Kroesjtsjef inviteert Eisenhower voor bezoek aan de Sovjet-Unie Het Westen laat Lloyd zijn (Britse) gang gaan WEERBERICHT Vinnig debat tassen Nixon en Russische premier bij opening van Amerikaanse expositie Wat is vlugger: Londen Parijs ofAmsterdam Zaandam Al pratende naar de top GROOTSCHEEPSE OPERATIE IN DE ALGERIJNSE BERGEN Opgericht 1 maart 1S60 ZATERDAG 25 JULI 1959 No. 29804 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte l' Lelden Glr0 no- 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Russische premier heeft volgens Radio-Moskou bij de opening van de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou verklaard: „Wij zou den verheugd zijn als president Eisenhower de mogelijkheid vindt ons land te bezoeken". Voorts zei hij: „Ik geloof dat zijn bezoek zeer nuttig zou zijn voor het verbeteren van de betrekkingen tussen onze landen en voor het versterken van de vrede in de gehele wereld. Wij willen vrede en verdedigen voortdurend het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met verschillende sociale stelsels. Onze bevolking wenst vriendschap met de Amerikaanse bevolking, met de volken van alle landen. De Russen hebben respect voor de Amerikaanse bevolking, voor hun zakelijkheid en intensieve produktiemethoden. Ik wil niet verber gen, dat ik bij het kijken naar het tentoongestelde niet slechts vol doening voelde maar dat ik ook enigszins jaloers was". Maar: „Rusland is ervan overtuigd dat de tijd niet ver meer is dat het Amerika zal inhalen en voorbijstreven". Kroesjtsjef meende dat Nixon zich tijdens zijn bezoek ervan zal kunnen overtuigen dat het Russische volk bezig is op vreedzame wijze zijn cultureel en geestelijk peil te verhogen. Zij stonden elkaar stevig op de tenen Nixon greep in zijn openingsrede van de tentoonstelling de gelegenheid met beide handen aan om allerlei foutieve denkbeelden in de Sovjet-Unie over het leven in Amerika recht te zetten. Er ontstond gelach. Toen hij zei dat de omstandigheden in Amerika leiden tot ..welvaart van allen en een maatschappij zonder klas sen". Na het gelach merkte hij op: „Ik weet dat u verbaasd bent maar ik heb gelijk. Wij geven ieder de kans om rijk te worden en de arbeiders van vandaag zijn niet die uit het midden van de vo rige eeuw. De karikatuur van de ,.mo- rópolisten in de VS" is even ouderwets als die van de houten koe op een van uw collectieve boerderijen". „Bij onze verkiezingen heeft iedere kiezer vrije keuze tussen degenen die aan de macht zijn en de oppositie. Vol gens onze grondwet kan geen kerkge nootschap door de staat worden ge steund". „Zij die beweren dat de politiek van de Amerikaanse regering niet de wil van het Amerikaanse volk vertegen woordigt, geven zich over aan een ge vaarlijke vorm van zelfbedrog". „De vrede die wij willen en die de wereld nodig heeft is niet de vrede van ae overgave maar de vrede der ge rechtigheid, geen vrede door een ulti matum maar door onderhandeling...". Nixon sprak in het Engels. Zijn rede werd gelijktijdig vertaald, maar in de uitzending over de plechtigheid van Radio-Moskou, die een uur duurde werd zijn toespraak niet uitgezonden. Tijdens het bezoek aan de tentoon stelling verschenen beiden ruim een kwartier voor de televisie - camera's waarbij zich een joviale maar scherpe discussie over communisme en kapita lisme ontspon. Beiden glimlachten breed maag de antwoorden waren soms fel. Op zeker ogenblik zei Nixon tot Kroesjtsjef: „Tenslotte weet u niet alles", waarop de Russisohe premier