SANDEMAN „Prullemaiid-ogen" in Baltimore zorgen voor alle verkeerslichten Sublieme film over liet leven van mens en dier in Belgische Kongo W I fHf VAN DEZE WEEK: SCOTCH WHISKY n Geweldig elektronisch brein is dag en nacht in werking Tuil)kermis in „Westerkwartier" Oecumenisch jongerencongres in „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest Er zijn 66 deelnemers uit 13 landen Kerkelijk Leven DE VRIJHEREN VAN HET WOUD Onschatbaar document over de natuurgeheimen aan de rand en in het hart van het oerbos Opgericht 1 maart I860 Zaterdag 25 juli 1959 Tweede blad no. 29804 (Van onze Amerikaanse correspondent) Baltimore is, ruim genomen, een stad met één miljoen zevenhonderd duizend inwoners. De straten in de binnenstad zijn vrij smal en enkele jaren geleden was het een vervelend karwei om onderweg van Washington naar New York dat centrum, van Baltimore door te komen per auto. Sedert anderhalf jaar is dat geen probleem meer: het voortvarende stadsbestuur van Baltimore heeft een tunnel laten aan leggen onder de haven en men kan zijn rijtijd van Washington naar New York met ongeveer een half uur bekorten door van deze tunnel gebruik te maken alsmede van de prachtige verkeerswegen, die men om Baltimore heen heeft aangelegd. Men betaalt voor deze expres omweg 40 cent extra, maar men behoeft dan ook voor geen enkel verkeerslicht meer te stoppen. Voor Baltimore zelf had zulks het voor deel, dat het verkeer in de binnenstad 30 percent minder druk werd! AANBESTEDING VERFWERKEN Gisteren vond een openbare aanbe steding plaats van het verrichten van verfwerken aan bruggen en het carbo- llneren van bij deze bruggen staande remmingswerken en stootpalen. Er werd als volgt ingeschreven: firma J. G. Ver laat. te Kamerik, voor f. 19.997; firma M. Schrage, te Zwolle, voor f. 19.500; firma W. van der Kooy, te Rotterdam, voor f.12.150. Mooi, maar duur Verkeers-verbeteraars kunnen in Ame rika echter slechts heel kort op lauwe ren rusten. Overal neemt het aantal auto's smel toe en bijna overal groeit de bevolking van de steden bijzonder sterk. Al heel spoedig na de opening van de haventunnel klaagde men weer steen en been in Baltimore's centrum. Henry A. Barness. Baltimore's ener gieke verkeersleider (een baan waarmee hij 18.000 dollar per jaar verdient) be sloot een systeem in te voeren, dat men het modernste van het modernste kan noemen en dat de stadvier en een half miljoen dollar kostte. Centrum van het systeem is een ge weldig elektronisch brein. Dit mecha nische hersenwerk beslist om de zes mi nuten, dag en nacht, of Baltimore's ver keerslichten wel zo gunstig mogelijk zijn afgesteld. Bat elektronisch brein heeft zijn „ogen" overal in de stad. Stel bijvoorbeeld, dat het verkeer in Charles-Street, een van de hoofdstra ten, op een gegeven tijdstip veel druk ker aan het worden is. Boven die straat hangen dingen, die zo op het eerste ge zicht op een soort prullemanden lijken, maar in feite zijn dat „ogen", die tel len hoeveel auto's onderlangs schieten. Het ontgaat natuurlijk niet aan deze ogen, dat er ineens veel meer auto's door de straat komen en zij rapporte ren dat aan het centrale hersenwerk. Op grond daarvan besluit het breirf om de lichten, die het verkeer doer Char les-Street regelen, langer groen te laten blijven. Het verkeer dat deze straat wil Mulo - diploma's Voor het Mulo-diploma A zijn ge slaagd de dames: M. Chr. Noort, Kat wijk aan Zee; L. C. v. Staveren, Leider dorp; J. J. Benschop, Noordwijk; J. Mühl, Bodegraven (m>; H. Mulckuijse, Bodegraven (m); Ch. Henzen, Leiden (m); G. L. Rettberg, 's-Gravenhage; J. Jongbloed, Zoeterwoude; A. Douwes, Leiden (m)J. J. v. d. Linden, Voor schoten (m); E. L. Prudhomme v. Reine Voorschoten; W. K. Slooff, Hilversum en de heren: G. Verbeek. Leiden; P. J. Heijkoop, Leiden; H. H. Horz, Oegst- geest; F. Noordhoek, Bodegraven (m); C. H. Witte, Leiden (m). De kandidaten achter wier naam (m) staat, slaagden bovendien voor het mid denstandsdiploma. Afgewezen 10 kandi daten. Dr. P. H. Pott gaat naar Liberia Dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Lei den zal door de UNESCO worden uitge zonden naar Liberia om de regering van dat land van advies te dienen bij de organisatie van musea. De heer Pott zal op 2 augustus naar Monrovia vertrek ken en wel voor een periode van ruim vijf weken. Onlangs hebben enige Liberiaanse stu denten in het Leidse museum een oplei ding voltooid welke er opgericht was, de museum-inrichting in Liberia ter hand te kunnen nemen. Afscheid L. N. J. Baljé VAN STED. LICHTFABRIEKEN Na een diensttijd van circa 39 jaar heeft de heer L. N. I. Baljé, chef van de afdeling kabelnet-stad, bij de Sted. Lichtfabrieken, dit bedrijf gisteren met pensioen verlaten. De heer Baljé werd iA de directiekamer ontvangen door de directeur, ir. Y. Yke- ma en op waarderende wijze toegespro ken. Spreker dankte de heer Baljé voor de vele diensten door hem verricht in het belang van het bedrijf en voor de prettige wijze waarop de scheidende functionaris steeds met hem had sa mengewerkt en wenste hem nog vele goede pensioenjaren toe. Vóór deze ontvangst werd de heer Baljé, overeenkomstig zijn wens, alleen in een kleine kring van naaste medewer kers toegesproken en werd hem een ca deau overhandigd als aandenken aan de tijd by de SLF doorgebracht. Ook de Personeelsvereniging liet zich bij dit afscheid niet onbetuigd en bood een geschenk aan. De heer Baljé dankte allen hartelijk voor de ondervonden sa menwerking en voor de betoonde be langstelling by zyn vertrek. LEGERMUSEUM „GENERAAL HOEFER" In het vandaag versohenen jaarver slag van het Nederlands Leger- en Wa penmuseum „Generaal Hoefer" wordt er o.m. op gewezen, dat in 1958 weder om aan de verzameling een belangryke uitbreiding kon worden gegeven. Zo is ti.v. de collectie gouden, zilveren en bronzen medailles „voor trouwen dienst" thans geheel compleet. Door aankoop kwam het museum in het bezit van een zeer bijzonder buskruitproefapparaat uit het jaar 1738. Een schenking van het Ministerie van Oorlog bracht het museum in het bezit van alle kleding en uitrustingsstukken, alsmede de draagbare wapens, zoals deze thans door leden van de Kon. Land- en Luchtmacht worden gedragen. Ook het schilderijenbezit werd wederom uitge breid met werken van Nederlandse kunstschilders en van de Franse kunst schilder D. Beauquesne. Voorts kon een belangryke uitbreiding worden gegeven aan de collectie wapentuig- In totaal brachten het vorig jaar 9677 personen een bezoek aan het museum. kruisen moet nu dus langer wachten. Moet het verkeer door Charles-Street nog meer bespoedigd worden, dan kan het hersenwerk een nieuwe stelregel in voeren. Alleen indien er bij een zij straatkruising een auto staat te wach ten om Charles-Street te kunnen over steken, zal het licht nu en dan veran deren. Staat er geen auto, dan blijft het licht voor verkeer in de lengte van „Charles" voortdurend groen. De ma chine heeft natuurlijk ook ogen om te kijken, hoe het staat met het verkeer in die dwarsstraten Wat een hersens! Deze super-ver keersagent kan alle belangrijke straten tegelijk in het oog houden en kan snel ler dan enig mens beslissingen nemen om opstoppingen weg te werken. In sommige steden worden de tijden van de