Nixon naar Leningrad vertrokken 11a een nuttig gesprek met Kroesjtsjef WEERBERICHT 115.80 Ondanks grote meningsverschillen verliep het onderhoud van heide kanten in een kalme sfeer Eisenhower en Herter werden terstond op de hoogte gebracht U verdient HERTER WERD IN BERLIJN BIJZONDER GUL ONTVANGEN Kans op akkoord zeer verminderd Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 JULI 1959 No. 29803 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, is hedenochtend met een Russisch passagiers vliegtuig uit Moskou naar Leningrad vertrokken, de eerste stopplaats op een reis van ruim 10.000 km. waarbij hij ook Nowosibirsk in Siberië en de industriecentra Swerdlofsk, Perwoeralsk en Belo- jarsk zal bezoeken. Bijna honderd journalisten reizen met hem mee. Als hij vrijdag in Moskou terugkeert, zal hij voor de televisie verschijnen, en weer besprekingen met Kroesjtsjef voeren. In Leningrad zal Nixon o.a. de in aanbouw zijnde atoomijsbreker „Lenin" bezichtigen. Gisteravond hebben vice-president Nixon en premier Kroesjtsjef gedurende vijf uur met elkaar gesproken. Zij spraken af thans geen commentaar op het gesprokene te zullen geven. Nixons verbindingsman voor perszaken verklaarde tegenover buitenlandse journalisten, dat de bespreking „openhartig, volledig en nuttig" is geweest. Nixon begaf zich na afloop van het onderhoud rechtstreeks naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur, waar hij president Eisenhower en minister van Buitenlandse Zaken Herter in telegrammen volledig verslag uit bracht over het gesprek met Kroesjtsjef. Nixons woordvoerder verklaarde nog: „Er waren natuurlijk grote meningsver schillen, doch de besprekingen zijn te allen tijde in een kalme stemming gevoerd". De woordvoerder zei verder dat er nog niets bekend is over een nieuwe ontmoeting tussen Kroesjtsjef en Nixon. Van Amerikaanse zijde werden de beraadslagingen, behalve door Nixon zelf, onder meer bijgewoond door Milton Eisenhower en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Thompson. Van Russische zijde waren aanwezig premier Kroesjtsjef, zijn eerste plaatsver vangers Mikojan en Kozlof, onderminister van Buitenlandse Zaken Koesnetsof en de voorzitter van het Russische staatscomité voor de ontwikkeling der culturele betrekkingen met het buitenland, Djoekof. Boottocht op Moskwa Premier Kroesjtsjef heeft zich giste ren gekeerd tegen de, volgens hem on juiste, wijze, waarop „zekere journalis ten" het gesprek tussen hem en vice- president Nixon op de Amerikaanse tentoonstelling op vrijdag j.l. hadden weergegeven. Zekere journalisten hebben ons on derhoud beschreven alsof wij ruzie hadden en elkaar beledigden. In feite hadden wij een vriendschappelijk ge sprek, zonder bitterheid", aldus de Sov- jetrussische leider. In de loop van de gedachtenwisse- ling, die hij gisteren in zijn landhuis op 35 km van Moskou met Nixon had, sprak hij verscheidene malen spottend over „de onderdrukte volkeren waar over in de V.S. zoveel wordt gesproken". Slechts twee journalisten woonden het gesprek bij. Vice-president Nixon had de nacht in het landhuis doorgebracht. Zijn gast heer en mevrouw Kroesjtsjef kwamen tegen de middag aan. In een opgewekte stemming werd het grootste deel van de middag besteed aan een boottocht op de Moskwa, aan de oever waarvan het landhuis in een pijnbos is gelegen. James Reston schreef vandaag in de „New York Times", dat Nixon naar Moskou was geko men met de vrees dat „Kroesjtsjef een wildeman" was, die niet voor een bezoek aan de Ver. Staten of een topconferentie kon worden uitnodigd. Nu is hij daar niet zo zeker meer van, aldus Reston. Over de ontvangst van Kroesjtsjef en zijn echt genote, zaterdagavond, in de Amerikaanse am bassade, schrijft Reston, dat Nixon met hen sprak over „Wanneer u naar de Ver. Statne komt. Droogte ten einde? Het KNMI deelt mee, dat een uit loper over de Noordzee van een ten noorden van IJsland liggend hoge- drukgébied, het iveerbeeld geduren de het weekeinde beheerste. Het weer was droogmet voor de vakan tiegangers ideale temperaturen, 22 graden aan de kust, 28 graden in het zuiden en oosten van