rof. v. Arkel kwart eeuw geleden tot Leids hoogleraar benoemd Bijzondere plaats tussen de Ned. anorganische chemici Arrestaties na diefstal van traveller's cheques te Richmond Bloemen voor. Leidse bruidjes „PETTEN" WORDT VOOR EURATOM Vrouwelijke arts uit Leiden bij brand in Katwijk-Rijn omgekomen Haar zoon kreeg ernstige brandwonden Esso Kerkelijk Leven fericht 1 maart 1860 Maandag 27 juli 1959 Derde blad no. 29805 Op 31 juli aanstaande: of. dr. A. E. van Arkel, gewoon hoogleraar aan de Leidse Univer- in de anorganische scheikunde, zal 31 juli a.s. het feit herdenken, hij een kwart eeuw geleden in deze functie werd benoemd als dger van prof. dr. F. A. H. Schreinemakers. Hij aanvaardde dit op 26 oktober 1934 met een oratie over „Nieuwere inzichten in heikunde. chemisch-wetenschappelijk gebied bekleedt prof. Van Arkel in rre een bijzondere plaats, dat hij de anorganische scheikunde w leven heeft ingeblazen in een tijd, dat men dit terrein vrijwel el onderzocht achtte en de anorganische chemie slechts be' uwde als basis voor scheikundige specialisatie in andere richtin- De industriële ontwikkeling na de oorlog heeft in brede kring de geopend voor de nieuwe mogelijkheden, die ook de anorganische lie zelve biedt. of. Van Arkel vertoeft thans in Amerika en zal derhalve op de emde jubileumdag -niet in Leiden zijn. Utrecht en Eindhoven* gewoond. Hij was hiertoe mede gestimu- WrretflT cmanoven - leerd door de nauwe contacten welke 1 mi Eduard van Arkel werd op 19 tussen talloze hoogleraren werden gelegd iber 1893 te 's-Gravenzande ge-1 in de bezettingsjaren. Hij behoorde tot als zoon van een hj doorliep het ste- gymnasium te Den en studeerde schei - aan de Rijksuni- »it te Utrecht, waar iistent was van prof. Kruyt. beëindiging van zijn was hy van 1920 921 hoofdassistent het Farmacothera- che Laboratorium den bij wijlen prof. van Leeuwen. In ?erd hij als eerste undige verbonden het Natuurkundig itorium van Philips idhoven. 929 promoveerde de Van Arkel op een chrift getiteld „Uit- ngssnelheid van het sol". Voordien was 1928 met prof. fest afgevaardigde Nederland geweest het Internationaal les voor Natuur- en A. unde in Rusland. 3-h bereikte hem de n.liging, het directo- tnjte aanvaarden van g-lstituut voor Schei- 2.|docenten te Lenin- l.i welke uitnodiging 'ttenwel van de hand 2. 31 juli 1934 volgde l.lenoeming tot hoog- A. te Leiden als op- e- van prof. Schrei ers. Zoals gezegd st.krdde hij zijn leer- d.an de anorganische i- e in oktober van dat Centrale plaats perend voor zyn Leidse arbeid de centrale plaats, welke hy aan de zuiver anorganische lie bleef toekennen, ook toen i de belangstelling voor dit basis der scheikunde ging verflau- de interesse voor gespeciali- nevenwetenschappen groeide, doceerde prof. Van Arkel geruime ook fysische chemie, doch in 1947 hiervoor een aparte leerstoel in leven geroepen. Het standpunt prof. Van Arkel tegenover de be- ïis van de anorganische chemie na de tweede wereldoorlog een itiging door de industriële ont- elingen en de rol, die b.v. ura- titaan en fluorverbindingen :n spelen in techniek en indus- In het bijzonder ging de belang- ng van prof. Van Arkel uit naar ilexverbindingen en kristalstruc- 1. de oorlog heeft prof. Van Arkel 1de malen in Amerika vertoefd et onderhouden van industrieel- iet chappelijke contacten. Ook nu R, t hij weer in Amerika, vanwaar [jjj st in september terugkeert. Dit de teft hij bovendien een bezoek aan it- gebracht. Medische propaedeuse :ss[of. Van Arkel heeft zich byzon- verdiensten verworven door zyn lteiten ten behoeve van de me- ngke propaedeuse. Hy hielp op de htige wyze mee, dé moeilijkheden de|e