Dr. W. P. Jorissen, oud-lector te Leiden, 89 jaar oud overleden Prominente ruiters aan de start in Leidse Hout Mede-oprichter Ned. Chemische Ver. en vruchtbaar publicist MORGEN CONCOURS-HIPPIQUE In het kader van de Bloemenweek Leids banketbakker ging met advertentie buiten zijn boekje Voor de Leidse kantonrechter JEEP HAD TAL VAN GEBREKEN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 juli 1959 Tweede blad no. 29806 Op ruim 89-jarige leeftijd is in het Diaconessenhuis overleden dr. W. P. Jorissen, oud-lector in de anorganische chemie aan de Leidse Universiteit, mede-oprichter en jarenlang vice-voorzitter van de Ned. Chemische Vereniging, gedurende lange tijd hoofdredacteur van het door deze vereniging uitgegeven Chemisch Jaarboekje en het Chemisch Weekblad. Dr. Jorissen was lector van 1908 tot 1940. Hij was een zeer vruchtbaar publicist. Zijn bibliografie omvat niet minder dan ongeveer 250 titels, zowel zelfstandige uitgaven als artikelen in tal van weten schappelijke tijdschriften. Dr. Jorissen, die 11 november 1869 te Amsterdam werd geboren, studeerde scheikunde onder leiding van Van 't Hoff aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam, waar hij op 21 ok tober 1896 bij Bakhuis Roozeboom cum laude tot doctor in de scheikunde pro moveerde op een proefschrift getiteld: „Langzame oxydatie van een zuurstof activering door triaethylphosphien, propionaldehyd en benzaldehyd". Na enkele jai-en verbonden te zijn geweest aan !het laboratorium van dr. B. van Dijken te Rotterdam, werd hij in september 1900 benoemd tot leraar in de chemie en de analystische meet kunde aan het Instituut voor de Ma rine te Willemsoord (Den Helder). In maart 1902 werd dr. Jorissen toegelaten als privaatdocent voor het onderwijs in technische chemie aan de Leidse Uni versiteit. In 1908 volgde zijn benoeming tot lector, welk ambt hij bekleedde tot september 1940 toen hem op zijn ver- eoek eervol ontslag werd verleend. Bij zijn 25-jarig lectoraat aan de Leidse Universiteit werd hem de on derscheiding verleend van officier in de orde van Oranje-Nassau en eind 1939 werd hij voor zijn wetenschap pelijk werk bloond met de onder scheiding van ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. Jorissen, die vele onderzoekingen op zuiver chemisch, fysiek en che misch-technisch gebied verrichtte, gaf in 1903 met enkele vrienden de stoot tot de oprichting van de Nederlandsche Chemische Vereeniging en werd hoofd redacteur van het Chemisch Weekblad, dat tegelijkertijd als orgaan der ver eniging werd gesticht. In 1920, toen het „Recueil des travaux chimiques des Pays-Bas" voor de eerste maal als uit gave van de Ned. Chemische Vereeni ging geschiedde, werd ook de zorg voor dit tijdschrift aan hem opgedragen. Ook het Chemisch Jaarboekje was mede te danken aan zijn initiatief. Dr. Jorissen stond bij allen, die hem kenden als zeer werkzaam bekend en is van vele commissies en verenigingen bestuurslid geweest. Geruime tijd maakte hij ook deel uit van de Octrooi- raad. Veelzijdig en grote werkkracht Van al deze arbeid getuigde indertijd het was in 1933 bij de viering van zijn zilveren lectoraat een van zijn naaste medewerkers, dr. C. Groeneveld. In een artikel in het „Chemisch Week blad", dat ter gelegenhëid van dit ju bileum verscheen, schreef deze o.m.: Trachten wij in vogelvlucht, een in druk te geven van het vele. dat dr. Jo rissen in zijn arbeidzaam leven gepres teerd heeft over een tijdvak van nu bij na veertig jaren (de eerste publicatie over de