Laatste nieuws Engelse bioscoop-„gewoonte" onder invloed van tv aan het veranderen Duremaar selecte programma's in centrumin de buitenwijken veel films voor de massa Kerkelijk Leven „Oud-Leiden" pleit voor behoud plein bij Dorpskerk Wassenaar DINSDAG 28 JULI 1959 (Van onze correspondent in Londen) In Engeland wordt de ene bioscoop na de andere gesloten: een teken des tijds! Want de televisie houdt de mensen thuis en zij heeft tevens tot een zekere kijkverzadiging geleid. De vaste gewoonte om eens of meermalen in de week naar de cinema te gaan is hard aan het verdwijnen. Nu pikt men af en toe nog maar eens een bioscoopje, bij wijze van speciaal „uitje". Het publiek is dan ook veeleisender gewor~ den. De kleine avant garde-bioscopen, welke meest Italiaanse en Franse films of een zeer goede Zweedse of Japanse rolprent vertonen, blijven intussen behoorlijke zaken doen. Vandaar ook dat sommige grote Londense bioscopen in intieme luxueuze filmtheaters veranderd worden, welke zich zullen toeleggen op de goede film. Zorgenkind Goede continentale films uitzondering De toegangsprijzen in het centrum van de stad zijn echter zo hoog, dat het grootste deel van het publiek zijn films geniet in de buitenwijken, waar de bioscopen veel goedkoper zijn. Daar 1 verandert het programma elke week en komen prolongaties of herhalingen zel- i den voor, waardoor een belangrijk deel van het publiek films, welke de moeite I waard zijn, mist. De buitenbioscopen zorgen niet voor de fijnproevers, maar voor de massa. Men krijgt in Engeland trouwens altijd twee hoofdfilms voor gezet, plus nog enkele kleinere. Het ge- volg is, dat de programma's vaak opge vuld worden met Amerikaanse schiet- films van bedenkelijke kwaliteit. In vele plaatsen worden week aan week nieuwe monsterlijkheden vertoond, welke drie uur in beslag nemen. De goede continentale films ziet men slechts bij uitzondering in de eigen plaatselijke bioscoop Studentenraad distantieert zich van jeugdfestival POLITIEKE MANOEUVRE De Nederlandse Studentenraad heeft zich In zijn laatst gehouden vergadering duidelijk uitgesproken, dat hu niet zal deelnemen aan seminairs, festivals, enz. die worden georganiseerd door commu nistische organisaties. Bovendien heeft de raad (die naar hij meedeelt alle 33.000 studenten in Nederland vertegen woordigt) in het verleden reeds her haalde malen geweigerd de international Union of Students 'een der organisato ren van het wereld jeugdfestival, dat thans te Wenen gehouden wordt) te er kennen, zulks omdat deze beschouwd wordt als een politieke organisatie. Dit houdt in, aldus een bekendmaking van de Nederlandse Studentenraad, dat de i raad ook op geen enkele wijze deelneemt aan het festival te Wenen, zelfs niet 1 door het zenden van waarnemers. In de verklaring zegt de raad verder geen enkel bezwaar te hebben tegen per soonlijke contacten met studenten uit communistische landen. Hij ziet echter in het festival te Wenen slechts een po litieke manoeuvre, die zuiver politieke doeleinden moet dienen. Het verklaart voorts het veelzeggend te vinden, dat in een door het voorbereidend comité in Nederland verspreid formulier vermeld wordt dat iedere individuele Nederland se deelnemer geacht moet worden te be horen tot de officiële Nederlandse dele gatie. Dit, terwijl door geen enkele bo- nafide Nederlandse organisatie een af- 1 vaardiging samengesteld werd voor het festival te Wenen, die geacht kan wor den representatief te zijn voor de Ne derlandse studenten. De Hengelsportvereniging DVS hield zijn jubileumwedstrijd in de Ringvaart bij het Ankertje. Er werd in totaal 7043 gram vis gevangen. De uitslag: 1. D. Zandvliet 1198: 2. L. J. Vermet 1140; 3. W. van Loon 840; 4. L. Devilee 735: 5- J. Bouman 415; 6. H. W. Schuchhard sr 370; 7. W. v. Berkel 357; 8. H. Schuch hard 330; 9. Vogelenzang 312; 10. H. W. Schuchhard jr 285. THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG De theologische» hogeschooldag van de Geref. Kerken (vrijgem.) zal dit jaar op woensdag 23 september te Kampen in een zestal kerken en gebouwen ge houden worden. Aan de schooldag gaat een bidstond vooraf op dinsdag 22 sep tember in de Nieuwe Kerk. waarin zal voorgaan ds. G. Hagens uit Bussum. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht J. Rlnzema, woonachtig te Baarn; te Wolphaartsdijk H. W. Nus8elder, kand. te Dlnxperlo. Be dankt voor Aalten (vac. J. van Wijngaar den) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mijdrecht P. van Zonne veld, kand. te Bussum. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Amstelveen J. P. Boen dermaker te Eindhoven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Martinus Cornells, zn. van M. van der Voord en P. W. Groeneveld; Sioerd Evert, zn .van S. E. Hoekstra en H. T. Klngma; Maurlts Willem, zn. van D. de Jong en W. Verbeek: José, dr. van H. A. Noort en C. L. van der Voet; Johanna Alida Maria, dr. van A. Zuidhoek en A. van der Poel; Robert, zn .van K. de Boer en S. de Lange; Teunls, zn. van J. van der Plas en P Ros; Maria Anna, dr. van P. F. van Amsterdam en I. F. de Saegher; Jan Willem, zn. van H. G. Groenendijk en J. E. Marijt; Frits, zn. van L. Barthen en A. p. M. Jansen. GETROUWD S. Steensma en M. T. van Bellen; A. C. Nleuwkerk en H. Velthuijzen; R. J. Rijn- ders en C. A. R. Verberg. OVERLEDEN N. van der Klaauw, 4 jr., zoon; M. J. van der Geer, 67 Jr.. echtgenote van P. van Haasteren; J. Fallaux. 64 Jr., man; J. A. G. van Schalen, 67 Jr., man; J. H. Schild, 70 Jr., man. De Britten zijn uitstekende filmma kers, maar ze zijn nu eenmaal niet in staat jaarlijks met vijftig eerste klas films voor de dag te komen. In Ame rika draaien de Engelse films meestal in een achteraf gelegen bioscoopje. Het filmbedrijf is in Engeland altijd een financieel zorgenkind geweest. Vandaar dat er bijna geen jaar voorbijgaat zon der dat er noodkreten klinken. De door de regering tien jaar gfleden gestichte film-financieringsmaatschappij heeft sindsdien vele miljoenen verloren. Vo rig jaar maakten slechts 19 van de 33 films, welke de instelling financierde, winst. De filmwereld is nu eenmaal een onrealistisch sprookjesland, waar nog maar al te vaak met geld gesmeten wordt, al belooft men telkens weer zijn leven te zullen beteren. Een aantal producers en filmacteurs is thans be reid genoegen te nemen met lagere honoraria in ruil voor een aandeel in de winst, als er tenminste iets wordt overgehouden. Hiertoe behoren Sir Alec Guinness en Jack Hawkins, die onge veer 250.000 gulden voor hun rollen ple gen te ontvangen. Een klacht is dat degenen, die geld lenen voor de film- produktie veel te hoge rente eisen. De City van Londen, Engelands financiële centrum, stond altijd huiverig tegen over de „rare" filmmakerij. De topsalarissen smelten weg door de vermogensbelasting, waarbij men van elk pond iets meer dan twee shilllings mag houden, hetgeen betekent dat men van elke tien gulden, die men verdient, negen gulden belastingen betaalt! Des niettemin eisen sommige acteurs fan tastische salarissen uit pure prestige overwegingen. Vandaar dat men niet zo warm loopt voor het denkbeeld van een onzeker winstaandeel Twaalf miljoen! De grote verliezen, welke sommige films leden, worden toegeschreven aan Z.W.O.