Uw Kunstgebit Van zes tot zo§ 011 oon half do EEG vergroot met Griekenland De Pen-club stond machteloos tegenover de eigen principes Met een enkel woord Agenda sslli1 DINSDAG 28 JULI 1959 Euromarkt hoogst gelukkig, dat Athene niet overging tot kleine vrijhandelszone (Van onze Brusselse correspondent) De Europese Economische Gemeenschap (EEG) mag zich in een grote gebeur tenis verheugen: Griekenland wordt geassocieerd bondgenoot en zal zo spoedig mogelijk trachten een volwaardig lid te worden. Op 8 juni had de regering te Athene in een schrijven het verzoek tot de Europese Gemeenschap gericht om bij de EEG te worden betrokken (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) en de zes ministers van Buitenlandse Zaken, die zaterdag in Brussel in het Paleis der Congressen bijeen kwamen, hebben dit verzoek met vreugde aanvaard. De heer Pella, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, die de vergadering presideerde, verklaarde dat hy zich als voorzitter van de minister raad der Zes en in zijn kwaliteit van Italiaans minister speciaal op de toetreding van deze Middellandse Zee-natie verheugde. Ongeveer vijftig procent van de Griekse export is naar de zes landen (voornamelijk West-Duitsland) gericht en de helft van de Griekse invoer wordt door de zes landen geleverd. Nu arme bondgenoot, later een flinke afnemer Zonder dat de gedachte openlijk werd uitgesproken, kon men aanvoelen, dat det zes hoogst gelukkig zijn, dat de Grieken niet naar de kleine vrijhandels zone der zeven landen zijn overgelopen. Er zijn nog twee OEES-landen, die bin nenkort hun keuze zullen moeten doen tussen de kleine vrijhandelszone en de gemeenschap der zes landen, namelijk Turkije en Spanje. De toetreding van Griekenland betekent, dat de Europese gemeenschap tegenover de wereldopinie bewijst, dat zij geen besloten club is en dat aldus een van de basisprincipes van het verdrag van Rome wordt gerespec teerd. Binnenkort zal prof. Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie van de gemeenschappelijke markt, bij gestaan door Hoge functionarissen, naar Athene vertrekken om er met de Griekse regering te praten over de vorm van de associatie. Er werd echter duidelijk ge zegd, dat Griekenland een zeer nauwe associatie met de gemeenschap voor staat. Het wordt daarom niet direct een volwaardig lidmaatschap voor Grieken land, omdat dit land eenvoudig de ver plichtingen niet kan nakomen, welke de zes landen op het stuk van de vermin dering van de invoerrechten en de con- Van Nelle bestellen Advertentie. Esso-raffinaderij thans voor de helft gereed Aan Rotterdams petroleumhaven (Speciale berichtgeving) Met de bouw van de Esso-raffinaderij in het Rotterdamse Botlekgebied, met welk project een uitgave is gemoeid van 180 miljoen gulden, waarbij nog eens circa 150 miljoen komt voor de bouw van drie supertankers, is men thans voor de helft gereed. Het ziet er naar uit, dat het gehele complex gebouwen, opslagtanks en verwer kingsinstallaties op 1 maart 1960 volledig bedrijfsklaar zal zijn. Dit tijd stip houdt men dan ook aan als streefdatum, die tot voor kort een maand later lag. De zachte winter en het fraaie zomerweer hebben on getwijfeld bijgedragen tot de vervroe ging hiervan. Zo zal eerlang de Nederlandse Esso N.V. niet langer alleen een verkoop maatschappij zijn voor petroleumpro- dukten, hetgeen in de laatste 68 jaar het geval was, maar heeft men zich via de raffinaderij begeven op het terrein van de verwerking van ruwe aardolie. Het bedrijf groeit uit van een commer ciële onderneming tot een van de voor naamste industrieën van ons land. In het eerste produktiejaar zal de raffinaderij een capaciteit bezitten van 70.000 vaten ruwe olie (1 vat 150 liter). Voor afzet naar Nederland zijn 55.000 vaten bestemd, terwijl 15.000 va ten zullen worden geëxporteerd (voor namelijk naar Duitsland en Zweden). Ongeveer 2300 Nederlandse arbeiders werken aan de totstandkoming van dit object. De totale tankopslagcapaciteit be draagt 700.000 kubieke m., verdeeld over 86 tanks. Het tankpark is vrijwel klaar, want met de bouw ei-van is het percen tage van 90 reeds overschreden. Zo groeit aan Rotterdams derde pe troleumhaven een raffinaderij, die straks