stoplichten veranderd op spitsuren, gedurende de nacht, enz. Maar Balti more's verkeersleider acht dat nog maar een primitieve methode. Zijn dure ma chine reageert ook op de verkeerssitua tie .wanneer er bijvoorbeeld extra veel auto's door bepaalde straten gaan om dat er een sportwedstrijd begint. Zou er een busstaking zijn, dan „zien" de prul Iemand-ogen dat ook terstond, enz. Alleen wanneer er iets mis gaat met de elektriciteit raakt het wonderbrein tijdelyk „buiten kennis". Verlaagde prijs: f 13.65 VERKRIJGBAAR BIJ UW WIJNHANDELAAR-SLIJTER Leidse bloemenweek Het programma voor de Leidse bloe menweek, welke dinsdag a.s. aanvangt, ziet er als volgt uit: Dinsdagavond (half acht) groot kinder bloemencorso met meer dan 1000 deel nemers met bloemen, versierde steps, kinderfietsen e.d. Route: Kaasmarkt, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, Gangetje, Botermarkt, Stad huisplein. Woensdag 29 juli, aanvang 2 uur groot concours-hippique op het terrein van de Leidse Hout, georganiseerd door de Ne derlandse Hipp. Sportbond. Vrijdag 31 juli, bloemenwandelmarsen Om twee uur voor kinderen en om 5 uur voor volwassenen (15 km.) Aanmel den by C. A. J. van Latesteyn, Ooster straat 11a, te Leiden. Zaterdag 1 augustus: Rynsburgs bloe mencorso. Vertrek Rynsburg 2 uur: aankomst Leiden ca. 3.45 uur. De route van dit corso is gelyk aan voorgaande jaren. Vanaf het viaduct Rijnsburgerweg wordt het corso voorafgegaan door de kinderdrum- en doedelzakband „De Scotjes" uit Tilburg. Snelbeeldcamera Russische technici hebben een film camera geconstrueerd waarmee men honderd miljoen opnamen per seconde kan maken. De camera is uitgerust met een lens die uit een groot aantal af zonderlijke elementen bestaat en een stelsel van draaiende spiegels. Dat de belangen van de kinderen van óe Speeltuinvereniging „Westerkwartier" bij het huidige bestuur in uitstekende handen zijn moge blijken uit het feit, dat er direct na de opening van de nieu we speeltuin in april j.l. nieuwe plan nen werden beraamd om te komen tot de aanleg van een rolschaatsbaan, een vyver en de nodige tuintjes ter verzor ging door de kinderen zelf. De rol schaatsbaan werd primair gesteld en om voor de aanleg de nodige gelden te krij gen opende de voorzitter van „Wester- kwartier", de heer A. v. Polanen, gister avond een groots opgezette tuinkermis, die gezien de grote belangstelling van de buurtbewoners, zeer zeker aan het ge stelde doel zal beantwoorden. Tegen een redelyke vergoeding kon den mooie pry zen worden gewonnen als men geluk had bij het ballengooien, buksschieten, pijlenwerpen, hengelen, rad van avontuur en tal van andere bekwaamheidsproeven of geluksspelen. In de loop van de avond gaf wethou der mr. J. Drijber, van zyn belangstel ling blijk en nam actief deel aan ver schillende behendigheidsproeven. Ook de dansliefhebbers waren niet vergeten en de dansvloer was dan ook steeds vol met paren, die de kans op een mooie prys niet wilden missen. Als de verwachtingen van de heren Van Polanen, Crama, Sliggers en Pom- mer, bestuurders van Westerkwartier worden beantwoord en de tuinkermis brengt f. 1000 op - het benodigde be drag - dan zal de jeugd in „Westerkwar tier" binnenkort een rolschaatsbaan ry- ker zijn. Dat de Buurtcommissie ook de ouden van dagen en de invaliden uit „Wester kwartier" een groot genoegen doet met de gebruikelyke middagtocht per auto bus, biykt uit het feit, dat zich voor deze tocht tot heden al 120 deelnemers (sters) hebben aangemeld. Ook hedenavond van 7-11.30 uur is het nog tuinkermis in „Westerkwartier". Voor de achtste maal wordt in het kasteel Oud-Poelgeest te