SENSATIONEEL NIEUWS I! 4 moderne elektrische SINGER zigzags Maughan (40.44) bleef snelste Verplichte autokeuring blijkt meer en meer nodig te worden KOOP DUS DIREKT OF RESERVEER N.V. Leidsche Duinwater Mij. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 juli 1959 Tweede blad no. 29803 Gebreken hebben de ernstigste gevolgen „Gebrek aan verantwoordelijkheidszin van een. groot aantal auto-eigenaars zal er waarschijnlijk toe leiden, dat een verplichte keuring van motorrijtuigen niet zal kunnen uitblijven. De ANWB betreurt dit in hoge mate, doch de resultaten van technische keuringen wijzen onherroepelijk in die richting". Deze mede deling deed de heer A. G. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, tijdens de opening van een nieuw techno-station te Enschede. Deze verplichte keuring zou verme den kunnen worden, indien men over de gehele linie meer zorg voor de toe stand van zijn voertuig zou hebben. Voor zover kan worden nagegaan is het aantal ongelukken, dat uitsluitend te wijten is aan technisohe gebreken, vermoedelijk 2% tot 3% van het totaal, doch de gevolgen ervan zijn doorgaans het meest fataal. Negen teohno-stations en drie techno- mobielen keurden in de eerste helft van dit jaar 7.000 automobielen op vrij willige aanmelding der eigenaren. Ruim 3000 stuks of 43% vertoonde gebreken aan de voetrem. terwijl van 255 wagens deze voetrem in gevaarlijke toestand verkeerde. Bijna een kwart van de handremmen was niet in orde, waarvan ruim 2% totaal versleten. De stuurinrichtingen van 2600 der zevenduizend personen auto's bleken niet in orde, waarvan 150 in geheel ontoelaatbare staat. Meer dan de helft van de gekeurde wagens had een of meer banden met een totaal versleten loopvlak. nl. met minder dan een mm. dik rubber op het canvas, met canvasbreuken enz. Deze gegevens, aldus de heer Boost, stemmen vrijwel overeen met de uit komsten van vroegere enquêtes. De ge vonden ernstige gebreken waren van dien aard. dat daardoor elk ogenblik een ongeluk zou hebben kunnen gebeu ren- Ruim 4.5% van de gekeurde wagens had een beschadigd chassis en in 700 gevallen waren veren en schokbrekers niet in orde of versleten. Deze cijfers van in vrijwilligheid ter keuring aangeboden wagens doen ver moeden, aldus de heer Boost, dat de gemiddelde staat van onderhoud van net totale Nederlandse autopark (650 duizend stuks) nog slechter is dan de gevonden cijfers, ofsohoon een vrii groot aantal automobilisten de wagens Middenstands» diploma Voor het middenstandsdiploma zijn geslaagd: Th. Juffermans, Leiden; P Kaashoek, Hazerswoude; C. Kempenaar' Aarlanderveen; H. Keunen, Oegstgeest; A. Keyzer, Leiden; B. Kitselaar, Leiden; A. Kloots, Oegstgeest; W. Boot, Leiden; E. de Graaf, Voorschoten; A. Ie Grand, Alphen aan den Rijn; C. v. Grieken Oegstgeest; J. Grimme, Wassenaar- P Groen, Hazerswoude; H. de Groot! Noordwyk aan Zee; W. v. d. Gugten Rijnsburg; R. Hase, Alphen aan den Ryn; L. v. d. Heden, Leiderdorp; J Heemskerk, Warmond; Joh. Heemskerk', Zoeterwoude; C. v. Berge-Henegouwen, Leiden; W. Heykoop, Leiderdorp; W. Heijn, Leiden; J. Hogewoning, Rijns burg; H. den Hollander, Voorschoten* M. Hoogendoorn, Zoetermeer; Mart. Hoogendoorn, Zoetermeer; R. Hoogen doorn, Zoetermeer; H. Hoppenbrouwer, Leiden; J. Imthorn, Lisse; G. Hooger- werf, Nieuwkoop; A. L. v. Iterson, Lei den; J. J. v. Iterson, Leiden; J. Janssens, Alphen aan den Rijn; A. de Jong, Al phen aan den