tegemoet zal komen in de be hoeften die een stijgend energieverbruik oproept. Weer branden bij Groesbeek Men gelooft aan opzet Hoewel de brand in de bossen te Groesbeek nabij Dekkerswald, die zon dagmiddag begon, geblust scheen, sloe gen gistermorgen en gistermiddag op nieuw de vlammen uit. Om zes uur gisteravond werd de brandweer voor de zesde maal gealarmeerd voor een bosbrand op de Schouwenberg. Nauwelijks was hier het vuur bedwon gen of er kwam een brandmelding van de Staatsbossen aan de Bisseltseiaan nabij de Lage Hoenderberg. Tussen de bedrijven door moesten de brandweer lieden nog assistentie verlenen bij op laaiende bronden in het gebied nabij Dekkerswald, waar 35 ha zijn aangetast en de bossen tot aan de weg zijn uitge brand. Ook moest de brandweer uitruk ken voor een brandmelding in de bossen tussen Mook en Groesbeek. Algemeen wordt aangenomen dat er sprake is van brandstichting. Reeds is in die richting een onderzoek ingesteld. De brandhaarden, waarvoor de Groesbeekse brandweer gisteren moest uitrukken, liggen kilometers uit elkaar. Noch de brandweer noch de politie geloven aan toeval. Droogte in Overijssel Nog geen noodtoestand De aanhoudende droogte heeft tot een zeer ernstige situatie geleid op de hooggelegen lichte zandgronden in Overijssel, maar over het alge meen genomen is er nog geen sprake van een noodtoestand, zoals in de nat te jaren in het verleden. Tot deze conclusie kwam de secretaris van de Overijsselse Landbouwmaat- schappij. ir. IJ. v. d. Wal. op de gisteren te Zwolle gehouden persconferentie, waar mededelingen werden gedaan over de bevindingen die het secretariaat van de maatschappij heeft opgedaan bü een onderzoek naar de gevolgen van de aan houdende droogte voor de landbouw. tin genten hebben aanvaard. Bovendien is Griekenland een minderontwikkeld land en zal het dus speciaal de steun nodig hebben van de Europese Investe ringsbank en van het Europees Sociaal Fonds, terwijl het zou kunnen profiteren van de vrije migratie en tewerkstelling van Griekse arbeiders in de gemeen schap. Griekenland is dus op het eerste gezicht een arme bondgenoot, die geld gaat kosten, maar wanneer de zes lan den investeren in Griekenland zal de Europese industrie ook de hiervoor noodzakelijke kapitaalgoederen kunnen leveren. Nelle bestellen Advertentie Beneluxconferentie Hoge Veluwe ingezet Op de Hoge Veluwe zijn gister avond in het jachtslot St.-Hubertus de inleidende besprekingen voor de Benelux - landbouwconferentie op het hoogste niveau begonnen. De deelnemende Belgische. Luxem burgse en Nederlandse ministers en staatssecretarissen hebben voordien in restaurant Rijzenburg aan de Ko ningsweg te Schaarsbergen onder Arnhem gedineerd. Minister-president de Quay, die aan het diner als gastheer optrad, staat aan het hoofd van de Nederlandse delegatie, waarvan de minster van Buitenlandse Zaken, Luns, de minister van Land bouw, Marijnen, de minister van Eco nomische Zaken, de Pous. de minister van Financiën, Zijlstra, de Staatssecre taris van Financiën Van den Berge en de Staatssecretaris van Algemene Za ken, Schmelzer, deel uit maken. Gisteravond omstreeks negen uur kwam het gezelschap op het jachtslot St.-Hubertus aan. waar een vrij grote groep adviseurs der drie delegaties reeds aanwezig was. De inleidende be sprekingen, die voornamelijk landbouw- aangelegenheden zullen behelzen, zijn nadien begonnen. Soebiakto ambassadeur in Turkije De voormalige Indonesische chef van de Marinestaf, vice-admiraal Soebiakto, is benoemd tot ambassadeur van Indo nesië in Turkye. De Indonesische rege ring is in afwachting van de aanvaar ding door Turkye van deze benoeming. President Soekarno heeft - naar be kend - kortgeleden Soebiakto van zijn functie ontheven. In Djakarta werd ver klaard. dat dit het gevolg was van mui terij bij de Marine, enige weken gele den. Dineren en debatteren of iets anders? Hongaarse kwestie windt de gemoederen op (Van onze correspondent te Bonn) „Goethe zou vermoedelijk geen lid van de Pen-club hebben willen worden", zei de Westduitse president prof. Heuss 1 zelf een schrijver van formaat toen hij vorige week het 30ste internationale congres van de club van dichters, essayisten en romanschrijvers, de