Oegst geest een Oecumenisch Europees Jeugdcongres gehouden. Donderdag in de loop van de avond zijn de deelnemers aangekomen en nadat gistermorgen tijdens een huisdienst in de kapel van het kasteel het congres officieel begonnen was, werd gistermiddag de eerste inleiding gehouden. Er bestaat dit jaar veel belangstelling gres en komt opnamen maken van een voor het congres en in totaal zyn er 66 rondetafelgesprek dat zal dienen als aanloop van de uitzending ter gelegen heid van de verjaardag van Prinses Irene. Er worden tydens het congres ver scheidene inleidingen gehouden, terwyl eveneens ruim tijd is gelaten voor ont spanning en zelfwerkzaamheid der deel nemers. Er staan o.m. bezoeken aan Kat- wyk of Noordwyk en het Europoortpro ject op het programma. deelnemers, die uit dertien landen ko men. Zy komen o.m. uit Oostenryk, De nemarken, Ierland, Schotland, Noor wegen, Spanje en Zweden. De groep Franse jongeren is dit jaar voor het eerst verheugend groot, terwijl de deelnemers uit Scandinavië dit jaar voor het eerst aanwezig zyn. Er is één deelnemer uit de Verenigde Staten. Het doel van de conferentie is dat jongeren uit Europa met elkaar in aan raking komen en eikaars gedachten le ren kennen op het oecumenisch en Euro pees vlak. Direct resultaat behoeft men niet te verwachten van een dergelijk congres, maar het onderling contact en het on derling begrip zijn zeer belangryke fac toren in de huidige wereld, waarin inter nationale samenwerking zo sterk naar voren komt. RADIO-UITZENDINGEN Het congres duurt tot 3 augustus en op 2 augusus wordt er in de Pauluskerk te Oegstgeest een kerkdienst gehouden onder leiding van ds. J. M. Hoekstra, vormingsleider van Oud Poelgeest. Deze dienst zal worden uitgezonden door het IKOR, het Interkerkeiyk Overleg in Radio-aangelegenheden. De Wereld omroep is ook geinteresseerd in dit con- NED. HERV. KERK: Beroepen door de generale synode als pred. voor buitengew. werkzaamh. H. B. v. d. Steen, kand. te Utrecht. Bedankt v. Waddlnxveen (vac. J. v. d. Haar) D. v. d. Ent Braat te Elspeet. CHR. GEREF. KERKEN: Beroepen te Nieuwpoort F. v. Zonne veld. kand. te Bussum. LUXOR Na het zien van deze verbazingwekkend-knappe film over het leven van mensen en dieren in de Belgische Kongo iveet men waarlijk niet waarvoor men meer respect moet hebben: voor de overrompelend mooie kleuren, waarin oerwoud en savannen in glorieuze schittering werden vastgelegd of voor het bewonderenswaardige geduld, waarmee de intimiteit van dit brok ongerept leven als het ware werd betrapt. Ander half jaar lang heeft een uitgebreide ploeg van wetenschaps- en film mensen, in opdracht van de Wetenschappelijke Internationale Stichting onder erevoorzitter schap van Koning Leopold, gezwoegd om het dagelijks én nachtelijk leven in deze magistrale natuur te verfilmen. Het resultaat grenst meermalen aan het ongelooflijke: hier werd een prestatie geleverd zoals maar zelden tot stand komt. De grootste gevaren waren voor de taai- volhoudende camera-lieden geen belemmering om een onschatbaar document te vervaardigen van wat er zich zoioel aan de rand als in het hart van het oerbos afspeelt. Briljant resultaat va ii taai geduld Er zijn al heel wat films gemaakt zuiver documentaire zowel als speel films die een boeiend beeld geven van dieren als olifanten, leeuwen, gi raffen, antilopen enz. Dit werk onder scheidt zich echter, en met ere, van vroegere produkten door de grote aan dacht. welke besteed is aan byv. nijl paarden, hyena's, gorilla's(!), tal van Eén van de pygmeeën in noordoost- Kongo in de opwinding van het slaan op de trom. de mooiste en veelal