vangen welke geschapen werden de grote stroom medici, die na mskvryding de Leidse Universiteit lerde". hebben, in de eerste tijd na de ing, tientallen studenten geruime de zolders van zijn laboratorium Mulo-diploma's het mulo-diploma A zyn ge- de dames: M. Haasbeek, Alphen Dn, H. A. A. de Jong, Leiderdorp 1. v. Winkel, Voorschoten <m.), Starreveld, Hazerswoude (m.), B. nier. Leiderdorp (m.), M. E. ter Voorschoten, I. M. D. v. d. Haak, rijk (m.), A. v. d. Niet, Noord- ai.), E. A. M. J. Wijsman, Leiden v. d. Zwart, Noordwijk (m.), M. kels, Voorschoten (m.), Y. M. den iden (m.) en de heren: A. Im- jeiden, J. Kleijn, Leiderdorp <m.), Voorvelt, Leiden <m.), J. J. de Noordwijk (m.), C. J. Karman, (m.), G. Pool, Katwijk (m.) en rnoldus, Leiden. andidaten, achter wier naam een laat, slaagden bovendien voor het istandsdiploma. Afgewezen 5 kan- L LEIDSE AVOND-MULO het mulo-examen A of B slaag dames. H. van Winkel te Voor- n, M. Haasbeek te Alphen a. d. Werner te Oegstgeest en N. van iln te Leiden en de heren C. Snel ierdorp. J. van Winkel te Voor- a, P. Malipaard te Zoeterwoude, C. uyvenbode te Katwijk aan Zee; P. iel, J. H. van der Vliet, F. Michels, irvelt en A. Immink, allen te Lei- de groep van 68 hoogleraren, die mas saal ontslag namen toen zij zich zelfs niet meer passief als hoogleraar met het optreden der bezetters konden vereni gen. Hij heeft na dit genomen ontslag weer enige tijd als scheikundige gewerkt bij Philips. Mede-oprichter van twee lycea Niet alleen op Universitair niveau ging zijn belangstelling uit naar het onderwijs. Ook voor het middelbaar on derwijs toonde hij telkens weer een actieve interesse. In zijn eerste Eind- hovense periode was hij een van de op richters en later bestuurslid van de stichting Het Lorentz Lyceum en voorts voorzitter van de Volksuniversiteit al daar. In zijn Leidse tyd was hy een der oprichters van het Rijnlands Ly ceum te Wassenaar. Ook daarvan werd hU nadien bestuurslid. Zijn belangstelling voor het middel baar onderwijs bleek voorts uit het leer boek voor de scheikunde, dat hij met dr. H. G. S. Snijders schreef, en dat in 1956 verscheen. Vele publicaties Van zijn vele publikaties noemen wy voorts „De bouw der moleculen" (1936 in samenwerking met dr. J. H. de Boer). „Reine Metalle" (een in 1939 verschenen monografie, „Moleculen en Kristallen" (1940, met vele herdrukken nadien ook in andere talen). Vooral in de tyd van zijn samenwerking met dr. De Boer ver schenen er vele andere publikaties van zyn hand. In de loop der jaren zijn enige tien tallen jonge scheikundigen bij prof. Van Arkel gepromoveerd. In het academische jaar 19551956 was prof. Van Arkel rector-magnificus van de Leidse Univer siteit. PERSONEEL HCW en NEM OP STAP Vijfhonderd personeelsleden van de Hollandsche Constructie Werkplaatsen en de Ned. Electrolasch Maatschappij, waarbij zich ook de gepensioneerden hadden aangesloten, zijn zaterdag op stap geweest. Via Utrecht werd naar Arnhem gereden, waar de lunch werd gebruikt. Van hier ging het naar Berg en Bos te Apeldoorn, waar allen genoten van de kleurrijke bloemenpracht en wa terpartijen van dit park. Een schitte rende tocht dwars door de Veluwe voer de tenslotte naar Avifauna te Alphen aan den Rijn. Hier waren mede aanwe zig de heer H. Hofman, directeur van de NEM en ir. Schreuders, adjunct-Ji- recteurv an de HCW. Tijdens het diner heeft de voorzitter van „De stalen Band", de heer H. Laman, de directeur bedankt voor deze in zo gezellige sfeer verlopen uitgaansdag. Onze stadgenoot, de heer A. W. Fels, is geslaagd voor het examen sport massage. Mevr. A. M. Holm-Boer alhier is geslaagd voor het examen beroepskeuze