PAIS TIP van BOOTZ erkeer eist doden en gewonden Met een enkel woord Agenda MAANDAG 27 JULI 1959 Auto met Engelse zwemmers onder water Twee 20-jarige militairen van de commandotroepen te Roosendaal, die zater dagavond de „Muzafeesten" te Dinteloord hadden bezocht, reden 's nachts per motor terug naar hun garnizoen. Op de weg Dinteloord—Stampersgat zün zy naby „De Pannenhoeve" van een oprit van de dyk afgereden en verongelukt. Omstreeks half een passeerde ter plaatse een taxi-ondernemer uit Dinteloord. Hij vond een der militairen dood in de brede poldersloot liggen. De andere was zwaar gewond. Hy is door de geneeskundige dienst van de commandotroepen te Roosendaal naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Zaterdagavond laat heeft op de cretaris van de Motorclub Assen en Christiaan Geurtsweg te Apeldoorn een omgeving, de organiserende vereniging "botsing plaats gehad tussen een motor- van de motorcross te Norg, en tot voor rijwiel en een bromfiets. Vier mensen kort secretaris van de Vereniging voor raakten hierbij vrij ernstig gewond. De Vreemdelingenverkeer Assen-Vooruit, 's bestuurder van het motorrijwiel, een Nachts reed hij van Norg naar Assen 22-jarige Apeldoorner kreeg een ge- terug met een auto bestuurd door een broken linker onderbeen, terwijl zijn 27- hotelhouder uit Assen. De laatste is jarige duo-rijder, eveneens uit Apel- door de politie gearresteerd. De reden doorn, een hersenschudding opliep. De is, dat de man vermoedelijk onder in- 23-jarige bromfietsbestuurder, ook uit vloed van sterke drank verkeerde. Apeldoorn afkomstig, brak zijn linker been, zijn linkerarm en liep voorts een zware hersenschudding op. De 18-jarige duo-rijdster op de bromfiets uit Apel doorn brak haar linkerbeen en kreeg 'n flinke kniewond. Twee van de gewonden werden naar het St.-Liduinaziekenhuis en twee naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Zaterdagavond is de 13-jarige J. F. van den Engel uit Poortugaal. toen hij op de Schulpweg te Rotterdam naast zijn moeder fietste, komen te vallen Juist toen hem een achteropgekomen vrachtauto passeerde. De knaap kwam met het hoofd onder een van de ach terwielen terecht en moet op slag dood zijn geweest. De 54-jarige employé van een mili taire kantine te Harderwijk D. Horst man uit Ermelo werd zaterdagavond, toen hij per bromfiets vanuit de Nas- saulaan in deze gemeente de Harder- wijkerweg wilde oversteken, door een personenauto gegrepen. Hij was onmid dellijk dood. Het slachtoffer was ge huwd en had kinderen Wonderlijk goed afgelopen is een autoongeluk, dat gistermiddag op de Blekerssingel midden in Gouda is ge beurd en waarbij twee auto's en in to taal negen personen waren betrokken. Toen de bestuurder van een personen auto, de 24-jarige bakker Wever uit Gouda, twee wagens wilde inhalen, kwam er een tegenligger in zicht, waarom hü naar rechts zwenkte en zijn voet op de rempedaal zette. De voet schoot er evenwel af en toen de bestuurder opnieuw wilde remmen, ver giste hij zich en gaf hij gas. De wagen, die automatische scha keling had, schoot naar schatting met een vaart van 80 kilometer voor uit en raakte de voor hem rijdende personenauto. Doordat de heer Wever zijn stuur nog naar links gooide om een botsing te vermijden, schoot zijn wagen tussen twee bomen door en over het trottoir in de gracht. Weldra was de wagen geheel onder water verdwenen. Een voorbijkomende auto mobilist, de Hagenaar S. W. Barbier, die met zijn voet in het gips loopt, bedacht zich geen moment, sprong gekleed te water en wist een portier te openen. Wever zelf opende een an der portier, waardoor de vijf inzit tenden de bestuurder en vier gas ten (Engelse zwemmers uiit Chelten ham, die bij de Goudse Zwemclub op bezoek zijn) spoedig zonder letsel op het droge stonden. De aangereden auto was bij de bot sing in de lengterichting over de kop geslagen en meer dan 20 meter op het dak over de straat doorgeschoven. De inzittenden, vier leden van de Haagse familie Lommerse, kwamen er met lichte verwondingen af en konden, na verbonden te zijn, naar huis. De auto, waarmee de heer W. Dijk stra met de Hilversoimse atleet Wim Lam naar Schiphol reed, voor het ver trek naar Engeland naar de landen- •ontmoeting Engeland B-Nederland B te St.