dissociatiespanning van 't kris talwater verscheen in 1894 in het Maandblad voor Natuurwetenschap pen), dan treft ons bovenal zijn veel zijdigheid en grote werkkracht. Immers nadat het onderwerp zijner dissertatie hem aanvankelijk tot verder onderzoek Plechtige uitvaart pastoor A. v. Schalen Uitgeleide gedaan door een groot aantal parochianen en talrüke mede broeders onder wie mgr. Cramer, een klasgenoot van de overledene is hedenmorgen het stoffelijk over schot van de vrijdagavond aan een hartaanval overleden pastoor Auxen- tius van Schalen uit de parochiekerk van de H. Leonardus aan de Haagweg gedragen op weg naar zijn laatste rustplaats, de begraafplaats van het klooster der Franciscanen te Katwijk aan den Rijn. Tevoren waren in „zijn" kerk de Lauden gezongen door het parochieel zangkoor onder leiding van de directeur organist, de heer E. Niekerk en was daarna een plechtige uitvaartmis gece lebreerd door de Provinciaal der Fran ciscanen, Castelus van de Eijnden. Deze werd geassisteerd door pater A. Bode- wes als diaken en pater E. Keulaerds als sub-diaken. Het zangkoor zong de tweestemmige mis van Franssen. Na de mis hield pastoor C. Tij nagel van de Hartebrugparochie een lijkrede, waarin hij de overledene een „ijverig priester en een nobel mens" noemde. Hem waren door God grote gaven van geest en hart gegeven, een onstuimige levensdrift en een enorme arbeids kracht. Van stad naar stad, van dorp naar dorp is hij als missiepredikant ge trokken, toen hij eenmaal tot het pries terschap was geroepen. Hij was altijd bezig, hij kende geen rust. Ook toen hem de zorg over een parochie was toevertrouwd en hem de opdracht was gegeven tot de bouw van een nieuw Godshuis in Leiden-zuldwest. Zondag na zondag stond htf hier of elders op de preekstoel om financiële steun af te smeken voor zijn nieuwe kerk. „Hij heeft zich doodgewerkt, in de meest letterlijke zin van het woord", zo con stateerde pastoor Tijnagel. „Laten wij daarom dankbaar zijn voor het vele goede door deze man gedaan". Terwijl de klokken luidden, werd de kist met het stoffelijk overschot tussen een haag van welpen en verkenners uit gedragen, waarna de begrafenis te Kat wijk plaats vond. De absoute werd daar door de Provinciaal verricht. De belang stelling ook buiten de kerk was erg groot. Onder de aanwezigen zagen wij wethouder S. Menken als vertegenwoor diger vajj het en dekert Hertog $&tk der oxydatieverschijnselen geprikkeld had, zien wij al spoedig, hoe zijn be langstelling zich verdeelt: naast de scheikunde der zuurstof trekken ver schijnselen op het gebied der radioac tiviteit en der galvanische werkingen zijn aandacht, de mogelijkheid van transmutatie der elementen houdt hem geboeid, hij houdt zich bezig met be trekkingen tussen kookpunt en associ atie der moleculen. En enige jaren, nadat hij te Leiden het ambt van lector in de anorganische chemie, op 23 sept. 1908, aanvaard had met een rede over: „De ontwikkeling van de denkbeelden op het gebied der oxydatieverschijnselen", zien wij, hoe een tweede groot veld van onderzoek, ten volle waardig verder ontgonnen te worden, zijn aandacht gaat trekken: de uitdoving van vlammen en de meer algemene bestudering van de verschijn selen, die zich bij het verbranden en exploderen van gasmengsels voordoen. Later beschouwt hij mengsels van rea gerende stoffen in de ruimere zin des woords van uit één gezichtspunt: de speciale explosiegrenzen i-gebieden) worden tot algemene reactiegrenzen (-gebieden); uitvoerig en systematisch worden