adviseuse. Lezers schrijven Loterij voer expeditie Nieuw-Guinea Geachte redactie In alle Nederlandse dagbladen kan men lezen, dat de expeditie in onbekend Nieuw-Guinea met pech heeft te kam pen, en zonder geld zit. Maar het is toch een Nederlandse zaak met bekwame Leidse figuren in de leiding? Nu is de Nederlandse dagbladpers zo machtig. Zou het nu niet mogelijk zyn voor de dagbladpers om de heer Ber gers, grootmeester in het organiseren van loterijen, voor deze zaak op korte termijn, een loterij te doen houden om de expeditie te helpen? Zij verdienen het volkomen. Ook de Marine, met inbegrip van het korps ma riniers. Ik ben overtuigd, dat gokgraag Nederland daar gaarne aan meedoet. Of laat de Nederlandse posterijen zegels met opcenten beschikbaar stellen voor dat doel. A. C. Ponstein, Levendaal 145, Leiden Het is ons bekend, dat het stichtings bestuur overwogen heeft een grote lote rij te organiseren. Daarvan is echter af gezien. omdat hiervoor beschikt moet worden over een zeer groot bedrag voor prijzen, wil men enige kans op succes hebben. Men meende dit niet te mogen onttrekken aan de toch reeds te gerin ge middelen, die voor de expeditie ge schonken waren en niet mogen bestem men voor speculaties op de goklust van het publiek, dat op deze manier niet tot de expeditie zou bijdragen op basis van het wetenschappelijk en nationale be lang hiervan, doch op basis van eigen belang. Ook de baten van een toeslag op PTT- zegels zouden vrijwel zeker slechts een fractie vormen van wat er aan aanvul lende geldmiddelen nodig is. Men meen de algemene acties als beroep op indus trie en later ook publiek niet nadelig te mogen beïnvloeden door kleinere acties van andére aard. Tenslotte was het, toen door tegensla gen het aanvankelijk geringe tekort (dat nog wel door nakomende middelen ge dekt zou kunnen worden) plotseling tot een tekort van tonnen uitgroeide, niet meer doenlijk op de voorgestelde wijzen op korte termijn succes te oogsten. Doch men moet wel op korte termijn over nieuwe middelen kunnen beschikken. Anders moet de expeditie worden afge broken. Het is te hopen, dat het nieuwe be raad met de regering, dat zeer binnen kort plaats vindt, uitkomst kan brengen. Een andere uitweg dan zeer aanzienlijk verhoging van de overheidsbijdragen be staat er thans niet meer. Red. Leidsch Dagblad Men liep te Amsterdam tegen de lamp (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse recherche heeft een bijzondere bijdrage geleverd ln de oplos sing van een opzienbarende inbraak in het Reisbureau Cook in de Londense voorstad Richmond, waar vorige maand voor f60.000.aan travellers (reis)- cheques en contanten is gestolen, nadat de brandkast met explosieven was vernield. Vier mannen zijn in Amsterdam gearresteerd: twee Amsterdammers, een Leidenaar en een in Engeland thuishorende Poolse machinist. Deze laatste zal in afwachting van zyn uitlevering door rechercheurs van Scotland Yard in Nederland worden verhoord. diende te zijn. Tijdens het verhoor ver klaarde hij de oheques te willen innen voor een vriend, een 27-jarige metaal bewerker. die op zijn beurt in contact was gekomen met een 46-jarige Pool. Beide mannen werden gearresteerd. De Pool was nog in bezit van 470 dollar en 225 pond aan oheques. die uit Riohmond afkomstig waren. Hij beweerde de cheques niet zelf ln Nederland te heb ben gebracht, maar dit te hebben ge daan via een 22-jarige zeeman uit Lei den. Deze werd de vierde arrestant. Scotland Yard heeft totdusver nog geen klaarheid kunnen brengen in de diefstal, evenmin als in een soortgelijke inbraak welke kort geleden op dezelfde wijze in het Londense kantoor van