Pen-club, te Frankfort aan de Main bezocht. Goethe, zei Heuss verder, had niet alleen gevoel voor wat de mensen bindt, maar ook voor hen scheidt. Twee groepen Goethe geen lid Voor de grijze Heuss heeft de om gang met mensen altyd al iets fas cinerends gehad. De omgang met mensen in de felle lichten van tele visie en fototoestellen vindt hij echter ronduit weerzinwekkend. En even weerzinwekkend vindt hij het daar op kan men staat maken! dat met zoiets als de Pen-principes 'n bedroe vend spel is gespeeld. Vandaar dat h(j zo is later bekend geworden slechts met moeite wegging, toen de Pen-vergadering de Hongaarse kwes tie nog eens te verwerken kreeg. De Hongaarse kwestie, die opnieuw de Pen in beroering bracht en die de geesten in Duitsland thans weer be weegt. De Hongaarse schrijversbond was bij de gevangenneming van vele schrijvers in dit communistische land, na de mis lukte opstand tegen het communis tische regiem, uit de Pen-club gesloten. Verleden week werd gelijk gemeld die bond weer geaccepteerd: met 19 tegen 9 stemmen bij 8 stemonthoudin- gen, waaronder West-Duitsland en Oos tenrijk. Daarmee trad de Pen haar eigen grondwet met voeten. Die grond wet gaat over de vrijheid van de pers, de vrijheid van meningsuiting en de opheffing van welke censuur ook. De opneming van de Hongaarse schrijvers bond. die bestaat bij de gratie van het communistische regiem, dat de op stand van 1956 met behulp van Rus sische tanks bloedig neersloeg, spleet de Pen-vergadering in tweeën. Nog te meer toen men later een uiterst slap telegram, als compromis tussen de twee groepen, naar Boedapest zond, waarin de Hongaarse regering gevraagd werd om de begenadiging van de in gevangen schap verkerende schrijvers te overwe gen. Van Nelle bestellen Advertentie Tegenover elkaar, niet alleen ten aanzien van de Hongaarse kwestie maar ook wat andere politieke pro blemen aangaat, staan de communis tische en de half-communistische schrijvers en de dichters, romanschry- vers e.d. wier sympathie voor de com munistische landen bepaald nihil ge acht kan worden. De eerste groep kreeg te Frankfort aan de Main de onverwachte steun van niemand min der dan de geëmigreerde Hongaar, Georg Paloczi-Horvath. Men heeft hem de kroongetuige van het bestuur van de Pen-club en van de oppositie genoemd, omdat hij er op wees dat het wat de gevangen genomen Hongaarse schrijvers betreft, toch gaat om nog altjjd communist zijnde of in elk geval communist geweest zijnde lie den als Gyula Hay en Tibor Dery, die voor 1956 braaf meepraatten in het koor der Kadars. Volgens Horvath was de terugkeer van het Hongaarse schrij verscentrum naar de Pen ook voor hem. als vluchteling, iets onvermijdelijks Hy steunde daarmee tenslotte de meer derheid, die tot het compromis bereid was en die volgens sommige waar nemers de Penclub in haar huidige vorm nu eenmaal wil handhaven Om dat het er zo gezellig is, omdat men er cocktails kan drinken, omdat men hier tenslotte, gelijk in de V.N., een plat form heeft om met de communisten te praten. Omdat zonder Hongarije de Pen zou splijten, daar van Russen en Chinezen de gehele groep Oosteuropese schrijvers naar een rode Pen-club zou den dirigeren. Die vermoedelijk directe steun van Aziaten en Afrikanen zou krijgen. Doorboord blazoen Deze groep heeft een trieste reali teit aan zyn zyde. Want de Pen- grondwet is nu eenmaal een door boord blazoen. Zonder innerlijke Patrick Marimba in ons land gearriveerd Geen politieke activiteit Patrick Matimba, lid van de verbo den Afrikaanse Congresparty, die na een gevangenschap van enkele maan den door de regering van Rhodesia is vrijgelaten, stapte gistermiddag uit de KLM Super Constellation, die van Tokio kwam, op het platform van de Amsterdamse luchthaven. De Afri kaanse advocaat werd gevolgd door zijn vrouw, de 28-jarige Adri Matim- ba-Van Hoorn die vijf jaar geleden met hem in getrouwd en hun vier jarig dochtertje Hanneke. Patrick Matimba deelde mede. dat hij vijf maanden in de gevangenis van Khami in Bulawajo had gezeten en er slecht was behandeld. Toen de nood toestand was afgekondigd zijn duizend Afrikanen in Nyassaland, Noord- en Zuid-Bhodesia gearresteerd. Hij werd in Salisbury, waar het gezin