Zon, zang en sfeer overheersten de voorlaatste (ideale) Vierdaagsedag Koerts en Van Dalsum kregen het niet cadeau Toch nog 107 uitvallers altijd mee op reis Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 juli 19S9 Derde blad no. 29803 Voorproefje van glorieuze intocht Er doen illustere personen mee aan de 43e Internationale Vier daagse: Abe Lenstra. Toon Her mans, Zus Lollobrigida en zelfs Kroesjtsjef en Prikkebeen. Ten minste, als we de handtekeningen zouden geloven, die voorkomen op de blocnotes van de op de derde dag ijverig naar autogrammen ja gende Groesbeekse jeugd. Het ging niet om de kwaliteit, maar om de kwantiteit; er waren er dit trots meer dan honderd handtekeningen lie ten zien van onbekende burgers en militairen. De meesten zetten diep serieus hun krabbeltje, anderen weiger den botweg („ik doe niet aan die flauwe kul") en soldaten staken er de draak mee. Niettemin maakten zij de kinderen even gelukkig met valselijk te verklaren, dat zij Molotof of Gijsbert Carel van Hogendorp heetten, als de oprechte opa uit Winschoten, die beve rig en naar waarheid de naam Jacobus Niemandsverdriet neerschreef. Redenen om verdrietig te zijn, waren er op deze stralende donderdag voor de verstandig lopenden, allerminst. In Groesbeek, feestelijk versierd als alle jaren, zeker niet. Daar kwamen alle categorieën veerkrachtig het dorp in vallen. Veerkrachtig, want zij daalden de laatste van de zeven heuvelen van Groesbeek af. Daar stapte ook de heer Van der Kaaij, oude-voetbalscheids- rechter uit Arnhem, de man die de Vierdaagse voor de 35e keer loopt. Het hoogste aantal. Zijn handtekening zou het meeste waard kunnen zijn van alle maal, maar hfj wandelde als gewoonlijk zo bescheiden over het parcours, dat de jeugd hem niet opmerkte. „Dit is een prachtige wandeldag. Niemand hoeft uit te vallen. Als je maar verstandig je tijd verdeelt", riep hij ons in het voorbij gaan toe. Onbedorven Het begon al in de vroegte met een onbedorven uitspansel; geen smetje ont sierde het blauw boven de blonde vel den tussen de heuvels en bossen van Groesbeek en Berg en Dal. De vroege ochtendzon maakte zanglustig en die stemming is de gehele dag gebleven. Deze dag gaf ideaal, constant weer met een frisse bries, die aan de zonnigheid haar branderige karakter ontnam. Toch waren er nog 107 uitvallers. Volgens de gedachtengang van de heer Van der Kaaij zullen die wel te snel hebben ge wandeld. In Groesbeek concerteerde de lucht machtkapel en Schotse Pipers bliezen, heuvel op en heuvel af, degenen die dat nodig hadden, moed in. De journalisten, van wie de meesten van het „zien lo pen" ook blaren aan hun zooispieren hebben ontdekt, brachten hun traditio nele bezoek aan pastoor Pijnenborg. „Vriendschap in de pastorie; blijdschap De (7-jarige) lieltl van gisteren Een zevenjarige Nijmeegse jongen, Gerard Roelofs, is op de derde dag van de Vierdaagse de held van de Keizer Karelstad geworden. Hij leverde gisteren het stou te stukje om, terwijl zijn ouders van niets wisten en met behulp van de politie de gehele stad doorzocht, met het eerste batal jon van het Royal Sussex Regi ment, een onderdeel van het Britse Rijnleger, veertig kilome ter af te leggen. Gekleed in een stoer cowboypak met een grote rode hoed