-Helens, is onder de rook van de Amsterdamse vlieghaven betrokken ge weest bij een ongeval met ernstige af loop. Op de burgemeester Van Sonweg te Nieuweramstel kwam plotseling een tandem-brommer vlak voor de wagen, die bestuurd werd door een zoon van de heer Dijkstra, de heer H. Dijkstra uit Hilversum, de weg opgereden. De be stuurder kon een aanrijding niet voor komen en de tandem werd dan ook ge schept. De 71-jarige mevrouw A. E. van Hoof-Okker, die achter op dit voertuig zat, werd op slag gedood. De berijder van de brommer, de 79-jarige heer L. van Hoof, werd ernstig gewond naar het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam overgebracht. De auto van de heer Dijkstra werd ernstig beschadigd en de voorruit, vernield. De heer Dijk stra Sr. en Wim Lam zijn overgestapt in een andere wagen in verband met het vertrek van het vliegtuig op Schip hol. De bestuurder en een jongere broer zijn na het politie-onderzoek naar Hil versum teruggekeerd. Zaterdagmiddag en zondagochtend deden zich in Harderwijk drie aan rijdingen voor, waarbij drie doden zijn te betreuren en drie personen le vensgevaarlijk werden gewond. Zaterdagmiddag reed een inwoner van Gorinchem, op zijn motor in een file achter een autobus in de richting Zwolle. Achter hem bevond zich een trekker met oplegger. Doordat de mo torrijder plotseling moest afremmen •botste de trekker tegen de motor. De bestuurder van de laatste alsmede de duopassagiere. zijn echtgenote, vielen. De vrouw kwam onder de voorwielen van de trekker terecht en was op slag dood. De motorrijder werd licht gewond aan een been. Enkele uren later die zaterdagmid dag botste een autobus uit Harderwijk en een motorfiets tegen elkaar. J. van Dijk, uit Glanerbrug, vervoerde, in de rrichting Apeldoorn, toen hij plotseling werd verrast door een uit tegenoverge stelde richting komende bus, met ge volg dat beide voertuigen tegen elkaar botsten. E. van Dijk overleed ter plaatse, terwijl de bestuurder zodanig werd gewond, dat hij enige uren daarna in het Boerhaaveziekenihuis te Harder wijk overleed. Zondagochtend boteten twee perso nenauto's, de een uit Noorddyk (Gro ningen) en de ander uit Bussem. Drie personen werden levensgevaarlijk en vier minder ernstig gewond naar het Pius-ziekenhuis te Harderwijk vervoerd. Beide auto's werden totaal vernield. Vannacht omstreeks een uur is bij Huis ter Heide te Norg een auto in botsing gekomen met een tegenligger en daarna tegen een boom terechtge komen. Een van de beide inzittenden, de 67-jarige heer A. Bloembergen uit Assen, is bij dit ongeval om het leven gekomen. De heer Bloembergen was se- Britse vrouw verdween von de „Jagersfontein" De heer John Thom uit Knutsford, Chester, in Engeland, is gisteren naar Southampton gereisd, waar het 10.574 metende passagiersschip J agersfon- tein" van de Holland-Afrikalijn werd verwacht: hij heeft bericht ontvangen dat zijn 26-jarige dochter Margareth Thom, die uit Zuid-Afrika op de terug reis was naar Engeland, op maandag 13 juli spoorloos van boord is verdwenen. Het schip bevond zich toen in de open wateren van de Atlantische Oceaan ergens ten westen van Afriep. Voor zover bekend werd haar ver dwijning door een steward opgemerkt, die tot de ontdekking kwam, dat haar plaats aan tafel onbezet bleef. Toen ook haar hut leeg bleek en een onder zoek aan boord niets opleverde, besloot de kapitein terug te keren om te zien of ze misschien nog ergens in het water dreef. Het schip wendde de steven, maar zette na enkele uren de reis naar Engeland voort. Van de vermiste Britse passagiere was geen spoor gevonden. Topprijzen (Van onze tv-medewerker) De quiz „Tele-dubbel" ging verjongd de tweede ronde in. De co-produceren- de NIR en KRO 'hadden de koppen bij elkaar gestoken, de zaak op de helling gezet en lering getrokken uit de opge dane ervaringen. We willen geen oordeel uitspreken over het behaalde resultaat, maar de lezer zelf doen oordelen, door sterke en zwakke punten te releveren. De intro ductie was alleraangenaamst, gewoon, omdat de Belgische omroepster het an ders doet dan wij gewend zijn en bo vendien goed doet. De opzet van het