Australiërs hebben bosrovers tot hun nationale helden gepromoveerd Laatste Berichten BIJ GEBREK AAN BETER Mannen van een minder kaliber maar niet met minder moed Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 juli 1959 Derde blad no. 29805 (Van onze Australische correspondent) In Nederland hebben we onze nationale helden Tromp, De Ruyter en Van Speyck (om slechts enkelen te noemen), in Australië moeten we genoegen nemen met mannen van een ander kaliber, doch met niet minder moed bezield dan onze illustere voorvaderen. Bij gebrek aan een geschiedenis van zeeslagen en wapenfeiten te velde, neemt de Australiër het niet zo nauw met het doel, waarvoor de held z'n leven liet en voor wie dit ruwe, uitgestrekte land, met zijn ongelofelijk romantische plekken van bos en rots heeft leren kennen, is het niet verwonderlijk, dat de bosrover de nationale figuur bij uitnemendheid is geworden. Australië's geschiedenis telt vele zulke figuren en voor elk hunner koestert de Australiër van vandaag verering. Zij worden bezongen in de literatuur van het land zoals de groten van Nederland in Helmers' „Hollandsche Natie". Boeken en gedichten bezingen hun daden Primus inter paris is Ned Kelly, woud loper en struikrover uit de jaren 1878/80, aan wie de ook in Nederland bekende Australische schrijver Frank Clune een boek heeft gewijd en wiens naam spreekwoordelijke betekenis heeft gekre gen in de taal van het land: „Zo moedig als Ned Kelly". Ned Kelly is een figuur die sterk tot de verbeelding spreekt. Men kan vrijwel geen boek over Australië opnemen, of zijn naam wordt er in ge noemd. In musea vindt men reliquieën, die met ontzag of met een spoor van nationale trots door de bezoekers worden bekeken: vuurwapenen, die Ned Kelly heeft gebruikt en maquettes van een dorp (Glenrowan), waar de bosrover en zijn drie bendeleden hun grootste stunt uithaalden: ze brachten de gehele bevol king in het plaatselijke café-hotel bij een en Ned arresteerde samen met de plaatselijke schoolmeester de veldwachter en bracht hem als gijzelaar naar het café, dat later, hoewel er vrou- Pastoor A. van Schalen aan hartaanval overleden Zaterdagmorgen vroeg werd pastoor Auxentius van Schalen OFM (56) van de Leonardusparochie aan de Haag- weg dood aangetroffen in zijn auto. die voor de pastorie stond geparkeerd. De dokter stelde echter vast, dat de pastoor reeds de avond tevoren een einde had gemaakt aan zijn werk zaamheden. Pastoor Van Schalen, die in onze stad reeds bekendheid had verworven als missieprediker werd in 1955 benoemd tot pastoor van de parochie aan de Haag- weg. Hij werd toen door de bisschop te vens belast met de bouw van een nieuwe kerk in Leiden-Zuidwest, aan welke taak hij zich met grote energie heeft ge zet. Hij kwam zelfs in het landelijke nieuws door een grammofoonplaat te laten maken en de opbrengst te bestem men voor de bouw van de Antoniuskerk, die te zijner tijd aan de Boshuizerlaan moet verrijzen. Pastoor Van Schalen heeft het genoegen mogen smaken al thans een noodkerk daar geplaatst te zien. In februari jl. werd pastoor Van Scha len zeer ernstig ziek. Reeds toen werd voor zijn leven gevreesd, maar een voor lopig herstel trad in en hem werd toe gestaan weer wat onder zijn parochia nen te werken. Het heeft niet lang mo gen zijn. Dinsdagmorgen om tien uur heeft de plechtige uitvaart plaats in de kerk aan de Haagweg. HENGELSPORT „De Gulden Voorn" hield de tweede prijzenwedstrijd in de Geel Poel in Aalsmeer. Het weer was zeer goed en de vangst niet minder. De uitslag is als volgt: 1. C. v. d. Zwan en prijs voor grootste blei 1660 