Rijn; C. de Jong, Zoeter woude; M. Klijn, de Kwakel; I. Knotter, Voorschoten; M. Koetsier, Alphen aan den Rijn; R. Koldijk, Lisse; C. de Ko ning, Nieuw-Vennep; C. Koot, Stomp- wyk; C. Kop-Houwer, Leiden; J. Kou- wenhoven, Hazerswoude; C. v. Kregten, Alphen aan den Rijn; M. Kriek-den Oude, Voorschoten; J. Kroon, Lisse; A. de Kruyf, Hazerswoude; D. Kuyt, Kat wijk aan Zee; L. Lacourt, Leiden: L. v. d. Laken, Alphen aan den Rijn; J. Langhout, Alphen aan den Rijn; C. v. d. Lans, Noordwykerhout; J. Lau, Lei den; Jan v. Leeuwen, Alphen aan den Ryn; Wilh. v. Leeuwen. Zoeterwoude; L. Leliveld, Langeraar; N. Leliveld, Wil- nis; C. Lexmond, Leidschendam: M. v. d. Linde, Zoetermeer; C. Lintsen, Zoeter woude; J. Loffelt, Den Haag: L. Los, Voorschoten; G. v. d. Lubbe, Zoeter woude; C. de Mey-Nooy, Wassenaar; S. v. d. Mey, Sassenheim; J. Meyboom, Leiden; P. Meyer, Leiderdorp; L. Moe- rings, Boskoop; A. de Monyé, Rijnsburg; K. Mulder, Wassenaar; N. Nell, Wasse naar; W. Nell, Wassenaar; S. v. d. Nieuwendijk, Noprdwijk aan Zee; G. Oskam, Mijdrecht; A. Overdevest, Zoe terwoude; C. Overdevest, Zoeterwoude; J. Overduin, Voorschoten; A. v. Eeden Petersman. Benthuizen; A. v. d. Poel, Zoeterwoude: J. v. d. Poel Oegstgeest; H. v. d. Post, Alphen aan den Rün; L. v. d. Post, Koudekerk; Th. Postma, Sassen heim; A. v. Proosdy, Leiderdorp; W. v. d. Raadt, Leiden; J. Raaphorst. Leiden; G. de Regt, Alphen aan den Ryn; J. de Regt, Alphen aan den Rijn; T. Reijne- veld, Koudekerk; W. Reyngoud, Ter Aar; St. v. Rossum, Zoeterwoude; An Roubos, Abbenes: Ar. Roubos, Abbenes; W. v. Rijn, Katwijk aan Zee; N. v. Schie, Warmond; J. Schoenmakers, Noordwij k; A. Schoonbeek, Voorschoten; H. Schra- ma. Voorschoten; G. Schijf, Leiderdorp; J. Selier, Leiden; C. Slootweg, Sassen heim; H. de Smits, Alphen aan den Ryn; J. Smollenaars, Leidschendam; N. v. d. Spek, Voorschoten; P. Spreeuw, Noordwykerhout; M. v. Steenbergen, Leiden; A. Stienstra, Zoetermeer; A. Stigter, Bodegraven; S. v. d. Tang, Zoe termeer; C. v. Tol, Alphen aan den Ryn; E. Tolsma, Oegstgeest; G. Turkenburg, Alphen aan den Ryn; P. Turkenburg- Hoogendoorn, Woubrugge; L. Thijssen, Zoeterwoude; C. Verburg, Woubrugge; A. Verdoes, Katwyk aan Zee; C. Ver- gunst, Alphen aan den Ryn; J. Verkaik, Alphen aan den Rijn; J. Vermaas, Was senaarD. v. d. Veur, Oegstgeest; J. Via- nen, Rijnsburg; C. Visser, Alphen aan den Ryn; W. Visser, Zoetermeer; J. v. Vliet, Hazerswoude; Joh. v. Vliet, Ter Aar: W. v. Vliet, Alphen aan den Rijn; A. Vogelaar, Zoetermeer; J. Vonk, Sas senheim; P. Voorwinden, Benthuizen; J. de Vos, Alphen aan den Rijn; S. de Vroomen, Warmond; J. Vuurpijl, Leiden; M. Wagtendonk, Voorschoten; H. Wal raven, Alphen aan den Rijn; F. Ware- man, Leiden; W. Wassenaar, Noordwyk; J. v. Weeren, Leiden; J. v. d. Werf, Hazerswoude; C. Westgeest, Zoeter woude; J. v. d. Weyden, Noorden; C. v. Wieringen, Leiden; H. d. Wit, Alphen aan den Rijn: Th. de Wit, Alphen aan den Ryn; G. Wolf, Leiderdorp; P. IJzer man, Leiden; F. Zandbergen, Leiden; G. Zwartjes, Hazerswoude; H. Zwartjes, Alphen aan den Ryn; P. v. d. Zwet, Lei den; E. v. Zwieten, Hazerswoude. De examens zyn afgelopen. periodiek door garagehouders laat on derhouden. Het ligt naar de mening van ir. J. van Roosevelt, chef van de technische dienst van de ANWB, voor de hand, dat een verplichte keuring alleen maar voor een deel van het wagen park tot een bepaalde jaargang kan worden