woonde, aangehouden. Waarom? Dat weet hij niet, maar de reden is begrijpelijk: zijn lidmaatschap van de Congrespartij. Hij had toen juist enkele weken daarvoor een drukkerszaak geopend. De toestand van het ogenblik achtte hij ingewik keld. Natuurlijk streefde de nu verbo den Afrikaanse Congrespartij naar on afhankelijkheid, maar langs democra tische weg. ,.Wy willen de Europeanen niet uit Afrika dryven, integendeel, wij willen met hen samenwerken, maar in een of andere vorm van kolonisatie. Wy hebben de Europeanen nodig by de opbouw van het land". Op de vraag of er sprake was van communistische invloed, antwoordde Matimba dat het communisme overal ter wereld, waar moeilijkheden zich voordoen, probeert vaste voet te krij gen. Maar de invloed van het commu nisme achtte hij in de landen waar hij nu over sprak,-nihil. Of de Afrikanen al rijp zijn voor de mocratische bestuursvormen, waarbij de meerderheid zou worden gevormd door Afrikanen? Neen, luidde de me ning van Matimba. Daarvoor is men nog niet gereed. De Congrespartij streefde juist, naar een dergelijk doel langs geleidelijke weg. Van de zijde van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken was medegedeeld, dat Matimba een visum voor onbeperkte tijd had gekregen. Maar men verwachtte dat Matimba zich zoals in dergelijke gevallen te doen ge bruikelijk is, zich van politieke activi teiten zou onthouden. Matimba verklaarde dat hij zich van zelfsprekend hieraan zou houden. Van Nelle bestellen Advertentie. waarde. Daarbij komt dat vele Pen- clubleiders hun vereniging zien als een met de Unesco te vergelijken in stituut, waarin men met communis ten en zogenaamde .fellow-travellers' kan praten. Deze in de grond van de zaak verveloze houding van het zwak ste compromis spot dus met de Pen- grondwet. Een gondwet, die vele Pen- clubleden zeker willen handhaven en naar de letter willen nakomen. De Westduitse schrijver en journalist Willy Haas heeft in het Hamburgse blad „Die Welt" dezer dagen het stand punt van deze intransigenten weerge geven. Hoe ziet het er in de Pen-club uit? vraagt Haas zich af. De Fransen houden hun mond als het onderwerp „communisme" ter tafel komt, omdat onder hen de communisten bijzonder sterk vertegenwoordigd zijn. De Brit ten zijn er veel te veel bij geïnteres seerd om de club bij elkaar te houden en willen geen splijting. En de Pen- grondwet dient de nationale schrijvers bonden van kleine landen hoogstens nog tot een soort beschutting èn tot het excuus om af en toe gezellig bij el kaar te komen, in het betere literaire gezelschap.. Weinigen zijn bereid het voor het zuivere geweten op te nemen en om in een kleine Pen-club, zonder communisten (en fascisten), de grond wet in ere te houden Willy Haas, zelf eens lange tijd een slachtoffer van het Naziregiem in eigen land en vele jaren banneling buiten Duitsland, klaagt dan ook tenslotte over het niet in staat zijn van de Pen-club om de werkelijke vij and in eigen huis te zien. „Schei uit," zo luidt zijn mening, met die grond wet en maak er een diner- en debat- teerclub van. Of handhaaf de morele en politieke principes en trap de Hongaren er uit. Te Frankfort handhaafde men de Hongaren. De Pen-grondwet zal op de volgende vergadering weer braaf geciteerd worden Van Nelle bestellen 1 Advertentie BINNENLAND Donderdag 20 augustus zal de Volks bond tegen drankmisbruik in restaurant „Den Hout" te 's-Gravenhage haar 81ste algemene vergadering houden. Kandidaat voor de vacature van voorzitter is mr. P. H. Valentgoed, directeur-generaal van de Arbeid. De Haagse recherche heeft de daders gearresteerd van de inbraak in 'n fabriek aan de Weteringkade te Den Haag, waar een brandkast met een lasbrander werd open gesneden. Het zijn twee monteurs, beiden 34 jaar oud. De eerste kon worden ge arresteerd omdat hl) sporen had achter- f:elaten. Hij was een bekende van de po- itie, zij het niet als inbreker en gaf tij dens zijn verhoor de naam van zijn maat op. Deze heeft nog niet bekend. Het geld. een bedrag van f 3000, dat uit de brand kast verdween, is nog niet gevonden. Met een bedrag van ongeveer f 3000 in zijn zak, is de bediende van een win kel te Den Haag er van door gegaan. Hij is nog niet gevonden. De man kon