gram; 2. H. v. Al phen 1350 gr; 3. A~. ten Dam 1015 gr; 4. G. Harland 940 gr. en grootste voorn; 5. Joh. Azier 890 gr; 6. M. v. d. Zwan 705 gr; 7. F. Velthuisen 525 gr; 8. M. Hoogkramer 380 gr. VRIJDAG CORSO-WANDELTOCHT In het kader van het Rijnsburgse Bloemencorso organiseert de Wandel kring voor Leiden e.o., in samenwerking met de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, vrijdag een wandeltocht met als startplaatsen het Veilingsgebouw te Rijnsburg en het terrein van Lugdunum aan de Haarlemmertrekvaart. De jeug dige deelnemers (t.e.m. 12 jaar) starien 's middags tussen 2 en 3 uur voor de 10 km-route. De overige deelnemers starten 's avonds tussen 7 en 8 uur voor de afstanden van 10 en 15 km. Alle deel nemers ontvangen een medaille en wor den onderweg voorzien van een ruiker Rijnsburgse bloemen. Groepen van ten minste 10 deelnemers ontvangen een groepsprijs, terwijl voor de groep, die de beste indruk maakt, een beker beschik baar is gesteld. Inschrijvingen bij C. A. J. Latesteijn, Oosterstraat 11a en aan de startplaatsen. CORRESPONDENTIE L. N. te L. Het is bepaald niet juist om aan onze weergave van de feiten de conclusie te verbinden dat wij het met de handelwijze van de betrokken ver huurder eens zouden zijn. Integendeel: ook naar onze mening dient hier het gezegde te gelden: „Een man een man, een woord een woord". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anne Marcella ,dr. van T. G. J. Landré en C. M. Vriend; Johannes Wilhelmus, zn. van J. Helversteijn en C. J. Lagerberg; Leonardus Petrus Johannes Antonlus, zn. van L. J. P. Janson en J. M. Hoogduin; Willem Hendrik, zn. van P. Boot en C. H. Möhlmann; Yvonne Eveline, dr. van P. M. C. Florijn en E. J. M. O. Orth; Albert, zn. van H. Langedijk en J. C. van Schravendijk; Lijda Elisabeth, dr. van J. van Staden en L. E. Lindenberg; Johan nes Cornells, zn .van G. P. Hogenboom en M. E. Straathof: Thomas zn. van W. Verloop en W. Stout. GETROUWD P A. Diebeis en C. G. de Jager. OVERLEDEN' H. van der Schaft, 85 lr.. man; N. Ver sluis, 70 Jr.. weduwe van J. Samson. wen en kinderen bijeen waren, door niet minder dan vijftig politiemannen werd belegerd. De politie had zelfs een kanon meegenomen Enorme moed Ned Kelly toonde alle moed, die hem nog heden ten dage wordt toebedeeld. Hij liep rond in -een harnas, dat hijzelf gesmeed had uit ploegijzers, een grote stalen kap over het hoofd met een spleet erin voor de ogen. Zo staat hij thans nog uitgebeeld op reclameplaten. Ned ein digde zijn jonge leven (25 jaar) aan de galg. Het feit, dat de rechter, die hem veroordeelde, binnen een week nadat Ned was terechtgesteld, stierf, heeft mede bijgedragen tot Ned. Kelly's legen darische roem, want had Ned nadat het vonnis was geveld, niet tegen deze rech ter gezegd: „Ik spreek je nog wel eens!"? Voor deze gebaarde figuur pinkten duizenden vrouwen een traan weg, toen hij het schavot besteeg. Wie het boek van Clune leest, krijgt de indruk dat niet Ned Kelly, maar de politie de schuldige in de historie was. Dikke boeken Maar Australië kent ook Ben Hall, Frank Gardiner. Martin Cash en vele anderen, over wie dikke boeken zijn ge schreven. De ontdekking van goud in 1853 deed een hele serie bosrovers ont staan, die het op goudtransporten had den voorzien en op postkoetsen. Hun namen en daden leven nog steeds voort en de plaatsen, waar zij zich ver borgen of zich onvervaard lieten be wieroken door de bevolking - die vreemd genoeg de politie niet waarschuwde - zijn „historische plekken". Toen ik on langs door een dorp reed, wees mijn Australische metgezel mij op een