antwoordde: „Als ik niet alles weet dan weet u niets over het communisme u kent slechts de vrees daarvoor". De discussie ontstond toen Kroes jtsjef opnieuw het Amerikaanse besluit voor het houden van een gebedsweek voor onvrije volken aanroerde. Heftig gesticulerend naar de camera's vroeg hij hoe men zoiets kon toestaan. Ver volgens zei hij dat hij met vertrouwen uitziet naar het einde van de termijn van het zeven - jarenplan wanneer de Sovjet-Unie op economisch gebied de achterstand op Üe VS zal hebben inge haald. Een goed advocaat Nixon die aanvankelijk wat verrast scheen, zei: „Uw opmerkingen zijn pre cies zoals wij ons hadden voorgesteld, flitsend en voor de vuist weg. Wil de mededinging waarover u spreekt voor beide volken van belang zijn, dan moet er een vrije uitwisseling van meningen zijn. Op sommige gebieden bent u ons voor, bijv. op het gebied van raketten. Op andere terreinen, kleurentelevisie bijv. zijn wij misschien voor". Kroesjtsjef: „Nee, ook op dit punt zijn wij even ver". Nixon: „Laten we op dit gebied wed ijveren. Wij moeten u meer horen Nog weinig verandering De Bilt deelde om tien uur mee, dat het hoge druk-gebied boven Engeland en de Noordzee, dat al enige dagen achtereen het weer in ons land be paalt, zich langzaam verplaatst in oos telijke richting. In verband daarmee neemt de aanvoer van Noordzeelucht in betekenis af, hetgeen iets hogere tem peraturen tot gevolg zal hebben. De kans op onweer in ons land blijft de komende 24 uur nog klein. Het weer beeld in ons land zal dus niet noemens waard veranderen. 26 JULI Zon op 4.51, onder 20.41 uur. Maan op 23.20, onder 12-18 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 7.19 en 19.45 uur. Laagwater 3.08 en 15.22 uur. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's, en een Bijvoegsel ons horen op uw televisiescherm", voor de televisie en u moet meer van Kroesjtsjef vond dit een goed idee, maar hij zei .plotseling in lachen uit barstend: „Waoht even, ik ga ergens mee akkoord maar waarmee eigenlijk"? Daarna greep hij Nixon bij de arm en zei: „U bent een goed pleitbezorger voor het kapitalisme een goed advo caat". Nixon zei voorts dat er m de VS geen dag voorbijgaat dat de Amerikanen niet kunnen lezen wat Kroesjtsjef zegt. „Toen vice-premier Kozlof in Califor- nië over vrede sprak, sprak u in Mos kou in andere termen. Dit verscheen uitvoerig in de Amerikaanse pers. Leg hier nooit een verklaring af als u niet wilt dat deze in Amerika wordt gelezen. Ik kan u beloven dat elk woord dat u zegt in het Engels zal worden vertaald". Kroesjtsjef betwijfelde dit en wenste dat Nixon zijn woord gaf dat het Ame rikaanse volk deze woorden van Kroes jtsjef zou horen. Lachend gaf Nixon zijn woord maar hij wilde ook van Kroesjtsjef de verzekering dat alles wat hij zei vertaald zou worden en in de hele Sovjet-Unie zou worden gehoord. „Dat is afgesproken", aldus Kroesjtsjef. Amerikaanse functionarissen hebben met tegenzin enkele tientallen boeken verwijderd uit de modelbibliotheek, die vandaag voor het Russische publiek zou worden opengesteld. De Russische autoriteiten hadden bezwaren tegen deze boeken geuit. De gewraakte pas sages betroffen voornamelijk opmer kingen over regering, economie en bui tenlandse politiek van de Sovjet-Unie sedert de tweede wereldoorlog. Engelse verbazing Britse bladen tonen zich vandaag verbaasd over de openbare woordenwis seling tussen Nixon en Kroesjtsjef op de Amerikaanse tentoonstelling te Mos kou. De conservatieve „Daily Express" spreekt