experimenteel onderzocht bi naire, ternaire en quarternaire combi naties van gassen en dampen, gassen met vaste stoffen en vaste stoffen on derling gemengd. Nadat door hem in 1918 een verband was gelegd tussen de drukgrens bij autoxydatie enerzijds en de reactie- grenzen bij exploderende gasmengsels anderzijds, lag het voor de hand, dat voortaan de uitvoerige bestudering van deze beide categorieën van verschijn selen het programma zou vormen van zijn afdeling in het Leidse Anorga- nisch-chemische Laboratorium. Weldra melden zich de eerste leer lingen aan, spoedig zien wij de eerste dissertaties, onder zijn leiding bewerkt, verschijnen; in het tijdvak van 1926- 1933 verwerven negen zijner medewer kers de doctorsgraad; een gelijk aantal staat gereed, binnen afzienbare tijd te volgen: het wordt woekeren met de be perkte laboratoriumruimte en de be schikbare subsidies! Maar naast de zuiver wetenschappe lijke werker zien wij de technische on derzoeker, die zich met vragen van toe gepaste scheikunde bezig houdt, die zich sterk voor de eminent practische vraagstukken der mijngasontploffingen en stofexplosies interesseert, proble men, waarvan de oplossing toch, be halve wetenschappelijke, ook in sterke mate haar sociale betekenis zal hebben. Stellen wij daar dan nog de historicus naast, die zijn licht laat schijnen over vakgenoten van lang en zeer lang ge leden, de biograaf, die bij jubilea per soonlijk herinneringen ophaalt en ver diensten in het licht stelt, de journa list. die als stuwende kracht het Che misch Weekblad, dat hij in 1903 met dr. Reicher oprichtte, tot een bad van be tekenis heeft weten te maken; verge ten wij verder niet de talloze keren, dat hij in de verschillende Secties, Che mische Kringen en plaatselijke natuur wetenschappelijke verenigingen een spreekbeurt vervulde, deelnam aan de vergaderingen der Union (als lid, later voorzitter der werkcommissie voor anor- LEIDS STUDENT WERD HERSENSCHUDDING GESLAGEN Een zoon van een Leidse hoogleraar, een 20-jarige student, zal een onprettige herinnering bewaren aan de nacht van 2 op 3 oktober, toen hij bij een vecht partij in de Breestraat zulke klappen opliep, dat h\j thuis zes weken ver pleegd moest worden wegens een her senschudding. In de Breestraat waren 's nachts twee mannen, een machine-bankwerker en een lasser uit Leiden, bezig een beschon ken vriend naar huis te brengen. De vriend wilde niet mee en maakte op een gegeven moment zelfs aanstalten om in een lantaarnpaal te klimmen. De Leide- naars trokken aan hem en de student, die daar passeerde, zou hebben gezegd dat ze die jongen met rust moesten la ten. Er ontstond een woordenwisseling en vervolgens een gevecht, met boven staande afloop. Beide Leidenaars werden thans voor mishandeling van de student door de Haagse politierechter veroordeeld tot elk dertig gulden boete en betaling van een civiele vordering van in totaal- plm. tachtig gulden. Voor het Associatie-examen Franse handelscorrespondentie slaagden de da mes A. C. Lodders-Staal en D. Over- dijk. alhier. ganische nomenclatuur), dat de rege ring, de Leidse Universiteit, de Ned. Chemische Vereeniging een beroep deed op zijn representatieve persoonlijkheid om haar te vertegenwoordigen in het buitenland; memoreren wij, dat hij uit genodigd werd door de vakgenoten uit Tsjeoho-Slowakije, Polen, Frankrijk, door de Faraday Society door het Sol- vay Congres, om verslag uit te bren gen over zijn onderzoekingen; hoe er dan bovendien nog werkzaamheden voor het buitengewoon lid