Amerikaanse vice-president heden per straalvliegtuig naar Siberië Zware veenbrand woedt bij PeeldorpHelenaveen WEERBERICHT Geen essentiële vooruitgang Nixons gesprek met Kroesjtsjef Operatie-Tweelingen (Algerije) zal nog wel enige weken duren NOTA AAN REGERING OYER NIEUW GUINEA EXPEDITIE Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 JULI 1959 No. 29806 LEEDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Vice-president Nixon is hedenochtend, na zijn bezoek van 24 uur aan Leningrad, naar Nowosibirsk in Siberië vertrokken. Het gezel schap reist met een TOE-104 straalvliegtuig. James Reston, hoofd van het Washingtonse bureau van de „New York Times", die de reis van Nixon verslaat, meldt uit Leningrad dat de Amerikaanse vice-president aan president Eisenhower en minister Herter heeft gemeld dat zijn besprekingen met Kroesjtsjef geen essen tiële vooruitgang hadden opgeleverd wat betreft de oplossing van de meningsverschillen over de toekomst van Duitsland en Berlijn. Nixon noemt het overleg „ernstig en nuttig" maar in de eerste plaats een meningsuitwisseling welke niet heeft geleid tot nieuwe voorstellen waardoor de impasse te Genève kan worden doorbroken. Nixon heeft gisteren de Russische atoomijsbreker „Lenin" bezocht. Hij zei tot de arbeiders dat dit schip de wensen van de bevolking van de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie symboliseert n.l. dat atoomenergie moet worden gebruikt voor vrede en niet voor oorlog. Hij voegde hieraan toe dat in de Verenigde Staten een atoomkoopvaardijschip wordt gebouwd. Voorts zei hij nog dat vreedzame samenwerking een gemeen schappelijke wens is. Hij bracht de groeten over van de vaders, moeders en kinderen van Amerika en wenste de ar beiders geluk toe. Een menigte arbeiders omringde hem toen hij langs de kade liep. Hij hield stil en zei „Zestig km scheiden Alaska van de Sovjet-Unie. Wij moeten het ijs breken. Dit schip zou het kunnen doen". Per schip ging het vervolgens naar het Tetrodworets-paleis buiten Lenin grad, waar vakantiegangers voor een vrolijk welkom zorgden. Nixon ontsnap te ternauwernood aan het water van de verborgen fonteinen. Russen in de par ken kwamen Nixon de hand schudden. Tot een van hen zei Nixon: „Ja, alle oud-strijders zijn het er over eens: geen oorlog, maar vrede". Vice-premier Kozlof die naast Nixon liep, boog zich naar de mensen en zei grinnikend: „En wij moeten alle buitenlandse bases op heffen". Nixon antwoordde: „Daarover zullen we moeten praten". Over het ondergrondse spoorwegsta tion van Leningrad zei Nixon. dat een station een plaats is, waar een ieder zich op zijn gemak kan voelen. In het boek voor bezoekers schreef hij: „Mijn beste wensen voor diegenen, die het we reldberoemde ondergrondse spoorweg station van Leningrad hebben gebouwd en voor hen, die erin werken". Hij on dertekende met: „een passagier, die er zeer van onder de indruk was". Later hebben Nixon, zijn echtgenote en de andere leden van zijn gezelschap in het Kirof-theater een voorstelling Advertentie op de spaarbank want dit bedrag Is precies de 20 korting die u nü in onze Service Verkoop krijgt op zo'r perfect passend donkerblauw gekleed kostuum Engelse kamgaren vigoreux, i één- en tweerij modellen, eventueel met vest. House of England Amiierdam Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Twee studenten uit Leiden verongelukt Bij een vakantietocht in de Ita liaanse Alpen zijn in het afgelo pen weekeinde twee Rotterdamse broers, de 23-jarige E. Michielsen en de 21-jarige J. Michielsen, bei den student aan de Leidse Univer siteit verongelukt. Italiaanse gidsen hebben giste ren hun lijken geborgen van de zuidelijke helling van de Bernina- groep. De twee jongelui zouden op 3200 meter hoogte in een gletsjerspleet zijn gevallen, na dat zij vanuit de berghut Marinelli Bombordieri, op 2800 m. hoogte, voor een directe afdaling van de Berninagroep waren vertrokken. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij koel weer met veel bewolking en enkele regenbuien met een kans op on weer. Matige af en toe krachtige zuid westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JULI Zon op: 4.55 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 0.16 uur; onder: 15.23 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 10.01 en 22.31 uur. Laagwater: 5.22 uur en 17.54 uur. Dit nummer bestaat oil 10 pagina's. bijgewoond van het ballet „Spartacus", dat ontworpen werd door de choreo graaf Katsj atoerian. Tass over de Amerikaanse tentoonstelling Het Russische persbureau Tass meldt: Tienduizenden Inwoners van Moskou hebben zondag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse tentoonstelling in het Sokolnikipark. Iedereen wilde natuur lijk meer weten van de verschillende aspecten van het leven van de Ameri kanen. De belangstelling was 't grootst bij de stands, die een indruk geven van de grote technische prestaties van de arbeiders en ingenieurs. De Amerikaanse auto's behoren tot de grootste attracties. De nieuwste Ame rikaanse modellen werden onderwor pen aan een zeer nauwkeurig onderzoek. Een grote groep arbeiders uit de Mos- kouse autoindustrie stelden de Ameri kaanse gidsen allerlei vragen over de technische bijzonderheden van de ver schillende modellen. De auto's zijn inderdaad mooi en Amerika kan er trots op zijn, von men. maar toen kwamen de vragen van de bezoekers: „Waarom maken ze in de In het afgelopen weekeinde is bij het Noordbrabantse Peeldorpje Helenaveen een veenbrand ontstaan, die in de loop van gisteren ern stige afmetingen dreigde aan te nemen, toen het vuur via een totaal verdroogd weiland, dat in brand geraakte, oversloeg naar de bossen van de maatschappij „Helenaveen". De in de nabijheid liggende boerderij van de heer Krekels moest met man en macht tegen het telkens weer aansluipende vuur worden verdedigd. Zelfs beregenings- installaties werden opgesteld om het vuur in te tomen. Het gevaar verminderde pas, toen de brandweren van Helenaveen en Deurne de bestrijding van de brand overnamen. Inmiddels had een bosgebied van 30 hectaren (natuurbos en aanplant) vlam gevat. Dank zij de gunstige windrichting liepen de huizen van Helenaveen niet rechtstreeks gevaar, maar de herinne ring aan 1921, toen 16 huizen in vlam men opgingen by een bosbrand, deed verschillende inwoners toch besluiten vannacht de wacht te houden. Een gelukkige omstandigheid was ook, dat de wind niet stond in de richting van een aangrenzend gebied van de NV Minke, die een voorraad van 30 miljoen turven op het veld heeft staan. De veenbrand, waarvan de bestrijding zeer moeilijk is, woedt nog steeds on dergronds voort in de kurkdroge bodem. Genève: Jantje liuilt en Jantje laclit.... Brits-Amerikaans geschil is voorlopig weer begraven (Van onze reisredacteur W.L. Brugsma) Genève, 28 juli De Geneefse conferentie blijft haar „Jantje lacht Jantje huilt" karakter trouio: crisis de ene dagtoenadering de volgen de! Nauiuelijks was het onaangena me meningsverschil tussen Britten en Amerikanen van het afgelo-pen weekeinde aan de dag getreden, of het werd al weer grotendeels uit de weg geruimd. Ten eerste zei de Ame rikaanse woordvoerderdie aan de Britse minister Selwyn Lloyd op eigen houtje gedane concessies in de schoenen had geschoven, dat hij het zó