-subsidie voor dr. M. Mulder De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. M. Mulder een subsidie verleend voor een onderzoek naar de voldoening, die personen ervaren bij het dragen van eigen verantwoordelijkheid voor de vol tooiing van een taak (de zogenaamde zelf-realisatie) Dr. Mulder is docent in de sociale psychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en wetenschappelijk medewer ker aan het Nederlandse Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. Door de ZWO-subsidie is dr. Mulder in staat gesteld om enkele medewerkers te honoreren, de administratieve- en experimentele onkosten van het onder zoek te dekken en de benodigde appara tuur aan te schaffen. Het onderzoek zal in Utrecht worden gedaan. LEIDERDORP P.V. HET OOSTEN Wedvlucht vanaf Roermond op zater dag 25 juli. In concours 210 duiven wel ke om 12.20 uur met zachte noordooste lijke wind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om 14.51.33 uur en maakte een snelheid van 996.92 m. per min.; de laatste prijswinnaar om 14.57.34 uur met een snelheid van 922.50 m. per min. De uitslag luidt: J. Roest 1, 4; K. v. d. Berg 2; A. ter Haar 3, 7; A. van Hemert 5; J. v. Wezel 6; D. Sonnega 8; H. v. d. Vecht 9; E. v. d. Hooff 10. OEGSTGEEST Zweminrichting Poelmeer In „Poelmeer" werden weer examens afgenomen voor het verkrijgen van de zwemdiploma's A en B. De geslaagden zijn: Diploma A: C. Kemp, J. Smits, B. te Nijenhuis, A. Jongman, M. Klein, A. Nost, W. v. Gooi, T. de Hollander, A. Langeveld, L. Bakker, H. v. Dijk, E. de Jong, C. Los, D. de Visser, B. Hagens, J. Hagens, S. Koeleman, E. v. Dijk, B. Weyermans, S. Klein, J. de Jager, N. Hoek, L. v. Zuiden, H. Vader, E. Roden burg, A. Rodenbui'g, M. Korenhof, E. Frijling, G. Breebaart, M. Swellengrebel, W. v. d. Burg, M. v. Venetiën, A. Ze- ferink, H. v. Ingen Schenau. Diploma B: R. de Winter, H. de Win ter, E. Schnell, P. Klerk, D. Bodt, Y. van Tongeren, E. Verdegaal, I. Verdegaal, L. Diepstraten, I. van Gent. E. Roden burg. Niet zwemmen in open water In verband met het vóórkomen van een geval van tyfus heeft de burge meester het zwemmen in open water verboden. Dit verbod geldt niet voor de zweminrichting „Poelmeer". WASSENAAR „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". Zondag werd een wedvlucht gehouden met jonge duiven vanuit Vilvoorden, afstand plm. 135 km. In concours ston den 235 vogels, die gelost werden om 7.55 uur. Aankomst 1ste duif om 10-02.05 uur. De uitslag was als volgt: J. C. B. Brederode 1. L. Tarla 2, 3, 10. J. M. Brederode 4, M .de Ruyter 5, J. H. M. Brouwer 6. J. H. Groeneveld 7, P. G. v. Leeuwen 8, C. Kortékaas 9. de veranderde smaak van het publiek. De vakbonden maken films nodeloos duur door allerlei remmende werk voorschriften, welke extra geld ver slinden; indien de sterren het met wat minder zouden willen stellen, zouden misschien ook de bonden wat toe schietelijker worden en hun arbelds- afbakeningsmanie wat verzachten. Er is bij al dit geweeklaag natuurlijk geen sprake van dat de Engelse filmindustrie welke ondanks alle kritiek toch nog vaak genoeg uitstekend voor de dag komt men denke bijv. aan de aan grijpende film over het rassenvraag stuk „Saphire" ten dode is opge schreven. Men zal zich alleen aan nieuwe omstandigheden dienen aan te passen. Moedgevend is in elk geval dat er in Engeland nog altijd twaalf mil joen mensen wekelijks naar de „bios"' gaan! Groninger botste met auto tegen lichtmast (Speciale berichtgeving) Doordat hij (waarschijnlijk was hij onwel geworden) de macht over het stuur verloor is gistermiddag de 24-ja- rige bankwerker J- de Jong uit Gronin gen op de Stadhoudersweg te Rotter dam met zijn auto tegen een lichtmast gebotst. De grootmoeder van de be stuurder, de 71-jarige mevrouw H. G. de Jong-Hulsman uit Amsteram, die op de achterbank van de wagen zat, liep een hersenschudding en een gebroken rechterarm op. Zij is naar het zieken huis vervoerd. De auto, die aan de voor zijde ernstig was besohadigd, is met een takelwagen weggesleept. De lichtmast was uit de grond geduwd en lag op het wegdek. Joego-Slaven „verdienden te weinig" Weer over de grens De politie