de verleiding blijkbaar niet weerstaan, toen hij de geldkist met de sleutel erop op de toonbank zag staan. Hij wist dat hierin een groot bedrag zatdeed een greep en verdween. In verband met de overval die tij dens de nacht van vrijdag op zaterdag in het Antwerpse Centraal Station ge pleegd werd, was zoals gemeld, een Ne derlander uit Utrecht gearresteerd. Deze is inmiddels weer in vrijheid gesteld. Hij heeft een alibi opgegeven, dat door ver schillende personen bevestigd werd. BUITENLAND Tengevolge van het drinken van methylalcohol zijn zes arbeiders van een fabriek te Wroclaw (Breslau) in Polen om het leven gekomen, terwijl vijf man het gezichtsvermogen verloren en 31 ar beiders. eveneens met vergiftigingsver schijnselen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De mannen hadden in de fabriek een drinkgelag aangericht, aldus meldt het Poolse persbureau PAP. De bewoners van Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofdstad, worden bedreigd door een tekort aan drinkwater. Sinds november van het vorige Jaar is de tem peratuur vrijwel niet beneden de 30 gra den Celsius geweest, hoewel begin juni de winter begonnen ls. Volgens doorgaans welingelichte kringen te Washington zyn de V.S. van plan in de komende maanden drie aard- satellieten te lanceren, waarvan er één met een gewicht van 173 kg. om de maan moet gaan draaien. Aanvankelijk had men deze satellieten in april, mei en Juni wil len lanceren, maar toen waren de beno digde instrumenten nog niet gereed. In West-Berlijn is gisteren de 50.000ste uitgewekene uit Oost-Duitsland van dit Jaar aangekomen, zo hebben Westberlilnse functionarissen bekendge maakt, die zich met de vluchtelingen zorg bezig houden. Uit het meer van Toplitz (Oosten rijk) is maandag een kist opgehaald met 500 pakjes nagemaakte Engelse bankbil jetten van 5 pond. Deze zouden in de oorlog door de Duitsers zyn vervaardigd. Er liggen nog drie kisten op de bodem van het 70 meter diepe meer. Men hoopt ze later te kunnen ophalen. Mevr. Batista heeft mevr. Eisenhower schriftelijk om een inreisvisum voor haar echtgenoot, de afgezette Cubaanse dicta tor, gevraagd. Batista, die zich in de Dominicaanse republiek bevindt, heeft een week geleden zelf bij het Amerikaan se consulaat aldaar een visum voor de V.S. aangevraagd. Er ls nog geen besluit van de V.S. hierop bekendgemaakt. De douane te Colombo heeft maan dag veertig staven goud ter waarde van 60.000 roepies (ongeveer 45.000 gulden) ontdekt in de hut van een Chinese ste_ ward aan boord van de Britse kruiser Ceylon". De Chinees kreeg een boete van 4.750 gulden. Zaterdag is de Duitse vlieger Wolf Hirth uit Stuttgart tydens een zweef- vliegtocht te Dettlngen (West-Duitsland) verongelukt. Hij moet tydens de vlucht een hartaanval gekregen hebben. In mei van dit jaar ontving Wolf Hirth op het congres te Moskou van de International Aeronautical Federation de Lillenthal- medallle, een hoge onderscheiding voor vliegers. Wolf Hirth, die op 28 februari 1900 werd geboren, woonde in Stuttgart. Hy verwierf zich in de loop der jaren een wereldfaam als motor- en als zweef vlieger. Op het van 310 augustus a.s. te Moskou te houden filmfestival zullen door het ministerie van O.. K. en W. worden Ingezonden de film „Prijs de zee" van Herman van der Horst en „Fanfare" van Bert Haanstra. De films nemen „hors concours" aan het festival deel. Een honderdtal Algerijnen in de Saint-Pierre gevangenis te Versailles heeft zich aangesloten bij de 3 k 400 Algerijnen die in de gevangenissen te Fresnes en Rouaan al elf dagen in hongerstaking zijn. Zij voeren hun actie omdat er vol gens hun zeggen in Fresnes gevangenen mishandeld zijn, een bewering die door de autoriteiten wordt tegengesproken. Een Zuldkoreaans marlne-patroullle- vaartulg heeft een Noordkoreaans motor schip van 20 ton tot zinken gebracht bij een schermutseling in de buurt van het eiland Jongpjoeng, aan de westkust, vyf communistische agenten werden gedood en twee gevangen genomen. De bewoners van het 1.130 zielen tellende eiland lie de Sein, by de kust van Bretagne, zullen, voor het eerst sinds de 17de eeuw, belasting gaan betalen aan de Franse staat. In het afgelopen week einde heeft de gemeenteraad