niet had bedoeld en ten tiveede verdrong een nieuw voorstel van Gromyko de ruzie der bondgenoten van het eerste plan. De Sovjetrussi- sche minister, die eerst twee uur lang met Lloyd geluncht had, stelde namelijk in hei eind van de middag op een eveneens twee uur durende „zakenthee", die Lloyd aan zijn drie Zij strekt zich uit over een strook grond van circa 5 kilometer lengte. In de af gelopen dagen en nachten hebben en kele honderden boeren en arbeiders, die hier een turf grond je hebben gepacht, koortsachtig gewerkt om hun turf in veiligheid te brengen. Niettemin zijn honderdduizenden turven verloren ge gaan, ongeveer een vierde deel van de hier opgestapelde partijen De veenbrand woedt in een gebied van enkele honderden hectaren en zal slechts door zware regenval bedwongen kunnen worden. De grote rookwolken, die van verre zichtbaar waren en de schroeilucht, die bij wisselende wind tot in Venlo, Helmond en Eindhoven merk baar was, trokken vele belangstellenden naar Helenaveen. De brand gaat nu en dan gepaard met het ontploffen van al lerlei lichte munitie, o.a. mitrailleurko gels, die hier in oorlogstijd zijn achter gelaten. ïHiiiiiiiBiiiHnniiiiiiiiiinDniiiiinniiiimmTniiiiniiiiniiiiiiiniiiiiiminniiiiiiiiiimiiiiiniiiniiii Kroesjtsjef nog dit jaar naai* de V.S.? In Washington zijn de gissingen over de mogelijkheid, dat de Sov- jetrussische premier en partijleider Nikita Kroesjtsjef nog dit jaar een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, toegenomen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat in maandag uit Moskou ontvangen telegrammen wordt medegedeeld dat Nixon in zijn particuliere ge sprekken met Kroesjtsjef heeft ge sproken over wanneer U Ame rika bezoekt"en niet over indien U De speciale correspondent van de Washington Post Carroll Kil- patrick meldt dat de verwachting bestaat dat de ontmoeting die de Amerikaanse vice-president en de Sovjetrusische leider in het afgelo pen weekeinde in het landhuis van laatstgenoemde buiten Moskou hadden, „tenminste zal leiden tot een nog dit jaar door Kroesjtsjef aan de V.S. te brengen bezoek". Hij voegt hieraan toe: „Het is ook mo gelijk dat Nixons reis naar de Sovjet-Unie zal leiden tot volledige vergaderingen van 's werelds hoog ste leiders". 'III'HIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Verenigde Staten geen goedkope, kleine auto's? Is het wel redelijk elk jaar een nieuw model op de markt te brengen om de prijzen hoog te houden?" De Amerikaanse gidsen moesten toegeven, aldus Tass, dat dit alleen maar ge schiedde om de winsten van de auto- fabrieken groter te maken. De vrouwen hadden in het bijzonder belangstelling voor keukenapparatuur, voor de verschillende gemakkelijke vin dingen om het koken te bespoedigen. Een vrouw op middelbare leeftijd vroeg: „hoeveel kost deze wasmachine?" De gids antwoordde: „Tweehonderdvijf tig dollar of tweeduizend vijfhonderd roebel". Vrouwen die dit gesprek had den gehoord, riepen uit: „dat is duur, ze zijn hier veel goedkoper". (Een juiste vergelijking is natuurlijk alleen moge lijk door ook het niveau van de inko mens in Rusland en Amerika naast el kaar te plaatsen. Red. L.D.). Dergelijke levendige gesprekken wer den van tijd tot tijd ook bij de andere stands gehouden, aldus besluit Tass zijn verslag over de tentoonstelling. Advertentie! De jonge Kroonprins Carl Gustaf van Zweden is een enthousiast pad vinder. Hij bezoekt thans een zo merkamp, waarbij hij deelneemt aan eerstehulp-oefeningen. Het dra gen van een gewondeblijkt zo te zien een heel inspannend karwei te zijn. ministeriële collega's aanbood, voor, dat Oost en West hun