onbekende vogels, zeer schuwe dieren als de okapi en de blauwe bospauwen. Bovendien slaagde de expeditie erin de pygmeeën tot me dewerking te bewegen en hun dansen en riten, hun jacht op vis en op wild in beeld te brengen en daarvan een zó meeslepend geheel te maken, dat men dit werk gaarne nog eens zou willen zien. Dank zij die inboorlingen werden vogels verfilmd, die anders nooit te zien zouden zyn geweest. Zy verdwe nen nameijk op slag als een lid van de expeditie de uitkijkpost betrad en zij keerden pas terug als hij wegging.. De pygmeeën deden de filmmensen echter een alleraardigste truc aan de hand: voortaan gingen drie man naar binnen, waarna er even later twee weer weggingen. De dieren dachten, dat „de mens" nu verdwenen was en keerden terug, onbewust van het feit. dat zy toch werden verfilmd. Verbazingwek kend zyn de beelden uit het familie leven van de gorilla's, zeer gevaarlijke dieren, die niettemin dank zij de hel denmoed van de technici een deel van hun verborgen leven moesten prijs geven. De visarend in de lucht, de schub- dieren en miereneters op de grond, de wandelende takken en kameleons ln de stilte van het woud. het zyn maar een paar uit de eindeloze reeks dieren, die in de zeer fraaie en natuurlyke kleuren van Eastman color op het brede doek aan de toeschouwer voorby trekken. Met eerbiedwekkende volharding wisten de cameramensen tal van uiterst in tieme gedragingen van weinig of niet bekende dieren te verfilmen. En dat alles tegen de achtergrond van een na tuur, zo monumentaal als men zich nauwelijks kan voorstellen. Voeg daar by de interessante beelden uit het le ven van de zwarte mensen, die het ge bied in het noord-oosten van de Kongo bevolken (de „vryheren van het woud") en men krijgt een film. die waarlyk de stoutste verwachtingen overtreft. Deze wonderlijke pracht van een stuk onbe kende schepping moet iedereen gaan zien! -Sfi. AaL JSL^i J.V.BL L7 ij ..I iiiiii „De hond van de Baskervilles" Griezelschepjes er boven op! Trianon Het mysterie van ,,De hond van de Baskervilles", een der meest beklemmende detec tive-stories van de op dit gebied meesterlijke schrijver Conan Doyle, met de alles oplossende Sherlock Holmes in het centrum, heeft van de prille jeugd af, diepe indruk op ons gemaakt. Wélk een fantastische vertelling, wélk een boeiende inhoud, wélk een spannin, tot het laatste mo ment toe! Wat speelt zich af in en rond het kas teel der Baskervilles, waarvan de man nen te lijden hebben onder de vloek van een hunner wreedaardige voorvaderen? Is de gruwelyke hond - ja, van wie? - die de dood van sir Charles Baskerville op zyn geweten heeft, realiteit of legen de? En zal ook de laatste afstammeling van het gevloekte geslacht, het offer van die reusachtige hond met zyn fosforise- rende ogen worden? Zie: alle figuren uit het boek komen hier tot leven. In sommige gevallen heeft de regis seur zijn eigen fantasie rijkelyk vry spel gegeven en ze anders doen uitval len, dan in het boek zélf. Maar toch: daar zijn sir Henry Bas kerville, dr. Mortimer, de butler Barry- more en zijn vrouw, de ontvluchte ge vangene Selden, de geestelyke van het dorp en de Stapletons, vader en dochter hier, broer en zuster in het boek. Zy spelen ieder hun belangryke rollen in dit tot het einde toe verrassende ver haal. Daar zijn vóór allen Sherlock Hol mes en zyn getrouwe helper dr. Watson, die waarlyk veel gelyken op de figuren, gesproten uit Conan Doyles geest, typisch Engels! Er is wel wat wonderlyk met het boek omgesprongen, de liefde moest een extra grote plaats krijgen, maar daartegenover staan ook vele verant woorde scènes. Dat