voorgeschreven. De keuring van 160 wagens per dag (40.000 per jaar) op veiligheid en bedrijfszeker heid, zou een investering voor een keuringsstation van f. 300.000 nodig maken. De totale keuringscapaciteit van de ANWB-stations is op het ogenblik in totaal 20.000 per jaar. Met de verplichte keuring zal boven dien een flinke administratieve romp slomp gepaard gaan. De meeste auto mobilisten hebben geen benul van de ..stiekeme slijtage" aan hun voertuigen. Zij wennen aan langzaam optredende afwijkingen of gebreken aan stuur of remmen en andere defecten. Aan voorzorgskeuringen wordt helaas nog te weinig aandacht besteed. Elk gebrek kan echter de ernstigste gevolgen heb ben. Tijdig herstel van gebreken is no dig waartoe regelmatig teohnisch on derzoek de aangewezen weg is. Ver plichte keuring wordt daarom dringend noodzakelijk geacht. Advertentie Ga met Uw tijd mee en neem een moderne elektrische SINGER zigzag. U hebt dan een naaimachine die onverwoestbaar is. Een bezit voor Uw leven! Ook bij deze, geweldig in prijs verlaagde machines, geldt nog de bekende betalingsregeling. Alleen bij SINGER kunt u kiezen moderne zigzags prijzen PRIJZEN BLERIOTRACE UITGEREIKT Tossen twee officieren van de RAF in, stonden gisteravond bij Marble Arch een burger en een meisje. Zij vormden met zijn vieren de winnaars in alle categoriën van de Daily Mail-Luchtrace Parijs- Londen, die 11 dagen lang het publiek in beide hoofdsteden en de deelnemers minstens nog een maand langer had gefascineerd. De twee officieren waren winnaar majoor-vlieger Charles Maughan (40 minuten, 44 seconden) en kolonel-vlie- ger Norman Ryder, die de derde plaats kreeg met 42 minuten, 6 seconden de burger was Eric Rylands, directeur van een Britse luchtchartermaatschappij, die op de tweede plaats eindigde en enige dagen met 41 minuten, 41 seconden, als trotse uitdager van de RAF aan het hoofd van de ranglijst troonde en tenslotte het meisje, mejuffrouw Winni- fred Willis, de vertegenwoordigster van het BEA-Syndicat van 11 mannen en 2 meisjes, dat de speciale prijs voor de beste poging kreeg met een combinatie van bestaande middelen, n.l. autobus, dieseltrein, Cornet-straalvliegtuig (lijn dienst) en een taxi. De overtocht werd in goed 61 minuten gemaakt. Hoewel er weinig kans meer scheen te bestaan, dat de RAF nog op het einde van de landingsbaan zou worden inge haald, was men toch tot gisteravond 9 uur niet helemaal zeker of het de luchtmacht zou worden. Kolonel Ryder probeerde het gisteren nog een laatste keer. De heenreis naar Parijs ging met 45 minu ten, 23 seconden, niet bepaald snel, maar hij was op de terugtocht weer zo razend vlug, dat er een nieuwe record in de lucht scheen te hangen. Noodlots-taxi Toen sloeg het noodlot toe en ironisch genoeg was het een taxi, vervoermiddel dat veelal als noodlot fungeert. Ryders motorrijder zei later, dat de taxi vlak voor hem plotseling stopte en dat hij deze onmogelijk meer kon ontwijken. Ryder sloeg tegen de grond en werd gewond aan zijn been. In plaats van een snelle rit naar het vliegveld in Londen, werd het toen een snelle rit naar het ziekenhuis, waar men constateerde dat hij niets had gebroken zoals aanvanke lijk werd gevreesd. Precies 7 uur, 25 mi nuten, 26 seconden later was hy terug by Marble Arch, kreeg een ovatie van het publiek en besteeg met een enigs zins pijnlijk gezicht het podium om zijn prijs in ontvangst te nemen. Gilles