en een speelgoed pistool in de gordel had hij zich in de vroege ochtend bij de 24 man van het Regiment gevoegd en pas aan de finish te Nijme gen, 10 uur later, nam hij af scheid van zijn Engelse vrien den. Op een holletje ging hij naar huis ivaar zijn ongeruste ouders hem met een stevig standje ontvingen. Toen enkele van de Britse sol daten hem later kwamen opzoe ken zat hij weer genoeglijk naar het televisieprogramma te kij ken. De kleine Gerard ivas vast van plan ook op de laatste dag mee te lopen maar zijn moeder, die het gehele verhaal pas wilde geloven toen ze het uit de mond van de Engelsen vernam, ver bood zoonlief uitdrukkelijk weer op pad te gaan. „Tachtig kilo meter in Uoee dagen is voor een jongen van zeven jaar toch echt wel een beetje teveel". De commandant van het ba taljon, kapitein Brady, had de grootste bewondering voor de prestatie van de jeugdige Nij- megenaar: „Gewoon fantas tisch. De jongen liep over van energie en zijn mond heeft geen minuut stil gestaan. Het is een topprestatie om bij deze tempe ratuur en op die leeftijd een mars van veertig kilometer te maken met een troep perfect getrainde soldaten". wmmm daarbuiten". Aldus het welkomstwoord van de pastoor tot zijn journalistieke gasten, die schrijven voor kranten van de meest uiteenlopende beginselen, van bijna uiterst links tot bijna uiterst rechts. Droefgeestige liederen De blijde menigte had Groesbeek uit verkoren voor zijn mooiste zangnum mers, zodra zij buiten gehoor van de luchtmacht was. De prachtig gediscipli neerde groep Israëli, als het even kan gemengd lopend, zong droefgeestig klin kende marsliederen; de gebruinde bus chauffeurs uit Tel Aviv, zingen nog krijgshaftiger. Achter hen een lange sliert militairen en burgers. Deze Pa lestijnse liederen veredelen de wandel pas. Als we „One. two, three, four", horen zingen, of „It's a long way to Tippe- rary", kan men er vrijwel zeker van zijn, dat dit niet Britse soldaten zijn, die zich aan deze Anglicaanse zang wijden. De liederen van de Britten zijn nauwe lijks verstaanbaar. Met blinkende helmen marcheren de kompels door Groesbeek, eerst de jon gelui van de vakopleiding, dan de on dergrondse werkers zelf. Zij laten geen twijfel bestaan aan het land van hun herkomst. Iedereen mag weten, dat „Limburg een dierbaar oord" is. De binnenkomst langs de Groes- beekseweg in Nijmegen had reeds de aspecten van de glorieuze intocht van de vierde dag, wanneer iedereen langs het parcours bloemen «en kussen) geeft aan iedereen op het parcours. Ook goede stemming in Apeldoorn De derde dag van de Apeldoornse Vierdaagse heeft één uitvaller geëist, zodat er thans nog 1020 deelnemers over zijn gebleven. De tocht van gisteren leidde door de fraaie Kroondomeinen. De „dertigers" wandelden via Assel en Hoog-Soeren en de lange afstandlopers maakten een omweg over Nieuw Milli- gen en Uddel. Ook op deze dag moesten vele blaren worden geprikt, maar des ondanks was de stemming bijzonder goed. Tiny Terpstra, dochter van de be kende lange afstandloper, kreeg het bij Assel even moeilijk. Zij was op dat mo ment van plan om zich als uitvalster te laten noteren Maar nadat haar opbeu rende woorden waren ingefluisterd door een der NWB-functionarissen zette zij de tocht