paar grote houten deuren, die toegang gaven tot de binnenplaats van een café-hotel, en zei met een tikkeltje trots: „Door die deuren reed Ben Hall op z'n paard het café binnen en iedereen ging dan opzij om hem door te laten". Monument In een ander dorp hielden we stil bij een granieten monument, waar in 1865 een politieman door een bosrover was doodgeschoten. Het monument zag er verwaarloosd uit en het gras er omheen stond manshoog. Niemand schenkt er aandacht aan. maar vlak er naast staat een hotel-café en daar toonde de eige naar ons, alweer met een tikkeltje trots, de kogelgaten in de muur als een her innering aan het gevecht. De historie der bosrovers, van wie er tientallen hun leven aan de galg eindig den, is kleurrijk en vol avontuur. De li teratuur van dit land is er vol van. Rolf Boldrewood heeft in „Gewapende bosro- verij" een adembenemend verhaal ge schreven over die periode. De film heeft zich er ook al meester van gemaakt, want goudzoekers en bosrovers zijn daar voor dankbare figuren en Australië heeft beiden. De postkoetsen, die in Ameri kaanse films zo'r. opgang maken, zijn in Australië pas 35 jaar geleden afgeschaft. In de hoogtijdagen van de postkoets in Australië waren er zesduizend paarden voor in gebruik. Ruime keus dus voor de bosrover Schilderwerk Postkoets, goudzoekers en bosrovers hebben ook Australische kunstschilders geïnspireerd. In 1927 schilderde Tom Roberts zijn, sindsdien beroemd gewor den, fascinerende werk „Bailed up" '„Handen omhoog",) waarin postkoets, passagiers, rovers en landschap de reali teit van de 19e eeuw doen herleven. Het schilderstuk dat in het nationale schil derijenmuseum van Nieuw Zuid-Wales te Sydney, permanent staat tentoonge steld,trekt altijd grote belangstelling. De historie der bosrovers in Australië om vat een episode van een land in opkomst en wie als immigrant van vandaag de sfeer van dit schilderij op zich laat in werken, voelt zich staan op de grens van twee werelden, waarin verleden en he den om de voorrang worstelen. De drang om naar dit Australische binnenland te trekken, wordt hem bijna onweerstaan baar. Wij zouden willen zeggen: „Weer sta haar niet, want er liggen onmetelijke velden, die nog op ontginning wachten en ook zonder bosrovers lokt er het gro te avontuur". Bescherm de Hollandse natuur In bos en hei en duin: géén vuur OEGSTGEEST Drie bromfietsers gevallen Gistermiddag omstreeks half twee had op het rijwielpad bij het Haagsche Schouw een nogal ingewikkeld onge luk plaats, waarbij drie bromfietsers en zes personen waren betrokken. Een bromfietser uit Leiden, met achterop zijn echtgenote, reed in de richting Den Haag: achter hem reed een inwoner van Heemskerk, eveneens met zijn echtge note achterop, en daarachter reed een bromfietser uit Zaandam met achterop zijn meisje. Op een gegeven ogenblik week de Leidse bromfietser naar links uit. met het gevolg dat de Heemsker ker tegen hem op reed. De Zaandammer kwam weer te vallen over de anderen. De zes berijders kwamen op de grond terecht, waarbij de Leidenaar een ge broken linkerarm opliep; de overigen hadden alleen ontvellingen en kleer scheuren. WARMOND Opbrengst De collecte, gehouden ten bate van het Rode Kruis heeft oen bedrag van f. 527,38 opgebracht. ZOETER WOUDE VISWEDSTRIJD VOOR REIS OUDEN VAN DAGEN. Zaterdag organiseerde de Visvereni ging Vrouwenweg uit Zoeterwoude een viswedstrijd t.b.v de reis voor ouden van dagen. Om 3 uur werd het start sein gegeven, en werd door 91 henge laars ingelegd. Het was ideaal weer om te vissen, maar er werd weinig gevan gen. Er waren slechts 32 hengelaars