te Den Haag heeft thans medegedeeld dat uit een verhoor, dat is gevoerd met hulp van een tolk, is ko men vast te staan dat de drie Joego- slaven, die vrijdagavond om half tien op zulk een vreemde wijze onder een trein in Den Haag arriveerden, niet om politieke redenen hun land hebben ver laten. De drie mannen zijn louter en alleen uit hun land vertrokken, omdat zij er de levensstandaard te laag von den. Met name waren zij van oordeel dat ze er „te weinig verdienden". Het ligt in de bedoeling dat de drie mannen over de Duitse grens zullen worden ge zet. De minister van Justitie moet ech ter aan deze uitwijzing nog zijn goed keuring hechten. Rotterdam in de K.L.M.- dienstregeiing COMMERCIEEL VERANTWOORD Omtrent het besluit van de directie van de KLM om het vliegveld Zestien hoven bij Rotterdam met ingang van de winterdienst op 1 oktober a.s. in haar luchtnet op te nemen men zie elders vernemen wij nog het volgende: Bij herhaling heeft de directie van de maatschappij verklaard, dat men van die zijde Rotterdam als een belangrijk centrum van handel en verkeer zag, maar dat de KLM Zestienhoven niet in het luchtnet zou opnemen alvorens men de overtuiging had dat dit commercieel verantwoord zou zijn. Dat ogenblik is thans aangebroken. De huidige baan is volkomen geschikt om de Vickers Viscount van de KLM op Zestienhoven te laten starten en lan den. AMSTERDAMSE PIANIST VERONGELUKT OP DE „OLDENBARNEVELT" Tot haar leedwezen moet de directie van de N V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" mededelen, dat gedurende een storm ter hoogte van Fremantle (Australië) de 55-jarige heer J. G. van Diepenbeek, pianist van het scheeps- trio van het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" een dodelijk ongeluk is over komen. De echtgenote van de heer Die penbeek is van dit tragisch ongeval op de hoogte gebracht. Beslissing van commandant door H.M.G. vernietigd Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het beklag behandeld dat de 31-jarige sergeant M. Meerholz had ingediend te gen een krijgstuchtelijke straf van acht De aankomst van de „vliegende schotel"' die uit Frankrijk het Ka naal overstak en in Dover door velen werd verwelkomd. Het vreemdsoortige toestel zweefde bijna twee uur op een „luchtkus sen" vlak over de toppen van de golven, alvorens het de spectacu laire tocht had volbracht. dagen streng arrest, welke hem was op gelegd door zijn commandant omdat hij had geweigerd zijn kast te openen. Het Hoog Militair Gerechtshof beslis te dat de commandant niet bevoegd was geweest deze straf op te leggen, omdat het hier een kwestie is welke door de Krijgsraad behandeld moet worden. Het Hoog Militair Gerechtshof vernietigde daarom de beslissing van de comman dant. Sergeant Meerholz bevindt zich in voorlopig arrest, beschuldigd van deser tie. H(j was na de affaire met het kast je plotseling verdwenen van de vliegba sis Woensdrecht, maar kwam enige da gen later terug. Man en kind gedood BIJ BOTSING TUSSEN TWEE AUTO'S (Speciale berichtgeving) Vanmiddag is op de weg Utrecht- De Bilt een zeer ernstig autoongeluk gebeurd, waarbij twee doden, een man en een klein kind. zijn te be treuren. In totaal waren in de twee bij de botsing betrokken auto's zeven personen gezeten, namelijk behalve de twee omgekomenen nog een moe der met kind, een oudere dame, een man en nog een dame. De oorzaak is dat een uit Utrecht ko mende auto bij het afremmen voor een de weg overstekende hond is gaan slip pen. De auto is toen tegen de zijkant van een autobus terechtgekomen, waar door de chauffeur de macht over het stuur verloor. Met een ontzettende klap reed hij toen tegen de voorkant van een uit tegenovergestelde richting ko mende auto op. Wrakstukken van beide auto's lagen op de fietspaden. Prestatiebeloning Ned. Spoorwegen (Speciale berichtgeving) Bij de wijziging van het sedert 1 juli 1956 van kracht zijnde Reglement Dienstvoorwaarden van de Ned. Spoor wegen, die per 1 juli 1958 haar beslag kreeg krachtens een beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars, werd in verband met vragen, welke rezen met betrekking tot een systeem van prestatiebeloning, vooralsnog een uitzondering gemaakt voor een deel der voorgestelde loonsverhoging. Van daag hebben de minister en het College van Rijksbemiddelaars beslist dat de nog niet gerealiseerde 2% alsnog met ingang van 1 januari 1959 kan worden toegekend. Opstandelingen geven zich over aan regering Het Indonesische persbureau „Anta- ra" heeft bekendgemaakt dat een regi ment van de opstandelingen in het ge bied van Atjeh op Noord-Sumatra zich heeft overgegeven aan de rege ringstroepen. Een delegatie van de opstandelingen heeft te kennen gegeven, dat zij zich wil voegen onder het staatsgezag van de nieuwe regering van president Soe- karno, aldus „Antara". Verzoek naar andere oplossing te zoeken Naar aanleiding van de thans ter gemeente-secretarie van Wassenaar ter visie liggende bescheiden betreffende een plan voor de bebouwde kom van Wassenaar heeft de Vereniging „Oud-Leiden" een schrijven tot de raad gericht. „WU zün ons van de problemen bewust, welke met de groei van het inwonertal van Wassenaar verbonden zijn. Het is begrijpelijk dat er behoefte bestaat aan een betere verkeerssituatie in de kom van het oude dorp, waardoor deze een centrale functie blijft vervullen", aldus de brief. Uit de ter visie gelegde plannen blijkt echter dat het Plein, gelegen bij de oude dorpskerk, aan de „reorganisatie" van de oude dorpskern ten offer zal vallen. De amovering van het overgrote gedeel te van de aan het Plein gelegen bebou wing, acht de vereniging op grond van het volgende ten zeerste te betreuren. Het plein biedt juist in zijn besloten heid, benevens in zijn functie als toe gang naar de oude kerk, het kerkhof, alsmede tot de Duinrellweg een uitzon derlijk accent aan de kom van het oude Wassenaar. Een dergelijke situatie is in de randstad Holland zo zeldzaam, dat het zeer te betreuren zou zijn indien de ze verloren zou gaan. Het vrijleggen van de oude dorpskerk aan de oostzijde zal het scheppen van een parkeerruimte tengevolge hebben, hetgeen met het oog op het karakter van de dorpskerk met het kerkhof ten zeerste ongewenst is. De argumentatie van de ontwerper van hetp lan dat de bomen (welke mede tot dit bijzondere geheel medewerken) toch gedoemd zijn te zijner tijd te val len, gaat waarlijk niet op wanneer men bedenkt, dat iedere beplanting eens jong is geweest. Met voldoening heeft men geconsta teerd, dat de ontwerper de zuidwand van het Plein, waarin het 18e eeuwse Baljuwhuis, voorkomend op de Voorlo pige Monumentenlijst, hét belangrijke accent vormt, benevens de bebouwing aan de Duinrellweg wil sparen, waarbij wij echter betreuren dat de Gang ten zuiden van genoemd huis verloren zal gaan. Immers het profiel van deze smalle weg, waarin de muur langs de tuin van het Baljuwhuis zo'n belangrij ke plaats inneemt, ondersteunt de waar de van het huis als monument. Met de meeste klem verzoekt het be stuur van „Oud Leiden" dan ook het plan in die zin te wijzigen dat het Plein als typisch stedebouwkundig element behouden blijft, de gewenste parkeer gelegenheid op een andere plaats wordt gevonden en een doorbraak van de Gang naare en minder markante plaats wordt verlegd. Koning Boudewijn gisteren met vakantie gegaan Koning Boudewijn is gisteren uit Brussel vertrokken voor een korte va kantie in het buitenland. Naar aanlei ding van geruchten die hierdoor waren ontstaan heeft een woordvoerder van het paleis vandaag bekendgemaakt dat de Koning niet naar het slot van de familie"Bourbon-Parma is. Waar hij dan wel vertoeft is niet bekendgemaakt (Er doen reeds enige tijd geruchten de ronde volgens welke de Koning van plan zou zijn zich te verloven met Prin ses Maria Theresia van Bourbon-Par- ma). MARKTBERICHTEN LEIDEN. 