van de Oc- trooiraad, de curator van het gymna sium te Leiden, de voorzitter van de eindexamencommissie ener HBS zijn te verrichten, dan verdient het toch des te meer waardering, dat deze man bij tij en ontij klaar staat om iedereen van advies te dienen, die een beroep op zijn grote bibliografische kennis en belezen heid doet. De op het artikel volgende bibliogra fie geeft 236 publikaties (102 vanaf 1921) en 9 dissertaties van ohemici, wier promotiewerk bij geleid heeft (Sinds 1926). Er zijn verschillende factoren, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de belang stelling voor de hippische sport groeiende is. Zo bijvoorbeeld het flinke aantal uren, dat de televisie in het jongste verleden aandacht aan deze mooie sport heeft besteed. Nu kennen wij het verwijt, dat de televisie lang niet altijd onderwerpen op het scherm brengt, waar de kijkers inderdaad interesse voor hébben, maar het is toch moeilijk aan te nemen, dat de televisiemensen achteloos kostbare zendtijd zouden vermorsen. Trouwens, ook het toenemend aantal jongeren, dat deze sport beoefent, wijst in dezelfde richting en anderszins kan men eveneens bemerken, dat de paardensport weer meer in het daglicht gesteld wordt. In onze streken alleen reeds zijn er tioee plaatsen, die kort achter elkaar een concours hippique organiseerden: Lisse en nu ook Leiden. In Lisse hadden de organisatoren enige tijd geleden de wind niet mee. Lettez-lijk en figuurlijk niet. Het was gloeiend heet weer, zodat het verblijf in het sportpark bepaald geen pretje was. En bovendien kon men zich door het overladen programma niet aan het tijd schema houden. Men was uren over tijd, zodat er van de propagandistische waar de, die men gehoopt en eigenlijk ook wel verwacht had, niet veel overbleef. Door dit voorbeeld heeft men in Lei den geleerd. Koste wat het kost, men wil zich morgen aan het tijdschema houden. Want evenals ln Lisse koestert men in de Sleutelstad, waar de paarden sport een nogal bloedarm bestaan lijdt, de hoop. dat uit dit hippisch festijn een traditie zal groeien. Dat men in de toekomst ieder jaar in het kader van de bloemenweek een dergelijke paar densportmiddag en -avond kan organi seren. Goede start De start is in ieder geval goed. „Een inschrijving, die een gelukwens waard is';, zo zeiden de mensen van de Hippi sche Sportbond, die zoals gebruikelijk de organisatie in handen hebben. Ruiters van naam zullen morgen op het hoofd terrein van het sportpark de krachten meten, zoals Rob Kouwenberg. (Woens- drecht), Guust van der Kar (Hogerhei- de), Anton Ebben (Den Haag), Ma rianne Eichholtz, mej. C. Jurgens, luit.- kol. mr. Zinnicq Bergmann en anderen, ren. Maar niet alleen kwalitatief is dit concours sterk bezet, ook kwantitatief mag men niet mopperen. Voor het jeugdspringconcours B bijv. werden 18 paarden ingeschreven. Voor het spring concours „Zoek uw eigen weg" staan er zelfs dertig paardennamen op de deel nemerslijst. En dit zijn dan nog maar twee onderdelen van het rijk gevarieerde programma. Voorts komen daar nog op voor con coursen voor éénspannen tuigpaarden, limiet f. 600 (9 paarden), éénspannen tuigpaarden, limiet f. 1200 (6 paarden), éénspannen tuigpaarden voor dames (6 paarden), tweespannen tuigpaarden. li miet f. 500 (12 paarden), tandems tuig- PERSONEEL IMENEXCO OP STAP. Het personeel van de N.V. Imenexco heeft zijn jaarlijkse uitstapje gehad, voorbereid door het bestuur van de personeelsvereniging IcO Reisde men in het verleden per bus, nu had de di rectie eigen