranen in de ogen krijgt als zjj uitnodiging van de Weners. Het blad spreekt van de vroegere glorie van het nodigde hen evenwel uit deze gelegen- plein. „Als er niets gebeurt, dan glijdt heid te gebruiken om zich ervan te het Rembrandtplein af tot het peil van overtuigen hoe de bevolking in een vrij de Zeedijk", meent zij en daarom gaat er land leeft. wat gebeuren. Het ligt trouwens in de Aan alle diplomaten heeft de Rus- bedoeling iedere zomer een aantal at- sische ambassadeur uitnodigingen ge- tracties te brengen om het plein van zonden om de voorstellingen van het de terrasjes weer in de aandacht te Russische ballet en van andere z.g. cul- brengen van degenen, die het in de af- gelopen jaren ontrouw zijn geworden Indonesische recentie door bUv°orbeeld de blikken te richten maonesiscne recepne op het Leldse Plein Maar of het zal wegens vertrek diplomaten heipen....? Het vertrek van twee Indonesische di- plomaten is gisteravond aanleiding ge- Nadat zij zondag reeds met 7—4 weest tot de eerste officiële receptie van het Nederlandse jeugdzevental had door de Indonesische vertegenwoordi- den gewonnen, versloegen de Springbok - ging in ons land sedert 1956. De vertrek- ken, het Zuidafrikaanse touring-water- kende diplomaten zijn de Raad voor poloteam gisteren te Groningen het Ne- Economische Zaken, dr. Latief en de derlandse militaire zevental met 52. tweede secretaris, de heer Carnadi. De De ruststand was 2—0 voor de Spring- ontvangst werd in het gebouw van de bokken, die vooral in snelheid de meer- Indonesische vertegenwoordiging in Den dere waren van hun tegenstanders. Haag aangeboden door de eerste secre taris en mevrouw Hoedijonoto. Het heren enkelspel van de tennis- Van het ministerie van Buitenlandse kampioenschappen van Pennsylvania is Zaken werd de ontvangst bijgewoond gewonnen door de Amerikaan Barry door de chef directie beleidszaken Indo- Mackay. In de finale versloeg hij de nesië, mr. J. Rookmaker. Zuidafrikaan Ian Vermaak met 97 Met het vertrek van dr. Latief en dc 108 6—0. De titel in het dames-enkel heer Carnadi is 't aantal bij de Indone- spel ging naar de Zuidafrikaanse San- If tnntnp vnn dp MarinekdDel bil' de aankomst van de Grate Beer sische vertegenwoordiging in Den Haag dra Reynolds. Zij won in de eindstrijd lapioe van ae luarinehuptiuij ue uuuwmsi vuu ut vruie utu werkzame dipi0maten verminderd tot van haar landgenote Renee Schuurman in Rotterdam. negen. met 1—6, 6—1, 6—4. Televisie in Ned. Antillen De minister van Verkeer en Vervoer van de Ned. Antillen, F. Beaujon, heeft zich tot de Staten der Nederlandse An tillen gewend inzake de plannen van de regering ten aanzien van het vestigen van een Antilliaanse televisie. De minister zette uiteen, dat er op Curasao en Aruba tezamen 2000 tele visietoestellen in gebruik zijn, zodat mag worden aangenomen dat ruim 10.000 personen televisieprogramma's - afkomstig uit het buitenland - volgen. De regering ziet hierin een gevaar voor het volkseigene in de Ned. Antillen. Ingrijpen van overheidswege acht de minister noodzakelijk. Besloten werd de oierheid te doen deelnemen in het aan delenkapitaal van een op te richten NV, de NV Xederlands-Antilliaanse Televi sie Bedrijf. De kosten - zenders, studio's en be drijfskapitaal - worden geschat op Ned. Ant. gulden 550.000, de jaarlijkse exploi tatiekosten op NA f. 250.000 in de aan vang en op NA f. 500.000 op den duur. De voornaamste bron van inkomsten zal reclame zijn. Maar aangezien de te verwachten opbrengst van reclame de kosten niet zal dekken stelt de minister voor, over te gaan tot heffing van „kijk geld" van NA f. 5 per toestel per maand. Het ligt in het voornemen, dagelijks gedurende tenminste vier uur uit te zen den. De minister verzoekt de Staten een en ander te bespreken en, zo mogelijk