Cook werd gepleegd en waarbij een aanzien lijk bedrag aan contanten is gestolen. Via Interpol werden de nummers van de in Riohmond ontvreemde reis- eheques bij de Europese banken bekend gemaakt. Woensdagmiddag had dit systeem succes .toen een oplettende ba- liebediende van een bank in Amster dam een aantal cheques met deze num mers kreeg aangeboden. De man aar zelde geen moment en alarmeerde de recherche. De aanbieder van de che ques bleek een 38-jarige kantoorbe- Alle Leidse bruidjes ontvangen deze week een even fleurige als kleurrijke attentie van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso. Een bloemengroet, welke geheel past in het kader van de Leidse bloemen- week, die vandaag is aangevangen en morgen, als voorloopster van het grote corso van a.s. zaterdag, een bloemen-kindercorso in Leidens straten brengt. Namens het Stichtingsbestuur heeft de echtgenote van Flora's voorzitter, mevr. E. KraltStar uit Rijnsburg, zich deze week met het aanbieden van deze feestelijke at tentie belast. Vandaag 'waren het drie bruidsparen, die na de huwe lijksvoltrekking, in deze vriende lijke geste deelden. Op onze foto nemen twee gelukkige mensen, de heer R. J. Rijnders en mej. C. A. R. Verberg, deze bloemenhulde in ont vangst. Achter mevr. Kralt Flora's voorzitter. Ook aan alle jonge moe ders zal deze week een dergelijke attentie worden uitgereikt. Het staat wel vast, dat de Neder landers niets te maken hebben met de inbraak zelf. Scotland Yard hoopt echter in de Pool de sleutel' te vin den, die tot verdere oplossing van de diefstallen zal leiden. De voorzitter van de Euratom-com- missie, de heer E. Hirsch, heeft zaterdag na een onderhoud met de ministers Luns en Cals medegedeeld te vertrouwen, dat voor het einde van september een over eenkomst met de Nederlandse regering wordt afgesloten voor het vestigen van een onderzoekcentrum van Euratom in Petten. Deze overeenkomst zal op dezelfde be ginselen rusten als die van Euratom met de Italiaanse regering voor het centrum in Ispra, echter op kleinere schaal. Naar de heer Hirsch mededeelde, zal minister Cals met een commissie van deskundigen een rapport opstellen, waarin een gedetailleerde opgave zal worden opgenomen over hetgeen Neder land ter beschikking van Euratom kan stellen. De Kema te Arnhem zal financiële steun kragen van Euratom voor de ont wikkeling van een nieuw type kern reactor, aldus heeft de minister van O K en W mr. Cals, zaterdag in Brussel medegedeeld. Hij voegde hier aan toe, dat ook an dere Nederlandse bedrijven en instel lingen opdrachten van Euratom zullen krijgen. Minister Cals bevestigde, dat met de voorzitter van de Euratom-commissie. de heer Hirsch, overeenstemming ls be reikt over de grondslagen voor een over eenkomst voor de vestiging van een on derzoekcentrum van Euratom ln Petten. Ook het eigen onderzoek op het gebied van de kernenergie zal in Nederland on verminderd kunnen worden voortgezet. Een van de aanvankelijke bezwaren van Nederland tegen overdracht van „Pet ten" aan Euratom was. dat het Neder landse kernonderzoek in het gedrang zou komen. Bernard Haitink gaat in Amerika dirigeren De Nederlandse dirigent Bernard Haitink is uitgenodigd om eind maart begin april 1960 een serie concerten te dirigeren van het San Francisco Sym phony Orchestra. Hij heeft deze ultno- (Foto LD/Van Vliet) diging aanvaard. ONBEZORGD GENIETEN Ververs geregeld met Esso Extra Motor Oil en... alles loopt gesmeerd. Zowel bij een hete als koude motor heeft deze multigrade motorolie de juiste vloeibaarheid. Esso Extra Motor Oil houdt de motor schoon en bestrijdt slikvorming effec tief. Dank zij de anti-slijtage