die een of meer visjes aan de haak wisten te slaan en het grootste aantal was 7 stuks. Na het beëindigen van de wed strijd werden de prijzen uitgereikt in café Cronestein waar de heer De Haan, namens de ouden van dagen enige woor den van dank uitsprak, voor de mede werking, allerwegen ondervonden. Hij hoopte dat de ouden van dagen, mede door deze viswedstrijd, op 10 augustus weer een prettige dag zullen beleven. Het bestuur van de visvereniging kon. na aftrek van enige onkosten f100.91 afdragen aan het comité ouden van dagen, wat onder dankzegging door de voorzitter, In ontvangst werd genomen. De eerste foto van premier Fidel Castro van Cuba (rechts) met de nieuwe president van zijn land, Osvaldo Dorticos. DE ZEEUW OP DE THUISREIS Het Nederlandse fregat „De Zeeuw" dat een vierdaags bezoek gebracht heeft aan Malmö is vanmorgen weer naar zijn basis vertrokken. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 25 juli C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Clematis 819. Ger- bera 825, Bouvardia 818, Chrysanten gr.bl. 3035, idem kl.bl. 1536 pèr stuk. Amaryllis 68%. Lelies 1430 per kelk. Lathyrus 3078. Colvillei 3561. Gladio len 2571, Ornithochalum 1034. Astroe- meria 1040, Liatris 1029, Scabiosa 15 43, Dahlia gr.bl. 3058, idem kl.bl. 15 36, Chrysanten tros 4070 per bos. An jers: rood 12. roze 10. wit 14. Orchid Beauty 31 pe rstuk. Rozen: Better Times 8. Raselandia 6. Edlth Helen 8, Parel v. Aalsmeer 9, Geh. Duisberg 10, Pech told 6. Verschuren 8, Towny Gold 10. Mad. Ofman 10, Baccarat 23. Montezuma 18. Sweetheart 7. Nympf 27 per stuk KATWIJK AA NDE NRIJN, 25 juli Groenteveiling: Waspeen A export (per kist) 4.907 30, idem B export 5.307.30, idem binnenland (per kist) 2.105.20, bloemkool I (per 100 st.) 5070, idem II 1447, bospeen (per 100 bos) 6569, andijvie 3840, sla (per 100 st.) 8. Aan voeren: waspeen 35.000 kg., waarvan 23.000 kg. voor export werd verkocht; bloem kool 26.000 stuks; bospeen 2.000 bos. ROTTERDAM, 27 juli - Veemarkt: Aanvoer in totaal 1888: vette koeien en ossen 1191, varkens 697. Notering: Vette koeien le kw. 305/325, 2e kw. 285 300, 3e kw. 270/285, varkens (lev. gew.) 180, 176, 170 per kg. RIJNSBURG, 25 juli Bloemenveiling Flora: Statice gemengd 4854, idem zil ver 2528, Montbretia 2124, Monst*)- sion 4852, Segetum bont 2530 per bos. Liatris 160290, Ornithogalum 150270, Scabosia 150170. Asters wit 180200, Kochelsee 180250. Gladiolen: Hoch- sommer 260350. Strauss 200260, Acca 200240 Agnita 300. Hanv. Megeren 300, Dr. Fleming 350380, Kardinaal Spell- man 380, Sherezaai 280320. alles per 100. TER AAR, 25 juli Groenteveiling: Augurken: fyn 85. fijnbasterd 78, basterd 84—85, grof A 75—80, grof 1. 65—68, CD 3738, B 2022, Idem geel 4, alles per kg. Beruchte Delftse oplichter in arrest Hij schreef aan Gina Loilobrigida (Speoiale berichtgeving). Een beruchte Delftse oplichter, die vorige week in het bekende Larense hotel „Hamdorff" twee rechercheurs te vlug af was. is in België gearresteerd. Vorige week kwam hij met een taxi bij het hotel aan en bestelde voor zichzelf en de chauffeur een kamer. De chauffeur, die met zijn auto voor drie dagen was gehuurd, vertrouwde de zaak echter niet en lichtte de plaatselijke recherche voorzichtig in. Toen twee rechercheurs in het hotel aankwamen en de Delftenaar via de huistelefoon vroegen naar beneden te komen, ging de man er door een andere uitgang vandoor. Hij liep naar een garage, liet zich door een taxi naar Groenekan (bij Utreoht) brengen en verzocht de rekening naar hotel „Ham dorff" te sturen. Hij was in 't Gooi met radio-artiesten aan het