standpunten en voorstellen inzake Berlijn even op papier zetten om dan die twee werkdocumentenop de volgende zitting met elkaar te vergelijken. Het resultaat zal wel zijn, dat het Westen een eensgezind standpunt aan dat papier zal moeten toevertrouwen, zodat aan de verwarrende twijfel over meningsverschillen tussen de Westelijke ministers voorlopig een eind kan komen. Moeilijkheden werden niet verwacht: het is niet zozeer de Berlijnse interim regeling zelf, waarover de Britten met hun bondgenoten van mening verschil len, als wel de methoden om zo'n rege ling te bereiken. Morgen zullen dus het Russische en het Westelijke werkdocu ment met elkaar worden geconfronteerd op een plenaire of een privé-zitting, dat is nog niet bekend.. En uit die confron tatie zullen dan de punten van moge lijke overeenstemming en van duidelijk meningsverschil naar voren komen. De Engelsen waren vandaag niet pessimis tisch over deze methode, die wel past in het straatje van Lloyd. die een beperkt akkoord over de gemakkelijke punten Rebellen splitsen zich in kleine groepen In de „operatie-Tweelingen", welke sedert vorige week woensdag onder per soonlijke leiding van de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Challe, I in het woeste berggebied van Kabyiië aan de gang is, zijn totnutoe 180 rebellen I gedood, gewond of gevangen genomen. Aan deze operatie nemen dertigduizend Franse soldaten deel; volgens Franse opgave zijn er tot op heden twee van hen gedood, terwijl er achttien werden gewond. De operaties worden gesteund door vliegtuigen en helikopters, die goede diensten bewijzen in dit met diepe ravijnen doorsneden berggebied ter grootte van 1800 tot tweeduizend vierkante kilometer, waarin zich vijf- tot tienduizend goed geoefende en wel bewapende opstande lingen bevinden. Berggrotten PO Het jacht „Christina" van de rijke Grieks reder Onassis maakt een vakantietocht door de Middellandse Zee. Zoals gebruikelijk bevinden zich aan boord talrijke bekende persoonlijkheden. Een groepje pas sagiers gefotografeerd bij een wan delingetje door Portofino. Van links naar rechts de sopraan Maria Catlaséén van de dochters van Winston Churchill, mevr. Tina Onassis en Antonelta Agnelli, die onlangs in het huwelijk is getreden met Umberto Agnelli,, het befaam de Vespa-Fiat-huweljjk. van een Berlijnse interim-regeling zoekt en de moeilijke naar een topconferentie verwijzen. In feite zal zich dus straks de keuze voordoen de twee werkdocumenten als basis voor verdere en vermoedelijk vruchteloze discussies in Genève of als grondslag voor een topconferentie te ge bruiken. Of Lloyd voor dat laatste zijn bondgenoten mee zal krijgen, die im mers concrete vorderingen in Genève zelf als voorwaarde voor een „top" stel len, staat te bezien. De Westelijke me ningsverschillen, die zich minder op de inhoud dan wel op de procedure richten zouden dan wel eens hernieuwd aan de dag kunnen treden. Italiaans denkbeeld Intussen is de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella. te Genève aangekomen, waar hij de delegaties van de V.S.. Engeland en Frankrijk een me morandum over de kwestie-Berlijn overhandigde. Een Amerikaanse woord voerder verklaarde, dat zijn afvaardi ging „zeer erkentelijk" was voor Pella's voorstellen. Volgens conferentiekringen omvat Pella's plan drie hoofdpunten: 1 West-Berlijn moet als een integrerend deel van West-Duitsland en Oost^Ber- lijn als een integrerend deel van Oost- Duitsland worden beschouwd: 2. beide delen moeten onder toezicht van de V.N. worden gesteld; 3. geschillen moe ten worden geregeld door het Interna tionaal Gerechtshof te Den Haag. ideale schuilplaatsen In de eerste fase van de operatie is een negentigtal leden van het politieke en administratieve rebellenbewind in Kabyiië gearresteerd. De Franse militairen hebben totnutoe een verlaten commandopost en veertien opslagplaatsen van ammunitie, radio apparaten en schrijfmachines gevonden. De rebellen schijnen zich in kleine groepen gesplitst te hebben, die een Trein greep auto op onbewaakte overweg Drie gemeente-arbeiders op slag gedood Op de onbewaakte spoorweg overgang in de Kattestraat te Etten (N.