over een „schandelijke verto ning". Nixon en Kroesjtsjef vertoonden een gebrek aan zelfbeheersing die vol komen betreurenswaardig is. „Zij heb ben een voorbeeld gegeven, dat, naar wij hopen, de gewone burgers niet zul len volgen", aldus de „Daily Express". De conservatieve „Daily Telegraph" schrijft dat het tot Kroesjtsjefs diplo matieke methode behoort bij de aan komst van een gast diens regering aan te vallen en de veerkracht van de gast op de proef te stellen door felle mon delinge aanvallen. Volgens de liberale „Manchester Gu ardian" schijnen Kroesjtsjef en Nixon elkaar bij het debat voor televisie voor het eerst op de tenen gestaan te heb ben. Maar nu zij hun raketten met el kaar hebben vergeleken, zullen zij mis schien straks andere onderwerpen aan snijden. (Dit laatste slaat op het vol gende. Nixon zei op een gegeven ogen blik, „Jat de zaak van de vrede niet gediend wordt door te herhalen dat Rusland sterker is dan Amerika" Kroesjtsjef: „U daagde me uit...". Nixon bracht hiertegen in dat het in feite onbelangrijk is welke zijde er beter voorstaat omdat beide zijden el kaar kunnen vernietigen en enig voor deel illusoir is. Kroesjtsjef zei dat hij het daar niet helemaal mee eens was). Imitatie Blériotraee: Y-Noordzeekanaalstrijd Dam tot Dam (Van onze Amsterdamse redacteur) In september maakt Wim Kan een goede kans om 250 te verdienen door in een koekblik het Noordzeekanaal over te steken, zoals hij in zijn Oudejaarsavond-praatje voor de radio voorstelde. Dat bedrag is namelijk de prijs voor degene, die op de meest originele wijze mee doet aan de YNoordzeekanaal-race, die op 10, 11 en 12 september a.s. zal worden gehouden. „Je bent vlugger van Londen in Parijs dan van Zaandam in Amster dam", heelt een man die in de file voor de Hempont stond te wachten, verzucht toen de eerste resultaten van de Blériot-race bekend waren. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 25 juli Voor het eerst in de tweede fase van de conferentie is gisteren in Genève door de Russen weer over een regeling van de Berlijnse crisis ge praat. Dat gebeurde op de zaken- lunch. die minister Herter gisteren aan zijn collega's van de Grote Vier aanbood. Men zocht de ge makkelijkste punten uit (bewape ning, propaganda en vrijheid van toegang) van de eventuele tussen tijdse regeling voor Berlijn en werkelijk substantiële vorderingen werden er nog niet gemaakt. Maar het feit, dat de conferentie weer op het dringende onderwerp Berlijn terug was, deed weer wat hoop opflik keren in het westen, vooral bij de En gelsen. Want het is nu wel zeker dat de Britse minister Selwyn Lloyd het initiatief wil nemen om de Geneefse praatmarathon in een topconferentie om te zetten. Bjj de andere Westelijke landen wint de overtuiging veld, dat enigszins bevredigende resultaten als inleiding tot een topconferentie niet te verkrijgen zijn. Ook zij beginnen be- duchter te raken voor de consequenties van een volledige breuk in Genève. Men kan zeker nog niet zeggen, dat Lloyd's initiatief al tot Westelijk beleid is ver klaard, maar het heeft er alle schijn van, dat men de neiging heeft Lloyd voorlopig zijn gang te laten gaan. Dat geldt vooral voor Herter, die overigens in een enigszins moeilijke positie ver keert. Persoonlijk lijkt hij veel voor Lloyds aanpak te voelen, maar hij heeft rekening te houden met zijn president en vooral met groepen in het State Department en meer nog met de Ame rikaanse militaire leiders, die hem te grote „zachtheid" verwijten. De