wagens beschikbaar ge steld. De hoofdstad was de eerste pleis terplaats. Nadat men erin was geslaagd de auto's op één parkeerplaats onder te brengen, maakte de groep een tocht door de Amsterdamse grachten, waarbij het smalste huis en het smalste café in de herinnering bleven hangen. Door Amsterdam heen reed men naar Oud- Valkeveen bij Huizen. Er werd koffie gedronken en men genoot van de speel tuin. Via Hilversum met de studio's en het beroemde raadhuis ging de tocht naar Loosdreoht. Hier lagen de zeilbo ten te wachten en velen maakten een tocht over de plassen. In Avifauna werd gedineerd Het personeel van het Ime nexco-filiaal te Hout-hem-Sint Gerlach (Limburg) maakte de tocht eveneens mee. De combinatie Zuid-Holland— bakker, die probeert zijn debiet limburg verhoogde mede het feeet&UJlMh -- deze dag. paarden voor tweewielig rijtuig (10 paarden), de demonstratie van hard dravers voor sulky en gereden door amatrices in jockeykostuum (9 paar den), éénspannen tuigpaarden, open klasse (8 paarden) en tweespannen tuig paarden, open klasse (12 paarden). Het slot van de avond wordt hoofd zakelijk gevormd door een springcon cours puissance, dat open staat voor paarden, welke met tenminste 100 pun ten op de puntenlijst voorkomen en voor ruiters met tenminste 200 punten. Voor dit concours, waarbij de ruiters, die fouten maken afvallen en voor de overige de hindernissen steeds hoger geplaatst worden, werden achttien paar den ingeschreven. Gezellige entourage Wat het programma betreft is het dus zeker in orde. Er zal echter ook voor een gezellige entourage gezorgd worden, want de tribune zal door het Corso comité met bloemen worden opgevrolijkt om de Bloemenweek nog wat meer ac cent te geven. Tijdens de middagwed strijden zullen een zeshonderd kinderen van de Leidse Vakantiebezigheden voor een zeer gereduceerde prijs toegang krij gen. De draverijen zullen op de sintelbaan worden gehouden, de springconcoursen op het hoofdterrein, waar al enige we ken de regeninstallatie op gestaan heeft zodat de grond wat veerkrachtiger is geworden. Bovendien heeft men om de beschadiging tot het uiterste rte beper ken, het gras wat langer laten groeien. Het parkoers op het veld wordt ge bouwd door de majoor der cavallerie b.d. C C. Hasselman. De paarden zullen op het voorstuk van de speelweide in het Leidse Hout worden gekeurd en kunnen daarna via de ingang aan de westelijke zijde het terrein binnenkomen. Hij beledigde „deftige" collega's „U mag wel adverteren, dat U de lek kerste koekjes van de wereld maakt, maar niet dat uw collega's rommel verkopen", zei de Haagse politierech ter tegen een 56-jarige banketbakker uit Leiden. Deze had in februari j.I. een advertentie in een Leids adver tentieblad geplaatst, waarin hij be drieglijk en misleidend zo luidde de dagvaarding had geadverteerd. Roomboter is niet te vervangen, zo had hij geschreven en voorts dat bij een controle bij de z.g. „deftige" za ken in Leiden was gebleken, dat er niet voldoende roomboter in de koek jes was en dat de kwaliteit niet vol deed. Ruikt dit niet naar woeker?, zo had hij retorisch gevraagd. Nou geen ver haaltjes meer, ga zelf maar controleren, zo had hij de lezers van dit blad aange raden en hij had ook nog medegedeeld, dat voor zijn krentebrood de hele Leid se bakkerij nederig het hoofd moest buigen. De z.g. deftige bakkers hadden deze aantijging niet genomen en hieruit vloeide deze strafzaak voort. Ter zitting bleek, dat de controle, waarvan dp verdachte had gesproken, niet door