spel was in zoverre gewijzigd, dat dit maal de herhaling, die zo intens ver velen ging, was vermeden. Inplaats van steeds maar dezelfde wielrenner over dezelfde baan te laten „racen", had men nu de kegelsport uitgekozen, maar door het deelnemen van twee kam pioenen de zo zeer wenselijke variatie nagestreefd. Daarenboven waren ook de hersens in veel groter variatie ge mobiliseerd door de aanwezigheid, zowel in België als in Nederland, van notoire vaklieden, die de beginnende Vlaamse klassicus van 18 jaar zonodig konden bijstaan, wel te verstaan door in te springen. Aangezien dit in totaal driemaal nodig was, werd er tweemaal gekegeldl en eenmaal bij monde van deskundige assistentie geantwoord, maar professor De Waele was voor niets uit Nijmegen naar Amsterdam ge komen en deed dus oneerbiedig ge sproken voor spek en bonen mee. By de inleiding kreeg de arts Otten gelegenheid een woordje in het belang van de kegelsport te zeggen, (kegelen is afbreken en dus zeer geschikt agres siviteit meer af te reageren), waarna de verschillende secondanten werden gepresenteerd. Toen kon het spel be ginnen met Guido Dierickx, die reeds landelijke faam bij onze zuiderburen heeft weten te verwerven door eerder bijna een prijs van 100.000 (Belgische frankskes, wel te verstaan) in de wacht te slepen en die ditmaal proberen mocht een zo groot mogelijk deel van de uitgeloofde 25.000 franken te ver overen, Op grond van een in de NTS gemaakte afspraak mag de inzet niet groter zijn. De vorige quiz heeft men onder protest tegen de te hoge bedra gen laten doorgaan, omdat de con tracten nu eenmaal waren getekend. Het bleek al vlug, dat de jongen tref zeker was, niet alleen veel wist, maar ook een goed begrip had. Daarom was het erg jammer, dat er technisch ge stunteld werd. Eerst kwam de oplos sing, de complete Venus van Milo. later de vraag. Een fragment uit de Lao- koöongroep, zelfs voor nietdeskundigen duidelijk, kwam kennelijk zo slecht over, dat Guido herhaling vroeg, die hem werd geweigerd. Het is natuurlijk prachtig als de touwtjes strak worden gehouden, maar de billijkheid dient door de arbiter be waakt te worden, net zo goed als dat gebeurt bij de „doener"-afdeling. Deze Nederlandse doeners weerden zich uit nemend, maar Jan Blaaser mag vele dingen beheersen, een feilloos leider is hij met al zijn zelfverzekerdheid aller minst en tellen moet h(j nog leren. Het deelnemen van amateurs bij de sportafdeling brengt nog de moeilyk- heid mee, dat het ingezette honorarium niet mag worden uitbetaald. Zü moch ten voor de uitgeloofde bedragen goe deren kopen. Zo blüven zy de ama- teurstatus behouden.!!??? Van de Griekse quiz kwamen wy te recht in een Griekse t.v.-drama van Eli Asser. We wisten, wat hy kon, maar we wisten ook, dat zyn resultaten soms ver beneden de verwachtingen felyven. Deze waren hoog gespannen, maar wy hadden ons voorgenomen on verbiddelijk scherp in ons oordeel te zyn. Te aangenamer is het ons te kun nen verklaren, dat wij niet alleen geen moment teleurgesteld zyn geweest, maar mogen constateren, dat het genomen risico met een hoofdprüs werd be loond. Het was in één woord voor- treffelyk amusement, welhaast het beste, dat het laatste jaar is ten beste gegeven, zowel uit een oogpunt van in trigue, van tekst, van bezetting, van muziek en van spel. Vooral de vrouwe- lyke helft van het echtpaar Doderer- Stuart excelleerde, maar zü werd uit nemend gesecondeerd door man en collega's, waarvan nog genoemd dienen te worden Mimi Boesnach en vooral Bernard Droog. Kortom, een avond waarbü het om grote bedragen ging, maar die ook veel waard was. Topprüzen zyn zeld zame verschijnselen. Het is prettig er in een paar uur een stuk of wat uitge speeld te krijgen. De KRO heeft het hem geleverd. Pleegde Nederlander overval te Antwerpen? Een Nederlander uit Utrecht, wordt ervan verdacht in de nacht van vrydag op zaterdag een overval te hebben ge pleegd op een loket in het Centraal Sta tion te Antwerpen. De overvaller sloeg met een in een krant gewikkelde steen het loketraampje stuk, waarachter de loketbediende van de Putte zyn nachtdienst verrichtte en graaide het in zijn bereik liggende geld weg. De loketbediende, die door