vooruitlopend op de votering van een bedrag van NA f. 550.000, gelden ter be schikking te stellen. Standbeeld Willem de Zwijger op Curasao Dank zij het initiatief van de „Socie- dad Bolivariana" zal het eilandgebied Curasao op 29 juli een standbeeld van Willem de Zwijger hebben. Op die dag zal een groot standbeeld in brons van de „Vader des vaderlands" op het Waaigat plein, voor het postkantoor te Willem stad, tijdens een feestelijke plechtigheid door gouverneur Speekenbrink worden onthuld en daarna overgedragen aan het eilandgebied Curacao. De Kon. Ma rine zal daarbij voor opluistering zor gen, om. door medewerking van de Ma rinierskapel en door een parade. Het beeld werd vervaardigd door G. Bolhuis te Amsterdam. Men koos de da tum 29 juli voor deze plechtigheid om dat het op die dag precies 325 jaar gele den zal zijn dat Johan van Walbeeck Curacao voor Nederland in bezit nam, Nederlander aan brandwonden overleden Op Rijnaak in Lugwigshafen De 17-jarige Nederlander Cornelus Johannes Jansen uit Tilburg is aan zijn brandwonden overleden nadat zijn kleren op de Rijnaak „Sarina", waarop hij werkte, vlam hadden ge vat. Van de zijde van de rivierpolitie in Ludwigshafen is meegedeeld dat vrijdag op de „Sarina" brand was uitgebroken toen wat petroleum van een groot in een kleiner blik werd overgegoten. Toen de kleren van Jansen vlam vatten sprong hij in de Rijn om de vlammen te doven. Hij werd uit het water opgevist maar stierf later in een ziekenhuis in Ludwigshafen aan zijn brandwonden. De rivierpolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Het is mogelijk cfnt deze veroorzaakt werd door een brandende sigaret. Zivarte magie is een mentale kwestie De vreselijkste vervloe king, welke de bijgelovige Australisohe inboorlingen over zioh kunnen horen uitspreken, is die van het kangoeroebot. Wie een bot van een kangoeroe op zijn vijand richt en hem tegelijkertijd vervloekt, bewerkstelligt de dood Want het bot gaat, als geest, het lichaam van de vervloekte binnen en werkt naar het hart toe: de dood is dan onvermij delijk!! De moderne ge neeskunde heeft deze ta bel tot voor kort nooit goed kunnen ontzenuwen. Toch is het honderden malen voorgekomen, dat een inboorling plotseling bleek werd en zei, dat „het bot naar hem gewe zen had". Zo'n man gaat dan liggen en sterft. Lijkschouwing wijst nooit anders dan een natuur lijke dood uit. -* met HUI Onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat er inboorlingen zijn die men „botwijzers" zou kunnen noemen. Zij wijzen met een kangoeroebot en ver oorzaken een overlijden, soms wel over afstanden van 150 km., dus zonder dat zij htm slachtoffer zien. Er zijn gevallen be kend van inboorlingen, die bij zendingsposten plotseling willig de geest gaven, nadat vele hon derden kilometers ver derop zoals bij latere politionele nasporingen bleek het kangoeroe bot op ze gericht was. Een arts, die in een klein ziekenhuisje te Joeëndoemse, op 350 km. van Alice Springs werkt, heeft nu een remedie ge vonden. Dr. Tippet kreeg een stervende inboorling in zijn ziekenhuisje. De man mompelde: „het bot op me". De dokter zei hem dat hij het bot zou verwijderen, maar dat de inboorling daarvoor on der narcose moest wor den gebracht. De inboor ling werd onder chloro- formnarcose gebracht en de arts legde een steen in een bekken met water, Toen de narcose uitge werkt was en de inboor ling bijkwam (zonder dat de arts geopereerd had) toonde de dokter hem de natte steen uit het bek ken. „Tovenarij afgelo pen", zei hij. En de in boorling ging gelukkig zijns weegs, zijn ster- vensverlangen was ver dwenen. Hiermede is nog eens overduidelijk bewezen, dat deze „zwarte kunst" niets anders is dan een mentale kwestie. PET AF VOOR UNIEKE PRESTATIE

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7