het land. Tropische temperaturen, 30 graden en hoger, werden gemeld vanuit Frankrijk en Duitsland, terwijl ook Zuid-Ziueden en Zuid-Finland ma xima hadden van 25 tot 30 graden. Met het wegtrekken van het hoge- drukgebied boven de Noordzee en het naderbij komen van een oceaandepressie, waarvan het centrum vanmorgen voor de kust van Ierland was gelegen, heeft de weerstoestand boven West-Europa zich echter thans niet onbelangrijk ge wijzigd. Onweersstoringen aan de voorkant van de depressie brachten vrij uitgebreid regen in Engeland. Noordwest-Frankrijk en West-België. Ook in ons land vielen vanmorgen enkele plaatselijke regen buien. De depressie bij Ierland ver plaatst zich langzaam verder in de rich ting van Zuid-Engeland. In verband daarmede zal meer onstabiele lucht naar ons land stromen waarbij in de komende dagen het weer onbestendig zal blijven met af en toe regen of onweer en lagere temperaturen. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien en lagere temperaturen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JULI. Zon op 4.54. onder 20.38 uur. Maan op 0.00. onder 14.24 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 9.00 en 21.29 uur. Laagwater 4.29 en 16.51 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. „Laten we blijven glimlachen, anders zegt men dat wij ruzie hebben", zei Kroesjtsjef toen de twee officiële foto grafen een Rus en een Amerikaan foto's gingen maken. Gedurende de boottocht werd acht maal gestopt voor het begroeten van zwemmers. Dit ging dan als volgt. Kroesjtsjef wees iedere keer de zwem mers aan en zei: „Kijk, die gevangen mensen". Waarop de zwemmers riepen: „neen, neen. vrede en vriendschap". Dan zei Nixon in het Russisch ook „vrede en vriendschap", waarop Kroesjtsjef hem vriendschappelijk in de ribben porde en opmerkte: „Kijk, dat zijn nu uw gevangen mensen. U kunt zelf zien hoe gelukkig ze zijn". Nadat voor de achtste maal was ge stept om Russische zwemmers in de Moskwa te begroeten zei Nixon: „Weet u, mijnheer Kroesjtsjef, ik moet u be wonderen, u hebt nu voor de achtste maal laten stoppen. Ik moet zeggen dat u geen gelegenheid voorbij laat gaan om propaganda te maken". Waarop Kroesjtsjef antwoordde: „neen, neen. ik maak geen propaganda, dit is de waarheid". Zeventig baders in Japan verdronken Zesenzestig mensen zijn gisteren in Japan verdronken bü het baden of zwemmen in zee. Vier badgasten wor den vermist. De stranden in de buurt van Tokio werden door 700.000 mensen bezocht. Toen weer koers werd gezet naar het landhuis van Kroesjtsjef verklaarde Nixon: „Dit is een mooie dag geweest. Goed gezelschap, vriendelijke mensen, wat kan men meer wensen?" Lof voor Eisenhower Nikita Kroesjtsjef, de Russische pre mier, heeft zaterdagavond de „oprecht heid en beschaving" van president Ei senhower geprezen. Hij bracht een dronk uit op de Amerikaanse president en verzocht diens broer, Milton Eisenho wer, de groeten aan de president over te brengen. Vice-president Nixon zei te geloven dat het Russische volk, evenals het Amerikaanse, de vrede wil dienen. Hij is zich bewust van de grote problemen, die de beide landen verdeeld houden, maar is van oordeel dat alle voorwaar den voor vriendschap en een vreedzame samenwerking voorhanden zijn. als w mi reeds voor het najaar zo n chique, unl- grijze crombl demi koopt. Originele Schotse kwaliteit uit Aberdeen. Normale prijs 289.50; thans met 40% korting voorslechtsl 73.70 House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Mc Elroy is niet pessimistisch De Amerikaanse minister van Defen sie, McElroy verklaarde gisteren in een vraaggesprek voor de radio, dat de Russen „zeer weinig (minder dan tien) raketten" bezitten waarmee zij de V.S. kunnen bestoken- Hij voegde hieraan toe dat Amerika met zijn verschillende lange afstandsbommenwerpers, raketten, jachtbommenwerpers en andere wapens daar ruimschoots tegen op kan. Nixon naar Polen De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon. zal na zijn bezoek aan Rusland een bezoek van twee dagen aan Polen brengen. Hij zal op 2 augustus in Warschau aan komen en worden vergezeld