glas scherven aan zyn armen was gewond, liep hem achterna, maar slaagde er niet meer in hem te pakken te krijgen. De mobiele brigade van de politie zette een aantal straten af en arresteerde om half zes des morgens de Nederlander, die be antwoordde aan het door de loketbe diende gegeven signalement van de overvaller. Hy zou inmiddels ook door de bediende zijn herkend. Het gestolen bedrag is niet bekend; erg groot schynt het niet te zyn. 400 Amsterdamse honden naar de bioscoop (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Amsterdamse Rex-theater in de Haarlemmerstraat heeft besloten vrijdag de deuren te openen voor 400 honden, die dan de hoofdstedelyke première van de film „Terug uit het heelal" kunnen büwonen. In deze film kan men zien, hoe een hond per raket wordt afgescho ten. In de Jordaan uit welke buurt het theater zijn bezoekers recruteert is dit bericht met blydschap ontvangen. De directie van Rex zal zekerheidshalve alle stoelen met plastic overtrekken. De stichting „De nieuwe binnenstad", die °P het idee is gekomen, zal de viervoe ters by het betreden van de bioscoop kluiven en stukjes worst presenteren. De honden kunnen worden begeleid door hun bazen en dat zullen wel hoofd zakelijk baasjes zün. Het experiment wordt in Amsterdam met belangstelling afgewacht. Advertentie Driedelig (Van onze t.v.-medewerker) Naar onze smaak was het eerste deel van het driedelige VARA-programma van zaterdagavond het belangrijkste en wel uit drieërlei oogpunt. Allereerst, omdat het een novum was, in de twee de plaats omdat het populair-cultureel was en ten derde, omdat het bijna van top tot teen televisie was, echte t.v., dus niet iets ook geschikt voor bioscoop of schouwburg, noch voor cabaret of radio bijvoorbeeld. Bovendien heette het nog trio ook. omdat drie scribenten er hun opwachting kwamen maken, twee jour nalisten en een dichter, met name Jan Blokker, vooral filmbespreker, Henri Knap, gangmaker voor en tevens klank bodem van Amsterdams leven en ten slotte Miohiel van der Plas. Wij schre ven hierboven, dat een der redenen om het een belangrijk nummer te vinden, gelegen was in het nieuwe en dat wil dan tegelijk zeggen, dat het goed was, althans met beloften getooid scheen. Daarom willen we het maar direct met strenge kritiek tel ijf gaan. Het idee van Jan Blokker om zijn gezin te tonen was aardig. Dat hij werkt en dus schrijft om dat zelfde gezin in het leven te houden is begrypelijk, maar om het aan alle kanten zozeer te belasten met het begrip centjesverdienerij, kon ons maar matig bekoren temeer, omdat de mate waarin hij daarbij slaagde, te wensen leek over te laten. Anders had hy zijn vrouw voor deze gelegenheid wel gelegenheid geboden zich iets beter „aan te doen". Van zijn twee verhaal tjes ging het. eerste, waarin hij de jaloe zie op de man van B.B. van zich af schreef, er nog wel mee door, het twee de was rondweg vervelend. Michiel van der Plas had de waarschuwing van zijn vader om toch bepaald geen dichter te worden, doen verbeelden door een iets van Lucebert weghebbend confrater, die het in het verkeer met wijntje en trijn tje lang niet slecht getroffen leek te hebben, behalve toen het eindje de last te dragen kreeg. De varianten op „Twee emmertjes water halen", geënt op Ge- zelle en Van Alphen, waren kostelijk, tie ballade kon ons minder bekoren. Dat werd niet veroorzaakt door de omstan digheid, dat hy een slecht lezer van zyn eigen oeuvre was. De middenmoot werd gevormd door Henri Knap, onbe dreigd de winner van de erepalm of zou hij liever eikenlover met rupsen heb ben. zoals hij zelf altijd zo scheutig uit deelt in zijn Amsterdams Dagboek? Twee schijnbare niemendalletjes to verde hij voor met een ontwapende charme, en een trefzeker vakmanschap, over zijn vrouw, die nieuw „aangedaan" was. zonder dat manlief het in de gaten had en een gevoelig herdenken van va der en broer, die er niet meer zijn, door de projectie van een jeugdervaring in zijn eigen gezinsleven. Het was kortge- zegd een getuigenis van meesterschap in taal en voor het medium televisie. Intussen zal de goede verstaander de zer beoordeling begrepen hebben, dat hoe fraai het idee van dit nieuwe pro gramma ook