Delamare, de echtgenoot van Colett e Duval, en Jean le Ba illy, beiden hopend en smekend dat hun Vautours het van de Hunters zouden winnen, faalden. Gilles werd gediskwalificeerd omdat hij opnieuw de ingeschreven mo torboot oversloeg, hetgeen betekende dat hem de derde plaats ontging, want zijn tijd van Londen naar Parijs was 41 mi nuten, 47 seconden'. Le Bailly bracht het „slechts" tot 46 minuten, 40 seconden. Plaats in geschiedenis En dus kon Lord Rothermere, de eige naar van Associated News Papers-groep, waartoe ook de Daily Mail behoort, op het voor tv- en filmcamera's het ver lichte podium tegenover het eindpunt, majoor Maughan voorspellen, dat hy in de toekomst mogelyk net zo'n grote plaats in de geschiedenis van de lucht vaart zou innemen als Louis Blériot, te wiens ere deze race was georganiseerd. Maughan kreeg de trofee en de grote prijs van f50.000.Rylands f. 25.000. Ryder f. 15.000.en mejuffrouw Willis f. 10 000.De geldprijzen van de RAF zullen naar militaire liefdadige instel lingen gaan, maar de beker zal onge twijfeld de ereplaats in de mess van Maughans basis krijgen en ieder jaar op 23 juli met grote eerbied worden aan schouwd. De verrassing was, dat de organisato ren, gezien de vele originele en goede prestaties van de 120 deelnemers, nog een tiental troostprijzen beschikbaar had gesteld van f. 1000.ieder. Daar voor kwamen 8 Britten en 2 Fransen in aanmerking onder andere BOAC- piloot Neely, die boven een brug uit een helikopter op een eigen gebouwd plat form sprong en de Frangaise, mevrouw Rassam, die „geen speciale voorbereidin gen had getroffen en haar snelle ver voermiddelen voor de vuist weg vond". De luchtvaartmedewerker van de „Daily Mail", Stevenson Pugh, die by de aankondiging van de wedstrijd inder tijd geschreven had, dat hy „zijn eigen woorden zou opeten" als een deelnemer de afstand LondenParys binnen het uur zou afleggen, kreeg van de Britse luchtvaartclub een taart, waarin twaalf exemplaren van de „Daily Mail" bleken i ie zitten Wat is het belang Wat heeft de race verder voor belang gehad? „Het was heel erg plezierig", zei i^ord Rothermere, „maar ik geloof niet dat dat alles was en dat hier alles ein digt. Het eindigde ook niet toen Blériot i het Kanaal overvloog. Het begon toen pas". „Ik geloof, dat de luchtrace, die be wees dat men van Marble Arch naar de Are de Triomphe kan komen in ruim 40 minuten, heeft aangetoond, wat er in de komende jaren gaat gebeuren", aldus de krantenmagnaat. Dat de burgerluchtvaart het ook tot 40 minuten kan brengen in plaats van 3 uur en een kwartier, zoals op het mo ment, is vooralsnog een illusie. Tenslotte zal niet iedere passagier achter op een motor willen zitten, langs een paal naar beneden glijden en van de modderige Theemsoevers in een helikopter willen springen. Niettemin is te verwachten, dat de luchtvaartmaatschappijen nu eens ern stig zullen gaan overwegen of ook zy niet iets van hun tyd zullen kunnen afhalen. Dat kan ongetwijfeld! Haagse conservator leefde op te grote voet (Van onze Haagse redactie) Vrijwel zonder inkomsten, maar met een blijkbaar grote overredings kracht, heeft een 61-jarige conserva tor uit Den Haag enige jaren lang in grote staat geleefd Inmiddels liepen zijn schulden echter steeds hoger op, zodat de recherche hem tenslotte heeft aangehouden op beschuldiging van flessentrekkerij De man, een vrijgezel, is gewend op grote voet te leven Dit bracht hem