Stapleton echter een joviale „vlindervanger" is, blijkt uit niets De mythe van de helhond uit vervlo gen eeuwen wordt hier gebruikt om te trachten ook de laatste Baskerville uit de weg te ruimen. Daar op de heide spelen zich angst aanjagende dingen af, waarover wy niet zullen uitweiden, omdat wij U liever in het onzekere laten. Natuurlijk brengt de deducerende Sherlock Holmes ze tot oplossing! Er gaat dan ook een zucht van ver lichting op wpnneer de raadselen zijn „WAT ZIJN WE AAN HET DOEN?" De eerste lezing is gistermiddag gehou den door mr. P. Ver Loren van Themaat, een van de negen directeuren generaal van de EEG te Brussel, die tot onder werp had „Wat zyn we aan het doen in Eüropa?". Hij schetste daarby de ont wikkeling van de verschillende Europese organen en legde vooral de nadruk op de noodzaak tot samenwerking. Een verdeeld Europa zal het nimmer kunnen volhouden tegen Rusland, dat in enkele jaren tyd zyn produktie met 67% opvoerde. De landen van de ge meenschappelijke markt verhoogden hun produktie in datzelfde tijdvak met 47%, waarby men echter wel moet bedenken dat het peil van de produktie in 1953, het jaar van uitgang, in Europa veel hoger lag dan in Rusland. Toch tonen de cyfers wel aan dat men terdege rekening dient te houden met de kracht van Rusland. Spreker ging verder nog in op tal van problemen, die zich regelmatig voor doen bij de éénwording van Europa. Brengt de economische éénwording reeds tal van problemen mee. de poli tieke éénwording is nog oneindig veel moeilijker, waarby vooral Finland en Oostenryk, gezien hun vredesverdrag, in een zeer moeiiyke positie verkeren. Met nadruk wees spreker erop dat men open oog moet hebben voor de problemen, die er thans zyn en dat men daarby niet al leen Europees moet denken, maar we- reldwyd. TAL VAN ASPECTEN Op deze inleiding volgde 's avonds een uitgebreide gedachtenwisseling, hetgeen eveneens het geval zal zijn by de volgen de inleidingen, waarby niet alleen gelet zal worden op de economische en poli tieke aspecten van Europa, maar bijv. ook op de culturele ontwikkelingen, waarover de heer D. W. Rollmann uit Duitsland zal spreken, en op de vernieu wende functie van de oecumene voor Europa, waarover de heer J. Jousselin uit Frankryk een inleiding zal houden. Gezien de prettige stemming, die reeds gisteren heerste in Oud Poelgeest kan men ervan overtuigd zyn dat dit een goed congres zal worden. Advertentie llllllllllllllllllllllllllllllllllli;illlll!lllllll||||||||llll!llllllllllll!llllllll||||||||| geweken en Holmes en Watson weer op hun gemak in him ouderwetse kamer in Bakerstreet teruggekeerd zyn. De liefhebbers der Sherlock Holmes- boeken kunnen het hart ophalen! Zij bewonderen ook nu hun geliefde detective om zijn vernuft en de zeker heid, waarmee hij het mysterie tot klaar heid brengt. Maar vóór het zover is, heeft U intens meegeleefd met gebeurtenissen op een mistige heide, zoals alleen een sir Ar thur Conan Doyle dit spitsvondig kon verzinnen Temeer: nu er wat extra-griezelschep jes bovenop gelegd zijn! „Grafin Maritza" Vrolijk muzikaal schouwspel Lido Nog maar kortgeleden heb ben wy naar aanleiding van de verto ning van „Der Zarewitsch" in hetzelfde theater opnieuw onze bezwaren naar vorgen gebracht tegen de verfilming van een bekende operette. Het accent komt dan veel te sterk te liggen op het verhaaltje, meestal een toonbeeld van onbenulligheid. En dit bezwaar geldt ook voor Emmerich Kalmans „Grafin Maritza", die thans in filmvorm ver toond wordt, al moeten we er direct aan toevoegen, dat regisseur Rudolf Sohünd- ler een aanvaardbaar compromis heeft gevonden. Zeker, het