voort. Vandaag de laatste wandeldag. Dan leidt het parcours naar Beekbergen, Loenen, Hoenderlo en Uchelen. Daarna volgt een gezamenlijke intocht in Apel doorn en een défilé voor de autoriteiten. Vreemde afstand voor Frans Beker Druk atletiekweekeinde (Van onze atletiekmedewerker) Nog mogen de Nederlandse topat leten niet met vakantie... Interlands en kampioenschappen trekken nu eenmaal bijzonder. Zo ook weer het komende weekeinde. De herei.ploeg komt zaterdag te Man chester (Eng uit tegen Groot-Brit- tannië B. De Leidse Hol land-junior Frans Beker was voor deze ontmoeting zoals gemeld aanvankelijk uitge nodigd voor de 100 yards en 4 x110 yards. Verspringer Henk Visser, met vakantie weer voor enige tijd in Euro pa. heeft echter roet in het eten ge gooid door te kennen te geven ook wel wat voor een trip naar de Engelse tex tielstad te voelen. Prompt werd zijn wens vervuld en zo start Visser nu op de 100 yards en niet de Leidenaar. Toch gaat ook hij mee... op de 440 yards. Nog nimmer echter heeft Beker indi vidueel een 400 m gelopen...! Zaterdagavond j.l. ontmoetten wij Visser in Duisburg. Op onze vraag, waarom hij niet deelnam aan de 6- 1 andenontmoeting, antwoordde Henk: „Ik ben l.l-'r met vakantie..." Kees Smit (Holland) is geïnviteerd voor de jeugd interland tegen België, welke zondag te Tilburg wordt gehou den. Ook Smit zal op een ander num mer moeten uitkomen dan hij door gaans is gewend: de 400 m èn de 4x 400 m. In de Leidse Hout vinden zondag de nationale B-kampioenschappen plaats. Er schijnt een geweldige belangstelling voor te bestaan, getuige tenminste, de inschrijvingen die o.m. komen uit Gro ningen. Sittard. de kop van Noord- Holland en Middelburg Aanvang i uur, sintelbaan Leidse Hout. De Nederlander Kuijpers heeft in de vijfde ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap schaken re mise gespeeld tegen de Zweed Hallen. SCHERMEN NEDERLANDSE SABREURS MISSEN NOG HARDHEID De Nederlandse sabreurs die op tech nisch gebied dan wel, niet ver achter staan bij de overige deelnemers aan de wereldkampioenschappen te Boedapest, missen nog de hardheid, die men voor dergelijke wedstrijden nodig heeft. Dit kwam gisteren op de eerste dag van de individuele wedstrijden om het sabelkampioenschap duidelijk tot uiting Heidenrijk, Van Beem en Engelberts werden reeds in de eerste ronde uitge schakeld en Kardolus Tan en Haenen verdwenen na de tweede ronde van de lopers. Kardolus begon in die tweede ronde met een overwinning op de Westduitser Theuerkauff en in de tweede partij te gen de Oostenrijker Ulrich werkte hij een 40 achterstand op fraaie wijze weg. De partij ging evenwel toch voor hem verloren. De inzinking, die op deze inspanning volgde, is de Hagenaar niet meer te boven gekomen. Bij Tan heeft de vermoeidheid een grote rol gespeeld. Hij verloor in de tweede ronde vijf partijen achter el kaar. Alleen het duel met de Rus Kuznyecof besliste hij in zijn voordeel. Van alle Nederlanders heeft Hans Haenen zich het best geweerd. In de tweede ronde eindigde hij met de Rus Rvlski en de Roemeen Mustafa op de vierde plaats, hetgeen barrage noodza kelijk maakte. Rvlski bleek de sterkste. Voor Haenen eindigde deze titelstrijd dus ook in de 2e ronde. Voor de halve finalepoules, die