reeds vaker in contact met de Justitie. Hij werd toen veroordeeld wegens op lichting, verduistering en flessentrek kerij. Sedert 1956 was hij weer doende schulden te maken, geld te lenen en het ene gat met het andere te stoppen. Zo duurde het lange tijd, alvorens er bij de politie aangiften tegen hem bin nenkwamen. Hij liet bloemen verzen den, kocht kostuums en boeken en woonde in pensions en hotels, alles zon der te betalen. De flessentrekkerijen be lopen thans ongever f. 2500. Zijn totale schulden liggen echter in de buurt van f. 4000. Gedeeltelijke opheffing verbod der politie activiteit In een toespraak, die president Soekarno gisteren in het Indone sische parlement hield heeft hij medegedeeld, dat „in principe" het verbod van politieke activiteit in Indonesië per 1 augustus wordt opgeheven. Dit verbod was op 2 juni door het leger uitgevaar digd, nadat de grondwetgevende vergadering de „geleide democra tie" van Soekarno had verworpen. Soekarno deelde verder mede, dat massa-bijeenkomsten in de open lucht ook na 1 augustus verboden blijven, doch dat de politieke partijen, na ver kregen toestemming, wel vergaderingen binnenshuis zullen mogen beleggen. De opheffing van het verbod, aldus Soe karno. heeft geen betrekking op de op standige gebieden in Sumatra en Celebes. De verzachting van het verbod op het houden van politieke bijeenkomsten in Indonesië zal de Indonesische commu nistische partij vermoedelijk in staat stellen, binnenkort haar zesde congres te houden, dat na het verbod van het leger werd uitgesteld. Het legercommando heeft aan de re dacties van nieuwsbladen en andere uitgaven het verzoek gericht, geen arti kelen, tekeningen of spotprenten op te nemen, die zouden kunnen leiden tot conflicten in politiek opzicht. Mulo-diploma Voor het Mulo-diploma A zijn ge slaagd de dames: J. M. v. d. Berg, Lei den; P. G. Dreef, Leiden; G. A. van Hertum, Wassenaar; W. Vahrmeijr, Lei den; J. Meerloo, Bodegraven; A. M. E. Klein Haneveld, Bodegraven; C. H. J. v. Aalst, Zoeterwoude (m); S. v. Beveren, Zoeterwoude (m)H. J. M. Rijkers, Leiden (m); J. Velthuyzen, Leiden <m>; G. P. v. d. Voet, Warmond <m); M. H. v. Vreedendaal. Rijnsburg <m>; D. Was senaar, Noordwyk <m); H. Ouwehand. Katwijk aan Zee (m); P. v. d. Plas, Katwijk aan Zee (m); E. Verboon, Oegstgeest (m) en de heren R. J. Brag- gaar, Voorschoten; W. H. Zitman, Lei den; H. L. Bostwizen, Leiden; C. van Leeuwen, Zwammerdam; J. Baas, Bode graven; H. I. E. v. d. Reijden, Leider dorp (m). De kandidaten achter wier naam een (m> staat, slaagden bovendien voor het middenstandsdiploma. Afgewezen 4 kan didaten. Spuadronleader C. G. Mauglmn van de Royal Air Force, die de over winnaar is geworden in de Blèriot- race. Zijn dezer dagen gevestigde tijd van 40 minuten 44 seconden, is de kortste gebleken, nu de offi ciële termijn van de race verstreken is. Verhoging Amsterdamse tram- en bustarieven De tarieven van de gemeentelijke trams en bussen in Amsterdam worden binnenkort verhoogd. De gemeenteraad heeft hieraan gistermiddag zijn goed keuring gehecht. De raadsleden waren het er over eens, dat het steeds stij gend verlies op het gemeentevervoer bedrijf (in 1957 8-8 miljoen, in 1958 10 miljoen en voor 1960 begroot op 13 miljoen) tot ingrijpende maatregelen noopt. Algemene vergadering van aandeelhouders In de vandaag onder voorzitterschap van jhr. mr. F. H. van Kinschot ge houden algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Leidsche Duin water Maatsohappij waren vertegen woordigd 15 aandelen met 15 stemmen. Tot commissaris werd benoemd de heer P. C. A. ten Broek. Aan het door de direotie uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: in opgepompt 5.763.380 m3 water tegen het afgelopen jaar werden te Katwijk 5.360.975 m3 in 1957. of 402.405 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opge pompt 15.790 m3 tegen 14.688 m3 in 1957. De totale lengte van het hoofdlei dingnet bedroeg per 31 december 1958 281.765.20 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die da tum 25.501. Aan de aangeslotenen die het water over de meter betrekken is geleverd 4 840.677 m3. zodat gerekend naar het totaalverbruik van 5.763.380 m3 door hen. die het water per abonne ment betrekken, moet zijn afgenomen 922.703 m3. In deze laatste hoeveelheid is echter mede begrepen het water voor spuien, filterspoeling, brandblussing en lekkages. Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 25.039. ZEER GOED DRINKWATER Het water werd het gehele Jaar door regelmatig ohemsich en bacteriologisch onderzocht door het laboratorium van de „Kiwa". Scheikundig werd het en kele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer te Leiden. Zijn oor deel was: „Zeer goed drinkwater .voor zover dit langs scheikundige weg Is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het afgelopen jaar niet voor. Besloten werd aan de aandeelhouders f. 250.000,uit te keren. Arbeider gedood en gewond Rubberband sprong Gistermiddag is bij het havenbedrijf Vlaardingen oost een ernstig bedrijfs ongeval gebeurd, waarbij een arbeider werd gedood en een ernstig gewond. De 62-jarige E. C. Kuy en de 31-jarige M. H. J. Tieben waren bezig met het oppompen van een gerepareerde band van een reservewiel van een der mobiele kraanwagens. Toen de band op onge veer 41- atmosfeer was gepompt sprong de ijzeren borgring van achter het ijze ren velglint vandaan, tengevolge waar van de rubberband vrij kwam en uit elkaar sprong. Kuy werd evenals Tieben door de ijzeren borgring aan het gelaat '-etroffen, terwijl een derde arbeider, de 34-jarige H. Ploeg door de luchtdruk tegen een muur werd geworpen. Kuy bekwam zulke verwondingen, dat hij even later ter plaatse overleed. Tie ben is met een zware hersenschudding, een hoofdwond en een shock in het algemeen ziekenhuis opgenomen. Ploeg I werd slechts licht gewond. BLO-jeugd heeft veler steun nodig Weet U, dat er in Nederland ongeveer 250.000 jonge mensen zyn, die scholen bezoeken voor buitengewoon onderwijs en over wie, na aflopen van de school vorming, een nazorg nodig is? En dat er alleen al in Leiden circa 1000 leer lingen van BLO-scholen zyn en duizend jongeren tot 35 jaar over wie deze na zorg zich uitstrekt? Ofwel ongeveer 2 procent van de schoolgaande jeugd be hoort tot de geestelijk gehandicapte kin deren, voor wie het steeds moeilijker wordt, een passende plaats te verwerven in een maatschappij welke steeds hoger eisen gaat stellen aan vakbekwaamheid en algemene vorming. Het is ten behoeve van deze jeugd, dat komende week weer een beroep op financiële steun van allen wordt ge daan. Voor het eerst zal ditmaal ook Leiden worden ingeschakeld in de lan delijke actie met huis-aan-huis- en straat-collectes, resp. van 27 juli tot 1 augustus en op 1 augustus. Deze collectes komen dus ten goede aan de leerlingen en oud-leerlingen