hoofdmotief, de romance tussen de levenslustige gravin en haar serieuze rentmeester loopt als een rode draad door de vertoning. Daar door krygen Christine Görner en Ru- dolf Sohock wel de gelegenheid Kal mans melodieuze aria's en duetten alle recht te doen wedervaren, maar de re gisseur heeft de geringe acteurtalenten van de zanger goed onderkend en hem derhalve niet meer in het beeld ge bracht dan strikt noodzakelijk. Veel meer nadruk legt hy op de bij personen- en zaken, zoals de dwaze liefdesgeschiedenis tussen Lisa. het zusje van de rentmeester, en de kolde rieke Koloman Zupaw in welke rol men de dolle Gunther Philipp ziet rondhup pelen. Voorts zet hy de schijnwerpers na- drukkelyk op Hans Moser als de ko- misohe huiskneoht Ferdinand en op Kurt Grosskurth als de kostelijke aan bidder-buurman Dragomir. Tenslotte toont Sohündler een aantal wervelende, kleurrijke dansen en bal letten. waarna de vooral na het jongste Eurovisie songfestival ook in ons land bekende Duitse tweeling Alice en Ellen Kessler alle eer inlegt. Door al deae factoren is „Gr&fin Ma ritza" een gezellig, vrolijk en aantrek- keiyk muzikaal schouwspel geworden dat met werkelijke film niet zoveel te maken heeft, maar prettige kost vormt voor onze vakantietijd. UnJ Abends in die Scala Uitstekende show met Caterina Valente CASINO Catertne Valente! Zoals goede wyn geen extra krans behoeft, zo behoeft ook deze veelzydige voormalige circusartieste geen nadere aankondiging meer. Velen kennen haar reeds. Zij, die haar nog nimmer gezien hebben, kun nen dit verzuim deze week goedmaken in het theater aan de Hogewoerd. Zy zullen ongetwijfeld ook in de ban ko men van dit veelzydig talent. Weer wervelt zij als een verfrissende wind door een leuke showfilm. Zij danst, zy acteert, zy zingt enzy imiteert. Dat laatste op een waarlyk voortreffe- ïyke wijze. Het is niet de eerste maal, dat deze genoeglijke en levendige film in onze stad draait. Maar zelfs degenen, die haar toen gezien hebben, zullen zich opnieuw kunnen vermaken met de ge schiedenis van het jonge, onbekende zangeresje, dat in de plaats moet tre den van een vermaarde, maar nog nooit aanschouwde, radiozangeres. Tarzan in New York Natuurmens in de stad REX Johnny Weismuller weer in zyn oude, vertrouwde rol, n.l. als de onverschrokken natuurmens Tarzan, trouw terzijde gestaan door zijn lieftal lige vrouw Jane (Maureen O'Sullivan). Hun rustig bestaan in de schitterende, kleurrijke wildernis wordt wreed ver stoord door de komst van enkele jagers, die in Tarzans domein leeuwen voor een circus willen vangen. Tarzan pro beert daar onmiddellyk een stokje voor te steken, maar een wilde horde inboorlingen doorkruist zyn plannen en de jagers kunnen ontsnappen, Tarzan en Jane bewusteloos achterlatend. Hun zoon Boy wordt door de mannen meegesleept. Zij hebben hem met leeu wen aan het werk gezien en zien in hem een byzondere attractie voor het circus. Wanneer Tarzan echter weer bij zijn positieven is, gaat hij het stel letje meteen achterna. Hij moet hen zelfs achtervolgen in de nachtclubs van New York. waar een figuur als Tarzan zich voelt als een beer in de porselein kast. Maar als er iemand is, die de fa miliebanden van Tarzan probeert te verbreken, dan zal deze persoon daar voor moeten boeten, al moet hy hem tot de andere kant van de wereld ach tervolgen. Men snapt uiteraard, c!at Boy wel weer met Tarzan en Jane ver enigd wordt, maar eer het gelukkige trio weer tezamen is. heeft men zich kunnen vermaken met een stevig aan tal wel spannende, maar toch voora! luchtige avonturen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3