van daag worden verschermd, klasseerden zich niet minder dan 6 Hongaren. CRICKET VIERDE TESTMATCH ENGELAND - INDIA In de vierde testmatch tussen Enge land en India, welke in Manchester wordt gespeeld, heeft Engeland op de eerste dag een score van 304 runs voor het verlies van 3 wickets bereikt. Dit totaal was voornamelijk te danken aan de linkshandige openings-batsman Geoff PuUar, hij scoorde 131 runs, arbJJ 14 vieren in 3)8 minuten. WIELRENNEN Nederlandse ploeg De sportcommissie van de KNWU heeft de ploeg voor de wereldkampioen schappen, die ditmaal in Amsterdam en Zandvoort worden gehouden, samenge steld en de volgende renners ingeschre ven: Sprint professionals: J. Derksen, Schotman en J. HJjzelendoom; ama teurs: M. Gerritsen, A. de GraaJ, M. Paul, P. v. d. Touw, D. Verdoom en J. Scheps. Achtervolging profs: P. Post, D. de Groot en H. Moolenijzer; amateurs: P. van der Lans. J. Buis en J. Verbruggen. Stayers profs: N. Koch, M. Wierstra en W. Wagtmans. Reserves: W. Vrees wijk en J. Stakenburg; amateurs: A. v. Houwelingen, H. Buis, C. van der Meu- len en A. Romijn. Weg, profs: P. v. d. Brekel, J. Capteln, P. Damen, A. Geldermans, D. de Groot, J. de Haan, P. Kersten, C. Niesten, P. Post, J. de Roo, M. Stolker en G. Voor- ting; amateurs: F. Balvert, A. van Eg- mond, D. Enthoven, J. Hugens, S. Jan sen, F. Knoops, B. Maliepaard, H. Ma- rinus, M. Snijders, W. Swaneveld, E. Verstraete en H. Zilverberg. Gerrit Schulte, die zijn kandidatuur had gesteld voor een plaats in de ploeg voor het wegkampioenschap, heeft deze ingetrokken, daar hij zich niet in vorm voelt. Vinnig <luel tussen amateur -stayers Dit was pure sport. Tien ronden lang duelleerden Arie van Houwelingen en Henk Buis zij aan zij om een metertje winst in de selectiewedstrijd over 50 km voor amateur-stayers, die gisteravond in het Olympisch Stadion werd gereden. Tien ronden, waarin deze „zekeren" voor de strijd om de wereldtitel alles gaven om de leiding te kunnen nemen van een veld, waarin de overige vijf deelnemers al enkele ronden waren ge dubbeld. Van Houwelingen won dit duel na 30 km en kon zich daarna zelfs nog permitteren Henk Buis na 40 km voorbij te laten gaan. Want in die vinnige strijd had Henk Buis zo diep in zijn reserves moeten tasten, dat hij vijf kilometer voor het einde los van de rol raakte en Van Houwelingen zonder slag of stoot de zege moest toe staan. Bij de amateursprinters werden de sterke Australiërs Bartels en Perrv in de finale verrast door de oud-voetbal ler Kappel. De twee Australiërs, die zo wel hun series als de halve finales „op één been" hadden gewonnen, letten te veel op de jonge Paul en daarvan maakte Kappel gebruik om 250 meter voor de finish plotseling weg te spur ten en met ruim verschil te winnen. Nu vindt deze kleine baas, die met een troep Israëlische soldaten de Vierdaagse meeloopt, het nog prachtig soldaatje te spelen en een helm te dragen, maar als hij een maal zo groot is> dat hij „echf' mee doet met een volledige bepakking, zal hij daar misschien wel wat an ders over denken. Prachtige kwaliteit sporthemden. Met Panamabinding, speciaal vervaardigd voor de Tropen, waardoor ook bij het warmste weer ideaal in het dragen. Met 2 sportieve borstzakken, de kraag kan open en gesloten