zijn mag, het staat en valt (niet allen met de uitvoering maar ook) met de keuze van slachtoffers. Dat het van ons en dikke voldoende kreeg toe gekend, is te danken aan de midden moot, die het gemiddelde aanzienlijk naar boven haalde. Succes bij de keuze kan dit trio doen uitgroeien tot 'n nut tig. immers leerzaam, maar ook cultu reel verrijkend populair literair ver schijnsel. Armstrong gaf de steeds groeiende schare liefhebbers van het genre, dank zij zijn uitnemende muzi kaliteit en techniek (ook op showge- bied) veel te genieten. Zij zullen het slot van zijn op telerecording vastge legd optreden van enige maanden ge leden met ongeduld tegemoet zien. maar ook andere zullen dan weer kunnen ge nieten van de ronde, spontane en goed hartige muzikant. Tot slot konden we er weer wat van meenemen, dankzij de gulle en meelevende Theo Eerdmans, die langzamerhand zijn collectie hobby mensen ziet uitgeput raken. Hij kon ditmaal rekenen op de wat zwaartillen de Napoleonkenner (die toch slaagde na een geredresseerde afwijzing) en op gewekte en zelfverzekerd kenners van de burgerluchtvaart vóór 1940, de Am sterdamse tram (om 'n bewustzijnsver nauwing van te krygen overigens) en van het naar een soort Esperanto nei gende visserslatijn. Het was allemaal prettig, afwisselend, gemoedelijk, vol spanning, en met een gelukkig eind. BINNENLAND Zaterdagmiddag is de boerderij van de heer J. Langendijk aan de Zuiderweg te Beemster door brand verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat vrijwel niets kon worden gered. De boer derij was meer dan 3 eeuwen oude en behoorde tot de oudste van de Beemster. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade, die circa f 75.000 bedraagt, wordt gedekt door verzekering. Twee uur voordat het Nederlandse emigrantenschip „Johan van Oldenbar- nevelt" de haven van Freemantle (Austra lië) zou binnenlopen, is het schip vrij dagavond in een storm terecht gekomen die één opvarende het leven heeft ge kost en waardoor verscheidene opvaren den werden gewond. De omgekomene werd omschreven als een musicus. Aange nomen wordt dat geen der gewonden in levensgevaar verkeert. BUITENLAND In Wenen zijn zaterdag herden kingsdiensten gehouden voor ae Oosten rijkse kanselier Dolfuss, die 25 Jaar ge leden door agenten van de natlonaal-so- cialistische partij werd vermoord. Nabij Boise, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Idaho, is in het week einde 1.800 ha. kreupelhout in vlammen opgegaan. Het blussingswerk werd be moeilijkt door de honderden nieuwsgie rigen die met hun auto's de wegen ver sperden. Een Israëlische patrouille heeft vrij dagnacht een Libanees doodgeschoten, die in het grensgebied geen gehoor gaf aan het bevel om te blijven staan. Hij bleek in het bezit te zijn van een geweer met vijf patronen en een handgranaat. Dit is gisteren door een Israëllshe milltlare woordvoerder bekendgemaakt. z In Israël zal een regeringsfunctio naris terecht moeten staan, omdat hij zou hebben getracht familieleden uit een niet met name genoemd land „vry te kopen" door aan dit land militaire en weten schappelijke inlichtingen te verschaffen. De autoriteiten hebben verboden de naam van de betrokkene beked te maken. Zijn familieleden, die hij naar Israël had wil len halen, bevinden zich nog in het des betreffende land. Het Egyptische blad „Al Achram" heeft zondag gemeld dat de grens tussen Syrië en Jordanië weer geopend is en dat hét verkeer reeds is hervat. De autoritei ten van de VAR hadden de grens zeven weken geleden gesloten omdat vanuit Jor danië aanvallen zouden zün gedaan op Syrische grensdorpen. Een voormalige Franse consul-gene raal te Genua, Jean Mezière, krijgt volgens het vonnis van een rechtbank te Genua een schadevergoeding van vier miljoen lire (ongeveer 24.000 gulden), omdat hij drie jaar geleden door een vrachtauto werd aangereden, waarbij zijn rechterwijs vinger werd verminkt. Zijn advocaat had gesteld, dat Mezière ernstig in zijn diplo matieke loopbaan was geschaad, doordat hy o.a. geen hand kon geven, hetgeen de Jurist een „belangrijke handeling in de diplomatieke wereld noemde. Een klein toeristenvliegtuig is er §isteren in Saint Hyacinthe in de