één of andere officiële of se- mi-officiele instantie was uitgeoefend, doch door hemzelf. „Ik heb zelf die koekjes geproefd en het leek nergens naar. De kwaliteit was voor die prijs schandalig. Wat ik in de advertentie heb beweerd, handhaaf ik. Zulke men sen maken een winst van meer dan 200 pet", zei de verdachte. Bij de politie had verdachte betoogd, dat hij die controle had ingesteld naar aanleiding van klachten van klanten over de z.g. deftige zaken, maar tegen over de politie had hij de namen van die klanten niet genoemd. De rechter meende dat verdachte in zijn advertentie de indruk vestigde als of zijn concurrenten, b.v. bij een con trole vanwege de Warenwet, tegen de lamp waren gelopen en dat terwijl b.v. de Warenwet helemaal niet hoeft te controleren of er genoeg boter in tie koekjes zit. De bakkers moeten zelf maar weten hoeveel ze erin doen. Als er niet genoeg in zit worden de koekjes niet lekker en blijven de klanten van zelf wel weg, meende de rechter. DIT ADVERTEREN IS ERGERLIJK De officier van Justitie schetste de verdachte als een ambitieuze banket door aan concurrenten, die mindere kwali teit vemopen en misschien nog meer greep op de klanten hebben. Maar dit adverteren is ergerlijk en hierdoor wordt het publiek misleid. Zij krijgen de indruk, dat de concurrenten de klan ten zodanig tekort doen, dat het woeker is. Terecht hebben de concurrenten hiermee geen genoegen genomen. De officier van Justitie vond het teleur stellend. dat verdachte dit nog steeds niet schijnt in te zien. Hij vorderde honderd gulden boete of twintig dagen en openbaarmaking van het vonnis in het blad, dat de advertentie had opge nomen omdat verdachte in dit blad schade had toegebracht aan de concur renten. De verdachte betwistte, dat hij erop uit zou zijn geweest zijn debiet te vergroten. Mr. H. F. A. Donders uit Leiden, de raadsman, meende dat alleen dat be drieglijk is wat positief onwaar is. De verdachte heeft zelf gecontroleerd en in de advertentie wordt alleen gesproken over „Bij controle dezer dagen enz." Er is geen absolute norm wat boterarm of wat boterrijk is. De verdachte vond ze boterarm. Formeel staat er helemaal niets over overheidscontrole of zo iets. Ook is er geen opzet tot misleiding. De zaak van verdachte ligt in een uiter ste buitenbuurt, een arbeiderswijk. Het is niet wezenlijk, dat de cliënten van de z.g. deftige zaken in de binnenstad naar de winkel van verdachte in de buitenbuurt zouden gaan. De officier van Justitie merkte op, dat verdachte de andere banketbakkers min of meer van woeker beschuldigt pn suggereert dat de praktijken van ande ren geen controle kunnen velen. De raadsman meende, dat verdachte zoiets niet positief had beweerd. Hij stelde de vraag en raadde het publiek aan om het zelf te proberen. „Woorden zijn om gedachten over te brengen, bepaalde gedachten", over woog de rechter. Het nadeel hoeft ook niet te bestaan uit het feit, dat de clienten van de „deftige bakkers" percé bij de verdachte zouden gaan kopen, doch als hij adverteert, dat men bij de z.g. deftige zaken minderwaardige rom mel krijgt dan kan dit voor die bakkers een nadeel in de omzet, betekenen. De rechter hoopte, dat de verdachte zich in het vervolg bij het adverteren zou laten adviseren door een Jurist of door een vereniging en hij veroordeelde hem tot vijftig gulden en openbaar making van het vonnis in het bewuste blad, waarvan de kosten werden be. groot op dertig gulden. De officie? van Justitie zal de publicatie regelen. Gisteren heeft Wout Wagtmans op de Grote Markt in Arnhem het start schot gelost voor de Tour der Ver enigde Naties van Joop Legerstee. In gesloten gelederen trok het pelo ton onder de Sabelpoort door. Eigenaar f. 150.