gedragen worden. Een aanbieding voordelig als nooit tevoren, door dat de export naar Indonesië niet doorging. Deze-- Majorca - sporthemden, die 27.50 moesten kosten, koopt U morgen, uniek in Nederland, als ongelofelijk buitenkansje ff 7 F voor J a In 3 maten: small, meaium en large. Zolang de voorraad strekt J Koop het voor Uw man. Als het niet naar genoegen is nemen wij het terug om e'e'n van die andere 1000en Coster-klanten een koopje te bezorgen. U kunt niet meer dan 2 stuks tegelijk kopen. Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 I ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent I hk.Goudseiingel Katendi. Ugedtjk hk. I Dorpsweg Weit-Kruiskade 35 NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Leidse tenniskampioenschappen Verrassende 2-sets- zege van A. Lint (Van onze tennismedewerker) Er begint tekening te komen in de A-afdeling van het toernooi om de Leidse tennistitels. Gisteren verdwenen nagenoeg alle mindere goden uit de strijd. Sommigen eerst na heftige tegenstand zoals bijvoorbeeld Mauer, bekend tafel tennisser (Batswingers), tegen F. Koerts en Kalff tegen van Dalsum. Mauer had in de eerste set tegen de soepele, snelle drives, zowel van de backhand als de forehand van de jeug dige Hagenaar Koerts weinig in te bren gen. Telkens weer zaten die drives te gen de achterlijn aan en op de returns van Mauer had Koerts aan het net steeds het laatste woord. Met 61 leek Mauer een duidelijke nederlaag tege moet te gaan. Hij bleef echter sjouwen en vechten voor elk punt. Koerts ging wat te gemakkelijk spelen, verloor on nodige punten en voor hij het zich reali seerde zat hij midden in een grimmig gevecht waarvan de eerst zo zeker lij kende uitslag eensklaps ver weg sche merde. Mauer had als afweermiddel te gen Koerts' netaanval een slimme pri ma geplaatste lob gevonden, die vele punten gaf. Zestien spellen had tenslot te Koerts nodig om zich in de volgende ronde te plaatsen. Niet cadeau Van Dalsum bleef Kalff weliswaar met een flinke marge, 63, 63, de baas, maar hij kreeg de zege bepaald niet cadeau. Kalff had uitstekende mo menten in zijn spel, momenten, waarin hij de oud-kampioen van Nederland me ters te kort deed komen. Momenten, waarop Van Dalsum sportief applaudis seerde voor de prestaties van zijn tegen stander. Het waren slechts momenten. Over het geheel genomen was Van Dal sum met zijn gevreesde, kogelharde fo rehands uitgesproken sterker. Roomburgs no. 1, A. Lim, bezorgde zijn clubgenoten een aardig verrassinkje door de sterke Dominicus (Thor-RW) in twee sets aan de kant te zetten. Zijn vastheid en zijn plaatsen troefden de soms briljante, maar niet constante, aanval van de Hagenaar. De dames In de A-afdeling dames sneuvelde mej. Overdijkink in twee sets tegen mej. Commandeur met 64, 61. Een rustige zege. Niet zo overtuigend was de twee sets-zege van mevr. Puf kens tegen mej. Kretschmar. Een tikkeltje meer beslist heid, wat veine van laatstgenoemde en zij had de tweede set binnengehaald. Nu verloor zij die met 7—5. Vandaag zullen in alle afdelingen de grote gevechten wel losbarsten. Zo zal het ons bijv. benieuwen of Da- vis-Cupspeler Hans v. d. Weg de oud wereldkampioen badminton Ferry Son- neville zal weten te bedwingen. Uitslagen H.E.A. Ie ronde: J. KoertsB. Baard 36, 63, 62; F. KoertsW. Koeke- bakker 64. 