besloten het privilege (om geen belasting te beta len), dat tijdens ae regering van Lode- wljk de Veertiende was verleend voor de moed die de bevolking had betoond by de redding van drenkelingen, prys te geven. Het Japanse Instituut voor Indus triële techniek te Nagoya ls erin geslaagd een zwarte parel te kweken. Men heeft dit bereikt met behulp van radio-actieve straling. Het ls echter onwaarschyniyk dat men nu zwarte parels in grote hoe veelheid kan gaan kweken, want van de 300 parels die men bestraald heeft is er één zwart geworden! De Amerikaanse minister van Arbeid, Mitchell, zei gisteren na een bezoek aan president Eisenhower, te verwachten dat de staking in de Amerikaanse staalindus trie over niet al te lange tyd zal worden beëindigd. Gisterochtend is een Bristol Britan nia van de BOAC na een lesvlucht bij het teurgtaxien naar het stationsgebouw van Prestwlck by Glasgow tegen een Vickers Viscount van de KLM gebotst, die op het vliegveld stond geparkeerd. De Viscount wera aan het staartgedeelte zwaar be schadigd. Persooniyke ongelukken kwa men niet voor. De remmen van het En gelse toestel bleken niet goed te functio neren. In Labrador is door branden een gebied van 500 vierkante km. bos ver loren gegaan VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Sociologie door prof. dr. J. A. A. v. Doorn. Tweede lezing: Positie en proble matiek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gev. muz. 19.45 Toneelbesch. 20.00 Nws. 20.05 Amus.muz. en koor 20.35 't Hart van Brabant, klankb. 20.35 Gram. 21.35 Jour naal. 21.50 Lichte muz. 22.10 De autorijles hoorsp. 22 30 Kamerorkest. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 New York calling. 23.2224.00 Ork.conc. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Regerings- uitz.: Nieuwe recreatie-mogelijkheden in Nederland, door B. M. v. Griethuysen, hoofd onderafdeling Algemene Zaken en vrijetijdsbesteding v.h. ministerie van O.K.W. 18 30 V d. jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20 00 SUS-actle. 21.30 Gram. 2145 Vakantie-(wetensw) aardigheden. 22.15 Radio Vatican a.vraaggospr. 22.25 Gram. 22.45 AvondgeBFd en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Pianorecital. 23.45—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Speelfilm 22.00 Sluiting. WOENSDAG 29 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. ..00 Nws. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. en waterst. VPRO: 10.00 Mijn kind beeft vakantie, caus. 10.05 Morgen wy ding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Amus.muz. 12.00 Pro- menade-ork. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12 33 V h. platteland. 12 38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz 13.50 In de wol ken. rep 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 V. d. Jeugd. 16.15 Gram 16.40 Gram. 17.00 Vakantietips. 17 50 Regerings- uitz.: Emigratierubriek. Het emigratie- praatje van H. A. v. Luyk. Van Nelle bestellen Advertentie. Straalverkeers vliegtuigen naar Amsterdam Eind oktober zal voor de eerste maal de intercontinentale versie van het viermotorig straalverkeersvliegtuig, de Boeing 707 type 321 op Schiphol lan den. In de laatste week van oktober namelijk zal Pan American World Air ways de DC-6b cn de DC-7 op de dienst naar Amsterdam vervangen door de Boeing 707, waarbij het in de bedoeling ligt met het straalvliegtuig regelmatig naar Schiphol te komen. Indien de aflevering van de bestelde intercontinentale Boeings op de daar voor vastgestelde data kan worden aan gehouden en het voorlopige vervoers- schema in een definitieve regeling kan worden omgezet, zullen de Boeings drie maal per week in beide richtingen op Schiphol landen en vertrekken op de route tussen New York. Londen, Am sterdam en Dusseldorp en terug. Daar naast blijven de beide vluchten rond de wereld, die door Pan American met DC-6a's worden uitgevoerd en wel van de VS via Londen en Amsterdam naar het Verre Oosten met doorverbinding naar Californië, gehandhaafd, eveneens in beide richtingen. Advertentie voelt U de gehele dag nietl Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's mor- qens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zeker heid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Ver krijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. DINSDAG Kinderbloemencorso: Start te 7.30 uur nam. van Kaasmarkt. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Bouwmij. 4.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Nieuwe Beestenmarkt 13: Receptie 40- jarig bestaan café ,,'t Centrum". 35 uur nam. Sportpark Leldse Hout: Concours hlp- plque te 2 en 7 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. DONDERDAG Herengracht 26: Aandeelhoudersverg. NV Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zn. 10.30 uur voorm. ZATERDAG Kantine nieuwbouw Diaconessenhuls (Houtlaan)Afscheidsreceptie ir. J. J. G. van Hoek als directeur N.V. Wernink's Betonmij. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Bloemencorso: Vertrek uit Rynsburg 2 uur .aankomst Leiden 3.45 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.6 uur nam zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 'szondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fle van Nederland Op werkdagen van 012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateurfotografen (t/m 15 augustus) BIOSCOPEN Rex: „Tarzan in New York" (alle leeft.) Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7.15 en 9 15 uur. Trianon: „De hond van de Baskervilles" (14 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: „En 's avonds ln de Scala" (alle leeft.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zond. 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Grüfln Marltza" (alle leeft.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zopd. 2.30. 4.45 7 en 9 15 uur. Luxor: „Vryheren van het woud" (alle leeft.). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502. By geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelcfoon 22222. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18 40 Dingen van de dag. 18.50 V. d. kind 19.00 Lichte muz. 19.25 Vara-va ria. VPRO: 19.30 Lichte muz. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Maigret leert een dode kennen, hoorsp. 22.25 Strijkork. 22.45 De weg naar volwassenheid, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.35 Lichte muz. Lichte muz. 23.5024.00 Soc. nws. in Es peranto. Hilversum II, 208 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewyde muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram. 12.10 Strijkkwartet. 12.30 Land- en tuln- bouwmeded. 12.33 Kamerork. en Omr.- koor. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15 20 Viool en pianorecital. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Interscholalr Jeugd- toernooi Haarlem 1959. 17.40 Beursber. 17 45 Concert Orchestra. NCRV: 18.15 Spectrum v.h. Christelijk Organisatie- en verenigingsleven, cans. 18.30 Leger des Hellsprogr. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Har- monle-ork. 19 30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Pianospel. 20.15 Kamermuz. 20.50 Gr. 21.00 De kerk in de vakantie, klankb. 21.30 Lichte muz. 21.55 Koperblazers en orgel. 22 15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20 20 Sportpanorama. 20.50 Rotterdam dynamische stad. foto en fllmrep. 21.20 22.20 A tot Z. gev. progr. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de vierde lijn van 1820 uur) El relicario (Padilla). Orkest Helmut Zacharias - Morucha (Qulntero) - Quizas, quizas (Farres), Caterina Valente. Silvio Francesco - Un poquito de tu am or (Gu tierrez) - Bravo Torero (Zacharias). Or kest Helmut Zacharias - Te voy Ilamando (Araque). Orkest Helmut Zacharias - Cha cha cha flamenco (de Jesus) - Somebody bad stole the wedding bell (Manu). Ca terina Valente. Silvio Francesco - Ay mo- riria (Valerlo) - Valencia (Pradlllo) - Or kest Helmut Zacharias - Coplas. The Kingston Trio - Sle will nicht blumen (Carste), Orkest Peter Cramer - I saw a country boy (Relchner), Debbie Reynolds - Let's face the music and dance (Berlin), Orkest Eric Jupp - Lonesome town (B. Knight) - Ricky Nelson - Mit 'nem Kuss vor dem Haustür Ting's an (H. Gaze), Orkest Peter Cramer - Strawberry fair (Sharpies). The Beverly Sisters - Clickety clack (Kalln) - The Kalln Twins - Blue skies - I've got my love to keep me warm - It's a lovely day today - Always - Lady of the evening - The best thing for you ls me. Joe Bushkln - To each his own (Livingston) The Inkspots - Du du du (L. Oliss) Orkest Hans Carste - Crazy with love (Schroeder). Teresa Brewer - I won't dance (Kern) - Orkest Eric Jupp - Ring a ding a ding (G. Charles). Tom my Sands - You'd be surprised - Marie - Be careful It's my heart - They say it's wonderful - How deep is the ocean - Isnt it a lovely dav. Joe Bushkin - Scarlet rib bons (E. Danzig). The Kingston Trio - Hillside in Scotland (Roberts) - Debbie Reynolds - Bei mlr bist du schön (Jacobs) Orkest Peter Cramer - Someday (J. Hod ges). Rickv Nelson - La Cucaracha (D. Sa- vino). Orkest Hans Carste - Little drum merboy (Slmeone), The Beverley Sisters - Küss mich bitte, bltte küss mich (H. Carste)., Orkest Peter Cramer - Three o'clock thrill (Keller). The Kalin Twins Here's Pete (Rugolo). Orkest Pete Rn- golo - Mv funnv Valentine (Hart) - I've got a pocket full of dreams (Burke) Ru- bv Braff. Ellis Larklns - Mixln' the blues (Rugoio) Orkest Pete Rugolo - Rugolo meets Shearing - Blues for Ruby (E. Lar klns). Rubv Braff. Ellis Larklns - Con versation (Ferrer). Orkest Pete Rugolo - King Porter stomp (Morton). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12 00 Gram. 12.30 Landb.caus. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Voor dracht. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 Strijkork. 14.30 Cricket. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Dansmuz. 19 00 Fllmmuz. 19.30 Ork. conc. (Om 2100 Nws.) 21.55 Onbekend. 22.45 Parl.overz. 23.00 Nws. 23.0623 36 Viool, cello en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en '247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Caus. 14.30 Nws. en Thrash It out 15.00 Rep. 15.20 Verz.progr (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races. Daarna: theater en filmmuz. 17.30 Nws. en gram. 18.00 Muz. kaleidoscoop. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20 00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progT. 22 30 Nws. 22.40 Gevar progr. (Om 23.30 Nws.). 23.55 24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. v. blaasinstrum. 13.00 Nws. 13 15 Operette-muz. 14 15 Ork.conc. 16.00 Klassieke muz. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19 20 Dansmuz. 21.45 Nws. 22 10 Jazzmuz. 22.30 Ork.conc. 23.15 Lich te muz. 24.00 Nws. 0.10 Fllmmuz. 1.15 Ge var. muz. Frankrijk 3. 28ft en 235 m. 12.00 Nws. 12.0513.0513.25 Gram. 13 30 Hoorsp. 15.10 Conc. v. Franse muz. 15.55 Gevar. muz. 21.35 Ork.conc. 23.10 Concrete muz. 23.30 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 334 ill.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34. Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 en 13.45 Gram. 14 15 Tafelmuz. 14.30 Ork. conc. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18 10 Lekenmoraal en Filosofie. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorsp. 204521.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 22.55 —23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 14.15 Belgische muz. 15.15 Omr koren. 15.30—16.05 Gram. 17.00 Nws. 17 10 17.20 en 17 40 Gram. 18.30 Jazz muz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Intern. zangTestival te Knokke 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tljd. 22.55 Nws. WFPPRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S Sb» S Cm Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca If^-abon zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaax bew. regenbui half bew. zwaar bew. llcht bew. onbewolkt zwaax bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. half bew. onbewolkt lxcht bew. lioht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt Uoht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt llcht bew. zw 8 w.stll w-stil nno 2 25 14 23 16 22 15 21 16 27 13 26 14 29 15 28 14 28 14 25 9 27 13 29 16 25 16 no 3 16 13 12 zw 1 zw 5 w.stll w.stll w^til o 3 wzw 2 zw 3 nno 1 zzw 5 w.stil w.stll wstil zw 2 nnw 3 no 2 no 2 zw 2 n 4 nnw 12 21 13 26 14 28 14 27 13 25 14 33 18 27 18 25 17 30 16 28 16 30 17 31 19 29 15 28 16 31 12 27 17 32 27 33 20 28 16 37 19 34 18 31 16

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2