Zaanse VW heeft deze verzuch ting aangegrepen om te zien wat er van waar is. Een race van de Amsterdamse Dam naar de Zaanse Dam zal het ant woord moeten geven! Er zijn voor particulieren en militai ren prijzen te verdienen van f. 1.000, f. 500 en f. 250, benevens f. 250 voor de meest originele uitvoering van de wed strijd. Voor deelneming met fabrieks- en vrachtwagens zijn drie prijzen van f. 300- in het vooruitzicht gesteld. De deelnemers zijn vrij in de hulpmid delen die zij willen aanwenden. Zij kun nen per bromfiets, met een helikopter, per auto of per snelboot, of wat dan ook. Men dient zich echter te houden aan de verkeersvoorschriften. Zij die voor een verkeersovertreding verbaliseerd worden, zullen worden gediskwalificeerd. In Amsterdam is het rozet van kleine steentjes midden op de Dam als plaats van start of finish aangewezen. In Zaandam is deze het standbeeld van Czaar Peter op de Dam aldaar. Het inschrijfgeld bedraagt f. 50.- (met dit hoge bedrag hoopt men de nozems ce weren), waarvoor men tweemaal mag starten: voor de heenreis en voor de te- Twintigduizend man Fransen rukten moeilijk toegankelijk Kabylië binnen Woensdag j.l. is, met het oprukken van twintigduizend man Franse troepen in het ten oosten van Algiers gelegen berggebied van Kabylië, de grootste militaire operatie van de thans vier en een half jaar oude Algerijnse opstand begonnen. De aanvallende Franse troepen staan onder persoonlijke leiding van de bevelhebber van het Franse leger in Algerije, generaal Challe. Het doelwit van de aanval wordt gevormd door vijf- tot zesduizend opstandelingen, die zich bevinden in schuilplaatsen in het dicht beboste Akfadoe-gebergte, waarin zich toppen van vijftienhonderd meter bevinden. De aanval is uit drie richtingen ingezet. Er is reeds contact met benden opstandelingen tot stand gebracht, doch er zijn nog geen ge vechten op grote schaal geleverd. Gisteren brak opnieuw een zware bos- en heidebrand uit bij de Wa- penberg te Uchelen. Militairen kwamen snel te hulp, uitgerust met gasmaskers om de bedwelmende rook de baas te kunnen blijven. Lange colonnes naar nieuwe strijdtoneel Woensdag j.l. zijn duizend man Franse valschermtroepen boven net Akfadoe-gebergte neergelaten, die met een operaties zijn aangevangen. De Franse vloot heeft mariniers en commandotroepen van het Vreemde- lignenlegioen tussen Bougie, in het de partement Constantine, en Port Guey- don aan wal gezet. Troepen, die in het Hodnagebergte twaalf dagen hebben gevochten, waar bij aan Franse zijde 46 soldaten vielen, terwijl de rebellen 304 man verloren, rukken thans in lange colonnes op naar het nieuwe strijdtoneel. Via het zeer moeilijk toegankelijke Hodna-gebergte hebben de opstande- lingen geruime tijd uit het Aurès-ge- bergte afkomstige manschappen en voorraden naar Kabylië overgebracht. Het berggebied van Kabylië was, sinds het uitbreken van de Algerijnse opstand ,in november 1954, het voor naamste wervingsgebied van de opstan delingen. Het wordt bewoond door een 900.000 Algerijnen en 9.000 Fransen. Tunesische troepen hebben gisteren, volgens doorgaans welingelichte kringen in Tunis, in het gebied langs de Alge rijnse grens zuiveringsactis uitgevoerd tegen Algerijnse opstandelingen. Don derdagavond had de Tunesische rege ring gemeld, dat .Algerijnse elementen van een ongeregelde bende" de dag en de nacht tevoren aanvallen hadden ge daan op de Tunesische grensposten Ain Saroeia en Renia. Volgens genoemde kringen te Tunis is er ook donderdag nacht in