Cana- ese provincie Quebec zonder piloot van door gegaan. De motor draaide en de piloot was nog op de grond ,toen het toestel plotseling begon te rijden, opsteeg en snel een hoogte van 3.500 meter be reikte. Een straaljager zette de achter volging in, maar moest deze wegens brandstofgebrek staken. Tenslotte stortte het toeristenvliegtuig na een honderd km. te hebben gevlogen, neer in een veld. Er vielen geen slachtoffers. De „Coleop", een Frans straal vliegtuig dat verticaal opstijgt, is zater dag tijdens een proefvlucht verongelukt en in brand gevlogen. De piloot, die was uitgerust met een valscherm voor gebruik vlak boven het aardoppervlak, sprong uit het toestel en ontkwam met lichte ver wondingen. Het ongeluk gebeurde in Melun-Nillaroche bij Parijs, toen de piloot, August Morel, poogde op ong. 70 meter hoogte over te gaan tot vliegen in ho rizontale richting. De zes ministers van Buitenlandse Zaken hebben de Italiaan P. Malvestitl benoemd tot voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal. Voorts besloten de ministers in de notulen te doen opnemen, dat de mandaten van de belde vlce-voor- zltters van de Hoge Autoriteit, de Ne derlander Spierenburg en de Belg Coppé, zullen worden verlengd. Jordaanse autoriteiten zün een actie tegen de communisten begonnen naar aanleiding van de ontdekking van ge heime stukken over de activiteit der com munistische partij. De Jordaanse bevel hebber in het Gebied van Jeruzalem deelde mee. dat er pamfletten waren gevonden, waarin op de communisten een beroep werd gedaan, een politiek van geweld te volgen. In de districten Jeruzalem en Hebron werden zaterdag vier verdachte personen aangehouden. Vertegenwoordigers van de werkge vers en werknemers der Amerikaanse staalindustrie zouden vandaag voor de eerste maal. in gezelschap van de federale bemiddelaar Finnegan, gemeenschappelük beraadslagen. De tiende wereldjamboree, gehouden aan de voet van de berg Makiling nabij Manilla, is zondag besloten met een de- filé, waaraan de achtduizend deelnemers uit de Philippijnen en de drieduizend padvinders uit 44 andere landen deel namen. Niettegenstaande periodes van slecht weer, die het terrein tot een mod derige brei maakten, en een tekort aan derige brü maakten, en een tekort aan schouwen de deelnemers de bijeenkomst als één van de meest geslaagde jamborees Het was de eerste maal dat men in een Aziatisch land büeenkwam. Keizer Halle Selassie van Ethiopië is zondag per schip te Lissabon aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Portugal. In het weekeinde zijn vier mensen om het leven gekomen tengevolge van nieuwe overstromingen in Pakistan. Door dat een rivier in de Pendsjaab bulten haar oevers trad. werd de stad SJeichoe- poera overstroomd. In West-Pakistan drei gen drie rivieren de Ravi,, de SJenab en de DJeloem opnieuw een waters nood te veroorzaken. In het begin van deze maand kwamen bij overstromingen in dit gebied en de omgeving van Ka- ratsji zeker tachtig mensen om het leven. Aartsbisschop Makarios heeft zondag „zekere kringen In Athenen verzocht de Cyprioten met rust te laten en. hen „on gehinderd door politici een nieuwe poli tiek te lat enopbouwen op de puinhopen van het koloniale bewind". De leider der Griekse Cyprioten beschuldigde genoem de kringen ervan, dat zü „de heilige strijd op Cyprus ten eigen bate trachten te gebruiken en dat zij tweedracht onder de Cyprioten willen zaaien". De aarts bisschop sprak tot een menigte van tien duizend mensen, die te Nicolaos, een dorp in zuid-west Cyprus, waren bijeengeko men. Een 200 Jongemannen in de Britse Midlands hebben zich verzekerd tegen het verlies van hun verloofden, doordat deze bij vakantie op het Europese vasteland vooral Spanje, Italië en Frankrijk worden gevaarlijk geacht! op een ander ver liefd worden en de verloving verbreken. De veriatenen krijgen dan duizend pond sterling uitgekeerd, d.l. ongeveer tiendui zend gulden. De Zwitserse socialisten zün erin geslaagd 63.732 handtekeningen te ver zamelen onder een petitie, waarin ge vraagd wordt om een volksstemming over de vraag of het Zwitserse leger met kern wapens moet worden uitgerust. Voor een dergelijk verzoek zijn 50.000 handtekenin gen nodig, zodat de weg voor een volks uitspraak over deze kwestie dus geëffend 6chynt te zün. per hele fles f 6.15 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz 18.50 Dingen van de dag. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsuitz.: De Zil vervloot. een spaarpotpourri met authen tieke Surinaamse muziek v.h. orkest Guyana. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gr. 20 30 Lekko. klankb. over zeesleepvaart. 21.00 Holland Festival 1959: Katja Kaba- nova opera. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 18.00 Orgelspel. 18.30 Friese uitz. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19 10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gr. 20.00 Idem. 20.30 Ravün, hoorsp. 22.00 Volk en Staat, caus. door prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst. 22.15 Pianorecital en sol. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 Voor de kinderen. VOOR DINSDAG 28 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven. caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubriek. Hoolbroei en hooiventllatie. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Bouwmij. 4.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Nieuwe Beestenmarkt 13: Receptie 40- jarlg bestaan café ,,'t Centrum". 35 uur nam. Sportpark Leidse Hout: Concours hlp- pique te 2 en 7 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30-8 u. nam. DONDERDAG Herengracht 26: Aandeelhoudersverg. NV Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zn. 10.30 uur voorm. ZATERDAG Kantine nieuwbouw Diaconessenhuls (Houtlaan)Afscheidsreceptie ir. J. J. G. van Hoek als directeur N.V. Wernink's Betonmü. 35 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: I'entoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.—5 uur nam zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 'szondags van 15 uur) t.em. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rüksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m 15 augustus) BIOSCOPEN Rex: „Tarzan in New York" (alle leeft.). Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De hond van de Baskervilles" (14 Jr). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „En 's avonds in de Scala" (alle leeft.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Grafin Marltza" (alle leeft.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrijheren van het woud" (alle leeft.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Te Leiden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Een onbewoonde villa te Caprigno Bergamasca bü Milaan, is door het gron dige optreden van een stel inbrekers in een puinhoop herschapen. Enige tijd ge leden ontdekten enige onbekenden, dat de villa verlaten was. Zij drongen binnen en namen enige kleinigheden weg. Toen dit geen moeilijkheden opleverde, kwamen zij terug en verdwenen met een wat gro tere bult. Zü zetten hun bedrijf voort, ook nadat alle meubels waren weggehaald. Geleidelük werden de ramen, het hout werk en zelfs de pannen van het dak ge stolen. Zaterdagnacht stortten de resten in. De politie is nu een onderzoek begon nen. Een bakkerij in Engeland gaat brood in vijf kleuren bakken in navolging van broodfabrieken ln Amerika, die zeggen dat sommige hulsvrouwen graag brood hebben in de kleur van hun tafellaken. Volgens het in Istanboel verschij nende blad „Imillltye" is generaal Kassein de premier van Irak, overwerk. Op last van zün artsen zou hij rust houden. In tussen zou generaal Ahmet Salih el Abdi als regeringsleider optreden. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Amus.muz. 14.45 Bariton en piano. 15.20 V. d. Jeugd. 16.20 Gram. 16.30 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 16.45 StTÜk- kwartet en klarinet. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.25 Gevar. muz. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Sociologie door prof. dr. J. A. A. v. Doorn. Tweede lezing: Positie en proble matiek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gev. muz. 19 45 Toneelbesch. 20.00 Nws. 20.05 Amus.muz. en koor 20.35 't Hart van Brabant, klankb. 2rJ35 Gram. 21.35 Jour naal. 21.50 Lichte iz. 22.10 De autorijles hoorsp. 