— en chauffeur f. 50.— boete dachte dus „carte-blanche" kreeg. Een ernstig vermaan werd hem niet onthou den, doch hierop volgde de verwachte vrijspraak en kon de vertegenwoordiger, zichtbaar voldaan, terugkeren naar zijn vakantieverblijf. Zo ook een 25-jarige Leidse wielrijder die op 7 mei was bekeurd, omdat hij zonder licht reed. Tegen de verbalisant had verdachte destijds verklaard, dat hij geen tijd had om te gaan lopen en dus enige risico had genomen. Ter zitting merkte verdachte op, dat hij op 7 mei om 20.15 uur was bekeurd, althans voj- gens de dagvaarding, doch dat de zon die dag om 20.10 uur onderging en hij dus tot 20.40 uur zonder licht had mogen rijden. Een kalenderblaadje van 7 mei met de vermelding van de zonsonder gang had hy meegebracht. De deur waarder kreeg opdracht het Alg. Politie blad van 7 mei op de griffie te halen en daarin stond inderdaad ook de zons ondergang van 20.10 vermeld. „Het zal wel 22.15 zijn geweest, doch U heeft geluk gehad, want ik spreek U vrij", aldus de plv. kantonrechter. De vakanties zullen er wel debet aan zijn, dat een record aantal ver dachten gisteren verstek liet gaan, hetgeen tot gevolg had, dat er tijdens de ochtendzitting van de Leidse kan tonrechter, mr. R. de Bruyn, met als officier mr. E. v. d. Schans en in de middagzitting van de plv. kantonrech ter, mr. W. de Clercq, met als officier mr. H. J. F. Zandhuis, een ongekend rustige sfeer heerste. In een aantal zaken werden de verdachten bij ver stek veroordeeld; de vonnissen waren, steeds conform de eisen, niet altijd even mild. Dit ondervond ook een 35-jarige Leidse chauffeur, die met een jeep uit het jaar 1943 de weg onveilig had ge maakt en met het vehikel, dat vele ge breken vertoonde en goed wat voor de sloop, een ernstige aanrijding had ver oorzaakt. Verdachte, die niet was ver schenen, had destijds verklaard, dat zijn werkgever hem met dit wrak op de weg had bestuurd, hoewel hij ertegen had geprotesteerd. Tegen de werkgever was ook proces-verbaal opgemaakt, doch deze was ook niet ter zitting gekomen. „Het vehikel heeft de landing in Nor- mandië nog meegemaakt en verkeerde in zo'n slechte staat, dat besturing nau welijks mogelijk was", aldus mr. Van dei- Schans. „Het mag dan ook een wonder worden genoemd, dat bij de aanrijding geen mensenlevens zijn te betreuren Gezien de ernst van het feit eiste de officier f 50:boete subs. 10 dagen tegen de chauffeur en f 150.boete subs. 30 dagen tegen de werkgever. De kantonrechter vonniste conform. TWEEMAAL VRIJSPRAAK Een 25-jarige vertegenwoordiger uit Den Dolder verscheen wel ter zitting en verdiende voor de balie staande f30. Verdachte had met zijn auto in Oegst- geest de maximum snelheid van 50 km./u overschreden en was hiervoor be keurd. Verdachte gaf de overtreding toe en de officier eiste f 30.subs. 10 da gen. Voordat vonnis werd gewezen, merkte verdachte echter op, dat hij vol gens de dagvaarding wel harder dan 50 km. u had mogen rijden, dus volkomen vrijuit ging. Bij nader onderzoek bleek, dat in de dagvaarding inderdaad het woord „niet" was weggelaten en ver- Vier en 2'/2 jaar voor jeugdige inbrekers Twee achterneefjes een 24-jarige los werkman uit Leiden en eèn drie jaar jongere h.b.s.