onderhandelen over een show in Duitsland. Deze „show" is een even grote fantasie als het filmbureau, dat hij er op na heet te houden. In een hotelkamer te Amster dam vond de politie stapels papieren over dit bureau. Er waren lange lijsten van buitenlandse plaatsnamen, waar de man een filiaal wilde vestigen Een andere lijst bevatte tientallen goederen, waarmee deze bureaus ingericht moes ten worden. Daarop stonden o.a. brand kasten, tientallen flessen sherry en wodka. Ook vond de politie een brief aan Gina Loilobrigida. waarin de be roemde filmster medegedeeld werd, dat haar de eer te beurt was gevallen en kele voorstellingen voor het bureau van de Delftenaar te verzorgen Weinig belangstelling voor Jeugdfestival in Wenen Het 90.000 zitplaatsen tellende stadion van Wenen bevatte 20.000 tóeschouwers toen zondagmidag de openingsfanfare iüonk voor het zevende Wereld-jeugd- wstival een communistiseche instelling die voor het eerst in zijn na-oorlogs be staan buiten de bescherming van het ijzeren gordijn wordt georganiseerd. Dit is wellicht de reden waarom er de eerste dag al moeilijkheden waren. De Oostenrijkerse pers weigert iets over het festival te publiceren. De r-k. jeugdorganisatie heeft op enkele plaat sen in Wenen informatiekiosken inge richt met mensen erin die een aantal Slavische talen spreken. Honderd Amerikanen hebben gewei gerd mee te marcheren in het openings- tiefilé, twee andere Amerikaanse groe pen zijn elkaar in de haren gevlogen en festival-functionarissen hebben gewei gerd een door festivalgangers gekozen comité te aanvaarden, waarop een splitsing is ontstaan, vooral bij de ver schillende Amerikaanse groepen deint het nogal, want daar zit menige niet- communist bij. Enkele van deze zijn reeds als provocateurs en agenten van de FBI aangemerkt door hun commu nistische landgenoten. Afrikaans neger-advocaat voor Nederland De Afrikaanse advocaat Patrick Ma- timba, een lid van de verboden Afri kaans C'ongrespartij, heeft zaterdag een overweldigend afscheid gekregen op het vliegveld van Salisbury, vanwaar hij is vertrokken om zich in Nederland te ves tigen. De heer Matimba, die een Nederlandse echtgenote heeft, werd politiek gevan gene onder de bepalingen van de nood wet, die vijf maanden geleden van kracht is geworden. Het gouvernement van Rhodesia bleek bereid hem vrij te laten onder conditie dat de Nederlandse regering hem toestemming zou geven zich in Nederland te vestigen. De heer Matimba werd woensdag op vrije voeten gesteld. 100 mensen stonden samenge pakt om hem uitgeleide te doen. De heer en mevrouw Matimba hebben een doch ter van vier jaar. Mevrouw Matimba was de enige blanke vrouw in Salisbury, die met een neger gehuwd is. Voor zijn vertrek verklaarde de heer Matimba: „Ik mag dan uit de gevan genis zijn, maar ik heb niet het gevoel dat ik vrij ben. Als ik terug kom in Zuid-Rhodesia wordt ik weer gearres teerd". Een woordvoerder van de rege ring verklaarde hierop, dat de vertrek kende „later, als hy dat wenst" zal kun nen terugkeren naar het land.. Mevrouw Matimba vertelde in Holland huisves ting te zullen krijgen bij haar ouders in Gouda. Industriële missie zes november naar Suriname? Er zijn plannen om op 6 november een Nederlandse industriële missie naar Su riname te laten vertrekken. De voorbe reiding van deze missie is ter hand ge nomen door de heer W. Bruynzeel, lid van het dagelijks bestuur van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers. In een circulaire, die is gericht aan de leden van dit verbond en aan de leden van het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland zeggen de drie verbonden het nuttig te vinden een missie naar Suriname te zenden teneinde een bij drage te leveren tot de verdere verste viging van de reeds nauwe banden tus sen Nederland en Suriname en om de mogelijkheid voor Nederlandse onder nemers te openen zich ter plaatse te oriënteren omtrent de in belangrijkheid toenemende economische mogelijkheden, die Suriname aan het Nederlandse be drijfsleven heeft te bieden. Zulk een missie zou mede-zowel met het Suri naamse Gouvernement als met het al daar gevestigde bedrijfsleven de bestaan de contracten kunnen verdiepen en nieuwe relaties aanknopen. Het is de bedoeling, dat wanneer hier voor bij het industriële bedrijfsleven vol doende belangstelling bestaat, deze mis sie die 15 tot 20 personen zal kunnen tellen, op 6 november a.s. naar Suriname zal vertrekken. De duur van het officiële bezoek zal 7 dagen zijn. De mogelijk heid bestaat voor de leden van de mis sie om individueel langer in Suriname te verblijven, o.m. teneinde projecten die bij het missiebezoek eventueel onvoldoende belicht zouden zijn, als nog te bezoeken. „GLORIE VAN HET BINNENHOF". VOOR HET EERST IN HET ENGELS. In Den Haag is het klank- en licht spel „Glorie van het Binnenhof" zater dagavond voor het eerst in een Engelse versie uitgevoerd. Deze uitvoering werd bijgewoond door de ambassadeurs van Chili, de Arabische Unie, Mexico en Thailand en verscheidene andere leden van het corps diplomatique. Elke dinsdagavond om tien voor elf is er de komende weken een Engelse voor stelling. „Tour der V.N." Zijspan duwde meisje in moddersloot Van verstikkingsdood gered (Speciale berichtgeving) 't Krachtdadige ingrijpen van de Bus- sumer S. A. Schram en het onstelde gillen van haar vriendinnetjes hebben vanmorgen de 12-jarige Joke Spak- man uit Naarden van de verstikkings dood in de modder gered. Op de Rijksweg Amsterdam-Amers- foort nabij de uitspanning „Meerlust" botste een motor met zijspan, bestuurd door een inwoner van Bussum. door weifelend rijden tegen een auto. De mo torrijder werd tegen de grond geslingeid en de motor reed onbestuurd verder, recht op vier op het voetpad wandelen de meisjes af. Drie konden zich met een vlugge sprong redden, maar de vierde de 12-jarige Joke, werd door het zijspan gegrepen en kwam in de sloot terecht, waar zij door de zware machine lang zaam in de modder werd weggedrukt en vanaf de weg af volkomen onzichtbaar was. De door de gillende meisjes ge waarschuwde automobilist schoot toe. Tot de heupen in de modder staande, kon hij met onbegrijpelyke kracht het zijspan kantelen en Joke uit haar be narde positie bevrijden. Het meisje werd met een beenbreuk naar het Naardense ziekenhuis vervoerd. Westduits voorstel aan Polen en Tsjecho-Slowakije Volgens het Hamburgse blad „Die Welt" zou de Bondsregering overwegen Polen en Tsjecho-Slowakije éen niet- aanvalsverdrag voor te stellen. De drie landen zouden zich verplichten geen geweld te gebruiken bij de oplossing der wederzijde vraagstukken. West-Duits- land zou besprekingen willen voeren om tot diplomatieke betrekkingen met Polen en Tsjecho-Slowakije te komen. Het voorstel zou enkele dagen geleden door het kabinet in Bonn besproken zijn. maar door de afwezigheid van en kele, ministers zou men geen beslissing kunnen nemen. Het plan zou niet voorzien in een Westduitse erkenning van de Oder- Neisse-linie, die op het ogenblik de grens tussen Polen en Oost-Duitsland vormt, aldus Die Welt. Het plan zou afkomstüg zijn van de "Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Adenauer zou er zijn goedkeuring aan hebben