het betrokken gebied gevoch ten. Tanja Koen, Karin Kraaykamp, Hannie Lips en Vertie Dixon, de Nederlandse televisiegastvrouwen waren gisteravond uiteraard aan wezig, toen het echtpaar Oomen in Vught, dat geboekstaafd staat als het halfmiljoenste Nederlandse te levisiegezin, gehuldigd werd. Het echtpaar kwam bepaald niets te kort. rugreis. De kortste tijd van beide races geldt voor de wedstrijd. De Zaanse VW verwacht zoveel van ac race dat zij voor de tijd van twee maanden een apart organisatiebureau met een eigen telefoonnummer heeft in gericht: Gedempte Gracht 79, Zaandam, telefoon 02980—62322. De Amsterdamse en Zaandamse auto riteiten hebben reeds hun toestemming voor dit evenement gegeven. Men wil de deelnemers met ten minste vijf minuten tussenruimte laten starten. Men mag zelf bepalen op welke van de drie wed strijddagen men mee wil doen. Het ligt in de bedoeling bjj de start van iedere deelnemer een grote rode balon van een meter doorsnee los te laten opdat ieder in een wijde omgeving kan zien dat het antwoord komt op de vraag: „Wat is vlugger, Londen—Parijs (425 km.) of Amsterdam—Zaandam (9 km.)? Ernstige crisis in Argentijnse Marine De Argentijnse minister van Marine vice-admiraal Estevez, heeft gister avond zijn ontslag ingediend, aldus heeft het bureau van de Argentijnse president, Frondizi, bekendgemaakt. De crisis in de Argentijnse marine brak vrijdagmiddag in volle hevigheid uit. toen Estevez vice-admiraal Vago ontsloeg als hoofd van de vlootoperaties en onder arrest plaatste. Als zijn opvol ger werd aangewezen schout-bij-nacht Perren. Nadat Vago was afgezet lieten de marinesteunpunten Puerto Belgrano, Mar del Plata en Rio-Santiago weten, wat zij achter Vago stonden. President Frondizi, de minister van Defensie, Villar, de minister van Oor log, Anaya en verscheidene hoge ma rine-officieren kwamen vervolgens bij een. Na dit onderhoud werd Estevez' ontslag bekendgemaakt. Verscheidene weken lang nebben of ficieren het aftreden van vice-admiraal Estevez geëist. De redenen van deze eis zijn nooit duidelijk uiteengezet. Algemeen wordt aangenomen, dat het ontslag van Estevez zal worden aan vaard, omdat de Marine eigenlijk in staat van opstand is. Estevez was een der trouwste mede werkers van president Frondizi. Vol gens de Marine heeft hij ernstige fou ten gemaakt bij de leiding van zijn de partement. verzet steun te hebben gekregen van verzet steun te hebben gekregen —van grote delen van het leger. Bepaalde groe pen keren zich tegen de president zelf, omdat hij volgens hen is gekozen met steun van de Peronisten. Migs deden aanval op Amerikaanse Mercator De Amerikaanse regering heeft van daag bij communistisch-China en Noord-Korea geprotesteerd tegen de aanval van twee communistische Mig- straaljagers op een vliegtuig van de Amerikaanse Marine op 16 juni J.l. bo ven de Japanse Zee. De Verenigde Staten hebben een krachtig gestelde protestnota doen overhandigen, waarin wordt gezegd, 1at „uw zijde de volledige gevolgen zal moeten dragen". Deze nota is gericht aan „het Noordkoreaanse volksleger en de Chinese volksvrijwilligers" Er is geen twijfel aan dat de Mig straaljagers, die de Amerikaanse ..Mer cator" hebben aangevallen, van Noord- koreaans gebied zijn gekomen. liet luchtincident speelde zich op 70 kilo meter uit dt Noordkoreaanse kust af, aldus de Amerikanen. Het toestel is beschadigd op een Ja pans vliegveld geland. Eén van de inzit tenden was zwaar gewond.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1