63. Herkansing: P. DominicusP. W. Tie- le 63, 16. 61, F. A. SonnevilleP. Sas 60, 61, F. L. M. v. Brunschot K. Thomas 4—6, 7—5, 7—5, B. Baard— H. L. Quarles v. Ufford 64, 64, W. Maris—J. Verboom 6—2, 6—0, S. Huizin- ga—F. Engelenburg 6—3, 6—2, J. Koerts J. Monod de Froideville 63, 6—3, J. Beukers—J. B. Holleman 7—5, 64. H. Nijeboer—W. Koekebakker r -0, 62, H. v. Dalsum—R. Th. Praaning 6—1, 6—2, F. Koerts—E. Mauer 6—1, 9—7. 2e ronde: J. A. KaramoyF. E. van Brunschot 6—2, 64, A. Lim—P. Do minicus 64, 9—7, H. v. Dalsum—C. R. F. Kalff 6—3, 6—3. D.E.A. Ie ronde: mej. I. Commandeur —mej. E. Overdijkink 64, 6—1, mevr. E. L. Pufkusmej. G. E. Kretschmar 6—2, 7—5. H.D.A. 2e ronde: S. Huizinga-J. C. R. DalyA. Lim-J. B. Holleman 62, 64. H.E.B. 2e ronde: J. v. SteenisH. J. Thies 62. 62, J. LangwegW. G. Lemstra 64, 64. 3e ronde: H. MulderP. Fetter 68. 62, 64, J. NoordmanO. Bando 6-8, 64, 61, J. Monod de FroidevilleJ. v. d. Heide 6—3. 6—2. D.E.B. 3e ronde: mevr. V. Splintermej. J. Zwarts 8—6, 6—2. H.D.B. Ie ronde: J. Langweg en W. G LemstraA. H. Rijnbeek en G. West geest 6—2, 6—1. G.D.B. Ie ronde: mej. A. Pino en J. Kluiversmevr. Van 't Oeveren G. Ly- sen 6—1, 6—4. 2e ronde: mevr. C. G. de Jong en W. J. de Jongmevr. S. Ubbink en H. J. Ubbink 6-^t, 6—2. HJE.B. Troostronde: le ronde: J. T. UbbinkG. v. Aken 64, 63; 2e ron de: G. OverdykinkS. W. Nacanius 6—2. 6—2. D.E.B. Troostronde. le ronde: H. Kastenmevr. J. Kranenburg 64, 6-1. H.E.C. 2e ronde: J. KluiversJ. Streur 63. 75; 3e ronde: A. H. Grimbergen- J Temminck 79, 62, 86. J. Mulder H. Mever 6—4, 7—9, 6—3, A. P. Maas- se n—H. J. Ubbink 6—1. 8—10, 6—3. W. A. DonkerM. Hofstede 57, 61, 62. G.D.C. 2e ronde: mej. M. Wieriks-J. Wieriksmej. T. Kasten-J. C. v. Wijk 64, 75, 63, mej. A. v. Venetien en A. Penseelmevr. Van 't Oever en G. Lysen 79, 64, 64, mevr. H. F. v. cl Mortel en J. S. Nijhoffmevr. R. van Kempen en P. Duïlemeyer 63, 61, mej. M. Laurey en D. Knijnenburg— mevr. F. L. de Wolff en P. C. Hierneiss 6—3. 6—3. H.E.C. troostronde: le ronde: A. Bos- G. Visse 7—5, 4—6. 8—6. D. E. C. Troostronde: le ronde: H. F. v. d. MortelE. Heymans 61, 810, 6—4. Advertentie Verhagen tweede in vierde F.D.-race In een enerverende finish en na een prachtig duel met Ben Verhagen, die lange tijd de leiding had, heeft de Duit ser Rolf Mulka de vierde race in het wereldkampioenschap Flying Dutch- man-klasse in Whitstable gewonnen. De uitslag was: l. Macky VI (W.-Dld.) 2 uur 1 min. 48 sec.; 2. Daisy, Verha gen (Ned.) 2.02.53: 3. Skum, Fogh (Den.) 2.0414; 4. Yole, Tiriau (Fr.) 2.06.14; 5. Pandora, Jardina (G.-B.) 2.02.13; 6. Tornado, Novoderishkin (Rusl.) 2-09.1SL Na de vierde race luidt het klasse ment: 1. Italië, 3631 p.; 2. Gr-Brittan, nië, 3330 p.; 3. Nederland. 3184 p.; 4, Frankrijk, 2728 p.; 5. West-Duitsland, 2406 p.; R. Denemarken, 2184 p. Een wegwedstrijd over 165 km. te Wetteren is gewonnen door de Belg An- dré Noyelle in 4 uur en 12 min. Tweede werd de Belg Proost op 10 meter en derde Messelis, eveneens een Belg. De vierde en vijfde plaats werden ^bezet door resp. Piet van Est en Jo de Haan op 200 m. Wim van Est werd twaalfde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5