-leerling ut Oegstgeest die in de nacht van de eerste mei een gewapende roofoverval pleegden te Ab coude. kregen hedenmorgen van de Utrechtse rechtbank gevangenisstraffen van vier jaar met aftrek en twee jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest. Tegen de werkman was vier jaar geëist, tegen zijn neef twee jaar. Een familie in Abcoude had het be zoek van de twee jonge inbrekers te danken aan het feit. dat de werkman, toen hij badknecht in Zandvoort was. kennis had gemaakt met de vrouw des huizes en de indruk had gekregen, dat de financiële toestand van het gezin nogal gunstig was. In die nacht dron gen zij mete en revolver en een ploer tendoder gewapend het huis binnen en dwongen de heer des huizes f. 530 te ge ven. Uit een potje in de keuken haalde de h.b.s.-er nog vijftig gulden. De werk man, reeds vijfmaal veroordeeld ver klaarde geld nodig te hebben om enkele bekeuringen te betalen. Zijn achterneef veel bedeesder tegenover zijn rechters had meth etg estolen geld zijn studie willen bekostigen. De raadslieden kantten zich veertien jïagen geleden fel tegen de lange gevan- geniwtraffen die de officier eiste. Blijkbaar aangemoedigd door deze onverwachte vrijspraken, deed een 22- jarige bromfietser ook een poging om op een fout in de dagvaarding vrij spraak te krijgen. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op de Rijnsburger- weg zijn verloofde achterop een brom fiets vervoerde in de zg. „amazone-zit". „Ik ben niet op de Rijnsburgenveg ge weest, doch werd in het Noordeinde be keurd", aldus verdachte. „U beging toch wel deze overtreding". Ja dat was wel zo. Het werd nu dus: „Binnen de be bouwde kom van Leiden" en de eis luidde f7.50 subs. 3 dagen. Het vonnis werd f 5.subs. 2 dagen. Een 40-jarige croquettenverkoper uit Leiden liet zijn dochtertje van 11 jaar helpen bij de bediening van de consu menten, hetgeen door twee agenten werd geconstateerd. Proces-verbaal volgde en verdachte had toen minder nette woor den tegen de politiemannen geuit. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij niet wist, dat zijn dochtertje meehielp in de zaak en dus vrijuit ging. De beide po litiemannen kende hij goed en hij wist wel „het een een ander van hen". Deze insinuatie werd door de magistraten bij zonder slecht gewaardeerd; een ernstige waarschuwing volgde. Het vonnis werd f20.subs. 10 dagen, conform de eis. Een 50-jarige aannemer van bestra tingen stond terecht, omdat hij bij het opnieuw bestraten van een weg in Voorschoten de wegversmalling niet vol doende door borden had doen aangeven en bovendien het verkeer over rijplaten had laten rijden, die in zeer slechte toestand verkeerden. Een passerende auto werd door een van de platen ern stig beschadigd. Verdachte hield vol, dat de platen goed waren en dat er wel borden stonden, doch waren omgewaaid. De verbalisant en enige getuigen legden een andere verklaring af. De eis werd f80.boete in totaal of 30 dagen. Het vonnis werd f65.— of 13 dagen. GEEN GELD OM BOETE TE BETALEN Omdat enige wielrijders naast elkaar op het rijwielpad aan de Rijnsburger- weg reden, kon een 67-jarige bromfiet ser niet passeren, reed daarom de weg op en werd prompt bekeurd. „Die wiel rijders hadden terecht moeten staan, niet ik", aldus verdachte. De officier vond van niet en vroeg f7.50 of 3 da gen. „Dan zal ik moeten gaan zitten, want ik trek van Dree.s pii heb geen geld", aldus verdachte De kanton:\ jli ter vond drie dagen „zitten" wel wat veel en maakte er 1 dag van, als ver dachte de f3.— boete tenminste niet kan betalen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3