22.30 Kmnerorkest. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 New York calling. 23.2224.00 Ork.conc. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- gegebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. of progr. v. d. Jeugd. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Nieuwe gr. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. of progr. v. d. Jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee. St.- Christoffel en de Chrlstoffélberg op Cura sao, door Frank Martinus. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Regerings uitz.: Nieuwe recreatie-mogelijkheden in Nederland, door B. M. v. Grlethuysen, hoofd onderafdeling Algemene Zaken en vrijetijdsbesteding v.h. ministerie van O.K.W. 18.30 V. d. leugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.00 SUS-actie. 21.30 Gram. 21.45 Vakantie - wetenswaardigheden2215 Radio Vatican a.vraaggespr. 22.25 Gram. 22.45 AvondgeBëH en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Pianorecital. 23.45—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Speelfilm 22.00 Sluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 13.40 Caus. 13 55 Cricket uitsl. 14.00 Radio-biografie. 15.00 Hoorsp. 15.30 Lichte muz. 16 00 Hersengym. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ope ra-muz. 19.30 Ork.conc. 20.40 Caus. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Twintig vragen. 22.15 Recital. 22.45 Parl.overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Harpspel. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v d. arb. 13.00 Cricket. 13.30 Nws. en lichte muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Pianospel. 14.30 Nws. en hoorsp. 15.00 Rep. 15.20 Dansmuz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16 45 Uitsl. races en orgelspel. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en samenzang. 18.00 Cricket. 18.35 Weer ber. en act. 1845 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22 40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Volksmuz. 14.00 Pianospel en liederen. 14.30 Orkest- conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17 20 Pianospel. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 21 15 Gram. 21.45 Nws. 23.30 Ork.conc. en sol. 24.00 Dansmuz. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12 05 Ork.conc. 13.35—14.10—14.40—17.00 Gram. 18.30 Idem. 19.16 Ork.conc. 20.00 Kamermuz. 21.50—22.45—23.13 Gr. 23.52— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.15 Planorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 12.55 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 ld. 14 50 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Fluit- en klavecimbelso nates. 17.45 Boekbespr. 18 00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Reisbelevenis sen. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Zangrecital. 22.5523.00 Nws. 484 ni. 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.20 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.45 Ork. conc. 15 3016.05 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 en 18.30 Idem. 19.30 Nws 20.00 Intern, zangfestival te Knokke 2100 Festival v. Bergen. 22.00 22.10 Vrije tijd. 22 55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S Q S rt a et s cS Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limiburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berhjn Frankfort Münohen Zlirich Genève Locarno Wenen Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon. zwaar bew. regenbui regenbui half bew. regen half bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen licht bew. zwaar bew. geh. bew. half bew. onbewolkt g.h. bew. lioht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt z zo 3 z 2 w.stil ozo 2 zzw 2 w.stll W .Stil wzw 3 nno 6 n 4 ono 1 n 4 o 3 w 4 w.stll w.stil zzw 1 o 2 w 3 wzw 2 wstll ono 2 ono 2 n 1 w-stil huw 0 22 16 0 24 15 0 24 18 3 24 13 0 26 12 0 27 14 0 28 14 0 27 15 0 30 15 0 30 13 0 17 0 28 15 1 22 14 0 28 15 2 25 14 0 27 17 0 28 15 0 30 17 0 30 19 0 30 14 0 27 20 0 26 17 0 32 16 0 20 13 0 28 12 0 30 13 0 28 15 0 28 16 0 28 17 0 32 32 20 0 28 18 0 35 19 0 32—0 17 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2