door admiraal Rickover, atoomdeskun dige bij de Amerikaanse Marine die in de omgeving van Warschau ge boren is. Dat Nixon in de gelegenheid is Polen te bezoeken vindt zijn oor zaak in het feit dat de Russen hem niet toestaan de thuisvlucht over Siberië te maken. Derhalve heeft hij enige tijd over voor zijn terugkeer naar Washington. Het is nog niet bekend of hij een bezoek aan West-Berlijn en Genève zal brengen. De Poolse president heeft Nixon uitgenodigd voor dit bezoek aan Polen, dat volgens de bekendma king gelegenheid zal bieden voor een uitwissling van meningen tus sen Nixon en Poolse leiders. Nadat Polen in 1956 onafhanke lijker van de Sovjet-Unie was ge worden .hebben de V.S. dit land sinds 1957 opgenomen in de reeks staten die zij hulp verlenen. Deze steun, tot dusver ter waarde van 243 miljoen dollar, betreft voorna melijk landbouwoverschotten. Po len is het enige communistische land dat Amerikaanse steun geniet op grond van het program voor hulp aan het buitenland. Sterk stijgend aantal afbetalingsovereenkomsten De Staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het twaalfde verslag over de tenuitvoerlegging van de wet houdende een tijdelijke regeling be treffende afbetalingsovereenkomsten. Het blijkt, dat in het eerste kwartaal van 1959 ten opziohte van het eerste kwartaal van 1958 over de gehele linie van een in doorsnee belangrijke stijging kan worden gesproken bij alle ver strekkers van afbetalings- en consump tief geldkrediiet. Dit is de 22-jarige mejuffrouw Akiko Kojima, die in Long Beach in Californië als Miss Japan de strijd in ging naar de titel van mooiste van de wereld, en de strijd inder daad als Miss Universe volbracht Bliksembezoek aan frontstadwerd een demonstratie van uil tot zelfstandigheid (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter heeft zaterdag van 's ochtends elf uur tot des middags vijf uur vanuit Genève een bliksembezoek gebracht aan West-Berlijn. Hij wilde zich op de hoogte stellen van de situatie in de stad en van de onbedwing bare geest van zijn bewoners, zo zei hij. In feite demonstreerde Herter met dit bezoek de Westelijke verbondenheid met West-Berlijn, waar de laatste dagen een zekere ongerustheid was ontstaan naar aanleiding van geruchten over al te grote Westelijke bereidheid tot concessies aan de Russen inzake de Westelijke positie hier. De minister beves tigde daarentegen de veiligheidsgaranties van de Westelijke Grote Drie voor de stad. John Foster Dullesallee eerbetoon voor voorganger De Westberlijnse regering zelf had een complete demonstratie van Herters slechts zes uren durend bezoek gemaakt: burgemeester Willy Brandt was er extra voor uit zijn vakantie-oord in Beieren gekomen, vele ambtenaren en kantoor bedienden hadden om tien uur vrij ge kregen en men had in een oproep de Berlijners openlijk gevraagd Herter toe te juichen. Dit alles bleek zaterdag niet voor dovemansoren gezegd: niet minder dan 12.000 mensen begroetten Herter op stormachtige wijze op het Westber lijnse vliegveld Tempelhof, toen hij daar arriveerde. Langs de straten naar het stadhuis stonden tienduizenden West- berlijners de Amerikaanse minister toe te juichen, toen deze in de Westberlijn se „staatskaros" (een grote personen auto). na begroet te zijn door Brandt en de Westduitse minister voor Alduitse Zaken, de Berlijner Lemmer, het vlieg veld verliet. Daarna vuurden Ameri kaanse tanks begroetingsschoten af, presenteerden Amerikaanse soldaten het geweer, waren er Franse, Ameri kaanse en Britse generaals en diploma ten, kortom Herter kreeg bepaald de ge legenheid te zien hoezeer men zijn de monstratief kort bezoek aan West-Ber lijn op prijs stelde. Herter stelde overigens zijn bezoek ge heel in het teken van de verantwoorde lijkheid van de vier grote mogendheden (Engeland, Frankrijk. Amerika en Rus land) voor Berlijn. Vandaar niet slechts zijn gesprekken met de Westberlijnse regering, maar vooral ook met de Ame rikaanse militaire vertegenwoordiging in de stad. Vandaar ook de bewuste be scheidenheid van de Bonner regerir^. - instanties, die niet de indruk wilaen wekken, dat zij met