eigenschappen een langer en gelukkiger autoleven 1 Ook voor het tanken... even denkenl Goed zo, stop bij Esso, want.... MET ESSO BENT U BETER UIT! Gistermorgen tussen vijf uur en half zes brak brand uit in een woning gele gen in het gemeentelijk recreatiegebied „De Pan van Persyn" onder Katwijk aan den Rijn. Het huis. dat werd be woond door de kunstschilder, de heer P. Cox, brandde in korte tijd geheel af. Een logé van de familie Cox, de acht envijftig jarige mevrouw E. A. C. van GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Ferwerd-Hallum A. Kool, kand. te Driebergen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuwpoort P. van Zonne veld. kand. te Bussum. ZENDINGSDAG GEREF. BOND IN N. H. KERK Vanwege de Gereformeerde Zendings- bond in de Ned. Herv. Kerk zal donder dag 6 augustus in de bossen te Drieber gen een zendingsdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. A. Meijers te Utrecht, ds. J. J. Poot te De Bilt, ds. J. R. Cuperus te Waddinxveen, ds. P. Westland te St. Annaland, prof. dr. H. Jonker, hoogleraar te Utrecht, ds. L. Roetman te Wierden en ds. G. Boer te Lunteren. KERKDIENSTEN AAN BOORD VAN SCHEPEN De directie van de Holland-Amerika- Lijn heeft aan de Hervormde Emigratie commissie en de bisschoppelijke commis saris voor de emigratie in Nederland, mgr. van der Hoogte, verzocht kerk diensten te houden aan boord van haar schepen, omdat gebleken is, dat ver schillende passagiers, in het bijzonder Amerikanen, daarop prijs stellen. De protestantse diensten zullen een inter kerkelijk karakter dragen. In de toekomst zullen dus nu geregeld een geestelijke en een predikant de reis aan boord van een der passagiers schepen van de HAL meemaken. De totaal vernielde woning van de familie Cox. (Foto LD/Jaap van Duljn, Katwijk) den Burg-Gnjm, arts te Leiden en hoofd van de medische afdeling van de Uni versiteitsbibliotheek. die aldaar de dag tevoren met haar vijftienjarige zoon in trek had genomen, kon zich niet meer in veiligheid stellen en kwam in de vlam men om. De zoon kon door de heer Cox, via een raam. in veiligheid worden ge bracht, doch hij heeft daarbij dermate ernstige brand- en snijwonden opgelo pen dat hij per ambulance-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Naar wij nader vernemen is zijn toestand bevre digend. Daar hij echter tengevolge van het gebeurde een shock heeft opgelopen kon hij door de politie nog niet worden ver hoord. Behalve de woning werd ook een daarachter gelegen meubelwerkplaats van de heer P. Boef een prooi der vlam men. Ook kwamen twee honden in de vlammen om. Door de zeer geïsoleerde ligging van het recreatiegebied werd de Katwijkse brandweer eerst om vijf minuten voor zes gealarmeerd en kwam te omstreeks vijf over zes ter plaatse. De woning was op dat moment reeds vrijwel geheel uit gebrand. doch men slaagde er door snel ingrijpen in het aangrenzende pand bewoond door de familie Boef. te behou den en te voorkomen dat het vuur zich uitbreidde tot het omliggende zeer droge bosterrein. Dat dit nog juist op het nip pertje was, bleek wel uit het feit dat in de woning van de heer Boef de dekens van een kinderbed waren geschroeid. Tengevolge van de brand liep een 'kampeerster, die in de onmiddellijke omgeving haar tent had opgeslagen, een shock op en moest naar haar woning worden overgebracht. Over de oorzaak van de brand kon men ons van de zijde van de politie noch van de brandwee. inlichtingen verstrekken, aangezien deskundigen van dc Rijksinspectie voor het Brandweer wezen hiernaar nog een onderzoek in stellen dat gisteravond nog niet was vol tooid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7