gehecht. In diplomatieke kring te Bonn hoopt men. zo schrijft het Hamburgse blad, dat het plan de sfeer in Genève zal verbe teren. Tekort effectenkantoor te Groningen van f. 100.000 (Speciale berichtgeving) In samenwerking met de fiscale op sporingsdienst heeft de Groningse poli tie een onderzoek ingesteld op 'n effec tenkantoor in de Oude Ebbingestraat te Groningen. Bij dit onderzoek is een te kort komen vast te staan, dat voorlopig f 100.000 bedraagt. De directeur van het effectenkantoor, is woensdagavond door de politie aangehouden en ter beschik king van de Justitie gesteld. Het onder zoek duurt voort. Soms heeft de mens heel wat voor zijn liefhebberij over. Veertig Engelse sportvissers hoorden, dat op een plekje in Frankrijk enorm veel vis zou zitten. Zij lapten ongeveer f 4000 bij elkaar om naar dat vissersdorado te gaan. Zij hadden wel veel plezier maar de vangst was omgekeerd evenredig daarmee. De hele buit be stond uit één wiitinkje van pak weg twee ons. De enige troost was dat ze nu visserslatijn konden gebruiken in omgekeerde richting: niet zó groot en zó veel. maar zó klein en zó weinig. vandaag gestart De „Tour der Verenigde Naties" de door Ome Joop Legerstee georgani seerde wielerronde, die tot en met. 7 augustus wordt verreden en waaraan 120 jongens met enthousiasme deelne men, is hedenmorgen gestart voor het huis der provincie in Arnhem. De grote attractie was de aanwezigheid van Wout Wagtmtans. die in een korte en kernachtige toespraak de jongelui een prettige en sportieve strijd toewenste. Een ploeg Duitse en Belgische jongeren completeerde het contingent Hollandse deelnemers, onder wie 10 Leidse jon gens. Kitty Hageman is de Tourmiss. De jonge Jopie Loef heeft een voor sprong gekregen van vijf minuten, om dat hij een zware fiets berydt. Van morgen vroeg stonden de jonge vakan tiegangers al gereed om de grote tocht te beginnen. Joop Legerstee gaf nog menige goede raad weg. Tien dagen fietsen in een sportieve wedstrijd, aldus Joop. hebben we ons als doel gesteld. De lengte van de gehele toer-vakantie- bocht is 1200 km en zij is bestemd voor jongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Elke dag wordt de gele trui uitge reikt en krijgt de winnaar een kusje van Kitty Hageman. Verder is er een puntenklassement, dat men kan halen in orde, netheid en sportiviteit. Zondag 2 augustus is in Rotterdam de rustdag. De etappe Nijmegen naar Wageningen wordt voor een deel een tijdrit. De grote karavaan vertrok met volg wagens in de richting Dieren. De eerste pleis terplaats vandaag is Zwolle. BE'JRSOVERZICHT Vaste markt, ook voor K.L.M.-obligaties AMSTERDAM. 27 juli De verzoenende houding van de Russi sche premier Kroesjtsjef tegenover de Amerikaanse vice-president Nixon, was voor Amsterdam aanleiding, om een vaste tendens te ontwikkelen voor de internationale waarden, behalve voor aandelen Kon. Olie. Het Europese poli tieke klimaat werd gunstiger beoor deeld. Het buitenland deed weer mee in Aku en in mindere mate in Unilever en Philips. Aku was op 377 ca 4 punten bo ven de slotkoers van vrijdag j.l. De ar bitrage zag haar kans in Philips en nam deze uit de markt met de bedoeling, de stukken later op de dag in Wall Street met winst te kunnen verkopen. Philips liep op van 660 tot 661 tegen een vorige slotprijs van 656%. Unilever had een koerswinst van bijna 6 punten op 580, Teleurstellend lagen aandelen Kon. Olie op f 54.20, ofwel ruim een halve gulden lager. De KLM-papieren ontmoetten goed vraag: aandelen zo wel dollar-obligaties kregen een hogere adviesprijs. Vandaag werden voor net eerst de 4% guldens-obligaties KLM verhandeld. De adviesprijs werd gege ven op 99% De uitgifteprijs bedroeg 98%. De prijs van 99%% viel zeker niet tegen. Scheepvaarten kalm en eerder iets beter. In Staatsfondsen ging weinig om bij een prijshoudende tot vaste stem ming. Van de Cultures liepen Deli's op van f 176.50 tot f 178,doch bleven op deze prijs tooh nog fl-50 beneden de vorige slotkoers. Amsterdam Rubber en HVA wat beter. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 juli Londen 10 60 10.60Vi; New York 3.77—3.77%; Mon treal 3.93—3.93%; Parijs 76.87%—76.97 j Brussel 7.55%7.55%; Frankfort 90.15 90.20; Stockholm 72.9072.95; Zurich 87.50%—87.55%; Milaan 60.75%—60.80% Kopenhagen 54.7554.80; Oslo 52 97 53.02; Wenen 14.61%—14.62%Lissabon 13.21%—13.23%; Ankara 3.763i—3.77% j Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Maandag 27 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 100% 100% 92% Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% "Jed. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '59 4% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% 99H 99 fj 92A SO 92« 93 %GB 92A 92% 88% 97AGB 87 86H 88 f 2 90% 89% 96fiGB 98^GB 93A 89%GB 109 92 H 93 %B 92% 92 %B 88L 97J2GB 87%GB 861-f 89B 90% 89% 96J2GB 98^ 93% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber H.V.A Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli Mij en (Ver.) Kon. Pap v. Gelder Hoogovens cert Muller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f20.—) idem (50 f.20. Holl. Amer. lyn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stmv.Mij. Kon. Paket Mij Stmv mij „Nederl." Nievelt Goudr. eert v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 93% idem '48 (3%) 94% 93% R'dam '52-1 (4%) 98 idem '37 I-III (3%) 94 93% Idem "38-1 (3%) 93% 40% 40% 153% 152GB 246 252% 91% 91% 150% 151% 207GB 207% 372% 376% 270GB 549% 555 179.50 176GB 226 %GB 226% 560GB 570GB 316 317% 393GB 393 %GB 656% 660 %GB 250GB 250 574 %GL 579% 20978 207 %GB 269GB 270 687 680 156.40 155.70 154.80 154.10 157% 155% 147GL 147% 128— 130 157% 158GL 123% 123% 153 154 126% 126 249% 250 138 137GL 133% 133% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.W.B. '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 96 Premieleningen A'dam '53 3 97 86% A'dam '51 2% 86% 81 A'dam '56 I 2% 80% 89% A'dam '56 II 2% 99 99% Eindhoven '54 2% 80% 82 Enschede '54 2%80 82 Den Haag '52 I 2% 89 89% Idem II 2% 86 88% R'dam '52 12% 88% Idem II 2% 88% 88% Idem '57 2% 100 100B Utrecht '52 2% 88% Z.-Holl. 1957 2% 967/8 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco UÏ'50 Amst. Bank 320 323 H.B.U. eert251% 250% Rott. Bank 294 299% Twentsche Bank 264 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn400 402 Borneo Sum. H. Mij. 70 70% Ned. G. en Sp. fabr. 295 295 Kon. Ned. Grofsm. 147 151 Internatio 132% 133 Int. Kunststoffenind. 45 Leidse Wolspinnerij 360 Rott. Droogdok Mij. 597 598 Sikkens Lakfabr. '53 554 555 Ned. Mij Walv.vrt. 117 Zaalberg 109 108% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29fi 29% Intern. Nickel 102y4 102% Anaconda 62% 62% Bethlehem Steel 55% 55% Cities Service 5353% General Motors 55H 56 Kennecott102% 103 Republic Steel 76% 77% Shell Oil 76% 76% Union Pacific 33% 33% Un. States Steel 103% 101 y4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 24/7 Edelmet. Kon. AA 75 75 Pref. w.a. idem 80% 80GB Electrolas B 335 325 Holl. Constructie 424 416 Ing. bur. v. Bouwntjv. 240 241GB Ver. Touwf a brieken 262 264 Wernink's Betonm. Van Wylc Textiel 134GB 84% 134% 83%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3