van de BLO-scholen. Deze scholen worden voor een belangrijk gedeelte gesubsi dieerd door de overheid, maar vele noodzakelijke uitgaven ten behoeve van dit menslievende en noodzakelijke werk kunnen niet uit deze overheidsbijdra gen worden bestreden. Zo is er nog heel veel nodig, tehuizen voor alleenstaanden en voor vakantiehuizen. Dat geldt voor alle gezindten, waarvan thans de orga nisaties samenwerken om landelijk zo veel mogelijk middelen bijeen te krijgen. De opbrengsten worden dan verdeeld naar tevoren vastgestelde percentages. De bedragen van velen zijn vooral no dig voor het nazorgwerk. De leerlingen van BLO-scholen komen eerst voor de grootste moeilijkheden te staan, wan neer zij de school verlaten, Zij moeten zien, een passende plaats in de maat schappij te verwerven. Onze samenleving vraagt steeds meer hooggeschoolde arbeidskrachten en heeft steeds minder plaats voor een voudig geschoolden. Maar het mag niet worden geduld, dat de zwaksten van de samenleving opgeofferd worden aan de ontwikkeling die juist een grote alge meen welzyn tot doel heeft. De nazorg wordt zo gezien een steeds groter probleem, waarvan de oplossing alleen kan worden gevonden in steeds intensievere kostbare arbeid van de or ganisaties, die er zich op hebben toege legd. Niet alleen echter wordt een beroep gedaan op veler beurs, ook op veler daadwerkelijke medewerking. Er zijn nog vele collctanten nodig voor de huis-aan-huis-collecte. De straatcol lecte valt in Leiden op de dag van het corso, waarin ook een geluidswagen meerijdt en collectanten meelopen. Collectanten kunnen zich opgeven bij de heer C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121, tel. 22050 of bij de heer J. A. Smits, Woonark Corel, Hoge Ryndijk bij Meerburg, tel. 25788 en voor de straatcollecte in het Jeugdhuis, Breestraat 19 te Lelden. Het comité van aanbeveling voor de collectes bestaat uit de heer M. G. H. den Haan. hoofd van de Dr. A. van Voorthuysenschool, zuster Accursia, hoofd van de St.-Lidwinaschool, de neer O. Hettinga, hoofd van de St - Pancratiusschool en de heer A. Hui- gens, hoofd van de Ds. de Wolffschool. In Tibet: poging tot groepsmoorcl De Internationale Juristenconferentie heeft vandaag de Chinese communis ten beschuldigd van stelselmatige in breuk op beschaafd optreden door op zettelijk te trachten het Tibetaanse volk en de Boeddhistische godsdienst te vernietigen. Afgaand op het beschikbare mate riaal, is het moeilijk, aldus de Inter nationale Juristencommissie, een voor beeld te vinden, waarin de meedogen loze onderdrukking van de menselijke waardigheid stelselmatiger en doeltref fender is uitgevoerd. De commissie dringt aan op een vol ledig onderzoek door de Verenigde Na ties. .Wat thans nog poging tot groeps- moord schijnt te zijn. kan. als geen onmiddellijke en doelmatige stappen worden gedaan, tot volledige groeps- moord worden", aldus het rapport van de commissie, dat heden in Genève is gepubliceerd. In het verslag worden getuigenver klaringen van vluchtelingen uit Tibet aangehaald, waaruit zou blijken, dat de Chinezen stelselmatig pogen de gods dienst in Tibet te vernietigen en overal monniken en lamapriesters zijn gedood. De commissie, die wordt gesteund door 30.000 juristen in meer dan vijftig landen, beveelt voorts een onderzoek aan naar berichten over ontvoering van 20.000 Tibetaanse kinderen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3