18 juli Vette varkensmarkt: Aangevoerd 149 stuks vette varkens. No tering per kg. levend gewicht: zware var kens 1.74 tot 1.76, lichte varkens 1.84 tot 1.87 .slagersvarkens 1.88 tot 1.90, zeugen 1.58 tot 1.61 .Handel vlot. LEIDEN. 27 Juli Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.:: Appelen 1842, peren 17, pruimen 117151, an dijvie 2841. pronkbonen 5477. snijbo nen 9097, stambonen 35112, kroten 13 37, rode kool 5057, groene kool 25 27, postelein 724, prei 41, rabarber 5 20. spinazie 940, stoofsla 1025, toma ten A 2710, idem B 2442. idem C 20 32, idem CC 1020. uien 1621. waspeen 629. zilverulen 44. Per 100 stuks: Me loenen 60116, perziken 1642. bloem kool A 11—45. idem B 11—14, komkom mers A 1627. idem B 1019, idem C 8 12; sla 731. Per 100 bos: Bospeen 19 40, peterselie 2836. selderij 5.407.20. AALSMEER. 27 Juli C.V. Centrale Aalsm. Veiling G.A.: Clematis 817, Ger- bera 1026. Bouvardia 816, Violieren 36, Chrysanten gr.bl. 4067, Idem kl.bl. 1032 per stuk. Amaryllis 38%, Lelies 1533 per kelk. Colvillei 4068. Gladiolen 2585. Ornlthogalum 2546, Liatris 15— 36, Scabiosa 3056. Dahlia gr.bl. 2055. idem kl.bl. 1025, Chrysanten tros 2050 per bos. Anjers: rood 413, roze 310. wit 411. Orchid Beauty 1537 per stuk. Rozen: Better Times 28. Roselandia 2 7. Edlth Helen 27, Parel v. Aalsmeer 4 12. Geh. Duisberg 3—11, Pechtold 2— 7%. Verschuren 28. Towny Gold 311. Maa. Ofman 311, Baccarat 1029. Montezuma 15—31. Sweetheart 2—6, Nympf 10—24 per stuk. ROTTERDAM, 28 Juli Veemarkt: Aanvoer in totaal 2615. Weektotaal 4503. Vette koeien en ossen 230, gebrulksvee 707, vette kalveren 543, graskalveren 237, nuchtere kalveren 270, varkens 74. biggen 17, paarden 65, veulens 30, schapen of lammeren 418, bakken en geiten 24. No tering: Vette koelen le kw. 305/335, 2e kw. 285/300, 3e kw. 270/285. vette kalve ren 290/310, 270/290. 240/260 per kg. Graskalveren 425, 375, 275. nuchtere kal veren 90. 75. 65. biggen 75. 60. 50 per stuk. Slachtpaarden 240, 210, 190 per kg. Veulens 400. 300, 250, schapen 90. 70. 50. lammeren 75. 60. 45. kalfkoeien 1175, 1000, 850, melkkoeien 1175, 1000, 850, vare koeien 870, 800. 675. vaarzen 875, 800, 650, pinken 575, 500, 400 per stuk. BODERGAVEN. 28 Juli Kaasmarkt: Aanvoer 131 partijen. Eerste kwaliteit 2 15 2J23, tweede kwaliteit 2.04—2.15, extra kwaliteit 2.36. Handel kalm. BEURSOVERZICHT Internationals vast AMSTERDAM, 28 JULI Bij kalme handel waren de interna tionale waarden vanmiddag aan de vas te kant. Wall Street had een gunstige invloed. Kon. Olie opende vandaag op f 155.40 tegen gisteren als slotprijs f 154.20. De belangstelling kwam hoofd zakelijk van publieke zijde. Tegenover de vraag was niet voldoende aanbod waardoor de koers opliep tot f 156.20. Hierdoor werd belangrijk boven pari teit New York genoteerd. Vergelektn Dij de overige internationale waarden ging er in het oliefonds tamelijk veel om. Philips ging op 662% in andere han den over en avanceerde op aeze pajs bijna 2 punten. Unilever noteerde 582 en verbeterden ruim 2 punten. Aku opende een punt hoger op 387, viel daarna terug tot 385, doch herstelde zich weer tot 386%. Aandelen KLM. die in Wall Street een dollar hoger noteer den, werden f 3.hoger op f 133.ge adviseerd. De dollar-obligaties kregen een adviesprijs op 110 (109%), de 4% guldens-obligaties werden beneden de prijs van gisteren geadviseerd. Bij de Scheepvaarten waren aandelen Kon. Boot een puntje lager. De overige fondsen waren weinig veranderd. Van de cultures herstelden Deli's zich op een prijs van 179.50. Amsterdam Rub ber was op 92V2 een punt hoger. HVA een fractie lager op 151%. Voor Staats fondsen was de tendens goed prijshou dend. Aandelen Rotterdamsch Beleggings consortium (Robeco) werden vandaag te Parijs geïntroduceerd en voor het eerst verhandeld. Op het Damrak be droeg de adviesprijs 211 a 212 tegen gis teren 211%. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 28 JULI Londen 10.60%-10.61%, New York 3.77ft-3.77ft. Montreal 393-3.93Va. Pa rijs 76.90-77.00, Brussel 7.55V4-7.55%, Frankfort 90.18%-90.23%, Stockholm 7 2.92%-72.97%. Zurich 87.52 -87.57%, Milaan 60.77%-60.82%. Kopenhagen 54.79%-54-84%, Oslo 52 99%-53.04%, We- nen 14.61%-14.62%. Lissabon 13.21%- 13.23y4, Ankara 3.76%-3.77y4, Praag 52.84-52.94. Beurs van Amsterdam Dinsdag 28 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100ft Ned. '59 4% IOOV4 100ft Ned. '53 33/4 92% 93B Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 92H 92fjf Ned. '51 3% 93%B 93 %B *ed. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92y4B 92ft Ned. '48 3% 88L 87% Ned. '59 4% 97HGB 97%GB Ned. '54 3% 87y4GB 87% Ned. '55 13% 86}| 87% Ned. '55 II 3% 89B 89% Ned. '37 3 90% 90ft Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert. 3 96HGB 98ft Ned. 62-64 3 98ft 98 ft Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 89%GB Ned. W3. 6% 1097/8 1103/4GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 152GB 153% Ned. Handelmy252% 251% Amst. Rubber 91% 93% H.V.A151% 151% Senembah 207% 208 A.K.U376% 375% Berkel's Patent (v.) 270GB 273%GB Calvé Delft cert. 555 557 Deli Mij.en (Ver.) 176GB 181.25 Kon. Pap v. Gelder 226% 227 %GB Hoogovens cert570GB 568 Müller en Co. N.B. 317% 317% Ned. Kabelfabr393%GB 392 Philips 660 %GB 661% Philips pref250 250GB Unilever 579% 581 Wilton Feyenoord 207y4GB 209% Biliton 2de r270 272 Dordtse Olie gew. 680 689%GB Kon. Olie (f 20.—155.70 157.80 idem (50 f.20.—) 154.10 156.20 Holl, Amer. lijn 155% 156% Java China Paket 147% 148%GB KLM130 133.50 Kon. Ned. Stmv. Mij. 158GL 157% Kon. Paket Mij1233/4 1233^ Stmv mij „Nederl." 154 154 Nievelt Goudr. eert. 12g 126 v 250 250GB Kon. Rott. Lloyd iifi Ned. Scheepv. Unie GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 98 idem '37 I-III (3%) 93% 94% Idem *38-1 (3%) 9374 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103V4 103% id. N.W3. '52 (4%) 98% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 95 Premieleningen A'dam '53 3 86% 96L A'dam '51 2% 81 86% A'dam '56 1.2% 89% 81 A'dam '56 II 2%997/3 99^ Eindhoven '54 2% .- 82 82 Enschede '54 2%32 80 Den Haag '52 I 2% 3954 89' Idem II 2% 88% 88% R'dam '52 I 2% 33^ 83 Idem II 2% 331/4 881~2 Idem '57 2% iqob 107 Utrecht '52 2% 88y 3914 Z.-Holl. 1957 2% 97 96i® NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 211 21150 Amst. Bank 323 324% H.B.U. eert250% 251 Rott. Bank 299% 300 Twentsche Bank 264% 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn402 403 Borneo Sum. H.Mij. 70% 71% Ned. G. en Sp. fabr 295 296 Kon. Ned. Grofsm 151 150% lnternatio 133 133% Int. Kunststoffenind. 45 43 Leidse Wolspinnerij 360 345 Rott. Droogdok M(j 598 603 Slkkens Lakfabr. '53 555 560 Ned. Mij Walv.vrt 117 114L Zaalberg 108% 108 Ing. bur. v. Bouwnijv 242 244% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 9% 874 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29fj Intern. Nickel 102% 103 Anaconda 62 Bethlehem Steel 55% 56% Cities Service 53% 69 General Motors 56ft 35% Kennecott103 78% Republic Steel 77% Shell Oil 76% 76% Union Pacific 33% 33% Un. States Steel 101 y4 102% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 27/7 Edelmet. Kon AA 75 75 Pref. w.a. idem 80GB 80% Electrolas B 325 330 Holl. Constructie 416 418 Ver. Touwfabrieken 264 270GL Wemink's Betonm. 134% 136GB Van WUk Textiel 83y4

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5