-Br.) is vanmorgen om streeks kwart voor acht een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie gemeente-arbeiders van Etten het leven hebben verloren. Op het moment, dat de trein van 7.45 uur uit Roosendaal de over weg passeerde, wilde een auto van de gemeentereinigingsdienst deze oversteken. De auto werd be stuurd door de 35-jarige F. van der Meern. gehuwd en vader van Eind van deze of begin van volgende week Van de zijde van het bestuur van de Stichting Nederlandse Wetenschappe lijke Expeditie Nieuw-Guinea vernemen wij, dat thans een nota van het bestuur aan de regering in voorbereiding is over de stand van de expeditie en over de financieringsmoeilijkheden. Als basis voor deze nota worden de inlichtingen gebruikt, welke de alge meen leider van de expeditie dr. L. D. Brongersma zeer binnenkort op verzoek aan het bestuur zal verstrekken. Deze informaties betreffen drie hoofdpunten In de eerste plaats een verantwoording van de tot dusver in Nieuw-Guinea be stede gelden voorzover deze verantwoor ding nog niet was verstrekt. Ten tweede de grootte en de waarde van de thans nog beschikbare voorraden. En tenslotte een opgave van wat er ononderzocht zou blijven, indien de expeditie thans ontij dig, dwz. over twee a drie weken, zou moeten worden afgebroken, omdat er een tekort aan financieringsmiddelen bestaat. Het bestuur hoopt de nota aan het einde van deze of het begin van de vol gende week aan de regering te kunnen aanbieden. heenkomen zoeken in berggrotten en dorpen. De toegangen tot Kabyiië zijn afgezet om de opstandelingen te beletten het gebied te verlaten. In Franse militaire kringen meent men dat de operaties in Kabyiië, gezien de ideale schuilplaatsen die dit dicht beboste berggebied de rebellen biedt, tenminste verscheidene weken zullen duren. In de vorige week zijn in geheel Al gerije in gevechten met de Franse vei ligheidstroepen 667 opstandelingen ge dood of gevangen genomen. De Fransen verloren 42 man aan doden; 53 opstan delingen zijn naar de Fransen overge lopen. Er werden 438 vuurwapens buit gemaakt. Onder deze verliescijfers der rebellen zijn die van de strijd in Kabyiië inbegrepen. Advertentie! een kind. Met hem zaten in de cabine J. Oomens, 50 jaar oud en vader van vijf kinderen en de 45- jarige gehuwde B. Lambrechts, vader van een kind. De wagen geladen met zand, werd door de trein gegrepen en ongeveer 40 meter meegesleurd. Twee van de inzittenden werden in de wagen gedood. De derde kwam om het leven, nadat hij door de schok van de botsing uit de auto was geworpen. Dode en zwaargewonde Gisteravond laat is te Schoor! een personenauto met grote snelheid te gen een boom gereden. De bestuurder, de 47-jarige drogist J. F. Teriep uit Schagen, was op slag dood. Een mede- inzittende, de heer A. S. Blokker, Blokker, eveneens uit Schagen werd ernstig gewond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Beide mannen hadden 's avonds een café in Petten bezocht en waren op weg naar Bergen. Vermoedelijk heeft de bestuurder door de grote snelheid de macht over het stuur verloren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1