Herter maar dat in de eerste plaats Herter en de Ameri kaanse militaire vertegenwoordigers hier een verantwoordelijkheid hebben liggen. In dit kader paste ook Herters eveneens demonstratieve autorit vlak langs de grenzen van communistisch Oost-Berlyn. De opzet van dit alles is volkomen geslaagd, nog temeer daar de Westberlijnse bevolking het hare tot de geestdriftige ontvangst bijdroeg. Toegejuicht werd Herter vooral ook toen hij op plechtige wijze de Zelten- allee omdoopte in John Foster Dulles allee, waarmee de verbondenheid van West-Berlijn met de overleden voor ganger van Herter werd getoond. „Binnen enkele maanden" De Franse premier Debré heeft gis teren in een toespraak tot een besloten vergadering van de parlementaire frac tie van de Gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek" verklaard: „Frank rijk zal binnen enkele maanden, wan neer het Franse leger met atoomwapens zal zijn uitgerust, een grote moderne natie zijn". Terwijl Berlijn in het brandpunt staat van de internationale politieke activiteit, geniet burgemeester Willy Brandt met zijn echtgenote van een vakantie in Beieren. De discussies over de status van zijn stadsdeel spelen zich nu toch op hoger niveau en in Zwitserland afl Nu en dan een nederlaag" President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren in Alexandrië verklaard, dat Israël in 1956 in het gebied van Sinai geen enkele slag heeft gewonnen. „Wij wachten op de beslissende slag", zo riep Nasser uit. Volgens hem had Egypte drie jaar geleden zowel Israël als Engeland en Frank rijk verslagen. Als Egypte „nu en dan" een nederlaag had geleden, was dat een gevolg geweest van ver raad Nasser sprak ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden het Suezkanaal werd genationaliseerd. Nasser verklaarde dat in 1960 zou worden begonnen met de vervaardi ging van een Arabische tank. Voorts zou de V.A.R. waarschijnlijk binnen twee of drie jaar in staat zijn alle wapens voor haar leger zelf te ver vaardigen. Amerika terug naar hardste standpunt (Van onze reisredacteur W.L.Brugsma) Genève, 27 juli Een ernstig me ningsverschil tussen Engelsen en Amerikanen heeft een verwarde si tuatie geschapen op de Geneefse ministersconferentie, juist op het moment, dat na alle moeilijkheden het silhouet van een beperkte over eenkomst zich begon af te tekenen. De Amerikanen zijn dit weekeinde zonder enige voorafgaande waar schuwing teruggekeerd tot het hardste standpunt, dat zij in Ge nève hebben ingenomen. Zij hebben doen weten, dat zij de volgende eisen voor een topconferentie stellen: a) een volledige overeenkomst over een interim-regeling voor Berlijn moet nu in Genève worden bereikt en de Russen moeten de koppeling tussen zo'n regeling en de door hen geëiste alduitse commissie verbreken; b^ de Russen moeten een verklaring af leggen, dat de Westelijke rechten in Berlijn ook na afloop van een inte rim-regeling gegarandeerd blijven. De Amerikanen verklaarden dat zij, als de huidige impasse voortduurt, prefereren de conferentie tot septem ber of oktober te verdagen. Aangezien deze eisen voor de Sovjet- Unie onaanvaardbaar zijn, ziet het er voor de Geneefse conferentie uiterst somber uit, als de Amerikanen er aan vasthouden, en de Britten, die vol goe de moed waren over een mogelijk ak koord, lieten vanochtend de hoofden hangen. Wat de reden van de verhar ding in het Amerikaanse standpunt kan zijn, was niet helemaal duidelijk. Men vermoedt nieuwe instructies uit Wash ington en neemt tevens aan. dat Herters bezoek aan Berljjn van zaterdag j.l. het denken van de Amerikaanse minister sterk heeft beïnvloed. Gisteravond dineerden Lloyd, die zo juist uit Londen terug was gekeerd, en Herter samen in een blijkbaar vergeefse poging om hun standpunten weer in overeenstemming te brengen, hoewel zij tot diep in de nacht praatten. De met optimisme tegemoet geziene lunch van Lloyd en Gromyko, de bijeenkomst der Westelijke ministers en de daarop vol gende thee der Grote Vier van heden zullen onder deze omstandigheden zeker geen resultaten kunnen afwerpen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1